MIUIiELBIIRGMCtilBm N°. 102 157' Jaarnanii. I Vrijdag 1 Mei. Kameroverzicht. Ui? Stad en ProFinGie. 1914 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zo»- e» Feestdagen. Prijs por kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp, r 2,25, Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelig6 voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen, Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- ei alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Beclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innomen.t Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemee* Advertentle-lBnrcRC A. DE IA JBAJK Az., S.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Bij dil nummer behoort een Bijvoegsel. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Er heerschte bij de heden voortgezette behandeling van de pest-interpcllatie een stemming van zekere voldaanheid over heel de Ivamer. De heer Boogaard! allereerst kwam die voldaanheid over het plaats gehad hebbend debat betooneri en slechts zijn spijt uitdrukken, dat men zijne, ietwat optimistische rede van 1911 zonderling had geciteerd. De heer van Deventer haastte zich te verklaren, dat hij daarmede niets onaangenaams had bedoeld; hij had slechts willen aandui den hoe weinig ongerust men in 1911 algemeen meende te mogen zijn. Overi gens was de heer van Deventer zeer voldaan; hij vond des ministers houding en ?ijne maatregelen te prijzen. Hij meen de dal inderdaad naar een vast plan gewerkt werd en dat dit plan goed was. Slechts wachtte hij nog antwoord op enkele gestelde vragen, dat hij bij de repliek van <len minister kreeg. Slechts een was onvoldaan en tegen denzclfden was de heer van Deventer onvoldaan: den heer de Muralt. Deze toch had beweerd dat men naar Indië slechts ging om het geld en dat in dat verband de toegezegde medici-beloonin gen te laag waren. Dc heer van De venter zocht ook andere bedoelingen en wilde vooral wijzen op de groote er varing, die jonge artsen thans in Indiê zouden kunnen opdoen en die meer waard is dan geld. Maar de heer De Muralt bleef in repliek zijn materieel argument staande houden; nooit hoorde hij in Indië over iets anders spreken dan over geld verdienen behalve wanneer dit boven de f 100.000 was, dan zweeg men fatsoenshalve. Waarop gelach! En de heer de Muralt bleef ook volhouden dat in 1899 onachtzaamheid had plaats gehad, want hij had het zelf gezien. En toch gezwegen, beet de heer Schaper hem toe. Ja, want toen was ik ambtenaar en er was geen denken aan een valcver- eeniging om zoo iets te bespreken. En de heer de Muralt bleef onvoldaan ook na het antwoord van minister Pleyle. Dat was uitvoerig en door wrocht, opgewerkt weer van den jare 1892 af, speciaal ten believe van deni heer De Muralt! De minister wilde daar mede aantoonen dat steeds door de re geering tegen het pestgevaar is gewaakt maar dat eene epidemie als deze niet kon worden verwacht. De minister ver klaarde verder, dat er wel een genees kundige centrale dienst bestaat, dat in de drie richtingen van den heer Van Deventer wordt gewerkt en dat geen geld voor het goede doel wordt gespaard. De volksopvoeding is echter een mins tens even belangrijke factor als de fi- nancieele en de minister kon met klem de verzekering geven dat daarna getracht wordt door onderwijs aan de dessa-hoof- den, door model-woningen en door ver klaring der systematische rattenveruel- giag. En wat de lijdende personen aan gaat, men tracht hun lijden te verzach ten al maalcl de afkeer der Javanen van hospitalen dil moeilijk. Nog overweegt de minister de uilzending van een regee- rings-commissaris, maar een beslissing is nog niet genomen. Toen drong de voorzitter op kortheid aan, hetgeen enkele der reeds ingeschre ven sprekers blijkbaar deed terugtreden. Slechts dc heer Schaper repliceerde; toen was de interpellatie afgeloopen en kreeg de minister het gebruikelijke be dankje. En toen kwam zijn collega van Finan ciën aan de beurt, werd de Inkomsten belasting verder behandeld en hervat bij financieel een der belangrijkste artikelen art. 33 dat het tarief regelt. Tot juist begrip van de discussie van lieden en morgen diene 't volgende: Het voorstel der regeering luidt van f 650—f 1500 een bedrag beginnend met f 1.25 stijgend lot f 14 Is de belastbare som f 1500 of meer, doch minder dan f 2000, dan is verschuldigd f 15 benevens f 2 voor elk geheel bedrag van f 100 waarmede zij de som van f 1500 te boven gaat. Is de belastbare som'f 2000 or meer doch minder dan f 10.000, dan is ver schuldigd f 25 benevens f 3 voor elk ge heel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 2000 te boven gaat Is de be lastbare som f 10.000 of meer, doch min der dan f 20.000, dan is verschuldigd f 265 benevens f 4 voor elk geheel be drag van f 100 waarmede zij de som van f 10.000 te boven gaat. Is de belastbare som f 20.000 of meer, dan is verschul- digd f 665 benevens f 5 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 20.000 te boven gaat. Met de bedoeling de lioogere inkomens zoowel in de inkomstenbelasting als in de vermogensbelasting eenigszins zwaar der te treffen dan in het wetsontwerp geschiedt, zijn door de heeren Bos, van Deventer, Ketelaar, Limburg, Marcliant, Roodenburg en Teenslra de volgende amendementen voorgesteld. Lid 3, 1 en 5 van. dit artikel worden vervangen door het navolgendeIs de be lastbare som f 2000 of meer, doch min der dan 1' 5000, dan is verschuldigd f 25 benevens f 3 voor elk bedrag van f 100 waarmede zij de som van f 2000 te boven gaat. Is de belastöare som f 5000 of meer doch minder dan f 10,000, dan is ver schuldigd f 115 benevens f 4 voor elk ge heel bedrag van f 100, waarmede zij 'de som van f 5000 te boven gaat. Is de be lastbare som f 10.000 of meei-, doch min der dan f 20.000, dan is verschuldigd f 315 benevens f 5 voor elk bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 10.000 le boven gaat. Is de belastbare som f 20.000 of meer, dan is verschuldigd f 815 benevens f 6 voor elk geheel be drag van f 100 waarmede zij de som van f 20.000 te boven gaat. Voorts is op dat artikel een amende ment van de sociaal-democratische groep om den plicht tot bijdragen eerst te doen aanvangen bij een belastbare som van f 700 in plaats van f 650 (ontwerp). Ver is de discussie over dil gewichtig artikel nog niet gekomen. Slechts is de heer Marcliant aan 't woord geweest om het vrijzinnig-democratische amende ment in een rede uiteen te zeilen en te verdedigen. Nadruk legde liij daarbij op de bedoeling om de progressie te ver- grooten en op te treken tegen de z.i. verkeerde opvatting van den minister in zake deze progressie waarbij de factor or de noodzakelijkheid bestaat een nieuw vermogen te vormen door sparen geheel is vergeten. Men kan tegen progressie zijn om de doctrine van nivelleering doch deze doctrine houdt geen stand. En de heer Marcliant wil de directe belastingen beslist aanschroeven om alle indirecte, de onpopulaire bier- en tabaksbelasting vooral omioodig te maken. Het zal een breede discussie over dit artikel worden. M. Uit Middelburg. Heden vierde de heer II W J Cal- lenfels, inspecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen alhier zijn zilveren jubileum als zoodanig Van die 25 jaar heeft de heer Callenfels er 17 te Middelburg doorgebracht. Naar aanleiding van dezen dag werd de familie heden verrast door een bloe menhulde uit ambtenaarskringen, terwijL hedenmiddag de jubilaris door de ont vangers officieel werd gelukwenscht. Zooals bekend is slaagde de com missie voor de versiering van het Molen water niet in hel bijeenbrengen van een daarvoor voldoend bedrag: de kosten ver bonden aan het versieren of verlichten van het uitgestrekte terrein op een wijze, die paste bij de zoo mooie omgeving waren daarvoor te hoog. Toch meende zij het bijltje er niet bij le moeten neer- trachten, met goedvinden der inteekqnaren aan de gelden een an dere beslemming te geven Waar aan het Middelburgsche muziek korps, dat tol dusverre bij alle volksfees ten zulke uitstekende diensten bewees, ditmaal slechts één uitvoering in het late avonduur was toebedeeld, meende niet beter te kunnen doen dan voor te stellen genoemd korps in de tent op het Molenwater een concert te laten geven, waardoor de omwonenden niet alleen aan hun sladgenoolen maar ook aan de vreemdelingen hel beste aanbieden wat Middelburg op dit gebied heeft. Dit denkbeeld vond bij de inteekenaren voor de versiering volle instemming, zelfs verhoogden enkelen hun bijdrage en tra den nieuwe toe Daardoor is de commis sie in fle gelegenheid niet alleen dil concert te laten geven, ma ar wacht hen. die des avonds met den stoet op het Molenwater komen, nog een verrassing. Het concert zal plaats hebben des mid dags van half 4 lot half 6. Daar dc heer Morlcs dc leden van hel Middelburgsch Muziekkorps, die tevens spelen in Middelburgs Harmonie, geen verlof kon 'geven om s middags aan de malinée op de Markt deel ie nemen zooals uit hel bovenstaande blijkt zullen hun krachten in hei stedelijk orkest zelf noodig ziju heeft de Harmonie haar médewerking daarvoor op moeten zeggen, Het comité is er echter in geslaagd voor de Markt <le Nieuwlandsclie Harmonie ,Oefening na den Arbeid", onder leiding van den lieer Meliefsle te engageeren. zoodat er op hel vastgestelde uur toch een 'concert wordt gegeven Op het Predikbeurtenbriefje wordt er de aandacht op gevestigd, dat de opbrengst der in de godsdienstoefening in de Nieuwe kerlc op 5 Mei a s. le hou den collecté voor de armen, zal dienen lot een feestgave op dien dag zeiven aan de belioefligen der gemeente. Men be denke, dal de zorg der diaconie zich heeft uit te strekken over plm 200 per sonen (gezinnen:. Het zal velen bevrediging geven dat er nu toch iels in dien geest gebeurt, en de hoop kan nu slechts worden uilge sproken dat de kerkgangers er zich op voorbereiden een flinke gift gereed te houden Ze hébhen een goed voorbeeld in de geschiedenis van 1814 Want behalve de gisteren reeds vermelde rede van den heer P. Pous ten behoeve der buiten en binneuarmeil, kunnen we nog uit de Midd. Crt van 21 Juli 1814 aanhalen dal bij gelegenheid van den Algemeenen Dankdag in de kerken der Ned. Her vormde Gemeente een som gecollecteerd werd van A 873.17 - Zooals gebruikelijk is, zal door het comité voor het onafhankelïjkheidsfeest op 5 Mei een telegram aan II M. do Ko ningin worden verzonden Het plan be staat den inhoud van dit telegram door een trommelslager, geflankeerd door een of twee burgers, alle in de lcleedij van 1814 op verschillende punten der stad bekend te doen maken. Indien daartoe de mogelijkheid bestaal, wil men op dezelfde wijze van liet ant woord van Hare Majesteit den volke kond doen. De route, die door de Duitsche kapel bij de reveille op 5 Mei a.s. gevolgd zal worden is als volgt vastgesteld Los- kade, Nieuwpoortolraat, Korendijk, Ko- ningsbrug, 'Turfkade, Nieuwe Haven, Gort- straal, Markt, Lange Noordstraat, Hof plein, St. Pieterstraat, Korte en Lange Delft, Segeerslraat, Koningsbrug, Station straat. De kapel geeft vervolgens van 9—11 cn van 12—2 een concert in de kiosk op de Loskade en laat zich in deze kiosk voorts van des middags 4 uur af tot des avonds laat toe onafgebroken hooren. Uit Vlissingen. Niet tegenstaande het ongunstige we der werd lieL gisterenavond in het Bel- lamypark door hel gezelschap ,,Ons Ge noegenter gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana gegeven concert door een zeer groote menigte bijgewoond- De illuminatie van de fontein mislukte even wel door den sterken wind, waartegen de vetpotjes niet bestand bleken Op het Eiland werd tegelijkertijd een concert door de Harmonie ,,Sl Caecilïa" gegeven, waar men evenwel besloot een rondgang te maken, na eenige nummers in de tent gegeven te hebben. De wijzcr- borden van den SI 'Jaoobstoren waren gisterenavond voor 't eerst eleclrisch ver licht, wat een ongewoon gezicht ople verde, terwijl het carillon van 8—9 va- dcrlandsclie liederen ten gelioore ge bracht. De heer Directeur-Generaal der Maatschappij tol Exploitatie van Staats spoorwegen heeft o m een eervolle ver melding wegens betoonde eerlijkheid toe gekend aan de hoofdconducteurs F. G. Gijzeis en A Polderman, beide gesta- tionneerd te Vlissingen. Uit Walcheren. In de Donderdag te O. en W. Sou burg gehouden raadsvergadering was een adres ingekomen van II. de Muijnck c. swaarin werd geklaagd over onvol doend politietoezicht. Besloten werd B. en W uil te noodigen in een volgende vergadering mededeelingen te doen om trent het al of niet noodige van uitbrei ding der politie Een verzoekschrift van. enkele bewo ners van het Oranjeplein om het ring- rijden met kermis ook eens te West Sou burg te doen plaats hebben werd op voor stel vau den heer Wisseling voor kennis geving aangenomen. Voorts werd aangeboden hel verslag van den toestand der gemeente over 1913. Naai- aanleiding eener tnededeeling in dit verslag over den toestand van ge- meehtegebouwen wees de heer Wisseling op zeer noodige herstellingen in de open bare school De voorzitter en de lieer Daniëlse. ant woordden, dat de verbeteringen aan den timmerman waren afgedragen Verder werd besloten de vereenigingen aan wie de school is afgestaan voor hel houden van repetities aan le schrijven dat in de school niet op Zondag mag worden vergaderd en dat ze aansprake lijk zijn voor aangerichte schade aan de schoohneubelen De heer Wisseling vraagt of burgemees ter en wethouders geen voorstel heb ben om de jaarwedde van de onderwijze res aan de bewaarschool le verhoogen De voorzitter zegt, dat B cn W. niets dan lof hebben voor de wijze waarop mej. Hondius haar laak opval, doch dat een voorstel om verhooging barer jaar wedde hen ontijdig voorkomt. B en W zouden hiermee willen wachten tot bij het opmaken der begrooting voor 1915 De heer Wisseling zegt na deze mede- deeling geen voorstel te zullen doen, ook omdat door de groote toeneming van den bloei der bewaarschool spoedig maatregelen zullen genomen worden een betere localileit te verkrijgen, dan kan ook de jaarwedde ter sprake worden ge bracht. De heer Jobse betoogt de wenschelijk- heid van uit de Cevaalstraat buizen door den weg te "leggen naar de sloot aan de overzijde van den Middelburg—Vlis- singsclien rijweg, ten einde een beteren waterafvoer te krijgen. De heer De Pagter deelt mede, dat B. en W. op andere wijze hierin hebben voorzien. Op het petitionnement voor Plaat selijke Keuze hebben te Weslkapel- le 252 personen geteekend. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. In de Donderdag te s-H eer- Ar endskerke gehouden vergadering per 1000 K G. zal geheven worden. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering aangehouden request van den heer Anth Kole om over le gaan lot reparatie van het aanlegslcigertje werd besloten te onderzoeken, of dit met ge ringe kosten zou kunnen geschieden Doordat er vele klachten zijn inge komen over den vuilnisbak in den Oost- Achterweg, werd besloten dezen op le ruimen. Ingekomen was het rapport der gas- eommissie. Onder dankbetuiging voor haar vele bemoeiingen wordt voorgesteld, te wachten met liet nemen van een defini tief besluit over het al of niet oprichten eener fabriek, tol er een voltallige ver gadering is. Alzoo werd besloten. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Men schrijft ons uit Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen Ook in- deze streek zullen we waar schijnlijk spoedig eene loterijkweslie gaan krijgen. Want hel zomerweer is gekomen, zoodal nu iedere fietsclub, en er zijn er hier heel wal die zich zelf respec teert, liaar wielerwedstrijd, of te wel haar wielerfeest gaal geven, welk feest steeds gepaard gaal met eene verloting onder de deelnemers niet alleen van rijwielen, maar ook van klokken, lampen, naai machines enz. Naar wij vernemen, moet liet in het oog van een politieman dezer streek niet precies in den haak zijn met die loterij, dat is te zeggen, met de vermelding er van op de plakbrieven, die het wielrij- dersfeest aankondigen, ëf met de manier, waarop de loterij in elkaar is gezet, öf om eene andere reden. Er zijn dan ook al plakbrieven van den muur verwijderd, en sommige wiel- rijdersvereenigiugsbesturen zijn niet op hun gemak als vreezende in min aange name aanraking te komen met den rech ter in zake hunne loterij; maar andere zijn daarentegen doodgerust, als hebben de de heilige overtuiging, dat hunne plakbrieven, loterij enz. in orde zijn. De tijd zal Ieerent Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. - In de Donderdag te Zuidzande gehouden vergadering van de stemlieb- van afgevaardigden van het waterschap bende ingelanden van het waterschap „de voor de uitwatering door de Stuis in deWatering Cadzand" waren 99 slemheb- Piel werd de rekening over 1913/14 be treffende het beheer vau hel geheele waterschap vastgesteld in ontvang op f988.44 en in uitgaaf op f767 96 en de begrooting voor 1914/'15 in ontvang en uitgaaf op f 1207.79 met een post onvoor zien ad f302.79, waarvoor te heffen over de grootte van het geheele waterschap zijnde ruini 4936 H.A. f0.20 per II.A tegen f0.14 in hel vorig dienstjaar. De rekening over 1913/" 14 betreffende bende aanwezig of behoorlijk vertegen woordigd, afwezig 12. De rekening over den dienst 1913— 1914 werd als volgt vastgesteld De ontvangsten op f 98353.24, de uit gaven op f 81797,30 en hel goed slot op f 16555.94 Het verslag van den toestand en de behoeften der Watering bleek gunstig Besloten werd tot verkoop van eenige kleine perceelen grond en lot het op- de kosten der waterleidingen cn hetnieuw in erfpacht uitgeven van 47 aren stoomgemaal beliep in ontvang f 23.730.4S5 j 22 c.a grond aan P Brevet, en in uitgaaf f22.230 77, terwijl de be-; De voordracht voor de benoeming van grootlng voor 191 -1/' 15 in ontvangen uit-t'een gezworene wegens periodieke aftrc- gaaf geraamd werd op f 17 406.535 metding van den heer A. I Leenliouls werd een post onvoorzien ad f 1624.035, waar-als volgt opgemaakt voor te heffen van de achterliggende j No. 1 A I Leenliouls, bij eerste slem- polders in totaal f 7947.16 of f 1 80 per j gmg, no. 2 P van Cruijningen, bij twee H.A. tegen f 1.86 in 1912/13 en van denstemmingen en no. 3 L Basting, bij eer- Schengepoider een gelijke som ad f 7947 16 Me stemming. tegen f8212 065 in 1912/' 13. Voor hel beheer der los- en lading- plaats wees de rekening over 1913/' 14 een bedrag aan in ontvang ad f 535 en in uitgaaf f 352.95 en dc begrooting voor lODl/lö bedraagt in ontvang en uitgaaf De hoeren I. Risseeuw Iz. te Oostburg, Jolis Risseeuw IAz. te Zuidzande, Jolis. Risseeuw Iz en I de Bruïjne Mz. te Cad zand, A. I Leenliouts en L Basting te Retranchement en A. Kolvis te Sluis wer den herbenoemd, en A. J Risseeuw DAz f 595 met een post onvoorzien ad f 50, j te Zuidzande werd benoemd tol afge- .1 .i e_1vaïiHiffflp Tl.'t.'ir lif wfilnrcMTin Sluïc welke uitgaaf geheel door den Schenge- polder wordt bekostigd. De lieer C. W van Oeveren, 2e klerk ter secretarie te Ierselce, is met ingang van 1 Mei benoemd lot le klerk en tot klerk bij den burgerlijken stand De verkoop van het Emmabloempje heeft te K ruimingen opgebracht f 14,45, terwijl te Hans'wee rt het zelfde bedrag werd ontvangen en te Scliore -j- f 6. Uit Noord-Beveland. Donderdag hield de gemeenteraad van C o 1 ij n s p 1 a at een openbare ver gadering, waarin de burgemeester en 5 leden tegenwoordig waren Allereerst werd herzien de verordening op de heffing van havengelden Met 4 stemmen legen 1 werd besloten gedu rende de suikerbietencampagne het ha vengeld voor die schepen, waarvoor 10 cent per ton betaald wordt, te verhoo gen tot 20 cent, terwijl van de landbou wers voor hel inladen van bieten en het uitladen van pulp een recht van 5 cent vaardigde naar het waterschap der Sluis aan de Wielingen. De eleclrische straatverlichting te IJ z e n d ij lc e is tlians geheel gereed ge komen Donderdag, bij gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, werd zij officieel ingewijd, terwijl het muziek gezelschap een/ge nummers ten beste gaf op de door een groot aantal lampen verlichte muziektent. Donderdag, 30 April herdacht de lieer J Baart, te Aardenb u r g den dag, waarop hij 25 jaar onafgebroken wer kend lid was van het Aardenburgsche muziekgezelschap. Ter herinnering -aan dezen dag werd hem door bestuur en werkende leden een prachtig diploma aangeboden. Des avonds te 7 ure werd den jubilaris een serenade gebracht. De volksbibliotheek van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen gaf gedurende het winterseizoen te Sluis aan 60 lezers 1661 boeken ter leen uit. De catalogus vermeldt 1318 boekdoelen.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1