CEREB0S N°. W oensdag 29 April. 187* Jaargang. ingezonden Mededeelingen. UH Stad en Provineie. Ingezonden Mededeelingen. Overtollig vet is een ge vaar voor dc gezondheid. Verschillend» Berichten. Priji Deze courant verschijnt dage' ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, per kwartaal; zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp» z 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeeiige voorwaarden. Frospectnsson daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön ?0 cent per roc;«i. Bij abonnement lage'. Geboorte-, dood- en alle andere familie'oa.-k-hten eu Dankbetuigingen van 1 -gelt t 1,50elke ;egei ir 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij iuuem Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zealand, betrefie:i Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeea Advertentte-Bnreut A. DE LA HAR Az», N.Z, Voorburgwal 306, Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. ftamermrziGlit. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag- De eerste 12 artikelen van de Inkom stenbelasting werden zonder discussie en zonder stemming goedgekeurd; de lieer Goeman Borgesius, die zich des middags door den heer Troelstra in het voorzit- tersgesloelle liet vervangen, hamerde af, voordal men recht wist dal hel artikel aan de orde was. Bij artikel 13 ter be paling van de opbrengst van de bronnen van inkomsten kwam de heer T y d e- man met klem van redenen beloogen dat hier niet moest gerekend worden naar een gemiddelde over de laatste drie ja ren, maar naar de opbrengst van het laatste jaar, gelijk de vroegere redactie van den heer De Meester luidde De heer De Meester zelf kwam den voor steller steunen; de heer Patijn evenzeer. De Minister, die de regeling verde digde, vond dit echter geen punt van overwegend belang, en liet de beslissing aan de Kamer over. Slechts van meer democratische zijde door de lieeren K e- telaar en Vliegen werd de Minister gesteund, doch zonder succes, daar het amendement met 39 tegen 27 stemmen werd aangenomen. Met meer succes verzette de Minister zich legen de twee amendementen van den heer Van Vuuren en het amen dement van den heer Drion op artikel 34, het artikel dat een belastbaar inko men van niet meer dan f 5000 voor kin deraftrek met f 50 per kind wil vermin deren. De heer Van Vuuren wilde dien kinderaftrek progressief maken naar de grootere vermogens, subsidiair de grens van f 5000 schrappen. De heer Drion wilde ook een progressieve schaal, doch begon reeds met een aftrek van f 50 bij een belastbaar inkomen van f 650 tot f 1000, om dan bij inkomens van f 7000 op te houden. De heeren Van Vuuren en Di'ion verdedigden hun amendementen met warmte, maar vonden nevens den Mi nister geheel den democralischen vleugel tegenover zich. De heer Vliegen achtte de amendementen Van Vuuren reeds ver oordeeld door het feit dat bij meerdere welvaart van de ouders grooler bedrag voor een kind kan worden afgetrokken, welke averechlsche redeneering de spre ker ook bij het amendement Drion aan wezig achtte, met dit verschil dat deze de dwaasheid had gevoeld en daarom bij f 7000 ophield. De heer De Meester ondersteunde het beloog van den heer Vliegen en vond technisch de amende menten onjuist. De heer Van Raai te schaarde zich geheel aan zijn zijde en de Minister had aan al die gezegden weinig meer toe te voegen er alleen op te wij zen dat het beginsel van beide amende menten tegen de beginselen van de Inkomstenbelasting indruischl, waaraan hij de mededeeling kon verbinden, dat het eerste amendement Van Vuuren ruim li/2 ton zou eischen De beide amende menten van den heer Van Vuuren en ook dat van den heer Drion werden met vrij groote meerderheid verworpen; bijna im mer rechts legen links, met de heeren Gerrctson en Bichon aan de linkerzijde en later de heeren Drion, Van Foreest, Boissevain, Ter Spill en Knobel aan de rechterzijde. Zoo kwam men tol artikel 34, nadat nog in artikel 25 en 26 ten opzichte van het belasten van lijnen die zich over de Nederlandsche grens uitstrekken of van buitcnlandsche lijnen in ons land technische amendementen van den heer Schim van der Loefr waren overgeno men die de Minister openlijk als een ver betering erkende V. d.M. UIT DE PERS. Hedendaagsch mirakel geloof Naar aanleiding van het opleven van het spiritualisme en verwante verschijn selen schrijft prof Van Rijnberk in hel Ned Tijds. v Gencesk. om Toch moet hier voorzichtigheid betracht worden. Men lean uit pure vooruitstre vendheid ook te ver lerug willen' Wal de materialistische leer aan positieve critiscbe elementen, aan goed vast gestelde feitelijke gegevens gebracht heeft, mag niet verloren gaan. Het ma terialisme lieefl onze arbeidspheer ge zuiverd en wie met of over materie wil werken, zal de regels van rationeel, beschouwen en critisch beproeven, zoo als de wetenschap eigen zijn, niet straf feloos mogen, terzijde stellen, zooals dit geschiedt bij de uitoefening van zoovele mystieke of pseudomystieke praktijken Zien wij om ons heen, dan viffdten wij allerhande uitingen van in rozewater ge drenkt spiritualisme en van onbenullig verwaterd mysticisme, waar elke gedegen grondslag van verstandelijk overdenken of critisch zinnen aan ontbreekt Maar de hedendaagsche aanhangers der spiritualistische leeren trekken los tegen de weienschap en verklaren, dat deze blindelings een doodloopend pad volgt. Vooral de geneeskunde moet hel ontgelden liet bedrijf der zevenduizend, die het zgn artsemnonopolie willen afschaffen, wortelt voor een deel onbetwist in spiri- tualistisclien bodem. Hier ligt een gevaar De groote me nigte is heden even dom en lichtgeloovig als voor een of tien eeuwen. En zoo zien wij allerlei vreemde uitbotsels van den spirilualislischen stam welig tieren, en als goede loten van den heiligen boom, aandachtig vereerd worden. Dal komt der beschaving niet ten goede, en voor zoover liet op lichamelijke zaken betrekking heeft, brengt hel vaak onher stelbare schade. verhoogt den smaak van den lekkersten schotel. Men neemt nooit iets anders, wanneer men een maal begonnen is om het te gebruiken. Uit Middelburg. In de thans verschenen catalogus1 van dc Eerste Zeeuwsche Bakkerijten- loonslelling, die naar men weet van 1 tot 9 Mei in het Schuttershof alhier ge houden wordt, zien wij dat zoo mogelijk bij gunstig weder, iederen avond muziek uitvoeringen in den tuin zullen worden gegeven, waarbij de bezoekers der ten toonstelling vrijen toegang zullen hebben. Donderdagmiddag van half 3 tot half 5 wordt door de N V v h Wed J. H. C. Kakebeekc alliier een matinée aangebo den, terwijl Zaterdagavond een slotcon- cert wordt gegeven. De entree voor de tentoonstelling en het concert bedraagt dien avond 10 cent Bovendien laat zich dagelijks een elec- trische piano of een strijkorkest hooren. Woensdag, Donderdag en Vrijdag heb ben vakwedslrijden plaats in de kegel baan Donderdagmiddag stelt de firma Ivake- beeke haai' meelfabriek ter bezichtiging voor heeren bakkers, die in groepen van tien door een deskundige zullen worden rondgeleid. Het aantal deelnemers aan den etalage-wedslrijd op 5 Mei is reeds ge stegen tot 70. En daaronder zijn vele firma's van beteekenis Maai' de lijst is nog niet gesloten en er komen er nog steeds bij Voor hen die zich nog willen opgeven verwijzen we naar achterstaande advertentie Een aansporing om door al- gemeene deelneming ook dat onderdeel van het feest te doen slagen, zal, hopen we, ook de achterblijvers nog tot andere gedachten brengen Als jury-leden zullen optreden eenige heeren van buiten Middelburg. Ten einde den 5en Mei 's morgens moeilijkheden bij het rondgaan der beide muziekkorpsen te voorkomen, is in over leg met den commissaris van polilie be sloten den omgang der Duitschers een half uur eerder en wel te half acht le doen plaats hebben. Wie dus op dat uur door de muziek niet wordt gewekt, heeft om 8 uur nog een kansje als de Chr vereeniging Middelburg's Harmonie vond gaat. Zij, die de leiding hebben bij het zingen der volksliederen op de Markt, doen waarlijk alles wat in hun vermogen ligt om dit op waardige wijze te laten slagen. Daartoe wordt Zaterdag a s. op nieuw een algemeene rcpeliiic gehouden, thans in de concert- qn gehoorzaal des avonds om 8 uur. De soliste die op 5 Mei in de Nieuwe Kerk ecnigc liederen zal zingen is niet mevrouw Hcndrikse-Sloot, doch mevrouw Hendrikse-Vex'sloot. „Onze mooie Klccderdrachten" is de titel van een nieuwe uitgave der firma F. B den Boer alhier, waarin, op artis tieke foto's, naast de meest eigenaardige kleederdrachten uit Noord-Holland en Zeeland, levens een beeld wordl ge schonken van de mooie streken waarin deze drachten nog in eere zijn. Het album, dat bij onze laudgenootcii zeer in den smaak blijkt te vallen, is ge heel samengesteld naar de origineele op namen vaxi een der firmanten. liet is een keurig stuk \vei*k, dat de uitgevers en dexx fotograaf alle eer aandoet. .Uit kVlissingen. In een beschrijving in de VI. Ct. van het carrillon op den St Jacobslo- ren le Vlissingen lezen we o.a dal men thans mei de werkzaamheden zoo ver is gevorderd dal Donderdag a s. des middags 12 uur Ier gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana het caril lon voor het eerst zal kunnen worden bespeeld. Alsdan zal de klolckenist de heer A. P. Varel, de vaderlahdsche liederen doen hooren. Dien avond zullen de wijzerborden eleclrisclx worden verlicht Vrijdag 1 Mei zal het Carillon weder, door den heer Varel worden bespeeld en wel des morgens 6 uur, des middags 12 uur en des avonds 6 uur. De klokken zullen op een nader te bepalen datum worden gekeurd. Het zal naar ons werd medegedeeld nog ongeveer een maand durexx eer het klokkenspel voor het geregeld ge bruik gereed is. Deze week zal een beslissing worden genomen welke muziekstukken daarop voor heel en half uur, kwartier vóór en kwartier over zullen gezet worden Uit Walcheren. Dc heer Jan de Vogel te Nieuw en SI. Joosland heeft legen 1 Augus tus a.s. zijn ontslag ingediend als gezwo rene van den polder Oud Sint Joosland. Hij zal alsdan 32 jaar zitting gehad hebben als bestuurslid van dien polder. Nu de dijkgraaf, en een gezworene hebben bedankt, en de andere gezworene periodiek moet aftreden, zal er in de Mei-vergadering een drievoudige verkie zing van bestuursleden moeten plaals hebben. Uit Z u i d-B e ve Lan d. ïn de Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad te Borssele werd als raadslid toegelaten de heer W. de Regt. De raad besloot aan de Zuid-Be- velandsche Spoorwegmaatschappij eene jaarlijksclie subsidie te verleeneu van f 300, gedurende twintig jaar. Zij mach tigde verder B. en W proces te voeren tegen den heer Duijnhouwer te Goes, den aannemer van het bekeien van den Monsterweg. Voorts werd aan B. en W opgedragen onderzoek le doen naar de kosten van het aanbrengen van een muur aan de lxaven, noodig om overstrooming van het havenplateau le voorkomen Men besloot den keiweg van de haven tot den Molenweg le verleggen. Op een sleunlijst voor het Hoefijzer- verbond, werd le Borssele geteekend voor een bedrag van f 47.65 Dat er te Borssele animo be slaat voor deelneming aan dc schietoefe ningen, „tot verhooging van 's lands weerbaarheid" mag zeker gezegd worden, waar zich in deze kleine gemeente 65 personen daarvoor hebben opgegeven. Benoemd tot buitengewoon opzich ter van den Rijkswaterstaat hij den brug- gebouw te Woerden de heer C. Witte te Kruiniogen Uit Schou wen-D uive land. De gemeenteraad van Ouwer- kerk verleende Dinsdag, met ingang van 16 Mei a.s., op de mee,st eervolle wijze, ontslag aan den heer J. A. Legemaat, als secretaris dier gemeente, met dankbe tuiging voor de vele diensten door hem gedux-cude ruim 42 jaar in die betrek king bewezen. Als secretaris dier gemeen te werd vervolgens gekozen de heer F. Naerebout, commies ter secretarie te Zie- rikzee, en als ontvanger dier gemeente de heer P. Hack te Ouwerkerk. De laat- slc% s lond niet op de aanbeveling van Burgemeester en Wethouders Uit Tholen. In de Dinsdag le Stavenisse gehouden gemeenteraadszitting werd op verzoek van mej M. G Kauffmann eer vol ontslag verleend als onderwijzeres met 1 Mei a.sof zooveel later als in de daardoor ontstane vacature zal zijn voorzien. Afgewezen werd een verzoek van de besturen der beide weegbruggen alhier om een rioleerlng te mogen leg gen onder het havenplein door naar de haven. Dc benoeming van een onderwijzeres werd aangehouden, met hel besluit om alsnog mej van Dijke van Sint Anna- land uit le noodigen lol het geven van een proefles. Voor een jaar, ingaande 1 Juli a.s., werd weder benoemd als gemeenle-op- zichter, de heer F. C II van Oost Aangeboden werd het verslag omtrent de toestand der gemeente over 1913. Besloten werd om den ontruimingslei-- mijn van de woning Ca. Plansoen, niet 6 m. te verlengen. Het abonnement voor het schoonhouden enz. der schoolloka len werd, wegens meerder opgedragen werkzaamheden, met f 30 verhoogd. ONDERWIJS. Ter benoeming van een onderwijzer in hel teekenen bij hel L. O. te V 1 i s- s i n g e n worden voorgedragen de hee ren A L. Gerretsen en L Heijmanste Vlissingen en Joh Melse, Den Haag; voor een onderwijzer aan school D de heeren H. Vonk, J C. P. Jansen Ver- planke en P. J. Eijke en voor een onder wijzer aan school A A de Mol, J C P Jansen Verplanke en J. B de Hullu. De benoemingen zullen geschieden in de raadsvergadering van Vrijdag a s. De leerlingen van de 3 hoogste klassen van de openbare school B te Goes gaven Dinsdag onder leiding van het hoofd dier school, den heer Chr. Kloosterman en van de onderwijzers de heeren Van Strien en Hengeveld een zangavond in de groote zaal <ler sociëteit V O. V voor ouders en genoodigden Behalve een keur van schoolliederen, die uitnemend werden gezongen, werd de vierstemmige cantate „Een Zeeuwsche jongen van Bernard Zweers onder lei ding van den heer Kloosterman en met begeleiding op het klavier door den heer Van Eijsden, te Middelburg ten gehoore gebracht. Dil voor kinderen vrij moeilijk num mer blijkbaar met groote zorg ingestu- deei'd, en voortreffelijk uitgevoerd, was wel het glanspunt van het px'ogramma. Nog verdient afzonderlijke vermelding het Avondlied (uit den zangbundel van Bartelse), waarna een der leerlingen met een allerliefst, zuiver en klankrijk stem metje de solo zang De districtsschoolopziener, de heer K. Brants, gaf door zijn aanwezigheid mede blijk van zijn belangstelling en compli menteerde den heer Kloosterman na af loop. Deze zangavond, bezocht door een zeer talrijk publiek, heeft een schillerend suc ces gehad De kinderen werden in de pauze en na afloop op eenige verfrissching en ver snapering onthaald. Mej. A, Caslenmiller te Stoppel dijk is met ingang van 1 Mei a s. be noemd lol onderwijzeres aan eene bij- zondere school le Bergen op Zoom De heer PI. Wi'lems geboren te O o s l b u r g en vroeger aldaar onder wijzer, is ook te Dordrecht benoemd als leeraar in hand- en rechtlijnig teekenen aan eene aldaar gestichte middelbare bij zondere school. Verschenen is een gedenkschrift ter herinnering aan de opening der Nederl. Handels-Hoogeschool te Rotterdam op 8 November 1913 In dit gedenkschrift Wórdt een kort overzicht gegeven van de reeks gebeur tenissen, die aan de opening voorafgin gen en vinden voorts de redevoerin gen een plaats, welke bij die opening zijn uitgesproken Wij kennen geen kort geleden ge maakte ontdekking, welke zooveel be langstelling heeft opgewekt, als die der Boranium-bessen. Het is bepaald een ongewoon veii&chijnsel nu een buiten sporig vel persoon in Londen te zien, en elke lezer van dil artikel, die aan vet- vox-ming lijdl, of een vriend lieefl, welke blij zou zijn mei een raadgeving, vcr- lieze geen tijd om van zijn drogist eenige dezer aangename en terzelfdcrlijd meest afdoende en onschadelijke kleine besjes te verkrijgen. Dames, die hinder ondervin- vinden van overtollig vet, zullen met verrukking de Boranium-bessen begroe ien, daar zij in korten tijd even aan trekkelijk schijnen als hare zusters van meer normalen omvang, door na eiken maaltijd een der bessen in le nemen Bo vendien veroorzaakt de behandeling niet het geringste ongemak en de verbetering in den algemcenen gezondheidstoestand is werkelijk merkwaardig Dit nieuwe middel voor de behandeling van zwaar lijvigheid is op hel oogenblik nog niet zeer bekend in dit land, doch iedere apotheker of drogist kan Boranium-bes sen in eenige uren verkrijgen, indien daartoe speciaal aangezocht. Bij een ge bruik van ongeveer twee maanden neemt elk besje naar raming circa 30 gram vel uit het lichaam weg In de commissie van advies over spoorwegdienstregelingen zijn voor het tijdvak 1 Mei 1914—30 April door den minister van waterstaat o. m. benoemd J A. van Rompu te Neuzen en jhr. mr. E. A O. de Casembroot te Middelburg, beide leden van Ged. Staten van Zeeland Voor de overige leden zie men de St. Crt. van heden. Dinsdagmiddag is, naar de N R C. meldt, een persoon van het circus Van Bever te Geertruidenberg onder de sloom tram geraakt. Beide beenen werden liem afgereden. Men vreest voor zijn le ven. Dc 21 Chiiieesclxe zwervelingen on der wie 5 kinderen van 8 jaar en jonger, die uit den Haag naar Rotterdam waren gebracht, zijn Dinsdagochtend, naar de N. R C meldt, le IR/» uur, door bemid deling van den Chineeschen gezant te 's-Gravenhage, van het slalion D P. aldaar naai' Antwei'pen vertrokken. Het verkeer door dc sluis te Hee- renvecn is gisteren eenige uren gestremd geweest, doordat een scliip op den sluis- di-empel was omhoog gevaren Te Tei'apel (Gr.) is naar de N. R C. meldt, zekere Y B die eenige dagen vermist werd, slapende teruggevonden in zijn kosthuis. - Op het rangeerterrein der S. S le Venlo is Dinsdagochtend een goederen trein ontspoord, waarbij vijf wagens uit de rails zijn geworpen cn ernstig zijn beschadigd Dc hoofdlijnen werden ver sperd en enkele treinen kregen hierdoor vertraging. Toen Maandagochtend de buren geen enkel lid van een gezin te Etichove (Oost Vlaanderen) naar buiten zagen komen, keek men door de ruitjes en ontwaarde binnen den man en een zijner kindei'en op den grond liggen. Men dacht aan. moord en aldus het „Hbl. van Antw. verwittigde de bevoegde overheid. Toen bleek, dal dc keukenkachel omge- slooten en het heele gezin uit 5 personen bestaande, was gestikt op een tweejarig kindje na, dat niet het minste letsel had bekomen. In de West-Duilsche plaats Crain- feld is des nachts een bloedbad aan gericht onder de leden van een koop mansgezin. Dc vrouw en vier kinderen, van wie het oudste 24 jaar is werden zwaar gewond De man is dood Volgens dc „Köln Ztgontbreekt om trent den dader, een inbreker, die werd verrast, tol nu toe elke aanwijzing. Te Vilhac in het Fransche depar tement Arriège kwam bij een brand in

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1