MIBDELBI UGSCiiti CtlllBAKÏ N°. 99 137* Jaargang. Dinsdag 28 April. BINNENLAND. FEUILLETON, De Ziel m Margaret Rand, "Uit Stad en Provincie. Deze courant verichynt dagelijk», met uitzondering van Zon- en Feeitdagen. sprija per kwartaal, zoowel voor Middelburg all voor alle plaatsen in Nederland franco pp. 11.25. AJz on derlij ke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd z\jn. 1914 Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager, Geboorte-, dood- en all9 andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elko regel mter 20 cent. Reclame» 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen.k Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zealand, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Buret»* A. DE LA HAB Az., N.Z. Voorburgwal «66, Amsterdam. leerplichtwet. Van een voorstel, ingediend door den minister van binnenlandsche zaken tot gedeeltelijke herziening der leerplichtwet zijn vooral drie punten van belang: het terugbrengen van den maximum duur voor het landbouwverlof van zes op vier weken verlioogiug van het maximum der geld boete bij eenvoudige overtreding van f 15 op f 30; strafbaarstelling van werkgevers bij wie leerplichtige kinderen in dienst zijn (max. f 50 boete). "nieuwe wet op de paarden fokkerij. In 1911 werd bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend ter aanvulling en wijziging van de bestaande wet van 1901 betreffende de staatszorg voor de paardenfokkerij. Dat ontwerp is echter ingetrokken "omdat het niet mogelijk was gebleken, aan de bezwaren welke de grondslagen van de bestaande wetgeving raken, tegemoet te komen door aanvul ling van het wijzigingsonlwerp. De minister besloot daarom lot den opbouw van een geheel nieuwe wette lijke regeling. Over het ontwerp daarvan is overleg gepleegd met de verschillende daarbij betrokken corporaties, die zich op zeer geringe uitzonderingen na ver- eenigden met het stelsel van het ontwerp dat nu bij de Kamer is ingediend. De hoofdbeginselen daarvan zijn: de gedwongen hengslcnkeuring, de vrijheid van folcrichting en het steunen der paar denfokkerij door toekenning van premiën en bijdragen gehandhaafd. In de wijze waarop de verplichte heng- stenkeuring is geregeld, worden echter belangrijke veranderingen voorgesteld. Volstrekt onverdeeld was men in alle provinciën van oordeel, dat de verplichte hengslcnkeuring moest worden gehand haafd. Hoezeer men ook in beginsel de voordeelen van een stelsel van vrijheid niet kon miskennen, was het algemeene gevoelen, dat de vrijheid nog niet kon worden toegekend, zonder de paarden fokkerij een gevoeligen slag toe te bren gen. De fokkers, zoo was het algemeene j bordeel, zijn nog niet tot dat stadium van ontwikkeling gekomen, dat zij aan i /ichzelf overgelaten kunnen worden. j Maar daarentegen dient de wijheid van folcrichting gehandhaafd. Niet de over heid, maar de fokker zelf moet beslissen, welke folcrichting voor zijn bearijf en in zijn omstandigheden moet worden ge volgd, om blijvend, de meeste voordeelen te kunnen behalen. Om deze beginselen uit te voeren zal i de keuring moeten geschieden door j rijks-comraissiën, die over het geheele land keuren en zoodanig zijn samenge-; steld, dat de hoofdtypen der paarden ge- keurd worden door afzonderlijke com-, •missiën Bij zoodanige regeling wordt voorgekomen, dat de lokale inzich-' ten zich uitende in de richtingen, waarin de fokkerij zich beweegt en in streven der verschillende paarden-stamboekvereenigingen, zoo danig op den voorgrond treden, dal de vrijheid van folcrichting daardoor ge heel aan banden wordt gelegd Bij de bestaande regeling komen deze laatste j inzichten o a. Lot uiting in de wisselende leden der subsommissie B. en in het ge tal leden der keuringscommissiën voor het toekennen van premiën en bijdragen. Men wenschle van verschillende zij- (Nadruk verboden). den de plaatselijke inzichten meer tot hun recht te doen komen dan zulks on der de wet van 14 Mei 1900 mogelijk is, en stelde voor de subcommissie B (be staande uit twee rijlcsleden en twee provinciale leden) samen te stellen uit twee rijksleden en drie provinciale leden In Laatstgenoemden zin is ten slotte beslist, zoodat de subcom missie B bestaat uit één vast lid en twee voor iedere provincie wisselende leden. Door de inrichting der provinciale keu ringscommissiën zijn, naar de minister opmerkt de plaatselijke inzichten bij de verplichte keuring hier en daar zoodanig naar voren gekomen, dat de vrijheid van fokrichting, een der grondslagen van de wel, waardoor de rechten der minderhe den moeten worden gewaarborgd, niet overal meer verzekerd is. De minister meende tegenstrijdigheid van belangen te kunnen ondervangen door meer dan tot dusver is geschied medezeggenschap aan de stamboek vereenigingen te geven. In het ontwerp wordt voorgesteld de goedkeuring van hengsten voor dekking op te dragen aan rijkscomraissiën en daarnaast onder een algemeenen maat regel van bestuur te stelten voorwaarden aan de stamboelcvereenigingen de be voegdheid te verleenen lol goedkeuring van hengsten voor dekking, welke in het stamboek zijn ingeschreven Deze laat ste goedkeuring zal zich uit den aard der zaak levens moeten beperken tot het gebied, waarover de betrokken ver- eeniging werkt. Heeft bij de beslaan de regeling van de goedkeuring der heng sten bij de verplichte rijkskeuring des- verlangd de beoordeeling voor de in schrijving in een stamboek plaats, in den gedachlengang, die aan het ontwerp ten grondslag ligt n.l. bij aanneming ervan eerst de inschrijving en goed keuring voor het stamboek der tot goedkeuring bevoegd verklaarde stam- boekvereenigingen kunnen plaats vinden. De dan nog overgebleven hengsten, die niet in hel stamboek zijn ingeschreven en goedgekeurd voor paardenfokkerij, het zij omdat zij tol een andere folcinrichting behooren, hetzij omdat zij niet aan de voor de inschrijving en goedkeuring ge stelde eischen voldoen, of omdat zij niet voor de inschrijving werden aangeboden, worden goedgekeurd door rijkscommissi- en in dier voege, dat ten minste drie commissiën worden benoemd een voor de trekpaarden, een voor de tuigpaardeu en een voor de hiervan afwijkende vor men (dravers, volbloeden, pony's). UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit: is E. R. van Nes van Meerkerk, hoofd inspecteur-generaal van den rijkswater- slaat, bevorderd lot commandeur in de orde van Oranje Nassau; is bij bevordering benoemd lot ridder in de orde van Oranje Nassau, de chef der afdeeling postslempelfabricage bij 's rijks munt, H J. Harmsen, te Utrecht, dien op verzoek e. o. als zoodanig is ge geven is benoemd lol archivaris aan het alg. rijksarchief te 's-Gravenhage, mr. C. C. D. Ebell, thans rijksarchivaris in Noord- Brabant; is 5 jaren benoemd tot ^buitengew. lid van den Octrooiraad \V. J. C. Smit, kap. t. z. chef van den marinestaf bij het dep. v. marine te 's Gravenhage zijn benoemd tol burgemeester te Box meer, C. F J H. Hengst; te Berkel en Rodenrijs, jhr. A O. A. van der Meer de Walcheren; te Maassluis C, P. I Dommisse; te Rozenburg, A. J de Ridder Roman van l. i. me a de. 47) Plotseling vloog de deur van de in allerijl in gereedheid gebrachte kinder kamer open en Rand trad binnen. Hij keek nauwelijks naar het kind, zijn oogen drukten den grootsten angst uit. Charlotte, Charlotte, bid God haar leven te sparen, Verkeert zij in zulk een gavaar? In het allergrootste. Ais zij sterft, zal ilc dat niet kunnen aanzien. Het zal zijn moeder gedood hebben. In dal oogenblik gebeurde er iets bij zonders. De baby opende de groote don kere oogen, en vestigde die op zijn vader, waarbij hij vluchtig glimlachte. Die glim lach en de uitdrukking van het ge zichtje deden zoo sterk aan Margaret denken, dat John op zijn knieën bij het kind neerviel en het kleine handje in de zijne nam. Groote goedheidCliattie, zei hij, heb je ooit zulk een gelijkenis gezien als dit kind met Margaret? Kus het en zegen het, JotffL Marga ret zou dat ook wenschen. Terwijl John dat deed, kwam een ver pleegster binnen. Wil u komen, mijnheer? John verliet de kamer. Dien geheelen nacht werd de strijd op leven en dood voortgezet en al dien Uit Middelburg. - In een deel der oplage van ons vo rig nummer konden wc nog melden dat de scliildersstakiug alhier is opgehe ven, en in een bulletin konden wc daar na nog nadere bijzonderheden melden Het is dus voor de meeste onzer lezers reeds bekend nieuws wanneer wij hier herhalen, dat die beëindiging lol stand kwam door bemiddeling van den waarne- menden burgemeester, den heer P. Du- mon Tak. Bij een bezoek aan dezen van den secretaris der afdeeling van den Scliil- dersgezellenbond en den Bondssecretaris waarbij door lien inlichtingen werden gevraagd betreffende de politie-maatrege- len, werd door hen tevens het denkbeeld geopperd dat de burgemeester zijn be middeling zou verleenen ter beëindiging van den strijd. De heer Dumon Talc ging op dat denkbeeld in, en legde aan de patroons een bemiddelingsvoorstel voor, waarvan de strekking blijkt uil het vol gende antwoord door het bestuur der pa- troonsvereeniging aan hem gericht: „Edel Achtbaren Heer, Wij hebben de eer U te berichten, dal de afd Middelburg van den Bond van Ned. Schilderspatroons in hare op Zater dag 25 Apr. j.i. gehouden vergadering heeft besloten naar aanleiding van uwe meedeeling dal de afdeeling Middelburg van den Ned. Schildersgezellenbond Uwe bemiddeling heeft ingeroepen, teneinde mede te willen werken tot het beëindi gen der staking,'overeenkomstig uw voor stel: io. voorlaan aan de meerderjarige schildersgezellen een minimum-loon uil te betalen van 20 ct. per uur; "o. geen rancune-maatregelen te zul len nemen; 3o. al de gezellen die vóór de staking in dienst waren en in Middelburg zijn, Dinsdag 28 April a.s. terug te nemen; zij die buiten de stad zijn bij nader over leg met de patroons. Onder voorwaarde dat wij van U bin nen 21 uur bericht terug ontvangen dat de schildersgezellen lot hetzelfde bereid zijn." Dit schrijven werd ter kennisse ge bracht van de schildersgezellen, die daar over gistermiddag beraadslaagden, en van hun met op drie na algemeene stemmen aanvaarding van het voorstel kennis ga ven aan den heer Dumon Tak in het vol gend schrijven: „EdelAchtbare Heer, Wij hebben de eer u te berichten, dat naar aanleiding van de door ons bij u ingeroepen bemiddeling ten einde te ge raken tot een beëindiging van den alhier bestaanden loonstrijd, en daardoor ge volgde staking in ons vak, wij toet be langstelling kennis namen van uw medc- deeling dat de schilderspatroons bereid zijn, op uw voorstel aan bovengenoemden loonstrijd en staking een eind te helpen maken door te nemen het volgend be sluit. (Men zie hierboven). Onze afdeeling nam heden een besluit gelijkluidend met dat van de patroons hierboven vermeld. Wij verzoeken u de patroons hiermede in kennis te willen stellen, en beschou wen dus van af dit oogenblik den strijd en staking als beëindigd. Wij voegen hieraan gaarne toe, dat de beëindiging van dezen strijd en slaking door bemiddeling is geschied zonder d|pt er sprake is van overwinning aan een der beide zijden". Bijgevolg is heden weder algemeen tijd verzorgde en vertroetelde Char lotte den donkerharigen kleine. Zij voelde in dien nacht een nieuw leven, dat zij nooit had gekend, in zicli ontwaken Klei ne handjes en voetjes, een fijn kopje met donker haar deden hun werk en ruimden eesn plaats voor Margaret liet achterdochtige hart van Charlotte Mansfield Toen de dageraad begon aan te breken, was het ergste gevaar voorbij en een paar uren later kwam het dege nen, die bij haar waakten voor, dat Mar garet langzaam terugkroop van de oevers van den dood. Zij zou leven. De liefde van man en kind zouden, haar deel zijn. De samenzweerders. Charlotte gevoelde zich de eerste veer tien dagen van Margaret's ziekte heel gelukkig. Zij zag John veel, en hij ging op dezelfde manier met haar om als voor het huwelijk. Als John aan zijn bezig- het werk hervat en kon men weer hel ongewoon geworden tooneel zien van schilders die aan gevels werkten. Nu, vandaag over een week reeds, het groote feest ter herdenking van Mid- delburg's vrijmaking zal worden gevierd en er al meer en meer blijkt dal er on der onze burgerij toch nog wel belang stelling voor beslaat, lijkt het ons dien stig eens wat naders over de plannen, die vasten vorm hebben gekregen, mee te deelen Maandagavond heeft in den theetuin, die van af G uur ter beschikking van de commissie is gesteld, een concert plaats rau liet Middelburgscli Muziekkorps. Dc gecostumeerden zullen dit concert bij wonen. De buurtcommissie voor de Stations straat en omgeving heeft het goede denk beeld gehad om op eigen houtje voor die buurt voor muziek te zorgen en zij doet dat flink door daarvoor de Duitsehe, zoo genaamd militaire, kapel te laten over komen uil Amsterdam Deze kapel die uil onvermoeibre straatmuzikanten bestaat en in de hoofdstad zeer geliefd is, maakt dienzelfden avond eerst een wandelingetje door de stad om dan van acht uur af te spelen in de kiosk op de Loskadc Af en toe wordt deze tent verlaten en maakt men ook muziek aan de andere zijde van de Losicade ten gerieve van de aldaar wonende bijdragers Den volgenden morgen zal het vroeg dag zijn voor velen Daarom trekt reeds tijdig Middelburg's Harmonie er op uil om de feestgangers ail de veeren te ja gen. Daar ook dc „oempah's" een re- veillemarsch gaan maken, behoeft men voor verslapen zeker niet bang te zijn Om 10 uur heeft in verschillende ber ken een buitengewone dienst plaats, die in de Nieuwe Kerk zal worden opgeluis terd door solo-zang van mevrouw Hen- drikse-Slool. De Katholieke kerk is 's mor gens om half acht al voorgegaan met een plechtig te Deum. Na de kerkdiensten zal een k rooi ijk klokgelui lol ver in den om trek hel feest verkonden en dan komt een der oogenblilcken, dat," mits goed ge leid en we zijn daar niet bang voor lot de plechtigsle van den dag zal be hooren, nl. het zingen der volksliederen op de Markt onder hegeleiding van Mid delburg's Harmonie. De namiddag zal gewijd worden aan den historischen optocht Middelburg's Harmonie geeft na het rondgaan van den optocht een concert op de Markt, waarna een tijdje rust zal wor den gehouden om gelegenheid te geven den inwendigen mensch te versterken De deelnemers en commissieleden moeten dan echter dra weer in touw voor den avondoplocht Dc clou van hel feest blijft natuurlijk de optocht, maar het vuurwerk belooft een gevaarlijke concurrent te worden, daar men gelden gevonden heeft vol doende om voor schitterende stukken te zorgen Dat zal werkelijk overtreffen wat we de laalsle jaren op hel Molen water genoten hebben Een concert van het Middelburgsch Muziekkorps zal het officieële programma sluiten. Dat overdag eu 's avonds *ch echter ook de Duitsehe blazers niet onbetuigd zullen laten, behoeft wel nauwelijks ver melding. Ten slotte zij nog meegedeeld dat de commissie van alle autoriteiten, zoo hier als elders de beste medewerking heeft ontvangen Zoo zullen door de bereden wapens 40 paarden worden afgestaan, die met 20 man bediening per spoor hierheen zullen komen, en wordt voor deze paarden liet voeder van rijkswege ver strekt. B. en W. van Rotterdam gaven toe stemming lol hel gebruik maken van de koetsen, die aldaar reeds in den vcelge- roemden optocht medereden en thans' in liet gemeentemuseum bewaard wor den. Kortom, de commissie kon niet be ter wenschen. Ter gelegenheid van de feestelijk heden op 5 Mei hebben de kappers eu barbiers besloten om dien dag hun win kels om 1 uur 's middags te sluiten. Een denkbeeld dat zeker ook voor menige an dere zaak overweging verdient en waard is gevolgd te worden. Er is een wijziging gekomen in de plaatsbesprekingen voor den Hullebroeck- avond van Donderdag a.s Toegangskaar ten zullen reeds vooraf verkrijgbaar zijn Woensdag en Donderdag van 2—5 uur aan de Concertzaal, waarbij levens gele genheid is tol plaatsbespreking. Uit Vlissingen. Voor den transporlarbeidersbond te land trad gisteravond te Vlissingen- op in een openbare vergadering de hoofd bestuurder, de heer Eelchof van Rotter dam. De vergadering werd geleid dooi den heer Pielerse van Wijck en had lot resultaat, dat een afdeeling werd opge richt van bovengenoemde organisatie, welke als bestuurders koos L Vader Sr voorzitter; J A. Pielerse van Wijck, secre taris, Kasteelstraat 110; J Dekker, pen ningmeester. Zondagmorgen 11. had op de nieu we begraafplaats te Vlissingen een kleine plechtigheid plaats. Vrienden van den overleden monteur P Kramer van „Dc Schelde", dieeenige maanden geleden bij 't ongeval met een onderzeeboot op de werf dier maat schappij 't leven verloor, hadden voor diens graf een steen doen vervaardigen en deze is Zondagmorgen aan de familie overgedragen. "t Geschiedde bij monde van den baas der afdeeling bankwerkerij, den heer A Korte weg, die met enkele woorden het droevig feit in herinnering bracht en Üe familie verzocht dit bewijs hunner vriend schap voor den zoo vroeg ontslapen ka meraad wel te willen aanvaarden De weduwe, die voor deze gelegenheid uit Amsterdam was overgekomen, was 't een troost, dit vernieuwde bewijs van vriendschap te mogen ontvangen Dank baar werd 't door haar aanvaard. In den lcop van den steen is een on derzeeër afgebeeld terwijl verder op de gebruikelijke wijze de andere gegevens zijn aangebracht Uit Walcheren. - Maandagmiddag hield te R i 11 li e m een officier een lezing over de verhoo ging van 's lands weerkracht Ofschoon het aantal toehoorders niet groot was wegens het ongelegen uur en de weinige publiciteit, werd de lezing met belang stelling gevolgd Het resultaat zal dan ook zijn, dat er een schielvereeniging zal op gericht worden, daar over eenigen tijd ook reeds enkele personen onderling over hel nul eener schielvereeniging hadden gesproken Reeds ruim 30 personen heb ben zich voor de schietoefeningen van rijkswege opgegeven. Maandag woonde dc lieer II M. Kesteloo Sr voor 'l laatst de raadszitting te Aagtekerke bij De burgemeester sprak hem zeer hartelijke afscheidswoor den toe en richtte daarna hel woord lot den nieuwen secretaris, den heer II M. Kesteloo Jr In die zitting werd tot ge- heden was of zijn vrouw gezelschap hield, had zij de donlceroogige baby waaraan zij al de liefde van haar vrouwenhart kon geven Maar deze gelukkige lijd kon niet du ren. Margaret ging in krachten snel voor uit en Charlotte moest óf haar aanwezig heid in de woning van het jonge paar verraden öf die verlaten. Op een avond kwam John, nadat hij een poosje bij vrouw en kind had ver toefd, beneden om een praatje met zijn nicht te maken. Hij floot vroolijk, toen hij de trap afkwam God was goed voor hem geweest; zijn beker van geluk was boordevol Zulk een vrouw! Zulk een kind! en ja ook zulk een vriendin Hoeveel John ook van Margaret hield, hij was "toch zeer aan dc vrienden van zijn jeugd gehecht. Hij had Charlotte ge mist terwijl zij in Rome was, hij- had haar oprechtheid en besliste wijze van doen meer gemist dan hij zich zelf wil de bekennen Alles was nu volmaakt Hij wilde zich nog een oogenblik met zijn verstandige nicht onderhouden voor dat liij naar lied ging. Charlotte Mansfield zat bij het vroo- lijke haardvuur. Haar mandje met naai werk stond naast haar. Zij was bezig een paai- geborduurde jurkjes voor het kind te maken. (Wordt vervolgd.) Verbetering Door het verkeerd aan brengen van een correctie-regel is in hel vorig nummer de voorlaatste regel van de vierde kolom onduidelijk geworden. Het begin van die alinea moest luiden: „Toen neef en nicht in Victor Street aankwamen was Margarets toestand zoo verontrustend", enz.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1