P. SLUIS. *£anSouu)kroniek FEUILLETON, Ingezonden Mededeelingen De Ziel yan Margaret Rand. Mel, ngbe- \v- en mde singel, o An- Zaterdag 25 April (914, bo. 97. iVOGEL-EN PLUIMVEEVOEDERS VKV OSZEN VASTEN MfcOEWEKKrR HE GESCHIEDENIS DER PAARDEN FOKKERIJ IN ZEELAND. II. Deelden wij in ons vorig opstel me de, dat de gevraagde subsidie door de Provinciale Stalen van Zeeland werd ver leend, dat het Hoofdbestuur daarna de leden benoemde van de Keurings-com- missie en dat de eerste keuring thans 25 jaar geleden, en wel in 't begin van 1889 gehouden werd, thans willen wij nog 'enigszins uitvoeriger bij die drie feiten stilstaan Onder dagteekening van 28 Mei 1887 wendde het Hoofdbestuur der Maatschap pij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt zich tot Gedeputeerde Staten met een adres, waarin eene subsidie gevraagd werd van f 2000. Het is dunkt ons niet van belang ont bloot met dit adres kennis te maken, waarom wij het hier als een gewichtige bijdrage tot de geschiedenis der paar denfokkerij iu Zeeland nagenoeg in zijn geheel laten volgen Onder de middelen tot leniging van den gedrukten toestand, zoo vangt het aan waarin een der voornaamste tak ken van het Nederlandsche volksbestaan sedert geruimen tijd verkeert en waar aan de terugslag op menig ander gebied niet te Loochenen valt, wordt in steeds ruimeren kring de aandacht gewijd aan de paardenfokkerij en aan de voordeelen die eene oordeelkundige behandeling van dit onderdeel van het Landbouwbedrijf lolpleveren kan Ook in Zeeland werden belanghebben den, in meer dan één district herhaalde lijk door woord en voorbeeld aange spoord in die richting den steun te zoe ken, die bij de voortdurend lage op brengsten van den akker en in de laatste jaren ook van het rundvee, hoe langer hoe minder kon worden ontbeerd. De pogingen, sedert verscheidene jaren met name in Schouwen, Zuidbeveland en Tholen aangewend, konden zich evenwel slechts in een matigen bijval verheugen; vele landbouwers toch, van nature ge hecht aan het bestaande en in die ge hechtheid niet zelden, hetzij door per soonlijk ondervonden of bij anderen waar genomen teleurstelling versterkt, konden er slechts noode toe besluiten hun oud, beproefd, zwaar werk-ras, voor de bebou wing hunner gronden zoo blijkbaar ge schikt, te kruisen met Buitenlandsche hengsten van meestal fijneren vorm, wier meerdere schoonheid, wier voortreffe lijke eigenschappen, wier gemis van al hier vrij menigvuldig voorkomende gebre ken door hen wel niet worden ontkend, doch van de paring waarmede, in andere opzichten, eene verbastering van het in hunne omgeving aanwezige en doelmatig bevonden bouwpaard wordt gevreesd, j Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland neemt de vrijheid, Uwer Verga dering het vorenstaande in herinnering te (Nadruk verboden). brengen len beloogeeensdeels, der wen- schelijkhcid om pogingen aan te wenden, ten einde de Zeeuwsche landbouwers op te wekken, de elders met zulk een uitnemend succes bekroonde paardenfok kerij met meerder kracht ter hand te ne men en anderdeels, der noodzakelijkheid, daartoe een anderen dan den tot dusver gevotgden weg in te slaan. Welke waarde ook te hechten zij aan de argumenten, waardoor tal van landbouwers zich laten weerhouden van Buitenlandsche hengsten gebruik te ma ken, verdient hel niettemin dc aan dacht dat, niet liet minst in die streken der Provincie, waar vooral genoemde te genzin gevonden wordt, de aanwezige jaarlingen telkens door Buitenlandsche kooplieden gretig tegen loonende prijzen uit de stallen worden weggekocht. Zou daaruit niet mogen worden afgeleid, dat ook het ongekruiste Zeeuwsche paard eigenschappen bezit, door den handel gewaardeerd, en is het dan niet licht begrijpelijk, dat door den landbouwer, bij eenig nadenken, aan het behoud dier eigen schappen zóó liooge waardc*-<wordt gehecht ter wille der dubbele kans van, óf zijn jaarling voor goeden prijs van de liand te zetten, óf dien aanhoudenden een paard te verkrijgen, voor eigen ge bruik en voor dat zijner omgeving zoo uitnemend geschikt? Ook hierin schijnt mede eene der voornaamste oorzaken te moeten worden gezocht, waarom in Zeeland nagenoeg algemeen bezwaar wordt gemaakt tegen het fokken van paarden voor het leger. Door de Remonte-commissiën toch wor den eischeu gesteld, waaraan alhier aan wezige, hoezeer ook naar gelang der districten onderling zeer te onderschei den paarden, niet schijnen te kunnen be antwoorden zonder inmenging van vreemd bloed Het paard verkrijgt daardoor an dere vormen en andere eigenschappen die het, naar de landbouwer va-eest. min der geschikt maken voor het doel, waar mede de echt-Zccuwsche jaarlingen wor den opgekocht, in ieder geval onvoldoen de voor de diensten, die het als zwaar) alckcrpaard zal moeten verrichten, wan neer tie aankoop door de Remonte-Com missie om de een of andere reden ge weigerd wordt. Intusschen, hoe onraadzaam de land bouwer het ook achten moge, de onmis kenbaar goede eigenschappen van het in- heemschc paard in menige streek van Zeeland, in de waagschaal te stellen; hoe in liet algemeen belang ook de grootste omzichtigheid tegen eene onoordeelkun dige kruising behoort te worden betracht en hoe bezwaarlijk ook de oplossing zij van onderscheidene der legen de krui sing aangevoerde bedenken, zoude liet toch zeer te. bejammeren zijn, indien de niet te loochenen voordeelen, zoowel in het bijzonder uit den verkoop van paar den voor het leger als in het algemeen uit de verbetering der paardenfokkerij, in onderscheidene gewesten reeds zoo ruimschoots verkregen, voor geheel Zee land zouden verloren gaan; terwijl, bij de aanhoudend lage markten der land bouwproducten, in eene hoofdzakelijk graanbouwende provincie als deze, de vraag de ernstige overweging verdient of haver, hoonen en dergelijke langs dien weg niet tot aanmerkelijk hooger waarde te verzilveren zouden zijn; gezwegen nog van het door niemand op afdoende gron den te loochenen feit- dat door het aan brengen van schoonere vormen, deugde lijker beenen en meerdere geschiktheid voor den loop, de handelswaarde van het Zeeuwsche paard kan worden ver hoogd, zonder dat daarmede noodwendig vermindering van te recht gewaardeerde eigenschappen behoeft gepaard te gaan. Door verschillende deskundigen in en builen Zeeland werd er meermalen op gewezen- dat als doel der paardenfok kerij niet uitsluitend op het verkrijgen van óf een best werkpaard, of een vlug rijpaard, óf een schoon koetspaard, óf een sterk legerpaard, het oog behoort te worden gericht, doch dat in de eerste plaats door doelmatige kruising moet worden gestreefd naar het doen verdwij nen van de eigendommelijke gebreken, waardoor het inheemsche ras in bijna iedere streek in meerdere of mindere mate gekenmerkt wordt en het tegelijk ontwikkelen der bijzondere deugdelijke eigenschappen, die evenmin ergens ge-1 heel worden gemist, zoodat ten slotte een paard wordt voortgebracht hetwelk, zoo al niet volmaakt, toch voor alle diensten geschikt kan worden geacht Een navolgenswaardig voorbeeld van zulk een wijze van veredeling wordt dooi de Geldei sch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw geleverd; Door haar is een Reglement op de verbetering der paar denfokkerij in Gelderland" aangenomen, waarin hij artikel 1 als doel is voorge steld liet bestaande paardenras in Gel derland op de slallen der fokkers aanwe zig, le verbeteren, ten einde een con stant ras le verkrijgen, dat niet alleen voldoet aan dc eischeu, welke de land bouwer voor zijn werkpaard stelt, maar ook aan hetgeen men Dij een krachtig rijluigpaavd en bij een degelijk krijgs paard vordert (1). Bij het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland is in zijn jongste verga- doring de vraag in overweging genomen of langs denzelfden of soortgelijken weg ook in deze Provincie de bezwaren niet zouden kunnen worden overwonnen, waardoor lot dusverre een algemeene ver betering der paardenfokkerij belemmerd werd eu zijn voorloopig de volgende grondslagen aangenomen (3 waarop bij even)tuecle uitvoering van dit denkbeeld zou kunnen worden voortgebouwd In Zeeland zijn hoofdzakelijk drie. ta melijk uilecnloopende. typen van paar den te onderscheiden en wel a het paard, hetwelk op de eilan den Schouwen, Duiveland. Tholen en St-Philipsland gevonden wordt, b dat, hetwelk in Walcheren. Noord en Zuidbeveland le huis behoort, en c het Kddzandsch-VJaamsche ras, hetwelk in Westelijk- en Oostelijk Z. Vlaanderen aanwezig is In verband met deze verschillende ty pen zouden drie districten worden aan genomen, in ieder waarvan bijzondere cischen ten opzichte der fokkerij zouden worden vastgesteld. Hoofddoel zou zijn algemeene verbe tering der paardenfokkerij, nochtans met beperking van de eisclicn van veredeling tot „verbetering in eigen ras daar, waar tot dusverre nog niet algemeen met krui sing met vreemd bloed word aangevan gen. Door het uitlokken van geheel vrij willige deelneming zonder den geringsten schijn van dwang van overheidswege, zou getracht moeten worden, de belangstel ling on het vertrouwen der paardenfok kers te winnen en hen tot aansluiting te bewegen. Tot zoover de motieven aangevoerd in het adrei. De kosten werden geraamd op f 2200. Een subsidie werd aangevraagd ten bedrage van f 2000. (Wordt vervolgd). Vim dat Reglement werd een af druk als bijlage aau dit adres toegevoegd eu tevens een exemplaar van het werk van den heer E. van Gendt, majoor-in tendant van het Nederlandsche leger, ge titeld „Paardenfokkerij en Remontee- ring", waarin op plaat No XIII een af beelding voorkomt van het type-paard, door een permanente Commissie, be noemd door en uit het bestuur der Gel- dersch-Overijssclsche Maatschappij van Landbouw aangegeven als model, naar dc verwezenlijking waarvan zij Iracht te geraken. (s) Deze zijn vastgesteld in dc verga dering van April 1887. VARIA. Roman van L. I. MEAÏ1R. 8.- K— *6) Dan zal ik-een halven dag zien vrij te krijgen. Johnson kan mijn werk wel doen. Ik zal niet lang wegblijven. Wacht, mijnheer Floyd. U heeft natuurlijk geld noodig. En Margaret haalde haar beurs te voorschijn en gaf hem die. Hij ging daarmee weg. Zij be greep niet waarom zij zoo hevig beefde Zij was met al haar belangstelling geheel bij de zaak, maar toch kostte het haar moeite haar gedachten te verzamelen Voor dat zij hem had verwacht, kwam Floyd lerug. Het telegram is verzonden, zei hij Wat moet er nu gedaan worden? Wij moeten een wissel van zeshon derd pond verzenden of eigenlijk een van zevenhonderd, dan is de maandelijksche toelage er in begrepen Goed het is nu Vrijdag, maildag. Maar, mevrouw Weston, uw saldo bij onze bank bedraagt op 't oogenblik niet meer dan drie honderd pond. U weet toch, dal de driemaandelijksehe aanvul ling nog niet aan de bank is ingekomen. Wij moeten het geld hebben en het moet vandaag weg, zei Margaret. Ik moet hel op de een of andere manier i zien te krijgen Heeft u vrij af gekregen?' Ja? Gaat u dan mee naar de stad? j Ja, zal ik de taxi halen? Als 't u blieft. Zij waren in een oogwenk weer in Londen. Floyd zei nietswant hij ver-1 moedde dat zijn gezellin dit in de ge-| geven omstandigheden het aangenaamst vond Zij ha nooit iemand ontmoet die zoo behulpzaam en tevens zoo beschei den was Zij brak er zich het hoofd over hoe zij aan dat go d zou kunnen komen, want het moest dien avond verzonden worden Haar zaakwaarnemers zouden haar niet willen helpen als zij de reden niet wisten. Ofschoon zij rijk was, kon! zij zonder de toestemming van John niet meer geld uitgeven dan de voor haar gebruik vastgestelde som En als zij John raadp'cegde, dan zou alles verloren zijn. Zij begon steeds meer te beven en had het koud Mijnheer Flovd, zei zij, toen zij de stad inreden Wanneer men zooveel HET KLIMAAT EN DE MENSCHEN. IJet behoeft wel geen beloog, dat liet klimaat invloed uitoefent op de men schel!die daarin leven. Hoe zeer men daarbij evenwel overdrijft, kan daaruit worden afgeleid, dat Spitsbergen in volle ernst als plaats voor hel ondergaan eener kuur wordt aanbevolen. De Düitsche weerkundige dr Wegener hooft onlangs op grond van eigen ervaringen betrouw baarder gegevens over dc uitwerking van liet klimaat op den mnisch verschaft. IJij was, aldus verhaalt do „Köln. Ztg. in de gelegenheid, kort na elkander on geveer de uitersten van klimaat-toestan den te leeren kennen, nl. het tropische eiland Samoa en hel in de Noordelijke poolstreek gelegen Spitsbergen. Wat zijn verblijf op dit eiland aanbelangt, bericht dr. Wegener, dat dc zon 20 October 1912 verdween en 21 Februari 1913 voor hel eerst weer zichtbaar werd De winter nacht duurde dus vier volle maanden, gedurende welke buitengewoon slecht weer hecrschtc. Deze tijd oefende op de lichamelijke gesteldheid van de vier aan wezige mannen (W. meegerekend een zeer sterken invloed uit Beide helpers waren in den herfst bij matigen arbeid en rijkelijk slapen en eten zeer dik geworden. In den poolnacht verdween lipt tevoren aangezette vet, hoewel in de uiterlijke levensvoorwaar den niets le hunnen nadcelc veranderde. Toen hel daglicht weer terugkwam, ble ken ze er grocn-geel en gal-aehtig uil te zien Dc twee mannen waren le gen liet einde van den winternacht moei lijk te bewegen, hun kleine plichten te vervullen, ze waren prikkelbaar en dik wijls slecht gehumeurd. Ook bij den on derzoeker zelf evenals bij zijn metgezel trad neerslachtigheid en een gevoel van verslapping in. Natuurlijk .moet men met de toevallige bij-omstandigheden rekening houden Het gezelschap was klein, het kunstlicht slecht. Dit bestond nl. slechts uit onge zuiverde, Russische paraffine. Ook had den ze niet voldoende omhanden en wer den ze herhaaldelijk ontmoedigd, omdat hel ballon-materiaal voor opstijgingen, terwijl het toestel door een touw met den grond in verbinding zou blijven, in (e geringe hoeveelheid aanwezig was. Bij de twee helpers zette zich na het verschijnen der zon opnieuw vet aan, dat allengs vermeerderde. Tot overeenkom st igen uilslag leidde dal verschijnsel bij twee Noorwccgsche vischvangers, die in de nabijheid overwinterden. Vet-aanzet- ting en -verbruik verliep aldus geheel als bij de zeehonden en rendieren. liet bolervcrbruik was daarmee trouwens in overeenstemming. In den herfst klom dit zoo sterk, dat de voorraden IC erg krom pen en op algemeen verzoek rantsoenen moesten worden uitgedeeld. In den win ter liep liet evenwel zoo terug, dat die porlie-indocling weer werd opgeheven. In de lente vermeerderde het bolerge- brnik opnieuw. Hel vet is bijgevolg in het licht voor een aanzienlijke hoeveel heid als „voórraads-vet" met betrekking lot het lichaam aangezet en in de duis tere maanden verbruikt. De gal, die on ontbeerlijk is voor de vet-vertering, wei gert dienst in den poolnacht. Het opne men van voediugsvet wordt T lichaam ineer en meer onmogelijk en dit Is dus voorlaan op 't voorraads-vet aangewezen. Uil dc onderzoekingen bleek, dat in, het winterkwartier dagelijks 3 K.G voe dingsmiddelen werden omgezet tegen slechts 1 K.G. op gemiddelde breedte. De overvloedige voeding is dus blijkbaar in polaire gebieden geen weelde, maar op lichamelijke en klimaat-gronden nood zakelijk tot instand-houding van het fy- siolögisch evenwicht Wegener komt tot hel besluit, dat een volslagen en ononderbroken duisternis van slechts een jaar bij een aanzienlijke hoeveelheid menschen voldoende zou zijn, om den dood te veroorzaken. Maar eveneens wordt liet blijvende licht van j den pooldag lot last. Inzonderheid in Mei was 'l noodig, de slaapvertrekken door gordijnen kunstmatig in 't donker té hul len, omdat dit licht geen ruStigen slaap mogelijk maakt te bedenken heeft, is men niet zeer spraakzaam Wil u hier uit de car stap pen en bij Stewart, de banketbakker in Bond Street op mij wachten? Zeker. Zeg aan den chauffeur, dat hij mij naar huis brengt. t De bestuurder van de taxi-cab wist toevallig het nummer van Margaret's huis en drie minuten later stond het voertuig', voor haar woning stil. Als haar man thuis was, was zij verloren. Zij vroeg dit met trillende stem aan Benton. Neen, mevrouw, er is niemand thuis Margaret vloog naar haar kamer, in een oogwenk had zij haar kistje met Juwcelen geopend en daaruit het lange, prachtige collier genomen, dat haar man haar met haar verjaardag ten geschenke had gegeven. En daarmee naar beneden snellend, was zij binnen enkele oogenblikkcn weer het huis uit en in de cab. Zij kende een juweüer in dc Bond Street. Na een kort gesprek met dezen stapte Margaret weer in de tax:-cab. Zij Was nu acht honderd pond rijker geworden en Mar garet Gay tliornc was gered maar hel mooie snoer pare'en lag achter slot in dc safe van den juwelier, totdat zij het kon terugkoopen. De zoon en erfgenaam. De koude rillingen bleven niet zonder gevolgen. Toen Margaret thuis kwam ging zij in haar woonkamer voor het vroolijke vuur in den haard zitten en trachtte haar gewone kalmte en haar zelfvertrou wen terug te krijgen. Maar de brief van Margaret Gaylhorne had haar meer van streek gebracht dan zij vermoedde. Of schoon zij er in geslaagd was de vereisch- te som machtig te worden en Walter Floyd volkomen vertrouwde, kwam het haar voor alsof er, nu zij dien brief ontvangen had, een groote hoeksteen was weggenomen uit het gebouw van haar teven Als er meer dergelijke dingen ge beurden dan zou zij onmogelijk op den ingeslagen weg kunnen voortgaan. De zaakwaarnemers en ook John zouden dan geraadpleegd moeten worden Dan zou Charlotte's verdenking, ondanks hen zelf, door de anderen gedeeld worden en alles verloren zijn. Margaret, die ondanks al haar zonden een diepvoelend, warm hart bezat, was ook erg begaan met die andere Margaret, wier plaats zij hier in nam Er klonk wanhoop uit ieder woord van dien gèwichtigeu brief Was Marga ret ongelukkig getrouwd? Zoo ja, was het dan wel waarschijnlijk, dat hij, een man zonder principes, haar lang in En geland zou laten om te genieten van al HET GEPANTSERDE HOOFD. Een bloemenverkooper le Parijs stelde zich onder geneeskundige behandeling wegens ecu gezwel m ae hersenen De heelmeester paste dc beleende operatie der trepanatic toe en de patient genas inderdaad, maar meldde zich later op nieuw bij den dokter aan, tiaar de plaats, waar de heelkundige bewerking was uit gevoerd. uiteraard kwetsbaar bleef eu hel daaronder zich bevindend gedeelte der hersenen, vooral met liet oog op de hardhandige twisten zijner metgezellen aldus steeds bedreigd werd. De betreffende medicus, dr. De Mar tel. zoon van gravin De Martel, als schrijfster algemeen als ..Gyp" bekend, heeft zelf verhaald, lioc hij aan 't be zwaar van den klager tegemoet is geko men en de „Teinps" maakt dc opmerke lijke proef wereldkundig. Een vakman vervaardigde eerst een nauwkeurigon afdruk van den schedel. Door middel van de galvano-plaslick wer den daarvan twee halve-schedels, een voor den rechter, dc andere voor den linker kant uit verzilverd koper ge maakt. met een maximum-dikte van 1 in M terwijl er op gerekend werd, dat de lucht rijkelijk toe moest kunnen treden Dit alles werd overtrokken door een gaasachtige stof, waarin men in dielite rijen hel meest geleverde haar plantte Bovendien maakte men oen pruik in twee dcclcn, die zich beter dan welke gewone pruik ook aansloot bij het tc bedekken belegsel en waarmee do beoefening van alle soorten sport als ook liet zwemmen mogelijk is Terwijl uil een schoon heids (I; oogpunt dc bloemenverkooper dus tevreden kon zijn. waren de herse nen tevens beschut legen elke verwon ding. Tot nu toe heeft men getracht dc ver liezen aan 't lichaam door de schedel boring veroorzaakt, te herstellen door stoffen van allerlei aard. o a metalen, b v goud. Maar óf de patient kon dit middel niet verdragen 'óf liet veranderde van aard óf het ging uit zich zelf verlo ren, waardoor ernstige stoornissen kunnen optreden Aan den anderen kant betee- kent het hoofd in het genoemde geval slechts door de liuid beschermd te laten de geopereerden aan ernstige gevaren bloot stellen en talrijk zijn de gevallen, waarin een scliok, die in gewone om standigheden nauwelijks gevoeld zou zijn, den plotselingen dood verwekte van men schen, die somtijds ter handbreedte van een deel hunner schedels verstoken waren EEN RADIUM-MOTOR. Wat zal, aldus vraagt de „Temps" zich af, de motor van de toekomst zijn? De noodzakelijkheid, om een lichten en wei nig plaats innemenden motor voor sche pen. voertuigen, luchtschepen en vlieg machines te vinden, heeft den ontplof- fings-mölor do óp ontstaan. Maar deze laatste zal, meent het Fransche blad, voor nieuwe beweegkrachten plaats die nen te maken wanneer de petroleum en de steenkool opraken De heer C. E. S.Pliilips heefteen klei nen motor uitgevonden die door radium zal worden gedreven In lezingen heeft deze natuurkundige uiteengezet, dat hel radium in opgclosten toestand steeds het water in zijn bestanddeelen ont leedt, doordat het een mengsel vormt van zuurstof en waterstof. Het toestel ziet eruit als een kleine door den wind ge<ireven papiermolen, waarvan de wieken evenwel in horizon tale in plaats van in verticale richting draaien. Op 'f oogenblik zou de prijs van het radium, die ongeveer f 250 000 per gram bedraagt, het voortbrengen van een bruikbare beweegkracht verhinderen Maar de methoden, om dat kostbare en geheimzinnige metaal uil de stoffen te voorschijn te doen komen, waarin het verborgen is, kunnen in de toekomst verbeterd en vereenvoudigd worden. Zoo dat het blad het niet onmogelijk acht, dat de radio-actieve energie na eenige eeuwen een groot deel van de machine rie op de wereld in beweging ltnn bren gen. de goede dingen, die zijn eigen vrouw toekwamen? Neen, zeker niet. Hoe zij er ook over dacht, het leed geen twijfel, dat Margaret in gevaar verkeerde. Zij klemde haar handen vast ineen, rilde en boog zich naar het vuur. In die houding vond haar man haar, toen hij de kamer binnentrad. Lieveling! riep hij terwijl hij haas tig op haar toetrad. Het spijt mij zeer, dat ik je zoolang alleen heb moeten laten, maar ilc heb het druk gehad van morgen Ik heb een onderhoud gehad met onzen architect. Stevens. Hij heeft een paar mooie ontwerpen voor de mo delhoeven geteekend. Wij zullen ze na de thee eens bekijken, zij zullen wel naar je. zin zijn, Maggie. En vertel me nu eens, liefste, wat jij vandaag hebt uitgevoerd? Ik heb een rit gemaakt John en ik vrees, dat ik wat kou heb gevat. Ik voc! me als verkleumd. Bel als 't je blieft om de thee, John O, Margaret, je bent toch niet roe keloos geweest? 'k Weet het niet; ik hoop van niet ik denk dal ik mij na de thee wel beter zat voelen. Ah, daar komt ze aan. Schenk me een kopje in, John. Ik ben wat lui (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 5