COÏIRAIT, Donderdag 23 April. H\9S. 137* Jaargang. 1914 Deze contant verschijnt d a g e 1 ij k i, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. P;riji per kwartaal, zoowel voor Middelburg al* voor alia plaatsen in Nederland franco pp. i Afzonderlijke nummer* kosten 5 cent Advertentiön bij abonnement op voordeeligo voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middag» vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. 1.25. Advertentiön A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en aiie andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50; elke regel mecj 20 cent. Keolamei 40 cent per regel. Groote lettdr» naar de plaats, die zij innemen.. Tot de planning van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betrefiesOi Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Aïgemee* Advertentfe-BurcsE A. DE LA BAB As., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Inlichtingen over de politie aan den Gemeenteraad. Toen in de gistermiddag gehouden ge meenteraadszitting van Middelburg aan het slot de heer Onderdijk den voorzitter een vraag deed betreffende de politie (n). of't overbodig machtsvertoon der politie ter gelegenheid van de staking niet achterwege kan blijven) kreeg hij van den voorzitter ten antwoord dat deze als hoofd der politie aan den raad geen verantwoording schuldig isdat hij' gaarne bereid is den heer Onderdijk in een persoonlijk onderhoud inlich tingen te verschaffen, doch dat deze zapk niet in den raad thuis behoort Het mag verwondering wekken, dat niemand in den raad tegenover deze be wering in het licht heeft gesteld, dat die opvatting geheel in strijd is met den geest der Gemeentewet; dat door de bes te kenners van ons gemeenterecht be toogd wordt dat de burgemeester ook in politie-zaken. wel degelijk desgevraagd in lichtingen aan den raad heeft te geven en dat, al moge een toevallige ondui delijkheid in de gemeentewet aan de burgemeesters ook een formeel voor wendsel verschaffen om de inlichtingen te weigeren, de praktijk in de laatste jaren schier overal is: dat de burge meester de gevraagde inlichtingen aan •den raad geeft. En dat is ook zoo logisch mogelijk. „Aan. het hoofd der gemeente staat ©en raad", zegt de Grondwet. En nu zou pp een belangrijk punt van gemeente bestuur, n.l. in het handhaven der orde door de politie (gemeente politie nog wel) de raad hoegenaamd geen recht van meespreken hebben, en zou de bur gemeester „als hoofd der politie" aan den raad geen verantwoording schuldig zijnI Vooropgesteld zij, dat onze Gemeente wet dien term „als hoofd der politie" niet kent, en ook nergens speciale bepa lingen bevat die dan zouden gelden voor den burgemeester in die. hoedanigheid. Als men in dergelijke zaken gewoonlijk zich tof hem wendt „als hoofd der po litie", dan is het alleen omdat de hand having der openbare orde bij de wet spe ciaal tot de taak van den burgemeester wordt gerekend. Maai- die toewijzing maakt van den burgemeester niet in dat opzicht oen ander persoon die niets meer met den raad te maken heeft. Die term heeft niets met de zaak te maken. De moeilijkheid of liever de toeval lige leemte zit ergens anders, n 1 in art. 183 der Gemeentewet luidend „De Burgemeester en Wethouders zijn wegens het dagetijksch Bestuur pan den Raad verantwoording schuldig, en geven te dien aanzien alle de door den Raad verlangde inlichtingen" Het zal sommige lezers misschien heel duidelijk lijken. Maar het is het niet. De vraag is nl. gerezen of met die eerste vier woorden „de burgemeester en Wet houders" slechts het collectief college van B. en W. wordt aangeduid, dus al leen geldt voor gezamenlijk genomen besluiten, dan wel ook voor den burge meester en de wethouders individueel. Wie zich op de hoogte wil stellen van de litteratuur over dit onderwerp kan er gemakkelijk een middag en avond mee zoek brengen Maar hij zal toch bij na overal de opvatting vinden, dat hef wel degelijk de bedoeling van den wet gever is geweest, zoowel een individueele als een collectieve verantwoordelijkheid, in de wet voor te schrijven, en dat slechts een ongewild verzuim de mogelijkheid open laai om uit het wets artikel te lezen, dat de burgemeester niet voor zijn eigen daden verantwoorde- delijk zou zijn. Voor den vader der Gemeentewet, Thorbecke, bestond er geen twijfel over die vraag Bij de Kamerdebatten nam hij uitdrukkelijk de verantwoordelijkheid van den burgemeester aan den raad aan; als vaststaand En in de memorie van antwoord op bet afdeelingsverslag heeft hij (bij art. 188) doen uitkomen dat beroep op den raad tegen de politie-maatregelen door den burgemeester krachtens dit wets voorschrift genomen, altijd vrij zal staan. Hoe zou dat beroep denkbaar zijn zon der onverantwoordelijkheid van den ba i-ge mees ter aan den raad? vroeg in dertijd mr. Van Idsinga in een beschou wing over dit onderwerp. Erkend echter dat voor de toepassiug van de Wet niet beslissend is wat de schepper erin heeft willen leggen, wil len we nog een ander oordeel aanha len, van misschien den hesten deskundige op dit gebied, prof. mr. J. Oppenheim, die in „Het Nederlandsch Gemeente recht" o. a. het volgende schrijft: „Als ik opkom en opkom met meer kracht, naarmate bij de burgemeesters de neiging sterker wordt dit standpunt af te wijzen voor een wetsuitlegging die de individueele verantwoordelijk heid, zoowel van den burgemeester als van de afzonderlijke wethouders, ia in de gemeentewet neergelegd, rekent naast de collectieve van het college, in zijn geheel, dan voer ik daarvoor in de eerste plaats het doel waarmee de ver antwoordelijkheid is ingesteld als be wijsgrond aan „Dit doel was ook llier geen ander dan recht te doen wedervaren aan de grondwet die den raad stelt aan het hoofd der gemeente Was het onmogelijk dat hij alles zelf deed, hij moest althans zoo zeidc de toelichting tot de bepa ling met zoovele woorden „verant woording kunnen vorderen van hen, die met het dagelijkseli bestuur zijn belast" En dan niet in de allereerste plaats van den burgemeester Van den man. die Ln dat bestuur het leeuwenaan deel heeft7 Die voor het onderdeel (handhaving der openbare orde) dat in de artikelen 184 en volgende der ge meentewet ter spraak is want men vergetc niet dat ook daar een stuk, een allerbelangrijkst stuk. dagelijksch be stuur aan de orde is - zelfs uitsluitend bevoegd is7 „Niet van de wethouders afzonderlijk, die dus achter een besluit door de meer derheid in het college genomen, steeds zich zullen kunnen verschansenDat kan de fn-et, die telkens terugkomt op het denkbeeld dat de raad de hoogste macht is, en dat hij, als het mogelijk wasv alles zelf moest ordenen en verrichten, wat aan anderen is gedelegeerd, niet ge wild hebben" De praktijk beweegt zich ook in de lfde richting ais deze opvatting van, prof Oppenheim „Betrekkelijk zeld zaam", zoo schreven J. W. A C. van, Loenen en mr. S. J. Blaupot ten Cate in „De gemeentewet en haar toepassing" „Betrekkelijk zeldzaam zijn de gevallen dat de burgemeesters kortaf weigeren de door don raad verlangde inlichtingen te ■erstrekken. Zij mogen zoo nu en dan gegeven worden, met vooropstelling van petifio principii, dat zij tegenover den raad geen verantwoording schuldig zijn, maar gegeven worden zo in den regel geheel. Immers de gevallen zijn moeilijk denkbaar, dat de burgemeesters in het gemeentebelang grondkun- nean vinden de inlichtingen botweg te wei geren, en de hoffelijkheid welke zij ver schuldigd zijn aan het grondwettelijk hoofd der gemeente (d. i. de raad. Red. M. C.), uit het oog te verliezen." We zouden nog meer aanhalingen kun nen doen, maar meenen dat het boven- 1 slaande voldoende is om aan te toonen, dat de voorzitter van den Middetburg- schen raad gisteren een zeer betwist bare meening uitte, toen hij verklaarde dat bij 'als hoofd der politie geen verant woording schuldig is aan den raad „Meent eenv burgemeester nat art. 183 niet op hem van toepassing is, dan kan hij de inlichtingen weigeren. Door ver der te gaan en 's raads beraadslagingen te verhinderen schendt hij de rechten van den raad Hij heeft het echter daarbij niet gela ten maar pr aan toegevoegd dat deze zaak niet in den raad thuis behoort. Dat beteekent dus dat de raad daar over niet zou mogen spreken, niet zou mogen beraadslagen. En wanneer voor het eerste deel van zijn antwoord een onduidelijke tekst van de wet nog eenigen rechtsgrond gaf, dan heeft hij o. i. in dat tweede deel een standpunt ingenomen, dat door de wet zeker niet toegelaten wordt. We meenen goed te doen in dat op- j zicht ook weer deskundigen te laten spreken en halen daartoe aan uit het bovengenoemde werk van Van Loenen en Blaupot ten Gate; „Dat de burgemeester, als voorzitter van den raad, het recht zou hebben be raadslagingen over zijn beleid niet toe te laten, of het debat te sluiten, als de rand gebruik wil maken van zijn recht om daarover te allen tiide te beraadslagen of te besluiten (art. 42, tweede lid) kun nen wij niet tocslemmen, tenzij het re glement van orde hem een z66 ingrij pende bevoegdheid mocht toekennen De wét gaat niet zoover hem een bevoegd- heid te geven opi een debat te smo ren, dat hij in strijd acht met de wet of het algemeen belang. 1) KINKWATER VOORZIENING OP WALCHEREN Het is een voor geheel Walcheren zéér belangrijke uitnoodiging, door een com missie uit t college van Ged Staten, tot alle burgemeesters en gemeente raadsleden in Walcheren gericht, en gis ter in de Middelbürgsche raadszitting aan de leden overgebracht, eeu uitnoodiging die de aandacht van alle inwoners van Walcheren verdien l. In deze uftnoodigihg tol een 7 Mei in het Statengebouw alhier te houden bij eenkomst, (waarover men in hel raadsver- slag in het bijvoegsel nadere bijzonder heden kan vinden) \yordl meegedeeld ,diat de, directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening de aandacht van den minister van bjnneulandsclic zaken gevestigd heeft op de wensche.Iijklicid om het platteland van Walcheren van goed drinkwater te voorzien. In de eerste plaats zij met een enkel woord in herinnering gebracht, dal dit Rijksbureau een gevolg is geweest van het in 1909 door dr. Bos in de Tweede Ka mer geopperde denkbeeld van staatssteun voor drinkwatervoorziening op het platte land. De toenmalige minister Heemskerk heeft een staatscommissie voor drinkwa tervoorziening ingesteld, die later ge splitst is in een adviseerende Centrale Commissie, waarvan dr. Bos voorzitter is, en een Rijks Technisch Bureau staande onder den heer Van Oldenborglidat ge gevens verzamelt ter beoordeeling van voorgelegde plannen, of zooals in dit geval zelfs aandringt lot liet maken van plannen. Het is door de toezegging van dien rijkssleun geweest, dat hel comité van Z Beveland aan het werlc ging. En men zal zich herinneren dat in begin van dit jaar (12 Jan.) op een vergadering te St. Maar tensdijk van raadsleden met dr Bos en den heer Van Oldenborgh ook de plan nen voor het eiland Tholen een vasten vorm kregen. Zooals men weel heeft de Z Beve- iandsche waterleiding den vorm gekre gen van - een naamlooze vennootschap, waarvan de gemeenten de deelheb bers zijn, en hebben op Tholen de ge meenteraden besloten op dezelfde wijze te werk te gaan. Ook op Schouwen en Duiveland heeft onlangs een overleg met het rijksbureau flinken sloot gegeven aan de plan nen van het zich daar gevormd hebbende Waterleidingcomi té. De toestand op Walcheren is anders. Hier bestaat geen comité, zooals in die drie andere gevallen. Bovendien hebben Middelburg en Vlissingen reeds een wa terleiding. De weg dien men hier bewandelt, is dan ook een andere Naar aanleiding van het genoemd advies van den directeur van hel rijksbureau heeft blijkens de meedeelingen in de uitnoodiging de Mi nister van binnenlandsche zaken aan Ged. Staten verzocht pogingen te doen om de voor de hand liggende samenwer king met de Z Bevetandsche waterlei ding te onderzoeken. En naar aanleiding van die opdracht heeft nu een com missie uit Ged. Staten de burgemeesters en raadsleden van Walcheren opgeroe pen tot een bijeenkomst, waarin de hoofdtrekken van eventueele samenwer king kunnen worden behandeld Daar na zullen dan de gemeenteraden de zaak kunnen bespreken, en in een tweede bijeenkomst kan dan getracht worden tot een beslissing te komen Hel is dus nn nog niet 't oogenblik om over oen vorm van de plannen te spreken. Maar wel mag in 't licht gesteld wor den dat een betere drinkwatervoorzie ning voor bet platteland ook op Walche ren allesbehalve louler een weelde-ar- tikel zou zijn. Over Domburg behoeven we wel niet veel te zeggen Goed drinkwater is een levensbelang voor een badplaats. De her haalde pogingen van uit Domburg gedaan om aansluiting le krijgen bij de Middel bürgsche waterleiding geven het bewijs dat men dat daar sterk voelt. Maar het sprong altijd af op de kosten. Maar nu de andere dorpen- We meenen dat menige boer hier best tevreden is met zijn water, al zullen ze allen moeten toegeven, dat het verre van ideaal is. Maar dan zouden we hun wil len aanraden om den eersten den besten Zuid-Beveiandscheii boer te vragen, of het waterleidingwaler him ook voordeel op levert. En aan zouden ze daarvan sterke staaltjes kunnen vernemen, vooral wat den veeteelt en de zuivelbereiding betreft, die hier op Walcheren nog groo- ter rol spelen dan daar Ligt het ook niet voor de hand dat de melk en boter, de kalverteell slechts kunnen winnen door zuiver water? De commissie uit Ged. .Staten noemt nog twee voordeelen van beteekenis liet vestigen van industriën, en de hulp bij brand. En dan lest best. de niet le onder schatten voordeelen voor de gezondheid van de menschcn! •Middelburg en Vlissingen slaan natuur lijk anders tegenover de zaak door hun eigen waterleiding, een stedelijke in Middelburg, een particuliere in Vlissin gen. Of het voor hen mogelijk zal zijn, op een of andere wijze deel te nemen, zal geheel afhangen van de plannen Dat echter voor Middelburg, at is daar voor 't oogenblik de toestand weer beter, het telkens weer verzouten der waterpullen een reden is om alle aan dacht le wijden aan de plannen, ligt voor de hand. We hoorden verluiden, dat in overweging genomen zou kunnen worden, de Middelbürgsche waterleiding oorzaakt Zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd eeq voorstel van B en W. tot aankoop yap 2 aren 47,centiaren grond naast het gemeentehuis voor 2300 gulden, dienende voor verbreeding van de Noordstraal, voor aanleg van een speelplaats en verbouwing van het ge meentehuis. Met algemeene stemmen werdeu B en W. gemachitigd de verbouwing van hel gemeentehuis tot het geraamd bedrag uit te voeren. Ten slotte werd hel kohier van den koofdelijken omslag in gesloten vergade ring vastgesteld Te St Laurens zijn op de kie zerslijst geplaats 163 kiezers voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer der Staten Generaal en 111 voor deu Gemeenteraad In de vacature, ontstaan door hel overlijden van den heer C den Hollan der benoemde de gemeenteraad van Oostkapellc den heer H Brand tot rbandmeesler Op de hofstede „Nieuwlandsrust' te Nieuw en St. Joosland bewoond 1 door den heer F P Polderdijk, brak hedenmorgen in de woonkamer van den heer C. Polderdijk, rustend landbouwer, een felle schoorsteenbrand uit, die zich ernstig liet aanzien Aan zolderingen, bal ken enz werd nog al wat schade ver niet op te heffen, maar het water er van zoodanig le vermengen mei water van elders lot het zoutgehalte tot een bevredigende mate is verminderd En als men let up het feit dat Vlis singen nu f 0.50 per M? betaalt en Z. Beveland f 0.25, dan ligt daarin ook een aanwijzing van het belang dat de Vlis- singers kunnen hebben bij het plan Men zit daar echter vast aan een concessie. die eerst 30 Juni 1932 afloopt. In ieder geval belooft de vergadering van 7 Mei er een te zijn van groot be lang voor geheel Walcheren, zij 't ook in de eerste plaats voor het platteland. Uit Stad en Prorincie. Mede werden vier hammen en een rookvleesch zoodanig „gerookt dat het Diet meer te gebruiken is als voedsel Door het spoedig optreden van den heer F. P Polderdijk die zich bijna geen weg meer Jton banen van den verstik^eiuJep rook, is erger ramp voorkomen. Assurantie dekt de schade. Uit Zuid-Beveland. Woensdagavond hield het Departe ment Wolphaartsdïjk van het „Nut' zijn gewone voorjaarsvergadering Het Departement telt thans 36 leden De voorzitter deelde mede, dat door het hoofdbestuur een subsidie van f 35 was toegestaan voor de gehouden cursus voor jonge moeders. De aftredende leden van het bestuur en van de Volksbibliotheek commissie werden herkozen. Tot leden van de Commissie van Con tróle van de Spaarbank worden Be noemd de heeren A. C. J. Noteboom, C v. Nieuwenhuyzen en G. v. d, Kreke, ter wijl in de vacature, ontstaan door de al" treding van den heer K. v. d. Slikke als commissaris van het Spaarbankbestuur werd voorzien door de benoeming van den heer G. v d. Kreke. Uit liet Jaarverslag der Spaarbank die in October 1913 met hare werkzaamhe den begonnen is bleek, dat op 31 Dec het aantal spaarders 59 bedroeg en het gestorte kapitaal f. 2800 De voorzitter deelde nog mede, dat het aantal spaarders aangegroeid was tot 80 en het gestorte kapitaal tot omstreeks f 5000 - Met ingang van 1 Juni a.s. is ,dë heer C A. -Steketee benoemd tot ambte naar ter secretarie te Rotterdam, thans klerk ter secretarie le Rilland Bath Uit Schouwen-D uiveland. De opbrengst der op Woensdag Uit Middelburg. De Muzieknummers die thans op het Klokkenspel van den Abdijtoren alhier gezet worden zijn Heel uur, Pfalzische Dorfkirchweilie, F- Hermani; Half uur. Air uit de opera „Mignon' A Thomas; Kwartieren, 1 Avondklokje, 2. Een liedje van de Zee. In (He advertentie van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht in ons nummer van gisteren betreffende de propaganda- avond van Dinsdag a.s werd verkeerde lijk gemeld, dat Vrijdag- en Zaterdag avond tusschen 7 en 12 uur kaarten ver krijgbaar zijn Molenwater N 51; dit moest zijn tusschen 7 en 10 uur op de beide genoemde avonden Uit Vlissingen De officiëele proeftochten van de torpedoboot G 15 waren, naar men aan de N R C. uit Vlissingen meldt, gisteren niet ten volle bevredigend en zullen Dinsdag worden voortgezet Uit Walcheren. Gisternamiddag vergaderde de raad van Koudekerke onder voorzitter- t 1QR schap van den burgemeester H. P baron mof, w0±en opbTcn'^t 4n onlSe dorpen builen Zierikzee Men denkt de verkoop nog voort te zetten. gehouden verkoop langs de huizen en op straat te Zierikzee van de Emma- bloem ten bate der Tubereulose-bestrij- ding is 4- f 196, Waarbij nog gevoegd ^va,.wl,bu,6—,n.i iMu-ou t worden de opbrengst van enkele van der Bord lot Vcrwolde. Tegenweer- dorDen builon zieritz<*. dig waren 5 leden, afwezig was de wet houder J. Kramer, zonder kennisgeving, terwijl er 1 vacature is. Ingekomen was een schrijven van Ged. Een 13-jarige jongen te Dui- Stalen betreffende den aanvraag tot ver- vendijke greep gisteren een buks en booging van don hoofdclijlicn omsla? lol 'BRd1, gekscherend aan op eon Litnmer f 3000. B en W stellen naar aanleiding mansknecht K. Hel scliot ging al mol van dil schrijven voor voorioopig het maxi- 'let gevolg dal K in liet gelaat word mum op f 4000 te bepalen, waarmee de getroffen. In het ziekenhuis te Noord- raad zich zonder hooicleliike stemming Rouwe vrera hem licl eerst deskundige vereenigde. jbulp verleend. In de vacature ontslaan door het over- - In de Dinsdag te Capelle gehou- lijden van den heer L. Dekker werd de den vergadering van ingelanden van den verkiezing bepaald op 19 Mei, de slem-polder de „Vier Bannen van Duiveland" ming op 29 Mei en de herslemming zoo werd onder meer het dijkgeschot met noodig op 9 Juni. f 1.50 per hectare verhoogd Het be- Door den voorzittear werd daarna het stuur werd gemachtigd opnieuw aan te in de vorige vergadering aangehouden vragen verlenging der concessie tot lief- bekende adres der gemeente Velsen na- fing van havenrechten te Stevensluis. der uiteengezet. B en W stelten voor ln de vacature ontstaande 1 Augus- adhaesie te betuigen aan dit adres De tus a.s. wegens periodieke aftr van den heer Contant was daarentegen eeu te- gezworene J. C Vcrstraate, worden aan- geno verge Velde moe» n- 'n~-e*aan. Tenbevolen de heeren J. C. Vcrstraate, Job slotte werd diens voorstel om geen ad- van der Have Cz. en A N. van Lange- baesie te betuigen verworpen met 3 le- raad, allen le Ouwerkerk. gen 2 stemmen I Nog werd het bestuur gemachtigd op

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1