MIlillKI.BI RtiSI HK COERAST. it»7* Jaargang. Zaterdag TAMINIAU's JAM de BESTE. W. 9i 1914 bete ttoar&ni. Vbiicinjal da>geiyk«, met uitzondering van Zu*- ea Peeatdngen. Pryt per kwartaal, zoowel voor Middelburg alt voor alle plaatsen in Nederland franco pp,1.2.5. Afzonderlijke nummert kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen, üóvertenties voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één nar aan bet bureau bezorgd zijn. IS April. Advertentiön 20 .ent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- oa alfe andere iamiliebericbten en Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.50; elke regel moe 20 cent. Reclames 40 cent per regeL Groote lettert naar de plaats, die zy innemen Tot de plaatsing van advertentiön en reolamoe, niet afkomstig uit Zealand, betreffend* Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Adverientie-Bwr««vE A. DE LA 9IAB Az., N.Z. Voorbnrgual 366, Amsterdam. Dit nummer bestaat nil twee bladen en «•«ij Kinderblad. EERSTE BLAD. Ingezonuen Mededeelingen. Kameroverzicht. Tweede Kamer Zitting van Vrijdag Merkwaardig mag het wel heeten, dat de heer Bos, die heden rijn gisteren aangevangen uitvoerige rede voortzet te en beëindigde, het niet noodzakelijk heeft geacht, om naar het voorbeeld van twee rechtsche leden en gelijk ook heden de heer Tydeman deed, uitdruk kelijk op den voorgrond te stellen, dat hij de aan de orde zijnde wetsontwerpen objectief zou bespreken. Blijkbaar acht te "hij dit zoo natuurlijk, dat het geen nadere aanduiding behoefde En hij is inderdaad objectief geweest, van het be gin tot het eindeheeft ons heden in het bijzonder een overzicht van den be- taanden financieelen toestand geschon ken, dat tot het boste behoort wat over dit onderwerp is gezegd. Met klem is spreker opgekomen tegen, de uitingen, die alleen door den persoon van den heer Lohman kracht verkregen als zou een democratische staat het minder nauw nemen met de financiën. Wanneer men do cijfers van staatsschuld van 1897 en 1914 naast elkander legt, ziet men dat dé- zo met nauwelijks 50 miliioen is gestegen, wat toch wel op voldoende aflossing wijst. Geredelijk gaf de heer Bos toe, dat uit gaven zijn gedaan, die niet altijd op het tneest gelukkige oogenblik kwamen, in het bijzonder met militaire uitgaven was dit het geval. Zeker mag men ook niet wegcijferen de gebrekkige kennis van de financieele gevolgen van wettelijke maat regelen, die een Parlement somtijds ver krijgt en waarvan artikel 369 der Invali diteitswet, dat bijkans wel drie d vier maal zooveel zal kosten als geraamd, een der sterkst sprekende voorbeelden is. De heer Bos is ingenomen met de plannen, die de minister heeft ontworpen, zulks in principieelen en algemeenen zin, want juist in de details liet de spreker bet aan een objectieve kritiek niet ont breken De Bos hoopt, dat de minister of op zijn plan om het suikerpotje voor dekking van het tekort te gebruiken zal terugkomen, of het suikerpotje zoo spoe dig mogelijk in eere zal herstellen, omdat verlaging van den suikeraccijns ln de naaste toekomst noodig is. Ten aanzien van den belastingdruk op het onroerende goed is door de rechtsche sprekers over dreven betgeen met hun eigen cijfers ■walt aan te toonen. Aangaande tabaks- en bierbelasting ver- getemen niet, dat in Engeland 47 o/o uit de directe middelen wordt geraamd en bier te lande maar 23. Het is dus waarlijk niet noodig zich uit te breiden in de richting van indirecte belasting. Zeer sterk was de heer Bos in zijn fijn slotwoord tegen den heer Lohman en tegen geheel de rechterzijde, ook nu weer optredend als officieus erkend lei der van de meerderheid. De heer Lohman heeft gezegd, dat de Kamer maai- toegeeft aan de eischen der kiezers, wat demora- liseerend zou werken indien het waar was De inkomstenbelasting zelve, die ook treft talloo;en dergenen, aan wier slem-' men de komst van dit kabinet is te danken, is het beste bewijs tegen die stemming Zich verzetten legen alle belasting, die; het productenverkeer aantast, trachten te verkrijgen, dat de economische zwak ken worden gesteund en belasting ge heven naar draagkracht, is immers het streven der vrijzinnigen geweest. De heer Van Vuuren heeft betoogd, dat juist deze belasting tegen dien stelre gel was, hetgeen duidelijk onwaar is En vooral meende de heer Bos, dat de rechterzijde, die at tot tweemaal toe de financieele gevolgen van haar wetten on gedekt liet, in 1905 en nu, niet gerechtigd is van democratische nalatigheid te spre ken. Al even onvriendelijk oordeelend over het financieel beleid van dat kabinet van slechts treffelijke mannen, dat in Juni hun plaats moest afstaan, de heer Tydeman, bezadigd en scherp argu- menteerendc, maar minder sterk dan wij hem juist in dergelijke aangelegenheden nr-erma'en hebben gehoord. De heer Ty- deman heeft op den voorgrond gesteld dal voorziening in de bestaande tekorten ■dringend noodzakelijk is, en hij acht de middelen, door den minister aangegeven •over het algemeen goede middelen, siechts pleit hij voor behoud van het suiker- ELST BIJ ARNHEM. fonds, waarvan hij meer verwachtingen heeft dan de heer Patijn. Naar zijn mee ning vormt dit ontwerp voornamelijk een samenvoeging van bedrijfs- en vermo gensbelasting, terwijl het ontwerp uit munt door helderheid en klaarheid. De heer Tydeman erkent, dat tegen dit stel sel als tegen elk stelsel bezwaren zijn maar tegen dit nog het minste en daar om aanvaardt spreker het. Slechts vroeg de beer Tydeman naar de voornemens van den minister met de herziening der gemeente-belasting, naar opheffing van vrijdom voor den landbouw en naar ver andering van de inrichting der Raden van Beroep. De eerste spreker van sociaal-demo- cratischen kant, die zich over dit ont werp liet hooren, de heer Vliegen verzette1'zich krachtig tegen de eigen aardige vbotstellen van den heer Lohman. Er is geen decadentie, er is slechts op levende belangstelling. Decadentie is er misschien bij de bezittende klasse, die simuleert en verergert als zij tot nieu we offers wordt geroepen. De heer Lohman verzet zich tegen bepaalde uitga ven, maar zoodra het onderwijs en mili taire uitgaven betreft, is hij er dadelijk voor. Zoo, zei spreker, zijn er ook, welke alleen de punten van sympathie en anthi- pathie wisselen De bezittende klasse zal nu wat meer te betalen krijgen, maar men vergete niet, dat in de laatste jaren de waarde van het bezit is toegenomen, zonder dat dit in de belasting tot uit drukking kwam,- een bewijs, dat het be lastingstelsel niet goed was, 23 milliard zijn volgens dezen spreker in de laatste jaren onbelast gebleven en tegenover dit cijfer meende hij, dat het gejammer van den zuiver agrarischen heer de "Wijcker- slooth weinig kans had om invloed uit te oefenen. Minister Kolkman had voor spoed met de ontvangsten, maar finan cierde onverantwoordelijk. Over de be lasting op vennootschappen, over de af schaffing van het suikerpotje, over bier en tabaksbelasting, ook over de successie belasting zeide de spreker nog enkele woorden. Dat hij en de zijnen niet geheel voldaan rijn mei deze ontwerpen is te begrijpen. Tegenover die ontwerpen stel-' de een ander het amendement van den heer Bos op artikel 33, of volgens een progressieve boedelbelasting, een verbe terde grondbelasting, een herzien en ver menigvuldigen van de vermogensbelas ting, waaruit naar de spreker schatte, samen een 34 miliioen te halen is. Toen zou de heer van Nispen uit Rheden aan het woord komen, maar het was laat en eerst Dinsdag zal hij dus de nauwelijks aangevangen rede hervatten. V. d. M Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg Men verzoekt ons mede ie deelen dat in het centraal comité voor de straat- versiering ook nog zitting hebben dehee- ren mr J. Adriaanse, I. P. J. de Groot, J. G. Hartman, Jacq Frank, dr. Weijl en P ten Kate. De voorzitter had verzuimd op de vergadering hiervan mededeeling te doen- Tevens kunnen wij nog melden, dat van een cleclrische feestverlichting in de Lange- en Korte Delft met het oog op de kosten moest worden afgezien, Men zal nu trachten met groen en lampions ©en der hoofdstraat waardige versiering tot stand te brengen De kaaien zu'Ien verlicht worden door lampions die in de boomen worden ge hangen en in slingers tusschen de boo men Dat kan bij gunstig weder een feeërieken indruk maken. Een 10-tal der stakende schilders gezellen alhier hebben werk gevonden buiten de stad. Getracht zal worden meerderen buiten Middelburg aan den ar beid te helpen. De staking en daarmee het pos'en der patroons duurt onveranderd voort- Ook voor de Singelstraat, den Dam en den Seisdam hebben zich, naai- wij vernemen, commissies gevormd voor slraalversiering op 5? Mei. Door de keurmeesters van vee en vleesch alhier zijn in de afgeloopen week afgekeurd twee geslachte varkens, waarvan één van elders ingevoerd, bene vens een partij varkensvleesch. .Van een der varkens is een gedeelte opgezonden ter sterilisatie, terwijl het overige, na vooraf onbruikbaar te zijn gemaakt door carbol onder toezicht der politie is be graven. Bij den dienst, der directe belastin gen is met 1 Mei verplaatst van Mid delburg naar Breda de Rijksklerk 3e klasse P. I. Manneke, die alluer tijdelijk was geplaatst. Hedenmorgen geraakten op den Ko rendijk alhier dc paarden voor een tweetal meelwagens op hol. Een 12-jarige jongen op den bok van den voorsten wagen gezeten, wist zooveel stuur over het paard te verkrijgen, dat hii het zonder ongeluk ken over de Spijkerbrug en de Bateau- port stuurde. Op de Rotterdamsche kaai gelukte het een man op den wagen te springen Hij bracht het paard in de Nederstraat tot staan. Het andere paard had den weg van 't voorste paard gevolgd, en kwam nu ook tot staan. Uit VUssingen- De bioscoop-commissie te V1 i s - s i n g e n heeft, nu beide bioscoophouders niet meer genegen zijn hun inrichting aan haar controle) te .onderwerpen, haar werkzaamheden gés ü'kt In de gisteren gehouden vergadering van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer bleek de kas te sluiten met een nadeelig saldo van f 100 - De aftredende bestuursleden de hee- ren v. Rehterghem en Vethaeke werden herkozen Een medaille werd toegezegd aan de Vlissingsche Turnvereniging voor haar te houden uitvoering op 21 Mei. Ook de Kon. Scherpsch. Ver. kreeg een zelfde toezegging- De vereeniging heeft zich in verbinding gesteld met haar zusterverenigingen te Middelburg en Domburg om een Pathé opname van Walcheren te maken. Het plan is een film te vervaardigen van 1000 M. lengte. Voor het jaarverslag zie men het Bijvoegsel Op de provinciale booten worden, naai- de VI. Crt. meldt, weder goedkoope biljetten naar Gent via Ter Neuzen afge geven. De retourbiljetten zijn 4 werkda gen geldig Uit Walcheren. Vrijdagavond werd in het café Bloe- mendaal te St. Laurens een vergade ring gehouden, waarbij de oprichting van de Coöperatieve Boerenleenbank defi nitief werd vastgesteld. Na bespreking van het huishoudelijk reglement werd overgegaan tot het kiezen van een be stuur. Hierin werden gekozen de heeren J. Gidionse als voorzitter; J. W. van 't Hoff als secretaris en S. Simonse als on der-voorzitter Tot leden van den raad van Toezicht werden gekozen de heeren B. M. Bakker, J Wceda en K. Houler- man. Tot plaatsvervangende bestuursle den de heeren C. Roose en J. Versluijs en tol kassier de heer P. Vader Hz. In 't geheel rijn 30 personen als lid toegetreden. Een 17-jarige dienstbode van den heer W. uit Domburg reed per fiets Zon dagmiddag langs den straatweg van Dom burg naar Oostkapelle. Onderweg had zij een onaangename ontmoeting. Op de banken bij Hoogduin zaten een 6-tal jon gens uit Middelburg, van wie eenige bij de nadering van het meisje met open armen op den weg gingen staan "Dé wielrijdster, die daardoor in de war raakte, werd bovendien nog lastig geval len, doordat de jongens een harer ar- rnnn en IW zad"l van fiets pakten Hei meisje raakte in dc sloot met haar rij wiel. Mei behulp van twee der jongelui, die blijkbaar spijl hadden, dat de gevol gen van hun grap zoo ernstig waren, kwam zij op het droge, geheel bemod- derd, met gescheurde klceren en ont velden arm Bij haar komst te Domburg deed zij aangifte bij den rijks- en den ge- meentc cldwachte'-. Na e"n ijverig onder zoek is het hun gelukt, alle daders op te sporen; tegen dc hoofdschuldigen is pro- j ces-verbaal opgemaakt. Uit Zuid-Bereland Vrijdagavond ongeveer hall' zeven werd te Goes een begin van braud op gemerkt in een schuurtje van C Linden- berg aan den Ooslsingel. Met eenige emmers water kon het vuur spoedig gedoofd worden, ook oen brand slang op de waterleiding gaf nog eenig water Verbrand zijn een paar postdui ven, die op den zolder zaten te broeden en enkele kisten De brandschade bepaalt zich overi gens hoofdzakelijk tot het dak. De brand is ontstaan op den zolder, waar kort tevoren een zoontje van L met een brandende sigaret was geweest om de duiven te verzorgen. Het schuurtje was verzekerd Gistermorgen werd te Goes van een op de gastentoonstelling staanden motor een Bosch-magneet vermist. Hedenmorgen is het voorwerp in het bezit gevonden van een werkman uit Amsterdam, die bij een der exposanten in dienst was, en door de politie in beslag genomen, terwijl de dader in verzekerde bewaring is en ter beschikking van den officier van. justitie zal worden gesteld. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Waarde werd de verordening betreffende de Woning wet vastgesteld- Het kohier hondenbe lasting voor 1911 werd vastgesteld op 40 aanslagen 5 f 2 50 tot een bedrag van; F 100 Het kohier van den II O voor 1914 werd vastgesteld op f 2100 Aan de scltietvereeniging werd toeslem ming verleend om in een der schoolloka len schietoefeningen te houden IH4- S chou wen-D nivel and. Benoemd is tot buitengewoon op zichter bij de normaliseering der Amer (N. B.) P. Zoeter te Bruinisse DE GASTENTOONSTELLING TE GOES. De groote zaal niet voorzaal en de tuin der sociëteit „V. O. V.", te zamen ©en oppervlakte van ongeveer 700 M2., doet dienst als tenloonsteltings-terreinin den tuin zijn de inzendingen in één tent onder dak gebracht. Toen wij er gisteren een kijkje gingen nemen, was nog geen enkele inzending geheel gereed; er werd gehamerd, ge zaagd, gepast en gemeten en uitgepakt, zooals dat onafscheidelijk is van een in ording zijnde tentoonstelling. Er zal vlij tig moeten worden gewerkt om op den openingsdag —Maandag a.s. de bezoe kers te kunnen verrassen raet een in de puntjes aangekleede tentoonstelling. Eén motor zagen wij in beweging, hooren deden wij hem niet, zoo geruisch- loos werkt deze, een stille dus in den lande, voor de werkplaats een voorbeel dig stille kracht' Voor dezen taiotor is voor deze gelegen heid een voetstuk gebouwd, waartoe 10.000 steenen noodig zijn geweest Onze bizondere aandacht trokken voorts de veiligheidsgasmeters achter glazen wanden, deze behoeden ons voor de heil- looze gevolgen van niet zorgvuldig dicht gedraaide gaskraanljes. Bij den ingang van den tuin staat een reusachtige stationnieter, waardoor al het gas gaat, dat gebruikt wordt door d© exposanten, -- wij zijn benieuwd, hoeveel kub. Meter dit zal bedragen bij liet slui ten der tentoonstelling. Om een gaspit te doen branden kan men de tusschenkomst van een lucifer- vlammetje ontberen, zooals de ideale gas- ontsteking op afstand leert; men behoeft slechts op een knopje te drukken even als bij elertrisch licht en de pit brandt. Een groot gemak voor hen, die nog wel eens moeten zoeken naar een luci fersdoosje en meteen gaat het vlug in zijn werk. Wij kregen ook nog ©en eerste les in het vervaardigen van gasgloeilichtkousjes uit ramehgaren, kegelvormig geweven in den vorm van gasslangen, gedrenkt in thorium, op grootte afgeknipt, uitgegloeid en verpakt in doosjes. Dat alles werd ons verteld door den vertegenwoordiger van de firma Van der Sckuvt van Am sterdam, die Maandag deze les door aan schouwelijke nroevrn nader toe zal lichten Als Maandag alle motoren snorren cn de daarmede verbonden werktuigen aan het draaien zijn, op de gascomforen de oannen en potjes staan te sissen, de wa felijzers open en dicht klappen, zal pas de lentoonslelling in vol ornaat zijn. Muziek, door het strijkorchost ,.De Svmphonic" a'hier te geven, zal overigens er het vertoeven veraangenamen en op- vrool ijken Ingezonden" Mededeelingen. Goed Nitmws voor Zwaarlijvige Menschen. Een Londensch apotheker heeft ge zegd De nieuwste methode om zwaar lijvigheid te genezen is ongetwijfeld veel aangenamer en gemakkelijker dan afle vroegere Men behoeft slechts Boraniuxn- bessen te gebruiken! De zwaarlijvige mensch, die magerder wil worden zonder het gewone strenge dieet, veel lichaam* beweging, heete baden enz., steekt nu slechts eenige van deze kleine, bruine bessen bij zich en neemt er drie of vier per dag inze smaken zeer lekker, onge veer als pepermunt- Boraniurn-bessen ne men niet alleen het vet weg, doch gaan tevens de neiging tot velvorming, welke gewoonlijk in het gestel zit, tegen Hun werking veroorzaakt niet het müi ste ongemak en zonder de gewichts-ahie- ming en 't volmaakt gezonde gevoel, dat men krijgt zou niemand bemerken dat deze kleine bcsso.n hun werk verrichten Plaatselijke navraag toont aan, dat Bo rani um-bessen in Holland nog weinig be kend zijn; de vraag neemt echter dage lijks toe en iedere apotheker of drogist kan ze gemakkelijk voor u verkrijgen als u er om vraagt. Bij een gebruik van on geveer twee maanden neemt elu besje circa 30 gram vet uit het tichaam weg - Hedenmorgen werden voor het kan tongerecht alhier weer diverse loterij zaken behandeld tegen agenten te Mid delburg en Vlissingen- Tegen F- J K, alhier werd, wegen6 overtreding der loterijwet bij herhaling gepleegd, een hechlenisstraf geéischt van 1 maand. De uitspraak zal plaats hebben Donder dag over 8 dagen. Het resultaat van het gister te B i e 'r vliet door de Middelburgsche justitie ingesteld onderzoek naar het binnen brandje in een arbeiderswoning, is ge weest dat do bewoner een volledige be kentenis aflegde. Hij werd dan óok in arrest gehouden De garresleerde arbeider is minder normaal geworden, sedert het overlijden van zijn vrouw RECHTZAKEN. LANDBOUW. Tentoonstelling van Hol- landsch vee in Noord- Frank r ij k. Zooals bekend is Noord-Frankrijk een goed afzetgebied voor ons zwartbonte vee De Fransehen besleden wei geen fabelachtige prijzen, maar betrekken toch geregeld een grooter of kleiner aantal, vooral jonge dieren. De grenzen zijn for meel wel herhaaldelijk gesloten, maar het ministerie van landbouw is in den regel zeer toeschietelijk in het verlee- nen van dispensaties aan fokkers. Den 28sten Juni e. k. zal te Haubour- <fin in het departement du Nord een ten toonstelling van vee van Hollaudsch en Vlaamsch ras worden gehouden. Dit don- ker-roode Vlaamsche vee is in deze stre ken de grootste concurrent van het IIol- landsche ras Onze fokkers en expor teurs van fokvee hebben, naar het ons voorkomt, een goede gelegenheid om op deze tentoonstelling het afzetgebied te bestudeeren, alsook om relaties aan te knoopen. Ned. Landb. Wkbl. Verschillende Berichten Bij een brand, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Ifeussy hij Ver- viers uitbarstte in een gebouw, dat door verscheiden gezinnen bewoond wordt, zijn Iwee kinderen om 't leven gekomen, terwijl een vrouw er ernstig aan toe is, een andere eveneens met haar zoontje half verstikt werd gevonden. De stoffelijke schade is aanzienlijk. Een tijde'ijk te Berlijn vertoevend Fransch gezelschap werd in hun hotel een der laatste ochtenden onaangenaam!

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1