TWEEDE BLAD ïnüBZonöen i^euesleeünneD. P. SLUIS. FEUILLETON, De Ziel van Margaret Band, Ingezonden Mededeelingen. Li 1 Dingen waar men naar Zaterdag 4 April 1914, no. 80. I VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER|fe^ ^£andbouu)kromek VAK OSZEX VA8TES MEDEWSJtKRX. VAN ALLES WAT. 1 Wordt tijd, dat de vroege aardappe len in den grond komen. Wanneer men die bij tijds op een goed verlichte plaats heeft laten schieten en men brengt ze voorzichtig in den grond, zoodal de scheuten niet gekneusd worden, dan komt het er niet op aan al worden zij een acht of tien dagen later geplant, vooral van 't jaar niet, daar de aanhou dende regens den grond nat en tengevol ge daarvan zeer koud hebben gemaakt. "Wanneer men ze nog niet geplant heeft, zouden wij den raad willen geven de put ten te maken, waarin men de aardap pels brengen wil, niet met een plant- slok, maar met de spade, den grond daarnaast op een hoopje te leggen, de warmte een dag zes, zeven in den grond te laten doordringen, dan de aardappels op hun plaats te brengen cn door bij- harken van de aardhoopjes, die zich naast de putten bevinden, deze te slui ten. Door dit te doen worden de aard appelen luchtig gedekt en zullen al zeer .spoedig gaan werken. Tot de groenten, die in Nederland hoogst zelden meer aan de markt komen, behooren de jonge hoppescheulen of hoppepiekjes, in Vlaanderen hoppekees- ten, in Frankrijk „jets de houblon" ge noemd De hop, humulus lupulus, die vroeger tot de klasse der netelachtigen werd gebracht, doch thans bij de liennep- achtigen. wordt gerangschikt, is een twee - luizige plant, d w. z. dat de eene plant alleen mannelijke bloemen voortbrengt, die een wijd uitgestrekte pluim vormen, terwijl een andere plant alleen stamper- bloemen bevat, die een korte aar vor men, waaruit zich de zoogenaamde hop- pebellen ontwikkelen, die gebruikt wor den om aan liet bier een aangenamen smaak te geven. De plant zelf is een overblijvende slingerplant. Het verbouwen van hop is jaar op jaar in Nederland verminderd. Van 1881—1890 werden nog verbouwd 159 hectaren, van 1891—1900 verminderde •het aantal hectaren tot 66, de volgende 10 - jaren nam dat aantal hectaren nog af met 20, en in 1911 werd de plant nog alleen aangekweekt in Noordbrabant op 13, in Zeeland op 1 hectare, in 1912 vond men nog 10 hectaren beplant met dit gewas, waarvan 9 in de eerstgenoem de provincie, 1 in Zeeland. Eerlang zal wellicht ook het laatste hopveld uit Ne derland verdwijnen. In het groot wordt inlusschen deze plant nog verbouwd in Duitschland, voornamelijk in Beieren, in België, hoofdzakelijk in de omstreken; van. Aalst, en in Engeland, waar de hop oogst met landelijke feesten gepaard gaat. Om een hopveld aan te leggen werden de. hopstoelen op geregelden afstand in rechte lijnen geplant en daarna volkomen vrij gehouden van onkruid Het eerste jaar brengen die stoelen weinig of geen vrucht voort; zij worden in het najaar afgesneden en in 't volgend voorjaar wordt een gedeelte der uitloopers weg genomen en als hoppepiekjes op de groentemarkt gebracht, terwijl men een ander gedeelte Iaat opgroeien aan staken om de hoppehellen te leveren. In die streken waai* de hop nog ver bouwd wordt, komen de scheuten om streeks dezen lijd aan de markt en blij ven daar verkrijgbaar tot het einde van April De hop komt in nagenoeg alle deelen van Nederland in het wild voor, vooral in hel kreupelhout, waar zij zich om het opgaand hakhout slingert en (dit belet zich uit te zetten. De hop benadeelt dus an dere planten, waarom Plinius haar be schouwde als een roofplanl onder de planten en haar den naam gaf van „lu pulus", liet verkleinwoord van „lupus" wolf. Dewijl hij haai* het meest geslingerd vond om wilgen, voegde hij daaraan nog toe hot woord „salictarius". zoodat wij den geheelen naam zouden overbrengen door „wilgenwolfje' Als sierplant verdient de plant een plaatsje in onze tuinen, maar men moet zorgen de zaadbollen bij tijds te plukken, want geeft men daaraan den tijd om rijp zaad voort te brengen, dam wordt dit dooi den wind overal verspreid en wordt de hop van sierplant een zeer lastig onkruid In een bouquet van snijbloemen maken de hoppebelfen een allersicrlijksl effect. "We willen ons thans bezig houden met een bloem, die tegenwoordig zeer veel wordt aangekweekt cn zulks om haar fraaie kleur cn haar sierlijken vorm in alle opzichten waardig is. Wij bedoelen de zwaardlelie, gewoonlijk genoemd bij haar Latijnsohen naam gladiolus, waarvan de Nederlaiidsclic naam de vertaling is Plinius, die in de eerste eeuw na Christus leefde, beschreef haar reeds, maar eerst in de negentiende eeuw kwam zij in' eere in onzen bloemtuin en wel zoo als II H. Thomas ons mededeelt in zijn be.schrijving van de Tuinbloemen zooals die groeien1) door dc bemoeiingen ran den lieer Beddingliaus, tuinman van den hertog van Aremberg te Enghien 'België Van daar kwamen een paar exemplaren in handen van een bloemist te Gent, die door zorgvuldige cultuur de Gentsche zwaardlelie (G. gandaventis) een eere plaats bezorgde onder de bloemen van die dagen, welke plaats zij nog altijd be houden heeft, ofschoon zij eene mede dingster lieefl gekregen in een kruising, die de beroemde Leuioine in den liandel bracht van dc Gentsche zwaardlelie met de Gladiolus purpureo auratus Daarnaast kwamen uil Amerika verscheidenheden van de Childsi-gladiolus, uitmuntende door buitengewoon grootc bloemen in alle kleurschakceringen, blauw uitgezonderd. De cultuur van de zwaardlelie is zeer eenvoudig. Men zorgt voor een voedza- men, liefst kleiachtigen grond, die intus- schen niet pas gemest mag zijn, en brengt thans de knollen daarin op een afstand van 15 en ter diepte van 8 a 10 cM. De gladiolus gandaventis en de Childsi- verscheidenheden moet men voorzien van stokken om ze aan te binden, omdat ze, wanneer men dit verzuimt, licht krom groeien of breken. De G. brenchlevensis met vuurroodc bloemen heeft een stam, die, sterk genoeg is joïn de fraaie bloemen te dragen; bovendien groeit deze minder hoog dan de beide eerstgenoemde ver scheidenheden. Voor fijne vaasbouquetten moeten wij nog de aandacht vestigen op de dwerg gladiolus met gevlekte oranjekleurige, roode, rose en witte bloemen, die men intusschen vóór den winter moet planten en gedurende de koude dagen dekken met stroo of met bladeren. In den laatsten tijd is er weder eene nieuwe groolbloemige verscheidenheid bijgekomen, waaraan men den naam van „princeps", de vorstelijke, heeft gege ven en niet ten onrechte De buitenge- (Nadruk verboden). L. I. MEADE. 30). Te midden der algemeene woolijk- heid, terwijl zij als een mooi stand beeld in den Krmg der dansende bruids meisjes stond, kwam de gedachte aan een andere plechtigheid van nog recenten datum bij Margaret op En op een stoel neervallend, verzonk zij in gepeins. „Vraag en gij zult ontvangen, klop en u zal open gedaan worden." "Was dat waar? Was het mogelijk? Bestond er hoop voor iemand, die gezondigd had? Die wilde blijven zondigen? Die nu niet meer kon terugkeeren? Hel werd stil in de kamer. Zij keerde haar hoofd om en zag dat de bruidsmeis jes met de kleine Suzette waren wegge gaan. De deur werd nu zacht geopend en Charlotte trad binnen. Wat doe je, Margaret? Je moet je trouwjapon niet aan hebben met zulk een bedrukt gezicht. Zette ik een bedrukt gezicht, Char lotte? Dat nu juist niet, maar je keek toch treurig. The Garden Flowers as they grow London 1913. Ik dacht aan het verleden, zei Mar garet. Men trouwt niet eiken dag, Ik zal morgen van heel veel kinderlijks moeten afstand doen. Dat zal wel maar je zult John krijgen1 Ja, o ja Margaret's oogen schitter den Charlotte kreeg een gevoel alsof zij zou stikken. Zal ik je helpen met het uittrek ken van die japon' Het past niet dat men zulk een toilet aan heeft als men in zulk een gemelijke stemming bij het vuur zit. 11c begrijp eigenlijk niet waarom moeder met dit warme weer de kachel heeft laten aanleggen Maar laat mij je japon nu los maken Margaret stond op en Charlotte haakte vele geheimzinnige sluitingen los. Spoedig lag het mooie gewaad in een hoop voor Margaret's voeten. Charlotte beschouwde haar en zag hoe onberispelijk geëvenredigd haar slank rijzige figuur was, hoe volmaakt de ron dingen hoe blank en gevuld hals en ar men waren. En in de bitterheid van haar hart riep zij woedend - De Almachtige is' onrechtvaardig. Je had juist zoo moeten zijn als ik. Charlotte! Ja, dat zeg ik Je hadt veel van mij toen je een kind was Leek ik op jou toen jij een kind was? Hoe kan je dat zeggen? Ik weet dat zeker Moeder heeft woon groote bloemen zijn scharlaken- kleurig met witte vlekjes in het hart en zitten aan forsche stengels, die men in tusschen toch dient aan te binden aan stokken, die nooit langer mogen zijn dan de plant zelf, liever iets korter. Als snijbloem wordt de gladiolus door geene andere overtroffen. Zij staat in duurzaamheid minstens gelijk met de nar cis. Zoodra zich de eerste bloem begint te openen ,lcan men haar afsnijden en in een vaas met water' plaatsen: achtereenvol lens zullen dan alle bloemen lot ontwik keling komen. Door de uitgebloeide bloe men telkens weg te nemen lean men ge- mimen lijd zoo n bouquet in dc kamer frisch houden. In het najaar als dc bladeren geel wor den ,necmt men de knollen uit den grond, legt ze eeuige dagen, huiten de zon te drogen cn bewaart ze gedurende den win ter oj) een luchtige vorslvrije plaats. Bij verscheidene knollen zullen zich een aantal kleine knollen vertoonen, die men het volgend jaar eveneens kan uitplanlen: zij bloeien dan wel niet. niapr zullen in grootte toenemen; wanneer men zulks een vier of vijftal jaren achter elkander herhaalt, krijgt men eindelijk bloeibare knollen Wil men nieuwe variëteiten in "t leven roepen, dan moet men dc bloemen van een paar van de mooiste en grootste bevruchten. Men knipt de meeldraden van de eene plant weg en bevrucht den stamper met het stuifmeel uil de andere; terwijl men het stuifmeel uit de eerste plant gebruikt om over tc brengen op de stampers der tweede. Gewoonlijk be vrucht men op lveide planten slechts een of twee bloemen en wel de eerst ontlui kende. Op deze wijze handelende is men in 1 bezit gekomen ran een buitengewoon ooi aantal van de fraaiste verscheiden heden. Nog een enkel woord over de Chrysan themum, de Japanscbe goudsbloem Men heeft daarvan twee hoofdsoorten die welke gedurende den zomer bloeien deels eenjarig, deels overblijvend zijn en daarnaast de chrysanthemum indi- cum, die eerst in den herfst bloeit en voor potcultuur bestemd is: van beide soorten heeft men tallooze verscheiden heden. Alle chrysanthemums, die gedurende den zomer bloeien, zijn bijzonder geschild voor snijbloemen; daaronder munt uit de verscheidenheid, die den naam draagt) van Chr. maximum, eene nieuwe soort overblijvende groolbloemige Marguerite, die uit Amerika, lol öns is gekomen Men kan de Chrysanthemums verkrijgen door xzaaien, toch meenen wij den raad te moeten geven zoowel van de eene als van dc andere soort de exemplaren als plant aan te koopen. Bij de meeste! bloemisten kan men die legen billijke prijzen bekomen. Tegen het Dr. Hommel s Haematogen. WAARSCHUWING Men vrage uitdrukkelijk den naam i>r. Hommel VARIA. HET AANTAL KRANKZINNIGEN VERMEERDERT. Tot deze gevolgtrekking komen twee Fransche deskundigen, dr. Magnan en de heer Fillassier, hoofd van den stalisti- sclien dienst te Parijs, op grond van sta tistische gegevens. Deze beperken zich echter tot het departement der Seine. Bedroeg het aantal krankzinnigen, bin nengebracht tot voorloopig onderzoek in portretten van je, die genomen zijn toen je acht of negen jaar was Ze zijn in het oude album Ik heb ze nog voor een paar dagen bekeken. Toen was je een leelijk meisje met licht haar. Waarom ben je veranderd? Hoe kun je veranderd zijn? Je moet dan wel heele oude por tretten bekeken hebben Portretten van iemand anders Ik heb er nooit zoo uitgezien Ik weet zeker, dat je er nooit zoo hebt uitgezien, Margaret Dat heb ik ook tegen moeder gezegd maar zij was het niet met mij eens. Eén ding is ten minste zeker en wel, dat toen oom Henry die portretten aan oom Stephen zond, hij vast overtuigd was. dat het de sprekende gelijkenissen van zijn dochtertje waren Ik zou ze gaarne eens zien. zei Margaret. Ik heb nooit licht haar ge had en nooit sproeten. Toe haal die por tretten, zij moeten bij vergissing naar Engeland zijn gezonden. Uw vader, Henry Rand, heeft ze gezonden En ik veronderstel, dat hij wist hoe zijn eigen kind er uitzag Laat ze mij als 't u blieft zien, Charlotte. Op een anderen dag. nu heb ik geen tijd. Margaret keek haar ernstig aan De lichtblauween de donkere oogen ont moetten elkaar als die van vijanden. Toen keerde Margaret zich langzaam om en liet Heilige-Anna-asyl, waarvan eerst ge noemde arts op 't oogenblik de voor naamste geneeskundige is, 1578, in 1911 steeg dit zelfs tot 3821. Wegens den bevolkings-aanwas stelt dit natuurlijk niet tot een afdoende vergelijking instaat De „Tcmps" meldt dan, dat van 11.34 krankzinnigen op 10.000 bewoners gedu rende het tijdsverloop van 1871 tot 1980, dit aantal integendeel tot 9 19 gevallen is" 1911 Hieruit moet men evenwel niet tot de gevolgtrekking komen, dat de geestes ziekten in het departement van de Seine afnemende zijn. Een zeker aantal ziels zieken wordt nl niet meer in l be wuste asyl binnengebracht. Zij. die aan alcoholisme in bepaalden graad lijden, blijven daarbuiten Zij komen in het hos pitaal terecht en worden weder vrij ge lalen, zoodra de acute verschijnselen ge weken zijn. Gedurende 1S71 tot 1880 bedraagt het gebcele aantal krankzinnigen, dat gecon stateerd werd in het genoemde departe ment, 27 169. Vail 1881 tot 1890 beloopt het overeenkomstig cijfer -11.288 Gedu rende de derde periode van 1891 tot 1900 klom het lot 42.138 en tusschcn 1901 en 1910 tot 43.035 Hel aantal gevallen, waarin de geest van een patient, genezen zijnde, opnieuw 'dt: verduisterd, is volgens de genoem de Fransche deskundigen zeer hoogin 1911 bedroeg dit 15.3 «o voor de mannen en 113 op de honderd voor de vrouwen. Verscheidene dezer gevallen moeten aan den alcohol geweten worden Onder de uitzonderingsgevallen telt men die zieken, elke 15, 16, 17 en zelfs 40 maal tenge volge van drankmisbruik in het bekende geslicht terugkeerden Talrijke maniakken behooren onderdc geesteszieken Bij de mannen schijnt dit aantal echter te verminderen. De droef geestigheid maakt veel meer slachtoffers Ilel aantal erfelijk belasten blaakt een der belangrijkste al'declingen uit van de waan zinnigen Behalve van maniakkale toe standen en hallucinaties vindt men bij ben „idees fixes", het hardnekkig rich ten van zijn gedachten op een woord of cijfer, de zonderlingste vormen van races, neigingen tot brandstichting, zelfmoord, manslag enz. De drankzuchtigen vormen meer dan een vierde van hel leger der gek keu Het aantal verlammingen neemt toe Hel aantal krankzinnigen, dat wegens een of ander misdrijf met de justitie ken nis maakte en niet als zoodanig werd herkend, daalt Den laatsten tijd ziet men scherper, dat misdrijven door zirme- loozen begaan, als het ware het stempel an hun geestelijke afwijking dragen Van alle manieren, om de verschillende soorten vangeestesvcrtroeheling te gene zen, verklaren de heeren Magnan en Fil lassier, dat het te bed doen blijyen een van de beste is, wat de uitslagen, daar mee bereikt, betreft. Sedert 1897 teekent men een aanzienlijke daling van het aantal zelfmoorden bij krankzinnige mannen en het volkomen verdwijnen daarvan in de rouwen-afdeeling aan De woede van de maniakken bedaart door de boven vermelde genees-methode Gevallen van voldongen genezing ko men echter niet dikwijls voor. BEDREIGT ONS DE LEPRA? De directeur- van den openbaren ge zondheidsdienst in Frankrijk heeft die vraag gesteld aan den minister van bin nen landsche zaken, welke op zijn beurt de bestudeering der kwestie aan de be voegde menschen overliet De Temps" heeft zich tot een dezer gewend en vernomen, dat men zich niet al te ongerust behoeft te maken, maai* aan den anderen kant evenmin onver schillig moet blijven tegenover dit vraag stuk. Als de lepra vroeger, voegde hij er aan toe. den verschrikkelijken omvang heeft verkregen, welken men kent, dan ligt dit daaraan, dat men het kwaad ge durende meer dan een eeuw liet voort woekeren zonder het te bestrijden. Den dag, dat men daarmee een aanvang maak te, had het een dergelijke uitbreiding1 ondergaan, dat er ecuwen over moesten verliet de kamer. Zij logeerde nu, op uitdrukkelijk ver zoek van Mevrouw Mansfield, bij de Mans- fields op hun bovenwoning Zij zou daar 's morgens aangekleed worden en van daar, alsof zij Mevrouw Mansfield's eigen dochter was, naai* de mooie kerk gaan. waai* de plechtigheid zou plaats hebben, die haar voor altijd met John Rand zou verbinden. Dien laatsten dag van Margaret's meis jesleven, trok het overige gezelschap er voor eenige uren op uit. Margaret wensch- te thuis te blijven. Zij begaf zich met een hevig kloppend hart naar haai* kamer. Wat er ook mocht gebeuren, zij moest die portretten vóór morgen in haar bezit hebben Zij ge voelde zich daaromtrent volstrekt niet op haar gemak. Het waren natuurlijk portretten van de werkelijke Margaret Rand. Zij herin nerde zich nog heel goed, dat die werden genomen. Hoewel Margaret nu een slan ke, knappe jonge vrouw was, zoo was zij toch als kind heel leelijk geweest. Hoe goed herinnerde haar vriendin zich nog het dunne, lichte haar en de kleine, diepliggende oogen. Zij wist ook nog heel goed hoe zij er toen zelf had uitgezien Zij was van denzelfden leef tijd, maar slank met krullend zwart haar, een bleek gezichtje en zeer groote, don kere oogen. Zij was ook gephotografeerd en haar vader was bijzonder trotsch op haar en had haar bij Margaret vergele verloopen, om het uit te roeien Op het oogenblik grijpt de lepra weder sterker om zich heen. Vandaar, dat men 't niet onnoodig acht, op dit gevaar de aandacht te vestigen. Er blijven in Frankrijk haarden van de lepra, die van de middeleeuwen afkom stig zijn: in de Zee-Alpen. Bretagne en de centrale hoogvlakte. Elders komen haarden van de gevrees de ziekte op. als te Parijs. Deze omvat vreemdelingen en menschen uit de Fran sche koloniën. Te Parijs zijn ongeveer drie honderd lepra-gevallen klinisch vast gesteld Het werkelijke aantal lepralijders moet evenwel veel hooger zijn De kwaal is zeer besmettelijk, maar ze heeft raak jaren noodig, om naai* buiten te treden. Dit is de oorzaak, dat in t algemeen haar uitbreiding als ongeveer niet be staande aangenomen wordt. Daar de menschelijke lepra-bacil niet gecultiveerd kan worden, wordt de over eenkomstige ziekte bij den rat bestudeerd Als afweermiddelen legen de vermeer dering der gevallen van lepra bij den menscli raadt de zegsman van het Pn- ijsche blad de lieer Mnrchouv aan. de met-besmettelijke leprozen te doen be waken, hen. die gevaarlijk zijn. thuis te houden en teil derde de isolecring in een anatorium van de vagebondendie dooi* dc kwaal worden geteisterd Natuurlijk moet daardoor besmetten vreemdelingen hel betreden van den Fransehen bodem orden ontzegd Een ander huidarts vestigde de aan dacht op liet gevaar, dat de meeste artsen oen lepra-lijder niet als zoodanig zullen herkennen, daar deze gevallen zich uiter aard weinig voordoen, evenals op dat-der besmetting, die uitgaat van lijders aan de ze kwaal, die vrij rondloopt-» en aldus voorkomende omstandigheden ook van kamer of woning veranderen HET LICHTSTE HOUT TER WERELD. Een boom van een zeer merkwaardige soort, waarvan het hout nog aanmerke lijk lichter is dan kurk. groeit: aan de oevers van het oostelijke Tsjat-meer in Soedan Deze slruïkachlige boom. waar op de deskundigen nadrukkelijk de op merkzaamheid van de Europeesche tech niek en nijverheid richten, draagt bij de inboorlingen verschillende namen Zoo wordt hij volgens de „ICöln ZtgInarea, fogoe, ambach en in de wetenschappe lijke plantkunde lierminiora elepliroxv- lon genoemd De stam, 'die aan den wortel 20 tol 30 c lil breed is. maar naar boven dunner wordt .groeit tot vier A vijf meter In zijn loover, dat gelijkt op het groen van mi mosa, ontwikkelen zich tamelijk groote. gele bloemen. De boom speelt in t leven van de om dat meer huizende bevolking een gewichtige rol en zijn hout wordt voor verschillende doeleinden gebruikt "Wegens zijn buitengewone lichtheid wordt het inzonderheid in 't water bij het zwemmen gebezigd De kóeri's, een aldaar gevestigde stam. rijden op uit dal hout vervaardigde boogvormige latten als op een paard door "t water terwijl de handen of voeten zwembewe gingen maken Maar deze primitieve volksstammen expLoiteeren niet alleen de buitengewone lichtheid van het marea-hout ze hebben ook bemerkt, dat de eigenaardige wijze, waarop de vezels zich onderling ver houden een ongedaehten weerstand biedt aan het binnendringen van zwaard klingen en lansspitsen, waarom zij uit dit hout hun oorlogSSchilden samenstel len. De zon Icouit morgen op te 5.28 uur en gaat onder te 6.38 uur. De maan komt morgen op 11.40 vm. nacht en gaat onder te 3 39 v.m. Volle maan 10 April 1.48 na. Auto- en fietsrijders hebben de volgende ken, en die vergelijking was geheel ten nadeele van het andere meisje uitgevallen Toen Margaret en Hester hun plannen in Melbourne hadden gemaakt, hadden zij volkomen het feit vergeten, dat portretten van Margaret toen zij een kind was, naar Engeland waren gezonden. De gewaande Margaret en gelukkige bruid zat nu na te denken over hetgeen haar te doen stond. Zij was wanhopig Zelfs op gevaar af, dat zij daardoor in ongelegenheid zou komen, moest zij die oude portretten uit den weg ruimen. John mocht ze nooit zien. Zij zou alles kunnen verdragen maar dat niet. Het was zeer stil in dc bovenwoning. De meiden waren in de keuken bezig. Al de Mansfields waren uit. Clair, zooals Margaret haar handige kamenier noemde, was aan het pakken en sorteeren der dingen, die haar meesteres op haar hu welijksreis kon noodig hebben Clair zou niet met haar meegaan. Margaret wilde die enkele heerlijke weken geheel al leen met John zijn Margaret verliet haar kamer met liet doel de portretten te zoeken. En zonder het minste gegeven te hebben, waai* zich die konden bevinden, had dit wel iets van het opsporen van een naald in een hooimijt. Zij wilde echter met oordeel zoeken en twijfelde niet of zij zou ze, zoo Charlotte ze ten minste niet achter slot had geborgen, wel vinden [Woedt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 5