MIDDELBIRGSCBE CBIRAIT. r. 76. i»7- Jaargaie. Dinsdag 31 Maart. üit Stad en Provincie. 1914 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, t per kwartaal, :oowel voor Middelburg als voer alle plaatsen in Nederland franee pp. 11.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bnrean te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór éón uur asn het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 26 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaat», die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentidn en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betredend Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeea Advertentie-Unreus. A. DE LA 9AB Az.. N.Z. Voorbargwal 2«6, Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Uit Middeibarf. Voor de Zecuwsche Bakkcrijtentoon- sledling, werden nog beschikbaar gesteld door den burgemeester van Middelburg een zilveren medailletwee zilveren me dailles door den heer mr E. E. van Raalte. lid der Tweede Kamer, een zilve rvos medaille door den heer van Rompu, lid der Ged Staten, en een dito door mr. van Dani, lid der Prov Staten van Zeeland De bijzondere aandacht zij gevestigd op de Donderdagavond 8 uur in de con- ceafcaal a [hier door den heer J R. Snoeck Henkemans te honden rede over „De, Armenwet 1912 en Armenzorg". De heer Snoeck Henkemans, voorzitter van den Armenraad in Den Haag, heeft zich in woord en geschrift als een der beste poforlichters over dit onderwerp doen kennen, en daar die nieuwe armenwet, zooveel nieuwe banen geopend heeft, zal een toelichting door dezen spreker velen welkom zijn, 28 April zal vanwege de afd Middel burg der Ver. voor Vrouwenkiesrecht ecu propaganda avond georganiseerd wor den, waaraan goede krachten op muzikaal en ander gebied hunne medewerking zul len ver leen. n. Hedenmorgen waren we in de gelegen heid een kijkje te nemen in de nieuw in gerichte electrische' koffiebranderij met rmlahferij van de N. V. J. G en J. .1 van der Harst, Lange Burg, alhier, een be zoek, dat alleszins de moeite loonde. In deze branderij kunnen in 20 minuten tijd 40 K. G. boonen tegelijk worden gebrand, terwijl ze dan tevens van het overtollige stof ten lyuil 'worden ontdaan Na het bran den komen ze in een koeler, waar ze door boijde Jucht worden afgekoeld. Ook de maalderij en glansraachïne worden electrisch gedreven, wat natuurlijk veel tijdsbesparing met zich brengt. Uit Vlissingen. Gisterenavond vergaderde in het Con certgebouw de vereeniging „Het Groene Kruis" te Vlissingen onder voorzitter schap van den heer jhr mr A. A van. Doorn van Koudekerke. Voigens het jaarverslag is het ledental dat 1 Januari 1913 1611 bedroeg, toege nomen met 21 personen. De wijkverpleegster legde 3068 bezoe ken af in 79 gezinnen tegen 3768 bezoe ken in 78 gezinnen in 1912. De verplegingsartikelen werden 1525 maal in bruikleen uitgegeven Het maga zijn Bellamypark voldoet steeds meer aan de gestelde eischen, en is dit jaar door inwendige restauratie veel verbeterd. De vereeniging belastte zich met het De vereeniging belastte zich met het organ is ec ren van een herhalingscursus voor Eerste Hulp bij Bedrijfsongevallen, die van 7 Nov. tot 12 Dec in 6 lessen, elk van 1 Ve uur door dr. van Maanen is gegeven. Daaraan werd door 20 personen deelgenomen, waarvan 11 met vrucht de lessen hebben gevolgd, Dat voor 9 perso nen het resultant niet voldoende was, is voor een groot deel te wijten, dat deze niet genoegzaam voorbereid waren. Ook het ongeregeld bijwonen der lessen was daarop van grooten invloed. De ijsverkoop had geregeld plaats. De rijwielbrancard voldeed uitnemend voor het transport van zieken en gewon den Zij deed binnen de gemeente 16 maal dienst en voor vervoer na<ïr elders 8 maal. De werkzaamheden der Tuberculose- commissie bepaalden zich niet alleen tot de exploitatie der lighallen, het geven, van geldelijken steun voor het betrekken van. gezonder woningen, der ontsmetting- dienst en het doen van huisbezoek, door de nieuw aangestelde enquetrice, mej. C H. Bruin, maar breidden zich uit door de oprichting van een consultatiebureau voor tuberculeus*? lijders, hetwelk 15 Sept is geopend en dat hoofdzakelijk op initiatief van dokter Vrijdag tot stand kwam. Dit bureau werd in het afgeloopen jaar door 32 lijders bezocht en kwam na 't vertrek van dokter Vrijdag onder me disch toezicht van dr. Duyvis Ook werd door de Tub comm. verspreid de Open Brief aan het Volk van Nederland door den heer Limperg te Haarlem. Op de goedgekeurde rekening en ver antwoording van den penningmeester, be droegen de ontvangsten f 3455.67 en de uitgaven 1' 3102 735, alzoo een batig saldo van 1 52.93. De heer mr. E. S. iWittevöan die perio diek moest aftreden, werd bij acclamatie herkozen, en nam zijn benoeming aan Wegens hel vertrek van dr. Vrijdag, be lastte tijdelijk op verzoek van hel bestuur, met iiet waarnemen van 't secretariaat zich de heer P Landsman. Met algemeene stemmen werd de lieer Landsman definitief gekozen Deze verklaarde zich bereid deze be noeming te aanvaarden. Bij de rondvraag vroeg de heer Man- se of 'l niet op den weg der vereeniging lag het publiek in te lichten omtrent de kwesties gerezen door de nieuwe Ziekte wet en l verband tusschen ziekefond- sen en heeren doctoren. Met liet oog op de kosten werd daar van, gezien den stand der financiën afge zien. De heer Boonstra secretaris van E. II B. O, vroeg ol' de vereeniging denkt voort te gaan met het houden van cursussen in eerste hulp bij ongelukken en zoo niet of dan de vereeniging Eerste Hulp bij Onge lukken, eerst kortgeleden opgericht, als zij die laak op zich neemt, op dezelfde gemeentelijke subsidie zou kunnen reke nen als de vereeniging Het Groene Kruis Geadviseerd werd dal E. II. B O zich schriftelijk tot het bestuur van 't Groene Kruis wendt Hierna werd de vergadering gesloten De directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft o m. een loffelijke vermelding wegens be toonde eerlijkheid toegekend aan den conducteur 1ste klasse W P Touburg en den conducteur 2de kl. J. W. Bouff, beide geslationneerd te Vlissingen. Uit Zuid-BeveUnd. Maandagavond gaf „Het klein Too- neel' leider de heer J. H, Speenhoff, een voorstelling in de schouwburgzaal van „de Prins van Oranje" te Goes, die goed bezet was met belangstellend publiek Behalve de heer en mevr. Speenhoff. die met him gewoon succes liedjes zon gen en ook samen een een-acter „Ze is jaloersch" opvoerden, traden ook nog op Adriènne Solser en Albert Bol Het pu bliek toonde zich zeer voldaan en zong bij enkele bekende liedjes lustig het re frein mee De heer W. M Jansen van Rosen-* daal te Ellewoutsdijk heeft, wegens vertrek naar elders, ontslag genomen als lid Van den gemeenteraad en van het burgerlijk armbestuur aldaar. In de Maandagavond gehouden verga dering van de afd s-H eer A rend s- kerke van de Ned Bond voor Vrouwen kiesrecht werd met algemeene stemmen besloten, die afd op te heffen wegens gebrek aan belangstelling De Maandag gehouden vergadering van den raad der gemeente s Heer Arendskerke werd bijgewoond door 10 leden, afwezig was de heer J v d. Poel. 6 Medegedeeld werd, dat door B. en W'. tot tijdelijk hoofd der openb. lag. school te Nieuwdorp was benoemd mej. S Willemse en lot tijdelijk onderwijzer de heer A. J. Dominicus, thans in gelijke betrekking te Colijnsplaat. Adhaesie zal betuigd worden aan het adres der gemeente Velzen Op het verzoek van de N V Spoor wegmaatschappij Zuid-Beveland om sub sidie, werd besloten f 300 per jaar te verleen en gedurende 20 achtereenvolgen de jaren ingaande op den dag, dat de trein in exploitatie wordt genomen Op het verzoek van het onderwijzend personeel om gelijkstelling met de andere gemeente-ambtenaren in tegemoetkoming van de pensioenbijdrage werd afwijzend beschikt, daar de Raad op dit oogenblik de tijd nog niet gekomen acht hun trac- lemenlen te verhoogen Vastgesteld werd de verordening ter bepaling van de uren voor aangiften van den Burgerlijken stand Deze werden be paald tusschen 9 en 2 urn- Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim te 's Heer Arends kerke werden benoemd de heeren C Bulier, J. van Houte en L. van Vessem en tot lid van die commissie te 's Heer Hendrikskinderen de heer D J v d. Graaf f Tot lid van het Groot Armbestuur te 's Heer Hendrikskinderen werd gekozen de heer P. Oudkerk met 6 stemmen. Op den heer P. van Schaik waren 3 en op den heer J Rouw 1 stem uitge bracht Nog werd, zooals reeds kort in ons vorig nummer gemeld, met 9 stemmen tot onderwijzer aan de openb. lag school te Nieuwdorp benoemd de heer L. J. van den Ende te Middelburg 1 stem werd uitgebracht op J M de Nooyer te Hans- weert. Maandag werd te Driewegen ge houden een algcm., buitengewone verga dering van stembevoegde ingelanden van het waterschap Ellewoutsdijk-Driewegen waarin zou worden behandeld hel ver zoek van den directeur der N V. Spoor wegmaatschappij Zuid-Beveland om een bijdrage in de kosten van den aanleg an een nel van locaal-spoorwegen in Zuid-Beveland Het bestuur van hel waterschap dat krijgt de lijn midden door hel water schap met stations en losplaatsen op 2 hoogst geschikte plaatsen kwam met het voorstel bijdragen lol f 320 per jaar gedurende 20 jaar toe te zeggen De heer J Oele Hz té Goes, zei aan het voorstel van t bestuur een voor waarde te willen verbonden zien, nl om te bepalen daL de maatschappij, wel ke de lijn aanlegt, telken jarc de winst en verliesrekening aan de bijdragende polders en waterschappen overlegge, om alsdan bij voldoende rentabiliteit (bij uit- keering b v van a procent aan aandeel houders, de bijdragen van de polders of waterschappen, ponds-ponds-gewijze te •erminderen Krachtig werd door anderen geprotes teerd legen de opname van dergelijke dwingende bepaling, die meer den indruk kon geven, om de zaak tegen te werken, dan aanspraak te maken op een deel van de winst Beweerd werd, dat het wel een algemeene wensch zal zijn, dat blijken moge dat de spoorweg, later goede zaken maakt, omdat daaruit geen andere gevolg trekking zou zijn te maken dan dat het spoorwegnet in nog veel grooter mate in de behoefte voorziet, dan verwacht kon worden De heer Oeie bleef nochtans bij zijn voorstel. Ook een schrijven van Ged. Staten, waarin te kennen werd gegeven dat deze dwingende bepaling niet kon worden toegelaten bij de bepaling van een provinciale subsidie, dat zich regelt naai- de bijdragen van polders, water schappen en gemeenten, kon den heer Oele niet tol andere gedachten brengen. Bij de daarna gehouden stemming werd zijn voorstel echter met 29 tegen 7 stem men verworpen Vervolgens nam de ver gadering met algemeene stemmen aan het voorstel van hel bestuur om de boven gemelde bijdrage te verleenen, onvoor waardelijk, doch aau het bestuur werd opgedragen op nog meer laad- en los plaatsen aan te dringen, indien zulks mocht gewenschl toeschijnen Uit S cho u w en-D u i ve I a n d. Tot secretaris-ontvanger te Vrijhoeve (Cspelle) Noord-Brabant, is benoemd de heer A J. de Bruin, thans secretaris-ont vanger van Ellemeet en Eiker zee. Uit T hol en. Men schrijft ons uit T h o 1 e n Ten einde het veer der {gemeente T li o- 1 e n met succes concurrentie te kunnen aandoen, heeft men -op nieuwe middelen gezonnen Een ondernemer, die zicli noemt M v Duivendijk heeft onder Hal steren biljetten verspreid, waarop hij aan kondigt, as. Zondag „watertochtjes" te zullen houden op de Eendracht met de motorboot De Onderneming Vertrek van Heisieren (haven) alle minuten naar Tho- len (scheepswerf). Om het karakter van pleziertochtjes vooral te doen uitkomen staal er bij te lezen, dat men desverkie- zend naar Oud- en Nieuw-Vosmeer kan varen De tocht voor de kleinste water tocht is gepubliceerd vijf cent Bedoel de motorboot ligt thans op de scheeps helling van genoemden van Duivendijk en is een copie van de boot, waarmee voor eenigen tijd een ander „watertochtjes wou ondernemen, doch die toen spoedig den lust er toe kwijt was. In de Maandag gehouden raadsverga dering van T h o 1 e n waren afwezig de heeren Wagtho. Quist, Van der Stel en jhr. Van Vredenburch. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingevol ge verzet van Burg en Wetli van Velzen werd besloten, adhaesie te verleenen aan een request van den raad dier gemeente aan de Tweede Kamer omtrent de wets ontwerpen op verleening van ouder domsrenten aan behoeftigen Eervol ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand werd verleend aan den ambtenaar ter secretarie, den heer 1*" Naerebout, die als zoodanig te Zierikzcc is benoemd. Aan het verlangen van Ged. Stalen oin alsnog een tarief' vast te slelleu voor schoolgeld voor onderwijs in de fraaie handwerken, zal, alhoewel dal onderwijs nooit gegeven wordt voldaan worden Ook aan andere bezwaren van fonneclen aard tegen de verordening op de heffing aan schoolgeld zal tegemoetgekomen wor den Overeenkomstig voorstellen van B en W'elh. werd besloten •ederom voor 3 jaar te verpachten een stukje grond aan C. J Schot; eenige pensioengrondslagen van ge meenteambtenaren voorloopig vast te stel len hel subsidie van hel algemeen arm bestuur voor 1913 met f 280 te verhoo gen; de begroolingen der gemeente voor 1913 en 1911 te wijzigen en in de be- grooting voor 1913 af en over le schrij ven Bij de rondvraag klaagde de heer Kegge over de baldadigheid aan hel onderste ijzer van de Vossemeersche Poort gepleegd. Bochten van 5 a 6 cM zijn er ingetrapt. In een volgende verga-* dering zal omtrent de nadere bestemming van dit ijzer een beslissing genomen wor den Hierna werden in besloten vergadering de kohieren van de plaatselijke belastin gen beliandeld Na vaststelling in open bare vergadering ging de raad uiteen. Uit Zeeuwse h-V laan deren O D Onze com spondent te S a s v a n Gent schreef ons Zondag dat, ofschoon er toen reeds een heelc week verloopen was se dert het noodlottige aanvaren der kanaal- brug deze geheel buiten gebruik deed stellen men er nog niet in was geslaagd de verbinding met Westdorpe en het land van Axel le bewerkstelligen voor voertuigen. Wel is zooals reeds gemeld, een veer- pontdienst in het leven geroepen voor het overzetten van personen, doch ook deze dienst beantwoordt maar zwakjes aan de behoeften van het drukke ver keer met de overzijde Het gebeurt wel, vooral bij het pas- seeren van groote schepen of slepen dat het overzetten gestaakt wordt, wal soms groot tijdverlies van het werkvolk te weegbrengt, en velen den trein doel mis sen Onze berichtgever vestigt de aandacht op dezen toestand die nog maanden kan worden bestendigd Naar hij voorts meedeelt wordt thans vanwege waterstaat bet aantal personen genoteerd, dat eiken dag per pont wordt overgezet Dal zoii in verband staan met de overweging van de te restaureeren brug van electrische drijfkracht te voor zien. Door Gedeputeerde Staten is benoemd tot schatter der pachtwaarde van gronden gelegen in den calamiteuzen Borssele- polder, de heer C IJsebaert te St Jan steen KUNST EN WETENSCHAPPEN. Het is ons aangenaam te kunnen mede- deelen. dal de fraaie en ongeschonden urn, welke onlangs op de slikken van het voormalige Reimerswaal is opgegraven, thans in het bezit van het Zeeuwsche Ge nootschap der Wetenschappen is overge gaan. liet verdient vermelding, dat de lieer C. J van der Endt en zijn beide broeders te Iersekc zich daarbij in de eerste plaats hebben laten leiden niet door hun geldelijk voordeel, maar door de loffelijke zucht om deze merkwaar dige vondst voor Zeeland en zijn pro vinciaal museum te behouden Het leven der bijen Voor een talrijk en zeer aandachtig gehoor hield gisteravond in ,,De Ver genoeging" alhier, de heer F Aug Kei ting, directeur ,van Kelting's eerste Neder- landschc handelsbijenstand te Santpoort ©en zeer onderhoudende causerie over het leven der honigbijen, haar groot aan passingsvermogen en de belangrijke rol, die zij spelen in de huishouding der natuur Hel nijvere bijtje en zijn voedzaam honigproduct zijn reeds honderden jaren door den mensch ten zijnen nutte aange wend, doch eerst in de laatste jaren kan er van een wetenschappelijke bijenhou- derij gesproken worden In ons land staat de bijenteelt op vrij hoogen trap, de opbrengst neemt betrekkelijk de der de plaats in van Europa Teeltkeus en het scheppen van de nicest peconomische levens- en onlwikkelingsvoorwanrrlon staan bij de huidige bijentelers op den voorgrond Zoo kweekt men ijverige en goedaardige soorten en zorgt men door kunstmatige raten aan te brengen voor een groolere honigopbrengst en een lan ger levensduur der beestjes De raten n I. worden gebouwd van was. een pro duct dal door chemische omzetting van honig in het bijen lichaam wordt gevormd en daarna uitgezwete» Dit uitzweten van was kost natuurlijk in de. eerste plaats de noodige honig, doch bovendien verminderd het de le vensduur der bijen van 8 tol 3 weken. Zooals men weet zijn er drie soorten van bijen, de koningin of het moeder- diertje, de mannetjes en de werkbijen. De ontwikkeling der bijen lol een dezer drie soorten is afhankelijk van de cel waarin do ontwikkeling plaats heelt l)e koningin is de grootste der drie soor ten en wordt geboren in z.g. wiegen, groote hangende cellen, waarin het li chaam lol vollen wasdom kan komen. De bijen die in de gewone zeskantige cellen zich moeten ontwikkelen, hebben niet de ruimte om lol vollen wasdom te komen, zij missen hel vermogen tot voortplanting en worden werkbijen De mannetjes ten slotte worden geboren in cellen van denzelfden vorm. doch iels grooteren omvang Hel groote voordeel nu van de moderne bijenteelt, waarbij de ouderwetsche onpractische korf vervan gen is door van alle zijden toeganghare en uitneembare kistjes, is dat men, door het aanbrengen van kunstraten, waarbij slechts geringe ruimte is gela ten voor den bouw van wiegen en man- netjescellen, een beperking van hel aan tal dezer diertjes ten gunste van dat der werkbijen bereikt Bovendien kan ilicn, doordat men steeds na kan gaan hoe de stand der ontwikkeling is. de noodige koninginnen afzonderen of naar andere kolonies over brengen Naar men weet telt elke kolonie slechts 1 koninginwordt een jongere koningin geboren, dan verjaagt deze haar moeder, die met eenige getrouwen gaal zwermen, ten einde de plaats te vin den voor het stichten eener nieuwe ko lonie De oude koningiu, die door een gemakkelijk leventje is gaan lijden aan zwaarlijvigheid is geen kranig vliegster meer en strijkt meestal reeds in de na bijheid van liaar verloren paradijs op een boom neer, waar de volgelingen als een dikken kluit zich rond haar vasthechten Zoo n zwerm telt meestal een 20.000 bijen. De zwerm kan in dezen toe stand gemakkelijk in zijn geheel in een korf of bak geschept worden Tegen den avond sclitidl men dan deze korf leeg pp een laken of servel. dal voor een mo dern koloniehuis is uitgespreid en gre tig betrekt hel volkje zijn nieuwewo ning. Hier gaan bij gunstig weder de werkbijtjes spoedig aan den slag om ho nig te vergaren, terwijl de koningin, die op de zwermlocht haar bruiloft heeft ge vierd haai- nuttige zorg voor de nakome lingschap begint Met ware virtuositeit legt zij zich op hel eierenleggen toein de beste maand daarvoor, in Mei, legt zij, onder gunstige omstandigheden lot 2000 eieren per dag. In de onderste cellen der raat. in iedere cel één, worden de eitjes ge legd De liooger gelegen cellen worden met honigvoorraad gevuld De imker, die zich steeds van den stand van zaken op de hoogte houdt, zorgt, zoodra de cellen gevuld zijn, voor meerdere ruimte, door liet opplaatsen van een verlengstuk Om le zorgen, dat de koningin de cellen in dit stuk niet ge bruikt om haar voortplantingslusl nog verder bot te vieren, wordt er tussclion beide doozeu een raam gelegd, met openingen waai- alleen de werkbijen door heen kunnen. Zoo is de koningin wel verplicht in de onderste afdeeling. de z g broodkamer, te blijven Is ook de bijgeplaatste voorraadschuur gevuld, dan kan men naar behoefte kisten tusschen plaatsen, die dan op hun beurt weer met honig worden gevuld. Ook brengt men in plaats van de doozeu met gewone raten, wel z g. sectiekamers aan doozen, die vernuftig verdeeld zijn in een aantal secties, die elk een pond honig kunnen bevatten. Deze secties kan men stuk voor* stuk uitnemen. De daarin opgehoopte honig is zoo voor het ge bruik gereed: uit de kunstraten wordt zij door centrifuge verkregen Daar het den mensch om de honig te doen is wordt vrijwel de geheele win tervoorraad opgemaakt, met het gevolg dat des winsters de bijen gevoerd moe-

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1