MimLRURGSCHE CftlRAMT. N*. 70. 157" 1914 Dinsdag 24 Maart. BINNENLAND. FEUILLETON. De Ziel van Margaret Hand, Hit de Staatscourant, Dit Stad en Provincie Kerknieuws. Knnst en Wetenscbanpen. Deze ciuraut verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen ri.ii p«r kvrarlaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. 11.25 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advert entiön bij abonnement op voordeolige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nnmmer moeten des middags vóór óén uur aan het bureau bezorgd zijn. Advortentiön k 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dooó- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel me» 20 cënt. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen Tot de plaatsing van advertentiön on reclames, niet afkomstig uit Zeeland, b»treffend Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Adverteatie-Bare r»s A. DE LA AAR Az., N.Z. Voorbsrgwal «66, Amsterdam. TWEEDE KAMER. Gemeentel ij k dwangbevel tot betaling. Ingediend is een wetsontwerp, om een einde be maken aan hel ongerief, dat ontstaan is doordal de Ilooge Raad bij .arrest van 29 Dcc 1913 is teruggekomen op zijn vroegere opvatting, dat de aanwij zing van aen ambtenaar, bedoeld in art. 261 der Gemeentewet, tevens in zich sluit diens bevoegdheid tot de tenuitvoer legging van het dwangbevel tol betaling. Dientengevolge zou de tenuitvoerlegging van het dwangbevel voorlaan slechts Kun nen uitgaan van de deurwaarders bij de rechterlijke colleges en kantongerechten Voor den gemeentelijken fiscus loch is hel van veel gewicht, dat de invordering van plaatselijke belasting ook bij dwang maatregel, blijft berusten bij de ambte naren der gemeente. Daarom wordt voorgesteld, dat aan art. 261 Gemeentewet wordt toegevoegd een tweede lid, waarbij de in dat art be doelde ambtenaren, voor de toepassing van het tweede boek aan het wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, als een deurwaarder wordt aangemerkt VRIJKAARTEN VOOR KAMERLEDEN. De Ned meldt, dat jhr. De Savornin Lokman de hem aangeboden vrijkaart van de Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen, de Nederlandschc Cen traal en Noord-Brabanlscli-Duitsche Spoorweg Maatschappen teruggezonden heeft. Hij schrijft, niet behoord te heb ben tot de groote meerderheid der leden van de GTwecde Kamer, die om een bewijs van vrijdom over de Neder]. Spoorwegen heeft gevraagd: omdat hij van oordeel is, dat Kamerleden als zoo danig geen diensten bewijzen aan de spoorwegmaatschappen dus geen aan spraak op pcrsoneelen vrijdom kunnen doen gelden, dat hun vergoeding van reiskosten en verdere schadeloosstelling behoort te worden bekostigd uit de rijks kas, zonder dat daartoe door particu liere maatschappijen indirect wordt bij gedragen dat dit vooral daar geldt waar, in dezelfde qualiteit waarin zij vrijdom hebben aangevraagd zij kunnen geroepen worden over di^e maatschappijen critiek uit te oefenen. Ook de (heeren De Beaufort en Van Bylandt hebben pip ongeveer gelijke gronden een dergelijk schrijven ver- EEN GESCHENK VAN DE NATIE? In het N. v. d. D van gisteravond komt het volgendebericht voor: „In financieele en handelskringen loo- pen geruchten omtrent de redenen voor het bezoek, dat Zaterdag verscheidene personen uit de „haute finance" ten pa- leize hebben gebracht, waar zij door H. M. de Koningin aan den maaltijd werden Hare Majesteit zou met de heeren ge confereerd hebbeu over het denkbeeld, dal de groote lichamen op handels- en scheepvaartgebied en de voornaamste financieele instellingen aan de regeering de gelden tol den bouw van een slagschip (dreadnought) zouden aanbieden, tenzij het noodige bedrag langs anderen weg wordt gevonden. (Nadruk verboden). Roman van L. I. MEADE. 20). De beide heeren verlieten haar zonder een woord te zeggen. Een lief schep sel, zei de een tegen den ander - Maar er is iets dal haar hindert, dacht Reade. Hij zei dal niet hardop maar de gedachte daaraan vervolgde hem in zijn droomen. Zij is de oprecht heid zelf en toch is er iets, dat haar kwelt. Wal kan dat zijn? vroeg hij zich af Dien nacht sliep Margaret bijna niet. Zij woelde in haar bed met brandende wangen en kloppend hart. Als Charlotte er niet was, zou ik (lok hel bezoek, (dezer dagen door II M-a aan Rotterdam gebracht, zou met zulk een plan in verband slaan" Het „Hand schrijft naar aanleiding hiervan Zooals men zich herinnert heeft een dergelijk bericht reeds meermalen de ronde gedaan. Wij hebben de moeite ge nomen nog eens le informeeren hij de heeren die in dit geval het best op )de hoogte zouden moeten zijn. Geen hunner was echter iets bekend van een plan of een conferentie daarover als in het „N v. d D "-bericht bedoeld DE ZAANDAMSCHE ONDERHIJS- KWESTIE. Een redacteur van „Het Volk" is In Zaandam den lieer Duys gaan interviewen over de beweringen van den correspon dent van het „Hand.". De heer Duys verklaarde betreffende de benoeming van den onderwijzer die voorzitter werd van de afdeeling der S. D A P.. dat het hoofd der betrokken school, de heer v. d Kwast, een „bericht" opmaakte, waarop hij, Duys, absoluut geen pressie uit oefende, en dat op dal „bericht de later lienoemde als no. 1 voorkwam Dc daarna door den heer Duys aan den interviewer verstrekte inlichtingen over het geval-Peerllcamp zullen in een volgend nummer van „Het Volk vermeld worden Maar inmiddels verscheen in de „Te legraaf" van gisteravond een ingezonden stuk van bijna vijf kolom van,den heer Duys, waarin hij voornamelijk de bijzon derheden van hel geval-Peerlkamp zeer uitvoerig uiteen zet. We hebben niet over zóóveel plaats te beschikken, en zullen daarom de voor naamste feiten hieruit aanstippen De heer Duys zegt o. a., dat hij het als sociaal-democratisch wethouder tot zijn taak rekent te (zorgen dat een school hoofd niet redeneert- de man is lid van de S. D. A. P. en lid van den Bond, dus draag ik hem niet voor. Zoodra zich on der dc sollicitanten een lid der S. D. A. P. bevond of een lid van den Bond. heeft hij dan ook meermalen zelfstandig inlichtingen ingewonnen. Ten opzichte van den lieer Peerlkamp (die iïiet een eenvoudig Bondslid was, maar hoofdbestuurslid, en gewezen re dacteur van een der S. D. A. P bladen, dus een zeer actief strijder) leken twee dingen den heer Duys gewensclit Ten >te het betrokken hoofd te verzoeken dezen onderwijzer niet over te slaan bij zijn onderzoek, en ten tweede ook zelf buiten het schoolhoofd om informaties in te winnen. Die opdracht aan het schoolhoofd om den heer Peerlkamp ook te bezoeken, had hij kunnen doen door dit hoofd, den heer Vreeken, officieel op het stad huis te ontbieden. Hij deed het echter gemakshalve door bij diens woning, die hij iederen dag passeert, aan te bellen; de heer Vreeken was niet.thuis endaar- om verzocht de heer Duys aan diens vrouw, de boodschap aan haar man over te brengen. Deze opdracht geschiedde vóór het „bericht" van den heer Vreeken over de sollicitanten bij B. en W in kwam De heer Vreeken bezocht 20 Dec. den lieer Peerlkamp be Middelburg en het „be richt" kwam 30 Januari in Op dat bericht kwam de heer Peerl kamp niet onder de aanbevolenen voor geen oogenblik aarzelen, zei zij bij zich zelf. Ik ben bang voor haar en toch De morgen begon reeds aan le bre ken, het daglicht viel vol in de kamer, toen zij eindelijk in slaap viel. Zij 'werd vroeg wakker en stond op; zij was altijd in Tasmaniê vroeg opgestaan, het late opblijven in Londen beviel haar niet. Hoe betooverend Londen ook is, ik kan niet tegen het Londensche leven, dacht zij- Zij ging uit en maakte een wandeling. Toen zij terugkwam vond zij het ont bijt op tafel. John Rand stond bij het venster en keerde zich dadelijk om hij had een groote bouquet mooie lelies in zijn hand. Hel is nu Zaterdag, Margaret, zei hij. Wil je ze hebben' Voor mij? zei zij. Voor jou, lieve. Zij nam de bloemen aan maar haar hand beefde too, dat zij ze bijna liet vallen. John legde ze op tafel De lieer Duys zegt dal dit hem be vreemdde. De getuigschriften, door hem persoon lijk over den lieer Peerlkamp ontvangen. drukt hij letterlijk af. Deze bestaan uil: een brief van den heer H. de Blouw, hoofd der Rijksleerschool waaraan de lieer Peerlkamp werkzaam is. een van den heer J. G Nijk, directeur der Rijks kweekschool; een van den arrondisse ments-schoolopziener een van den heer de Haas, oud-hoofd der leerschool en een van den heer Th Rouman, oud- hoofd der school te Beerta Deze getuigschriften luiden allen zeer gunstig. Dc lieer Nijk deelt in zijn brief o. a. mee in een onderhoud met den heer Peerlkamp gesproken te hebben over de verhoudingen in de school, en dal de heer P zich uitdrukkelijk bereid ver klaarde tot samenwerking met het hoofd en deze te steunen in het vervullen van zijn wettelijke» plicht, indien deze daar bij met den voor ieder noodigen tact te werk gaat De heer Duys zond deze getuigschrif- a aan den heer Vrceken niét verzoek daaromtrent zijn opmerkingen te geven, tevens meedeelend dal deze brieven en zijn (Duys') persoonlijke bekendheid met den heer P. voor hem (Duys) allicht aan leiding zouden zijn te bevorderen dat deze sollicilaut mede op de voordracht werd geplaatst. De heer Vreeken diende daarop een nader rapport van vier lange pagina's in, waaruit de heer Duys aanhaalt, dat daar in aanmerking wordt gemaakt op P.'s uitspraak van hel Nedcrlandsch, op het feit dat P. zich bij een bezoek te Zaan dam niet bij hem had aangemeld, en hem eonige minuten liet wachten voor hij in zijn klasse te Middelburg werd toegela ten. Blijkens nadere mcedeeling van den heer P. was de regeling van het bezoek aan zijn klasse zoo getroffen door den heer Nijk, en had volgens verklaring van den heer De Blouw deze gehandeld in overleg" met den heer Vreeken, en ging deze daarmee toen accoord Met algemeene stemmen is de heer Peerlkamp toen door B en W op de voordracht geplaatst. Over dc keuringskwestie verklaart de heer Duys dat in besloten raadszitting daaromtrent alles openhartig aan alle leden van den raad is meegedeeld, en dal de benoeming werd aangehouden om met instemming van alle leden het onder zoek der doktoren te doen voortzetten Dat de verordening geen herkeuring kent, noemt de heer Duys juist, maar een an dere vraag is of de verordening zich daartegen verzet Duys heeft, naai* de „Tel", meldt, bij de justitie een aanklacht ingediend tegen het „Alg. Hbld." en „De Tijd", in zake het in die bladen vermelde onder den titel: „Onder socialistisch bewind",waar- door de heer Duys zich in eer en goe den naam voelt aangerand EEN INTERNATIONALE ONDERSCHEIDING. Men seint uit Konstantinopel aan de N. R. C.: Blijkens instructies, door de gezanten hier te stede ontvangen, zijn twéé Nederlanders en twee Belgen benoemd tot inspecteurs-generaal voor de her vormingen in Klein Azië. Margaret, kun je ook maar een tiende van de liefde voor mij voelen, die ik voor jou voel? O, John! zei Margaret Heb je mij met heel je hart om mij zelve lief? Juist om je zelf en alleen je zelf. In hetzelfde oogenblik, dat ik je voor het' eerst zag, voelde ik, dat ik je moest liefhebben en voordat de eerste dag voorbij was, was ik daar zeker van Sinds dien is mijn liefde toegenomen Zij vervult mijn geheele wezen. Hel geld komt niet in aan merking, Margaret; kom tot mij zon der eenig geld, kom tot mij tot eiken prijs! Wees de mijne! O, Margaret, kun je ook een weinig van mij houden? ik heb je zoo innig lief, John, dat geld daarop niet den minsten in vloed kan hebben. Dan lieveling,zijn we éón, één. Dank God voor Zijn groote goedheid! Margaret, ik ben je niet waardig. Zeg nooit weer, John, dat je mij- Bij kon. besluit: is bevorderd tot officier in dc orde van Oranje-Nassau, de eervol ontslagen Oost-Indische ambtenaar M G. Dicpon- heini, gewezen algemeen ontvanger der lstc klasse van 's lands lias te Bandoeng; zijn benoemd tot ontvanger dir bel enz le Ommen, J S. Koopmans, thans te Koudum. tol id. der inv. en acc. le 's-Gravenliagc R van der Feen, thans te Utrecht. Uit Middelburg. Gisteravond had de jaarlijksche alg. verg. plaats van de ver. „Tot Steun" onder voorzitterschap van dr J P Can negieter Uit het jaarverslag bleek dat de ver. zich met de belangen van 12 kinderen heeft ingelaten Dc heeren S. Hulst en P. H Veen traden uit het be stuur, waarvoor in de plaats kwamen de heeren dr. J. I' Cannegieter en J L van der Harst, terwijl de heer J M Goestcr door overlijden aan de ver. ont viel. Het ledental bedraagt thans 60, het aantal begunstigers 96. De rekening sloot in ontvang en uilgaaf met f 1685.90 Als afgevaardigde naar de alg verg werd benoemd dr. J. P Cannegieter Als be stuurslid (in de vac. Goester werd ge kozen de heer H. dc Blouw Hedenmorgen is bij een zekeren B van beroep koopman, wonende Noordweg alhier, door de keurmeesters van vee en vleesch afgekeurd een geit, welke bij onderzoek zijn natuurlijken dood gestor ven bleek te zijn. Volgens verklaring van B. zou hij deze geil dood in deze ge meente hebben ingevoerd en zou zij af komstig zijn van een zekeren W. te St. Laurens. Doordat hij met bedoelde geit niet rechtstreeks naar het keurlokaal is gereden en zij niet ter keuring is aangebo den, is van een en ander procesverbaal opgemaakt Dc Groninger Rijwielenfabriek A. Fon- gej*s (filiaal L. Delft alhier) zond ons Üe prijscourant voor 1914, die evenals vo rige jaren weer een duidelijke beschrij ving geeft van het fabrikaat der firma en van de modellen voor 1914 in omloop gebracht. Een beschrijving met foto's van de zich steeds uitbreidende fabriek zijn mede in het boekje opgenomen Uit Vlissingen. Op de gisteren voor de gemeente Vlissingen vastgestelde kiezerslijst ko men als kiezer voor de Tweede Kamer voor 3304 personen, een vermindering van 49 personen vergeleken bij het vorig jaar toen er 3353 namen op de lijst ston den; in 1912 was het aantal 3027. Tot agent van politie tie Vlissingen is volgens de VI. Crt. met ingang van 1 April a.s. benoemd J Rottier, thans mi licien-wachtmeester te Maastricht. Uft Walcheren Door B. en W. van N. en St. Joos- 1 a n d is in hun vergadering van 23 Maart 1.1 eervol ontslag verleend aan den heer A. Sonke, als ambtenaar ter secreta rie, en zulks met ingang van 25 Maart a.s. wegens zijn benoeming als zoodanig te Hasselt. Uit Z u i d-B e ve 1 an d In een Maandagavond gehouden ver gadering van dr aid Goes van deir Bond voor staatspensionecring werd na afhandeling der huishoudelijke /aken door dc heer A- Uiterwijk van Hooge- veen een rede gehouden over het on derworp „Na een strijd van 13 jaren Plaatsgebrek dwing! ons. dit verslag aan le houden In de Maandag gehouden vergadering van ingelanden van den polder ,s-Gra- venpolder te 's-Gra ven po 1 de r is in beginsel besloten subsidie te zullen ver- leenen aan dc N V Spoorwegmaatschap pij „Zuid-Beveland ln dc vorige verga dering kreeg het bestuur in opdracht Ki«* begrooling op le maken der kosten voor het hegrinten van al de polderwegen Thans is in afwijzenden zin over deze zaak Ix'slist De St. Crt. van lieden beval de akleit van de Coöperatieve Boerenleenbank to Kloetingc (bijv no 3625 Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D In de „Tern Crt lezen wc nog over de aanvaring van de nieuwe brug tr Sas van Gent. dat de aanvarende Deensche stoomboot, de „Bodil" zondei loods voer, en dat te Neuzen do borg stelling f 35.000 werd gezegeld Geref, Kerken. Beroepen te Recuwijk-Sluipwijk 11 R Nieborg te Bleiswijk. Aangenomen naar Houwerzijr S van Leeuwen te Ooslermeer; naar Gar rclswcer A. J de Boer te Grijpskerk Doopsgcz Gcm Beroepen te De Rijp F- W W Braak te Surh uister veen Herst. Evang Luth Gem Bedankt voor Deventer P. Neideck fce Enkhuizen. Christ. Ger. Kerk. Bedankt voor Ltitten R E Stuiter te Murmerwoude Maandag is, naar de N R. C meldt te Amsterdam, 61 jaar oud, overleden df- heer F. Stoel, tooneelspeler en met den heer M. Spree directeur van het gezel schap, dat daar jaren lang in den schouw burg van de Franschelaan heeft gespeeld In de Meppeler Courant van 21 de zer wordt melding gemaakt van eene uit voering van de te Meppel bestaande dames-zangvereeniging, waarbij o. a. alfi. soliste optrad onze vroegere stadgenootc mevr J E Büchli Fest Van der Harst Van haar wordt gezegd dat haar alt- solo in het koornummer „Am Traunsee op uitnemende wijze werd gezongen en dat bewonderd werd, nu men thans in de gelegenheid was gesteld haar voor het eerst als „soliste" te hooren, haar mooie, klankvol geluid waarbij zij beschikt over een zeer welluidende» volle loon Ook het „trio" waarin zij medewerkte wordt zeer mooi genoemd. - De Tel., meldt dat de gemeenteraad van Brussel Constant van Kerckhoven benoemd heeft tot directeur van den ner niet waardig bent, zei zij. Dat doel pijn ja, dat doet pijn Neem me zoo als ik ben en wees goed voor mij en - - kus mij, John. Hunne lippen vonden elkander VII. Hester Nugent's laatste brief Margaret Rand was alleen. Het was middernacht. Zij had een langen en vermoeienden dag achter zich. Haar vriendelijke zaakwaarnemers en de Mans- fields waren haar komen gelukwenschen, de Mansfields waren opgetogen en zij zeiden dat ronduit. Mevr. Mansfield vroeg het jonge meisje of zij bij deze gewich tige gelegenheid niet als een moeder voor haar mocht zijn Laat mij je helpen met je kleeren, lieve, en je raad geven. Spreek met mij alsof ik werkelijk je moeder was In Margaret's oogen blonken tranen. O, wat ben ik u dankbaar! zeide zij Ik heb mijn moeder nooit gekend Beschouw' mij dan als je moeder, want ik heb reeds jaren lang van je John als van een zoon gehouden. Mijnheer Mansfield was bijna even vriendelijk als zijn vrouw. Hij schoof het mooie haar van het jonge meisje een weinig naar achter en drukte een kus op haar edel voorhoofd God zegene u, Margaret! zei hij Gij zijt een zeer gelukkig jonge vrouw, o, niet omdat gij rijk zijt, maai" omdat John Rand uw inan wordt. Suzette was in den zevenden hemel. Een bruiloft moest zoo heerlijk zijn, welk soort van bruidstaart zou Mar garet hebben en welk toiletje zou zij, Suzette, bij die hcuchelijke gebeurtenis dragen? Zij danste en sprong in het rond en kuste haar nieuwe vriendin John zegt, dal je nu werkelijk mijn nicht wordt, zei zij Je was dat reeds heel diep in mijn hart, maar nu zul je het echt zijn Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1