MIDBELBIitt^SCHK COIR JIT. JxrjT' ,fv Donderdag 19 Maart. Hit tie Staatseonrani. h'.e« l»* JaaiiaaBS. *9i4 Daze coorant varsohyiit dag si ijk a, met uitzondering van Zon- en Feeitdagec. i par kwartaal, zoo wei voor Middelburg all voor alle plaatsen in Nederland franco pp. 11.25 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertantiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te hekomeo. Advertenftn voor hot eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één *»D not bureau bezorgd zijn Advo'tentiën 20 oent per regel. Bij abonnement voel l*g«'. Geboorte-, dood- en alle andere lamiliebericbten en Dankbetuigingen van 17 regelt i' 1.60elke regal mei 20 cent. Heclamei 40 cent per regel. Groote lettere naar de plaats, die zij innemen Tot de plaatsing van advortenfdön en reclame.-, nÏGt afkomstig uit Zeeland, betreffendi- Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advcrtentle-Burenï, A. DE IiA HAR Aje.. N.Z. Toorbnrgwol 2Gfi, Amsterdam. Binnenland. DE ZIEKTEGEVALLEN TE >6KAVENHAGE IN VERBAND MET HET GEBRUIKEN VAN OESTERS. De „Staatscourant van gisteravond (No. 06) 'bevat leen jrapport Van het bestuur der nsscherijen op de Zeeuwsche Slroomen, ïyctreffende verband tusschen de in Ja- rauari en Februari 1914 te 's-Gravenhage .oorgekomen ziektegevallen en het genot Tan Zeeuwsche oesters. Aan dit rapport ontleenen wij het vol gende Naar aanleiding van missive van den Minister van Landbouw aan bedoeld be stuur 1 xdneffen.de te 's-Gravenhage tus schen 26 Jon en 23 Febr. voorgekomen gevallen van Febris Typhoidea bij per sonen, die omstreeks 21 Dec. oesters ge geten hebben, waaromtrent vast staat, dat aj voor een groot deel zijn geleverd door -V.Ti firma te Tholen, heeft zich, in op dracht van het bestuur, de bacterioloog ile heer J A. Heymann, op t> Febr. naar Den Haag begeven tot het instellen van een onderzoek ter plaatse naar de ge grondheid van de in de nieuwsbladen twspreide geruchten omtrent het verband tusschen voornoemde ziektegevallen en het nuttigen van oesters, afkomstig uit Tholen. Daarbij is gebleken, dal op 26 Jan. j 1 ieen achttal gevallen van Febris Typhoi- dca zijn geconstateerd, verdeeld over zes gezinnen, waarbij zich in een tweetal gezinnen twee gevallen hebben voorge- i'inan Op 2 Februari deden zich nog maals twee gevallen voor in verschillende gezinnen, later nog drie gevallen in drie gezinnen Daar te 's-Gravenhage betrekkelijk wei nig typhusgevallen voorkomen (het aan tal wisselt gewoonlijk tusschen 10 en 20 per jaar), was bij de betrokken autori teiten het vermoeden gerezen, dat hier ifien bijzondere infectiehaard aanwezig is geweest Met het oog daarop werd een onderzoek ingesteld naar hetgeen de pa tiënten omstreeks 31 Dec., den tijd waar in vermoedelijk de besmetting heeft plaats gehad, hadden gegeten, waarbij o. a naar bet gebruik van oesters is geïnformeerd. Hierbij bleek, dat alle typhuslijders op Oudejaarsavond oesters hebben gegeten, betzij bij zich aan huis, hetzij bij kennis sen, doch in geen geval aan een gemeen- schappelijken maaltijd. Ofschoon de mogelijkheid van besmet ting door een andere spijs of drank even min uitgesloten werd geacht als besmet ting door oesters, meende men dat tot op het oogenblik er nog geen enkele aanwijzing was in eenige andere rich ting, dan in die van de oesters Toen het bestuur er op wees, dat in s-Gravenhage zich typhusgevallen heb ben voorgedaan, resp. één geval in de weck van 29 Oct. tot 4 Nov 1913; één in de week van 12 tot 18 Nov. en één In de week van 10 tot 16 Dec., werd ge antwoord, dat weliswaar niet was nage gaan of de oesters ten huize van de tusscbenhandelanrs te Den Haag zouden kunnen zijn besmet, en of er verband zou kunnen bestaan met de hier geci teerde typhusgevallen; dat echter zoo danig verband als uitgesloten mocht wor den beschouwd, omdat de oesters, gege ten door de onderscheiden lijders aan Febris Typhoidea, geleverd zijn door ten minste vijf handelaren. Aan den bacterioloog is voorts geble ken, dat al die handelaren oesters had den ontvangen van dezelfde firma te Tholen. Opmerkelijk is, dat behalve van 's-Gra venhage, geen enkel tvphusgeval bekend is geworden dat aan het gebruik dezer oesters zou kunnen worden toegeschre ven. Weliswaar zijn dezer dagen bekend geworden twee typhusgevallen fe Ham burg, doch bij onderzoek is gebleken, dat de beide lijders den Oudejaarsavond te 's-Gravenhage hebben 'doorgebracht, en deze gevallen naar alle waarschijnlijkheid aan denzolfdcn besmettingshaard moeten worden toegeschreven, als de dertien ge vallen bovengenoemd. Op 30 December zijn door de boven bedoelde firma te Tholen nog verzonden met bestemming voor het binnenland 2400 oesters, verdee'd over e'f gemeenten, zon der dat ook het genot van deze, voor zoo ver kan worden nagecaan, oenig ziektege val ten gevolge heeft gehad Hetzelfde kan bericht worden betreffende de ruim 55.000 oesters, die op dien datum door do firma naar het buiten'and zijn verzonden Eindelijk Ls een onderzoek ingesteld naai- de wijze waarop de winkeliers de oesters behandelen voordat zij in détail worden afgeleverd In de meeste geval len worden de oesters in het vat be waard, waaruit zij naar behoefte worden genomen. ïnlusschcn worden de overblij- blijvendc met een gewicht bezwaard om het gapen en dientengevolge het uitdro gen der oesters te voorkomen. Sommigen dienen de oesters op mei het vocht' dat zich bij opening in de schelp bevindt anderen daarentegen spoelen de oesters hel opensteken in zouthoudend leidingwa ter, waarin zij geen bezwaar zien met het oog op liet zuivere drinkwater, waarover de gemeente beschikt Toch wil het den rapporteurs toeschij nen dat dit gebruik iniel zoo onschuldig is, als men het wil doen voorkomen; immers dit water wordt niet voor iedere oester vernieuwd en daar deze gewoonlijk vast aan de holle schelp verbonden blijft, wordt met de oester tevens gespoeld de schelp, waardoor het daaraan klevende vuil in het spoelbekken achterblijft. Vermelding verdient hier nog liet feit. dal den secretaris bij zijn verblijf in Den Haag op 7 Febr vrij zeker is gebleken, dat in drukke dagen, waartoe het tijdvak van Kerstmis tot Nieuwjaar stellig raag gerekend worden, men, met hel oog op <ie groote navraag bij beperkt dienstper soneel, er geen bezwaar in ziet een flinke partij oesters op voorhand open te steken Zelfs werd door een der bedienden be weerd, dat dit volstrekt geen kwaad kon en de oesters verscheiden dagen zoo kon den worden bewaard .zonder achteruit gang in kwaliteit. .,Hoe zouden wij anders in drukke dagen gereed komen was zijn slotbemerking Ten opzichte van de gestelde vragen le. Of aan oesterkweekers te Tholen do levering van oesters uit de putten al daar onder certificaat is vergund: en in verband daarmede 2e. OF, en zoo ja, welke bijzondere maatregelen hun zijn opgelegd ter ver zekering van de reinheid der putten, of deze behoorlijk worden nageleefd en wel ke de uitkomsten zijn geweest van het bacteriologisch onderzoek van het water in de putten en in de Eendracht, wordt een overzicht gegeven van de aan onze lezers reeds meermalen vermelde voor schriften voor verkrijging der certificaten. We vermelden daarom nu slechts kort dat de oesterputten te Tholen certifica ten kunnen ontvangen indien zij het water innen niet eerder dan een half uur vóór en niet later dan een uur na hoog water, behalve in den tijd tusschen het begin der suikercampagne lot veertien dagen na het eindigen daarvan. In dezen tijd gelden andere voorschriften, maar aan gezien de jongste suikercampagne met den aanvang van December geëindigd was en bovendien een der beide fa brieken, gedurende de campagne geslo ten is gebleven is verontreiniging der oesters te Tholen door dezen factor buitengesloten In de laatste maanden is in Westelijk IJL Brabant slechts óén geval van I typhus geconstateerd, n 1. te Halsteren in December, maar blijkens rapport van den controleur is het onmogelijk dat de faecaliën de Schelde zouden hebben kunnen bereiken Bij de bespreking van de naleving der voorschriften wordt gemeld dat tot nog toe nimmer eenige overtre ding van dez.e voorschriften, die on middellijke inlrekking van de certificaten ten gevolge zou hebben, kon worden geconstaleerd. Omtrent het bacteriologisch on derzoek wordt gewezen op dc gere- regeide voortzetting daarvan, noodig met het oog op de nabijheid van Bergen op Zoom De laatste onderzoekingen hebben plaats gebad op 17 October, 21—25 October, 5 November, 17-18 November, 1 December en 23 December 1913. Dc uitkomsten daarvan zijn, zonder onderscheid, gunstig geweest. Speciaal de uitkomsten van het laatst genoemde onderzoek z ijn in de gegeven omstandigheden van groot belang, daar op dien datum geen der oesterputten te Tholen iets aan zuiverheid te wen- schen overliet. Wel is waar is het aantal 'bacteriën in enkele gevallen steeds gering. De liooge bactcriêncijfcrs worden steeds veroorzaakt door het veelvuldig optreden van enkele zeer onschuldige bacleriênsoorlen Het slot van het rapport luidt als volgt: Oqs antwoord op de laalsle vraag, of naar onze meening redenen zijn aan le nemen, dat inderdaad dc bedoeldle ty phusgevallen aan het gebruik van de be doelde oesters zijn toe te schrijven, kan op grond van de hierboven aangevoerde gegevens niet anders dan gunstig zijn ten opzichte van den toestand van zuiver heid, waarin de opsiers op het tijdstip dor verzending verkeerden. Toegegeven, dat er tot op heden geen enkele aanwijzing is in eenige andere richting dim in die van de oesters, dau moei de oorzaak van hun besmetting el ders gezocht worden Dc putten le Tholen dragen daaraan geen schuld Wanneer inderdaad hel genot van de bedoelde oesters de oorzaak zoude zijn van de bekend geworden typhusgevallen, die alle gelocalisecrd zijn tot 's-Graven hage, dan moei do speciaal voor deze plaats bestemde zending op ccn of andere wijze na de verzending zijn geïnfecteerd. Wij kunnen ons «iet vereenigen met de mecning. dat er geen verband zou kun nen bestaan deze raadselachtige be smetting met de in het tijdvak van 29 October tol 16 December j 1 le s-Gra venhage voorgekomen typhusgevallen. Onzes inziens verdient het overweging in deze richting het onderzoek voort te zetten en daarbij in bet bijzonder onder het oog le zien de mogelijkheid, dat ge bruik van andere genotmiddelen tot de ziektegevallen aanleiding heeft gegeven Het rapport is, namens het Bestuurder Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen, geteekend door de hoeren A- J. F. Fok ker, voorzitter, en F Leo de Leeuw, secretaris. Xameroïsrziclit. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag. Het grootste deel van het antwoord van den Minister van Marine, den lieer Rambonnel, was gewijd aan den Bond van minder marine-personeel, ter sprake ge bracht door den heer Polak. Natuurlijk moest hij daarbij veel herhalen van wat hij ook reeds in de Tweede Kamer heeft gezegd, maar zijn openhartige, eenvoudige en flinke uiteenzetting lolde ten slotte bravo's uit, links en rechts. Het nieuwe in zijn redevoering was de toelichting van het verstrekken aan de toekomstige officieren van een uittreksel uit het bekende werk van Treub. Dc minister verklaarde slechts een beknopt werkje over den klassenstrijd te hebben willen verschaffen. Elk polemisch karak ter is er aan ontnomen. De minister meent dat dc Bond en „Het Volk" den klassenstrijd brengen op een terrein waar hij absoluut niet thuis behoort, inmmers tusschen officieren en manschappen be staat juist geen klassetegenstclling: beiden zijn in dienst van den slaat. Tegen dat spook heeft de minister willen optreden. Hij treedt niet op tegen het bestaan van den Bond als zoodanig, maar de Bond moet van boord. We onderschrijven gaarne wat de mi- j nister hier over den klassenstrijd op- merkte. Maar of hij de averechtsche mee ning onder hel minder personeel zal kunnen keeren door een studie-boekje te 1 geven aan de officieren? We betwijfelen het. Sterker was zijn betoog over het dub belzinnige karakter van den Bond, die wel is waar in zijn vergaderingen geen propaganda maakt tegen de officieren, maar in zijn orgaan opwekt tot daden te gen de belangen van don dienst. Hij zette met voorbeelden uiteen dat de groote verbeteringen, die in de laatste 25 jaar in de behandeling van het personeel zijn gebracht, tot stand kwamen vóór het be staan van den Bond, Maar deze heeft nooit oog voor de aangebrachte verbete ringen, en stelt steeds eischon. die door 'de practijk niet gedoogd worden De minister verklaarde een loyale proef I te willen nemen met een korter dienst- verband, met twee jaar a's minimum, om op die manier een vrijwilligersmarine te kunnen behouden. Maar als door het kunstmatig zaaien van ontevredenheid, en door hel vijandig optreden tegen het staatsgezag dat doel niet bereikt kan worden, dan is de vrijwilligersmarine ver oordeeld en zal de. minister komen tot een zee-mi'i'ie. Na nog een korte repliek werd dc be- grooting van marine aangenomen met de stemmen der heeren Polak en Van Kot tegen. Toen kwam binnenlandsche zaken aan .de beurt met een veelheid van onderwer pen. De heer Van der B ie sen hield als ieder jaar een phülppica tegen de wo ningwet, met veel juiste opmerkingen, maar ook mei zijn gewone eenzijdige overdrijving Een oogenblik dreigde er een vroo- lijklicid le komen, die in onzen deftigen senaat maar half past. Dal was toen de heer Bcrgsma de burgemeester van Enschede) de burge- meesteriijke censuur besprak, en daarbij zijn ambtgenooten tol groote. voorzichtig heid aanspoorde. In de zaal was ook aan wezig dc burgemeester van Delft, de heer van den Berg, die misschien al wal be zorgd was dat zijn berucht geval ook nog ter sprake zou komen. Dat gebeurde ook Niet door den spreker. Maar de heer van Nicrop ging plotseling voor den Delft- schen burgervader slaan, en zei met een lachje „Ik heb de Spaansche Vlieg ge zien." Groote vroolijkheid onder de oin- zillende medeleden En de heer Van den Berg vluchtte naar de voorzitterstafel De heer Franssen besprak de subsi- dieering van de M. U L. O.-scholen en lieer Staal over de lichamelijke opvoe ding, daarbij bepleitend de gymnastiek op de lagere scholen weer van de grondsla gen af opnieuw op te (rekken. De Kamer bleef steken in een rede voering van den lieer Bergsma die heden zal voortgaan TABAKSBELASTING. De hoeren Clir. Houtman, te "s Herto genbosch, en J. de Vlam, te Eindhoven, voorzitter en rice-voorzitter van den R. K. Zuidelijken Patroonsbond van Tabak en Sigarenfabrikanten, zijn naar Den Haag geweest om met den minister van fi nanciën, op diens uitnoodiging, plannen le bespreken aangaande de tabaksbelas ting. Dc Meier Ct bericht hieromtrent De heeren bovengenoemd hebben bjj hun bezoek bij den minister den indruk gekregen, dat de minister het artikel si garen als genotmiddel zwaar wil belasten. Zoo zwaai- zelfs, dat het ontwerp-debiet- rccht van zijn voorganger daarbij vergele ken kinderspel is. Met één millioen kan de minister absoluut niets doen, zegt hij Wat den vorm betreft kon nog geen enkele mededeeling worden gedaan, om dat daaromtrent nog niets was vastge steld N R. C DE OUDERDOMSRENTE EN DE GEMEENTEN. Dc Ver. van Ned. Gemeenten, geves tigd te 's Gravenhage, heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht met ver zoek zoodanige wijzigingen in het wets ontwerp-Ouderdomsrente te willen aan brengen. dat met vaststelling van rege len, welke door de gemeenten moeten worden in acht genomen voor het toe komen der ouderdomsrente. le door het Rijk aan de gemeenten zal worden uitgekeerd hel volle bedrag, dat de gemeenten aan de gerechtigden zullen hebben uit te betalen 2e door het Rijk aan de gemeenten zullen worden vergoed alle door haar te maken kosten aan de uitvoering der wet verbonden Ion Corneck nog slechts één maand uit te zitten. Bij kon. besluit: is mr. J. P Fockoma Andreae benoemd tol burgemeester der gemeente Utrecht N. Simonsz tot burgemeester der ge meente Harlingen; is aan W. C Cats, op verzoek, met 1 April, e. o. verleend als burgemeester van Doesburg, met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking be wezen en is hij benoemd lol ridder in de orde van Oranje Nassau; is aan H. M. de Vos, op verzoek, met 15 April e o verleend als notaris te Capelle a. d IJssel; is benoemd tot commissaris van het Weduwen- en Weezenfonds voor burger lijkc ambtenaren, prof. A "E. Rahusen, wisk adv v d Eeerste Ncd. Verzekering Mij op hel leven en tegen invaliditeit Ingezonden Mededeelingen. DE ZAAK DILLON CORNECK. De Fransche correspondent van de Tel schrijft aan zijn blad Va» een „protest" der Fransche re- geeriiig kan niet worden gesproken en evenmin van een poging tot ingrijpen in een nog hangende rechtszaak Dc inter ventie van den Quai d'Orsav in de zaak- Dillon Corneck heeft zich bepaald tot het vragen van inlichtingen aangaande de re denen, die de rechterlijke autoriteiten in Nederlandsch-Indië de invrijhcidsslel- ling onder borgtocht van den beklaagde hebben doen weigeren en het verzoek dit alsnog loc te slaan. Voor zoover men te Parijs oordcelen kon over de zaak en men erkent daartoe weinig gegevens te hebben gehad had men den indruk gekregen, dal de langdurige preventieve gevangenhouding van den heer Dillon Corneck onnoodig was geweest en het slorlcn van een borgtocht voldoende ga ranlie opleverde tegen mogelijke vlucht- voornemens. Het antwoord der Ncder- landsche regeering was, dal in de gege ven omstandigheden de reglementen, in Nederlandsch-Indië van kracht, de voor- loopige invrijheidstelling van den beklaag de niet toelieten. Van zijn veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf de eisch was zooals men weet twee jaar met aftrek der voor- loopige hechtenis heeft de heer Dil- Kit Stad en Provincie. Uit Middelburg Voor de Vrijzinnig-Democratische kies- vereeniging alhier zal Maandag 30 Maart in het Schuttershof als spreker optreden de heer mr. H. P. Marchant, lid der Tweede Kamer, met het onder werp „De Portefeuille-quaeslie." Er zal gelegenheid tot debat worden gegeven Gisteren is ook over onze stad de rage gekomen, de rage van de sluitzegels. beur in, deur uit liepen troepen kinde ren de winkels af met dc eentonige vraag „hebt u ook sluitzegels, juffrouw of mijn heer?" In de winkels waar deze waarde- looze papiertjes als reclame-middel wer den uitgereikt, stond dc jeugd soms in een dicht kluwen om de winkelbedienden geschaard, zoodat er voor eigenlijke klan ten geen binnen komen aan was Voor verscheidene zaken prijkte dan ook van morgen een bordje „Geen sluitzegels!" Naar wij vernemen werd zelfs hel kan toor van een levensverzekeringmij door een ondernemend troepje bestormd jen met succes. "Waar 't was, vertellen we echter niet In het Schuttershof alhier zal de bioscoop-exploitatie Herman Smits en. Co. (niet te verwarren met de directie van het Alhambra-theater te Vlissingen) van Zondag a s tot en met Woensdag de be kende film Quo Vadis? vertonnen. Met deze aankondiging mecnen wij te kun nen volstaan dil summum van bioscoop techniek heeft zich reeds naam genoeg verworven. De firma A. Kreymborg Co het be kende magazijn van heercnkleeding en verwante artikelen zendt ons een keu- rig reclamebockje, dat, nog naar den geest van het onafhankelijkhoidsiaar, ons aan de hand van fijne, fraai ge kleurde plaatjes en een vlot geschreven tekst een blik schenkt in de mode van

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1