MIDDELBIJRG8CHE COEBlfT. r) m Donderdag 5 Maart. FEUILLETON. De Ziel van Margaret Rand. 157- Jaargang. 1914 Deze courant verschynt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en FeeztdageD. r;: s por kwartaal, zoowel voor Middelburg ah voor alle plaatsen in Nederland franco pp. 11.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentidu bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eorarvolgendo nummer moeten des middags vóór éón uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel Jager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meet 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend**: Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen AdvertenÉle-Bure»*» A. DE LA SAiit Az*. Si.Z. Voorburgwal 266. Amsterdam. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De leden der Tweede ICanyr zijn thans ter vergadering opgeroepen legen Dins dag 17 dezer, des voormiddags te 11 uur. Het plan is, onmiddellijk in de afdeo- 1 ineen le gaan tot onderzoek van een 16-tal ontwerpen, waaronder dat tol wij ziging van de Woningwet en het opcen- fen-onlwérp. GENERAAL DE VEER. De N. R. C. heeft het volgeude ver nomen, dat hel blad onder alle voorbe houd meedeelt: Gencraal-majoor De Veer, commandant van de Albaneesche gendarmerie, zal waarschijnlijk binnenkort hier le lande terugkeeren, daar het voornemen bestaat liem le benoemen tot inspecteur der be reden artillerie, ter vervanging van gene- raal-majoor Oolgaardl,. die nog vóór den zomer met pensioen zal gaan. BOND VAN STAATSPENSIONEERING. De 14e algemeene vergadering van den Bond voor Staalspensionneering zal plaats hebben le 's-Gravenkage op den 7 Juli e.k des voorm. 91/2 uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar. De beschrijvingsbrief vermeldt o.a. een voorstel van de afdeeling Utrecht om art. 1 der statuten te lezen als volgt- De Bond van Staafspensionneering be oogt het lot stand komen eener wet, waarbij aan alle Nederlanders van een door de wet te bepalen leeftijd cn wier inkomsten blijven beneden een door die wet te bepalen bedrag, recht wordt toegekend op een staatspensioen, zonder premiebetaling, de kosten te vinden uit bestaande of nog te heffen belastingen.1 KINDERBESCHERMING. In het Maart-nummer van „Vragen des' Tijds" komt een artikel voor van Her man Snijders over „Kinderbescherming", een herinnering aan het in December te Amsterdam gehouden driedaagsche con gres voor kinderbescherming, een con gres waarvan naar de schrijver meent, j meer dan van eeniga nder, gehoopt mag worden dat het door daden, daden van I wetgeving, gevolgd zal worden Van de opmerkingen door den schrij1-1 ver gemaakt in deze „cougresindrukken" 1 zq aangeroerd de niet deelneming van christelijke organisaties, de niet aanslui ting van de Liberale Unie en den Bond van Vrije Liberalen. Maar tevens wordt erop gewezen dat de deelneming van an- dere zijden aanzienlijk was. Bij verge lijking met het congres van 1904 was vooral opmerkelijk de groei van de deel neming der vakvereenigingen Na nog gewezen te hebben op het voortdurend „getuigen" der sociaal-de mocraten, die dit congres beschouwden als te staan in liet teeken der sociaal democratie, geeft de schrijver een over zicht van. de op het congres behandelde onderwerpen en de genomen conclusies Aan het slot lézen we dan nog „De congresbezoekers zijn reeds lang huiswaarts gekeerd, maar de rapporten en de conclusies blijven, als afbakening van het strijdplan en als strijdmateriaal tevens. Wij leven in een lijd, waarin meer dan ooit het medegevoel in onze maat schappij spreekt ten behoeve van ouden van dagen en van de jeugd, waarin den wetgever al^ een eerste taak wordt voor gehouden goed te maken, voor zoover mogelijk, wat tegenover hen zoo lang verzuimd is. Als geeu godsdienstig of politiek separatisme de betere gevoelens verstikt en verstompt, moet in alle krin gen der samenleving de plicht worden gevoeld om de wenschen te verwezen»- lijken, de eïsclien te bevredigen, die ter verbetering van hel lol der kinderen zijn uitgesproken Ieder die, uit welke, overwegingen ook, van welk beginsel of standpunl uitgaande, een gezond, krach tig, inalleopzicliten weerbaar volk verlangt, zal moeten meewerken om de volksjeugd lichamelijk, geestelijk en ze delijk te versterken en daardoor de volkskracht le verhoogen. Laat hel arme misdeelde, verwaarloosde kind niet lang meer staan als een levende aanklacht tegen de huidige maatschappelijke toe standen". Uil Stad es Provincie. Uit Middelburg. I11 de gisteravond gehouden algem. verg. van de Werkmansvereeniging, al hier werd het 48e jaarverslag uitge bracht Daarin wordt o m. hulde gebracht aan den afgetreden directeur voor het geen hij in het belang der vereeniging heeft gedaan. Het ledental bedroeg in den aanvang van dat boekjaar 252, waarvan 22 bedankten, 2 overleden en 3 wegens wanbetaling wer den geroyeerd, en 1 (,ot eerelid werd be noemd Er traden 14 nieuwe leden tot de vereeniging toe, zoodat het ledental thans 239 bedraagt Aan de nabestaanden der overledenen werd een door de leden bijeengebrachte som uitgekeerd. In het bestuur kwam geen verandering. Geneeskundige hiilp werd aan 121 le den (v. j. 98) verleend, een geldelijke uitkeering aan 42 leden (v. j. 52). Het vrouwen- en kinderziekenfonds blijft stationnair en lelt thans 229 vrou wen en 326 kinderen De rekening over 1913 geeft een batig saldo van f 106 06 (ontv f 2723,835, uitg. f 2617,775), de zaal leverde een bate op van f 276,89= Het reservefonds bedraagt f 149.80. De uitgaven van het vrouwen-en kin derziekenfonds konden juist door de con tribution gedekt worden, zij bedroegen f 1643,256. Aan de Weertelegrafen alhier zijn nu bordjes geliangen, een belooning van f 10 uitlovend voor hen die den vernie ler der instrumenten van de Weer-Tele- graaf aanwijst, zoo dat die aanwijzing de gerechtelijke straf van den vernieler ten gevolge heeft. Uit .Vli In de spaarbank a: Vlissingen werd bruari 683 inlagen g- van f 17 662,14 en lot een bedrag van den in die maand geschreven waarde - ders steeg tot 277j.. f 449.9*45,63. 6 nieuwe spaarbe ven en 50 Ier ledigiuü dende f 379.87. Ha in omloop bedraagt' dingen. in de Nieuwstraat te n in de maand Fc- daan tot een bedrag 159 terugbetalingen fl 1.264,06 Er wcr- nieuwe inleggers in- iJ het aantal spaar en hun te goed tol jes werden uitgege- «angeboden, in hout- aantal spaarbusjes thans 275. (Nadruk verboden). Roman van L. I. MEADE. 5.) De geestelijke stak zijne hand uit. Miss Rand, is het mogelijk? Wat? vroeg Margaret. Is u werkelijk heb ik de eer de hand te drukken van kennis te maken met de onbekende erfgename, met de jonge dame aan wie de mag nifieke bezittingen van den overleden Stephen zullen toebehooren Ik geloof, dat mij eenigc bezit tingen zijn nagelaten, zeide Margaret. Al het bloed week uit haar gelaat. De om haar heen staande jongelieden staarden haar aan. Zij voelde, dat zij nog bleeker werd en wist niet of zij zich goed zou kunnen houden, want bet was haar alsof zij flauw zou vallen. Zij voerde een harden strijd met zich zelf en terwijl zij iets mompelde, dat niemand goed verstond, begaf zij zich naar beneden, naar hare hut. Mén begon dadelijk op het dek over haar te praten, haar naam was in ieders mond. Zij is een mooi meisje, zei miss Cuthbert, die in de buurt stond cn zelf een knap uiterlijk bezat, zij heeft iets voornaams over zich. Dat- is ook natuurlijk, zeide de geestelijke. De Rands van Mclchcster Hall zijn de eerste familie in den omtrek. Margaret wendde het overige van de reis ongesteldheid voor cn bleef in haar hut. Toen zij Southampton bereikten, kwam zij zoo laat mogelijk op het dek; de ankers waren uitgeworpen, de meesle menschen hadden de boot reeds verla ten, er was niemand, die haar opwacht te. Mr. Earlton. de geestelijke, kwam naar haar toe. Kan ik ook iets voor u doen, miss Rand? U wil mij zeker wel toe staan, dat ik een telegram zend aan uw neef, Mr. Rand? Neen, Mr. Earlton. Ik dank u zeer voor uw vriendelijk aanbod, maar u moet Uit Walcheren In de Woensdag gehouden raadsver- gdadering le Westkapellc, was inge komen o a een schrijven van Ged SI meldende dal het hun bij nadere overwe ging wcnschelijk voorkomt, dal de ge meenten Westkapelle en Zoutelande, ter bekostiging ran de gedeeltelijke her- bestraling van den kunstweg Westkapel le—ZoutelandeBiggekerke, ieder afzon derlijk, voorzien in de geldleening, die gesloten wordt ten behoeve van dien weg. Voorts hebben zij bezwaren tegen den termijn van aflossing van bovengenoemde lecning in 20 jaar. Ged Staten stellen voor dezen termijn van aflossing le bren gen op 10 jaar. Naar aanleiding van deze bezwaren stelden B. en W voor, ter bekosting van de verbetering van den kunstweg, een leening aan le gaan van f 2250, maar den tijd van aflossing ,op 20 jaar te houden, zulks met hel oog op de gemeenle-finan- ciën. Met algemeene stemmen worden deze beide voorstellen aangenomen Naai- aanleiding van een ander schrij ven van Ged. State:-, vragend of het ge meentebestuur zijn .«in vraag om subsidie voor de bestrating van den weg West kapelle— Ooslkapelle als nog handhaaft, werd op voorstel van B en W. besloten bedoelde aanvraag om subsidie te hand haven Uit Scnouwen-Duiveland. Woensdagmiddag zou te Bruinisse M. J. Schrijver met een roeiboot een twintigtal schapen overvaren naar de An na Jacobapolder toen er een sleepboot met twee sleepkasten aan kwam, die hem zoo dicht voorbijvoeren dat zij de roei boot raakten waardoor deze waterschep- te en kantelde De schipper klom op de omgeslagen boot en werd gered door deD kapitein van de sleepboot, die gauw zijn kasten losgooide. Ook werden nog een 13-tal schapen gered, de zeven anderen verdronken. Uit Tholen. Men schrijft ons uit Tholen. Nu de waterleiding haar oplossing heeft gevonden, dringt weder de ver lichting op het eiland zich naai- voren. De Mij. tot Bouw- en .Exploitatie van Ge meentebedrijven wenschte onlangs niets liever dan het plan van aanleg eener gas- cenlrale voor het eiland aan le vatten, nu met uitzondering van Stavenisse, dat reeds electrisch wordt verlicht. Daar kort daarop evenwel St. Annaland haar opdroeg, oen plan van een steenkolen*- gasfabriek voor die gemeente op te ma ken, heeft zij de gascentrale laten varen Ook dat licht gaat dus weer uit als een nachtkaars. Het is inlussche» gelukkig, dat zulke plannen tot niets binden. Nu een brug er wel zal komen, een waterleiding lol stand komt en bovendien de techniek voor de eleclricitcilsbedrijveh vooruit is gegaan, zal wel overwogen worden ,dat men thans onder zeer veranderde omt- standigheden leeft Een onderzoek naai de le verwachten prijzen der electriciteit zouden voor ons eiland nu wel eens ver rassende resultaten kunnen hebben. Waarom zou b v. het waterbedrijf niet hand aan hand kunnen gaan met hel eleclricileitsbedrijf, welk laatste zich zou kunnen uitstrekken tol Halsteren, een verder deel van Brabant en b v. St. Phi- lipsland als afnemers Gebouwen, maf- cliineriën, reserve-stoommachines en per soneel komen er al bij fort De Rover. En al bleef hel tweede bedrijf lol dit eiland beperkt, dan zou liet alleen daar om al zeer gewenscht kunnen zijn, om- dal hel waterleidingbedrijf aanstonds ju een zooveel gunstiger positie zou komen. Inderdaad, het is thans noodig ge worden, dal geen enkel gemeentebestuur een besluit neemt, voordal een rapport de kwestie der verlichting ook eens elec trisch heefL belicht Laten alle gemeenten, maar vooral dc kleinere, hun belang in deze begrijpen Geref. Kerken. Beroepen te Giesen-Oude- en Gies- sen-Nieuwkerk en Peursum G R. Kulj- per te Schoondijke Christ. G e r. Kerk. Bedankt voor Harderwijk FLeng- keelc te Amsterdam. Uit Zeeuwsch .Vlaanderen O. D De Sl Ct van heden bevat een wijzi ging in de statuten (bijv. no 514) van het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden" te Neuzen. Woensdagmiddag werd te Axel het stoffelijk «overschot van den heer M. L van Vessem in leven gemeenle-ontvanger ter aarde besteld. De burgemeester, de leden van den gemeenteraad en eenige be ambten der gemeente waren op de be graafplaats tegenwoordig Aan het graf werd gesproken door den heer L. J. de Vries van Terneuzen. De heer A. J. van Vessem dankte allen voor de laatste eer, zijn overleden broeder be wezen B e s m e 11 e 1 ij k e z i e k t en In de week van 25 Febr tot en met 3 Maart kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad I ge val van typhus of febris typhöidea te Middelburg, 1 geval van roodvonk te Hoek en te Wolphaartsdijk, 2 gevallen van diphteritis te Kloetinge en 1 geval van die ziekte te Middelburg, Grijpskerke, Zierikzee en Overslag Kerknieuws. - Van het kerkgebouw te Hulst, dat ten deele hij de Ned. Herv. gemeente en ten deele bij de katholieken in gebruik is, heeft dr. Cuypers verklaard dat hef een monumentaal gebouw is. Een plan tot restauratie is ontworpen en thans is de kerkeraad der Ned. Herv gemeente van plan, te trachten rijkssubsidie v.oor de restauratie van het haar toebehoor- rende deel te verkrijgen. (Hand.) Kasst en Wetenschappen. In dc gisterenavond gehouden verga dering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen hield de heer Dr. H. Rei- lingh een heldere, dooi' allerlei voorbeel den verduidelijkte voordracht over over vermoeidheid van hel gezichtsorgaan. Op bevattelijke wijze werden de geheel uit- eeriloopende oorzaken van die kwaal, welke in het orgaan zelf kunnen zetelen of wel in een ziekte, het gestel, over werken of nervositeit hare oorzaak vin den, achtereenvolgens behandeld en de middelen tot herstel aangewezen. Herhaaldelijk werd daarbij door spre ker op de onsterfelijke verdiensten van Prof F C. Donders gewezen, die geheel nieuwe lianen voor de oogheelkunde geopend lieeft; zijn beleekenis voor de wetenschap wordt door de gehecle we reld erkend, niet he'. minst door de vele dankbare patiënten, die aan zijn ont dekkingen liet behoud of liet herstel van I him gezichtsvermogen te danken hebben. Aan het slot van 'éijrf réde herinnerde de spr. aan het voornemen om den 27en Mei 1918, den honderdsten verjaardag van Donders, een gedenkteeken voor hem op te richten, waarvoor nog steeds bij dragen kunnen worden ingezonden. Archief Zeeuwsch Genootschap. Verschenen is het deel 1913 van het „Archief," vroegere-'eu" latere mccdi-clir»- gen voornamelijk in betrekking tot Zee land", van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Behalve de gewone rubrieken, jaarver slag, naamlijst enz. vindt men in dit boekdeel de volgende bijdragen „Eenige grafschriften uit de afgebran de St. Jacobskerk te Vlissingen", door P. K Dommisse In een voorwoord geeft de schrijver een toelichting tot den toe stand waarin de steenen werden gevon den, en tot de wijze waarop vroeger in deze kerk begraven werd. De daarna vol gende lijst van 147 grafschriften is voor zien van archivalische toelichtingen. Van den eenige jaren geleden overle den kenner van Zeeland's kerkelijke ge schiedenis D. de Rijcke, is opgenomen een opstel, dat bestemd was voor een lezing in het Genootschap, en dat handelt over „De anti-toga-beweging te Middel burg voor ruim een halve eeuw", een on derhoudend geschreven artikel over "een verontwaardigingsbeweging tegen het in 1854 op aanschrijven der synode inge voerd gebruik van de toga, bef en baret, door de verontwaardigden bestempeld als een „dekmantel der ongerechtigheden". Bijna overal in ons land had dc invoe ring van de toga zonder bezwaar plaats. Hier gaf hel eerste optreden der predi kanten in dat gewaad aanleiding tot een heele opschudding in de kerken, endaar- na tol protesten, adressen, en eindelijk zelfs tot een uittreding dor anti-toga-man- weten, dat ik onder speciale moeielijk- heden in Engeland kom en dus liever alleen mijn weg wil vinden Hij keek haar aan; er was iels in hare oogen, wat hem voor een oogen- blik verbijsterde, eene vreemde, ver schrikte, droevige uitdrukking. Hij vroeg bedaard U is toch Margaret Rand? Ja, die ben ik. Ik wensck u geluk. U neemt het mij zeker niet kwalijk als ilc zeg, d at ik uwe geschiedenis ken. Er is geen meisje in de wereld, dat zoo gelukkig is als gij, want geen ander meisje zal met zulk een edel tnan als John Rand trouwen. Ofschoon Margaret wenschte alleen ge laten le worden, zoo zorgde Mr. Earlton toch in alles voor haar. Hij legde be slag op een eerste klasse comparti ment naar Londen, dat zij voor zich alleen kon hebben, voorzag, haar van een mandje met vruchten en eenige nieuwsbladen en verliet haar toen, zeggende, dat hij in de coupó naast de hare zal. De groote trein naar Londen stoomde uit het station. Haar oogen vulden, zich met tranen, zij wenschte zich terug in Tasmania. O, wat is dat alles vreeselijk: zeide zij tot zichzelf. Ik kan dil niet voortzetten. Alles in haar kwam in opstand. Als ik het eens niet voort zette? Als ik eens naar Londen ging en «een nacht daar overbleef en dan met een- volgende boot naar Australië terugreisde? Ik zou Margaret dan aan 't verstand brengen, dat ik hel niet lean doen, en haar de geboorlacte cn de brieven teruggeven, die bewijzen moeten, dat ik haar persoon ben Als ik eens weigerde deze zonde te begaan? O, ate is net niet waard, niets is zoo iets waard' Ik moest gelukkig zijn en ik was gelukkig totdat Margaret mij overhaalde zoo iets slechts te doen. Te Londen aangekomen, zorgde rar. Earlton weer voor Margaret. Hij deed haar een rustig hotel in Dovcrstrecl aan de hand, waar zij een paar kamers kon bestellen. Zij voelde zich echter steeds meer geneigd om dón volgen den dag naar Southampton terug te keeren. Er moest natuurlijk spoedig weer een boot naar Australië vertrek ken; zij kon zich in Southampton schuil houden, tot aan het oogenblik, dat de boot vertrok en aldus weer naar haar geliefd land teruggaan. Mr Earlton had haar naar een taxi geleid; haar bagage, die uil veel stuks bestond, zou met een omnibus volgen. Maar juist toen zij wilde wegrijden, leg de de geestelijke de hand op het portier Ik ken de menschen van liet hotel, zei hij. Mag ik meerijden? Wat is u vriendelijk! Gaarne! zeide zij. Hij stapte in het rijtuig en nam naast haar plaats. Zij bereikten Dover Street binnen een paar minuten. Mr. Earlton ging eerst het hotel binnen en sprak een paar woorden met den eigenaar Hij deelde dien mede, dat de jonge dame, aan wie hij zijn hotel had gerecomman deerd, zeer rijk was, het goed verlangde en geld genoeg bezat om voor het beste van alles te betalen. De eigenaar kwam buigend en glimlachend naar buiten. De dame, die in het bureau zat, gaf Margaret de mooiste kamer, die zij haren gasten kon aanbieden. Margaret keerde zich om en drukte rar. Earlton de hand. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1