r; 36. IS7- Jaaroang. 1914 Donderdag 12 Februari. BINNENLAND. Dit Stad en Provincie. FEUILLETON. Kunst en Wetenschappen. Deie courant vorscbynt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feettdagen. i oer kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. t 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan "net bureau te bekomen. Advertentiën voor het eorstvolgende nummer moeten des middags vóór éóu uur aan het bureau bezorgd zijn. -•k>9 Advertentiën '20 cent per regel Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- on alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer '20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats, dio zy inuemon. Tot de plaatsing van advertantiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende' Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Adverfentle-Bareas A. 1>83 LA MAK Az., K.Z. Voorbargwal 266, Amsterdam. LBHMRRCOMMANDANT IN NED.-1NDIÊ. Kon. besluit is. met ingang van 2 Aprfi, benoemd tot luitenant-generaal, fiymmaiiitani van het leger en chef van bet departement van oorlog in Nederl. Iadië, de generaal-majoor J. I' Micliiel- w.». chef van den genei-alen stal' van dat leger. STATISTIEK-VERBETERING. minister van financiën heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend ter verbetering van de reeds lang aoo erterk gecritiseerde statistiek van in-, ud- en doorvoer, waarvan de voornaam ste gebreken als volgt door den minister ■worden aangegeven 1. de gebrekkige nomenclatuur, waar naar dc meeste der statistische opgaven woonden bewerkt, 'J de onbetrouwbaarheid der cijfers, inzonderheid dié betreffende den in- en uitvoer van onbelaste goederen en de «Utóamedc samenhangende onjuistheid der opgaven omtrent den doorvoer; 3 onjuiste waardebepaling van de meeste goederensoorten 4. de gebrekkige aanwijzing der lan de» van herkomst en bestemming der goederen, 5. de te late verschijning der opgaven. Het ontwerp tracht daarin verbetering te brengen U.it Middelburg. Qmder zeer veel belangstelling werd hedenmiddag hel stoffelijk hulsel van ■wijlen mr. A. P. Snouck Hurgronje in het tanritiegraf op de algeineene begraaf plaats alhier bijgezet. Onder de aanwezigen merkten wij op vielo leden en oud-leden van colleges en blesturen, waarin de overledene zitting heeft gehad. De vader van het oude man nen- en vrouwenhuis, de vader van het ■weeshuis en een deputatie der weezen, het personeel en vele pachters van den overledene. Ben neef van den gestorvene dankte voor de laatste eer zijn oom bewezen. Een tweetal kransen, waaronder een v»n de woe zen, dekte de baar. De vereeuiging „Uil het Volk—Voor het .Vofli" alhier zal dit jaar o.a iu ver bond met de landbouwtentoonstelling, die ongeveer in den zelfden tijd zou plaats hebben, geen Floraliatentoonstelling or- Het Tweede Kamerlid, de heer W. J B. H. M. de Jong zal 26 Februari voor de Vrijzinnige Propaganda-vereeniging a 1- hier in de groote zaal van het Schut tershof optreden met een rede over den politieken toestand en de laak der vrij zinnigen O Uit iWitlcheren. Woensdagavond werd te StLaurens iu de openbare lagere school aldaar her dacht den Hen Februari 1811, op welken datum de boerenopstand in Walcheren tegen de Franscho ovcrheersching plaats had. Door hel hoofd der school werden lichtbeelden vertoond, onderwerpen be treffende uit den lijd der ovcrheersching en het 'herstel van Nederland's onaf hankelijkheid Voor afwisseling werden door de kinderen ecnigc zangstukjes ten gehoore gebracht, terwijl zij werden ge trakteerd op broodjes en chocolademelk. Van den heer Burgemeester kregen zij nog een versnapering mede naar huis. Dinsdagavond gaf te Westkapelle de hoogste klas van de openb. school en Woensdagavond hel kinderkoor „De kleine Westkappelaars" beide onder lei ding van den heer G. Houtekamer een zang .uitvoering in de openb. school Beide uitvoeringen waren goed be zocht, vooral Woensdagavond, waarop het lokaal geheel gevuld was met belang stellenden om te komen hooren, wat de kleinen konden presteeren. Een hartelijk applaus na ieder stukje, dat gezongen werd, bewees wel, dal het publiek genoot Beide avonden werd de zang afgewis seld door voordrachten, waarbij de klei nen, die op de planken kwamen, luide toegejuicht werden. De heer en mevrouw Viruly met hun zoontje bevonden zich Woensdagavond mede onder de belangstellenden. Een der kleinen, die als „Roodkapje" op het looneel verscheen, bood met een toespraakje mevrouw Viruly een mooi bouquet aan, waarvoor zij „Roodkapje" vriendelijk dank zei. De beer Houtekamer sprak op het laatst zijn leerlingetje, de jonge juffr. Postma, die eerlang met haar ouders de gemeente verlaat, eenige hartelijke woor den van afscheid toe, en overhandigde haar namens haai' medeleerlingen, vrien dinnetjes, als herinnering een souvenir aan, waarvoor zij vriendelijk haar dank betuigde. Aan het eind van de uilvoering bracht de burgemeester, de heer Viruly, harte lijk dank aan degenen, die hebben mede gewerkt tot zulk een genoeglijken avond en inzonderheid den heer G. Houtekamer voor hetgeen hij met het kinderkoor* heeft doen hooren. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Woensdag vergaderde te N i s s e de ge meenteraad Het kohier van den hoofde- lijken omslag werd vastgesteld tot een be drag van f 1987 en het kohier der hon denbelasting tot een bedrag van f 84. Be sloten werd de begrooting van 1913 af en over te schrijven tot een bedrag van f 203.57 Besloten werd een lantaarn aan te schaffen en te plaatsen op den grint JWJN TWEEDE REIS NAAR JAPAN. Naar het Engelsch. 24) Ik zie maar steeds de juistheid van fityn redeneering niet in, dat het niet vei lig of niet verstandig voor een vrouw zou wezen om in dit land te reizen, terwijl hij zoo opgewonden is over de aanwezigheid ▼an die Engelsche. Neen, Jack weet niet meer wat hij zegt. Het zal hard voor hem aijn te bedenken dat het verstand alleen oen ijskoude plaatsvervanger is van lief de. Dat kan toch niet zijn, is 't wel Mate dat hij doet zooals andere mannen die zoo volkomen zeker van die eene zijn, dat zij zich ook eens amuseeren met een ander Natuurlijk lach je mij uit. Dat zou Jack ook doen, beiden ronden zeggen: het is onwaardig. Dat is het juist. Die kleine dingen knagen aan je levensgeluk en maken je wanhopig. En ach, ik ben doodsbang voor nog meer akeligheid, nog meer hartzeer, ik deins er voor terug als voor een vlam. O zeker, ik heb mijn doel gehad. De droefheid van de jaren die zijn voorbij gegaan bekruipt mij en bedekt het tegenwoordige als met een weg naai" Heinkenszund. Op een adres om subsidie voor den handelscursus te Goes werd besloten hiermede te wachten lol er een goede treinverbinding was verkre gen met Goes. Op .een ander adres van eenige ingezetenen ter verbetering van den Oudelandsclien dijk besloot men den dijk zoo goed mogelijk te onderhouden Besloten werd ook den verschillenden po litieambtenaren de gewone jaarlijksche gralificaliën toe te kennen Uit Schouwen-Duiveland. Als een bijzonderheid kan zeker wel gemeld worden dat in C a p e 11 e op Dui- veland de meekrapfabrick „dc Kapel" nog dagelijksch méekrap verwerkt. Dit is in ScliouWen-Diöveland, van de vele fabrieken die er bestaan hebben, dc eeni ge die nog in weijking is. Eenige jaren geleden werd die op Sir Jansland aan haar bestaan onttrokken zoodat die eer tijds bloeiende tak van beslaan ook hier bijna verdwenen i s. In Bruinisse worden nog jaarlijks eenige stukken land met meekrap beplant dal iu de Kapel" ver werkt wordt Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D De St. Gt. van héden bevat dc statuten (bijv no. 230) van de muziekverecniging „Vlijt en Volharding" te Hulst Maandagnamiddag omstreeks half vijf uur is op den dijk van den Hulsternieuw- landpolder onder de gemeente S t o p- p e 1 d ij k; even voorbij hel gehucht de Patrijs, mej. M M. door een haar onbe kend manspersoon aangevallen, op den grond gegooid en van het in haar bezit zijnde geld beroofd. De politic is met de zaak in kennis gesteld Uit Zeeuwsch Vlaanderen W. D Op 9 dezer is te Nieuw vliet een vergadering gehouden over het onder werp afschaffing van de drankhuizen of beperking daarvan. Er waren 23 personen aanwezig, welke alle lid zijn geworden van een staande de vergadering opge richte vereenïging. Als bestuursleden werden gekozen de navolgende heeren ds J. Jansen, voorzit ter; C. Roole, secretaris; J. Sonnevijlle, penningmeester, C. Quaak, J. M. Diele- man, alle te Nieuwvliet en die alle hun benoeming aannamen. Besmettelijke ziekten Blijkens opgave van den centralen ge- gezondheidraad werden in de week van 4 tot en met 10 Februari 1914 in Zeeland geconstateerd 1 geval van roodvonk te Groede en te Wolfaartsdijk en 1 geval van diphterilis te Kruiningen, Middelburg en Zierikzee CHRISTENDOM EN SOCIALISME. Over bovengenoemd onderwerp sprak gisteravond Enka (meja A. van dor Vlies) )in Schuttershof alhier, voor de afdee- ling Middelburg der S D. A. P. De heer L. Onderdijk opende de ver gadering met een kort woord, waarin hij erkende, dal weinig Christelijke arbei ders in de zaal aanwezig waren, doch He hoop uitsprak, dat deze toch door de aanwezigen in de werkplaats zouden worden bereikt. Enka trachtte vervolgens op haar be kende beknopte en heldere wijze uiteen te zetten dat wat ook sommige socialis tische kopstukken hebben mogen zeggen hel socialisme niet het Christendom uitsluit. Zeker er is onder de socialisten een groep voor wie. het socialisme een afge ronde wereldbeschouwing uitmaakt, waar in voor Godsdienst geen plaats is. De kern van het socialisme bevat ech ter niets wat strijdig is met het Christen dom, integendeel liet wezen van het Christendom slaat sympathiek tegenover het socialisme. De Christenen, die een afkeer hebben van het socialisme, de socialisten, idie het christendom met hun leer niet vcr- eenigbaar achten, zijn lieden, die in de ze voor hen vreemde begrippen niet heb ben willen of kunnen doordringen Een eisch van het Christendom is op elk 'terrein te leven naar den wil Gods en hij die leeft naar het bijbelwoord moet telkens in strijd komen met het anti-christelijke kapitalisme, dat onze hui dige maatschappij regeert. Het feit dat de arbeidsmiddelen privaat bezit zijn, maakt dat het overgroote deel der mcnschheid, die dc arbeidskracht be zitten, deze gedwongen moet verkoopen tegen een loon, dat in geen verhouding staat tot den gelevcrden arbei. Tegen dal privaatbezit der productie middelen strijden de socialisten. Vele Christenen verdedigen dit privaat- zit op grond der historie, doch zij verlie zen uit het oog, dal het in den loop der tijden geheel van karakter veranderd is. Vroeger had elke familie haar pri vaatbezit, kom daar thans echter eens om. Men lean onzen tijd niet vergelijken met den lijd der mozaïsche wetgeving of de middeleeuwen met hun gildewezen. Het huidige stelsel van privaatbezit is in strijd met den Christelijken geest. De huidige maatschappij en de geest van hel Christendom vloeken met elkan der, heeft dr. Kuyper in 1891 gezegd en hiermee zijn de socialisten het volkomen eens. Het kapitalisme vecht dag aan dag te gen het hoogste gebod: Liefde. Hoe kun nen dan de Christenen zeggen, dat het fout niet ligt in het stelsel, doch in perso nen, wanneer zij zien dat het stelsel kapitalisme de tnenschen tegen elkaar opzet. En niet alleen mensch tegen mensch, doch klasse tegen klasse. Christenen zeggen vaak wij kunnen geen socialist zijn, omdat wij den klasse- strijd niel kunnen aanvaarden Zij hebben echter niets te aanvaarden, want zij zit ten er midden in. Het Kapitalisme stelt man tegen man, klasse teegn klasse en volk tegen volk Het kapitalisme is de oorzaak van het militarisme en van de oorlogen, van den strijd van broeders, tegen broeders, die pas nog op den Balkan 400 000 men- schcn heeft doen vallen. Van het militai risme, dat in vele landen de invooring van sociale maatregelen belet cn het pa rasitisme in de hand werkt Nadat spreekster haai" .uiteenzetting van de vereenigbaarheid van Christendom en Socialisme had beëindigd, daagde zij de Christenen van Middelburg uit nu ook eens aan te toonen dat Christendom en kapitalisme vereenigbaar zijn Hierop werd een oogenblik gepauzeerd, waarna spreekster nog in het bijzonder eenige bezwaren die vaak van Christelijke zijde tegen het socialisme worden aange voerd trachtte (c weerleggen Dc rede van Enlta werd herhaaldelijk door teeltenen van instemming van 'de zijde der vergadering onderbrolten. Van de gelegenheid lol debat werd gebruik gemaakt door den lieer Kroon, een Christelijk werkman lijkkleed. Er is nog maar één ding tegen te doen en dat is werken. Werken en slo ven totdat er geen sikkepit kracht meer in je is om te tobben. Iedere minuut, waarover ik beschikken lean, breng ik in de fröbelschool door. De vriendschap van de kinderen, die je door niemand wordt misgund, is de troost voor zoo menig geknakt leven. En dan de lange wandelingen, wan neer de schoonheid van het land je op wekt en goed doet. Ik ga er heel alleen op uit. De jeugdige Zweed vraagt menig maal of hij mee mag gaan. In 't begin vond ik het wel prettig. Maar hij wordt al te teeder. Ik kan mij op 't oogenblik j niet interesseeren voor een paar jonge menschen; een meisje met een gebroken' hart en een dikke jongen die heimwee heeft, dat is mij te veel. Hij gaat zoo snel vooruit, dat ik het veel beter voor hem vind over liefde en poëzie met ecu ander te praten, iemand die het meer apprecieert dan ik. Ik ben niet in een [heel poëtische stemming Hij kon even goed met het knappe onderwijzeresj'e zelf pralen als den lieelcn tijd over haar. Ik heb massa's vrienden hier en daar verspreid langs den buitenweg waar ik loop. De schippers op de zilverkleurige rivier wuiven mij altijd toe, de vrouwen die in het veld schoffelen met kinderen op haar rug, blijven zoo lang staan tot ze mij goeden dag kunnen zeggën en het beste toewenschcn De lachende koelie - In Parijs wil men in liet midden van liet Plein der Verdediging in 1920 ter herdenking van het 50-jarig bestaan der derde republiek een groot Paleis der Herinnering stichten. Het ontwerp daartoe vertoont een ge bouw van 70 M. hoog en 42 M. breed Als een bewijs, tot welke fabelach tig© hoogte de prijzen van sommige schil derijen in de laatste jaren gestegen zijn. geeft de „Köln. Ztg." het volgende lijstje Rembrandt's Kolen (1911) 2 miljoen, Frans Hals, zelfportretten met familie (1910) ook twee miljoen. VelasquezFilips IV (1910) 1.600.000, de Hertogin, door Holbein '1909) 1 420 000, Rembrandt's Bethseba (1913) 880 000, Anna van Po len door Romney (1913) 830.000, alles in marken uitgedrukt Men bemerkt, dat de oude Hollanders bovenaan staan, wat de marktwaarde hunner stukken aangaat. Beet s-T entoonstelling Tijdens het Taal- en Letterkundig Con gres te Haarlem in Augustus 1911, wor den door het Hildebrand-comité tentoon gesteld de ontwerpen, die zullen inko men naar aanleiding van de prijsvraag door dat comité uitgeschreven, voor een monument ter huldiging van den schrij ver van de „Camera Obscura". Het ligt in het voornemen om aan deze expositie een tentoonstelling te verbin den, op Beets betrekking hebbende. De heer J. D. Rutgers van der Loeff, bibliothecaris van de s tadsbibliothcek der gemeente Haarlem, is bereid gevon den, om de organisatie der tentoonstel ling op zich te nemen. De tentoonstelling wordt georganiseerd met medewerking van het comité voor hel Taal- en Letterkundig Congres. meisjes met haar roode wangen, staken goede seizoen is zeven cent per dag haar werk, dal bestaat uit het aanbrengen hun geheele verdienste In andere maan- van hout voor de nieuwe brug, om een den twee cent Van dat bedrag gelukt praatje te maken over de wonderen van het hun rond te komen, te lachen en het hoofd van een vreemdeling. Met in- een familie te onderhouden, gehouden adem slaan zij toe te kijken j Het is alles zoo eenvoudig en zoo kin- terwijl ik hun een bewijs wil geven, datjderlijk. Zoo vrij van pretentie, haast en de lange hoedenspelden niet regelrecht drukte. Soms vraag ik mij af of wij het door mijn hoofd gaan. De vroolijkc groet j niet zijn, ract onze duizenden belangen, van een menigte kinderen verdrijft dcdie zijn afgedwaald van dc ware levens- schaduwen van den donkersten dag; en wijze. dan is daar altijd de prachtige natuur, j Op den weg staat een ruw gesneden de geheimzinnigheid der boschrijke ber-1 Boeddhabeeld Het is zoo leelijk, dat gen, een turkooizen lucht, bloemen enzij het in een kooi hebben gezel van hou- bamboe. De koesterende schoonheid en ten latjes. Op sommige dagen is het mo- kalmte geven mij weldra rust en vrede. Op weg naar huis, in de rivier bij den oever, ligt een aardig klein theehuisje. Hel is gemeubeld met drie matten en een gelijk je fortuin te beproeven. Je koopt een gebed op papier bij den priester in den tempel, kauwt het, maakt er een bal letje van en werpt het door de tralies lampion Het aardige waardinnetje, frischnaar het beeld. Als het plakken blijft op en gezond door haar leven in de open het beeld, dan zul je gelukkig zijn lucht, brengt mij rijst, thee en een ver- sche paling Zij zet het mij voor met een bevallige gastvrijheid, die mij het hart verwarmt. Terwijl ik zit te eten, doet ze mij verhalen van het leven op de rivier. Ik leer veel van het maatschappelijk en familieleven der visschen en hun talrijke betrekkingen die rondspartelen in de ri vier; de gewoonten van de wilde gan zen met hun rooden kop, die in dc nabij heid hun nest hebben, van den god en de godinnen, die het rivierleven regeeren, de grappen die zij uithalen, de wraak die zij nemen En ook neem ik een lesje in Ik had niet goed gegooid of het geluk was dien dag tegen mij. Al mijn papieren gebeden liggen aan den voet van den grijnzenden Boeddha. O Mate, Mate, ik voel mij zoo eenzaam en zoo onrustig. Jack is in Mantsjoerije en Sada is bij Oom. Ik heb geen woord van haar ge hoord sedert zij vertrokken is. Ik maak er mij waarlijk ongerust over Hiroshima, December 1911. Mate, Ik weet niet of ik je kalm kan schrij- geduld van die nederige visschers. In hetven, ja, of neen Maar schrijven moet ik je. Het is het eenige waardoor ik lucht lean geven aan mijn vreeselijlcen angst. Ik ben juist naar het dorp geweest om Billy Hilton in Nebraska te telegrafecren, Jdat hij met dc eerste boot komen moet I Ik heb geen flauw denkbeeld wat bij doen zal als hij hier is en hoe ik hem, I helpen kan. Maar hij is mijn eenige hoop. Gisteren kreeg ik een wanhopigen brief van Sada San, in haast geschreven en in 't geheim verzonden, waarin zij mij het vreeselijke lol beschrijft dat haar wacht Zij heeft gehoord dat Hara, de man met wicn haar oom haar wil laten trou wen, een vrouw en drie kinderen heeft! Onder een onbeduidend voorwendsel heeft hij de vrouw naar huis gezonden I om zijn woning voor de nieuwe vrouw vrij te maken. En Mate, 't is tiaast niet te gelooven. hij heeft de kinderen ge houden, het jongste nog maar drie maan den oud Een geisha-meisje uit het theehuis is op een avond bij Sada binnengeslopen en heeft het haar verteld. Zij ging dadelijk naar haar oom en vroeg hem of het waar was. Hij zei, dat hot waar was en dat Sada als lialfbloed al heel blij moest zijn dal zulk een man haar tot vrouw begeer de Toen zij zei, dat zij liever sterven zou dan met zulk een man trouwen, lachte liij haar uit. Sedert dat oogenblik mag zij haar kamer niet meer verlaten. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1