MlDllErttFRItSCHiS €017RAIT r. 24. 187* Jaaroani. Donderdag 29 Januari. Karaeroverziclil. FEUILLETON, Bit de Staatscourant. Dit Stad en Provlnde. 1914 Deze courant verschijnt dagelijks, met nitzoadenng van Zon- en Feestdagen, t per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland trancojpp.'11.25. Alzouderlijke nummers kosten 5 ceDt. Advertentie,!) bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Adverientiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één nnr aan het bureau bezorgd zijn. Adverteniiön 2# cent per regel. Bij aboaaemea' veel leger, Geboorte-, dovd- :t. alle andere tumiliebariohtan en Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.80; elke regel n.- 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters near de plaats, die zij innènit - Tot do plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreden! i rel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeem Advertentie-flnrt nB A. DE LA 1AR As., N.B. Voorburgwal Anifttord.xm. Tweede Kamer. Zitting v;ui "Woensdag. Bijna geheel de dag is ingenomen door de algemeene beschouwingen over het hooger onderwijs De Voorzitter heeft rt.m ook terecht ingezien, dal er geen sprake van kon zijn om zelfs met een extra-vergadering op Zaterdag tijdig ge reed te komen en heeft thans zelf aan de Kamer het voorstel gedaan om dezen extra-vergaderdag te laten vervallen en in plaats daarvan de volgende week ge regeld door te gaan. Dit voorstel is aan genomen, zonder dat daarbij eenige li miet voor het aantal dagen in de volgen de week is gesteld Men behoeft op die punten niet te pessimistisch te zijn, maar met vrij groote zekerheid mag men tlians toch aannemen, dat zeker de dagen lot en met Donderdag in beslag zullen wor den genomen. Daarbij komt dat volgens het voorstel der centrale >ectie de vol gende week toch ook eenige aandacht zal moeten worden gewijd aan de nota's van wijziging op het ontwerp der inkomsten belasting De voorzitter wilde deze Maan dag in den middag iu de afdeelingen doen onderzoeken, maar daartegen kwam van verschillende kanten bezwaar; zelfs werd de behandeling op Dinsdagochtend door den heer P a t ij u bestreden, omdat dan velen niet aanwezig zullen kunnen zijn. Toen dan ook oen voorstel van den heer Tyderaan om de behandeling op Dinsdagochtend te stellen was aange nomen, kwam de heer De Me.ester namens de centrale sectie met de be zwaren van vele leden die in de och tenduren moeilijk aanwezig konden zijn en werd de behandeling toch op Dinsdag middag bepaald. Een lange en wel zeer afwisselende reeks van onderwerpen werd door de sprekers over het hoogér onderwijs be handeld. Daar was allereerst de heer Helsdingen, die een niet al te lo gisch verband bracht tusschen de vraag van den heer De Beaufort om beter salarièering van de hooglecraren en zijn verzoek om hooger loon voor de arbei ders der plantentuinen te Leiden en de werklieden van de Universiteitsgebouwen in het algemeen. Daar was de heer Van Leeuwen, die in een lange en gede tailleerde rede allereerst positieverbete ring van de ambtenaren bij de bibliothe ken bepleitte; vervolgens bezwaar maakte dat niet alle Universiteiten gelijkelijk worden behandeld en die in verband daarmede de instelling eener inter-uni- versitaire commissie aanrieddaarna de stndiemethode aan de Universiteiten cri- tiseerde; en ten slotte na bespreking van de beweging der volks-Universiteiten er tegen opkwam dat meer en meer in de particuliere hooger onderwijs-inrichtingen het kapitaal zich voor eigen belang mees ter maakt van de wetenschap Daar was de heer Ter Spill, die de verzoeken van den heer De Beaufort omtrent de Utrechtsche Universiteit ondersteunde en die ook pleitte voor het doceeren in het Nederlandsch aan de Nederlandsche Uni versiteiten Daar was de heer F o c k, die evenals de heer Van Deventer, de toela ting van Indische jongelui tot onze Uni versiteiten wilde vergemakkelijken, en daar was tegenover dezen de heer Heeres, die aan deze verzoeken geen gehoor wilde zien gegeven en vroeg of het aanging om aan jongelui, die volgens de erkenning van den heer Van Deventer meer moeite hebben de H B S. te vol gen dan hier te lande hel geval is, zoo danige faciliteiten te verleeueu! Het antwoord van den Minister was, evenais vorige dagen, liet hest denk bare overzicht dat men zich zou kunnen voorstellen' van het verhandelde. De heer Cort van dei- Linden bleek op het siand- punt van den heer Heeres te slaan; wilde vóór alles dat hel hooger onderwijs zich zou handhaven op hel hooge peil waarop het thans staat en vroeg zich af of faciliteiten voor de Indische jon gelui niet gelijk zouden moeten gaan met faciliteiten voor de arbeidende klas se. De Minister merkte ook op, dat moei lijk valt te ontkomen aan de meer en meer doordringende specialisatie van de wetenschap en dat het niet aangaat om telkens maar overal nieuwe leerstoelen te vestigen. Met de rede van den heer De Beaufort stemde de Minister ten volle in en met volle "instemming van de ande re Universiteiten wordt dan ook steeds, aan eenige Universiteit geld toegestaan om de Nederlandsche wetenschap haar goeden naam te doen handhaven. De Mi nister bleek niel ongevoelig voor den wensch om het Nederlandsch als taal in de colleges te handhaven en zal inlich tingen inwinnen. De Minister verwacht niet veel van een inter-imiversitaire com missie en zeker niet in den zin als de heer Van Leeuwen dacht. De afhankelijk heid van de wetenschap van het groot kapitaal is een zuiver particuliere zaak, waartegenover de regeering alleen kan aanvoeren dal onze Universiteiten zelve onafhankelijk genoeg zijn En wat aangaat de verschillende salarisverhoogingen die werden aanbevolen, de Minister zal deze overwegen, zonder dat hij eenige bijzon dere toezegging kon doen. De artikelen brachten verschillende punten naar voren Als men de sprekers in de Tweede Kamer hoort is het eigen lijk in geen enkele Universiteit zooals men het wenscht; is overal wat te vra gen en is de bijzondere vraag juist wel omtrent een punt, waaraan hel lot van de Universiteit schijnt te hangen Minis ter Cort van der Linden maakte zich dan ook over al de bezwaren die aan hem worden onderworpen niet al te ongerust, zonder dat hij in het minste of geringste den schijn aannam, die vragen niet naar waarde tc schatten' V d. M Binnenland. MIJN TWEEDE REIS NAAR JAPAN. Naar het Engeisch. 13) DE GASBOEIEN OP DE SCHELDE. Hel „Hand. v. Antw." van gisteravond bevatte een niet geringe, beschuldiging aan het Hollandsch gouvernement, nl. dat het acht gasboeien op de Wester- Schelde zonder voorafgaand bericht had weggenomen en door gewone boeien had vervangen, zoodat het onmogelijk was 's nachts te varen, Het blad achtte het zeker dat dit geval, aan de regeering bekend gemaakt, diplomatieke gevolgen zou hebben "We hebben ons omtrent deze kwestie gewend t tot den commissaris van het loodswezen, die verzekerde, dat het ge schrijf overvloeide van op zijn minst ge nomen onjuistheden ken l'eit is het, dat de gasboeien zijn weggenomen zoo als altijd geschiedt bij ijsgang, waarna zij door zgn. ijsboeien worden vervangen Van dit wegnemen is echter zooals steeds geschiedt, van te voren duidelijk kennis gegeven. Voordat echte/- nog de boeien waren weggenomenzijn er losgeraakt en weggedreven Hiervan kon natuurlijk niet van te voren worden kennis gegeven Echter is dadelijk na het bekend worden van dit wegdrijven kennis gegeven Voorts is het onjuist, dat er 's nachts, niet gevaren zou kunnen worden. De gèleiöe-liclilen op de kust maken bij ge noegzaam helder weer de Schelde steeds des nachts bevaarbaar. Trouwens de lichtboeien zijn slechts een vervolmaking van den laatsten tijd. Rest nog dit feit, dat de boeien nog niet weder gelegd zijn. Hiertoe zal wor den overgegaan zoodra de ijsgang zal hebben opgehouden Thans is dit nog gevaarlijk, zooals gisteren bleek, toen een der weinige boeien die niet weggenomen waren, los is geraakt en op de kust is gedreven Ten slotte zij nog vermeld, - wat door het „H v A." listiglijk werd verzwegen dat ook op Belgisch gebied de gas boeien weggenomen zijn OPZIENBAREND ONTSLAG. Dat de heer F. Wierdels zijn betrek king van technisch directeur van het kath. dagblad „De Tijd" neerlegt, zon op zichzelf niet zoo n bijzonder feit zijn, dat het ook vermelding voor niet direct- belrokkenen vereischte, al is de heer Wierdels ook een zeer bekende figuur in de organisatie der dugbladpcrs Maar het feit verdient wel bijzondere vermelding nu het blijkt dal het ontslag met zes weken opzegging is gegeven, op voorstel van'een minderheid van commis sarissen, maar tegeu den zin der meer derheid, en ook tegen den zin van den bisschop en van den oud-hoofdredacteur, mgr. Eygenraam Er was echter een meerderheid van 28 tegen 26 stemmen onder de aandeel houders verkregen door het bezit van volmachten in handen van den president commissaris tnr. Schölvinck, die deze vol machten had gekregen voor de benoe ming eenige maanden geleden van een hoofdredacteur. Volgens het „Hand dat deze bijzonderheden meedeelt, zouden persoonlijke redenen aan het ontslag niet vreemd zijn. De heer Wierdels was reeds 18 jaar aan „De Tijd" verbonden, en was een man van erkend gezag in de wereld van uitgevers en drukkers. DOKTERS EN ZIEKENFONDSEN. De Landelijke Federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen heeft gister avond te Utrecht een vergadering gehou den met uitgenoodigde bestuursleden van den Christ. Nationalen Werkmansbond, den R K Volksbond, Patrimonium, het N. A. S. en hel Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, benevens het Neu trale Vakverbond aangaande de kwestie in zake de artsen en de ziekenfondsen. Het bestuur van de federatie gaf een overzicht van zijn plannen en bedoelin gen De pogingen vande Federatie van Ziekenfondsen om tegenover de plannen der Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst tol oprichting van dokters- fondsen de belangen der arbeiders te be hartigen, vonden algemeene instemming Verschillende maatregelen werden be sproken, welke de actie der federatie ten goede kunnen komen. Bij kon. besluit: is de heer A Faget benoemd tol vice-consul der Nederlanden te Alexan- drië, buiten bezwaar van 's lands schat kist Aan den heer Faget moet in de Fran- sche taal geschreven worden; is aan den luit.-kol II. I. van Santen comm. van hel 12de reg. inf ter zake van langdurigen dienst e o met pensioen verleend De St Ct bevat de naamlijst der be noemden in de centrale commissie voor de 'statistiek. Uit Middelburg. De minister van landbouw, nijverheid en handel; overwegende, dat de werkzaamheden ter uitvoering van artikel 369 der In validiteitswet belangrijk zijn verminderd gelet op de beschikking, houdende aan wijzing van personen die ouden van da gen bij het aanvragen eener rente als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulpzaam zullen zijn; heeft in het gebied der rentecommis sie Middelburg ingetrokkenWestkapelle A, Minderhoud Jkzwethouder aldaar; K Minderhoud Jzwethouder aldaar; St. Laurens J G Bosschaart, hoofd eener school aldaarJ Weeda, hoofd eener school, aldaar Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is met ingang van 1 Mei de opzichter van den Waterstaat M. Schol- tens verplaatst van Middelburg naar Crèvecoeur en Th. II. J Binnendijk van Alkmaar naai" Middelburg Blijkens het jaarverslag over 1913 van de Coöperatieve Voorschotvereeniging met Spaarbank alhier bedroeg het leden tal 110 bij den aanvang en 115$ bij het eind van het boekjaar. Het kapitaal bedroeg op 1 Jan. 1913 f 6895.721/2, dat door dividend en bijstor ting steeg tot f 7331.23, waarvan f 477.93 aan de uittredende leden werd terug betaald, zoodat hef saldo der kapitaal rekening f 6853.30 is, Het reservefonds steeg van f2740.97 op 1'2788,65?/». Er werd door de spaarders ingebracht f 1419.131/j en aan rente bijgeschreven f 73.231/2- Er werd terugbetaald f 1310.11 De rekening der spaarders toonde aan 't eind van het jaar een bedrag van f 4294.831/2 op 97 boekjes uitstaande. Aan rente op spaargelden werd f 26.35 uit betaald. De voorschotrekening geeft de volgen de cijfers f 13.710 moest nog over 1912 ontvan gen wordener werd dit boekjaar f30.696 in 141 posten uitgezet, zoodat de geheele voorschotrekening beliep f44.406. Daarop werd f29.625 afgelost, zoodat f 14.781 uitmaakt het bedrag der onafgelostc voorschotten. Üe vereeniging ontving voor de in dit boekjaar verleende voorschotten f 1020.70. welk bedrag door gereserveerde rente en andere baten steeg tot f 1423.78. Daarvan moet worden afgetrokken voor te reser veeren rente voor 1914, voor rente enz en voorts voor onkosten f l22.23'/s een bedrag van f 668.941,2, zoodat de zuivere winst bedraagt f 751.84 Herkozen werd als bestuurslid mr. I A fokker; voor wijlen den heer P W II de Kan werd gekozen de lieer P ten Kale Wegens periodieke aftreding van de hoeren M. Meulenberg en A. M. Hof man als commissarissen werden gekozen de heeren A. R. de Muijnck en II Pie- lepse en voor de vacature-Belderok werd benoemd J W. II I v Kirsen In de gistermiddag in de sociëteit „St. Joris' alhier gehouden'algemeene jaarvergadering van de afdeeling „Wal cheren" van het A N. V. werd hel jaar verslag uitgebracht, dat ditmaal door de verschillende omstandigheden zeer sober was, en werd de rekening uitgebracht, waaruit bleek dat er in het afgeloopen jaar ontvangen is f 187.14 en uitgege ven f 141.48. Het le den Uil daalde van 62 op 59, waarvan 40 in Middelburg', 13 in Vlissingen en de overigen elders op Walcheren. De periodiek aftredende bestuursle den, de heeren C. J- L Sitsen en mr. P. Dieleman wei-den herkozen In de plaats van mej J. v. d. Feen, die als bestuurs lid bedankte, werd gekozen de heer K van Schouwen Als afgevaardigde naar de groepsver gadering werd aangewezen de heer Sitsen Uit Vlissingen. De Belgische quarantaine-dienst is met ingang van heden van Vlissingen we der naar den Doel verplaatst In het „Hand v. Antw.' troffen we weder een beschouwing aan over de ver plaatsing van den Belgischen loodsdienst van V1 i s s i n g e n naar Zeebrugge. Dit maal is het een brief uit Oostende, waard in die beschouwingen zijn vervat. Nieuwe elementen worden er niet in aangevoerd. Het is in hoofdzaak een klacht over de hooge belasting in Vlis- singen, en een pleidooi dat hetgeen de Belgische loodsen aan belasting betalen jen met hun gezinnen verleren, voldoen- i de tzou. zijn om Zeebrugge tot een bloeien de gemeente te maken We zullen dat laatste niet tegenspre ken. Maar wanneer wc in dergelijke be schouwingen vergelijkingen lezen tus schen de belastingen hier en in België, dan treft hel ons dat in den regel, en in dit geval ook weer, zoo volkomen ver gelen wordt rekening te houden met wat in België méér aan indirecte belasting betaald wordt, te beginnen voor iedere sigaar, om een zeer duidelijk voorbeeld te noemen, maar verder toch ook voor bijna ieder artikel van dagclijksch ge bruik. Het Engelsche s.s. „Starlight is he denmorgen ter hoogte van de Marine haven te Vlissingen op het strand Je weet heel goed Mate, dat Jack niet op deze luchthartige manier spreekt over zijn geliefd werk. De vertolking is geheel van mij, maar ik durf er juist niet ern stig ovef te pralen. Ik moet alle gedach te aan gevaar zoo ver mogelijk van mij Afzetten Jack zegt dat de inlandsche doctoren een dapperen strijd hebben aam gebonden maar tot nu toe is de dartele hacil hen de baas. Zij vernietigt alles wat zij aanraakt en is zeer kieschkeurig. Niemand kan het kwalijk nemen dat zij zich nestelt bij de kleine -Siberische marmot wier zachte pels door de Chineezen zoo gezocht is. Als men de jagers maar eerst in een zwavelbad kon stoppen voordat zij zich iu hun buit gewikkeld te slapen leggen in de onmogelijke herbergen, zouden de kansen voor besmetting niet zoo groot zijn Natuurlijk zou het noemen van hel woord bad alleen noodlottiger kunnen wezen dan de pest zelf want het gebeurt vaak dat de vroolijke microbe de jagers alleen als transportmiddel gebruikt en ze niel aantast Het spreekt van zelf dat Jack allerlei thoricen heeft waarom dit zoo is, maar heb je ooit een geleerde gezien, die er geen gangbare theorie op na hield voor alles, van het verkeerde eind van een tapijtspijker af tot de ont wikkeling van een weegluis toe? Door dc jagers en hun buit wordt de ziekte verspreid, hun weg, zuidwaarts, kan worden nagegaan door verlaten dor pen en boopen doodsbeenderen. Bah! Jack schrijft dat hij in een lang, wit gewaad is gehuld ik hoop, dat hij geen vleugels krijgt met een muskie tennet, dat goed over hoofd en gezicht past. Hij werkt met dikke handschoenen aan. Mond en neus zijn geliefkoosde pun ten van aanval, zoodat iedereen die zich buiten waagt over dit gedeelte van het gezicut een onheilspellend schild draagt, dat „Verboden toegang" schijnt te zeg- gen. Maar met dat al, die bacil uit Sibe rië is een listige dief en steelt levens bij duizenden ondanks alle voorzorgen Jack is in geestdrift over den strijd met het onheil als een schooljongen over een voetbalmatch Zijn brief .was bezwaard met zooveel technische termen, dat ik dubbel port moest betalen. Ik heb zijn brief tweemaal overgelezen maar zeker omdat hij mij sparen wil, ik kan geen toespeling hoegenaamd vinden op de mogelijkheid hen» te naderen. Ja, ik weet wel, dat ik alleen Japan genoemd heb Maar in de diepste diepte van mijn hart hoopte ik, dat hij mij nog wat dichter bij zou willen hebben "Wat een gelukkige dag is het geweest 1 Een brief van jou, hij is juist gekomen! De priesters, daar boven in den tempel, hebben mij gevraagd of ik de plechtigheid wou komen bijwonen van het aanbieden van voedsel aan de geesten in het hei lige der heiligen Ik heb geen tijd hier nog meer bij le voegen. Wat ben je toch een lieve Mate, van mij te blijven houden, terwijl je mij de les leest Wat je zegt, is alles waar De plaats van een vrouw is in haar huis. Maar nu ik eenmaal in liet Oosten ben voel ik mij geroepen stilzwijgend deel uit te maken van een wetenschappelijke reis en al is het een eenzelvig genot, toch is het nog veel beter dan op het huis te passen wanneer de man weg is Dag lieve Mate, in ge dachten omhels ik je en zend je duizend i kussen voor de kinderen. Shoji meer, Augustus 1911. Mate, stel je het lieflijkste landschap voor, dal je ooit gezien hebt; zet mij daar in, dan weet je waar ik ben. Met een paar vrienden uit Hpnolocloe en een aJleriiefslen ouden man je merkt wel op dat ik zeg oud—, uit Colorado, zijn wc een paar dagen geleden op reis gegaan om een tocht te doen rondom, den voet van den Fuji, Alles ging uitste kend, totdat een orkaan ons midscheeps aantastte en ons noodzaakte te kalefa teren; half blind, ellendig, doorweekt kwamen wij in dit rood en witte toe vluchtsoord, een hotel dat zich tegen rden bergwand aanklemt ,als een specht I aan een telefoonpaal. Ik heb stormen bijgewoond ,maar de ergste dien ik ooit heb beleefd was een zomerbriesje, verge leken bij liet geweld van den eigenaardi- gen wind, die groote boomen in tweeën brak alsof het dunne boonenstokken wa ren en het gewoonlijk ruslig meer op zweepte tot woedende golven, die een bergengte wegvaagden en een heel dorp meevoerden. Ons pad was In de hoogte, maar vlak boven het water Soms kropen wij op handen en voelen. Soms vlogen wij voort inet den wind en wee als ons een boom in den weg kwam. Nu, achteraf is het wel grappig, maar toen lachten wij er niet om. Jack met zijn bacillen en Sada met haar oom wa ren niet in, zulk onmiddelijk gevaar als Ik was óbi te worden opgevoerd tenl hemel via de onstuimige, groene gol ven. Mijn vriend, de Ier uit Colorado, is niet alleen een engel, maar hij ia ook een held. Eens gleed ik uit en) rolde tot ik werd gestuit door een paar pijnboómen, die te stevig stonden om te wijken (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1