NIDDII.IKI6SCHR ('OI R A IT N*. 18 187* Jaaroaui. 1814 Donderdag 22 Januari. Kameroverzicht. Binnenland. FEUILLETON. Bit de Staatscourant. Dit Stad en Provincie Dsm courant verschijnt dagelijks, met uitsondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor olie plaatsen in Nederland traaco pp. 11.25. Atzanderlijke nummers kosten 5 cent. A d v e r t e n t i ëjn bij abonnement op Toordeeiige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Adwexfeeniiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Seboortc dood- et alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1" 1.50elke regel ma* 20 cent. Reclames 40 cont per regel. Sroote lettsrs naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertenties en reclames, Diet afkomstig uit Zeeland, betreden4» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gereohtigd het Alfemeen Adrerteatie-Vareas A. DE LA IAB An., M. Yoorbnrewal 245, Amsterdam. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag -Zelfs nu de echte begrootingsperiode voorbij s en men schijnbaar allen tijd zou hebben om het restant der begroo ting behoorlijk af te doen wordt het noodig geacht diezelfde èn voor de spre kers én voor de toehoorders verwarde indeeling der debatten te behouden, die nuut gewoekerd moet worden, te be- in de Decemberdagen, dat met elke mi grijpen is Gisteravond werd met Binnen landsche Zaken begonnen, vandaag met Marine; morgen overdag gaal men met Marine verder en morgen avond weer met Binnenlandsche Zaken Misschien mag dit gemakkelijk heeten, nu toch in beide zittingen verschillende presidenten de leiding voeren, maar er zou toch ook iets voor te zeggen zijn om nu regelma tig achtereen de begrootingen af te doen en daardoor werkelijk wat meer verband daarin te behouden dan geschiedt. Er is natuurlijk geen sprake van dat de Ka mer haar taak niet ernstig opvat, maar het geeft naar buiten en vooral voor de niet ingewijden een vreemden indruk. Intussehen in jaren is niet zoo rus tig het Marinedebat gevoerd als nu waar schijnlijk zal zijn Op de lengte zal dit in de eerste plaats van invloed wezen, wij hebben het vandaag al gemerkt hoewel aan het einde van den dag do Minister aan het woord kon komen voor het ant woord op de algemeene beschouwingen Als men echter vraagt of er over perso neel of materieel veel nieuws gehoord is zou beslist ontkennend te beantwoor den zijn; ais men vraagt of er eigenlijk iemand in geheel de Kamer van stand punt is veranderd, dan zou men even zeer kunnen beweren dat alles bij het oude is gebleven. De heer Duymaer an Twist heeft zich in het bijzonder over het materieel ongerust gemaakt en tegelijk het bemanningsvraagstuk aange roerd met het in uitzicht stellen van de 1 noodzakelijkheid der Marine-militie. Eveneens heeft hij, die toch werkelijk militair pur sang is, getoond dat hij ter wille van het militaire niet alle andere belangen over het hoofd ziet en heeft hq b.v aangedrongen op het verlof geven aan vaklieden die in dienst der Marine, zijn om zich in burgerkleeding te ste ken. De heer Hugenholtz heeft zijn gewone jaarlijksche rede gehouden, waarin hij echter met de cijfers heeft aangetoond hoe slecht het er met den toestand van het materieel uitziet, hoe het absoluut onwaar is dat zou kunnen worden beweerd dat meer materieel noo dig is om het personeel te oefenen, aan gezien reeds nu slechts met kunst- en vliegwerk het beschikbare personeel vol doende kan worden gemaakt voor de be- manning van het materieel. Ook over het veelvuldig voorkomen van den slech ten gezondheidstoestand bij het personeel heeft deze spreker opmerkelijke dingen en :s tenslotte in zijn betoog gekomen over de militaire bonden waar van de conclusie gemakkelijk te -hegrij pen is Tegen deze conclusie heeft de heer Nicrstrasz scherp stelling geno- van 12 December j.l heeft veroorloofd, ten opzichte van des heeren Marchants geneigdheid om een groot bedrag voor de vloot toe te staan Toen hij wat al te uitvoerig werd kwam het eenigermate tot menhij heeft zich getoond man van het een oonflict tusschen hem en den voorzit- oude gezag, die niet kan begrijpen dat 'er De spreker wilde dan in elk geval men de lucht kan handhaven en daar-het woord voeren voor een persoonlijk om toch kan zorgen voor een goede re-1 fe't, maar de voorzitter wees er op dat geling der rechtspositie, die blijkbaar dat toch moeilijk aanging voor een op niet inziet dat niets in onzen tijd, dat 12 December gezegde uitlating, ieder redejijk en verstandig denkt, de Men heeft het nu eenmaal van rechts tucht meer ondermijnt dan de zekerheid vastgesteld dat de -heer Goeman Borgesi- dat de willekeur van een enkel persoon J Ub partijdig moet zijn; het kan toch im- over belangrijke levensaangelegenheden luers ook niet anders voor wie van rechts van talloozen beschikt De heer De z'j» verleden heeft hooren schilderen Meester en na hem de heer Roodhy- Men herinnert zich altijd wanneer hij wat zen hebben dan ook zeer duidelijk den schérp legen eenrechtsch lid is opgetrc- heer Nierstrasz doen gevoelen dat zij den, maar men verzuimt altijd te hooren allerminst op diens standpunt slaan. De wanneer hij ook tegenover linksche le- heer De Meester houdt hel midden den de orde «n de discussies weel le tusschen den lieer Nierstrasz en den heer handhaven op een wijze zooais wij dit Hugenholtz- de heer Roodhuizen sluit iu de periode der Christelijke meerder- zich onmiddellijk hij hem aan Men vond heid maar een enkel jaar hebben genoten het in den socialistischen hoek blijkbaar niet aangenaam dat de heer R o o d h u ij- zen zich scherp verzette tegen de iet wat eigenaardige handelingen die de Ma- rinebond zich somwijlen veroorlooft, men trachtte hem met interrupties te prikkelen, die echter aan den heer Rood- huijzen geenszins besteed zijn en hem in geen enkel opzicht uit zijn gewone kalm- V d. M. ZIEKENFONDSEN EN MEDICI. Te Hengelo heeft zich de actie der ge- neeshecren geuit in een scherpen strijd te van beloogen halen Zijn rede trof ook tegen den geneesheer Van der Meer, ver- daarom vijl hierin zeer scherp werd ge- bonden aan hel fonds der Kon Weefgoe- waarschuwd tegen den al le groolen in-dereufabriek, v. h. C. T. Stork Co. In vloed die vooral militaire Ministers zoo een open brief geeft de directie dezer geneigd zijn aan hun adviseurs toe te onderneming een uiteenzetting van het kennen En tenslotte heeft de heer Rood- geval De daarin meegedeelde feiten ko-j huijzen evenals de heer Jansen die men op hel volgende neer toch een bezadigd man mag worden ge- De directie, zegt zij, had den indruk rekend en ten man die de vloolloestan- dat de geneeskundige hulp aan het fa- den kent, voor hem deed, gewaarschuwd brie*spersoneel niet verstrekt werd met legen een schenden van het briefgeheim die opgcweklheid zonder welke zij niet als voorgekomen is, welk schenden kin- begeerlijk was. Zij zocht daarom naar derachtig mag heeten in de taktick van een geneeskundige die hex-eid was op kos- handhaving der discipline, doch beslist ten der directie de medische behande- een ernstig vergrijp is in den zin van de ling der vijftien honderd aan de fabriek overtreding der Grondwet. j verbonden arbeiders tot zijn levenstaak Van de rechterzijde was het de heerte maken, en benoemde daartoe dokter R u y s die zich geheel aansloot bij den Van der Meer. Deze had vóór hij de- be heer Nierstrasz en die tegelijkertijd bleef trekking aannam voor het lidmaatschap gevoelen voor een vlootcommissie als van de Mij. tot bevox-dering der Genees- door den heer Duymaer van Twist was kxinst bedankt De arbeiders die liever gevraagd, de afgevaardigde van Steenwijk een anderen fondsdokter wilden hebben,! had niet ten onrechte gezegd dal het nu werden daarin vrijgelaten, mits zij zich toch niet noodig is om aan boord le zijn bij een ander fonds lieten inschrijven, geweest eu toch deel van een dergelijke De contributie aan het fabrieksfonds zoxx commissie met succes te kunnen uitma- voor zulke arbeiders met zes cent ver ken. De heer Van Vlijmen is nog al- minderd worden tijd de man van het onverkort gezag; I Van de zijde der plaatselijke genees- drukl het vooral in woorden uit en vond heeren, leden der Maatsch. tot bev der dat de regeering onmiddelijk tegen die Gen. is echter een boycot tegen genoem- Bonden had moeten ingaan, er geheel' den geneesheer uitgesproken Hij wordt niet bijbedenkende dat bij al te strenge persoonlijk geboycot, maar tevens is af-1 maatregelen toch ook nog de menschelij- gesproken iat aan de door hem behan- ke mogelijkheid van geheime bonden be- delde patiënten, wanneer andere hulp staat. j dan die van dokter Van der Meer voor Tusschen deze beide sprekers in con- hen noodzakelijk was, hetzij wijl ziekte trasteerde het optreden van den heer ziekte dezer laatste verhinderde, of wel Mar chant, hetwelk vooral een per- een speciale kennis, bijv. van een oog- &oonlijk karakter had, omdat hij zich arts werd vereischt, dat alsdan aan die wilde keeren tegen de bekende uitlating, patiënten elke hulp zou worden onthou-1 die de heer Troelstra zich in de zitting den Dat geschiedt nu ook. Voorts heeft 1 het bestuur der Maatschappij van de di rectie geëischt dat zij dokter Van der Meer uit Hengelo zal doei vertrekken. Uit den toon van den open brief der directie ^blijkt wel dat zij daaraan niet zal voldoen ONDERWIJZERSJAARWEDDEN. De Tweede Kamerleden Van Raalte, De Jong, Otlo en Roodhuyzen hebben op Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken der Slaatsbegrooling voor 1914 twee amende menten voorgesteld, strekkende om in beginsel te beslissen lot een voorloopige wettelijke regeling ter verhooging van de jaarwedden der onderwijzers bij hel openbaar en bijzonder onderwijs. Zij stellen n 1 voor, in te voegen een art 166bis toelage aan gemeenten als bijdrage in de kosten van haar lager onderwijs '.en gevolge eener voorloopige wettelijke regeling ter verliooging der jaarwedden van onderwijzers Memo rie; en een art 170bis toelage aan bij zondere scholen ten gevolge eener voor loopige wettelijke regeling ter verhoo ging der jaarwedden van onderwijzers -Memorie Bij kon. besluit: is benoemd lol ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de Oost- lndiscli rechterlijk ambtenaar met ver lof nir II. J Scheiier, thans werkzaam bij het departement van koloniën; is, op vei zoek, e o. verleend met dank betuiging aan G. J. A. van Berckel, lid staatscomm. voor de herziening van het Ind. privaat- en strafrecht; is benoemd tot gen.-maj. der art. kol W J. H. de Veer en is aan gen-maj de Veer, majoor Thomson en 2e luit. G. A. Mallinckrodt van het le reg. inf. mach tiging verleend om tijd. in Albaneeschen krijgsdienst te treden, met dien ver stande, dat zij binnen den tijd van 3 ja ren tot den dienst h. t lande terug- keeren Genoemde officieren zijn tijdel eervol ontslagen, op nou-activiteil gesteld krachtens tijdel ongesteldheid lixil -kol H J In- deweij, comm. 16e reg. inf., is benoemd lot kol luit.-kol. der inf. H. J Indeweij, tot luit.-kol maj. der inf. A. F. K Graswinkel van den staf, tot kol comm Ille brigade, iuit-kol. M J Olrée, comm. 18e reg., kol. comm. IXe brig, luit.-kol. A. J Schotman, comm 20e reg., zijn benoemd tot kapitein bij het 3e reg inf de le luit. A H. de Vogel en L. W. A. van Boxmeer van het 6e en 8e reg. en bij het 9e reg. de le luit. K. F. L. Bosch van <le 4e mitr afd. is opnieuw voor 4 jaar benoemd tot lid v Id. mijnraad mr. W A J. ,M van Water schoot van der Gracht; is aangesteld lot off. v. gez. 2e kl in Ned.-Indië de arts J. E. Polak: MUN TWEEDE REIS NAAR JAPAN. Naar het Eugelsch Gelukkige Sada! De positieve beslist heid van de jeugd alleen maakte haar blind voor de teleurstelling die haar enthousiasme ontvangen zou bij de eerste kennismaking met het nieuwe leven. Zij had altijd op gelijken voet met de men- echen omgegaan, de meeste mannen als gemakkelijke slachtoffers beschouwd. Zij zag in gezegende onwetendheid niet, dal Mura, door het woord tot mij te richten, haar wou te kennen geven, dat welopge voede meisjes in'dit toovcrland de oogen neerslaan en de handen vouwert in tegen woordigheid van een Man, indien zij al den moed hadden te spreken. Niet aldus dit halve Westerlingetje. Zij trilde bepaald van vreugde en bab belde voort zoo vrij als oen kabbelend, connig beekje in de schaduw van een woest bosch. Van 's mans standpunt was hij 'niet onvriendelijk. Ongedwongenheid was voor hem een onbegrijpelijke factor in het optreden van een jóng meisje, eu wat het gevolg ook zou zijn, de eerste letters die hij van plan was haar te lee- ren, moesten de woordeneerbied en terughouding vormen 1 Zij gingen haastig aan wal om den trein naar Kioto te ha len, Ik moest mij heel neutraal houden, want ik werd geïnviteerd om een bezoek jte brengen. Ik zal liet aannemen; ik heb een gevoel dat, ondanks goede manieren en zijden kleeren, de dag niet zoo heel I ver verwijderd zal wezen dal de nood- j signalen geheschen worden, j Ik wuifde het jonge meisje vaarwel toen de kleine barkas met veel lawaai naar land stoomde. Zij gebruikte haar handen als roeper en riep mij een vroo- lijk savonara toe. De meester van haar toekomst vouwde zijn armen en keek naar zee. I)en volgenden dag gebruikte ik een zaam mijn lunch in het hotel. Toen ik twee verliefde jonge menschen aan de tafel zag zitten, waar Jack en ik, zoo lang geleden, ons huwelijks-noenmaal hadden gehad, ging ik naar 't andere eind van de kamer en draaide hun mijn rug toe. Maar ik zag met een schuin oog, dat zij ver verheven waren boven alle voed sel, en geloof mij, Mate, zij voelden de warmte niet. Het spreekt van zelf, dat Jack en ik veel verstandiger waren, maar die heer lijke tijd is gehuld in rozeroode nevelen met strepen van maanlicht, liet dient dus n ergens toe, te trachten zich te her inneren wat er destijds gebeurde. Ik had naar een ander hotel moeten gaan: de 1 herinnering was mij te sterk, ik kon er mij niet aan onttrekken. Ik aarzelde of ik mij de weelde zou gunnen mij aan mijn gevoel over le ge ven of mij op le sluiten in mijn een zaamheid; gelukkig werd er aan die aar zeling een einde gemaakt, door een bood schap van gravin Olani, die mij inviteerde den volgenden dag om twee uur met haar te lunchen in den Arsenaal Tuin le Tokio. Mate, wat wou ik graag, dat je daar bij geweest wasHet was een echt sprookje, met draken en al. De Arsenaal Tuin draagl zijn naam met eere Alleen wanneer de Vrededuif op haar post is worden de poorten geopend en dan nog wel voor weinigen, voor de hooggcplaat- sten der aarde Want aan gene zijde van de wit-bloeiende haag, die den tuin om geeft, zijn een menigte mannen voort durend bezig zwarte kogels le maken voor blanke menschen, en zij werken zoo stil, dat de vogels nestelen in de wilgen met hun lange, smalle bladeren, en de goudvisschen spartelen in de zonnige plekken van het aardige meertje. Nadat ik de draken in den vorm van schildwachten en soldaten was gepas seerd, en aan elk van hen een korte levensgeschiedenis had verleid, volgde ik mijn neus en een bewaker langs de kron kelende paden. De Gravin ontving haar gasten in een feestzaal, alles ebbenhout en goud, maar zat niet voortdurend op een troon, met een diamanten kroon op het hoofd ge schroefd, zooals wij ons zoo graag voor stelden. De eenvoud van haar gastvrijheid was allerbekoorlijkst Zij en dc meeste van haar hofdames waren in het buitenland opgevoed. Maar niettegenstaande de ver leiding der Weslersche vrijheid, waren zij naar hun land teruggekeerd met kalme hoofden en ongeschonden tradities. Maar je vergist je, lieveling, als je denkt, dat'de gewoonten en vormen van het of- ficieele leven deze dames van aanzien lijken stand tot ledepoppen maken, die alleen op commando de oogen durven opslaan. Er waren drie Amerikaansche gasten en wij moesten zoo vlug zijn als sprinkha nen om goed mee te doen aan het ge sprek aan tafel; hel was zoo vroolijk en opwekkend als een gevecht met sneeuw ballen op een mooien winterdag. Wij spraken over den oorlog en roer den een paar gewichtige politieke quaes- ties aan Poëzie, boenen, het nieuwe kabinet, dat alles moest de revue pas- seeren, met vroolijke opmerkingen en vergelijkingen over toilet-quaesties en mo des. Een alleraardigste dame vertelde hoe handschoenen en schoenen haar ge hinderd hadden, toen zij ze voor liet eerst in Amerika gedragen had. Een an der verhaalde, hoe zij verward was ge raakt in haar sleep toen zij op een hof bal een buiging moest maken voor den Keizer van Duilschland. Een lieve oude dame, met een zachte zijn benoemd tot president-plaatsvea vanger van den krijgsraad te 's-Herto- genbosch mr. dr. A. B G. M. van Bijckevorsel, voorzitter van den raad van beroep (ongevallenverzekering) aldaar, en nu-. K. C. J. M. Sassen, substituut officier van justitie bij de arrondisse- ments-rechtbank aldaar, tot auditeur militair-plaatsvervanger in hel derde militaire arrondissement, mr J van der Grinten, advocaat-procureur en kantonrechter-plaatsverv te s-Herto genbosch Uit Middelburg. De toevloed van bewijzen van instem ming met het door ons geopperde plan om te Middelburg een organisatie op ijsgebied tot stand te brengen is van dien aard dat we nu ook maar spoedig zullen doorzetten Morgen, Vrijdagavond te, 8 uur verwachten we allen die een kaartje zonden, op een bijeenkomst op de bo venzaal van de soc „De Vergenoe ging", waar natuurlijk ook zij die nog geen kaartje zonden maar wel belang stellen in hel plan. welkom zullen zijn Zooals uit de ingezonden stukken blijkt, zijn er ook denkbeelden die af wijken van het onze. Ook die kunnen daar besproken worden, want allen zijn het er over eens dat er iets gebeuren moet Dal bij de baanvegers het beheer dei- vesten niet in goede handen is. blijkt wel hier uit dal gisteravond eenigc .ten teniers" de scheuren wilden dichtmaken, hot niet konden doen omdat de baanvegers niet wilden vegen. De heeren voorspelden sneeuw en deden niets Wal de opmerkingen in de ingezonden stukken over het „trekken" betreft, zy meegedeeld dat volgens onze informa tie dit jaar in dat opzicht abnormaal is, doordat 9 en 10 Januari een buitenge wone regenval het waterpeil in den pol der aanzienlijk deed rijzen en dadelijk daarna de vorst inviel. In normale win ters is het meestal mogelijk het water voldoende af te voeren vóór den strengen vorst Uit Viisslngea Aan boord van de mailboot „Mecklen burg" is gisteren de matroos Z door 't inademenen van brandend-zaagseldampen bewusteloos geworden en in dien toe stand naar 't ziekenhuistc Vlissingen gebracht. Daarheen werd ook overgebracht een mot de mailboot medegekomen passagier, die 't schip wegens ernstige ongesteld heid niet verlaten kon Uit Z u i d-B e v e I a n d Dinsdagavond hield de zangvereemging. „Excelsior" te Heinkenszand haar jaarvergadering. Uit het verslag van den stem, deed ons lachen om een verhaal, hoe zij als heel jong meisje op een zendelingen-school onwillekeurig had deel genomen aan een Christelijk gebed en hoe zij later het vel haast van haar tong had afgeborsteld met zeep en water om de smet uit te wisschen. Er was zelfs geen glimlach op haar gezicht, toen zij kalm vertelde, hoe zij later menigmaal met dat zelfde gebed getracht had de afgrijselijke gevolgen van den oorlog in de hospitalen te verzachten. Zelfs personen die meenen de Japan- sche vrouwen te kennen, zouden zich verbazen over de dingen waartoe die vrouwen in staat zijn. Zij zien er uit alsof zij alleen tot sieraad dienen, en met een zwaai van haar mouwen stellen ze u voor verrassingen, waardoor uw ideeën een dubbele salto morlale maken Ilicr zalen zij te lachen en te praten als een troep schoolmeisjes, voor wie het leven één lange feestdag is. En toch hadden tien van die vrouwen korten tijd geleden haar rijke kleederen opge pakt en alle rang en stand op een hooge plank weggeborgen en verwisseld tegen het verpleegstersgewaad Zij zijn schijn baar teer en schuw, maar indien een onverwachte gebeurtenis het cischt, kun nen zij zoo wreed zijn als de oorlog, of zoo zacht als engelen Wordt vervolgd. 1

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1