r Ter overdenking. Dingen waar men naar vraagt. Knnst en Wetenschappen. Ingezonden Mededeelingen. 1 BINNENLAND. doelde centrum, d, tevens, met bet ge zichtsvermogen in betrekking staat, niet in orde is In dit geval kan men worden gerangschikt bij de geestelijk brekkigen, die lijden aan ..woorden-btii eid" Als iemand een woord duidelijk -et beide zijn ooren kan hooren. maar niet bij machte is het tc ratten met liet hersen centrum. dat met de ooren in voeling blijft lijdt hij aan wat men .orden- doofheid noemt Er beslaat /.oo oen zich aan één zijde der hersenen bevin dend centrum voor hol schrijven en een ander onder overeenkomstige om standigheden voor 1 spreken van woor den. De spreker nam hel Engclschc woord voor tehuis .honie als voorbeeld. En piet onder bedoeling koos hij juist dit woord' De Engelsclie laai zal weinig woorden tellen, die ieder, ook zij, die geen Engelfich kennen, zoo gemakkelijk aanspreken, die zoo voel daaraan ver wante, aangename gewaarwordingen voor den geest too véren. Juist van wege die expressiviteit heeft onze spreektaal liet immers overgenomen, zooals wc, ware neer we een zeer lieschaafd heer (Of damtt willen aanduiden, ons van de En- gelsche equivalenten genlJeman' en .Ja- dv' bedienen Sommigen vatten de volle betcekenis van dat Woord, als ze de daardoor ge noemde zaak zien afgebeeld, anderen, als ze het gevoelvol hooren uitspreken, maar weinig menschen verwerkelijkten in hun geest volgens proeven, die Ilulberl blijk baar genomen heeft, de volle, daarmee verbonden waardoering, als hel woord correct gesproken werd. Door de muzikale voordracht van de oude ballade ..Home, sweet home" kwam bet woord tol zijn volle kracht. Dit ver schijnsel braclil de spreker voornamelijk tot dat zesde of be weging-voelende zin tuig terug Daarna behandelde hij de vraag, hoo een spreker overtuigend kan ziju, als hij niet over een muzikale stem beschikt Hij begon met op te merken, dat deze spreker bij voorbaat wat tegen heeft en ofschoon een wijd begrip en sterk, artis tiek gevoel daartegen voor een deel kun nen opwegen, toch blijft het gebrek voel baar Den laatsten tijd is veel geschreven over do onduidelijkheid bij het zingen in Engeland, vooral in de opera. Dr Hulbert vestigt echter de aandacht op de slordige uitspraak ran sprekers in die taal De kunst om te articulecren bestaat in het gebruik van de daarop betrekking hebbende orgaucn onder de krachtige hoede van de spieren en de uitspraak van klinkers hangt af van de correctheid van houding van de betrcffendo licliaams- deelen en de bekwaamheid, om de stem in bedwang te houden Het zou volgens dr Ilulberl evenveel lijd vergenden zin van het bewegingsge voel voor de uitspraak te verkrijgen als om den aanslag bij hel piano-spelen te leeren, hetgeen een uitstekend voorbeeld van liet leeren der eurythmiek in mu ziek is Deze omvat overigens geheel het levende kunst van den opvoeder en die van alle kunstzinnige bewegingen, ingesloten het spreken, dansen de be hendigheidsspelen, hel bespelen vaneen muziekinstrument enz De spreker noemde dan enkele man nen, die de eurythmiek in hun bewegin gen toepassen en noemde dit een ver blijdend schouwspel Hij verwacht in die richting een groote verbetering van het Engelschc ras in verband met do toe komstige invoering van nationale behen digheidsspelen op de lagere scholen in dal land De meest curythmische van alle Britsche schrijvers was Shakespeare. Het verbaast ons, die met het bo- venstaande gretig instemmen, dat dr Hulbert niet de namen heeft genoemd van Jacques Dalcroze, die de uiteengezet te beginselen met het -oog op de licliaams- en geestelijke ontwikkeling in praktijk brengt, en van de Amcrilcaansche Isadora Duncan, die zelf als het ware de be lichaamde eurythmiek is o TEGEN DE TUBERCULOSE? Al weer gcruimen tijd geleden dong de Duitsche geneesheer Friedmann te New-York uaar een prijs wegens het uit vinden van een geneesmiddel tegen de tuberculose en de klierachtigheid. Men begon uiteraard, mei dit middel te wan trouwen Friedmann werd als een soort kwakzalver afgeschilderd. Thans kan men het middel in elke apotheek in Duitscliland krijgen. Het wantrouwen, waarvan we boven repten, werd versterkt door de vele teleurstel lingen, juist met betrekking tot de gene zing der tuberculose ondervonden sinds de uitvinding van de tubcrcuUne in het begin van het jarentienlal 1890—1900 Niettemin stelt men groot belang in 't nieuwe middel. Volgens de Köln. Ztg." verdient hel dit ten volle. Enkele professoren uit Berlijn hebben er geestdriftig verslag over gedaan naar aanleiding van de liehandeling daarmee onlangs van een aantal patiënten in een hospitaal van die stad Volgens de overeenstem mende berich ten dezer betrouwbare getuigen .ziju ern stige gevallen van longtering en chirur gische tuberculose dikwijls na slechts en kele inspuitingen genezen of zoo sterk verbeterd, dat men de volstrekte genezing in uitzicht kon stellen. Al moet toegege ven worden, dat bij de demonstraties, <lic daarmee gepaard gingen, de bleste uitslagen der aanwending van het be wuste middel werden vertoond, toch staat het vast, dat geen enkel ander middel tegen de tuberculose ook maar bij be nadering iets dergelijks vermag voort te brengen Een of andere schadelijke uit werking is daarbij niet waargenomen. Dr. Friedmann, erop wijzend, dat het middel tol nog toe in ongeveer 5000 ge vallen is toegepast, waarschuwt ervoor, zijn preparaat zonder kritiek aan te wen den Hij verlangt, dal het slechts wordt gebruikt door zulke artsen, die de uil werking daarvan in bijzondere leergangen geleerd hebben en aldus over voldoende ervaring beschikken om de voor de be handeling in de termen vallende zieken uit te zoeken. MENSC.IIEN ZONDER HERSENEN. Onlangs werd in deze zelfde rubriek gewag gemaakt van het merkwaardig ver schijnsel, dat een 62-jarig man, wiens hersenmassa tot een dun vlies verschrom peld Was, hetgeen een enorm abces be vatte, nog een jaar lang leefde zonder kenschetsende verschijnselen te vertoo- nen Volgens de „Temps' slaat dit geval volstrekt niet alleen in de wetenschap pelijke litteratuur. Het meest belangwek kende is zeker wel, wat een oud schrij ver uit de 16de eeuw, een zekere Zacutus Lusitanus, opgeteekend heeft Dit betreft ccn kind van lien jaar, dat een vreeselijkon degenstoot op het ach terhoofd kreeg Er ontstond een ver schrikkelijke wond door, die zich over de huid, hel schedelbeeu en het hersenvlies uitbreidde en waardoor eeu aanzienlijke hoeveelheid hersenslof een uitgang vond. Men verborgde den knaap en hij genas Drie jaar later eerst vertoonde hij zie kelijke verschijnselen, welke do boven genoemde schrijver weel aan „een tcza- menvloeiing van de sappen naar het ge wonde lichaamsdeel' en welke op haar beurt waterhoofdigheid ten gevolge had gehad Aan laatst genoemde kwaal stierf ln^ Men onderzocht hel lijk en bevond, dat de schedel geen zweem van hersenstof bevatte Wel irof men daar een zeer hel der water in dat lekker rook en de aanwezigen schuwden niel, le verklaren, dal het volkomen smakeloos was Lusita* nus verzekert, dat naar zijn meening hel samen optreden van een dergelijke ver nietiging met een aangenamen geur zeer wonderlijk is Schenckius heeft in zijn geneeskun dige beschouwingen een zeker aantal fei ten van dezelfde soort opgesomd, maar geen van die alle is zoo zonderling als dit van den ouden, Porlugceschen heelmees ter, wiens ve,rhalen overigens aan eenigen twijfel onderhevig zijn Uit de Puntdichten van Staring Kies geen Partij Of 'maak vooraf Bedingen Schaars houdt Verdedigd Rcgt zich ganscli van Onregt vrij Nooit werd er Leer verbreid, of, bij haar volgelingen. Schoot soms de drift haar doel voorbij Eischt harde pligt dat gij een vriend bevecht, Verwin' maar geen trofee blijv' tergend jSoaaSdo Een Dwaas begeert het gansclie' een Wijze weel, hoeveel De Helft het wint van t Heel De rijpe Kennis hoort; De onrijpe neemt hel woord. 'k Was jong, en vroeg, wie is een Vrije Man? Een Grijsaard antwoordde op mijn vragen, t Is Hij, die, zonder morrend klagen, Ilel onverkrijgbrc missen kan Gij hebt verdienste, en wenschtet voor uw Loon Eer, of profijt? Schreeuw! Schreeuw luidkeelsMet zwijgen, Mijn beste Maat, is niets te krijgen. Bij Opper - noch bij Ondergoön De zoo komt morgen op te 8.08 uur en gaat onder te 4.06 uur. De m u a n komt morgen op 2.52 n.m. en gaat onder te 8.10 v.in. Volle maan 12 Jan. 5 28 vm. Auto- en fietsrijders hebben de volgende week hun lantaarns aan te steken te 4.36 uur. Wagenbestuurders te 5.06. Morgen, Zondag zal bier ter stede inge volge de Zondagsregeling der a p ot h e k e n, alleen die van dr. F. v. d. Feen geopend zijn. Beginselen. De belangstelling in de lezing, die de heer J Brander, leeraar der H B S gisteren avond in hel Concertgebouw te V1 i s s i n g e n hield over bovenge- 'noemd onderwerp, was, gezien de min der gunstige weersgesteldheid, vrij goed te noemen De heer A W Smits, voorzitter van het vrijz propaganda comité, sprak een inleidind woord Hij bracht de oorzaak van het succes van vorigen zomer in her innering en noemde als zoodanig het een drachtig optrekken van alles wal vrij zinnig dachl, tegen een gemeenschap- pelijken vijand. Hel comité heeft zich voorgenomen meerdere van deze lezingen te houden, die niel zoozeer specifiek vrijz demor cratisch zijn, alswel vrijzinnig. De heer Brander had zich ten doel gesteld na le gaan le. wat onder beginselen wordt ver staan. 2e welke de voornaamste staatkun dige beginselen in onze dagen op poli tiek gebied zijn en 3e. hoe de menschen aan hun begin- ginsclen komen Spreker schilderde in de eerste plaats de groote verwarring, die omtrent het begrip beginselen bestaal en daarnaast de groote onverdraagzaamheid, verbit tering en haat, als gevolg van een ver keerd begrip omtrent dit punt Gewoonlijk is eeu grondbeginsel niet de vrucht van eigen waarnemen, maar wordt dat overgenomen van ouders, on derwijzers, collega's e. a In onze dagen zijn dc grondbeginselen der menschen niet dezelfde als die eerst vroeger dagen Bijzondere personen als Mozes, Jezus, Mohammed en Luthcr, hadden achtereen volgens daarop grooten invloed Tegenwoordig zijn dat weer andere personen, die aan de grondbeginselen wijzigingen hebben aangebracht en ze nog hooger doen zijn dan die van 1000 en 2000 jaar terug Spreker ging verschillende grondbegin selen na, o a. dat der R K. kerk, en hel anti-revolulioimaire beginsel, waarin sinds korten lijd een belangrijke wijziging schijnt te zijn gebracht Vroeger luidde het „Ik geloof in de onfeilbaarheid van l woord, zooals dat in den Bijbel wordt geopenbaard", maar ds. Hogcrzeil zei op de bijeenkomst in 1911, ter gelegenheid van het 10-jarig beslaan der anti-rev -prop,-club „De Bijbel is de oorkonde van Gods openbaring en moet een licht zijn op ons pad Het Anti-rev Prop blad schreef en sprak ook van een licht, inplaals van het licht, zoodat spreker de opmerking voor zich maakte, dat er naast Gods openbaring een ander licht bestaat Het lezen van 't Ant Rev. Prop. blad versterkte spreker in de meening, dal hij de anti-rev de natuur boven de schriftuur gaat Daarop ging spreker na, waarom de 'partij lot deze wijziging in haar begin sel is overgegaan en noemde als re den dat de schriftuur feiten en ver schijnselen bevat die met de natuurwe tenschappen in vierkanten strijd zijn, wat hij met voorbeelden aantoonde Wat Jozua b v. ten opzichte van de zon deed is een onmogelijkheid Een ontwikkeld anti-rev komt daar door in een lastig parket, op tal van vragen moet men ontwijkende antwoor den geven Hierop heeft ook de afwijking van ds Hogerzeil berust De eenige be doeling is de ongele tierde n, die zich blij ven houden aan de schriftuur, tevreden te stellen en tegelijkertijd de geleerden, die zicli de resultaten van 't natuur-we- tenschappelijk onderzoek niet kunnen ontkennen Het grondbeginsel der soc -democraten onderscheidt zich opvallend van dal der katholieken en anti-revolutionairen; hun grondbeginsel is meer stoffelijk of mate rialistisch Bij hen bestaan belangen-te- genstellingen der werkgevers en werk nemers, die voeren tot een klasseslrijd en waarvoor steeds meer materiaal aan gevoerd wordt om dien strijd levendig le houden Hun hoofdbeginsel is den klassenstrijd in omvang en diepte te doen toenemen, de uitbarstingen heftiger te doen worden om ten slotte te eindigen in een revolu tie, tot een ontbinding der huidige sa menleving. Spreker gaat vervolgens de crisistheo rie der soc democraten na De geschie denis nu leert ons, dat de maatschappij vroeger meer geschokt werd door een crisis dan in den laatsten tijd, waaruit spr. meent tc moeten besluiten, dat de crisisthcoric niet opgaat Ook de verarmingstheorie gaat niet op In de laatste 40 jaren zijn de kosten voor levensonderhoud niet gestegen, doch de loonen wel, weer een bewijs dat 't grondbeginsel der soc-dem niet zuiver De concentratie der bedrijven als mo tief aangevoerd, is bovendien lang zoo algemeen niet als de soc -dem willen doen voorkomen. Vooral in 't landbouw bedrijf niet, dat meer personen telt dan alle andere bedrijven in de wereld. Spreker ziet alzoö den socialistischen heilslaat voorloopig nog niet komen, om dat de maatschappelijke verschijnselen van onze dagen niet wijzen op een oplos sing, zooals de soc.-dem. zich die denken De lieginselcn der Vrijzinnigen staan geestelijk hooger Hun beginsel draagt in zich het stempel van waarheid en kau als zoodanig door ieder aanvaard wor den mits vooropstaat, dat men vrij den ken wil en mag. Die vrijheid, dat te kunnen doen, is een groote schal. Meer der vrijheid, beleekent meer geluk, zoo wel voor dieren als personen Wel zijn de vrijzinnigen 't niet in ajles eens, en vindt men ze in ons land in drie groepeu verdeeld, doch zij beschouwen zich toch a,llen als k'inderen van den gees telijken vader Thorbecke Elk der drie partijen meent 't begin sel van Thorbecke toe te passen Het gevolg is meeningsverschil. Dit raakte echter 't beginsel niet, doch alleen de mate, waarop 't doorgevoerd moet worden. Verschillende uitstekende wetten kwa men door vrijzinnige ministeries tot stand Ook thans hebben wij zoo n ministe rie. Men zal trachten de klove, gemaakt door de Kuypers en de Van Wijnber gens, te overbruggen. Reeds zijn daar toe de eerste slappen gedaan (onder wijscommissie). Verdraagzaamheid is een mooie eigen schap der vrijzinnigen, terwijl dc rech ten der minderheden nergens veiliger zijn dim in hun handen zie gebed Sta ten vim Noord-Holland). Verschillende uitspraken van de edel ste denkers en diepzinnigste wijsgceren bevestigen dat „Dwang duldt geen ge moed' sprak Willem van Oranje, de vader der vrijheid. Daarom öp voor de vrijheid in naam der waarheid, öp voor de waarheid in naam der vrijheid, öp voor waarheid en vrijheid, öp voor de vrijzinnigheid De rede van den lieer Brander viel een luid applaus ten deel. Niemand wenschte met hem van ge- dachtle te wisselen, waarom de heer Smits een slotwoord sprak. Hij wees voorts op de lakschheid der vrijzinnigen, vooral bij verkiezingenen wekte op tot wakker blijven en als een man pal te blijven slaan voor de vrijzin nige beginselen Ten slotte werden dc brieven open gemaakt van de jongelingen, die tus- schen 16 Mei 1913 en 16 Mei 1914 25 jaar waren geworden of nog zullen wor den. en een getal van drie cijfers had den ingevuld ter aanwijzing van het totaal aantal t Dichtst bij het door het bestuur aan het Vrijz Prop Com. genoteerde getal, zijnde 67-J. was Joh Clowting Kanaal straat, die 729 had ingevuld De ten toons telli n g van Oud- Cliineesche Kunst Uit eeu schrijven van den heer Borel aan de secretaresse van „Voor de Kunst" veroorlooft men ons de volgende zinsne den over te nemen, die betrekking heb ben op ons verslag van 's lieeren Borel's lezing ,De Manushi-Boeddha's zijn enkel de Boeddhas (als b v. Shakzasmini) die in menschelijke incarnatie als leeraar ver schenen" „De Boddhisaltwa Avalokites- hoard (bij 't raam) (in 't Cliineesch Kwan Yin) is niet met haar kind voorge steld, maar met een harer dienaren (dus niet met een Manushi-Boeddha). Die die naar heet Shen Ts'ai, hel is een door liaar onderworpen en bekeerden demon, die haai' later aanbad en diende" Tevens maken wij van deze gelegen heid gebruik om twee zetfouten, die de 'correctie passeeren liet te herstellen Er slaat in de verklaring van een der schilderijen zooals dienaren „bestaan" dit bestaan moest zijn betaamd. Voorts wordt er gesproken van de „Ani'V Boeddha, in steê van de ,,Adi"-Boeddha Nederlandsche R eis vereen i- ging Gisteravond hield de heer D. Jurriaanse van Bad-Harzburg in hel Schuttershof een lezing voor de afdeeling Middelburg van de Nederlandsche Reisvereeniging over „Te voet en per fiets door den Harz' toegelicht door lichtbeelden De voorzitter heette den heer Jurri aanse welkom. Spreker begon met er op te wijzen, dat er onder de gebergten in Duitscli land geen is, dat zoo dikwijls beschre ven en bezongen is als het Harzgebergtc De gemiddelde duur van hel jaarlijksch vreemdelingenbezoek aan den Harz be draagt 14 dagen. De beste maanden van bezoek zijn Mei, Juni, September en Oc tober. Spr., die sinds jaren in den Harz woonachtig is, kan zeker wel medespre- ken over die streek. Men kan den Harz op verschillende manieren bereizen nl als tourist, dagelijks tochten makende, öf eenige dagen op dezelfde plaats ver blijvende, öf en pension hetzij dan in leen hotel dan wel in een villa, en dan van daaruit tochten makende Vooral deze laatste wijze van den Harz bereizen is zeer duur en dit heeft voor namelijk den roep van „duin-" over den Harz in de wereld gebracht Wie er echter bekend is, weet dat het tegen deel waar is Spr. gaf hiervan eenige staaltjes. Ook wees hij er op, dat het niet noodig is, wil men iets zien, om veel toilet te maken, Het is juist ge- wenscht zoo eenvoudig mogelijk gekleed té gaan. In het kort gaf spr. daarna een be schrijving van de reis van Amsterdam naar den Harz, en verder door den Harz met lichtbeelden zijn rede verduidelij kend. We kregen daarbij eenige fraaie kiekjes te zien uit verschillende gedeel ten van den Harz De zeer talrijk opgekomen bezoekers juichten sprekers zeer interessante voor dracht hartelijk toe. Tegen het ïl Dr. Honnnel's Haematogen. WAARSCHUWING Men Jpn n vragc nUdrukkeljjli lam Dr. Hommel «PORT. Sport n Domburg Te Domburg wordt tegenwoordig de sport beoefend Reeds in Mei van 't vo rige jaar werd een voetbalclub opge richt, die echter, deels door den koraeu- den zomer, deels ook door andere om standigheden, weinig van zich liet hoo ren. In ,t najaar echter spanden zich eenige ingezetenen ervoor, onder wie een paar, die het voetbalspel reeds kenden, leden kwamen, niet enkel jongelingen, maar ook gehuwde mannen, donateurs, gaven steun, en llians kan men in de vronen op den Westkappelschen weg el- ken Zondagmiddag gaan zien, hoe de leden ran S. S. S (sport staalt spieren) zich oefenen en vorderingen maken. Een strijd tegen Olympia uit Middel- heeft S S. veel goed gedaan en aanstaan den Zondag kunnen de talrijke belangstel lenden, die er altijd zijn een match tegen Zeelandia II gaan zien Tegenover het terrein van S S S liggen prachtige golf-links, die thans nog meer worden geprepareerd In denzclfden tijd, waarin de voetballers hun beenen uit slaan, zwaaien de golfspelers de armen om den kleineren bal te treffen Dames en heeren van elders komen ervoor naar hier en zoo heeft Domburg het voorrecht dat het ook in den winter begint te trekken o De Stabilisator Orville Wright bericht thans, dal de door hem uitgevonden stabilisator waarvan we reeds melding maakten een omkeer teweeg zal brengen in de luchtvaart en de toestellen zekerheid zal geven onder alle omstandigheden Met den stabilisator op zijn toestel heeft hij, volgens het „Vad "eenige kilometers ge volgen zonder de handen aan eenig deel deel van de stuurinrichting De stabilisa tor werkt naai' alle richtingen De „Scientific American", die de nieu we vinding in werking heeft gezien, schrijft er zeer waardeerend lover HET SPOORWEGONGELUK BIJ BEILEN. De heer Limburg heeft als lid dei- Tweede Kamer den minister van water staat schriftelijk gevraagd, of hij een on derzoek heeft doen instellen naar de oor zaken van het spoorwegongeluk bij Bei- len in den avond van 24 Dec. JJ. en zoo ja, of de minister bereid is zoo spoedig mogelijk de resultaten van dat onderzoek in vollen omvang aan de Kamer te doen kennen, met alle zoodanige mededeelin- als doorbij van belang kunnen zijn zoowel ter verklaring van do spoorwegramp, als ter beoordeeling van de reddiugsmaatre- gelen, die dadelijk na het ongeval zijn genomen De Minister van Waterstaat, de heer Lely, heeft hierop geantwoord, dal hij heeft bevorderd, dat van regee- ringswege naar de oorzaken van het noodlottige spoorwegongeluk met trein 146 bij Beilen op 24 December j.l een ojxderzoek werd ingesteld, nevens de maatregelen, voorgeschreven in art. 115, derde lid van het Algemeen- Reglement voor den dienst op de Spoorwegen, lui dende „Bestuurders van den spoorwegdienst geven terstond van het gebeurde schrif telijk van ernstige ongevallen per tele graaf, kennis aan den minister van wa terstaat en aan den raad van toezicht. Zij doen daarna een uitvoerig verslag van het gebeurde aan den minister en aan den raad, waarbij aan den raad worden overgelegd gewaarmerkte afschriften van de verslagen der spoorwegbeambten, die hunnerzijds met het onderzoek belast zijn" Thans kan worden vastgesteld, dat overtreding of niet-naleving van de be trekkelijke voorschriften niet heeft plaats geh*d, zoodat het ongeluk daaraan niet is te wijten, en dat er evenmin sprake is van schuld of nalatigheid van het dienst doend spoorwegpersoneel Echter is tot dusver evenmin een andere waarneem bare oorzaak voor het ongeval kunnen worden vastgesteld. Verschillende onder stellingen hebben telkens opnieuw on derzoek in de een of andere richting vereischt. Hoewel mede dientengevolge het onderzoek omvangrijk moest zijn, mag thans toch een door de spoorwegmaat schappij aan den raad van toezicht op de spoorwegdiensten in te dienen verslag binnenkort worden verwacht, waarna de raad zijnerzijds zoo spoedig mogelijk zal rapporteeren De minister stelt zich voor, de uitkomst van het onderzoek met alle beschikbare gegevens omtrent de verklaring van de ramp en de genomen reddingsmaatrege- len, onder toevoeging zoo noodig van zijn eigen beschouwingen, ter kennis van de Kamer tc brengen Het Vad deelt mee, dat er reeds vóór de brug over het Oranjekanaal en vóór den wissel eigenaardige inkeepingen in de dwarsliggers gevonden zijn. Wat be- leekent dit? Niet onwaarschijnlijk, dat de noodlottige A-B-wagen reeds voor dc brug uit ide rails liep en dat het stoepende rijtuig den wisselstand vernielde. Dan is er nog wat merkbaar geworden De afschuwelijke verwondingen, het let terlijk doorsnijden van eenige slachtof fers, de eigenaardige toestand, waarin juffr. De Boer tusschen de rails beklemd zat, zouden veroorzaakt zijn, doordat de ongelukswagens in botsing kwamen met boopen rails, die bij en over het zijspoor

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 6