MIDDELBERGSCHE COERAIÏ, 3R i57e Jaaraaiig. Donderdag 8 Januari. Kameroverzicht. FEUILLETON. CHRISTINE, Binnenland. Hit de Staatscourant. Uit Stad en Provincie. 1914 Deze courant verschijnt d a g e 1 y b s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor'alle plaatsen in Nederland franco pp. x 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de pluatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-Barean A. DE LA HAtS Az., N.Z. Voorburgwal 206. Amnterdam. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag De Eerste Kamer is reeds heden met de Indische begrooting gereed gekomen; vroeger inderdaad dan men verwacht had En toch heeft men reeds, voordat de al- gemeene beschouwingen door de beslis sing van gisteravond dus eenigszins los van het overig verband der begrooting zullen worden behandeld, de groote re de van Dr Kuyper gekregen, waar mede deze als liet ware zijn weder intre den in het parlementair leven, zij het ook het minder werkzame leven van lid van den Senaat, heeft gevierd. De rede was als immer wanneer Dr Kuyper iets bij zonders wenscht te zeggen een mees terstuk van welsprekendheid en samen stelling Er zat verband iu het geheel en in de verschillende onderdedener ■was teekening in wat gezegd werd Dr Kuyper heeft daarbij niet in hel bij zonder de politiek van dezen Minister of dit Kabinet aangevallen; hij heeft voor al over het onderwijs los van hel vraag stuk der subsidieering. gedachten ten beste gegeven, waarvan het ten volle begrijpelijk was. dat de Mninistcr ver klaarde ze niet A bout portant te kun nen beantwoorden, maar ze rustig te willen overwegen en le zien in hoeverre hij daarmede zou kunnen medegaan Nadat de heer Ba vin ck zich enkele woorden over de verhouding van dezeii Minister tot de zending had veroorloofd, kwam dr Kuyper aan het woord en eischte voor den verderen duur der och tendzitting en ook voor een groot deel van de middagzilting, aller belangstelling Allereerst trad hij in een beschouwing van de verhouding van den Minister tot dfen Gouverneur-Generaal, spon dalzelfde uit wat, maar oh zooveel minder knap, door den heer Van Veen in de Tweede Kamer is gedaan en bleef het betreuren dat de Minister geen vrijheid heeft kun nen vinden om de gewisselde telegram men over te leggen, aangezien nu ve len zullen blijven denken dat de heer Idenburg zijn beginselen half overboord heeft geworpen Ten opzichte van de onderwijsregeling op Soemba en Flores, de circulaire betreffende de subsidie uit de landskassen voor de zending, de hou ding der Indische regeering tegenover de Sarekat Islam, de subsidieering van het zendingsonderwijs en tenslotte de Indi sche partij en het verbannen drieman schap, stond dr. Kuyper vrijwel aan de zijde van den Minister. Bij verzette zich niet tegen de facullatief-stelling van het onderwijs, hij vroeg zich alleen af of de Minister hier niet met de mannen van links rekening had le houden en of zij', die in Indië f 1500, bijeen brachten oïb dit ministerie te paard te helpen, zich niet eenigzins bedrogen zouden ach ten, nu zoo niets geschiedde van waf zij hadden verwacht! De heer Kuyper trachtte, knap en handig gelijk hij dat kan. den Minister aan de anti-revolu tionaire zijde voor te stellen en voerde dit door, waar hij hem wees op liet reveil dat ook onze bezittingen beleven, ge lijk geheel Azië dat beleeft en hem vroeg wat daaraan moet worden gedaan, welke maatregelen voor vakonderwijs, voor be strijding van opium, voor kennis van de Nederiandseiie taal daarvoor zijn aan te brengen. In het tweede gedeelte echter eerst Naar hei Engelsch 4oor L. G. MOBERLV. 90 „Ik wou wel eens weten zei zy langzaam, na een oogenblik, en-Fer- gusson zag haar blozen „ik wou wel eens welen of dat verbranden wer kelijk noodig is?" „Dringend noodig. Ik heb mijn besluit genomen „En komt u nooit op een be sluit terug?" Zij keek hem heel even aan met haar lieve oogen, maar sloeg ze dadelijk weer neer, terwijl haar han den zenuwachtiger bewogen en haar stem beefde. „Niet wanneer ik zeker weet dat ik .goed handel En in dit geval is daar kwam Dr Kuyper op zijne principieele opmerkingen; besprak de bevordering der bevolking tot een hooger eulluurstand- punt Dat is geheel veronachtzaamd; tien tallen van jaren achtereen is een zuive re exploitstie-poliliek gevolgd en natuur lijk feitelijk eerst onder het heerlijk Chris telijk Kabinet, dat door de verkiezingen van Juni is verdreven, is in de goede richting wal gedaan Maar wanneer men ziet wat andere koloniseerende Mogend heden doen, dan is Nederland in zijne bezitUugeu wel ten achter, een uni versiteit hebben wij nog niet en liet ver vulde Dr Kuyper met eenige ongerust heid dal een blad als de „Locomotief zoo nauw staand eenmaal bij den Minis ter. zich tegen het denkbeeld liad uit gesproken In een lang beloog ontwikkel de hij de stelling dal van hel Aninismé, het Hindoeisme of hel Mohammedanisme, niets te wachten is; een enkele dezer godsdiensten mag cultuur brengen, maar slechts aan de religieuse beweging zal het kunnen gelukken het toppunt der beschaving le bereiken Waar de over heid oplrecdt moet zij nooit schamen er voor uit te komen dat zij vertegen woordigt een Christelijk landtévens ech ter moet z\j nooit dwang aanwenden en begrijpen dat de Oosterling neiging heeft lot de mystiek' Door de prikkeling van het particulier initiatief, kan men den inlander op hoo ger cultuurstandpunl brengen; dit brengt bovendien voor de regeering fiuancieelc voordeden met zich mede Waar de zen ding aanwezig is, vindt de regeering haar trouwste onderdanen; de zendelingen blij ven in Indië, terwijl de ambtenaren hel met pensioen verlaten In 1918 zal men het derde eeuwfeest van de stichting van Batavia herdenken en Dr Kuyper hoopt dat men dan zijn schuld tegenover In dië zal hebben goed gemaakt. Nadat de heer Van der Does de W i 11 e b o i s namens de Katholieke frac tie had betoogd met het beleid van dezen Minister mede te kunnen gaan en de heer Van Wassenaar van Rosan- de den Minister had verzocht de Indische defensie krachtig aan te pakken, kwam reeds de M.i n i s t e r voor zijn repliek aan het woord. Heeft toen aan de overzijde van het Binnehof gemeend dal hij teveel van den lijd in beslag nam, in de Eerste Kamer heeft hij kort maar krachtig, gelijk zijn gewoonte is, de verschillende sprekers beantwoord Ten opzichte van de zen ding heeft hij opnieuw betoogd, dal haar ruime vrijheid van handelen zal worden gegeven, maar dat in streken, waar men een anderen godsdienst heeft, met beleid moet worden opgetreden, ten opzichte van liet onderwijs heeft hij opnieuw op den voorgrond gesteld dat verschillende voorwaarden bij de subsidie regeling moe ten gelden en dat de Gouverneur-Gene raal nooit den plicht mag vergeten te zor gen voor de oprichting van scholen voor de bevolking Als uitvloeisel van het libe raal beleid heeft men dit volk laten leven onder eigen recht en wet; daaraan zijn bezwaren verbonden, maar de bedoeling is dan ook te rechlerlijd in te grijpen en de Minister stelt zich voor de arbeid van liet recht ter hand te nemen. Ver schillende wetsontwerpen zijn gereed, reeds wordt getracht door invoering van handige boekjes dit recht te bevorderen Het credietverband zal aan de beslissing van den Gouverneur-Generaal worden overgelaten; ten opzichte van de opium wordt gedaan, wat men kan, maar men kan niet alles ineens bereiken En wat tenslotte de verhouding van den Gouverneur-Generaal en den Minister aangaat, de Minister vestigde de aan dacht op hetgeen hij heeft gedaan in dezen, en meende dal daarin geen enkele reden tot critiek lag opgesloten. Ver der gaan dan nu zou hij niet; de verhou ding van hem tol den Gouverneur-Gene raal is er meer «ene van staatsbeleid, dan vau staatsrecht en is afdoende ook destijds door den Minister Idenburg ge regeld geworden. Ook hier betoogde de Minister dat men zijn vcrkiezingsuitlalin- gen niet mag uitspelen bij zijn optreden in een Kabinet dal met de concentratie niets te maken heeft; hij aanvaardde zijn zware laak, meeneud dal hel zijn plicht was en dankte voor de welwillendheid waarmede Tien hem in .hel algemeen was tegemoet gekomen Na korte replieken, waarbij de Minis- ter nog beloofde het plan-Van der Bilt inzake een radiographische gemeenschap mei onze koloniën nader le overwegen, zulks ingevolge den krachligen aandrang van den heer Laan, werd toen het de bat gesloten en werd de Indische begroo ting onveranderd en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vrijdag zal de Se naat nogmaals vergaderen, teneinde zich bezig te houden met het wetsontwerp betreffende de onteigening voor het aan leggen van een verkeersweg te 's-Gra- venhageeen voor Den Haag inderdaad zeer belangrijk ontwerp V d M. DE „STANDAARD" EN DE ON- D ER WIJS-GOM MISSIE. Uit een driestar in de „Standaard stippen we de opmerkingen aan dat er in de pers links geen enkele vonk van geestdrift is opgelaaid dal het zonderling was van de com missie een Tweede Kamer-commissie te maken dal de auti-rev.-partij misdeeld is nu haar meest op den voorgrond staande mannen builen de commissie bleven, dal er gevraagd wordt of er nog over leg onder de leden Rechts zal zijn'? „Eendracht maakt macht, die eenheid ontbreekt als men niet vooraf saóinvan gedachten gewisseld hééft" luidt de slot- geen twijfel aan." Zij zweeg weder en dal stilzwijgen scheen den man vele minuten te duren, hoewel er slechts een paar seconden wa ren voorbijgegan, voordat 'zij vriende lijk zei: „Ik wou wel eens welen waarom u dat zoo zeker weet." „Omdat er geen reden kan zijn om te twijfelen", luidde het korte antwoord "Weder een korte stilte, totdat Cicely heel zacht zei „Ik geloof dat u zich vergist Ik ge loof dat er wel degelijk reden is voor twijfel." „Waarom zegt u dat 7 Hoe kunt u zeggen, hoe kunt u weten, wat ik Zijn plotseling stilzwijgen was veelbe- teckcnend. Cicely kwam een weinig na der. „Dr Fergusson", zei zij zacht maar lieel snel, „ik weet niet hoe ik het u moet verklaren waarom ik het zeg lik ben overtuigd dat u verkeerd doet uw schepen te verbranden Ilc ben Kamerverkiezing in Botter dam III. Bij de gister gehouden stemming vooi' een afgevaardigde iu de Tweede Kamer voor het district Rotterdam in de vacature» ontstaan door het bedanken van den heer J. H. Lasonder, bekwam, zooals we reeds bullitineerden, de beer prof. dr. B. D. Eerdmans (U. L.) 1755 stera men, de heer H. Stulemeijer (R. K.) 1532 stemmen en de heer A. B. de Zeeuw (S. D. A. P.) 527 steramen, zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen dr. B. D. Eerdmans (U. L.) en fl. Stu lemeijer (R. K.) Er wareu uitgebracht 3851 stemmen, waarvan 37 van onwaarde. Bij de periodieke verkiezing in 1913 werd de heer J. H. Lasonder (U. L.) bij eerste stemming gekozen met 2521 stem men, tegen 446 op den sociaal-democraat Jos. Loopuit en 1731 op den beer Stulemeijer. Voordien bad kolonel Verheij zitting voor dat district, dat hij in 1901 en 1905 bij eerste stemming wist te be houden eu in 1909 na herstemming met mr. J. A. Loeff. In het korte tijdsver loop tusschen den dood vau kolonel Verheij en de perioditke verkiezing in 1913 werd de heer Stulemeyer bij enkele candidaotstelling gekozen. Uit de verkiezing van gister is weer één ding duidelijkdat een deel der vrijziamgen weer eens trouw aan hun ingeboren lakschheid is gebleven. OUDERDOMSRENTE. Naar hel N. v. d D verneemt, is hel aantal aanvragen van 70 jarigen bij de Rijksverzekeringsbank thans reeds geste gen tol 111 000. Ambtenaren van bet stadhuis assisteeren nog eiken avond om hel vele werk onder de knie te krijgen. Bij kon besluit is mr J P graaf van Limburg Stir urn, Ilarer Majesleits zaakgelastigde met den persoonlijken titel van buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, chef van het Kabinet van den minister vau builenlandsche zaken, benoemd tot Ha- rer Majesleil's minister-resident met den persoonlijkeu titel van buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij de hoven van Stockholm, Kopenhagen en Christiania is met 15 dezer e. o en pensioen ver leend aan luit. kol. F J A. II. Hendriksz, commandant van het 15e reg. inf. en is in zijn plaats benoemd tot luitenant-kol comm. de majoor P. A A Olrée van het 4e reg en in diens plaats de kapitein G. W. Fris vau hel 19e reg is benoemd tot directeur van liet p en l kantoor te Hengelo G Baert thans id te Helmond; is op verzoek e. o. als leeraar R H. B S. te Warffum B H. Pclcri Uit Middelburg. Woensdagmiddag le 3 uur had in hel Schuttershof alhier de eerste vergade ring plaats van het Eere-Comité en hel comité dat zich op initiatief der Veree- niging „Uit het Volk—Voor het Volk" ge vormd had ter organisatie van de vie ring der onafhankclijkheidsfeeslen op 5 Mei 1914. De heer L. K. van der Harst JJzn heette de aanwezigen hartelijk welkom en dankte hen voor hunne bereidverklaring om toe te treden tot dit comité Hij gaf daarna het woord aan den heer H de Blouw die in eene interessante rede een beschrijving gaf van den toestand van Walcheren zooals die was gedurende de Fransclic ovcrhecrsching, de dagen voor afgaande aan liet vertrek van de Fran- sche bezetting en de vreugde bij den in tocht der Hollandsche troepen, daarbij tal van bijzonderheden mededeelende om trent de feesten die alhier op 5 Mei 1811 plaats hadden. De voorzitter verzocht daarna den heer Mr II J Dijekmeesler, Commissaris der Koningin in Zeeland, als beschermheer van het comité te willen optreden welk aanbod door dezen werd aanvaard, waar bij hij de beste wenschen uitsprak voor hel welslagen der feesten Verder werd het beschermheerschap aangeboden aan den heer Jhv M van den Brandelcr. Burgemeester van Mid delburg en het Eere-voorzittcrschap aan den heer P Dumon Tak, Wethouder van Middelburg. Ten slotte werden bij acclamatie in het dagelijksch bestuur benoemd de hce ren L K van der Ilarsl JJz als voorzit ter, Pli J Callenfcls als secretaris en J Delzenne als Penningmeester o Uit Vlissingen. De te Feijcnoord gebouwde torpedo jager Panther" heeft gisteren bij den ter reede te Vlissingen gehouden officieelen proeftocht aan de gestelde eischcn voldaan en vertrok lieden weder van daar lot hel houden van schiet en andere proeven. Met ingang van 16 Januari is de zee varende C J van Oppen te Terneuren aangesteld als hulploods ter standplaats Vlissingen Uit Tholen. Woensdagavond hield te S t M a a r- t e n s d ij k de heer dr Jenny Weijcr- ïnans een voor ieder toegankelijke be spreking in bel belang cener drinkwater leiding 'voor het eiland Tholen. Op zeer eenvoudige wijze vertelde hij aan zijn hoorders hoe een drinkwaterleiding tot stand kan komen zonder dal alle de inge zetenen ook maar iets op hun belasting biljet er voor behoeft in rekening te worden gebracht De risico, die er voor de gemeenten in zou schuilen nam wal Zuid-Beveland betreft het Rijk voor zijn rekening en evenzoo zal dat ook voor de Thoolsche waterleiding geschie den Op desbetreffende gestelde vragen toonde de heer Weijcrinans aan het nut dal er voor iedereen uit voort kan sprui ten, zoowel voor den burger als den land bouwer en voor den ondernemer eener induslrieele onderneming Herhaaldelijk wees de spreker daarbij op voorbeelden uit Zuid-Beveland, wat thans reeds van die voordeden profiteert Staande de bijeenkomst werd reeds ge legenheid gegeven een adres te teekenen ter verzending aan den gemeenteraad bedoelende het gemeentebestuur den volkswensch le doen kennen tot het aan vaarden van de aangeboden gelegenheid thans de gemeente een drinkwaterleiding le verschaffen welk adres de handtcekc- ning van ongeveer alle aanwezigen mocht verwerven. Ook te Stavenisse trad de lieer Weijermans Woensdag als spreker op, en ook daar teekenden verscheidene perso nen op een verzoekschrift aan den ge- meenteraad j In de vergadering van den raad van j S t Annaland op jl Dinsdag gehou den werd met algemeene stemmen beslo ten een wijziging te brengen in dc ver ordening regelende de toelating der kin dereu op de o I. school aldaar. Bepaald werd dal deze toelating zal plaats hebben om dc negen maanden voor die kinderen van morgen hier gekomen om u le zeggen „Om wat te zeggen?" „Om u te zeggen dal het verkeerd is uw werk hier op te geven en weg te gaan." „Verkeerd? Waarom?" Het was Fer gusson onmogelijk nog een syllabe te uiten, hij staarde maar steeds naar dat gebogen hoofdje, en had geen vuriger wensch dan dat zij heen zou gaan voor dal hij niet langer weerstand kon bieden aan de overweldigende begeerte haar han- jden le vatten in de zijne en haar aan zijn borst le drukken. „Heel, lieel verkeerd", antwoordde zij met vaste stem. Zij sloeg de oogen naar hem op en keek hem aan; „u moet niet heengaan. Ik ben hier gekomen om u le zeggen dat u niet heen moet gaan Bébé en ik kunnen u niet mis sen." Die laatste woorden zei ze heel zacht, bijna onverstaanbaar; maar Fer gusson hoorde ze cn hij zag de spreek- i ster aan of hij zijn ooren nauwelijks kon geiooven. j „Bébé en u?" herhaalde hij „Bébé en ik", fluisterde zij. „O! - ik had niet moeten komen mis schien, maar er was geen ander middel om u te loonen wat een vreeselijke vergissing u op het punt was te begaan, en Rupert zegt altijd dat ik zoo im pulsief ben", voegde zij er bij roet een lachje „Ik ben hier naar toe gekomen omdat ik een ingeving had dal ik komen moest' Zij kwam wal nader en legde liaar hand op zijn mouw. Zoo zag ze hem aan, onschuldig en smeekend als een I kind. „Ik weet niet wat neef Arthur er wel van zeggen zou als hij het wist." J „Maar ik begrijp het zelfs nu nog niet." Hij deed een poging om heel be daard en kalm te spreken, maar dit ge lukte hem niet. „Ik geloof niet dat ik u of Bébé van eenig nut zou kunnen zijn. Er zijn andere dokters genoeg die „Andere dokters genoeg", ant woordde zij met trillende stem; „maar er is maar een zooals u - en en zijn alle mannen dan zoo onbegrijpe lijk? Begrijp dan toch, Bébé en ik vra gen u of u wilt blijven Wij zijn lieel brutaal en onbeschaamd - Bébc en ik" Nu sloeg zij de oogen niet naar hem op. Zij zag niet zijn stralenden blik, zij voelde alleen hoe hij de armen om haar heen sloeg, zij wisl aileen wal een on uitsprekelijke rust het voor haar was haar gloeiende wangen tegen zijn borst te verbergen, terwijl hij zich tot haar overboog en haar harstochfclijke woord jes toefluisterde, die haar onuitsprekelijk gelukkig maakten, „Ik kan hel nog niet begrijpen", zei hij, terwijl hij zacht haar kin oplichtte en haar diep in de oogen zag. „u kunt het niet mcenen dat u zich zou willen neerbuigen tol mij?" (W.ordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1