Safe Deposit CRED1ETVEREENIG1NG I UITGIFTE van i 1001.009.- UNDEELEN. C C. BENDER LIPS' P1AN°'S - VLEUGELS - ORGELS PIA1LA= STEINWAY, STECK, IBACH Verschillende Berichten Advertentiën. der Firma J. A. ZIP VAN TEIJLINGEN, te Middellinrg Bevestigd te AMSTERDAM, Keizersgracht 277. Maatschappelijk Kapitaal f 5.000.000.- DONDEitDAG 15 JANUARI11914, Electro Technisch Bureau Groot© Magazijnen van Leiden - Amsterdam Hoofdagentuur van de Verhuren - Repareeren - Stemmen - Inruilen door do adjunct-directrice inoj Marie Ilcincn. Waar dit deel zich, behalve door grootcr omvang tengevolge van meerdere volledigheid, in niets onderscheidt van de jaargang 1913. zou er al heel weinig van te zeggen zijn, ware het niet da' hel thans do 10e maal is, dal deze be trouwbare gids in de vrouwenwereld het licht ziet Van een boekje met 80 bladz. in 1905 is het gegroeid tot een lijvig deeltje van 181 blz. in 1911. terwijl de oplage van 1000 tot 1700 exemplaren steeg Het was de Verecniging tot Behartiging van de Belangen der Vrouw, die 't ini tiatief nam lot de uitgave van een Vrou wenjaarboekje en daar het hier gold een schrede op een nog onbekend pad, is het verklaarbaar, dal blijkens meer dan 6611 zinsnede uit do inleiding lol den eer sten jaargang, zekere schroom haar ver vulde of haar pogen gewaardeerd zon worden Evenwel, die schroom is ijdel gebleken, want de wensch. „dat de be hoefte aan oen dergelijk werkje onze verwachting en de inhoud den koopcr niet zou, teleurstellen", door de toen malige bewerkster: Mw. M. W. 11 Rul gers Hoitsema, geuit aan het einde van haar voorwoord, is stellig in vervulling gegaan Sinds 1908 hoeft het nat. bureau voor vrouwenarbeid zich met de samenstelling belast. 0 IIET TOONEEL. De vrouw in 'l spel. Door het gezelschap-Rovaards Een dronken vrouw in liet dagelijksch leven voor ons iets walgelijks En de voorstelling van oen dronken vrouw op liet toonoel óók! We erkennen graag het talent en. den moed van de aclrico, die zich volkomen keil overgeven in de natuurgetrouwe uitbreiding van zoo'n rol. Maar men vrage ons niet om zoo iets mooi te vinden En nog zouden we dat gevoel van on behaaglijkheid misschien gedeeltelijk kun nen overwinnen, wanneer zoo'n tooneel noodig was, of gebruikt werd om een ont wikkeling te motiveeren van een ziel kundig proces dat van eenig belang was Maar in dit stuk is dal gerekte, weer zinwekkend tooneel alleen noodig 0111 een vrouw een bekentenis te laten af leggen, die ze nuchter niet wil doen; een bekentenis, die geen hooger beleekenis iieefl dan die in een gewone strafzaak. „De vrouw in 't spel" is voor ons een voorbeeld van de grove effect-jagorij van hel Engelsch of Amerikaansche tooneel. We krijgen er hier niet veel voorbeelden van to zien Behalve de betere stukken van Shaw en Wilde waait !maar zoo nu en dan een „successtuk" over het water Dat dit stuk in ons land ook een successtuk werd, hel was gisteren de 133ste op voering pleit niet voor den smaak van ons publiek. De inhoud is die van een echt-En- gelsche magazine-novelle met drakerige tooneclen van vervolgde onschuld, edel moedige zelfopoffering cn verdorvenheid Het is waarachtig de schuld niet van den schrijver dat we den haat van die Claire Forster, de demi-mondaine, nog zoo onbegrijpelijk niet vinden tegenover 'len man, die haar van den ecnigen min naar beroofde, die haar werkelijk lief had, die haar wilde trouwen, en wien ook zij dolveel hield. De schrijver heeft die vrouw met allerlei slechte eigenschappen beladen Maar wat hij ten slotte zijn edelmoedige zielen laat doen door beluistering van die dron ken gemaakte vrouw, is zeker niet min der antipathiek. We voelen echter weinig1 lust om het onbeteekenende gegeven van dit stuk te ontleden oon vrouw brengt een valschc beschuldiging van moord' in, en een andere vrouw (die van den onschuldig verdachte), weet zich door gehuichel de lieftalligheid in haar gunst in te dringen, en dan haar tot bekentenis te brengen. Zoo iels is een „gemengd bo- richt", geen tooneeistuk En dan nog den opzet van het stuk Het duurt tamelijk lang vóór de toe schouwer begrijpt waar het eigenlijk om gaat. En dan moet hij twee bedrijven door, die niet veel anders zijn dan een gedramatiseerde instructie van een recht zaak, met nu en dan klinkende frases van echtelijke liefde en trouw. Eerst het derde bedrijf brengt de verdere ont wikkeling cn de ontknooping. Onwaarschijnlijkheden? Och ja, die komen er ook in. We gelooven bijv niet dat een man van de wereld zoo dom is dat hij liet gevaar niet inziet van ongeda teerde minnebrieven in de handen van een vrouw die hem haat. Diezelfde man „vergeet" trouwens allerlei belangrijke bijzonderheden aan zijn advokaat te ver teilen, louter omdat hij zich zoo naïef onschuldig voelt. En we gelooven nog minder aan de mogelijkheid dat een fatsoenlijk jong vrouwtje in eens een maand lang zóó goed de cocotte speelt dat een ander, van liet vak, haar voor echt verslijt N'esl pas cocotte qui veut' Toch berust ,op zulke onwaarschijnlijk heden het heele stuk Neem ze weg, en het yefhaal zakt ineen. Zooals men wel meer ziet zijn de „slechte" rollen het best aan den schrij ver gelukt. De figuren van de demi- mondaine en van haar leeghoofdigen min naar deden ons van alle rollen het meest aan als „waar". Ook nog die van den ces van dit stuk in ons land verklaart. Wc begrijpen hel nu volkomen, dat do bespreking, die we onlangs uit dc „Te legraaf' aanhaalden, zoo over het spel uitweidt. Mej. Caroline van Dommelen heeft dc sjieko demi-mondaine getypeerd tooals haar weinig actrices in ons land zullen nadoen. Vooral in het tooneellje in dc gevangenis was ze prachtig. En in de bestiale scène van hot derde be drijf was het van groole verdienste, zoo als ze in haai' spel een dieper hartstoch telijk gevoelsleven lol uiting wist te brengen. Dat mevrouw Meunier - Nachtegaal 011s de rol van het lieve vrouwtje niet aan nemelijker wist te maken, ligt nkUWinn haar. I)e holste frases zijn haar in «len mond gelegd, en om 11a al die lieftallig heid over te slaan naar de duivelachtige huichelarij van 't laatste bedrijf is veel gevergd, voor haar te veel. De heer E. van Praag gaf oen zeer reëel type als domino losbol. En de heer Arnoldi was goed als echtgenoot. De schouwburg was tamelijk goed be zet. Dc gemeenteraad van Dordt heeft heeft mr J van Drooge tot wethouder benoemd. Gisteren is te Utrecht een feeste lijke bijeenkomst gehouden ter viering van liet lOjarig bestaan der Katholieke Sociale Actie. Het centraal bureau zal een feestgave krijgen, waarvoor de col lecte echter nog niet is afgeloopon. Naai* aan het Yaderl. wordt gemeld, heeft dc rijksopsporingsdienst van delf stoffen Maandag te Ratum (gemeente Winterswijk) op een diepte van 1115 me ier een lcolcnlaag aangeboord De daar aan voorafgaande zoutlaag heeft een dikte van 200 meter DE NIEUWE EFFECTENBEURS. De nieuwe effectenbeurs te Amslcr dam is ternauwernood in gebruik geno men of er rijzen reeds ernstige klachten. I11 het beursverslag van de „Dag. Beurs Crt." wordt behalve ecu klacht over de duurte van de telefoongesprekken die telkens act. kosten, nog hel volgende opgemerkt, dal van meer belang is. „Ook de gebrekkige verbinding met de groole Koopmansbeurs zal op den duur bclepimerend op de zaken werken. In dc eerste plaats kunnen of willen vele le den niet de vijftig gulden betalen, cischt om de koopmansbeurs te kunnen bezoeken, voorts is het bezoek aan deze beurs door de z g. „passerel" zeer tijd- roovend geworden en wat misschien het gewichtigste is, de voeling met het pu bliek aldaar is groolendeels verloren ge gaan. Het is toch geheel iets ander men met liet vooropgezet doel 0111 iemand te gaan spreken van de effectenbeurs door de passerel naar de koopmansbeurs 'loopt, dan het onwillekeurige contact dat men vroeger had door het vrijelijk circuleercn van de eene naar dc andere beurs Ieder beursman voelt natuurlijk het groole verschil DE SLEEPVAART OP BELGIË EN HET BINNENLAND. Aan dc „Dordt. Crt.' wordt geschre ven Er bestond bij de recders op bovenge noemde vaart reeds lang het voornemen om een groole grief uit hun bedrijf weg le nemen, namelijk, dat hun personeel, zonder een termijn van opzegging in aclii te nemen, den dienst maar verliet Dit had meermalen zeer nadeelige gevolgen, doordal schepen ter bevordering werden aangenomen, en de boot den volgenden morgen niet varen kon, omdat één van het personeel plotseling had medege deeld, dat hij de reis niet meemaakte Om zich in de toekomst voor dergelijke teleurstellingen le vrijwaren, was door die recders onderling besloten, om van 1 Januari 1914 af, wekelijks van hel loon hunner werklieden óén gulden in le hou den, tot oen bedrag, gelijkstaande met óén weekloon zulks ter waarborg, dal een behoorlijke termijn van 8 dagen voor opzegging van den dienst zou worden in acht genomen. Besloten werd, om bij wijze van con tract dezen maatregel in te voeren en be slist door le zetten. Daarom werd 11. Zaterdag aan de le den van het personeel een contracljq aangeboden, waarop hun werd gevraagd, of zij daarmede accoord gingen en zoo ja, dan dit met hun handteekening le be vestigen Het lot heden ondervonden resultaat is, dal ongeveer alle werklieden geweigerd hebben om te teekenen. DE HERSTELLINGSWERKEN AAN IIET PALEIS-FRONTON. Bij het passeeren van den Dam, zoo zegt de Amslerdamsche „Telegraaf', zal menigeen zich de laatste maanden afge vraagd hebben, of de houten stellage langs den voorgevel ten eeuwigen dage Jacob van Campen's meesterwerk zal blij ven ontsieren. Vermoedelijk zal dit niet het geval zijn, maarwe hebben redenen om aan te nemen, dat er nog héél wat water door dc te geschieden om verdere verwoesting van het beeldhouwwerk te voorkomen. Men weet voorts, dat de commissie een onderzoek ter plaatse heeft inge steld en dal daarvoor feitelijk het houten stellage verrees. Verder dan tot een onderzoek heefl men liet intusschcn niet gebracht. Al spoedig toch werd de commissie verdeeld in een meerderheid, die hitsluitend maat regelen lot behoud van hel bestaande wenschte te nemen cn een minderheid, die algehce.'e vernieuwing cischtc. Onder deze omstandigheden bleef van een vruchtbaar samenwerken weinig over. Hol is alleszins begrijpelijk, dal dc regoeringsautoriteiten, die in dezen een beslissende stem hebben, nu de zaak feitelijk op een dood punt gebracht werd, weinig kunnen doen, 0111 lol een alleszins bevredigende oplossing le geraken. Wél zendt dc commissie nu en dan rapporten naar Den Haag, maar zijn onze in lichtingen juist dan is het reeds voor gekomen, dat dergelijke paperassen on gelezen ter zijde werden gelegd, althans geen antwoord waardig werden gekeurd Hoe het zij we meenen met eenige ze kerheid le durven voorspellen dat Am sterdam voorloopig hel vrije gezicht op 'l Palois-fronlon nog zal worden ont houden. Andermaal is het gedeelte van de Coolvest te Rotterdam, dat het eerst voor demping in aanmerking komt, droogge legd. Het beheicn van dat gedeelte is hervat. Aan den Hoek van Holland heeft naar de N R. C meldt, een rijksveld wachter den scheepskok G van D. en den rijwielhersteller II. M. W anngehou- den, die verdacht werden van diefstal van f 20.000 aan Russische, Zwcedsche, Hongaarsche, Roemeensche effecten, obligation Zuider Hypotheekbank, Ned Werkelijke Schuld en Ned Centraal Spoorwegmaatschappij, alsmede van het openbreken van offerbussen in een R K. kerk te Utrecht. Zij stonden op hel punt om met een Hnrwichboot naar En geland te vertrekken. Een onstichtelijk tooneel heeft Zon dag plaats gehad in de R. K. kerk te Gouda Een kerkbezoeker kreeg ruzie met den kerkkriechl over een sigaar, die de bezoeker niet wilde wegwerpen. De ruzie ontaardde in een vechtpartij, waaraan de kerkbezoekers niet in staat waren een einde te maken. De politie herstelde ten slotte de .orde in de kerk. N. R. C. Onder de gemeente Noordwijkerhout in den Hoogeveenschen polder, zijn, naar de Tel. meldt, ongeveer (30 oude zilveren munten gevonden, waarbij een tiental ter grootte van een rijksdaalder cn afkomstig uit den tijd van keizer Maximiliaan, Karei V cn Philips II Do jongste penning draagt hel jaartal 1571. Ze zijn opgezonden naar het rijks-pen ningkabinet te 's Gravenhage Dinsdagmiddag werden in het kabi net van den rechter van instructie te Amsterdam hel echtpaar De Klerk en het 8-jarige zoontje Casper geconfron teerd met een boerachtig uitzienden man van donker uiterlijk, gisteren aangehou den, in verband met hel verspreide sig nalement van „Boercnjanlje". Hel bleek echter „Boercnjanlje" niet te zijn Hij was een hoofd grooter dan do gesignaleerde Ook juffrouw Nieuwenburg, die later werd geconfronteerd, herkende hem niet als „Boerenjantje". Dinsdagmorgen is naar de N. R C. de 50-jarige fabrieksknccht O F. in de sloommeelfabriek Forluna le Leeuwar- bij het reinigen van een schroef van een hoogte van twee meter doodgevallen. BRANDKASTEN, SAFE-DEPOSITS, KLUIZEN en KLUIS DEUREN, BRANDKISTEN en SLOTEN. G-opeDd op werkdagen van 1012 nar des morgens. Atzonderljjka vertrekken voor het knippen van oonpocs. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP OPGERICHT 1853. waarvan tot dusver uitgegeven f 3.000.000. en waarop gestort2.976.000 RE8ERVEFOND8 f 706.000.— EXTRA RESERVE f 114.000.— De Directie van bovengenoemde Instelling bericht, dat de INSCHRIJVING op f I OOO.OOO.Aandeden in 'stukken van f ÏOOO.en f 500.— wordt opengesteld op van ÏO tot 4 ure, bij het Hoofd- en Bijkantoor te Amsterdam en ten Kantore van hare Agentschappen te Alkmaar, Arnhem, Deventer, Dordrecht, 's-Gravenhage, Groningen, Leenwarden, Maastricht, Middelburg, Rotterdam, Tilburg, Utrecht en Zwolle, alwaar prosp'ctnssen In inschrij- viugabiljetten Verkrijgbaar 2iju. AMSTERDAM, 6 Januari 1914. VERPLAATST: StOOBDOOtilMSt van Mapkt O 12. Van Vï>BBi'FeB ['Middelburg '.Rotterd'.s. Donderd. 8 vm. 6.20 vm 8.vm. 8. 10 6/zO 8.— I 8.— w wx 1Maandag 12 6 20 8- Lange Itelft I nn. 25/86. 'Dinsdag 13 6.20 8, GEBR. POLAK. Woensdag 14 -.I - - advokaat, maar die zou niet zoo'n indruk het IJ zal vloeien eer lot „de onlmante- hebben gemaakt als hij niet zoo waar-, ling" van hel fronton wordt overgegaan dig en overtuigend werd gespeeld door den nog altijd zoo kranigen Alex. Faas- sen Sr. Zooals men weel, werd indertijd, nadat van een der figuren in het fronton een arm was afgevallen, een staatscommissie Het is trouwens het spel dat het sue- benoemd, die moest nagaan wat er dien- GEVESTIGD 1850 HOFLEVERANCIER n 41 J I GLASHAVEN 17 nOU6rtldfll WIJSHAVEN 94 1 GLASHAVENS INGEBOUWD VERKRIJGBAAR IN DE FABRIKATEN 9-,oouidrnkkprij. Pinna D G Rröher Jr Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 6