BIJVOEGSEL FEUILLETON. CHRISTINE, BINNENLAND. Bit de Staatsconrant. Kerknieuws. Dinsdag 6 Jan. 1914, no. 4. Op weg naar de grondwetsher ziening. Gisteravond liicld de Vrijzinnige Pro paganda-vereeniging, verleden jaar herfst hier ter slede gevormd, haar eerste openbare vergadering in de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging". Mr. E. E. van Raalte, lid der Tweede Kamer voor hel district Middelburg, hield een rede over bovengenoemd onderwerp. Nadat de heer Roskcs, voorzitter der vereeniging, den spreker met een enkel woord had ingeleid, waarbij liij op de betoekenis van den lniidigen poli tieleen toestand wees en den afgevaar digde welkom heette als iemand, die in het actieve, politieke leven slaat, besteeg de heer Van R a a 11 e, die bij zijn bin nenkomen in de zaal met hartelijk hand geklap ontvangen was, hel spreekge stoelte. De spreker begon met hel een bijzon der genoegen te noemen, in de eerste vergadering der verecnigiug hel woord te kunnen voeren als een inleiding liarer werkzaamheden Hij schetste nader haar taak niet als een van bespiegelen en getheoretiseer, maar van handen nil de mouw steken, om vervolgens in aansluiting bij de woor den van den voorzitter den nadruk te leg gen op hel woordje „de" in de helite ling zijner toespraak, Op weg naar "ecu" grondwcts-herzicning zijn we eigenlijk altijd. Onze grondwet is hel volgende jaar een ieeu,w oud. Ze dateert immers van 1815. Thans zijn we op weg naar een gedeeltelijke herziening daarvan. Hel kiesrecht moet op die wijze hervormd worden, dal liet algemeen mannenkies- reeht wordt ingevoerd (waardoor hel aan tal stemgerechtigden met een derde zal vermeerderen), terwijl den vrouwen de weg naar de stembus zal geopend wor den. Spreker wierp dan een terugblik op den achter ons liggende» verkiezings strijd in Walcheren. Hij is geneigd, te ge- looven, dat ons eiland eigenlijk altijd is „om" geweest, maar dat in dezen zo mer de kiezers tot het bewustzijn zijn gebracht, van hun politieke overtuiging te doen blijken. Bij de volgende verkiezing gaan we aldus de spreker, hel nog beter maken met een kern van hulptroepen van sta vast. Een mooi kenmerk der constilulior neele monarchie is de verwezenlijking van hel denkbeeld, dat liet volk zich zelf regeert Dit zal nog 'meer het geval wor den, als ons reeds uitgebreide kies recht niet langer attributief blijft, maar al gemeen wordt, natuurlijk met uitsluiting van diegenen, welke oin dringende rede nen van staatsbelang daartoe niet gerech tigd kunnen worden geacht. Naar Engeland verwees de spreker herhaaldelijk in zijn rede, daar dit rijk naar bekend is dc bakermat is van het parlementarisme. En al gaal de regee- ringswisseling bij ons niet 7.00 automa tisch in haar werk als aan de /Overzij van de Noordzee, toch beslist hier de volkswil over den kring van personen, die met de uiloefening der regeermacht zullen worden belast. Vroeger stonden er twee groole staats partijen tegenover elkaar, de liberale en de conservatieve. Dit is thans in alle lan den veranderd. Dc concentratie, een Naar het Engelsch. deer L. G. NOBERLY. 3 7.— „U lieeft uw huis en uw praktijk toch nog niet opgegeven?" vroeg zij en haar toon was nog altijd zakelijk en kalm en zijn stem klonk beleedigd, toen hij antwoordde „Ik heb mijn huis een agent in lian- den gegeven om te verhuren; met mijn werk ga ik voort totdat ik iemand ge vonden heb die het van mij kan over nemen; zoodra atles geregeld is, zal ik vertrekken. Om u de waarheid te zeggen zal ik blij zijn als het zoo veh is." Ci cely's hart bonsdeer was zulk een bit tere klaink in zijn slem. Zij kwam een sla'p nader (zij stonden heiden nog sedert zij was binnengekomen) zij had dc woor den: „ik wilde' zelfs uitgesproken, toen de deur wijd werd opengeworpen en Ja mes aankondigde. „Mevrouw Deane." Cicely wist niet of zij lachen moest of schreien toen deze heel gewone kennis, de ajledaagschheid, welvoegelijkheid en domheid in persoon de kamer binnentrad. Zij wist maar al te wel dat mevrouw merkwaardig kenteeken van denlaalsten stembusstrijd, trad behalve tot afwering van nadeelen uiteraard o.ok tot verkrijging van hervormingen op, zoowel op staats rechtelijk als maatschappelijk gebied. De vrijzinnige propaganda-vercenigin^ is onder een gelukkig gesternte geboren. Het vroegere onderlinge partij-krakeel Ier linkerzijde werkte de /actie-der zgn. jonge liberalen tegen. Dit lie zwaar is thans voor afzienbare» tijd van de baan De concentratie is hechter dan ooit. Spreker ging dan dieper op de jongste crisis iu. Hij noemde de kritiek pp de sociaal-democraten naai' -aanleiding hun ner weigering, de ministers-portefeuilles te aanvaarden, lol op zekere hoogte rechtvaardig, maar wees er nadrukkelijk op, hoe voor hen aan liet aanvaarden daarvan groote moeilijkheden en opof feringen verbonden waven De sterke aanwas der op hun can didate» uitgebrachte stemmen heeft hen, zelf blijkbaar overrompeld. Het aanvaar den der portefeuilles zou waarschijnlijk een scheiding in de socialistische gele deren bewerkt hebben. De lieer van Raalte gelooft, dat deze scheiding toch komt. Hij begrijpt, dat zij^Jlians daar voor zijn teruggedeinsd. Daarna was de Concentratie niet ver plicht, de rcgecring te aanvaarden. De Tweede Kamer telde toen maar 37 (nu 39) leden der burgerlijke, liberale partij en Van te voren was bovendien door l geheele land bekend gemaakt, dal de concentratie het bewind in handen zou nemen, als ze over de meerderheid be schikte. Wel verwachtte men de mede werking der sociaal-democraten. De Concentratie besloot, 11a de weige ring van deze partij drie vertegenwoordi gers in hel kabinet zitting te doen ne men, als een vrijzinnig staatsman builen de concentratie werd geroepen, een mi nisterie te vormen, dezen tc steunen, indien het door hem te vormen kabinet de twee hoofdpunten van 'l concentratie- program (algemeen kiesrecht eu staats pensioen') op zijn program zette. De leden van het ministerie-Cort van der Linden bchooren alle tot de linker zijde. De formateur heeft overleg ge pleegd mei de vertrouwensmannen der concentratie, althans bij die kringen hel oor le luisteren gelegd. Vervolgens ging de spreker het ver schil tusschen dit en een concentratie- kabinet 11a en loochende, dat dit, zoo- als mr. Lohman beweerde, een koninklijk kabinet moet lieelen. Mr. Corl van der Linden is zelf daar iu de Kamer niet op ingegaan. Een koninklijk kabinet is in ons land niet en zeker niet meer moge lijk. Spreker schetste dan uitvoerig dc mo- lie-Keuchenius cn de Luxemburgsche kwestie uit 1866 en '67, in welken tijd de' Kamer twee maal achtereen ontbonden werd, terwijl ten slotte het ministerie toch gedwongen was, af te treden. Dat was de laatste poging in ons Parlement, om een kabinet le handhaven legen den zin der Kamer. Mr. Cort van der Linden bleek vol gens een in de Kamer gehouden rede legen den naam „extra-parlementair ka binet" bezwaar tc hebben Inderdaad lean die naam lot verwarring aanleiding geven. Hel [onderscheid anet ieen gewoon ministe rie is, dal in normale omstandigheden een grootcr deel der ministers uit Ka merleden wordt gekozen. Do meeste hui dige kabinels-leden hebben geen deel, genomen aan den laalsten verlciezings-' strijd. Daardoor valt het hun gemakke lijker buiten de nawerking daarvan le blijven en bestaal er meer geloof in de zuiverheid hunner bedoelingen. Dit kabinet wil dezelfde zaken ver wezenlijken als waarover gestreden is, bovenal de parlieele grondwelshcrzie- ning. De vraag is gesteld, of het kiezersvolk zich waarlijk ten gunste van de twee, bo ven genoemde maatregelen uilgesproken heeft. Mr. Fabius loochent dit. De lieer Cort van der Linden merkte echter te recht op, dal de eenig juiste maatstaf lot beantwoording dier vraag in de politieke overtuiging der gekozenen ligt. Het is behalve een staatsrechtelijke Deaiie als zij eenmaal goed en wel in dc kanier zat, er niet gemakkelijk weer uit ging; met een zucht schikte zij zich dus in haai* lol, terwijl Fergusson liaar de hand tot afscheid reikte. „Ik moet verder, mevrouw", zei hij, „mag ik soms even naai* de kinderkamer gaan om juffrouw Moore en Bébé goedendag tc zeggen?" „Natuurlijk", antwoordde Cicely met haai" vriendelijk lachje. „Bébé zou vree- selijk veel verdriet hebben als haar lieve dorkter op reis ging over de zee, zonder afscheid van haar te nemen." ,AIs u ten minste over dc zee gaat," voegde zij er in gedachte bij, toen de deur was gesloten en zij ging zitten om naar mevrouw Dcane's weinig interessant gesprek te luisteren. „Als u gaat over de zeel" HOOFDSTUK XVII Ik kom vandaag om u dat le zeggen. Fergusson had het groote huis op hot Eaton plein zeer terneergeslagen verla ten, maai" den volgenden morgen was hij nog somberder gestemd. Hij zat alleen in de kamer die hij als studeer- en zit kamer gebruikte; op de tafel voor hem lagen twee brieven, de eene van een agent van een verhuurkantoor, waarin hem werd medegedeeld dal er iemand was die misschien zijn huis wilde hurendc andere van een practiscereud geneesheer uit het Noorden van Engeland. Deze gaf zijn vertangen te kennen persoonlijk ook een zedelijke eisch, dat de wetge vende macht aftreedt, als een grondwets wijziging aangenomen is. Op liet oogen- blik moet hel ministerie echter eerst twee maatregelen afdoen. Ten eerste het herstel van het financieel evenwicht, dat het vorig ministerie verstoorde, daar nu reeds een stuk staatspensionneering in werking is, dat miljoenen jaarlijks kost en zal kosten, zonder dal de middelen aanwezig zijn, 0111 daarin te voorzien. Ten tweede moet liet ouderdoms-pen- sioen worden uitgebreid tol alle behoef tige zeventigjarige», zooals de leidcrs der verschillende linksche groepen dit onder liet vorig kabinet in de Kamer voorstel den. Als deze twee maatregelen zijn tot stand gekomen, kan men tol de grond- wets-iicrziemng overgaan. De houding door hel huidig ministerie ten aanzien van 't onderwijs aangeno men, heeft algemeen bevrediging ge wekt. Men weet, hoe men van rechts lot wijziging van het kiesrecht wil mee werken, mits art 192 der grondwet ver anderd wordt. De regcering verwierp de ze transactie als onlogisch. Dc bekende staatscommissie zal onderzoeken, of en volgens welke wettelijke regelen de sub- sidieering van liet bijzonder onderwijs onder waarborgen voor <ic deugdelijkheid van 'l onderwijs mogelijk georganiseerd kan worden. Men streeft naar een com promis. De commissie kan een voorstel tot grondwetswijziging doen. Mi\ van Raalte twijfelt, of de school strijd voor goed beslecht kan worden Tegenover dc leus der rechterzijde „de bijzondere school regel, de openbare uit zondering of aanvulling" slaat het begin sel der concentratie, dal hel behartigen der belangen van 't lager onderwijs de taak van den staat is. Een wapenstilstand is evenwel moge lijk en wenschelijk in 't belang van het olksonderwijs zelf. Een groot deel van 't volk is gehecht aan kerkelijk getint on derwijs. Hel is een algemeen staatsbelang dat ook dit zoo deugdelijk mogelijk zij Spreker heeft geen bezwaar legen rui me subsidies, als er waarborgen zijn dat die waarlijk het onderwijs ten goede ko men, Wij moeten echter niet vorderen, dat de waarborgen van dien aard zijn, dal wal de voorstanders van confessio- 1 onderwijs verlangen, daardoor niet verwezenlijkt kan worden. De waarbor gen moeten dus in beperkte male geëischl worden. Hoofdbeginsel moet zijn dat het openbaai" onderwijs overal waar noodig, le bekomen is en dat dit liet peil van 'l onderwijs in 'l algemeen bepaalt, waardoor dus een zekere concurrentie in 't leven wordt geroepen. De heer van Raalte twijfelt, of om dat le verkrijgen, grondwetsherziening noodig is Zoo ja, moet de onderwijskwestie dan nu in de herziening worden betrokken? Hel kiezersvolk - slaat geheel anders te genover een grondswetsherziening ter zake van het kiesrecht als van 't onder wijs. Het laatste mag hel eerste niet op houden. De minister president heeft zich niet willen uitlaten omtrent den lijd, dat de grondwels-hcrziening le verwachten is. Spr. zette dan uiteen, hoe een grond wetswijziging tot stand komt De wet, waarbij die wordt voorgesteld, moet den tekst daarvan inhouden, maar is overi gens eene gewone wel. Als deze tot stand is gekomen, worden de Kamers ontbon den. In het nieuwe Parlement wordt die dan opnieuw ingediend en moet ze twee derden van hel aantal stemmen op zich 'ereenigen. De tweede Kamer-verkiezing kan dus als een soort referendum dooi de kiezers beschouwd worden. Over die grondwets-lierziening behoort die verkiezing alleen le gaan. Dal is echter niet le dwingen Die verkiezing moet niet samenvatten met de periodieke Ze kan dus vóór 1917 verwacht worden en wel in den zillingslijd 1915-- 16 of in 't jaar 1916 op zijn laatst. Er is dus niet veel lijd voor de voor bereiding. Mr Van Raalte eindigde dan ook met een warme aansporing, geen lijd verloren te laten gaan en vergeleek de a s campagne met een bergtocht, waarbij den klimmers „Glück auf" wordt gewenscht. over le komen om alle bijzonderheden omtrent de praktijk te Vernemen. „Met geweld mijn schepen verbranden", mompelde Fergusson, terwijl hij de kamer rondkeek die hij was beginnen lief te krijgen; hij glimlachte maar hel was een droevig glimlachje zonder 'vreugde. Die blilc om zicli heen herinnerde hem plot seling aan hel eerste bezoek van Chris- line,"toen hij de praktijk waarnam voor Dr. Stolce eu in zijn huis woonde. Hij moest waarlijk lachen als hij zich den verbaasden'blik van Jiel jonge meisje her innerde en haar naieve bekentenis hoe weinig overeenkomst zij zag tusschen zijn persoon en liet huis waarin hij haar ont ving. En als hij nu den blik liet gaan door zijn studeerkamer in Zuidelijk Lon den dan vroeg bij zich af of Christine, deze omgeving meel- iu overeenstemming zou vinden met zijn persoon, Er was hier zeker niets van die keurige nette deftigheid van Dr. Stokes goed onderhouden wo ning. Geen twee stoelen die bij elkaar hoorden, maar zij waren alle gemakke lijk en prettig. De wanden waren be schilderd, zacht geel, wal een indruk van zonlicht gaf, zelfs op de donkerste dagen eu de weinige platen die tegen den zon- nigen achtergrond hingen waren zeer goede foto's in eikenhouten lijst, die eenige oude Meesters van de Italiaan- sclie School vertegenwoordigden. Boeken kasten bedekten een groot deel van den wand, boeken bedekten de tafels, zelfs Na afloop der luid toegejuichte rede,, vroeg het bestuurslid Boas son, hoé het met de grondwets-herziening moet gaan, daar toch de Eerste Kamer over wegend rechts is en de Provinciale Sta ten, eveneens met een rcchtschc meer derheid, niet ontbonden kunnen worden De heer "W e ij 1 vroeg een nadere inlich ting naar aanleiding dor woorden „vrij heid van pedagogisch inzicht", welke in de opdracht van de staatscommissie voor 't onderwijs voorkomen. Mr Van Raalte, de tweede vraag het eerst beantwoordend, meende, dat daarmee hetzelfde werd bedoeld als wal spreker had aangevoerd betreffende de beperktheid der noodig geachte waar borgen, daar anders hel pedagogisch in zicht belemmerd kan worden. Den eersten vrager stelde spreker in zoo verre gerust, dal hij verklaarde, niet te gelooven aau liet 'stand lio.uden van een opponeerend Hooger Huis. Vroeger of later buigt dit toch voor den volkswil Men zie daarvoor naar Engeland De Eerste Kamer is uit le verstandige man nen samengesteld, dan dal ze met de meerderheid van l volk een strijd zou willen aanbinden De voorzitter bracht deu spreker die beide heeren blijkbaar naar genoegen beantwoord had, een hartelijk woord van dank. Hij spoorde de ledeu voorts aan, trouw de vergaderingen der vcreeniging le bezoeken en lol verleenen van steun in '1 algemeen. Nadat de geïntroduceerde» de vergader zaal vertalen hadden, bleven verschei den leden en begunstigers in tegenwoor digheid van mr. Van Raalte in huishoude lijke bijeenkomst nog een tijdlang samen tot het hespreken van dc meest doeltref fende middelen tot hel bereiken van 't doel. TER LAAN BURGEMEESTER Naar de Tijd verneemt, zal de heer IC. ter Laan geen burgemeester van Zaan dam worden De oorzaak hiervan moet hierin gelegen zijn, dal de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, mr. Van Leeuwen, onoverkomelijk bezwaar had tegen hel propagandistische karak ter van dezen sollicitant Gevraagd, of hij 11a evcnlueelc benoeming dit karakter afleggen, heeft de lieer Ter Laan zich volle vrijheid gereserveerd, weshalve de commissaris der Koningin hem niet kon aanbevelen De Telegr. evenwel verneemt, dat de benoeming van den heer Ter Laan tol burgemeester van Zaandam zeer spoedig m de Stel. zal verschijnen. DE ZIEKENFONDSKWESTIE TE DEVENTER. De strijd tusschen de geneeshecren cn het ziekenfonds le Deventer is een nieuw stadium ingetreden. Vrijdagavond werd een buitengewone algemeene ledenvergadering gehouden, ten einde tc voorzien in de vacature van commissaris van het fonds ontslaan door het bedanken van den heer G. Alberts. Door commissarissen was overeenkom stig art. 2S van het reglement bij het be stuur een voordracht ingediend, bestaan de uil de heeren H. W. Bunschoten, wet houder, en W de Visser, directeur der Burgeravondschool. Doch ook door twintig leden was een aanbeveling ingezonden, beslaande uit de heeren dr H Cornelissen en dr. II. K. Offerhaus, geneesheeren De voorzitter de heer E. Kager, was van oordeel dat deze aanbeveling voor kennisgeving behoorde le worden aan- voorzilter op grond van een ingewonnen rechtskundig advies. Na een scherp debat deelde de voor zitter mede, de stemmen, uitgebracht op andere personen dan die op de voor dracht van commissarissen voorkomen, van onwaarde te zuilen-verklaren. Daarop noodigde dr. Gooszen de heeren uil, om in blanco te stemmen. De uitslag der stemming was, dat uit gebracht zijn 28 stemmen, waarvan 12 in blanco, 11 op den heer H W'. Bun schoten, 1 op den heer W. de Visser, 4 van onwaarde (uitgebracht op dr H. Cor nelissen.) De voorzitter verklaarde nu den lieer Bunschoten gekozen. Op protest uit de vergadering zeide dc voorzitter dat de heeren die hier niet mede accoord gaan, een civiele actie tegen het bestuur moe ten beginnen. Dit zou liet bestuur zelfs zeer aangenaam zijn. Bij kon besluit: is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, F. L. Lienaerls, no taris te Merkelbeek, is met 1 Febr. benoemd tot directeur van het p en t kantoor te Leerdam, M P Snijders, thans dir. van het post te IJselmonde is met 1 Febr. benoemd tot dir van het poslk. te. Helder, P. de Uoock, thans hoofdcoinm der posterijen. De inwij ding der E11 gc 1 sche Kerk te Vlissingen. Daar tol ons leedwezen een gister door ons verwacht bericht van deze plechtigheid niet door ons ontvangen werd, onlleenen we aan een verslag iu de VI. Crt de volgende bijzonderheden De dienst van Zondagmorgen half elf werd bijgewoond door een 150-tal per sonen, zoodal hot kerkje, dat eigenlijk slechts 88 plaatsen in de banken biedt, overvol was. Aanwezig waren o. a. het dagelijksch bestuur der gemeente, ver tegenwoordigers van synode en classicaal bestuur der Ned. Herv. kerk en van het bestuur der Doopsgezinde gemeente, en de heer Van Niftvik, die als wethouder van openbare werken, aan de lol sland- koming der kerk op deze plaats een be langrijk aandeel gehad hoeft Rev dr Oberman leidde het eerste gedeelte van den dienst. Rev II. G. Wood, M. A., fellow van Cambridge's universiteit cn tlians docent aan het Qtia- kerseininarie „Wood-brooke" bij Bir mingham, hield een toespraak naar aan leiding van Hebr. 10-24 en 25. Een koor van twaalf personen, onder leiding van den heer E Batten, zong 0 a een cantate, waarin een sopraan solo werd vertolkt door mevr. De Muynck I11 den avonddienst werd de cantate herhaald. Zondag zijn te Dordrecht de her kozen en nieuw benoemde ouderlingen bevestigd. Daar onder hen eenige confcs- sioneelen behoorden en de bevestiging moest geschieden door een modern pre dikant, hadden velen weer het begin van een kerkelijke quaeslie verwacht. Dit heeft ds. Zillinger Molenaar, aan wiende bevestiging was opgedragen, echter we ten te voorkomen. Na de gewone preek overgaande lot de bevestiging, zette de predikant uiteen, waarom hij zou afwijken van de gewoon te om te bevestigen met gebruikmaking an formulier en formulier vragen. De confessioneelen onder u, merkte hij op, wenschen met formulier en vragen beves tigd te worden en zij hebben recht daarop Maar eveneens heeft de predikant het recht hel formulier achterwege te laten. Spr. had nu een lussclicnweg voorge steld, doch de confessioneelen liaddcn bezwaar hem op dien weg le volgen. Dit Was de reden dat ds. Molenaar het stel len van vragen geheel achterwege liet Ds. M. Jongebreur te Ve-mendaal heeft Zondag geweigerd den herkozen diaken, den heer J. dc Ruiter Jzn., te lagen ze opgestapeld op een hoek van het vrij verscholen Turksche tapijt Voor hel open raam stond een bak muurbloe men; de doordringende geur verspreidde zich door de kamer. Het uitzicht was niet onaardig, want er was een klein tuintje achter het huis en de groene lak ken wuifden legenden blauwen Meihemel De drukte op straat op kleinen afstand, hel gegons van menschelijke stemmen, dit waren de geluiden die den dokter aan genaam waren ,den man die zooveel voel de voor de menscliheid. Hij hield van dia schrille kreten van de straat, nu en dan uitklinkende boven hel gewone geraas, dal gelijk was aan liet golfgeklots legen een rotsachtige kust. Het kostle hem moeite het volle leven in Londen tc moeten verlaten, de stad waarin hij zulle een groot gedeelte van zijn druk leven had doorgebracht meer moeite dan iemand, anders zich zou kun nen voorstellen, dacht hij. Het was best mogelijk dat ieder ander een werkkring in dat gedeelte van Londen niet als liet toppunt van geluk zou beschouwen een praktijk onder armen, misdadigers zelfs; maar hij had zijn werk lief, hij had zijn patiënten lief; het was ontzettend hard zich van lien allen los te scheuren en tdch de scheuring was onvermijdelijk. „Ik kan hier niet blijven binnen het bereik van haar en van de verleiding en mij groot houden daarom moet ik de vlucht nemen." Hij lachte kort toen hij dc twee brieven van de tafel opnam en ze overlas; zonder eenigen lust ze een van beide te beant woorden. Hij wist dal hij gaan moest. Met de onwankelbare zekerheid van een oprecht man zag hij bij het nemen van een besluit, wal hij beschouwde als den rechten weg, duidelijk voor zich afgeba kend, en loon hij dien gezien had, dacht hij er niet aan hem niet te volgen Maar niettegenstaande al zijn kracht en vast heid van karakter voelde hij op dit oogenblik een tegenzin om die blrieven te schrijven, want daarmede verbrandde hij zijn schepen, zooals hij het uitdrukte. Ilij wist dat hem goed werk wachtte in hel verre westen, waai" hij had besloten een. nieuw leven te beginnen; liij wist ook dat hij speelde met zijn gevoel van plicht en eer als hij in Engeland bleef binnen bereik van een verzoeking waar aan hij moest weerstand bieden; en toch al wat menschelijk was in hem verzette zich legen deze noodzakelijkheid. Of schoon hij den inhoud van deze beide brieven at bijna van buiten kende, las hij ze beide nog eens over, vouwde ze dicht en legde ze ter zijde. „Als ik ze met den avondpost beant woord is het tijd genoeg", riep hij uit. „Ik zal ze van avond beantwoorden; de7e paar uren maken geen verschil." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 5