IttirpÉ (ml BIJVOEGSEL FEUILLETON. CHRISTINR, VAN OB VA* Maandag 29 Dec. 1913, no. 306. Van den Haagschen Teren. Zoo vóór de feestdagen is het buitenge woon druk in de Haagsche stralen. De vacant ie-monschen zijn .reeds bij bosjes aangekomen en onder deze kunnen de jeugdige uniformdragers der verschillen de opleidingsscholen begrijpelijkerwijs geen minuut verliezen van den lijd, die hun gegeven is om in hel drukke stads gedeelte, in café of tea-room duchtig te „geuren". Behalve dal deze bezigheid door hen zelf wordt uitgevoerd, wordt er met deze fraaie jongemannen ook de gelijk gegeurd door de zusjes, nichtjes en vriendinnetjes; de blos van verge noegdheid en trots, die deze laatste sie ren, vertolkt maar al te zeer hoe „zalig" zij het boodschappen doen vinden vóór de kerstdagen onder geleide van een tie ren krijger in dop! Voor de vele Haagsche jonge schoonen is deze vacantie dan ook meer dan bui tengewoon, want op liet programma staan cadetten en adelborstenbals, die reeds jaren een grooten renominé genieten en het spreekt van zelf, dal deze veel voor bereiding vorderen, waarvan het „win kelen" een voornaam deel is. Voegt men hier nog bij, dat om klokke vier de ambtenaren van de verschillende ministeries uit hun bureaus wegstappen met een „Ziezoo, dat zit er weer op", en ook een kijkje gaan nemen in de stad met het voldane gevoel van de meeslen, dal hun vrije dagen wachlen, dan belioefl het niet te verwonderen, dal onze nauwe straatjes spoedig tjok vol zijn met zelf voldane menschen. Maar toch, dit jaar was er nog iets, datdc gewone Haagsche gemoedelijkheid kwam sloren Er was een buitengewoon machtsvertoon van po litie tc paard en te voet, omdat een vijftigtal bakkersgezellen het verdraaiden te bakken en moeite deden om huu wer kende collega's lot vacantie over te ha len. Een Kerstmis zonder sneeuw, zonder ijs, daar zijn we hier al aan gewend, doch een Kerstmis zonder brood, zonder kerst brood met krenten, rozijnen en sucade, dat zou voor de Haganaars nu eenmaal een onoverkomelijke leemte zijn! Om dit te voorkomen, hadden onze politic ma gistraten dan ook duchtig ingegrepen. De bakkerijen, waar gewerkt wordt, worden bewaakt en de „bereden mannetjes" doorkruisten de stad om le zorgen, dal geen paar bakkersknechts te zamen wa ren. Zelfs werd er gesproken, dat een honderdtal marechaussees zouden aanruk ken. Het zal wel aan mij liggen, maar het verband ontgaat me, dat tussclien deze mannetjesputters en kerstbrood moet bestaan in hel brein der politie autoriteiten. Mij dunkt als dit baksel ab soluut moet worden opgedischt, de zen ding van een paar honderd meel-artisten practischer resultaten zou afwerpen. Er beslaat ernstige kans, dat wij ons raadslid Ter Laan zullen moeten missen Bij de race om liet burgemeestersambt van Zaandam is h ij de favorite en de iS. D. A. P. gangmakers uit Zaandam doen al het mogelijke om hem als eerste te doen zegevieren. Bij de totalisator, als die nog zou mogen beslaan, zou hij hoog genoteerd staan Geen wonder, dat men zich hier afvraagt, wat cr wel van den raad terecht moet komen, als hij van het Haagsche topneel verdwijnt? Want zijn uitgestrekte kennis van air les en nog wal is als een zoeklicht voor den Haagschen gemeenteraad. Wordt een Naar het Engelsch. doer L. G. IHOBEBLY. 82. „Spreek niet op die manier over zulke dingen," riep hij bijna heflig uit. „Hoo kan je nu lachen en zoo lichtvaardig spreken, terwijl „Terwijl ik alleen over graven en graf schriften moest denken. Neen, kijk nu niet zoo somber en zoo boos. Laat mij nog eens gekheid maken, al ga ik spoe dig sterven. Laat mij mijn smaak voou humor tol het laatst toe behouden. En toe, laat mij een vrouw voor je zoeken. Ik wou mij je zoo graag gelukkig voor stellen met een vrouwtje dat ik voor je gekozen heb." „Neen, spreek zoo niet", zei hij met toorn in zijn stem. Maar weder raak te haar hand de zijne aan cn die aan raking kalmeerde hem. „Je moet niet boos of verdrietig zijn", zei zij, „ik heb gevraagd of je hier wou komen omdat ik je bedanken wou voor je trouwe vriendschap. Het was of ik een ingeving had gehad en ik met jej spreken won over iemand die ik dacht of ander punt behandeld cn de heer Ter Laan heeft geen uitgewerkte voor lichting gegeven van cenigo uren, dan kan men aannemen, dat de 2aak niet aan alle kanten bekeken is en men fluistert op de tribune. „Zou Ter Laan niet v'èj zijn?" Maar komt hij voor een zaak op, dan ontpopt hij zich al spoedig als een buitengewone persoonlijkheid, die niet alleen nu eens zacht streelend weet te liefkozen, dan eens scherp weet le kas tijden, docli ook ter juister 'ijd een motie weet te lanceeren, die de behan deling een poos lang verschuift of ecu nieuw onderzoek in het leven doel roe pen Zijn toelichtingen zijn over-duide> lijk, wordt er een zaak behandeld van een gemeente-ambtenaar, van een ge meentewerkman^ Jiij zet liet bedrijf uil- een jncl al zijn toevalligheden, wijst op de persoonlijke eigenschappen van den persoon in kwestie en.... heeft Ter Laan gesproken, dan is men gefixeerd tot op 's mans datum en uur van geboorte toe Dit alles zal men moeten missen bij hel heengaan van dit raadslid; als men der gelijke details noodig heeft, zal men moeten terecht komen bij waarzegsters, die uit koffiedik of kaart of met behulp van het ei dergelijke geheimen kunnen ontvouwen. Gelukkig maar, dat nu oolc een meer gedistingeerd bureau voor dergelijke ont hullingen in Den Haag zijn tenten heeft Opgeslagen, llcl bekende huis, Groote Markt 21, verschaft van die gegevens xnct behulp der astronomie. Tot nu toe bestaal de clientèle uitsluitend uit bui tenlanders; Nederlanders hebben helaas niet het voorrecht te worden bediend, omdat men op dit bureau een bijzondere groepeerihg der cliënten heeft Men gaal van hel standpunt uit, dat de gehcele wereld gebruik kan maken van de diep gaande wetenschap, die het bureau ont wikkelt, behalve liet land, waar hel bureau gevestigd is. Om dus het grootst mogelijke aantal personen le kunnen gelukkig maken met voorspellingen uil het sterrenrijk, zuiver ineen gezet heeft dit bureau zich geves tigd in het land met hel kleinste aantal inwoners; doch deze treffen het niet, dat juist zij van die wonderbaarlijke ont hullingen versloken zijn. Dal cr wel een enkele aanvraag ver werkt wordt, mag men vermoeden, daar een dertigtal heereu cn een zeventigtal dames op die kantoren werken, terwijl de blieven er per postzakken bezorgd wor den. Mocht hel nu werkelijkheid worden, dal Ter Laan ons gaal verlaten, dan mag men van geluk spreken dat de mogelijk heid bestaal al deze finesseu van verschil lende soort door middel van dal bureau wellicht te kunnen bekomen. Mij dunkt als het gemeentebestuur zich lol die voor zienigheid wendt en desnoods een ste vige subsidie aanbiedt, dit kantoor bij hooge uilzondering genegen is den Raad verschillende toelichtingen le verschaf fen waardoor hel heengaan van den lieer Ter Laan. natuurlijk wel gevoeld, doch niet al le storend op_ den loop der zaken zal werken. Als het einde van liet jaar nadert, komt men tot alle mogelijke overden kingen. De rekening der gebeurtenissen van het verleden wordt opgemaakt en men verdiept zich in verschillende gissin gen, hoe hel oen en ander tot oplossing komen. Bij deze herinneringen treden in de eerste plaats de Julidagen op den voorgrond, waarbij de coalitieburcht door het vrijzinnig Nederland heroverd werd- De moeilijkheden door de verandering der Staatsgroepcn ontstaan, werden met beleid overwonnen en het interparlemen taire cabinet, dat in ons regeeringswezen een hoyum was, ondervindt meer /en moer waardeering, dank zij het wel doordacht en bezadigd optreden der nieuwe mi nisters. De algemeene beschouwingen over den politieke» toestand van ons land hadden dan ook niet die scherpte welke men vroeger wiel eens kon opmerken; bij de leiders der verschillende fracties was dui delijk een streven waar te nemen om de goede bedoeling van dit cabinet te on dersteunen. Natuurlijk werden er enkele dat je later misschien zou kunnen troos ten." „Mij troosten?" „Ja, je troosten, Rupert, je weet na tuurlijk alles van mijn nichtje, mijn lie ve nichtje Christine. Je weet door wel ken zonderlingen samenloop van omstan digheden ik ontdekt heb wie zij was, en je weet hoe Arthur al de bewijzen vond en het dus boven allen twijfel verheven is dal zij de dochter is van mijn eigeit zuster Helen? Weet je dat alles reeds? „Ja, ik weet dat allemaal. Ik heb juf frouw Moore dikwijls ontmoet; het is een allerliefst meisje en ik vind het bij zonder aardig dat zij voorloopig graag bij Bébó blijven wou om Cicely niet al leen te laten, zonder hulp. Dat vond ik een bewijs van vastberadenheid en moed, een bewijs dat zij karakter heeft. „Ja moed en een goed karakter dat heeft zij. Zij heeft nog meer, zij is bui tengewoon beminnelijk eu aantrekkelijk; ik weet zeker Rupert dat zij een aller liefste vrouw zou wezen voor een man die veel van haar hield „Een man die veel van haar hield," herhaalde Rupert met klem, „niel een, man wiens geheclc hart aan een ander toebehoort." „Eenmaal wanneer die andere vrouw is heengegaan denk dan nog eens aan hetgeen ik gezegd heb. Maar zwijgen wij er verder, over; het is niet een on- onlboezemingcn geventileerd, die niet di rect op een algehcele samenwerking we zen, doch de hoofdpunten, door de ver kiezingen aangegeven, werden in gemeen overleg geregeld. De Staatscommissie voor evenredige vertegenwoordiging werd geïnstalleerd en ter elfder ure werd door den leider van rechts het „non po- sumus" verzacht, overeenstemming ver kregen voor een speciale commissie om hel onderwijsvraagstuk lot een oplossing le bregen. liet jaar, waarin zoo luisterrijk* het honderdjarige vrijheidsgeest herdacht werd, besluit zich dus onder een zuiver der politieleen dampkring, welke, hel kan niet uitblijven, op bloei cn welvaart van het gehcele land weldadig moet werken Dat dit streven lot samenwerken ook in het komende jaar zich mag bestendi gen, is dc oprechte wensch van Uw getrouwen Torenwachter De nieuwe afdeeling van het Gasthuis. Hel bestuur der Godshuizen alhier had uitnoodigingen rondgezonden tol het bijwonen hedenmiddag 2 uur van dc ope ning der nieuw aangebouwde afdeeling in hel Gasthuis. Reeds Zateraag hadden wij gelegen heid, dank zij de welwillendheid van den voorzitter van het bestuur der Godshui zen, den heer Herman Snijders, cn den architect van hel Gasthuis, den lieer II, J. Brouwer, om een kijkje le nemen en de nieuwe aanwinsten te bezien, tot iiel geven van een beschrijving. We zullen die dan beginnen mei een aanwinst in het oude gebouw, n 1 mei de lift Tot nu loc moesten de patiënten al len langs de trap naar boven gebracht worden, wat begrijpelijkevwzije groote bezwaren had. In de vestibule, tegenover de voordeur, dus op de best mogelijke plaats, is nu een lift aangebracht, zoo breed dat cr een brancard in geplaatst kan worden. Zoo oogcnscliijnlijk is liet een lift als een andere, Maar er zijn toch ook bijzonderheden aan, die men elders niet vindt' zoo heeft liet afsluithek 'de eigenaardigheid dat, wanneer men on der hel bewegen der lift ook maar even probeert hel open te schuiven, de lift dadelijk stilstaat. Dit geschiedt met het oog op lastige patiënten, die zich anders deerlijk zouden kunnen bezecren aan de randen van den liftkoker. Wanneer de lift naar beneden gaal, wordt bovendien de deur tot den liftkoker boven automa tisch gesloten, zoodat hel gevaar voor komen is, dat iemand in den koker valt. De nieuwe afdeeling is gebouwd boven den rechler achlervleugcl, waarin zich een aantal zuster-kamers bevonden. De open, slechts door een afdak be schermde gang daarheen is nu afgesloten Boven die zuster-kamers is een bet on - vloer gelegd, en daarop is een nieuwe verdieping gebotxPId, die ook door een afgesloten gang iPp'cikt wordt van de even hoog gelegen eerste verdieping van hel hoofdgebouw. In die nieuwe verdieping zijn vier pa- tienten-kamers eerste en tweede klasse, gekomen, ieder voor Lwee personen, be nevens een badkamer en waterclosets In alles is hier gelet op de noodzakelijkheid om de grootst mogelijke reinheid le be trachten. De vloeren zijn op de gang van terasso, ten in de kamers van houtgraniet Beneden is een gedeelte van dezen vleugel verbouwd tot een laboratorium. Tot een jaar geleden moest men zich be helpen mot een kleine ruimte naasl de apotheek. Tlians zijn hier twee flinke ver trekken, gescheiden door een wcegk.a- niertje. Het cene vertrek dient voor mi croscopisch en bacteriologisch onderzoek, licl andere voor chemisch onderzoek. In het eerstgenoemde lokaal vindt men bovendien de broed stoven, liet loeslcl voor hel vullen van ampullen mei sleric- len inhoud enz In hel tweede lokaal o.a een electrische centrifuge, speciaal voor melkonderzoek, een kleine handcentri fuge voor verzamelen van tuberkel bacil- derwerp waar men over pralen kan, zelfs niet met een vriendin Maar denk aan hetgeen ik je gezegd heb, die Chris tine is waard dat men haar liefheeft. Zij is zacht en sterk van geest Meer dan eens trachtte Rupert dien middag hel gesprek terug te brengen op zijn groote liefde voor haar; maar even als haar broeder Arthur vier maanden tc voren had opgemerkt, ook hij had een gevoel of een overheerschende macht die van haar uitging, hem op een afstand hield en sterker was dan hij. Zij was het die hein eindelijk met ccn vriendelijk woordje te kennen gaf dal hij heen moest gaan; en zij was zoo hartelijk en teeder dat hij zich niet gekwetst kon gevoelen, al had hij een gevoel dat hij niet van haar scheiden kon „Mag ik terugkomen?" vroeg hij en zijn slem klonk hard en ruw, daar hij zijn aandoening verbergen wilde; zij glimlachte hem toe, een zonderlinge glim lach dien hij niel begreep. „Ja, je mag terugkomen; vergeef het mij Rupert indien ik je pijn gedaan heb nu ik niet meer dan een vriendin voor je wezen kan. Ik heb nooit iets anders voor je gedaan dan je pijn doen. Ik ge loof zij sprak niet door, maar staar de naar de blauwe lucht die door de tee- dere blaadjes heen te voorschijn kwam „ik geloof dat ik zoo weinig, zoo heel weinig met miju leven gedaan heb." len uit sputa, van sediment uit urine, enz. Hier is ook de plaats van liet gemeen telijk onderzoek van levensmiddelen Door omstandigheden bood dc gemeente dll jaar weinig ter onderzoek aan Sedert een paai- maanden is men echter naast het melkonderzoek begonnen niet dat van andere voedingsmiddelen. In den tegenover gelegen vleugel is ccn nieuwe afzonderingsoel ingericht, vol gens de nieuwste methode niet met geca pitonneerde, maar met gladde wanden. In twee der ziekenzalen is voorts een groote verandering aangebracht doordat men daar de zwakke vloeren die de zie ken in hun bed deden trillen als er iemand Liep, lvecft versterkt door ijzeren kruisen en bedekt mei lioulgraniel. Wanneer wc hier nu ïiog bij vermelden dat de aannemer van het werk was A. Loois, dal de elcclrische aanleg geschied de door dc firma Welders, dat het schil derwerk werd verricht door A. lleijboer, dat de bedden geleverd werden door de firma D J. Pennock, de lift door J Hamer Co te Amsterdam, en de verwarmingstoestellen door de firma Braai Ce Delft, dan zouden wc onze taak ten opzichte van hel nieuwe ge deelte kunnen afgedaan achten Maar we hadden Zaterdag bij ons be zoek ook nog gelegenheid waar le nemen hoeveel andere dingen jer in de. laatste ja- ren in ons Gasthuis verbeterd zijn Zoo konden we een kijkje nemen in de Röntgcn-kamer. Vroeger kreeg men daal de electrische stroom van de Houtzagerij der firma Alberts Thans heeft men door aansluiting bij liet gemeentelijk net gele genheid gekregen tol een vollediger in richting, die geiiccl op dc hoogte van den tijd is gebracht. Zoo konden we verder zien, hoe in de operatic-kamer voortdurend meer aan winsten worden bijgeplaatst en tevens hoe vernuftig de instrumenten op dal ge bied worden. We hadden voort/s gelegenheid een kijk je te nemen in de'nu naar bovengebrach te masseerkanier die daar in de buurt der zalen voor de chirurgische patiënten veel practischer gelegen is dan vroeger toen zij beneden waf» en we hebben daar dc toestellen bewonderd die verslijf de ledematen weer buigzaam maken. Uit alles sprak hel streven liet Gast huis [zooveel mogelijk aan de huidige eischen voor ziekenverzorging le doen beantwoorden Te twee uur had de openingsplech tigheid plaats in dc regentenkamer I)e voorzitter van liet bestuur der Gods huizen, de heer Herman Snijders, hield daarbij de volgende toespraak Dames en Ileeren, U wilt mij wel toestaan enkele woor den tol u te richten, vóórdat ik u uii- noodig tol het bezichtigen van de be1- langrijke veranderingen, naar ik meen even zoovele verbeteringen, die thans in deze inrichting zijn aangebracht Vreest niel, dat ik zóó lang beslag zal leggen op uw tijd en uw aandacht, als in 1866, bij de inwijding van het nieuw gebouwde Gasthuis, de- voorzitter van het bestuur der Godshuizen ten opzichte van dc bij die plechtigheid genoodigden had te doen, toen hij Voor hen een overigens sierlijke redevoering uitsprak, die 14 bladzijden druks beslaat. Trouwens dc omstandig heden zijn niet gelijk. Toen was zoo lezen wij in bedoelde rede, een ge bouw pas voltooid dat „overeenkomstig de eischen des tijds en de vorderingen der geneeskundige wetenschap ingericht", het oude lokaal voor ziekenverpleging in deze stad ging vervangen, „om daar door eeii toestand te doen ophouden, die sedert lang onhoudbaar werd ge acht" een oordeel, dal door de in teressante medcdeelingen van dr Schoute in de Middelburgschc Courant van eergis terenavond zeker len volle wordt beves tigd. Thans staan wij slechts voor eenigc, zij het'dsan ook belangrijke, verbeteringen en uitbreidingen van datzelfde gebouw-, waarin, vooral wal den inwendigen dienst dienst betreft, ook vóór dezen door de bestuurders reeds meermalen verbeterin gen zijn aangebracht, om zooveel mogelijk le blijven voldoen aan tietgeen de eischen der wetenschap vorderen. In dankbare „Maar je bent zooveel geweest ant woordde hij en vatte haar hand die hij warm en teeder drukte, „wat men is, dat is liet eenige waan- liet op aan komt en wal invloed heeft op je inedemenschen wat men i s, veel meer dan wat men doel En wat men is "blijft!" voegde hij er bij met oen uitbarsting van gevoel zoo zeldzaam in een man die zijn gedachten weinig uit. „Een goede invloed gaat nimmer vertoren, die kan niel ster ven. Hetgeen je bent heeft oen ieder die je kent en liefheeft, goed gedaan „Maar dit is geen afscheid", zei liij een oogenblik later, toen tiij de kamer wou uitgaan. „Je hebt zelf gezegd dal ik terug mag komen, lot ziens roep ik je toe." „Tot ziens dan", antwoordde zij, steeds met dien onverklaarbare» glimlach om dc lippen. Eu toen de deur achter hem dicht ging, voegde zij er fluisterend bij. „maar tiet zal zijn een wederzien in een tand waar men niet meer behoeft te scheiden het land dat niet verre meer is o zoo nabij." Zij had dc waarheid gesproken, toen zij Rupert ha,d beloofd dat hij terug mocht komen; zij wist dat haar dagen geteld waren en dat het einde zeer spoe dig naderde En toen Rupert Meruside den volgenden keer de reis ondernam naar het eenzame herinnering houden wij, o.a. alles, wat mijn onniiddelijke voorganger in het voor zitterschap der Godshuizen in die rich ting heeft gedaan. Intusschèn meende het bestuur, dat liet in gebruik nemen van een nieuwe afdeeling van dit ziekenhuis, uit sociaal- hygiënisch oogpunt van genoeg betee.- kenis is voor onze omgeving, oiu dit niet le doen geschieden zonder eenige formaliteit en zonder dat, voor zoover dc ruimte toelaat, gelegenheid was ge geven aan autoriteiten cn anderen die in onze stad bij ziekenverpleging en ge zondheidszorg betrokken zijn, om vooraf een en ander le bezichtigen. Was deze uitbreiding der lokaliteit, waren al deze veranderingen in de in richting van hel gebouw noodig? kan daardoor zooveel nut worden gesticht, dal hel opweegt tegen de groote uitga ven, die zij hebben gevorderd? Hel ligt voor de hand dat deze vragen worden ge steld, zooals het bestuur der Godshuizen zelf ze Ier dege heeft onder de oogen gezien, alvorens er een bevestigend ant woord op te geven. Niel onmogelijk is het, dal deze of gene, die zich bezorgd maakt over wat men wel eens noemt „dc liooge eischen der medici", liet vermoe den heeft geopperd, dat ter voldoening aan overdreven „vorderingen der we tenschap", dit alles ts in het leven geroe pen Ik wil hieromtrent alleen zeggen, dal door ons, zooals elk zickenliuisbe,- stuur wel eens zal moeten doen, meermal len /aan hoeren medici, zoowel als aan ide directie, in herinnering wordt gebracht, dat er een droeve tegenstelling bestaat tussclien den vooruitgang van inzicht en techniek, die ook op medisch terrein, ge lukkig haast onbegrensd schijnt en de beperktheid der financicëlc hulpbronnon waarover instellingen als de onze le be schikken hebben; zoodat het aanbeveling verdient, dat zij trachten de waarheid te doorgronden van en wijsgeerige be rusting te putten uit de spreuk „si l'on n'a pas cc qu'on aime, it faut aimer ce qu on a Maar hier stond de kwestie eenvoudig zoo er was ruimte le kort In zijn zoo,- even door mij geciteerde inwijdingsrede van 1866, zeide de toenmalige voorzitter „moge door de oprichting van dit nieuwe Gasthuis liet vooroordeel worden over wonnen en de tegenstand verdwijnen, die bij vele armen beslaat jam iu liet Gasthuis le worden opgenomen" Ofschoon nog lang daarna dit vooroordeel zijn invloed heeft doen gelden, schijnt het thans ge lukkig aan het verdwijnen tc zijn Men moei toch wel, in alle kringen, meer cn meer toeren inzien, van hoeveel beleekenis een goede verpleging van zie ken en zeker ook van herstellenden is hoezeer de genezingskans wordt bevor derd, als de behandeling geschiedt door geschoold verplegingspcrsoneel, waarom dan ook meer en meer de verpleegster dc rechterhand van den medicus, vooral van den chirurg wordt en liet werk van den óén dat van den ander xnoet begelei den en aanvullen, in hel belang van de patiënten. Men zal lioc langer hoe meer leeren begrijpen, dat hel voldoen aan de eischen omtrent toetreding van licht en lucht, omtrent oordeelkundige voeding en stelselmatige reiniging vaak een onmis bare voorwaarde is, tol liet bevorderen van een gunstig ziekteverloop en tot be spoediging van tiet herstel, en dat in de eigen woning men behoeft hierbij niel uitsluitend le denken aan dc arbeiders- en kleine burgerwoning of aan de sluip van 'den /onvermogende die voorwaarde óf niet, óf niel behoorlijk kan worden vervuld, al mag de toewijding en zorg zaamheid van familieleden en huisgenoo- ten boven allen lof verheven zijn; terwijl bovendien van behoorlijk onderzoek van den patiënt en van nauwkeurige waarne ming der ziekteverschijnselen, zooals de meest elementaire eischen van medische behandeling dit vorderen, aldaar maar al Le dikwijls geen sprake kan zijn Men erkent en waardeert hoe langer hoe meer, in alle kringen der samenle ving, hel groote belang van operatiefin- grijpen, ter vermijding van een slepend zieklevei'loop of van telkens wederkee- rende aandoeningen en ongevallen; tot huis in de vallei, waar bosch en heuvels prijkten in voorjaprsdos, waar de primu- lavera's met hun steroogjes onder de ha zelaars uitkwamen en anemonen den grond bedekten, kwa,m hij om Margaret naai* het kleine, rustige kerkhof te bren gen, op den heuvelrug gelegen Het was Christine die deze plaats had uitgekozen waar haar graf zou wezen Christine die tol het einde toe bij haar was geweest die den verwonderlijken glans op haar gezicht had gezien toen het einde kwajn- Zij had den gcheelen naclil doorgebracht in een toestand van volkomen bewusteloosheid, waaruit men niet had gedacht dat zij zou ontwaken. Maar toen de morgenstond aanbrak, toen de zon door het venster scheen, opende Margaret de oogen, en die oogen schit terden met zulk een buitengewonen gloed, haar gezicht straalde zoozeer van geluk, dat het jonge meisje, dat bij haar zat, niet wist wat zij zag. Het was duidelijk zichtbaar dat de stervende vrouw niets wist va,n hetgeen er rondom haar ge schiedde; haar oogen waren gevestigd, niet op de omringende voorwerpen maar op iets andere, iets dat ver van hen al len verwijderd wajs iets dal haar na derde wam* Z'j heenging. WiQtdt vervolg*.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 5