KiÉhrphe Con! Ijl TWEEDE BLAD Ingezonden Hededeelingen. P. SLUIS. *£andbcuu)Aroniek FEUILLETON. VARIA. BINNENLAND. CHRISTINE, Dingen waar men naar vraagt. rxM Dl ux Woensdag 24 Dee. 1913, no. 304. VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER VAK OKIES TASTES MEDEWERKER. VEREENIGING VAN KOOPERS VAN KUNSTMEST, VEEVOEDER EN ZAAIGRANEN ONDER ALGEMEENS IIANDELSVOORWA ARDEN. III Coen er naar aanleiding van het voor beeld te Aardenburg gegeven meer en meer coöperatieve veroenigingen voor den aankoop van meststoffen, zaaizaden fen veevoeder werden opgericht, ontstond er al heel spoedig eene wrijving tusschen 3e verkoopers, onder dezen ook de fa brikanten, en de koopers, natuurlijk niet tasschen alten maar tusschen sommigen Er waren vereenigingen, die den boog te «Irak. spanden; hare cischen waren te hoog, daar zij te weinig speling toe lie ten tusschen het gevraagde en geleverde gtehalte en ook in de verdere voorwaar- flen van levering. Er waren zelfs zulke ijverige besluurs- fcden, dat zij als 't ware „op de loer lagen" om den koopman boetschuldig te fcnnnen verklaren, wat herhaaldelijk fofeek bij monsterneming, bij te late le vering enz. enz Om aan het gekibbel, dat hierdoor wel igjèhs ontstond, ccn einde te maken, kwam de Directeur van het Rijkslandbouw- proefstalion te Goes, toenmaals Dr Swa- ring, op bet denkbeeld om in overleg icuet den heer Vorslerman van Oyen de besturen van de coöperatieve vereenigin gen, die tot het ressort van dat station behoorden, uit te noodigen samen te komen met het doel tusschen koopers en verkoopers de moeilijkheden uit den weg te ruimen en daartoe te geraken door een federatie te stichten van vereeni- jglngen met gelijke voorwaarden, na daar bij ook rekening gehouden te hebben fle bezwaren der kooplieden. Die vereeniging kwam tot stand en voerde den naam „Commissie, werkzaam k* het belang van den coöperatieven aan koop van kunstmeststoffen en krachlvoe- dermiddelen in het ressort van het Rijks landbouwproefstation te Goes (bij verkor ting C. M V.)" Genoemde heeren wer den daarvan respectievelijk voorzitter en secretaris; de afgevaardigden der ver eenigingen in Zeeland en Westelijk- Noordbrabant vergaderden eens per jaar beurtelings te Goes en te Rosendaal. In de eerstgenoemde provincie telde "men 7 kringen, in het genoemde deel der 2-de waren er 6. Door ideze Commissie werd tevens eene Commissie van arbitrage in 't leven ge roepen om bij voorkomende verschillen ttene eidnbeslissing te nemen. Later werd eene nieuwe vereeniging en 't leven geroepen, die over geheel Nederland zou werken en den naam draagt, dien wij boven dit opstel hebben neergeschreven Daarbij sloten zich nagenoeg alle ver eenigingen aan, die daarvan thans provin ciale afdcelingen vormen. De heer Vor slerman van Oyen, die wegens zijne steeds toenemende bezigheden verzocht niet voor het secretariaat der afdeeling Zeeland in aanmerking te komen, werd vervangen door den heer D. van den Dries, terwijl onder voorzitterschap van den heer C. Blom, die deze afdeeling bij hel Hoofdbestuur vertegenwoordigt, in 1911 de Statuten en het Huishoudelijk Reglement dezer afdeeling werden vast gesteld. Wij meenden deze weinige geschiedkun dige aanteekeningen te moeten doen voorafgaan, om daardoor in herinnering te brengen, dat aan onze provincie in deze zaak de eer toekomt aan de totstandko ming vatii een zaak, die aan Landbouw en Veeteelt onberekenbare voordeden heeft geleverd, telken» den eersten stoot te hebben gegeven. Laat ons nu eens zien, wal door deze vereeniging beoogd wordt De levering van het gekochte geschiedt steeds, ook zonder dat zulks uitdrukke lijk is bedongen, met de garantie, dal de waar zal voldoen aan de algemeene en bijzondere cischen voor de hoedanigheid gesteld door het College van Directeuren der Rijkslandbouwpruefstalions, na over leg met vertegenwoordigers van de Ver eeniging van Fabrikanten van en Hande laars in Kunstmeststoffen en Voederstof- fen, van de Vereeniging van koopers onder A II. V. en verdere belangheb bende deskundigen, welke eischen nader zijn vastgelegd in den codex voor mest stoffen en ity dien van voedermiddelen. De levering kan verder geschieden a.) met garantie van bepaalde gehal ten aan waardegevende bestanddeelen, welke door de Rijkslandbouwproefstations worden onderzocht b) op gehalte tegen een overeengeko- )men prijs per eenheid van waardegevcn- )de bestanddeelen, met dien verstande, dat de hoeveelheid dier bestanddeelen zich moet bewegen tusschen door par tijen overeengekomen grenzen De betaling moet geschieden binnen dertig dagen na de levering. Geschillen tusschen verkooper en koo- per zullen met voorbijgang van den ge wonen rechter en zonder eenige uitzon dering beslecht worden door Scheids mannen Bovenstaande bepalingen' betreffen hoofdzaken; voor de verdere uitwerking en toepassing dier bepalingen raadplege men de Statuten. Welke eischen worden nu gesteld aan de verschillende kunstmeststoffen? Laat ons die even nagaan Thomas p ho s p haat mee 1 (Slak- kenmeel). Deze meststof mag bij verma ling der slakken tot den poedervorm door toevoeging van eene of andere slof niels van hare zuiverheid verliezen en moet bevatten 15 o/0 in mineraaizuur oplosbaar phosphorzuur, waarvan de oplosbaarheid in een 2 <y0's waterige oplossing van ci troenzuur 80 o/o moet bedragen (methode I Wagner). Bedraagt het in mineraaizuur oplos baar phosphorzuur 16y2 °/o, dan zal (de op losbaarheid in de zoo evengenoemde wa- i terige oplossing 75 o/0 moeten bedragen. In beide gevallen met een speling van 5 o/o. Bedraagt in het eerste geval de oplos baarheid van 74 tot 70 ten honderd in plaats van 80 o/o en in het tweede geval I 69 tot 65 ten honderd, dan wordt 5 o/0 van den koopprijs gekort Bedraagt in het eerste geval de oplos baarheid minder dan 70 o/o, in het tweede minder dan 65 o/0, dan kan de partij worden geweigerd. Is het weigeren niet meer mogelijk, dan kan de korting min stens 25 o/o van den koopprijs bedragen. Het Thomasphosphaatmeel moet een gehalte hebben aan fijnmeel van 75 o/o. Deze fijnheid is noodzakelijk voor de i gewenschte oplosbaarheid. Is aan den eisch omlrcnt het fijnraeelgehalte niet voldaan, dan wordt bij een gehalte van. 69 o/0 6 ten honderd gekort van den koopprijs en vervolgens tot en met 65 °/o fijnmeel, voor ieder o/0 te kort, 2 °/o meer van den koopprijs. Beneden een gehalte van 65 o/0 pan fijn meel kan de waar worden geweigerd of er kan eene korting worden geheven van minstens 25 °/o van den koopprijs. Voor natuurlijke pliosphaten, dat zijn die, welke geleverd worden zooals zij in de natuur worden gevonden, en waarvan op 'l oogenblik de aanbiedingen zeer tal rijk zijn, luiden de eischen 18 o/o in mineraaizuur oplosbaar phosphorzuur en een gehalte aan fijnheid van 75 o/„ I Aan natuurlijke phosphaten kan geen eisch van echtheid gesteld worden, wel van zuiverheid Is de grondstof klaar blijkelijk vermengd met vreemde bestand deelen, dan kan de partij worden gewei gerd en zoo dat niet meer mogelijk is, kan eene korting worden geheven van minstens 25 o/o van den koopprijs I Voor tekorten aan fijnheid gelden dezelfde bepalingen als bij Tliomasphos- iphaat Wij hebben bovenstaande bepalingen eenigszins uitvoerig aangehaald om de koopers een kijkje te geven in de zor gen, die voor hunne belangen aan de Rijkslandbouwproefslations worden geno men. Wanneer men na twee monsters van eene geleverde hoeveelheid Thomasplios- phaat weg zendt en de analyse deelt me-1 de, dat de hoeveelheid phosphorzuur, op losbaai" in citroenzuur, 15,9 o/0 bedraagt, dan voldoet het wat deze slof betreft aan I den eisch, die daaraan gesteld wordt, is de fijnheid echter beneden 70 bijv. 68 o/o; dan wordt daarbij vermeld „onvoldoen- de" en op de koopsom mag 8 «a gekort worden verband met het verhaal der verandering van water in wijn. Dit wonder werd reeds vroeger aan dien datum toegewe zen. Zoo werd reeds in 57 na Chr. be richt, dat in Syrië een bron was, waar van het water op dien datum naai- wijn smaakte. Een nog vastere basis voor den samenhang tusschen het feest van Dyo- nisus met het geboorte-feest van Chris tus geeft hot feit ,dat van het wijn-won der op 6 Januari ook nog in den Christe- lijkcn tijd gesproken werd. De bisschop Epiphanius, die omstreeks het jaar 400 leefde, verzekert, dat op 6 Januari bron nen en rivieren hier en daar wijn in plaats van water bevatten (Wordt vervolgd. OVER DEN OORSPRONG VAN HET KERSTFEEST, EN VAN DEN KERSTBOOM. Neen, wc zullen het nu eens niet heb ben over het nu wel aan allen bekende verband van hel Kerstfeest met de Ger- maansche feesten bij den jaarovergaug, de viering van het einde der periode van in krimpende dagen, de verademing over de wedergeboorte van het licht, op welk inheerasch feest de viering van Christus' geboorte als 't ware zou zijn geënt. Er wordt toch ook Kerstfeest gevierd in landen zonder Germaansehc overleve ringen. Hoe is het daar (ontstaan of liever op dien datum gezet? Eenigen lijd geleden heeft een profes sor te Zurich, Arn. Meyer, daarover het een en ander meegedeeld, in aansluiting met hetgeen reeds vroeger werd opge- gemerkt door nu wijlen prof. Ufener te Bonn. Zij betoogen dat hel feest van Chris tus' geboorte is vastgezet op den dag van het Epiplianus-feest, dat toen gevierd werd op 25 December, maar vroeger ver moedelijk op 6 Januari. Hel feest was oorspronkelijk gewijd aan den Grickschen god Dionysus Het is niet de Christelijke kerk geweest, die het Kerstfeest het eerst heeft gevierd op 6 Januari. Het eerst werd dit feest op dien datum gevierd door een secte, welke omstreeks 150 jaar na Chr in Alexandrië leefde. Hot feest was gewijd aan den dag van den Doop Voor hen zoo wel als voor de oudste Christenen be duidde de doop van Christus de geboorte van een gewoon mensch, die een ver losser was, die den geest en het vernuft van een god in de gestalte van een duif in zich opnam Dit feest is eerst later officieel door de kerk overgenomen en gevierd als de geboorte van Christus in Bethlehem, dank zij de opvatting, dat reeds bij de geboorte van Jezus de geest van God in hem was. Het feit, dat men dit feest vierde op den 6en Januari is ontstaan, doordat de bedoelde secte, toen zij overging tot het Christendom, op dien datum een hei- densch feest vierde en zij in den beginne hun lieidensche denkbeelden niet geheel en al lielen varen. De datum van 6 Januari slaat ook in Over den oorsprong van den Kerstboom vonden we bel volgende vermeld Van den kerstboom met lichten wordt het eerst in 1785 te Straatsburg molding gemaakl, en de oudste afbeelding van een verlichten kerstboom bevindt zich in een te Zurich verschenen Nieuwjaars- blad van 1799, zooals de „Köln Ztg aan een boek van professor D Arnold Meyer „Das Weihnachtsfest" ontleent. Het vroegste bericht omtrent den kerst boom in 't algemeen stamt eveneens uit Straatsburg en gaat terug tot 1605 Van den Elzas heeft dan de verlichte dennenboom zijn zegetocht door het D.uilscli-proteslantsche land ondernomen In 1810 is hij le Berlijn bekend In het katholieke Rijnland is hij eerst nadat! Pruisen dat inlijfde door de protestanten die zich daar metterwoon vestigden, in gevoerd. Zoo is hij ook in streken met gemengde geloofsbelijdenis voor de ka tholieke bevolking langen tijd vreemd gebleven en het buitenland heeft hem nauwelijks leeren kennen De geleerde schrijver had hierbij kunnen opmerken, dat liet gebruik in het overwegend pro- iestanische Nederland, voornamelijk Hol land, hand over hand toeneemt (men lette maar eens op de enorme hoeveelheden dennen van allerhande grootte, die tegen Kerstmis op hel Voorhout van den Haag en het van Ilogcndorpsplein le Rotter dam le koop geboden worden), terwijl de Kerstviering door zijn voornamer en stiller vreugde zich onderscheidt van het democratisch en woelig Sint-Nicolaas- feest Voorts merkt hij op, dat de hervorm de landen in den Kerstboom, nog lang een ver-uiterlijking van den godsdienst hebben gezien, waarom ze daar niets van wilden welen Bij de hervormden in hel Rijnland was Sint Nicolaas vroeger evenals tegenwoordig in Nederland de- brenger van geschenken De Duitsche soldalen hebben in 1870 den kerstboom naar Frankrijk gebracht, waar z ij-van den koning af tol den een- voudigen soldaat toe overal in hun win; terkwarticren, lazaretten en zeifs buiten in het open veld kerstboomen hebben aangestoken. De Riviera kent den boom door middel van de Kur-gasten en ook in Milaan is dat gebruik niet onbekend. VERBETERING VAN DEN RIJWEG OVER DEN SLAAKDAM. r Aan den Minister van Waterstaat is A. N W. B„ Toeristenbond voor Ne- door het Dagelijksch Bestuur van den derland, een adres verzonden, waarin er de aandacht op gevestigd wordt, dat de toestand van den rijweg over den Slaak- dam onder de gemeente St. Philipsland veel te weuschen overlaat en het bestuur van die gemeente pogingen in het werk' stelt om dien toestand te verbeteren Tengevolge van de indijking van den Prins Hendrikpolder, gelegen legen de* Slaakdam, is de genoemde weg ook toe gangsweg geworden tot dien polder en zou het dus billijk zijn geweest, dat die polder ook in het onderhoud van den weg bijdroeg, docli wijl daaromtrent bij de oprichting geen regeling is getroffen, is het met zeer verzwaarde onderhouds- geheel op de gemeente St Philipsland blijven rustpn Het drukke gebruik, hetwelk van den rijweg over den Slaakdam, vooral tijden» de bietencampagne, gemaakt wordt, is oorzaak, dat het rijvak gedurende het grootste gedeelte van hel jaar niet in voldoenden staat is te houden. Het Ge meentebestuur wenscht daarom tot eett afdoende verbetering van het rijvlak over te gaan. De daarmede gepaard gaande vrij hoo- gc kosten blijken echter voor de gemeen te SI Philipsland te zwaar te zijn, en, waar de verbetering van den rijweg over den Slaakdam niet alleen een gemeente lijk, doch ook in het bijzonder een alge meen belang betreft, aangezien de Slaak dam de eenige verbindingsweg is ook voor Duiveland en Schouwen met het vasteland van Noord-Brabant, zijn cr, naar dc meening van het Bondsbesluur, wel termen om de gemeente SI. Philips land in deze van Regecringswege tege moet te komen. Ook het toerisme heeft bij de verbete ring vau den rijweg over den Slaakdam belang; deze verbetering zal het vreem delingen bezoek per automobiel, motor rijwiel en rijwiel aan Schouwen en Dui veland doen toenemen, zeer ten bate van de neringdoenden, in de op die eilan den gelegen plaatsen wonende Om deze redenen wordt Z Ex. ver zocht, de verbetering van den rijweg over den Slaakdam wel te willen bevorderen, door een gedeelte van de kosten dier ver betering ten laste van de staatsbegrooting te willen brengen Naar het Engelsch. door L. G. MOBERLT. 80. 1 En toen de welbekende gedecideerde trek zich om de lippen van Sir Arthur vertoonde, moest Margaret even glimla chen, want zij herinnerde zich de dagen üit haar jeugd; toen kon haar "broeder precies zulk een stijfhoofdigen trek krij gen; om zijn mond wanneer hij onaange naamheden gehad had met een der huis- fenooten. En toen sprak Margaret zeer bedaard maar op zeer beslisten toon en door de kracht die van haar persoon uitging en waarvan hij zich reeds merkwaardig be wust begon te worden, oefende zij over wicht over hem uit Zij noodzaakte hem, of hij wilde of niet haar verhaal van 't begin tot het einde loc aan te hooren. „Op 't oogenblik heb ik geen bewijzen eoonls je terecht opmerkt", zei zij. „Geen wettige bewijzen. Maar die zullen zonder eenige moeite gevonden kunnen worden. !Wij moeien de trouwacte van Helen laten komen en de geboorteacle en het doop briefje van Christine Ik heb daar al over nagedacht als ik 's nachts wakker lig. En wij moeten alle noodige inlichtin gen nemen te Slaveley het dorp waar Christine met haar vader en moeder ge-1 woond heeft. Ongelukkig is de predikant dien zij daar gekend heeft overleden, en de notaris die Helens zaken bestuurd heeft is in Afrika, Christine weet zijn adres niet. Maar het medaillon het medaillon van smaragd heeft Helen van onze moeder gekregen; vöör Helen's dood lieefL zij jou een boodschap willen zen den of een mededeeling doen. Zij is be wusteloos geworden met jouw naam op haar lippen. „Zeg aan Arthur", dat wa ren de laatste woorden die zij gesproken heeft." Er kwam een zachtere uitdrukking op het anders zoo strenge gezicht van den man; zijn oogen verloren iets van hun hardheid; met ontroerende stem zei hij „Het is zelfs nu nog mo<£j]ijk aan te nemen dat dit alles waar is; en toch er is een zekere schijn van waarheid in hetgeen ge zegt. Ik wou deze juffrouw Moorc wel eens zien Ik begrijp niet waarom zij van Bramwell is weggeloo- pen als zij onschuldig was. „Zij is nog heel jong; zij was doode- lijk verschrikt. En zij wist dat zij geen bewijzen kon overleggen van haar on schuld. Vergeel niet Arthur, dat ik de eenige persoon op de wereld ben die weet dat er een copie bestond van Ellens me daillon. Christine is mij door den hemel De zon komt 2e Kerstdag op te 8.11 uur en gaat onder te 3.50 uur. De maan komt morgen op 7.44 v.m. en gaat onder te 12 03 n.m. Nieuwe maan 27 Dec. 2.01 nm. Auto- en fietsrijders hebben de volgende week bun lantaarns aan te steken te 4.20 uur. Wagenbestuurders te 4.50. Morgen, le Kerstdagzal bier Ier stede inge volge de Zondagsregeling der apotheken, alleen die van G. K. A. Nonbebel geopend zijn 2e Korstdag die van J. W. v. d. Garde. toegezonden. Ik denk dat zij onder mijn bescherming geplaatst werd en aan mijn zorgen toevertrouwd." Sir Arthur zweeg- hij sprak geen woord voordat Christine binnenkwam, die door Margaret ontboden was. Het meisje ontstelde toen zij de stijve gedaante voor het bed zag zitten. „Ik wou u gaarne zien", zei Sir Ar thur op een afgemeten meesterachtigen toon, die gewoonlijk de harten van schul dige menschen met angst en schrik ver vulde. „Mijn zusier heeft mij een zeer merkwaardig verhaal gedaan; en of schoon ik mijn oordeel opschort todal ik een meer overtuigend bewijs in handen heb, toh zou ik gaarne uw eigen oor deel in deze vernemen" „Ik weet niet wat ik denken moet", antwoordde het jonge meisje; haar oogen waren niet vrij van angst wanneer zij dc doordringende blauwe oogen van den ouden heer ontmoette. „Ik heb alles wat ik wist aan aan haar verteld", stamelde zij met een blik op Margaret, „ik kan alleen hetzelfde tegen u herhalen Het is alles waar Ik heb nooit in mijn leven iets gezegd wat niet waar was", voegde zij er fier bij. „Heeft uw moeder nooit den naam van een van baar familieleden in uw tegen woordigheid genoemd? Heeft zij nooit van haar ouderlijk huis gesproken''" „O, ja wel; zij sprak dikwijls van haar ouderlijk huis, en allijd alsof zij er WEGEN EN BIETEN. In de „Kampioen" koml onder de Me- dcdeelingen van de Wegencommissie ook een beschouwing voor naar aanleiding van een spottend stuk in de „Goesche Crt "over den toestand van den grintweg tusschen Iloedekenskerke en Kwaden- damme. We ontleenca aan die beschou wing hel volgende- „Waarom toch dat noodcloos gebeul met menschen en dieren langs on bei- gaan ba re wegen? Waarom genoegen ge nomen met méér uitgaven voor de noo dige transporten dan noodzakelijk is? waarom niet de handen uit de mouwen gesloken en de noodige fondsen bo- schikbaar gesteld voor den aanleg van gewalste sleenslagwcgen, welke goed ge maakt bestand zijn tegen bietenvervoer. De meening der Wegen-Commissie over zulke wegen is meer dan voldoende be kend en wordt steeds bevestigd De ge meente Ellewoutsdijk heeft dit jaar een gewalsten sleenslagweg aangelegd, waar van B. en W. in den raad verklaard heb ben ,dal hij, ondanks het enorme ver voer mei bieten, thans in denzelfden goeden toestand verkeert als in de maand Juli. Ook in de gemeente Soin- melsdijk werd als proef een grintweg veranderd in een gewalsten steenslag- weg. De kosten daarvan bedroegen, met inbegrip van bermafgraving cn andere bijkomende werkzaamheden, de som van f 1.10 per M.2 verharding. Van dezen weg schreef dc betrokken burgemeester. dol van gehouden had en het haar vree- selijk veel verdriet had gedaan het te moeten verlaten. Maar zij heeft nooit ge zegd waar hel was; zij heeft nooit een enkelen naam genoemd voor den dag dat zij gestorven is; toen gaf zij mij het en zei: „Zeg aan Arthur ik denk dat zij het niet over haar hart kon ver krijgen van haar familie le spreken om dat zij zoo erg veel van hen allen hield en hel haar dus moeite kostte hun naam te noemen." „De gelieele zaak moet nauwkeurig on derzocht worden. Ik kan niels voor waarheid aannemen zonder bewijs, maar het spreekt van zelf als het bewezen kan worden dal u liet kind van mijn zus ter is, dan zal er naar behooren voor u gezorgd worden. En voor 't oogenblik", hij sprak nog steeds op zijn rechterlij ken loon, „voor het oogenblik zal ik het geval van het medaillon laten rusten. In dien tusschentijd „In dien tusschentijd moet Christine volgens mijn bepaalde overtuiging naar Bramwell terugkeeron", kwam Margaret tüsschenbeiden, „hel zou niet mooi zijn tegenover Ladv Cicely baar in ongele genheid le brengen en Christine is het geheel met mij eens dnt zij niet het recht had weg te loopen en zulk een vriende lijke, voorkomende meesteres in den steek te laten. Indien Lady Cicely haar gaarne lerug heeft dan moei Christine zonder eenigen twijfel gaan." „Ja stellig", zei Christine vol vuur, zij was bepaald beschaamd over haar ge drag. „Ik weet best dat ik nooit had moeten wegloopen, maar ik was zoo ver- schrikt, zoo vrceselijk verschrikt"; zij vouwde haar handen met een kinderlijk gebaar waarvan zij zich niet bewust was, maar waardoor zij een snaar deed trillen heel diep in Sir Arthurs hart. Er was nog wel eenige mensclilievendheid ver borgen onder die harde, stijve ijskorsten Christine's sjneekende oogen cn gevou wen handen ontroerden hem eenigszins zoodat hij niet onvriendelijk zei „Nu is er ten minste geen reden meer om verschrikt te zijn. Ik zal de geheele zaakernstig onderzoeken en geen woord zaak ernstig onderzoeken en geen woord ik van alles op de boogie ben." „Ik zal het medaillon bier laten", zei Christine dadelijk, en toen haar oogen die van den ouden man ontmoetten was er een uitdrukking van trots in waar te nemen die den ouden man en het jonge meisje merkwaardig op elkaar doden ge lijken „Ik zal het even gaan halen en haar geven, dan weet u dat ik eerlijk ben en dat ik er niet mee zal wegloopen. Mag ik het dadelijk gaan halen en aan aan tante Margaret geven?" Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 5