Landbouw. Verschillende Berichten. Leger en Vloot. BUITENLAND. Beknopte Mededeelingen. ingezonden Mededeelingen. Ingezonden slakken. goldon voor scholenbouw e d te ver gemakkelijken, en eventueel de noodige stappen in die richting te doen. Vereenvoudigde schrijftaal. Het hoofdbestuur van de ver. tot ver eenvoudiging van onze schrijftaal heeft een adres gericht tot den minister van binnenl. zaken, waarbij aangeboden wordt een criliok van een aantal deskundige voorstanders der vereenvoudigingsbewe- guig op de voorstellen der staatscom missie. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat ^ic critick, ook wegens het daarin bijeen gebrachte materiaal, goede diensten zal kunnen bewijzen aan een regeering, die er ernstig naar streeft tot een l>ovredi- gende oplossing van den spellingstrijd hier te lande to geraken. Om verschillende redenen verzoekt men den minister de schoolautoriteilen te machtigen op de onder hun toezicht staande scholen de invoering van het spellingstelsel, dat door de vereeniging wordt voorgestaan, te veroorloven, en deze spelling toe te laten op alle van overheidswege af te nemen examens. Mannheimerstclsel De vergadering van de afd. Amsterdam van het Ned Onderwijzersgenootschap heeft zich in een drietal conclusies uit gesproken voor een proef met „het Mannheimer stelsel" in een bepaald stads gedeelte. Gedurende de bietencampagne in 1913 zijn op de weegbrug aan de haven to Goes gewogen 6 741 350 KG en op dio aan het station 1.776.564 KG sui kerbieten. De „Vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland" houdt Donder dag a.s haar jaarvergadering te Goes. Do Veilingsvereeniging „Zuid Beve land" houdt Dinsdag 23 Dcc. to Goes een buitengewone algemeene vergadering, waar door den heer G J van Marrewijk uit Loosduinen een voordracht zal wor den gehouden over „de voordeden van verplicht veilen", en waar liet bestuurs voorstel zal worden behandeld om in be ginsel vast te stellen dat de leden ver plicht zullen zijn de door hen geteelde kruis-, zwarte en roode bessen door de vereeniging te doen verkoopen Iets over de Mol. Het vraagstuk van de mol is weer on der aandacht gekomen naar aanleiding van het bij de Kameraanhangige wetsont werpen over ons in 't wild levende nut tige dieren, waarbij men speciaal hel oog heeft op de mol en de kikvorschen Met het oog op die belangstelling laten we hier uit het Friesch Weekblad ran 6 December volgen de antwoorden, wel ke hot bestuur van de Friesche Maat schappij van Landbouw ontving naar aan leiding van een verzoek aan de afdeelin- gen, haar gemotiveerd oordeel mede te deeien, aangaande het al of niet wén-, schelijke van wettelijke bescherming van den mol Van de 28 antwoorden, welke er in kwamen, zijn er 22 tegen de bescherming van den mol, slechts 2 zijn er voor, ter wijl er 4 geen bepaalde meening aangc ven In deze laatste acht er één wettelijke bescherming niet af te keuren (en anet het oog op den landbouw, al ware hel maar alleen omdat mollenmoord sicc.hls in bij zondere gevallen is te verdedigen in hel belang ran den landbouw, in de andere twee antwoorden wordt gezegd, dat het nut tegen de schade opweegt, in hel vier de antwoord wordt de beslissing overge laten aan het bestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Slechts in twee antwoorden wordt toegegeven, dat de mol tal van schadelijke insecten ver nietigt In vier andere wordt gezegd, dat do mol minstens evenveel of nog meer nuttige regenwormen verslindt, ja zelfs in het geheel geen schadelijke insecten nuttigt. Vrij algemeen is men het er over eens, dat de mol schadelijk is voor de* weilanden, doordat hij zijn gangen dicht aan de oppervlakte maakt, waardoor het daarboven staande gras minderwaardig wordt of sterft; het werken met maai- machines door de door hem opgeworpen aarde bemoeilijkt en de waterafvoer be lemmert door het dichtwroeten van grep pels en aarden buizen Ook in bouwland kan de mol op deze wijze jschade aanrich ten. Verder Wordt er gewezen t>p 'de scha de welke de mol aan polderdijken toe brengt. In enkele antwoorden wordt op gemerkt, dat het met de uitroeiing van den mol (nog niet zoo'n vaart zal loopen als wel wordt beweerd. Wel wordt de wenschelijkheid uitgesproken, dat het vangen van de mollen aan de eigenaars wordt overgelaten en niemand meer zon der schriftelijk bewijs in het land van een ander mag mollen ran gen De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Dondcftlag 18 dezer niet plaats hebben. De verkiezing, stemming en her stemming voor een lid der Tweede Ka mer in Rotterdam III in de vacature Lasondcr is bepaald op 21 Dec 7 Jan. en 14 Jan. De vereeniging van personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat Eendracht maakt Macht heeft zich tot den minister van waterstaat gewend met een verzoek schrift om verbetering der salarissen voor de laag-bezoldigden en verbetering der rusttijden. De meerderheid der leden is van oor deel, dat de nieuwe salarisregeling moet worden ingevoerd onder intrekking van den kindertoeslag. De Ncderlandsche slagershond heeft, naar de N R G. meldt, een comité van actie benoemd om te komen tot den invoer van levend vee en varkens; af schaffing van den accijns op hel geslacht en het bevorderen van regeeringswege van de aanfokking van slachtvee. - Ilel lid van den Ilaagschen 'gemeen teraad Romcijn heeft, naar de N. R. C. meldt, bij motie voorgesteld, dat de raad zich in beginsel bereid zal verklaren, het verzoek der Balaafsche Petroloum- maalschappij in te willigen cn B en W. zal uitnoodigen, in overleg te treden met de Balaafsche Pctroleummaatsehap- pij over het plan, volgens hetwelk zij zich voorstelt den bouw van een kan toorgebouw aan den. Scheveningschcn weg te doen plaats hebben, met het oog zoowel op de plaatsing van het gebouw op het bedoelde terrein als op den omvang en het uiterlijk daarvan, om daarna op nieuw praeadvies uit te brengen over het aan den raad gerichte verzoek der maat- shappij. F.en voorstel van de lieercn Coin Varenkamp, van Malsen en Sillevis strekt om den raad in beginsel te doen beslui ten. toestemming te verleenen aan de maatschappij om een villa als kantoorge bouw le stichten met inachtneming van de bestaande verordeningen, en B en W. uit te noodigen met de maatschappij na dere onderliandclingcn le voeren, die de open bebouwing van liet terrein en het ril la-karakter van het te stichten gebouw waarborgen De Volkszangvereeniging in Lim burg, heeft, naar dr. II. II Knippenberg in de N. Vcnl. Crt. meldt, aim de burge meesters van alle Liinburgschc gemeen ten een circulaire gericht met het ver zoek, in het belang van de zedelijkheid en de beschaving van het gewest, aan alle straatzangers gedurende den loop des jaars, 'maar vooral bij kermissen en an dere openbare feestelijkheden, het venten en zingen van liederen langs den open baren weg te verbieden DRA \DLOOZE WEERBERICHTEN' VOOR PARTICULIEREN. In een Donderdagavond gehouden ver gadering van de Nederl vereeniging voor Weer- en Sterrenkunde is, zooals wij reeds melden, de volgende motie aange nomen „De vergadering acht populariseoring der draadlooze telegrafie hier te lande nuttig en gcwcnscht en is van oordeel dat wettelijke bepalingen te dien opzichte zoo min mogelijk bezwarend moeien zijn om daartoe le geraken, inzonderheid wat bélreft de ontvangst-stations". Bij de discussies werd o. a betoogd dal vooral ook de landbouwers lol de belanghebbenden bij spoedig ontvangst der weerberichten kunnen gerekend wor den; en voorts de zeevaarders, toeristen en luclitvaarders. In hel bijzonder werd in hel licht ge steld hoe door de stations van Norddeich en van den Eiffeltoren tijdseinen en weerberichten worden verbreid. Bij Kon. besluit van 12 dezer is be noemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, bij het 14de regiment, tot reserve-twee de-luitenant, de vaandrig H. J. Wessels, van bet kbrps. Een dame, die op den Zijlweg le Haarlem Immers verhuurt, zoo meldt de Tel., deed bij de politie aangifte, dal de ingenieur Van der II. kamers met pension had genomen voor T 90 per maand, doch dat zij haar nieuwen huis genoot niet erg vertrouwde. De politie deed onderzoek en het bleek, dat de man geen ingenieur was, doch machine-bank werker Hij heette A. C. van der S. en was uit Tilburg afkomstig. De politie bleek een goede vangst ge daari te hebben, want Van der S. werd door de politie te Helmond en te Tilburg gezocht wegens oplichting en verduiste ring. sIndertijd is melding gemaakt van een poging tot blauwzuurvergiftiging bij de familie W. op den Koninginneweg te Amsterdam. De dienstbode werd gearres teerd, al beweerde het meisje onschuldig te zijn en al waren er geenerlei motieven le vinden waarop men haar de daad kon toeschrijven. De politie bleef dan ook'na haar arrestatie niet stil zitten en zette haai- onderzoek nauwgezet voort, met het gevolg dat thans te Weenen de 28 jarige zoon des huizes H. C. J W. is gearres teerd. H. W. had in de nabijheid van! Weenen, voorzien van een behoorlijke macht 100 gram cyaankali gekocht, dat hij verklaarde noodig te bebben bij het foto grafeeren. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie gesteld. De boerderij De Pol te Kesteren blijkt in brand gesloken te zijn door de dienstbode, een meisje van 15 jaar; zij gaf als beweegreden op, dat ze niet wilde dienen en op deze manier uit den dienst trachtte te komen Gisteren is het meisje gevankelijk naar Tiel vervoerd. N. R. C. Te Houtigehage (Fr dronk, naar de Tel. meldt, een 2-jarig kind uit een trekpot heete thee. Het overleed kort daarna. STROOPERSGESCIIIEDENIS. Gelijk bekend, schrijft men aan da Arnh. Ct., is in de Vcluwe een zeer wild- •ijk deel van Nederland en de bosschen nabij Wolfheze schijnen een Eldorado voor stroopers. Menig haasje en nog meer ko nijntjes zijn dan ook door deze mannen, door middel van een lichtbak, bemach tigd Zoo nu en dan hebben er botsingen tusschen deze jachtovcrtreders en de jachtopzieners plaats. Ook in den loop der vorige week heeft weder zulk een onaangename ontmoeting plaats gehad met 3 stroopers uit Bennekom, die door een zestal beambten werden overvallen, die een blijkbaar zeer gevaarlijken po litiehond bij zich hadden, die een der stroopers in een zeker lichaamsdeel deel heeft gebeten. Tegen deze, die niet onlvl'uchlon kon, werd proces-verbaal op gemaakt. De landere twee waren ontvlucht Het slachtoffer van den hond liet het evenwel niet bij zitten en heeft legen de jachtopzieners een klacht ingediend omdat zij een gevaarlijken hond onge- muilkorfd op de stroopers hadden aan gehitst met hel voor den oene noodlottige gevolg. DE AIOOItD AAN DE OVERZIJDE VAN HET IJ. Zaterdagmorgen is mejuffrouw Nieu- Wenburg uil café Meerzicht te Nieu wen dam ontboden bij den rechtcr-com- missaris te Amsterdam, mr. J. van Bins- bergen. Om half tien was moj. Nieuwen- burg aan het instructiegebouw aan de Leidschckade Daar werden haar aller eerst de kleertjes geloond van het moorde knaapje Hendrik de Klerk. Juf frouw Nicuwenburg herkende terstond het blousje, het broekje cn de schoenj- tjes. Alleen het muisje herkende ze niet; de knaap droeg een petje, toen zij hem in Nieuwendam had gezien Daarna kwam liet broertje van het vermoorde knaapje, bij wien de juffrouw terstond dezelfde gelaatstrekken zag als bij Hendrik Mei den kleinen jongen en den rechter-commissaris ging zij toen naar het Wilhelmina-Gastlvuis om daar te worden geconfronteerd niet een patiënt van de zenuwleiders-afdeeling Deze per soon. die een scheefgetrokken mond en vreemde oogen heeft, leek echter niet in het minst op den persoon, die in café Meerzicht een bootje was komen huren Teruggekomen in het instructiegebouw werd juffrouw N geconfronteerd met Frans Dijkman, die sinds 15 October in preventieve hechtenis wordt gehouden Ook Dijkman, was volgens do verklaring van de juffrouw nicl de moordenaar Nog werd juffrouw N. met een derden persoon geconfronteerd, die evenmin door haai* werd herkend (Hbld.) De Amerikaansche ontdekkingsreizi ger Cook is door zijn ontmaskering loen bleek, dat hij do Noordpool niet bereikt had, niet uil liet veld geslagen. De „Temps" bericht, dal hij in Engel- sclie music-halls gaal optreden waar hij met Kerstmis te beginnen, zal trachten aan te loonen, dat hij wel de Noordpool bereik! heefl. x DOOD GEBEDEN. Enkele dagen geleden is le Berlijn oen geliefde tooneelspeelster overleden, Nu- scha Bulze geheelen. We maakten van dit sterfgeval geen melding ,daar deze naam hier te weinig en de persoon vermoede lijk volstrekt niet bekend is. De omstan digheden, waaronder zij den dood heeft gevonden, ontleenen echter aclueele be- teekenis aan de debatten, Irier te lande gevoej-d over de bevoegdheden van kwak zalvers. Haai- huisarts heeft nh aan liel „Berli ner Tageblatt" geschreven, hoe haar toe stand betorde, zoolang zij onder zijn be handeling stond. Nadat hij de laatste maal als geneesheer met haa!r in jaanraking was geweest, heeft ze zijn voorschriften ge heel verwaarloosd Ze deed dat op aan drang van een zich in haar huis bevin dende zgn gezondheids-bidderes Op den dag van haar sterven was ze zoo zwak, dat ze niet wilde optreden De misdadige vrouw verklaarde echter, dat ze daar niet aan toe moest geven. Zij moest integendeel voortdurend daaraan denken, dat het begrip geen smart of pijn kent. Dus bad ze en ging ze naar den schouwburg, waar de ziekte een doodelij- lce wending nam. Het tragische van dit geval is, dat de dokter ten slotte als zijn overtuiging uit spreekt, dat een waardevol mcnschenle- ven aan die praktijken ten offer is geval- I len en dat, menschelijk gesproken, me- I vrouw Butze tegenwoordig nog betrekke lijk gezond zou zijn, als ze bij haar1 licliaamszorg geneeskundigen raad opge volgd had UIT DE SCHOOL GEKLAPT. Men heeft het vonnis gelezen, dat te Straatsburg door den krijgsraad over de drie recruten is geveld, die over een uitlating van luitenant von Forstner uit de school geklapt hebben. Die uitspraak was mild. De heeren hebben nl. ver zachtende omstandigheden laten gelden En dit was waarlijk noodig. De wijze, waarop het blad, dat be doelde woorden openbaar maakte, (het was het Centrum-orgaan „Der Elsasser") aan die gegevens kwam, is in één woord schandelijk en een hoon voor de meest elementaire begrippen van journalistiek fatsoen Onder het stuk, waarin verklaard werd, dat luitenant von Forstner zich op de gewraakte wijze had uilgelaten, wer den hanaleekeningen verzameld van re cruten onder mededeeling, dat dit docu ment niet voor de pers bestemd was. Den volgenden dag stond liet echter in genoemde krant, zonder de namen der onderteekenaars evenwel Tevens is gebleken, dat von Forslner's niel-herhaalbare beleediging niet, als la ter beweerd werd, op bet Fransche vreemdelingenlegioen, maar wel degelijk op het Fransche vaandel toepasselijk was. Daarmee heeft hij de kroon gezet op zijn onbetamelijkheden en blijft hem niet anders over dan zoo spoedig mogelijk ontslag te vragen. omtrent de nieuwe arrestatie van me vrouw Pankhurst tot den koning; voor zij echter eenigc zinnen hadden beëin digd, begonnen de aanwezigen reeds lui de hun afkeuring te kennen te geven en hen te overschreeuwen. De koning glimlachte bij de pogingen om zich verstaanbaar te maken (bedoeld zijn blijkbaar de pogingen der kies>- rechtvrouwen, niet van den koning). Het incident duurde slechts een mi nuut; de suffragettes werden n.I. onmid dellijk verwijderd door de suppoosten van de Opera. Het wordt waarlijk lijd dat de twee partijen in Grool-Britlanje omtrent Home Rule wat dichter bij elkaar komen. De „Pal! Mall Gazette" had bericht, dal er dienaangaande besprekingen begonnen waren tusschen de leiders der conser vatieve partij en de leden der regeering Deze mededeeling wordt nu bevestigd Vandaag voor een week hebben de mi nisters Lloyd George en lord Morley ge- gegeten met Austin Chamberlain en N. E. Smith. Na het maal, hebben de heeren den uitslag van hun eerste onderhoud op papier gebracht. Het schema voor een brief werd opgemaakt, dat aan den eer sten minister en aan het hoofd der uni onisten, Bonar Law zal worden voorge legd. Men hoopt, dat de twee grootste par tijen van het vereenigdc koninkrijk een grondslag voor onderhandeling zullen vin den, welke een duurzame oplossing van het Iersche vraagstuk zal waarborgen. De Engelsche politiek kent drie socialistische groepen de „Fabian Socie ty", de „British Social Parly" en del „Independant Labour Party". Deze drie willen zich vereenigen. Daartoe hebben 7.e de fhulp ivan biiiteulandsche kameraden ingeroepen. Zaterdag heeft de leider der Belgische socialisten van der Velde een met dat doel belegde vergadering voorgezeten, die le Londen gehouden werd en waar behal ve van de genoemde binnenlandsche groepen ook afgevaardigden van partijen in andere landen aanwezig waren. Ofschoon de vertegenwoordigers der genoemde groepen hel betreuren, dat ze de macht niet hebben, om onderhan delingen te voeren, erkennen ze toch hel gewicht van een nauwer samen werking tusschen die verschillende orga nisaties cn willen zij de vereeniging van alle Britsche socialisten dus bevorderen Men weel, dal Griekenland Kreta heeft ingelijfd Gisteren is het besluit ambtelijk bekrachtigd. Dc Koning van Griekenland heosch eigenhandig de Griek- sclie vlag op het fori Skirda le midden van een onbeschrijfelijke geestdrift De builenlandsche consuls waren bij de plechtigheid tegenwoordig, evenals de Helleensche premier Wenizclos. Aan een brief uil Vcra-Cruz aan de „Köln Ztg.zij ontleend, dat de Duilscliers in Mexico (stad) zich aaneen hebben ge sloten. Zij hebben zich wapens aange^ schaft en houden dagelijks schiet- en exerceer-oefeningen. De daar woonach tige Nederlanders hebben zich bij hen aangesloten. In Engeland .houden de ministers hun belangrijke politieke redevoeringen builen het Parlement Dit geschiedt dan meest aan een maaltijd. Hel tegenwoor dig seizoen wordt daarvoor het meest gebruikt. Deze wijze van doen heeft ontegenzeg gelijk nadeelen. Om die te ondervangen beveelt de „Westminster Gazette" de me thode aan, die president Woodrow Wil son heefl aangenomen. In Amerika heeft een feestmaal plaats gehad, waar alle aanfciftenden telefonisch verbonden waren met den president ,die op 800 mijlen afstands de bewuste rede uitsprak. Deze manier biedt bovendien dal voor deel, dat gij eenvoudig den hoorn neer kunt leggen, als het u verveelt De suffragettes laten ook de konink lijke familie iii Engeland niet met rust. Reuter seint daaromtrent aan het Hbld. dat een aantal suffragettes een betooging heeft gehouden, tijdens de opvoering van een opera in Covent Garden, die bij gewoond werd door den koning en de koningin. Zij gingen staan in een loge tegenover de koninklijke en ontplooiden een banier met het opschrift: „In Z. M's gevangenissen worden vrouwen ge folterd." Zij maakten daarop eenige opmerkingen AFLOOP AANBESTEDINGEN. De volledige lijst van de inschrijvers bij de op 12 Dee. j 1. te T holen ge houden aanbesteding van het verbouwen en vergrooten van de villa „Buitenzorg" aldaar luidt als volgt: M. .1. Scheffe- laar Dz. te Bergen op Zoom, voor f 24.000; .1 Engelvaarl, Oud-Vosmeer, f23 800; A. Vriens, Bergen op Zoom, f 23.750; A. Gunter, f23 500, P Hage, f23.540; Joh. van Gorsel, f 23 160, allen te Oud-Vosse- ineer; W. J. Walpot, Tholen, f23.396; W. Weyls, T 21 500; C. M. Penders, f21 500, beiden te Bergen op Zoom; A Du Burck, Tholen, f21.300; P. F. van Kaam, f20.800; A F. de Bie, f 20.675, C. Videier, f 20 148, allen te Bergen op Zoom; M. J. Scheffelaar, Tholen, f 19 830; P. Voelc en C. II. II Wisse, Kloosterzande en Zaamslag, f 19.779; M. Jacobs, Goes, f 19.300; B. H. Reuling, Hulst, f 18 930. Zooals we reeds meldden is het werk aan M. J. Scheffelaar gegund. Dinsdag Woensdag, Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag HOOG WATER. V li s singe n. 16 Dec. nu 17 18 19 20 21 22 3.54 4.43 5.83 V erteerbaarheid 19 tegen ander brood 9. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. DE DIENSTREGELING VAN 1862. -Mijnheer de Redacteur. Ik was eerst niet van plan mij te be moeien met het berichtje in ;lhve Courant betreffende dc snelheid van een trein Amsterdam- Emmerik volgens een dienst regeling uit 1862. Maar na lezing van ko lom 4 uil hot 3e blad dato heden wordt het mij tc kras nog langer te zwijgen. In 1862 bestond nergens Midden-Euro- peesclie lijd. Wanneer die is ingevoerd weel ik niet meer, wellicht een 20 jaar geleden. Tot dien tijd rekende men o.a. in Duitschland op vele, wellicht op alle, plaatsen naar localen tijd. De behoefte om eenheid van tijd te bezitten in een nauwkeurig begrensde streek is het eerst gevoeld in N Amerika, waar die uitbrei ding van het spoorwegnet in Westelijke richting dit wenschclijk maakte. Van daar is de verdeeling in stukken van 15° overeenkomende met 1 uur tijdsverschil overgebracht naar Europa. Zoo goed als zeker gold ook in Em merik dc locale lijd, maai- in dat geval duurde de rit toen ook vrij wat langer dan nu. Trouwens zoogenoemde snef- Ireinen reden toen in Nederland veel langzamer dan tegenwoordig. U dankend voor de plaatsing, Uw dw. II. L. GERTH VAN WIJK. [We meenen nu over dit pndenverp de gedaclitenwisseling te kunnen slui ten. R e d/j BRIEFWISSELING. Aan onze correspondenten. Wat vroeger al eens is opgemerkt over het niet opnemen van berichten van mu ziek- en tooneclvoorstellingen van plaat selijke vereenigingen, willen we nu nog eens herhalen. Dergelijke uitvoeringen zijn in den regel alleen van belang voor hen die daarbij aanwezig waren, en dus geen bericht meer daarvan behoeven. Voor alle lezers 'iijil andere (plaatsen heeft zoo'n bericht geen belang, te minder om dat het toch niet anders kim zijn dan een opsomming van 't gegevcne met het gewone woord van lof. Kritiek is van zelf buitengesloten. We zullen die berichten dus voortaan niet meer opnemen. We hebben het vorig jaar er nog eens een proef mee genomen, maar het aantal is le groot. Alleen wanneer hel een buitengewone uitvoering betreft, bijv. bij een jubileum of bij een extra-uitvoering voor een spe ciaal doei zullen wij uitzondering op dien regel maken StoomdrubUerij Firma D. G. Kröbec Jl Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 6