Ingezonden Mededeelingen. LAATSTE BERICHTEN. Rechtzaken. BURGERLIJKE STAND. Kerknieuws. Onderwijs. militaire lid in het Hof, mr. K. J. M Tyssens, voor een benoeming tot presi dent van het college niet in aanmerking enscht te komen. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Ons bericht van gisteren omtrent den afloop van de aanbesteding te Vrouwe polder is onvolledig Nog moet als in schrijver gemeld worden R. J. Schijf te Middelburg voor f 933. post-, telegraaf- en telephoondienst daar te lande. St. Crt. Uit Schouwen-Duiveland. In de Zierikzeesche gemeente raadszitting van Woensdagnamiddag had beëediging en installatie van het verko zen raadslid den heer E J Gelderman plaats. Het adres van het bestuur der afdee- ling Zeeland van den Nedcrlandschen Bond van gemeente-ambtenaren, houden de verzoek om de jaarwedden van de secretarie-ambtenaren opnieuw te re gelen, werd naai- B. en \V gezonden, en zal nader behandeld worden. Het voorstel van B. en W tol het vcr- leenen van afschrijving van hooïdelijken omslag werd aangenomen. De rekening van het burgerlijk wees huis over 1912 en de begrooling daarvan over 1914 werden in handen gesteld van de commission respectievelijk bestaande uit de hceren mr. Polvliet, Ribbons, Doe- leinan, Van Nouliuijs, De Yrieze en De Crane. Aangenomen werden de voorstellen van B cn W. tot liet verleenen cener jaar- lijksche gratificatie aan den ambtenaar der plaatselijke belastingen J C. Lunen- berg, deze bedraagt f 40, tot het veran deren der tijdelijke benoeming van den heer J van Zij verden als keurmeester won vee en vleesch in een definitieve. In handen van B. en W. werden ge steld voor preadvies het adres van den heer H. E Beelaerts van Emmichoven omtrent storting voor pensioen en dat der verschillende ambtenaren omtrent voorstel B. en \V. lot verhaal op de amb tenaren bijdrage pensioenfonds. Wat betreft liet voorstel van B. en W inzake pensionneering der gemeente-amb tenaren en hunne weduwen en weezen, werd de pensioengrondslag aangenomen en de regeling aangehouden tot eene in de volgende week te houden vergade ring. Op het adres van den heer ds. J de Roode houdende verzoek om een strook gemeentegrond aan het begin van den Blokweg in eigendom te verkrijgen met voorstel van B cn W ,werd gunstig be schikt. De prijs bedraagt f 1 per M2 (de grond is een deel van het zoogenaamd vVildersbosclije en naar men verneemt bestemd om een villa ts bouwen.) Het voorstel van B. en W dat de raad de -wenschelijkheid zal uitspreken tot eene algeheele herziening van den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente werd aangenomen. Verleend werd aan mej. A C. Vooren, op haar verzoek ontslag als onderwijze res aan school C. Na amendcerlng werd aangenomen het voorstel B. en W tot wijziging der veror dening op de heffing van den hoofdelij- ken omslag. Nog werden aangenomen de voorwaar den voor het gebruik van gas aan parti culieren. Ter visie zal worden gelegd het adres van den heer W A van der Drift inzake het door hem gedaan accountantsonder zoek- Benoemd werden als leden in de vas te raadscommissiên over 1914 In de strafcommissie de heeren Pol- vliet en Van Nouliuijs In die der fabricage de heeren Booue en Timmerman. In de gascommissie de heeren De Cra ne, Vim Os en Doeleman In die der vischmarkl de heeren Rib- bens en Timmerman, welke allen hunne benoeming aannamen. Herbenoemd werden als regent van het burgerweeshuis de heer F A Klop- pert en als regent van hel burgerlijk armbestuur de heer J B. Geluk. Op het strand te Re nes se is aange spoeld een torpedo van ongeveer 1 M lengte. Besmettel ij ke ziekten. In de week van 26 Nov. t e. m. 2 Dec. kwamen ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad 1 geval van typhus of febris typlioïdea te Arnemuiden, 3 geval len van roodvonk te Hontenisse en 1 ge val van the ziekte te Hoek, Sluis, Sla- venisse en Vlissingen en van diphteritis 3 gevallen te Kruiningen, 1 te Hoek, en 1 te Tholen. THERMOMETER EN VERWACHTING. 4 Dec. Thermometer alhier 8 u. rm. 50 gr., 12 u. 47 gr., 3i u. 47 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend: Hoogste barometerstand 770.8 !e Horta. Laagste 732.8 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 5 Dec.stormachtige, latt r afnemende Z.O. tot W. wind, zwaar bewolkt, aanvankelijk nog buiig, kouder. HET WEER IN HET BUITENLAND. (Opgave Kon. Met. Inst.) Een zware Westelijke tot N -W. storm waait nog over Ierland, Engeland en 't Kanaal -Van de Noordelijke en Ooste lijke zijde was de wind krachtig met in het Zuid-Westen bij vrij hooge tempe ratuur vrij veel kans op regen Op IJsland en in 't Noorden van Zweden is flinke vorst ingetreden In Zweden valt ook sneeuw. Op de Britsche eilan den is de temperatuur sterk gedaald. In Oosï-Duitschland is het nog kalm weer met vrij veel zonneschijn en iets lagere temperatuur. In Frankrijk is het weer buiig bij sterk gestegen tempera tuur Aan de Riviera is de bewolking zwaar, maai- de wind zwak. ZEEUWSCII GENOOTSCHAP. In de gisteren gehouden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen hield de heer L. Weijl een voordracht over de toekomst der Interne Geneeskunst. Ilij wees er op, dat, terwijl men vroeger dikwijls in den blinde rond tastte, vooral in dc laatste 30 jaar een vaste wetenschappelijke basis voor de bestrijding van ziekten gezocht werd en, dank zij vele rustelooze onderzoekingen, ook in verblijdende male verkregen is. Met name is op den voorgroud getreden de zoogenaamde immunileilsleer, welke o a door Pasteur, von Behring en Ehr- licli lot ontwikkeling is gebracht en in hoofdzaak hierop neerkomt, dat een dier lijk lichaam onvatbaar wordt voor be smetting door een bepaalde ziekte, wan neer het dezelfde ziekte reeds vroeger in lichten graad heeft doorgemaakt. Daarop berusten behalve de vaccine, de inenting tegen hondsdolheid, diphtheri- tis, typhus, pest en cholera. Verder is in den laatsten tijd bijzondere aandacht ge wijd aan wat de Franschen noemen „Ia sécrétion interne", d. i de afschei ding in het bloed van producten door klieren en organen, welker juiste func- tionneering voor de gezondheid van het gekeelc organisme onmisbaar is Eindelijk doet het merkwaardige ver schijnsel zich voor, dat, naast de vele en onmisbare specialiteiten onzer dagen, de wel eens geminachte huisdokter weer in eere hersteld wordt, omdat gebleken is, dat vooral de grondige kennis van elks persoonlijke constitutie bij de bestrijding van ziekten van het hoogste belang is. De interne geneeskunst bevindt zich ongetwijfeld op den goeden weg, d. i den weg van het zuiver natuurwetenschap pelijk onderzoek, en mag met voldoening op het reeds bereikte terugzien, al is ook niet alles bereikt wat men wenschen en hopen mocht. Het was met groote instemming der talrijke vergadering, dat de voorzitter den spreker dank betuigde voor zijn hel dere en boeiende voordracht. Onder de ingekomen geschenken ver dienen vermelding een ouderwetsch boe- rinncjakje van den heer J. A Frede- riks en een tweetal afbeeldingen van een 17e-eeuwsclie boerderij bij Rcnesse van den heer Joh. Hoogenboom te Deventer. koeht voor uitbreiding van het St. Jozef- ziekenhuis. De zitting duurt voort. UIT DEN HAAG. Tweede Kamer. De minister van justitie deelt in de- memorie van antwoord op zijn begrooling o. a. mec, dat het aanvankelijk niet wen- schelijk wordt geacht over te gaan tot opheffing' van de Arrondisseinenls-Recht- bank te Zierikzee Zooals vroeger is gemeld, schrijft de N. R. C. zal de gewijzigde rechtspleging voor de zee- cn landmacht in den loop van deze maand in werking treden, en zullen in verband daarmede met 1 Ja nuari de president ,mr. G. II van Bal huis, en de leden dc luitenants-generaal R. P Verspijck en II M Engelhard op grond van hun leeftijd hel Hoog Militair Gerechtshof moeten verlaten. Wij vernemen thans, dat het oudste burgerlijk lid van het Hoog Militair Ge rechtshof, mr. W. C. A. Scholten, voor nemens is zijn ontslag tegen denzelfden datum aan te vragen en het andere niet UIT MIDDELBURG. Inwijding nieuwe gebouw Kantongerecht. Hedenmiddag 2 uur had in het nieuwe gebouw van het kantongerecht aan de Balans alhier de officieele overdracht plaats, door mr. Loosjes, administrateur-chef van de éde afdeeling van het departement van justitie, daartoe door den minister afgevaardigd. Onder de talrijke genoodigden merkten we o.a. op, den Commissaris der Koningin, mr. B. J. Dijckmeester, den burgemeester van Middelburg, jhr. M. van dbn Brandeler, den oud-president van de rechtbank, jbr. mr. A. van Reigersberg Verslaijs, den oud-kan- tonreebter, jbr. mr. J.P. F.van der Mieden van Opmeer en president, vice-president, rechters, griffier, substituut-griffier, officier van justitie substituut-officier van justitie van de arron- j dissements-reebtbank albier, verscheidene leden van de balie en enkele andere ge noodigden. Mr. Loosjes wensebte den kantonrechter geluk met het nieuwe gebouw, doch wees er tevens op, dat ook de regeering van gelnk mag spreken op zulk een fraai gebouw de hand te hebben kuncen leggen. Het decorum der rechtspraak zal door deze nieuwe om geving niet weinig worden verhoogd. Het overbrengen naar deze nieuwe inrich ting von het kantongerecht leggen den kan tonrechter wel nieuwe zorgen op, maar spr. vertrouwt, dat deze hem niet zwaar zullen vallen. Ten slotte droeg mr. Loosjes het nieuwe gebouw officieel over. De kantonrechter, mr. M. P. Sipkes, den vorigen spreker antwoordende, sprak j zijn groote vreugde uit over deze verbetering. Immers bet oude gebouw voldeed niet aan de meest bescheiden eischen, die men mag stellen. Spr. herinnerde aan mr M. D. K. S. van Lier die de eerste pogingen heeft gedaan om een nieuw gebouw te verkrijgen, welke ten slotte met succes zijn bekroond, dank zij de medewerking van den oud-minister mr. Th. Heemskerk. Wel is nog niet alles zoo als het eigenlijk zou moeten zijn, zoo ont breekt b.v. nog een bode, doch er bestaat thans slechts reden tot tevredenheid. Spr. wijdde vervolgens eenige woorden aan bet werk der commireie belast met het ontwerpen eener rechtsregeling, waarbij de strafzaken voor bet kantongerecht zullen kunnen worden vereenvoudigd en bespoedigd. Tenslotte sprak mr. Sipkes een woord van afscheid tot de vertegenwoordigers der arrondissements-rechtbank, en van welkom tot de leden van do balie, die tot zijn groote spijt niet over een eigen vertrek zullen kunnen beschikken, bij gebrek aan ïuimte en een woord van dank tot de beide booid- ambtenaren door/het departement van justitie hierheen afgevaardigd. Hij verzocht hen den minister de verzekering te geven, dat het op zeer hoogen prijs wordt gesteld, dat aan het verzook om een nieuw geboaw op zoo welwillende wijze is gevolg gegeven. Den hoofdingenieur der rijksgebouwen den heer Metzelaur bracht bij z\jn dank en hulde, evenzoo aan mr. Loosjes, waarna de plech tigheid was afgeloopen. De genoodigden maakten daarna van de gelegenheid gebruik het gebouw te be zichtigen. UIT VLISSINGEN. Gemeenteraadszitting. In de heden gehouden raadszitting is het rapport inzake het adres-Coster men zie onder Onderwijs ter visie gelegd. Aan A. de Mol werd eervol ontslag ver leend als onderwijzer asn school A. Aan het R. K. par. armbestuur werd een stnk grond aan de Van Dishoekstraat ver- De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting worden voortgezet. Mr. de Meester ontkende tegenover de beschuldigingen van rechts, dat de con centratie zich bij den verkiezingsstiijd heeft schuldig gemaakt aan misleiding der kiezers vertroebeling der politiek. De actie, door de concentratie geveerd, was volkomen gerechtvaardigd bij de vaststaande overtui ging, dat het beleid van de vorige, regee ring verderfelijk wa9 voor land en volk. Als oorzaken voor de nederlaag der rechterzijde hadden naar sprekers meening medegewerkt de houding van rechtsche leden tegen Talma's wetgeving, de tegen stand tegen protectie, de ongerustheid in kringen der Herv. Kerk gewekt door het rapport der staatscommissie voor grond wetsherziening, zoomede de aanvallen op de openbare school. Spr. ontkende, dat er grond bestond voor wantrouwen in de concentratie, oen wantrouwen, dat geheel ongemotiveerd door de socialisten bij het kiezerscorps is gezaaid. Spr. verzekerde dat de vrijzinnigen de ernstige begeerte hebben gekoesterd, dat de socialisten in het kabinet zonden aitting nemén en hij betwistte, dat Mr Troelstra Vioeger heeft voorzien, dat het huidige kabinet zou optreden met handhaving der voornaamste eischen van het concentratie manifest. Het is een meevallertje geweest zooals jhr de Muralt terecht gisteren bij interiuptie opmerkte. Spr. hoopte, dat indien het rapport der staatscommissie inzake even redige vertegenwoordiging lang uitblijtt, de regeering maatregelen zal nemen tot invoe ring vaD het algemeen kiesrecht los van evenredige vertegenwoordiging. Zijns inziens kon dan in het voorloopig kiesreglement ook het vrouwenkiesrecht regeling vinden. Spr. vroeg of de regeeriDg met de staatscommissie voor het onderwijs beoogt niet slechts een financieele regeling te treffen doch een onderzoek van het ge heels onderwijsvraagstuk en ol de regeering indien die commissie tot eenstemmigheid komt, hare voorstellen in wetten zal be lichamen. De heer De Geer oordeelde, dat het opgetreden kabinet een normaal kabinet is, voortgekomen uit den uitslag der verkie zingen. Iedere voorgestelde maatregel, welke hij in 's land9 belang oordeelt, zal spreker steunen, ongei.cht welke regeering het voor stel doet. Spr. waarschuwde den minister van financiën tegen een drukkende succes siebelasting in rechte lijn. Spr. hoopt, dat de regeering kiesrechtvoorstellen zal doen, waarmede ook rechts zich zai kannen ver eenigen en hij drong aan op herziening van art. 192 der Grondwet, betoogende dat hij niet hecht aan een formnle omtrent de plaats, welke het openbaar en h6t bijzonder onderwijs ten opzichte van elkaar innemen. De adjudant van den Gou- ver ne ur-Gencraal. Blijkens bij de familie ontvangen te legram is de verwonde kapitein-adjudant van oen Gouverneur-Generaal van Ned, Indië, Boumeesler, hersteld. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot registratieinspecteur te Breda A Versluijs thans te Goes, te Goes P Adriani thans te Groenlo. UIT AMSTERDAM. Begrafenis De Ru ij ter. Hel stoffelijk overschot van De Ruij- ler, den vermoorden portier der diamant slijperij is lieden ter aarde besteld. Op het kerkhof was enorme belangstelling. De kapelaan Van Dijk heeft bij 't graf het woord gevoerd. DE ZABERNKWESTIE. BERLIJN, 4 Dec. De Rijksdag nam de motie van wantrouwen met 393 tegen 54 stemmen aan SOCIALISTISCHE OVERWINNING. KRISTIANIA, 4 Dec Gisteren werden alhier de gemeenteraadsverkiezingen ge houden Hel gold hier voornamelijk een strijd tusschen conservatieven en so ciaal-democraten. Den sociaal-democra ten gelukte het 5 zetels te veroveren, zoodat zij thans ook de meerderheid in de stadsvertegenwoordiging vormen Als sterkste partij zullen thans ook de sociaal-democraten den burgemeesters post bezetten. DE VAL VAN *T MINISTERIE- BARTHOU. PARIJS, 4 Der. De pers bespreekt den financieelen toestand van het oogenblik des lands. De ochtendbladen wijzen er op ,dat door den val van het ministerie en het verwerpen der door liet kabinet voor gestelde maatregelen, Frankrijk een scha de lijdt van ruim 389 miljoen frank Voorts wijzen de bladen er op, dat als gevolg van de crisis de koers dcrFran- sche staatspapieren dalen en de uitgifte- koers der nieuwe rente gedrukt zal wor den. PARIJS, 4 Dec. Jean Dupuy is met de kabinetsvormiug belasyl. Ook Ribot en Delcassé zullen zitting nemen. TER DOOD VEROORDEELD. KONSTANTINOPEL, 4 Dec. Safvet,die onder de regeering van Kiamil pasja plaatselijk commandant van Konstanti- nopel was, is wegens poging tot opstand en deelneming aan den moord op Ma- moet Sjefket pasja ter dood veroordeeld VÉDBINES. KONSTANTINOPEL, 4 Dec De Fran- sche vlieger Védrines die bij Sofia land de, werd hedenmorgen in Konstantino- pel verwacht. Door wijlen mejuffrouw A. C. Doek- heer alhier is gelegateerd aan de Ver- eeniging tot werkverschaffing aait Zeeuwsche blinden eene contante som van duizend -gulden, vrij van rechten en kosten. 1—4 Dec. Bevallen: E Voois, geb Ge luk, d W. de Jager. geb. Leijs, z. LIEFDADIGHEID. In de Ned. Herv. Gem. te G r ij p s- kerke zijn tot notabelen herkozen J Luteijn en Jc. Groenenberg Az., en u in de vacature-M Verhage gekozen D. Mi- davaine. Tot kerkvoogd werd herkozen Joost Francke. Ned. Herv Kerk. Bedankt voor Mijnsheerenlaud van As te Moerkapelle. Door het bestuur tier Vereenigjiusi voor Handelsonderwijs alhier zijn, be houdens goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken, lot onderwij zers aan de met ingang van 1 Januari a s. te openen voorbereidende klasse be noemd de heeren: K Dekker, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers, voor rekenen; 11 de Blouw, hoofd der Rijksleerschool, voor Nederlandsche en Fransche taal, D G. van Buure-n, leeraar aan de Christelijke Kweekschool voor on derwijzeressen voor aardrijkskunde, en J Vreeken, hoofd eener openbare school, voor schoonschrijven. Voor hel examen vrije en ordeoefe ningen is te Rotterdam geslaagd de heer N. A. Schuman, t Zand (Koudekerke Naar wij vernemen is voor do ver- eeniging Volksonderwijs te Goes, die kosteloos gelegenheid aanbiedt voor het volgen van een cursus in liand- en lijn- teekenen, rekenen, zang en nuttig hand werken in de avonduren, tlians eeu ge bouw gehuurd, dank zij den steun van een ingezetene De heeren en dames, die in genoemde vakken les geven, ver richten zulks belangeloos. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich vereenigd met een voorstel van B en W om ten aanzien van den heer Otto, die in verband met zijn ka merlidmaatschap de betrekking van schoolhoofd niet meer kan waarnemen, eenzelfde regeling te treffen als ten aan zien van den heer Gerhard is geschied Hij is benoemd tot onderwijzer aan een jgewone lagere school buiten bezwaar der gemeentekas, en heeft als zoodanig zoolang zijn Kamerlidmaatschap duurt verlof. De direcleurskwestie te Vlissingen De raadscommissie benoemd om de bezwaren in het bekende adres van J Cosier, directeur der H. B S en H, S te Vlissingen, .legen het beleid van B en W te onderzoeken en middelen te beramen om de goede verstandhouding tusschen B en W en adressant zoo mo gelijk te herstellen, heeft aan den Raad het volgende gerapporteerd a dat haar na nauwkeurig onderzoek van alle klachten die bij den heer Coster bestonden, zoowel van die in het adres, als van die tegenover haar geuit, niets hoegenaamd is gebleken van gebrek aan medewerking, Iaat staan van tegenwer king, van de zijde van het College van Burgemeester en Wethouders öf van den Burgemeester of één der wethouders ofl van den secretaris afzonderlijk, ten op zichte van de Hoogere Burgerschool en Handelsschool of adressant persoonlijk; b dat zij het intusschen verklaarbaar acht, dat in enkele kwesties, in adres- sanl's gedachtengang, bij zijn gemis aan inzicht in de onvermijdelijke ingewikkel de gemeente-administratie en bij de on volledigheid der hem ten dienste staande gegevens, adressant zicli de voorstelling heeft gemaakt van een gebrek aan mede werking: c. (lal adressant, na kennisneming van- alle officieele bescheiden, zooals die hem mondeling door haar nader zijn toege licht, tol de overtuiging is gekomen, dat hij zich, tot zijn leedwezen, eene onjuiste voorstelling van de feiten lieeft gemaakt en in zijnen gedachtengang van verkeer de veronderstellingen is uitgegaan; d dat naar hare overtuiging adres sant bij zijn optreden als Directeur der Hoogere Burgerschool en Handelsschool zich ook te dezer zake geheel heeft laten leiden door zijne begeerte om de be langen van het onderwijs aan die inrich tingen te bevorderen, zij het dan ook, dat hij haars inziens de handelingen van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente en vooral die van „hel Staghuis" ge heel verkeerd heeft beoordeeld en eene onverdiende blaarii op „het Stadhuis heeft gelegd, e. dat volgens hare meening in enkele opzichten de afwikkeling van de onder-

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 2