L s\ BUITENLAND. Ingezonden Mededeelingen. Advertentien. Voorbereidende klasse Hoize Bnltenzorg Tholen. Nederlandsch- Amerikaansche Hypotheekbank. Pandbrieveo a 98 °|0 Pandbrieven a 101 ZEEUWSCHE BANK HOOG WATER. Zondag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrjjdae Zaterdag Vlissingen. 30 Nov. 1 Dec. 2.33 3.25 4,15 5 5 51 6 50 7.05 meester van beroep te Marseille op een schip of aan den wal werk zocht. In een haven-koffiehuis maakte hij in die stad met een zgn landgenoot kennis. Daal de man van zijn armoede verleide, liet de schrijver hem eten len drinken Toen deze echter ontwaakte, bevond hij zich in hel fort Sint Jan. de onderaardsche en bom vrije verblijfplaats voor de soldaten van het vreemdelingenlegioen Blijkbaar had de ongenoode gast jtlus een slaappoeder of iets dergelijks in zijn drank gemengd Een Rijnlander toefde daar ook Zij moesten zich idenlificeeren Voor de de in stond een schildwacht De zegsman wei gerde echter zich bekend te maken, toen de deur openging en opnieuw een man werd binnengebracht. Een plotselinge in geving volgend, maakte de eerst bedoelde Duilsclier daarvan gebruik om te ont vluchten De Rijnlander volgde hem, maar werd spoedig gegrepen. Ook de hofmeester werd verder in. de stad door den ronselaar ingehaald. Deze eischic van hein, dat hij terug zou koeren Toen de Duitscher dit weigerde bracht hij hem een steek in een onder arm toe. die, naar geneeskundig*, werd vastgesteld, liet been raakte. De bedoelde ronselaar was een Duitscher. Daar het schrijven dal deze bijzon derheden beval, geleekend was en het ook overigens nauwkeurige aanwijzingen bevatte, kan aan de betrouwbaarheid moeilijk getwijfeld worden Hel verwondert ons slechts, dat dc Duitsehe diplomatie, toch anders niet op haar mondje gevallen, deze en dergelijke gevallen langs haar koude kleeren laat afglijden. HET ONDERWIJS IN BELGIË. Men is genaderd tot het einde van <dt- algemeenc beschouwingen omtrent het door minister Poullet in de Belgische Kamer ingediende schoolwetsontwerp. En het werd tijd, dat «laar eindelijk een eind aan kwam. Den 1-lden October is men er mee begonnen. Al die weken hebben de rechterzijde en het Kabinet aan de hef tigste verwijtingen bloot gestaan Inder daad zijn er van linksche zijde schande lijke feilen aangevoerd met betrekking tot de middelen waarvan het cleriealc bij zondere onderwijs zich bedient. De tegen standers daarvan maakten gebruik van een vlugschrift, verschenen onder don schuilnaam Slépliane, waarvan <le drager bijna zeker tot de katholieken behoort gerekend te worden Men noemt als zoo danig een gewezen, hoogeu ambtenaar van het ministerie van wetenschappen en kun sten, waaronder ook onderwijs ressor teert. De parlementaire berichtgever van het „H. v A." erkent zelf. dal niet geloo chend kim worden, hoe sommige daarin aangehaalde feiten zich voordoen en dat het daarom te wenschen ware, van ze kere dwalingen af Ie zien, alvorens de wet definitiefa an te nemen Dal dit laatste gebeurt, is niet twijfel achtig Daarover is de meerheid «lei- rechterzijde te groot en te volgzaam. De leden daarvan hebben bij de afgeloopen besprekingen ook betrekkelijk weinig ge sproken De liberalen en socialisten des meer. Natuurlijk werd dit door de meer derheid obstructie genoemd Weliswaar was door de oppositie een balletje opgegooid tot hel bewerken van een parlementaire staking, in welk ge val de opposïtioneele Kamerleden een voudig de zittingen niet bezoeken en «iaardoor 't Parlement onbekwaam ma ken zouden, wettige besluiten te nemen, maar hiervan zal wel niets komen; hoe bedenkelijk ook 't middel op zich zelf al zij, zou het bovendien nog die elementen afstooten, die uit weerzin tegen de cleri- cale politiek links stemmen, zonder eigenlijk lol die partijen te behooren Met de vorming van hel cartel bij de laatste algemccne verkiezingen het bondgenootschap der liberalen en socia listen! heeft men leergeld betaald Die band is dan ook los gemaakt Li beralen en sociaal-democraten hebben hun volledige vrijheid hernomen. Ook in de bestrijding van 'l onderha vig wetsontwerp is gebleken, «lal de bei de groote- fracties ter linkerzijde met ongelijk tempo marcheereu De volge lingen van Van dec Velde beschouwen het school-onlwerp niet als zoo be langrijk als Hijmans en zijn mannen. Den eersten gaan de sociale wetten nader aan 't hart. Hun leider heeft dan ook voorgesteld in de ochtend-zittingen de sociale wetten, die aanhangig zijn ge maakt te bespreken Dit voorstel is echter verworpen even als «lat van den liberaal Lemonnier. om 1 zcj' hielden, zag Muller naar een de discussie over hel school-ontwerp te koffiehuis snellen, waar hij het politic- schorsen en a s. Woensdag met de be- j '>ur«-'au telefonisch van het zgn. voorne- raadslaging over de bovengenoemde wel- verwittigde. EEN STILLE VERKLIKKER. Meu kent in Rusland de agents pro votra te urs, de verraders, die onder hel mom van geestverwantschap met de re- volutionnaire elementen verkeeren. om op die wijze achter hiui geheimen te ko men en deze de politie te verklappen, welke aldus in haar optreden tegen de staatsgevaarlijke bewoners wordt ge steund. Ook onder de Camelots du Rov de luidruchtige, koningsgezinde rekels, vindt men te Parijs dergelijke verachte lijke individuen. Een van deze is op him congres ontmaskerd en deerlijk aan de kaak gesteld. De „Action francaise'hun blad, ver haalt daaromtrent hoe bij die gelegen heid een zekere Muller aan handen en voelen geboeid op het tooneel werd ge sleept Deze stond reeds sinds zijn lid worden bij de lieeren onder verdenking, een stille verklikker te zijn Voordal de zitting begon, was Müller in een zijzaal geroepen, waar de aanvoer ders hem grepen en hij heïtigen tegen stand bood. De man is nl bokser van beroep Na een gevecht van enkele mi nuten werd hij echter overmeesterd. Toen is hem een bordje inel dc aandui ding „aanbrenger' om den hals gehan gen en hij aldus ten tooncelc gevoerd Een heelc poos jouwden de aanwezigen hem daar uit De voorzitter verklaarde daarna, hoe men weel, dal zich ver scheiden speurders onder de camelots bevinden Daarop werd verteld, welke poets ze d.e politie gebakken hebben. Om Muller te ontmaskeren, had men hem opgedra gen, het standbeeld van Waldeck-Rous- seau in den tuin der Tuilerieën te ver brijzelen. Een van hen, die een oogje in ten te beginnen Het debat over het on- tderwijs-onlwerp wordt dus voortgezet Hoe lang nog? Het spreekt van zelf dal bij de artikel- gewijze behandeling de ingrijpende vraag stukken door 't ontwerp aan de orde gesteld, opnieuw grondig dienen te wor- «ien onderzocht Het „H van Antw hoopt, dal het ontwerp vóór Nieuwjaar bij den Senaat zal zijn bezorgd De „Ma- tin" acht dit echter onmogelijk De betrokken minister vestigde er nog Ten gevolge daarvan bevonden zich dien avond zes stille agenten vóór het Theatre francais, waar de bende Müller zgn. zou ontmoeten, terwijl ongeveer 30 politiemannen (natuurlijk vergeefs) den genoemden tuin doorsnuffelden. Vervolgens werd Müller naar zijn wo ning gebracht, vóór welker deur hem de voetboeien werden afgedaan, maar zijn lianden bleven aaneengeklonken Aldus repte hij zich naai- den dichtst bij zijn- den poiilie-agent. Deze vertrouwde de van den eersten Balkanoorlog is het uit gebreid Natuurlijk is dit koren op den molen der regecring te FvVecnen Dit bewijst im mers hoe gegrond de door haar genomen, ver-strekkende militaire maat regelen en de daarvoor gebrachte, gelde lijke offers waren, dank zij welke de drei gende oorlog nog is afgewend. En deze ongevraagde, zedeLijko steun komt het Oostenrijksch-Hongaarsche gouvernement des te beter van pas. «laar ze van de oppositie heel wat over de magere uit komsten van zijn Balkan-belcid in verge lijking met zijn bemoeiallig optreden te verduren heeft. Men wijst er op dat weliswaar de Ser viërs van de Adrialisehe zeekust afgeslo ten zijn, maar dat anderzijds Macedonië door Servië is ingepalmd, terwijl men dit eer aan Boclgarije guude Ook maakte men de regeering er een verwijl van, dal Oosteurijksche troepen niet terstond liet Sandzjak Nowibazar hebben bezet, waarlegen opgemerkt werd, dat de streek ten Z. O daarvan toch voortaan in Ser vische handen is. De kans, waarop in de dubbele monarchie vurig werd gehoopt, om dwars door den Balkan over l'skub zich een weg naar Saloniki te. banen en aldus aan de Egeïsche zee vasten voet te krijgen is daarmee wel voor goed ver keken. De Lweede Balkanoorlog heeft de toe standen op het woelig schiereiland gron dig veranderd Boelgarije werd over de geheele linie verslagen en de Russiscli- gezinde partij onder leiding van den ge wezen minister-president Danef, die tij dens den gemeenschappelijken oorlog te gen de ottomanen reeds als gevolmach tigde en Kamerpresident van zich hatl doen spreken, werd vervangen door de geestverwanten van Radoslawof. <li<* met Oostenrijk goede maatjes willen zijn Dit laatste rijk [heeft, o a door zijn aan vankelijk verlangen, den te Boekarest ger sloten vrede te herzien, deotvroegcren, trouwen vriend Roemenië van zich ver vreemd Dit rijk sloot zich nauwer bij Servië aan en is overigens geneigd, de rol van bewaarder van 't politieke even wicht in den Balkan te blijven spelen Over de vraag, wie voor «len laatsten ongblukkigen oorlog dc verantwoordelijk heid behoort te dragen, loopen in Boclga rije de meeningen uiteen. We iiebben op gezag van dc „Temps" meegedeeld, dal dc vroegere opperbevelhebber generaal Sawof van koning Ferdinand de schrifte lijke order zou gekregen hebben, om de Grieken en de Serviërs aan te vallen Dc Boelgaarschc regeering doel dit bericht echter half-ambtelijk logenstraffen Daar mee is de zaak evenwel niet opgehelderd Men wil daar licht De gevolgen zijn er bedroevend genoeg voor geweest. Dat de koning Ju deze omstandighe den zoo lang te Weenen blijft toeven, is niet geschikt, om de gemoederen tot bedaren te brengen. De Weensclie bericht gëver van de „Temps" zegt, dal'skonings zenuwen in de war zijn en liij in een neer- slachtigen toestand verkeert Overigens sluit hij zich zoo veel mogelijk van de wereld af. Zelfs de Boelgaarschc gezant in die stad moet schriftelijk met hem van gedachten wisselen Wel wandelt de vorst nu en dan en heeft hij twee maal den Ilofburgschouvvburg een vertoo ning van het tooncclsluk „1'Aigrette" bij gewoond Dit kikkert hem misschien wat op. Erg vriendelijk behandelt men Fer dinand, naar men weel een prins van Köburg, in de Oostenrijksclie hoofdstad niet. Tusschen hem en den aartshertog troonopvolger Frans Ferdinand moeteen nauwelijks verborgen vijandigheid be staan, welke stamt uit den tijd ,dal bei den luitenants waren in hel leger van het Donaurijk Dit moef dan slaan op den lijd, voor- «lat de aartshertog naar Engeland vertrok, waar hij op 't oogenblik nog vertoeft. de aandacht op, dal deze zitting maar Izaak echter niet en leidde hem met de van korten duur zal zijn. daar in Mei i noS geknevelde lianden naar een politie- a.s opnieuw parlementaire verkiezingen Posf> ^aar hij eindelijk zijn vrijheid van worden gehouden, welke omstandigheid bewegen herkreeg hij aanvoerde om de onmogelijkheid te Onze afkeuring van aanbrengers-prak- bewijzen, de bespreking der artikelen tijken sluit natuurlijk volstrekt geen iu- varr 't bekende ontwerp uil te stellen j stemming met de daden der Camelots du Rov in i O HET VREEMDELINGENLEGIOEN. In Duitschland willen «1e klachten over DF AFREKENING, de praktijken, aangewend bij het werven j In den Balkan is men nog onderling van buitenlanders, in dit geval Duitscliers, aan hel afrekenen na liet voor Boelgarije voor het Fransche vreemdelingenlegioennoodlottig spel De „Matin" heeft den in Afrika maar niet ophouden Hel onder- tekst der verdragen openbaar gemaakt, staande geval is imlerdaad schandelijk, gesloten tusschen Boelgarije en Servië en malar werpt iln c-oo ver peb lander licht op Boclgarije en Griekenland Daaruit blijkt, «Ie gewraakte handelingen dan vorige ver- dat het Balkanverbond niet alleen tegen slagen deden, als de schuldige zelf een Turkije, maar ook tegen Oostenrijk en Duitscher was Roemenië was gericht Aanvankelijk droeg De „Berliner Lokal Anzeiger" heeft het slechts een verdedigend karakter, dan per brief van den man, dien het voor hel geval Turkije tot den aanval volgende trof. vernomen, hoe hij, hof- mocht overgaan Kort voor het uitbreken CALIFORNISCHE VIJGEN-STROOP Een natuurlijk afvoermiddel, uit vruchten- en plantensappen samengesteld, zonder toevoeging van eenig chemisch produkt Prompte, zekere, onschadelijke werking. Aangename smaak. Wordt zoowel voor volwassenen als vor kinderen door H. H. medici voorgeschreven. [laat ia Apoillekcn. Prijs f 1.2S fwr flacon. Handel en Nijverheid. Oesters Van 21 27 November was de handel in leverbare oesters iets levendiger dan de vorige week, doordat Engeland wat beter was. Er werden 1 180.000 stuks gevraagd. De prijzen houden zich ptaande. Er werden 3690 KG. kreukels verzon den. (I. en Th. Crt Mosselen. Gedurende de week van 21 tol 28 Nov. werden in de haven van Philippine gelost 2310 balen mosselen a 90 KG. Hiervan werden aan geregelde afnemers in België en Frankrijk verzonden 2020 balen tegen 4 25 fr. a 4.75 fr per baal Aan Hollandsche en Belgische venters werden verkocht 435 Ion mosselen a 60 K G. tegen 2 fr. a 2 50 fr. per ton 590 ton Zeeuwseh mosselzaad werd verkocht a f 1120 per ton Van de Fransche kust werd aangevoerd 325 ton nwsselzaad a f 1 30 per ton 67 manden garnalen werden verkocht a 10 tot 15 cent per Iv G Uit het bovenstaande volgt, «lat men volstrekt geen houvast heeft omtrent het doel van Ferdinand's verblijf te Weenen noch betrelfende zijn positie in Boel garije. Gennadiëf, de minister van bui- lenlandsche zaken, is, men heeft het ge lezen te dien aanzien optimist. Hij ge looft niet, dat het ontzag voor de dy nastie door de laatste tegenslagen ge leden heeft Een uitvloeisel van die onzekerheid zijn de deels zeer sombere geruchten, over Ferdinand's verhouding tot de Boelgaarschc natie verspreid Het bekende blad „Stampa' stelt vast, dat de verantwoordelijkheid voor deD tweeden oorlog hetzij ten laste van ge neraal Sawof of van den koning komt liet verwacht dat zich tusschen hen bei den een verschrikkelijk y woorden) duel zal afspelen, ails dc vorsl terug is Een van de twee zal ten gevolge daarvan moeten vallen Maar wie? En het blad voegt «laar de volgende ijselijke woor den aan toe „Wij voor ons, we gelooven niet, dat gencraaL Sawof nog een lang leven voor zich heeft, vooral als hij inderdaad in 't bezit is van geschreven documenten (naar men boven heeft gelezen, loochent de regeering dit), welke aanloonen, dat tsaar Ferdinand werkelijk de verant woordelijke bewerker van den oorlog te gen Servië en Griekenland is. Sawof zal waarschijnlijk het lol van Stamboelof ondergaan Denzelfden naam noemt de boven ge citeerde Wcensche correspondent van de „Temps" Deze brengt den moord op den gewezen minister echter in verband met den koning zélf en de ontevreden mi litaire elementen HET BESTUUR der Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg is voorne mens met 1 Januari 1914 te openen een voorbereidende klasse voor den driejarigen Cursus in Handelsonderwijs. VAKKEN VAN ONDERWIJS: Neder- landsohe taal, Rekenen, Aardrijkskunde, Schoonschrijven en Fransche taal. AANGIFTE VAN LEERLINGEN moet, onder overlegging van een verklaring van het Hoofd der School, vóór 1 December e. k. plaats hebben bij den Directeur, den Heer W. KOSTEN, Nieuwe Haven. Het Schoolgeld bedraagt f 12.voor minvermogenden f 6. HET BESTUUR der Waterkeering van het Calamiteuze Waterschap WALZOOBDEN zal op Zaterdag den SO December, dos middags te IS uren, in het logement be woond door de kinderen .T. F. ADK1AANSEN8 Sr. te Walzoorden, onder nadere goedkeu ring van Gedeputeerde Staten van Zeeland, in het openbaar Aaribesteden: bet maken van Zinkwerken tot verdediging van den oever der waterkeering van bovengenoemd Calamiteuze Waterschap in twee perceelen. De aanbesteding geschiedt bij enkele in schrijving volgens de A. B. voor elk der perceelen afzonderlek. Ook mag voor beide perceelen vereonigd worden ingeschreven. Het bestek met bjjbehoorende teekening ligt ter inzage ten kajitore van den Secretaris- Ontvanger te Kloosterzande, en ia van af den 6 December op aanvrage in afdruk verkrijg baar. tegen vooruitbetaling van f 0.75. Aanwyzing zal plaats hebben op Zaterdag 13 December en Dinsdag den 16 December e. k. des voormiddage 9.30 ure, waartoe samenkomst aan het Directiegebouwbuiten dien geschiedt geene aanwjjzing. Honteniaae, den 19 November 1913. Het Bestuur der Waterkeering voornoemd, P. S. VAN JOLE, Voorzitter. K. J. A. G. COLLOT D'ESCURV, Secretaris-Ontvanger Namens den Hoogwelgeboren Heer Jhk. J. VAN VREDENBURCH te Tholen, zal onder- geteekeDde Vrijdag 12 December a.s„ dea voormiddag* 10 ure, iu het Hotel Hof van Holland te Tholen, tc achten aan te besteden: bet verbouwen en vergrooten van de Villa „BUITEBZORG" aldaar. Beatek en teekening ad f2, verbrjjgbaar bjj den ondergeteekende, bjj wien tevens na dere inlichtingen zjjn te bekomen. Aanwjjzing in loco, op don dig vóór de aan besteding des middags 12'/s ure. Tevens voor dagelijks toezichtgevraagdeen bouwkundig opzichter. Belooning volgens overeenkomst. Zich te wenden tot J. WISSE Ja., Architect, ZAAMSLAG. gevestigd te UITHUIZEN (Prov. Groningen). Opgericht 1893. Geplaatst kapitaal Gestort kapitaal ca. Reserves rnim Uitstaande pandbrieven oo. f 3.200,006. 1*00.000.— a.ooo.ooo.— 25.000.000. ft Uitgifte van in stukken van f ÏOOO en f 500, ten kantore van de te Middelburg, ook door bemiddeling van HH. Agenten en Effectenhandelaren.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 7