iieirgsÉ Courant BIJVOEGSEL Binnenland. Bit de Staatscourant. FEUILLETON. CHRISTINE, Kerknieuws. Kunst en Wetensebappen. Onderwijs. Landbouw. Leger en Vloot- Verschillende Berichten vanJd* van Vrijdag 28 Not. 1913, no. 282. DE DECEMBER-DEBATTEN IX DE TWEEDE KAMER. Er is naar de Nieuwe Crl. meldt, in overleg mei de verschil lende fracties, een regeling vastgesteld ten doel heb bende om de Dccomber-de ballen te be korten Bij de algemecne beschouwingen over de hoofdstukken zal niemand lan ger dan drie kwartier hel woord mogen voeren; behalve wat de hoofdstukken VI en VIII betreft, waarbij den spreker een uur toekomt. De algemecne beschou wingen over hoofdstuk I zijn zóó alge meen, dat men te haren aanzien geen limiet heeft aangedurfd. Bij de artikelen mag niemand langer spreken dan een: half uur en voor repliek is daar tien minuten de uiterste grens. Bij kon. besluit: is benoemd tol ridder in de orde van Oranje-Nassau, de heer W, J. Schraa- gen, hoofdcommies bij hel departement van financiën is aan jhr. inr. C. A. Elias, op verzoek met 1 Januari eervol ontslag verleend als burgemeester de gemeente Zaandam is aan den ontvanger der dir. bet. inv. en ace. N. Glindernian ,te Alkmaar met 1 Januari, op verzoek eervol ontslag uil 's rijks dienst verleend; zijn de candidaten voor den consulai- ren dienst mr. II. A. Lorenlz en L. P. J de Decker benoemd lol adspirant-vice- consul is bij het personeel ivan 'den (geneeskun digen dienst van liet leger in Ned.' Indié aangesteld tot off. v. gez. 2e kt. de iarls A. A. Snijder; is pensioen verleend aan den kap op non-activiteit J. Kooper van de genie. LEZIXG BOGARDZAAL. Gisteravond sprak in de Bogardzaal dr. G. .Wisse, gereformeerd predikant te Bo degraven, over de liedendaagsche crisis in den Christelijken godsdienst. Spreker wees erop dal in verband met de hooge vlucht der wetenschappen in de laatste eeuw het ongeloof op be denkelijke wijze is toegenomen. Aange nomen dat wat de moderne natuurphilo- sophie van de wereldraadselen heelt op gelost, dan blijft er loch nog zooveel onverklaard, dal wij nog altijd onbevre digd blijven. Zelfs Darwin en Ilacckel heb ben geen bevrediging kunnen brengen. Doch de zaak van hel Christendom wordt niet alleen geschaad van buitenaf, doch meer nog van binnenuit. Hel Chris tendom zelf lieeft juist vele zonden te noleeren, want wauneer men zooals thans maar al te vaak geschiedt, de mystiek uil den godsdienst weert, dan miskent men de roeping van den gods dienst. De roeping van het Christendom is, dat hel zal ingaan tot liet sociale leven. Hel deïsme heeft juist tusscheu den godsdienst en het sociale leven een diepe kloof gemaakt, die alleen door hel Chris tendom kan overbrugd worden. De aanraking met andere godsdiensten heeft een niet te onderschatten beteeke- nis voor ons hedendaagscli Christendom gehad. In .Voor-Indiê kwam hel in aanra- Naar het Engelsch. door L. G. MOBERLY. 61. Oogenblikkelijk kwam bij Cicely met haar gewone goedhartigheid een gedachte op, een plan dat zij in hel diepst van haar ziel afschuwelijk vond en dal aan haar eigen Kerstfeest alle vreugde zou ontnemen. Zij koek van de een der beide Congrevcs naar den ander Sir Arthur stond nog steeds met opgericht hoofd op het haardkleed; zijn vrouw, een klein menschje, zal in een fauteuil en zij zei zoo vriendelijk mogelijk: „Ik weet volstrekt niet of u lust heeft in hetgeen ik u wil voorstellen. Ik weel dat u hier in Londen is voor zaken, maar op Kerstdag zelf en op 2en Kerst dag kunt u toch niets uitvoeren; heeft u dus soms lust die dagen op Bramwell te komen doorbrengen'? Wij vertrekken mor gen; u zou drie dagen later kunnen ko men den avond vóór Kerstmis of eer der als u wilt. Ik begrijp dat uw eigen huis te ver af is, maar BramweU is dicht in de huurt, '1 is maaj' een half mm met den trein en wij zouden ons best kunnen doen u een gezellig Kerstfeest te king met het Nieuw-Boeddhïsme. Het is verkeerd le meenen, dat een dergelijke aanraking tusschen twee godsdiensten noodzakelijk noodlottig voor een van bei den moet worden. Immers de God van Abraham blijft toch ook steeds die van Adam en als zoodanig blijft hij ook rac- dedoogen betoonen met andere zonen van het menschdom. Hel is daarom, dal wij aanknoopingspuuten moeten zoeken tusschen de andere godsdiensten en hel Christendom en dit laatste zal altijd over winnaar blijven door de groote waarheid van het Evangelie. De heerlijke boodschap van liet Evan gelie is voor alles het fundament van de religie In den legenwoordigen tijd echter is hel gevaar niet denkbeeldig; dal men den godsdienst uil hel oog dreigt le verliezen door te veel le redeneeren over de Christelijke gemeenschap Onze roeping is het Christen te zijn te midden van de gemeenschap. Dal heeft Christus zelf in de Bergrede zoo onverge lijkelijk schoon uitgedrukt. Hel Christen dom alleen zal ons bevrediging schen ken; hel kinderlijk geloof, dal zoo dooi de wetenschap wordt gelrapl, dal alleen is in staat ons aan de stormen ides levens weerstand le doen bieden. x Spr. stelde ten slotte in liet licht hoe het geloof in schijn onredelijk is en me nigeen daardoor tot twijfel is gekomen, doch wees levens op de humbug der wetenschap, waarvan hij verschillende staaltjes ten beste gaf. In de vergadering van notabelen der Ned. Ilcrv. Kerk te Hoodoken s- kerke is als kerkvoogd, in de vacature ontslaan door liet bedanken van de lieer M. J. Bakker, benoemd de heer I. Burgel In de stemming voor kerkvoogd der Ned. Ilerv. kerk te W o 1 p li a a r l s d ij k (periodieke aftreding van den heer J Polderman) werd met 6 van de 8 stem men gekozen dc heer J. v, d. Werf. Bij de Donderdag gehouden her stemming voor oen notabele der Ned Hcrv. kerk te Sclioondijke, werd in de vacature Luleijn gekozen de heer Anlli. Leenhouts Pz. met 38 stemmen. De heer Iz de Bliek verkreeg er 19. Ned. Herv. Kevk. Beroepen te Jaarsveld K van As le Moerkapelle; tc Burgambacht P. de Looze te Waarder. Geretorm. kerken. Bedankt voor Ter Aar W. van 'l Sand te Ooslburg In liet verslag van gisteravond over den voordracht- en melodrama-avond is door hel uitvallen van een gchceleu regel een volzin onduidelijk geworden Onze verslaggever schreef: Op dezeu marsch heb ik indertijd op het loonccl Lilly Green en Andreas Pawley plastische gebaren zien maken van groote schoon heid. De Romeinsche correspondent van de „Temps" meldt dal de beroemde Ita- liaanschc looneelspcelster Eleonora Dure ernstig ziek is. Zij is nu 52 jaar 'oud. Brieven van mevr. Bosboom aan Potgieter door J Bosboom Nz. IJ. Bolle. Rotterdam. Deze bundel, een overzicht van dc brieven, die mevr. Bosboom-Toussainl zan '3S tol '71 bijna geregeld aan Pol gieter heeft geschreven, is een dankbaar werk voor licm die een vervolg wenschl op de autobiografie van dc begaafde schrijfster, die zij nooit heeft kunnen vol einden Niet alleen bevatten zij belang rijke bijzonderheden uit haar leven en werken, zij geven ook een inzicht in haar bezorgen. Toe, kom maar." Het droevige kleine gezichtje van Lady Congreve straalde, tiaar peinzende oogen schitterden van plezier. Ergens in dat kleine zieltje dat bijna veertig jaren lang door de onbarmhartige handen van tiaar echtgenoot was bewerkt was een groot verlangen verborgen naar de flem en kleur van het Leven, en hoe ondui delijk en onverklaarbaar haar dit zelf ook wezen mocht, ill Cicely vond zij beide. „O, Arthur!" fluisterde zij. „Zou dal kunnen? liet zou heerlijk wezen; een genot na al die drukte in een hotel. Zou den wij de uilnoodiging kunnen aanne men, man?" Sir Arthur fronsde ernstig de wenk brauwen op een zeer eigenaardige ma nier, die volstrekt geen verband hield meL liet gewicht van dc zaak. „Zeer vriendelijk van u aan zoo iels te denken, lieve Cicely, zeer vriendelijk dat kan ik niet anders zeggen. En hel is waar, u zegt terecht dal men met Kerstmis geen zaken kan afdoen. Maar het doel waarvoor wij hier zijn is wel ecnigszins verschillend. Hel zijn geen gewone zaken zooals men het noemt. Ik heb u, geloof ik, reeds medegedeeld toen ik den vorigen keer liier was, dal onze ongelukkige zsvager ons in groote onge legenheid brengt." „Ja, dat heeft u gezegd", antwoorddo Cicely. Weder deed ze al haai- best te verzinnen wat die zwager loch uitge voerd had, „maar ik wist niet karakter cn getuigen van de vriend schap die zij Potgieter toedroeg en die wederkeering was. J. Bosboom Nz. gaf van deze brieven een zorgvuldige bewerking, terwijl de uilgever Bolle voor een cenvoudig-dcflig gewaad zorgde. Uit het Land van de Visschers door Caret Goudemond. Rot terdam D. Bolle, Caret Goudemond is een schippers zoon, geen wonder, dat hem 't water trekt. Met de Volendainmcrs heeft hij een groote week geleefd, kermis met ze ge- gevierd en op een hunner botters de Zuiderzee bezwalkt, er gevischl cn 'L avontuur van een aanvaring beleefd om daarna weer dagen in 't dorp te slijten. Hij vertelt er prettig van, zonder litte raire pretenties, doch blijk gevend van goede waarneming. Homocopathie in de praktijk, door dr mod. J. Voorhoeve -- Zwolle. La Rivière en Voorhoeve. 3e deel. Dat van dit werk een derde druk 1100- dig was, is sprekend en zou welhaast een aankondiging overbodig maken, ware het niet dal deze druk zich van vorige onderscheidt doordat ze geïllustreerd is, wat het werk voor den leek althans een hooge re waarde geeft De geringe prijs, f 3.50, brengt dit medisch hand hoek binnen ieders bereik. Menschen iu wording, door I Kooistra. Amsterdam. P ft. van Kampen Zn. Van de schrijfster, die zich door haar werk „Zedelijke opvoeding" reeds cenige vermaardheid verwierf zijn deze paeda- gogische opstellen. Zij zeggen ware cn vaak te weinig gekende dingen over de opvoeding van incnschjes iu wording en kunnen daarom veel nut stichten en me nig beter voor zijn taak berekend maken Hoe vele ouders en onderwijzers niet, die zoo graag 't .goede willen, doch den weg niet weten Zij kunnen uit dit boek veel lecren. Geslaagd voor derden stuurman H. J. Vellman en voor hel voorloopig machi nisten diploma I. Kooijman, leerlingen van de „Do Ruijterscliool.' Voor de vacature van hoofd van school 1 te Icrscke, (salaris f 25 ho ven dc minima der wel en f 150 voor ieder der 3 taalaklen) heeft zich geert enkele sollicitant aangemeld Een laal- akte is vereischt, de 2 andere strekken; tot aanbeveling. Te Breda is gestaagd voor vrije- en ordeoefeningen mej M. P. Polappels le Z i e r i k z e e. Te O u d-V o s s e m e e r is in de jaarvergadering van de verceniging „Draagt elkanders Lasten' o m. behan deld de rekening over het aTgeloopen boekjaar, waaruit bleek, dal liet goed sal do door uilkecring van gestorven varkens wel ecnigszins was verminderd, maar met genoegen werd geconstateerd, dal van de 83 leden dit jaar 120 varkens wa ren geënt en dat ondanks de lievig ge- lieerschl hebbende velkziekte, geen en kele der varkens was gestorven aan die ziekte. De verplichte enting was voor een paar jaar ingevoerd en hoewel daardoor leden verloren werden, is bel goed ge zien, (lat de verplichting de kas ten goede moest komen in een jaar, waarin de ziekte zou lieerschen. In dc gisteren gehouden vergade ring van het Ncderl. landbouwcomilë haalde mr. C. P. Zaaijer een bericht uil sommige bladen, aan, volgens welk be richt liet aftreden van den voorzitter de „Neen, neen," viel Sir Arthur haar in de iredc, „wij pralen niet dikwijls over dat onderwerp, omdat het ons zeer on aangenaam is, zooals u wel begrijpen kunt. Maar ter wille van mijn zuster, voel ik mij verplicht op dit oogenblik op te treden, hoewel ik er een afschuw van heb mij in zulk een zaak te men gen. Ik behoor tot degenen die uieenen dat „wie met pek omgaat er mee wordt besmet." Cicely was hoe langer hoe meer be nieuwd wie en wat die oproerige zwa ger loch wezen kon; hel moest at heel erg wezen dat een man als Sit- Arthur zulke uitdrukkingen gebruikte en zoo ont zettend streng keek; hij gaf haar ech ter geen gelegenheid vragen te doen of opmerkingen te maken en ging bijna onmiddellijk voort: „Ik gebruik al den invloed waarover ik kan beschikken om de zaak te sussen, in zooverre dat kan samengaan met recht en billijkheid. De arme man zelf schijnt niet lang genoog meer te zullen leven om gestraft te kunnen worden; en indien alle schandaal kan worden afgewend van onze familie, die reeds zoovele geslachten lang sans reproe he is geweest, zal ik mij voldoende betoond achten voor al de moeite die ik mij geef." Cicely begreep terecht dat tiet nergens toe diende dc beleekenis van Sir Arthurs geheimzinnige en onbegrijpelijke woor den te ontcijferen; en daar zij van na ture niet zeer nieuwsgierig was, deed voorbode zou zijn van ontbinding van hel comité. Het is waar, dal er een misstand is. Twee centrale lichamen werken in den landbouw naast elkaar, liet Landbouw; comité cn de Koninklijke Nedcrlandsche Landbouw Maatschappij, en het is niet te verwonderen, dat er dus in onderonsjes eens gesproken is van opheffing van de twee. Federatie of fusie van de twee licha men acht spr. niet gewcnschl of liet moest zijn een fusie, waarbij een nieuw lichaam zou ontstaan, dal beide licha men in zich zou opnemen. Zeker is de toestand, zooals die nu is, verkeerd, en is een entente tusschen het Comité en de Koninklijke Nedcrlandsche Landbouw Maatschappij gcwenscht. Spr. hoopt, dat de voorzitter mol zijn invloed op deze entente zal aansturen en dat zijn opvolger in de voorzittersporlc- feuilte een „agrarisch testament" zal vin den; dat een oplossing van deze kwestie aan de band doet Dc voorzitter zegt toe, dal hij in deze richting alles zal doen, wat in zijn ver mogen is, zonder wrijving tusschen de. twee lichamen teweeg le brengen. N. R C. De minister van oorlog brengt tor ken nis van belanghebbenden, dat in het jaar 1914. A. bij de Infanterie geen miliciens zul len worden aangewezen voor de oplei ding tol verlofsofficier; B bij tie vesting-artillerie twintig mi liciens voor bovenbedoelde opleiding zul len worden aangewezen, or zooveel min der dan dit aantal als zich miliciens vrij willig voor die opleiding beschikbaar stel len en aan de daaromtrent gestolde eischen voldoen. (Sl. Cl.) De werk- cn wachtkamer voor de journalisten in het gerestaureerde zitting- gebouw van de Eerste Kamer der Sla- ten-Genernal ontving gisteren zoowel voor den aanvang als na afloop der vergade ring een belangstellend bezoek van ver schillende leden van het hooge vertegen woordigend lichaam. Zij werden begeleid door den griffier der Kamer, mr. Zil- lesen, die ook de Ministers van Financiën en van Waterstaat op hunne bezichtiging van de perskamer vergezelde. Hand, Naar het Hdbl. verneemt, is hel praeadvies van B. en W. inzake de Pa- leis-Ilaadhuisquaeslie gereed. Het zal bin nenkort worden openbaar gemaakt, doch daaraan dient een behandeling in gehei me zitting vooraf te gaan. De bedoeling van dit comité-generaal schijnt le zijn het gevoelen van den raad le vernemen omtrent maatregelen, die lot oplossing van de Paleis-Raadhuis-quaestie kunnen leiden in een richting, die de voorstan ders van de inrichting van liet Paleis tol Raadhuis kan bevredigen. De „Tel." publiceert de hierover ge wisselde geheime stukken cn deelt daar uit o. a. mee B. en W. meenen den weg tot een de finitieve oplossing, die zoowel de regee ring als Amsterdam bevredigen zat, le hebben gevonden. Zij vragen den Baad machtiging over leg te plegen met de regeering op den volgenden grondslag le. dat liet Paleis op den Dam weder aan Amsterdam wordt afgestaan, op dat liet aan zijn oorspronkelijke bestem ming kan worden teruggegeven; 2e .B. en W. tevens te machtigen met de regeering te beraden, om voor ge meenschappelijke kosten van rijk en hoofdstad, binnen Amsterdam een nieuw waardig Koninklijk Paleis le doen op trekken. zij geen verdere vragen. „Indien u niettegenstaande at uw be zigheden met Kerstmis een dag of twee drie vrij is, kom dan bij ons zei zij, „wij zullen niet talrijk zijn Mijn broer Wilfried kan niet komen en ik vrees dat mijn neef Merusidc van 'l jaar ook niet bij ons is; maar mijn lieve, oude gou vernante, juffrouw Doubleday, komt al tijd met Kerstmis en Bébé, Christine en ik zijn de vroolijke cn jeugdige elemen ten Ik wou maken, dat mijn kleine snoes een vroolijk Kerstfeest vierde", voegde zij er bijna verontschuldigend bij toen zij zag lioe sir Arthur bij die woorden een heel strak gezicht zette. „U vindt liet ge loof ik verkeerd, jong en vroolijk le zijn, niet waar?" ging zij voort en nu klonk haar lieve slem een weinig uitda gend, „maar ziet u ik ben in ieder geval nog heelemaat niet oud en ik wil zoo jong mogelijk blijven voor Bébé." „Ik heb niets legen jeugd als zooda nig", antwoordde Sir Arthur met een genadige, neerbuigende goedheid, waar- dooy Cicely haast geen weerstand kon bieden aan haar lachlust, „maar ik zou gedacht hebben dat u als weduwe met zooveel zorgen en verantwoordelijkheid en boven alles met een onsterfelijke ziel, die aan uw zorgen is toevertrouwd, het leven met meerernst zoudt gaan be schouwen en niet langer oppervlakkig als een kind Toen antwoordde. Cicely, zeer zacht, of- DE KWESTIE DER ZIEKEN FONDSEN. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de „Maasbode" Vit de dezer dagen gepubliceerde cir culaire van de Landelijke federatie ter behartiging van het zickcnfondswczen heeft men kunnen zien ,lioe er Uians door deze federatie krachtig geageerd wordt voor liet behoud van haar beheer over dc ziekenfondsen. In verband hiermede is een delegatie uil de Landelijke federatie ter beharti ging van het zickenfondsweze.il, bestaan de uit de hecren Bernard Kanis le Am sterdam, Joti Mulder te Gouda cn J. de Groot te Botterdam bij Minister Treub in particuliere audiëntie ontvangen Z. Exc. verleende de delegatie een tangr durig gehoor cn volgde met betangr stelling de breedvoerige uiteenzetting van den strijd tusschen de ziekenfondsen cn de medische wereld. Een 15-jarig schip pers meisje, dal twee jaar geleden door de tram te Waal wijk werd overreden en sindsdien in het R -K Gasthuis is verpleegd, is Donder dag, na in Den Ilaag een operatie le hebben ondergaan, na een smartelijk tij den overleden. Donderdagmorgen had de 84-jarige v W te Waalwijk, het ongeluk te vallen. Hij bezeerde zich oogcnschijnlijk niet erg Eenigc oogenbtikken later echter was hij een lijk. (Hsg.). Te Culemborg geraakte Donderdag middag, naar de Tel meldt, de klerk B der SS, onder een rangeerenden goede rentrein, waardoor zijn linkerarm nogal beschadigd moet zijn. Telefonisch vroeg men geneeskundige hulp, waarna men hem naar hel ziekenhuis vervoerde. Te Oude Pekela was Donderdag morgen naar het liand. meldt, een 7- jarig zoontje van den werkman Oldeboom op den goederenwagen van de stoomtram Oldambt -Pekela geklommen. liet knaap je viel er af cn geraakte onder de wie len Een zijner voeten werd zoo goed als afgereden Het knaapje werd naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht Te Aken is, naar de Linib Koerier meldt, is een 18-jarige bewoner van Vaals gearresteerd Men betrapte hem op heelerdaad, terwijl hij in de parochiekerk „Sl. Kreuz" te Aken de offerblokken ge ledigd had Hij wordt beschuldigd in DuilscJiland 9 en in don omtrek van Vaals 4 kerkdiefstallen gepleegd te heb ben. In zijn bezit worden verscheidene inbrekerswerktuigen gevonden. AI heeft de „Lutine", de klok van Lloyd's verzekeringsmaatschappij te Londen, geluid om dal op enkele na de gesloten parots van hel fabel achtig dure halssnoer waren teruggevon den, hel geval blijkt voor haar een tee- lijke schadepost Ten eerste liad ze 120 000 gulden uit geloofd voor dc ontdekking der dieven Deze som zal tusschen verschillende menschen verdeeld worden. Vervolgens hebben de verzekeraars nog voor f 48 000 twee parels teruggekocht, voordat een arbeider liet snoer in een pakje te Lon den op straat vond, terwijl de twee niet terecht gekomen parels een waarde van 111000 vertegenwoordigen De door hen ontvangen verzekeringspremie bedraagt ongeveer f 12 000 Eigenaardig is nog, dal liet onlangs te Londen omtrent den diefstal gevoerd rechtsgeding niet nauwkeurig beeft uit gemaakt, waar de verwisseling van den kostbaren inhoud legen klontjes suiker heeft plaats gehad. Waarschijnlijk is dat tusschen Calais en Londen gebeurd Een vijftienjarige wees, Maurits Fa- yolle genaamd, was op een drukkerij van een oom le Parijs. Bij dezen, die te Vil- liers-sur-Marne woont, was hij in huis schoon haar oogen schitterden, „ja weet u, John, mijn beste man zei mij zoo vaak dat bij hoopte mij altijd zoo jong van hart te zien blijven, en dat hoop ik ook; lieve man! ik wou dat hij er nog getuige van kon zijn! Ik wil jong zijn zooals hij mij gaarne zag als ik hem weerzie En ik hoop dat Bébé ook altijd kinderlijk zal blijven", ging zij voort; er was plotseling een zekere, drootnerige uitdrukking in tiaar oogen ge komen. „John kon vaak zeggen dat het Koninkrijk der Hemelen is voor de kin derlijken van geest en voor de kinderen Maar kom ik mag u en nicht Ellen niet langer ophouden met mijn redeneerin gen'', riep zij uil met een plotselinge verandering van toon, „beloof mij nu maar op Bramwell le komen met Kerst mis, wij zullen ons best doen het u aan genaam te maken En ik weet zeker dat onze. lieve Christine in uw smaak zal valleu." „Ge zult haar toch niet in hel hoofd brengen dat zij een dame is, Cioely?" zei Sir Arthur ernstig „Je zult haar haar positie toch laten gevoelen en haar niet pousseeren? Indien zij kinderjuf frouw wil wezen, moet zij ook leeren de positie te bekleeden die een kinderjuf frouw betaamt, en geen andere." Cicely sloeg haar lieve, smeekende oogen op tot de blauwe oogen van haaf zede mee stey (Wsordt ver.volg-d.)

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 5