Dingen waar men naar rraagt. Ter Overdenking. Mengelwerk. 1813-1913. Op Straat, dal l meisje mij ook had lief gehad... in die dagen Kn als ik nu bedenk dal ik ze ver- j dienen kan wanneer ik wil iederen dag acht-en-zeventig gulden.... als ik dixl bedenk Die achl-en-zevcntig gul den hebben mijn leven vernield.' VARIA. EEN ZEEUWSGHE STAD IN DE MIDDELEEUWEN. (H u 1st.. In hel jongste nummer van „De Eco nomist komt een interessant artikel voor voor van YV. S. Unger over ,,De oudste ïs'ederlandscbe Bevolkingsslatiek Het was met de wetenschap over de grootte der bevolking van de steden in de Middeleeuwen tot voor korten lijd romlcrling gesteld. Vaste gegevens had men er niet voor. en men heeft altijd maar herhaald wat „men" beweerde. En liet is gebleken dat die „men liet schro- lijk mis had. In Duitschiand zijn de geschiedvor- Bclior in de laatste kwarteeuw Jiegonnen de verwaarloosde bronnen weer eens te onderzoeken En het resultaat daarvan is geweest aal de gangbare verhalen over de bevolkingssterkte der middeleeuwsche steden voor goed naar liet rijk dor fabe-i Ion werden verwezen. Bovendien con- slateorde men een aanzienlijk vrouwen- overschot, een betrekkelijk gering aantal kinderen en een groot aantal „bedienden.' In België deed Pirenne hetzelfde over iYperen Zeer verbreid was - en is ook nu nog vaak do moening als zou Ype- ren in do Middeleouwen 200.000 inwo ners hebben gehad. Pirenne constateert echter, dat in 1412 in een periode van bloei der laken-ïnduslrie do stad 10.176 inwoners bezat. In het algemeen kan men zeggen dat in do 1 .'»e eeuw geen stad waarvan do bevol king mot eenige juistheid bekend is, de 40 000 voor haar inwonertal heeft over schreden Voor Nederland is op dit gebied nog weinig gedaan. Het best zijn we ingelicht over de middeleeuwsche bevolking van Leiden, waarvan het inwonersaantal op twaalf duizend in 1 198 geschal wordt. En voorts zijn er voor eenige steden en kele algemeene gegevens. De heer Unger tracht nu die leegte aan te vullen door een beschouwing over de oudst bekende statistiek in ons land. nl. eenige lijsten met poorter-tolling uit Hulst, ontleend aan Juten, Keuren en handvesten der stad Hulst, uitgegeven 3 908. Daarm vindt men eenige bladzijden welke bevatten a de personen die als poorters zijn aangenomen na 20 Mrt. 1111 (bevattend 33 namen, waarvan 10 in de opnamen van 1117 zijn teruggevonden:. b. de personen die „sijn porters t Hulst bekent" in 1117 (bevattend 811 namen); c. de personen die als poorters z^n aangenomen in de jaren 1419. '25, '44 en '51 (bevattende 25 namen De aanneming van Juten, dat er in 1117 ook 811 poorters waren wordt door Unger bestreden. Immers de lijst is van verschillende handen, dus blijkbaar in latere, jaren aangevuld. Met één hand geschreven zijn de namen van 505 poor ters. Om daaruit nu de geheele bevolking te berekenen, maakt de schrijver van het artikel gebruik van de z.g. reductie fac toren geleverd door de studies betref fende de bevolking van Neurenberg en lYperen. Ten aanzien van eerstgenoemde stad vond Bücher dal op iedere burger kwamen 1.68 personen, terwijl Pirenne voor Yperen tot 4.70 personen kwam Die verhoudingscijfers leiden tot de schatting dat de 505 poorters te Hulst een totaal -bevolking beleekenen van ongeveer 2400 personen, de bevolking der kloosters mec- gerekena. Een cijfer dat niet veel ver schilt met die van de 19e eeuw (in 1890 2415, in 1912 3409). Maar dat voor mid deleeuwsche verhouding geenszins gering is te achten. YVat al die poorters al zoo uitvoerden als dagelijksch werk"* Die zelfde poorterslijst geelt ook de beroepen aan, en het hoogst interessante beeld dat men daardoor krijgt van de samenleving, van de sociale structuur van een middeleeuwsche stad noopt ons een opsomming daarvan te geven Oerproductie coyere (koeherder; 2, valkenare 1, vïsschere 4. vlicghere (vogel- jager 1, voghelare 1, Aardewerk; potghietere 1 pottema- kere 3. metaal be werking ketelboerel, messen- inakere 3, smet 3, wapenmakere 2, zel- versmet 1 houtbewerking. besem(m)akcre 1, cu- pere 2. latliouwere :daklattcnmaker) 1, mandemakcro 1, patijmnakere (klompen maker 1, sceepmakere 1, scrijnmakere 1 scuitmakere 2. stoeldrayerc 2, waghen- makere 5, zaghere 1. bouwvakken Ialterc (dakbedekker, 1, loodgieter 1. mets(er) 2, stroodecker 2. tegheldecker t, timmerman 5; verlichting koolslaghero (olieslager) 1. kerscmakere 1; textielbreydere 'reiniger voor het vollen) 1, drapere 1. cam(m)ere t, lijnma- kcre 2, spinnere ("of spinrock) 2, vollere 1 vouwere 1, wevere 8, werwere 1 kleeding: hanscoemnakere 1. hocde- makere 1, cordewanier (fijne-schoen-raa- ker; 1, navere 2, parmentier (fijne kleer maker) 2, parmentier-cnape 1, sceppere (kleermaker) 1, scoeinakere 2, voederare (voeringmaker) 2, voeding: backere 2, brouwerc 2. coc 2, coocmeester 1, molenaere 5, handel en verkeer, draghere 1, co- man 4. crudenier 2, marseman (of merse- nier; 2, scipman 1, scute vlettere 4, ta- vernier 2, waerdinnc 1, waghenaerc voer man, 3. Voorts worden nog vermeld' van der stove (badhuishouder! 2, bail- lu 1. bailluscnapc 1, eelnere (keldermees ter t, coere (torenwachter 1, costere 3, meester (één „meester surgien". 5,; prochiepapc 1, rekcnacr 2, scepencierc 1, schuttere (die losloopend vee opvangt 1, surgien (geneesheer 1, wachlere 1 Die lijst kan niet volledig zijn De vleeschhouwers komen er niet op voor, hoewel er in 1407 reeds sprake was van „een broederschap ende guide" on der hen. En bekend is dat er toen een zoutnering in do stad was, en een turf-j nering. Uit liet feil dal geen der beroepen overkeerscht. zooals bijv. in Yperen met de textielvakken wel bet geval was, trekt Unger de conclusie, dat de nijverheid in de stad produceerde voor de stedelijke, niet voor de wereldmarkt. De bovenstaande totaalcijfers vergele ken met een kerkrekening van 1409/10 over de Hulster Parochie valt ook nog het vermoeden te trekken van een zeer hoog sterftecijfer voor kinderen. Daarop staan vermeld als overleden 120 kinde ren en 30 volwassenen Dit verschijnsel kent men trouwens ook uil andere ge gevens De parochie is echter venuoede- lijkcr grooter geweest dan de stad. DE LEVENSDUUR VAN SPÖRT- MENSCI1EN. Op de vraag, in dit opschrift verscho len geven statistieken van Amcrikaansche verzekering-maatschappijen antwoord, die den levensduur van menscheu welke wel en welke niet aan sport doen vergelijken. Daaruit volgt, dat gemiddeld de sport beoefenende personen vijf jaar langer le ven dan de andere menscheu. De verzeke ringsmaatschappijen in Amerika nemen in beginsel liever sporlmenschen aan dan wie zich daarvan spenen. Zij zien boven dien voor een deel in de meer hygiëni sche en verstandiger levenswijze der in de eerste plaats genoemde categorie, die zich tegenover genotsmiddelen als alco hol. koffie, nikotine en dergelijke een zekere terughouding moeten opleggen, een factor van dien gimstigen uitslag Voorts heeft men den levensloop van 1751 gewezen Amcrikaansche studenten onderzocht. Later namen die voor een deel hooge plaatsen in l openbare leven in. Deze voormalige academie-burgers van wie de meeste meer dan zestig jaar oud waren, hadden indertijd aan de hoogeschool zich zeer vlijtig op de sportbeoefening toegelegd En men weet, wat het „trai nen" in Amerika wil zeggen. Van allen die zich aan atliletiek Iiadden gewijd en naderhand nauwkeurig werden onder zocht. was slechts goeds te berichten De hartziekten bleven ver beneden het normale aantal, die men anders op 10.000 gewone stervelingen rekent Maar juist hartkwalen wijt men het meest aan de zware inspanning bij sportbeoefening. Ook long-aandoeningen bleven bij die menscheu ver onder het gemiddelde Niettemin werd echter, vreemd genoeg, meer long- dan hartlijden onder hen vast gesteld Andere ziekten die den dood ten gevolge hadden gehad, waren bij de 751 athleten nauwelijks te constateeren Ongevallen en plotseling optredende besmettingen hadden natuurlijk ook bij hen offers geëischl. Deze omstandigheid behoeft men echter met het oog op het doen aan sport niet verder te beschou wen. Alles bij elkaar genomen, gaven de gegevens recht lot de uitspraakze leef den langer en hadden meer levenskracht. Naar men weet geldt aan de overzij van den Atlantische» oceaan het basc- ballspel als de voornaamste sport- De openbaar leven verre „teams zijn in 't oepnbaar leven verre bekend. Men viert hen als nationale helden eu houdt hen in gedachten, ook als ze niet meer aan het actieve sportbedrijf 'deel nemen Base ball is een van de spelen, die het meest aanpakken en die aan lichaam en geest even zware eischcn stellen De aanvoer ders der „teams" zijn later de mannen, die het meest voor verantwoordelijke ambten worden gezocht Men kent hun veel invloed op onderge schikten. mensehenkennis en koelbloedig heid toe. Ook is gebleken, dat de spelers van dezen tali van sport in doorsnee een flinken ouderdom bereiken Ook de voet ballers worden gewoonlijk minder dan de andere mcnschcn door ouderdoms kwalen bezocht. De geneeskundige dr. Spier, aan wiens beschouwing in de „Köln Ztg." we ook 't bovenstaande ontleenden, zegt, dat de zelfde ervaring ook in de andere sport- soorten is opgedaan Maar ook dichter bij huis laten zich de zelfde verschijnselen opmerken De lijsten van Alpenbcklimmers. in vereenigingen georganiseerd toonen de namen van een groot aantal oude heeren. Ook de lichte athleten uit Engeland, de roeiers, golfers en dergelijke bewijzen den met 't oog op de levensverlenging gunstigen invloed van verstandig opgevatte sportbeoefening De vaklieden op dit gebied, de Engel- sche en Amcrikaansche universiteils-art- sen verklaren dat een gezond organisme eenvaudig behoefte heeft aan sportbe oefening, omdat in onze dagen de stede lingen volstrekt niet meer den lichamelijk noodigen arbeid doen, die de stofwisse ling bevordert Hierbij boude men echter in 't oog. dat trainen noodig is Men moet stijgen van lichte tot zware oefening. De meeste slechte gevolgen van de sport treden op, als iemand een taak onderneemt waar tegen hij niet opgewassen is. De sport moet logisch als een kunst beoefend wor den ,als trouwens elke andere, zware werkzaamheid. Op hoogeren leeftijd moet de lichaamswerkzaamheid allengs vermin derd worden! Maar eenige sport blijft bel lichaam noodig hebben EEN KATTENPLAAG. Dc bewoners van Australië hebben een konijnenplaag gehad. Ze schijnen nu in gelijke mate door dc katten geteisterd te worden. Een inzender in „Cosmos" herinnert eraan, hoe de bewoners konij nen invoerden, om zich zelf liet genot te verschaffen, op deze dieren te kunnen jagen. Dal plan is echter naar men weet mislukt. De konijnen vermenigvuldigden zich spoedig volgens de bekende vrucht baarheid van die dierensoort. Ze vraten in zoo groote mate het Ie velde staande gewas, dat ze een plaag werden, omdat ze liet voedsel vernietigden, hetwelk voor de kudden bestemd was. Alle mogelijke middelen zijn aangewend, om daarvan verlost tc worden; prijzen van ontzag lijke waarde zijn uitgeloofd voor een mid del, om dit ras te vernietigen Dit alles lecliler tevergeefs. Nu verwek ken katten weer onrust. Deze dieren hebben dikwijls de huizen hunner eigenaars verlaten, hetzij vrijwil- vvillig of omdat ze daaruit verdreven wer den in het wild hebben ze daarop nieu we families gevormd. In sommige geval len hebben grondbezitters kallen gehou den in dc hoop, dat ze op hun grond de gehate konijnen zouden kunnen beoor logen. Ongelukkiger wijze zijn de afstamme lingen van deze huiskatten, geheel aan hun instincten overgelaten in zulk een mate tot den wilden staat teruggekeerd, dat hun type veranderd is. Ze werden grooter, sterker en wilder dan hun voorouders Daar ze in Augstralie geen vijand van hup ras vinden, hebben ze zich vermenigvuldigd en teisteren ze thans het gansche gebied. Ze maken op alle soorten kleine die ren jachthagedissen, kangaroe's en zelfs jonge lammeren. Daarom is besloten,zoo mogelijk aan dit verderf een eind tc maken. De zon kouit morgen op te 7.36 uur en gaat onder te 3.57 nar. De maan komt morgen op 1.16 v.m. en gaat onder te 1.44 n.m. Nieuwe maan 28 Nor. 2.01 vm. Auto- en fietsrijders hebben de volgende week hun lantaarns aan te steken te 4.27 *ur. Wagenbestuurders te 4.57. Morgen, Zondag, zal bier ter stede inge volge de Zondagsregeling der apotbeken, alleen die van G. K. A. Nonhebei geopend lijn. Landweer. Het onderzoek der Landweerplichtigen in de Provincie Zeeland zal in de verschillend- gemeenten plaats hebben als hieronder is vermeld In het 38ste Landweerdistrict Maandag 24 Nov. te Wissekerlce, gemeen teschool, 11 uur Wissekerke, lichting 1913, I n„ lichtingen 1907, 1908, 1909 en 1910, 2.30 u„ lichtingen 19il en 1912. Dinsdag 25 Nov. te Colijnsplaat, gemeen tehuis, 8 u. Colijnsplaat. In het gemeentehuis, 2 u. Kortgene, 3 u. Kats. Donderdag 25 Nov., te Bruinisse, gemeen tehuis, 9 u. Bruinisse 1913,9.45 idem 1907, 1908 en 1909' 10.30 idem 1910, 1911 en 1912, 11 u. Oosterland 1913, 2 u. idem 1907, 1908, 1909 en 1910, 2.45 idem 1911 en 1913. Vrijdag 28 Nov. te St. Philipsland, ge meenteschool 8.30 St. Philipsland. Zaterdag *29 Nov. te Koudekerk®, gemeen teschool, 10.15 u. Koudekerke 1913, 1 u. idem 1907, 1908 en 1909, 2 u, idem 1910, 1911 en 1912, 3 u. Biggekerke. In het 39ste Landweerdistrict. Maandag 24 Nov. te Sas van Gent, ge meentehuis, 2 n. Sas van Gent lichtingen 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 3 u. idem 1912, 1913. Dinsdag '25 Nov. idem 9 u. Westdorpe 1907, 1908, 1909, 1910, 10 u. idem 1911, 1912, 1913, 11 u. Philippine. Woensdag 26 Nov. te Neuzen, arsenaal 9 u. Neuten 1907, 10 u. idem 1908, 11 u. idem 1909, 1.30 u. idem 1910, 2 u. idem 1911. Donderdag 27 Nov. als boven 9 u. Nenzen 1912, 11 u. idem 1913. 1.30 Hoek 1907, 1908, 1909, 2 nl idem 1910, 1911, 1912, 3 u. idem 1913. Vrijdag 28 Nov; alsboven 9 u. Zaamslag 1907, 1908, 1909, 10 n. idem 1910, 1911, II u. idem 1912, 1.30 u. idem 1913. Zaterdag 29 Nov. te Breskens, gemeente huis 9 u. Breskens 1907, 1908,1909,1910 10 u idem 1911, 1912; 11 a. idem 1913; 1.30 n Groede 1907, 1908, 1909; 2 uidem 1910, 1911, 1912, 1913 Als het volk in beroering is, zien we niet, hoe het tot rust kan gebracht worden en als het rustig is, zien we niet hoe het in beweging kan gebracht worden. La Bruyère. Omdat een half dozijn sprinkhanen onder de heesters het veld does rnischen met hun lastig geluid, terwijl twintig koeien in de schaduw van een eik rnsten en doodstil herkauwen, mo?t gy niet meenen, dat de levenmakers de eeoige bewoners van het veld zijn of dat zij iets anders zijn dan de magere, springende ofschoon luidruchtige en lastige insecten van het uur. Bnrke. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MHDDELRURG. De commissierapporten over liet voorstel tot splitsing der directie der gemeente- bedrij ve n. De commissie van fabricage vercenigt zich met hel voorstel van B. en W., zooals dal indertijd door ons is gepubliceerd. Reeds vroeger had deze commissie ge legenheid te wijzen op de wenschelijk- heid om de gasfabriek en duinwaterlei ding en hel eiectrisch bedrijf niet onder één beheer te brengen. Ook met het voorstel om de admini stratie van de drie bedrijven te stellen onder een daarvoor aansprakelijk ambte naar vercenigt de commissie zich gaarne. Maar al te vaak gaat technische geschikt heid gepaard met administratieve onge schiktheid; of voeren aan den technicus gestelde administratieve eischen tot ver mindering van de waarde van zijne tech nische leiding. Door de administratie van tie techni sche leiding te scheiden zal de laatste wel beter, doch niet minder kunnen wor den, en vooral voor de gasfabriek zal eene kundige bedrijfsleiding noodig zijn, om dit bedrijf tc doen zijn, wat het - niettegenstaande de concurrentie van liet electriciteitsbedrijf wezen kan. De co missie van financiën ver cenigt zich met het voorstel, voor zoover dit betreft splitsing van de l>edrijven on derling. Splitsing in de bedrijven door scheiding tusschen de technische en de administratieve leiding acht de commis sie ongcwenscht, en kan zij zicli ook niet goed indenken. Voorzoover der com missie bekend, bestaal een dergelijke splitsing nergens. Hoe B en W zich deze splitsing voorstellen, blijkt uit hun voostel niet. Zullen de technische direc teuren zich met prijzen en boeking niet te bemoeien hebben, en geen enkele ver antwoordelijkheid dragen voor de cijfers die de boeken zullen aanwijzen? Dat kan tol zeer ongewenschte toestanden aan leiding geven. Dat de directeuren der bedrijven in de icerste plaats technici moeten zijn spreekt van zelf. Dat deze technici ad ministratief minder bekwaam kunnen zijn, is mogelijk. Daarom moeten zij in zoo'n geval een bekwaam administratief ambtenaar onder zich hebben, die hen bijstaat Technisch bekwaam en admini stratief onbekwaam, maakt iemand naar de meening der commissie ongeschikt om als directeur van een gemeente-be drijf op te treden. Altijd, wanneer men verlangt dat de directeur ook werkelijk hoofd van het bedrijf zij, en de feitelijke leiding niet wil leggen in handen van Burg en Weth., die zoowel boven den directeur als den administrateur staan. Na gehouden besprekingen bericht de commissie van fabricage nog het volgende - Splitsing van het beheer der bedrijven in dien zin, dat de directie van het G E B. wordt gescheiden van de directie van het gas- en waterleidingsbedrijf, blijft haar wenschelijk toeschijnen. Zelfs heeft de commissie overwogen, of het ook aanbeveling zou verdienen, om hel beheer van het gas- en waterlei dingsbedrijf te splitsen, aangezien de zoo zeer gewenschte geologische kennis van den directeur eener duinwaterleiding zel den bij den directeur eener gasfabriek zal worden aangetroffen. Wijl echter voor de distributie van het gas en van het duin water geen afzonderlijke directie noodig is en een gecombineerd gas- en water leidingsbedrijf te dien opzichte zelfs voordeden biedt, is de commissie ge neigd te adviseeren, deze beide bedrijven niet te scheiden, alhoewel het dan vol gens hare meening noodzakelijk zou zijn, dat dc prise d'eau onder geregelde con- tröle werd gesteld van een te dezer zake deskundige. Deze deskundige zou dan aan B en >W. periodiek verslag kunnen uitbrengen van den toestand, waarin de prise d'eau zich bevindt jen aanwijzing kunnen geven, hoe de waarnemingen, waarop hij zijn oordeel zou hebben te vestigen, zouden moeten worden verricht. Een en ander werd reeds in een bijeenkomst van de Commissie met B. en W. besproken, waarbij gebleken is. dat B. en W. zich met het denkbeeld van eene dergelijke controle wel kunnen ver eenigen. In diezelfde bijeenkomst werd even eens besproken het gedeelte van het voorstel van B. en W om dc administra,- tie van de bedrijven van de technische leiding te scheiden en dus een „Admi nistrateur van de gemeente bedrijven" aan te wijzen Met dit denkbeeld heeft de commissie reeds instemming betuigd in liaar eerste rapport. Deze administrateur zou dus ge acht moeten worden, niet onder, doch naast de directeuren der bedrijven te staan De directeuren zouden dan alleen voor de zuiver technische leiding der bedrij,- ven aansprakelijk zijn terwijl de admini strateur de verantwoordelijke persoon zou wezen voor de bedrijfsadministratie en het commercieele beheer en de dienaan gaande aan B en W uit te brengen ad viezen. Hel ligt voor dc hand, dat, al zouden de werkzaamheden van een dergelijken administrateur van administratieven aard zijn, dit iemand zou moeten wezen met een voldoende mate van bedrijfskennis en dat zulk een persoon behoorlijk gesa larieerd {zou, moeten worden. Docb de moeilijkheid, aan het schep pen van deze betrekking verbonden, is deze, dat de aan een der-gelijken functio naris te stellen eischcn van bekwaam heid en geschiktheid niet nauwkeurig kunnen worden omlijnd en dientengei- volge eerst na de aanstelling en misschien zelfs eerst na verloop van cenigen tijd zou blijken, of zulk een administrateur aan de gestelde verwachtingen voldeed Deze moeilijkheid raag niet worden on derschat en daarom zou de commissie niet gaarne tot het instellen van eene in dien zin bedoelde administratieve be trekking willen adviseeren, indien B en YV. daarvoor geen sympathie mochten ge voelen In de bovenbedoelde bijeenkomst is reeds gebleken, dat dit het geval is en dat B. cn W. met een „administrateur" eigenlijk bedoelen een „boekhouder", die direct onder B en YV. zou staan. Van de aanstelling van een dergelijkeu boekhouder kan dc commissie echter de wenschelijkheid niet inzien en zij gelooft dal het dan veel beter zat zijn, om den toestand te laten, zooals deze lol nu toe is, n I. den directeur alléén verant woordelijk te laten en den aan hem toe- gevoegden boekhouder aan hem onderge schikt te doen zijn Nu zouden, indien het voorstel, om de directie van het G. E. B van die van de gasfabriek en duinwaterleiding te schei den, wordt aangenomen beide directeu ren over een boekhouder moeten kunnen beschikken, maar niettemin stelt de com missie de vraag, of het niet mogelijk zou zijn, dat beide directeuren aan den zelfden persoon de boekhouderswerk.- zaamheden opdragen, indien het bureau van den directeur vim het G E. B. niet zoover van dat van den directeur der gas fabriek en duinwaterleiding ware verwij derd, als thans het geval is De opmerking van de commissie van Fabricage geven Burgemeester en Wethouders aanleiding daarop te antwoorden, dat zij bereid zijn him voor stel in zooverre te wijzigen, dat er zul len zijn a. Een directeur voor gas- cn water leiding, en daarnevens voor wat de prise d'eau der waterleiding betreft, een des kundige, die B. en W. op de hoogte zal hebben te houden van den toestand dier prise n'eau en door geregelde waarne- ming zal hebben aan te geven, welke maatregelen in het belang daarvan zullen te nemen zijn. b. Een directeur voor het G. E. B. c. Een boekhouder voor de bedrgveo die voor wat het financieele gedeelte zij ner werkzaamheden betreft rechtstreeks zal staan onder den gemeente-ontvanger en verder onder B. en W. en wiens ver houding tot de beide voornoemde di recteuren overigens in de te maken be drijf s verordening zal geregeld worden Het bezwaar dat de bureaux van beide directeuren zich niet in een gebouw be vinden achten B. en W. voor deze rege ling niet overwegend. De comm. v. financiën rappor teert ten slotte, dat zij zich met het gewijzigde voorstel van B. en YV. ver cenigt, wanneer dit ten opzichte van den boekhouder dezelfde bedoeling heeft als wat de commissievan fabricage te dien opzichte wenscht. Ten einde echter juist te kunnen beoordeelen wat B. en W. willen, acht de commissie het ge- wenscht, dat gelijktijdig met dit voorstel de concept-bedrijfsverordening behandeld worde. Concept- Bedrijfsverordening. Ter vervanging van de op 29 OcL j.I vastgestelde voorloopigc verordening op het financieel beheer der bedrijven, bie den B. en W. thans de definitieve be- drijfsverordening ter vaststelling aan, die in overeenstemming is met hetgeen B. en W. bij het voorgaande punt opmerken (Zie voorts het derde blad door GENERAAL WÜPPERMAN. II. Terwijl wij zoo het algemeen karakter van de straat hebben opgenomen xs het er. allengs drukker geworden, in de eer ste plaats door dc verschijning van wat men nu „de leveranciers" noemt en voor wie destijds zulk een collectieve naam niet bestond tenzij men ze als „de boe ren" {zou willen betitelen. Immers nien sprak niet anders dan van de melk-, viseh-, jkaas-, boter-,, groen- en wat lal niet meer boer. En al is die titel nog niet algemeen verdwenen, bij sommige dier onmisbaren is 't nu toch bedenke lijk op dat woord boer te veel den klem toon te leggen. De melkboer, bijv. van toen, van buiten komende met zijn juk en twee emmers kwam er veel nader bij dan tegenwoordig de li verei bediende der melkinrichting met zijn sierlijk licht wa gentje waarop de i n de zon schitterende kannen Ook verkochten die boeren hon derd jaar geleden hunne waar heel wat goedkooper dan thans, nu het gele verde in plaats van zonder tusschen-

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 6