illiirgsÉ Courant BIJVOEGSEL FEUILLETON. CHRISTINE, BINNENLAND. Bit de Staatscourant. Verschillende Berichten. s VAXJOB VAX Vrijdag 21 Nor. 1913, no. 276. 1813. 21 NOVEMBER. 1913. Do Koninklijke proclamatie, die heden 21 November in alle gemeenten des lands wordt aangeplakt en in een buitengewoon nummer der Staatscourant zal verschij nen, luidt als volgt: „Aan mijn Volle. Het is Mij een behoefte Mij op dezen gedenkwaardigen dag le wenden tot hel Nederlandschc Volk, Heden voor 100 jaren svas hel oogen- blik geboren, waarop de Verecnigde Ne derlanden bun nationaal beslaan her-. namen. Ik herdenk met dankbaarheid de woor den waarmede van der Duyn van Maas dam en Gijsbcrt Karet van Ilogendorp den 21 November 1813 het bewind heb ben aanvaard: „Wij voldeden, aan den wensch van alle Bondgcnooten, wanneer wij, in af wachting van de komst van Zijne Hoog heid den Heere Prinsc van Oranje, en in Zijhen Naam, dezen dag, ons stelden aan het hoofd der regeering; wij namen die laak op ons, met vertrouwen op de hulp der Goddelijke voorzienigheid, wier hand de aanstaande verlossing van ons verguisde vaderland zoo ziglbaar be stuurt; maar wij deden, het ook mei ver trouwen op den bijsland, op de hulp van elk Nederlander, die, zonder herin nering aan het vorledene, zonder onder scheid van rang of slaat of van Gods dienstige gezindheid, mei ons de be hoefte gevoelt van nog eenmaal le her winnen dal Vaderland, dat op de elemen ten, op Philips en Alba vervoerd, van den moed onzer voorvaderen zoo heerlijk ge tuigde, doch met smaad en schande le lange bezoedeld werd Dat vertrouwen is niet beschaamd. Het Vaderland is herwonnen De gcweslen van Nederland zijn saam- gegroeid lol on verbreekbare nationale, eenheid. Moederland en Koloniën zijn nauw verbonden. De vrijheden en hel zelfbestuur der bevolking zijn gestadig uitgebreid. 's Lands welvaart, begunstigd dooreen opgeweklen ondernemingsgeest en verbe terde arbeidsvoorwaarden, is belangrijk toegenomen. Een krachtig streven naar zedelijke en geestelijke verheffing heefl zich baan gebroken. In wetenschap en kunsl dingl Neder land mei andere, volken om den voor rang. Het is Mijn innige wensch, dal onder Gods zegen vrede, vrijheid en voor spoed mogen bewaard blijven De eendracht van alle Nederlanders „zonder onderscheid van rang of slaat of van Godsdienstige gezindheid" zij ook in de toekomst de liechle grondslag der nationale onafhankelijkheid. Met hel Nederlandschc Volk hoop Ik samen le werken tot geluk van hel Va derland. WILHELMINA Naar het Engelsch. door L. G. MOBERLÏ. 56. Zeer grappige cadeautjes waren hel soms. Een dik, klein kuikentje van de goede juffrouw Smilhers omdat het kind altijd zooveel pleizier in den hoenderhof had; eieren van de weduwe Jones die er in haar tuintje eenige losloopende kippen op na hield; een soort koekjes, niet heel goed voor de digestie, van juffrouw Mad den, de vrouw van den smid, terwijl de smid zelf een hoefijzer bracht, heel mooi gepoetst, zoodal het blonk als een spiegel, voor het jonge juffrouwtje dat zoo graag bij het vuur in de smidse stond le kij ken, als hij sloeg op het aanbeeld en de vonken omhoog vlogen. Kinderen kwa men heel verlegen aangedragen met bou- quetten, bessen en gekleurde bladeren die nog aan de hagen waren overgebleven en een heel oude dame, die zoo gelukkig was twee even oude appelboomen in haar tuin le hebben, kwam fier aanstappen naar het huis van juffrouw Nairne en bracht twee van haar mooiste appelen voor „bet aardige, kleine jongejuffrouw- tje." ART. 360 INVALIDITEITSWET. Het Kamerlid de heer Rutgers heeft' op 14 dezer den minister van landbouw, nijverheid on handel de volgende vraag schriftelijk gesteld: Het is mij gebleken dal door de rede van den minister, op 4 November (Man delingen blz. 45), do indruk is gewckll, dat naar hel oordeel van den door den, minister aangeduiden ,bij dc uilvoering van de Invaliditeitswet betrokken hoogen ambtenaar, verpleegden in oen armhuis als zoodanig van recht op rcnle krachlens artikel 365) der Invaliditeitswet zijn uitgesloten Kan de minister bevestigen, dat deze opvatting van zijn woorden onjuist is'? liet antwoord van den minister Treub luidde heden: „Om de rente krachtens arlt 369/370 van de Invaliditeitswet te verkrijgen, is liet een eerste eïsch, dal men in het bepaaldelijk aangeduid 10-jarig tijdvak althans in 156 weken arbeid in loon dienst hooft verricht. Of hij, die aan dien eisch voldoet, in een armhuis wordt., verpleegd, doet niet ter zake. Iets anders echter is hel -- on alleen daarop doolde de óndergetcekende in zijn redo op 4 November j 1. of oen verpleegde, die in hel armhuis zclf eenig werk verricht (b.v. kleine huiselijke diens ten) en daarvoor een geringe belooning pntvangt, kan worden geachl, in loon- d i e s l arbeid le verrichten. Dc ondcr- gelcekonde deelde in zijn evenvcrmelde rede als hel aan de Bank heerscliend en dpor hem juist geachte gevoelen mede, dal die vraag ontkennend moet worden beantwoord. Men zou zulk een verpleeg de, als de verzekeringsplicht vóór zijn 70sle jaar was ingevoerd, niet als vor- zekcringspliclilig hebben beschouwd en voor hem geen premie hebben ingevor derd. De opvalling zijner woorden, als zou den verpleegden in een armhuis als zoo danig van recht op renle krachtens art 369 der Invaliditeitswet zijn uilgesloten, is geheel onjuist." Bij kon. besluit: is benoemd lot griffier der arr. recht bank le Maastricht, rar. E. M. Driehoek, thans griffier hij het 'kantongerecht le Gouda: is benoemd lot notaris te Voorschoten, C. J. A. Boom, candidaat le Gorinchein; is mei 1 Deo Ier zake van lichaams gebreken pensioen verleend aan den ka pitein L. A. de Visser van het 17e reg. infanterie K1ESVEREEMGING „MIDDELRURG's BELANG". In een gisteravond op de bovenzaal der soc. ,.De Vergenoeging" a 1 h i e r ge houden vergadering van de voovuilslro- vend-vrijzinnigo gemeentelijke kiesveree- niging zijn de statuten vastgesteld, aan de hand van oen door hel voorloopig co mité voorgesteld ontwerp. Hel eerste artikel, waarin ter vergade ring een kleine wijziging werd gebracht luidt aldus: „De Kiesvereeniging „Middelburg's Be lang", gevestigd le Middelburg, bedoelt een vereeniging le vormen van Middcl- burgsche vrijzinnigen hoven de 25 jaar, en stelt zich lol laak hij verkiezingen voor leden van den Middclburgschcn Ge meenteraad, na onderlinge bespreking candidalen te stellen, en door alle geoor loofde middelen de keuze dier candida,- len le bevorderen. Zij plaatsl zich daarbij op den grond slag van vooruitslrevend-vrijzinnige be ginselen van gemeentelijk beleid liet stellen van candidalen kan ook ge schieden in overleg met andere Kies- vcreenigingen. „Het schijnt dat Bébé zich bij allen bemind gemaakt heefl", zei Cicely lol Christine; zij had do tranen in de oogen toen zij mei de oude dame van de appe len gepraal had, „iedereen die hier aan de deur komt spreekt van haar alsof zij een oude vriendin van lien was waar zij heel veel van houden." „Zij heeft met iedereen vrindschap ge sloten", antwoordde Christine; „het is een door en door hartelijk kind en daar enboven heeft zij zoo'n modelijden mol al wat zich ongelukkig voelt of pijn heeft. Hel verbaast mij niet dal iedereen dol op haar is." „Dr. Fergusson denkt dal zij spoedig geheel hersteld zal zijn, wij moeten eerst een paar dagen met haar naar huis en dan naar Bramwell." „Ja, hij denkt dal zij spoedig geheel hersteld zal zijn," herhaalde zij „maar ik moei er u aan herinneren dal mijn proefmaand dé vorige week al afgeloo- pen was; en en ik weet niel pf ,u mij nog houden wilt als kinderjuffrouw. Niemand wist hoeveel het het jonge meisje kostte deze schijnbaar zoo een voudige woorden uit le spreken, en hoe zwaar de verzoeking geweest was ze niet uil te spreken. Lady Cicely had blijk baar totaal vergeten dal haar nieuwe kinderjuffrouw een maand op proef bij haar was; zij beschouwde hel als een uitgemaakte zaak dal Christine voor goed zou blijven en ook het meisje zou hel verschrikkelijk vinden als er sprake kon Erkennende de wcnsehclijkheid van vertegenwoordiging der minderheden in den Gemeenteraad, behoudt de vereeni ging zich voor, naar omstandigheden, ook candidalen van andere gezindheid le steunen. Zij. stelt zich ook voor belangrijke pun ten van gemeen lebeheer in haar alge- mecnc vergaderingen lol onderwerp van debat te maken, en daarbij ook nict-le- den toe te laten." Hel voorloopig comité had als loc- licliling een verklaring opgesteld, die werd voorgelezen, ca door de vergade ring als de hare werd overgenomen en als zoodanig indenolulen zal worden op genomen De verklaring Luidt: „Het Comité, dat van de vovige ver gadering de opdracht kreeg een ontwerp statuten samen le stellen, heefl gemeend aan een algemeenc beginselverklaring de voorkeur le moeten geven boven een gedetailleerd programma van wenschcn. Behalve loch dal een dergelijk program ma veel kans zou loopen onvolledig te zijn, door bet niet vermelden van kwes ties die juist hier wel aan de orde zou den komen, meent het comité dat door hel woord „vooruilslrevcnd-vrijzinnig voldoende de richting wordt aangeduid Waarin dc vereeniging het gemeentelijk bestuur wenscht te doen gaan. Hot spreekt o. i. van zelf dal, om slechls eenige voorbeelden le noemen, in die aanduiding ligt opgesloten de wensch om te streven naar een finan cieel beleid dal bij de verdeeling der lasten rekening houdt met ieders draag kracht; naar een op beginselen van goede koopmansscliap gebaseerd beheer der gemeentebedrijven, dat de behoeften der gebruikers bevredigt, maar (ovens reke ning houdl met de redelijke wenschcn van het in dienst der gemeente slaande personeel; waar een zoo hoog mogelijke ontwikkeling van al dat onderwijs, waar aan de gemeente haar medewerking ver leent. En het spreekt o. i. ook van zelf dal de vereeniging, om dat doel le be reiken, bij dc keuze van personen voor candidalen, zal hebben le waken legen een te eenzijdige samenstelling van den gemeenteraad, ten einde dit college zoo veel mogelijk een weerspiegeling te doen zijn van de samenleving in deze ge meente. i .Wc meenen voorts dat dit woord „voor- uilslrevend-vrijzinnig' voldoet aan de in de vorige vergadering gebleken wenschcn om in (leze vereeniging le doen samen komen de Unie-liberalen en Vrijz. Demo craten, maar niet dc Vrij-Iiberalcn. Hel is Jiel comité niel wenschelijk voorge komen die partijen niet name aan le wijzen. Het karakter der vereeniging acht zij duidelijk genoeg door de op het op roepingsbriefje afgedrukte ofrmulecring van art. 1". Na vaststelling der statuien zou de verkiezing van een definitief bestuur plaals hebben. De vergadering benoemde bij accla matie de leden van het voorloopig comité de hoeren mr J. Adriaanse, dr. J. C Bólle, J H. Deibei, mr. M. J de Will Hamer en F. A. Hiller. De hoeren Adriaanse en Bolle ver klaarden echter niet een bestuursfunctie te willen aanvaarden, met het oog op hun lidmaatschap van den (gemeenteraad, de heer De Wilt Hamer meende te moe ten bedanken daar hij die laak meer voor de jongeren acht weggelegd Op voorstel van den heer II. Snijders werd daarop besloten de bcsluursvorkie- zing uit le stellen lol een volgende ver gadering, zoodat men dan beter weel wel ke leden de vereeniging lelt. Hel voorloopig comité nam op zich zoolang hel bestuur te vormen. EEN KIJKJE IN EEN VEEBROOD FABRIEK. Zij, die de zoo schildcraehlige Kuipers poort alhier doorwandelen met zijn rustige stemming, zijn artislique ge vels die dagleekencn van groot verleden, waarin men vindt pakhuizen grool van opzet, die spreken uit den lijd dat de zijn van verandering. En locli, zij be schouwde het als haar pliclxl haar mees teres le herinneren aan haar afspraak Stilletjes blijven zonder er over 1c spre ken vond zij niel zooals bel hoort tegen over het vriendelijke, voorkomende moe dertje. „Wal zcgl u, weet u niel of ik u hou den will" riep Cicely uil, toen Chris tine had uitgesproken; „wat een dwaas heid! De dokter heeft mij juist verleid hoe ,u door uw zorgvuldig oppassen hadl meegewerkt om mijn lieveling te doen genezen. Alsof ik er over Icon den ken u le lalen heengaan, of u moest zelf liever weg willen?" voegde zij er vra gend bij. „Ik zelf liever weg willen?" Chris- line zelle grootc oogen op van ontroe ring; „terwijl ik zoo innig gelukkig beu met Bébé en niet u en er niet aan kan denken heen le moeien gaan Maar ik dacht dat ik u behoorde le herinneren aan onze afspraak." „Het was een dwaze afspraak", ant woordde Cicely op luchlharligen loon. „Ilc geloof dat ik een beetje bang was voor Rupert. Ik wist dat hij mij be schouwde als een onbezonnen kind, dat ik u par force wou vragen bij Bébé te komen, omdat u hel zoo goed met elkaar kon vinden. Rupert is zoo verstandig en doordacht in alle dingen. Alles moet altijd precies en zooals het hoort geschieden Ik ben een heel ander mensch dan hij." Oosl-Indische Conip. liare vloot deed va ren op onze stad, mei zijn grootc entre pot, denken zeker niet welke wijzigingen in liet gebruik dezer gebouwen beslaat tusschcn voorheen en thans. In de hoek dezer poort, waarin voor heen hel particuliere enlropól zich be vond der heeren Sprengcr, waar koffie, noot, gember, thee, enz. werden op ge borgen, waar later verschillende zolders ders afzonderlijk werden verhuurd voor het opbergen van granen, is thans ge vestigd ifle malerij der firma K. Mccr- lens Jr. Wij slappen eens binnen; groole zware balken getuigen van solieden bouw en reeds dadelijk vraagt een zeer groole motor die beneden is geplnatsl dc at tentie Wij loopen de brocde trappen op tol de derde verdieping en vinden daar groole hoeveelheden granen die tol vermalen gereed liggen. Deze firma, die er een zeer uitgebreide graanhandel bij heeft, importeert deze hij grootc hoe veelheden. Deze granen worden op deze zolder gezuiverd van verschillende kleine zaden en onkruid, worden gemalen in een izx-slal walzen, welke naar gelang van liet verlangde zóó zijn geslepen, dal fijn en zeer grof gemalen kan worden. Iedere wals heeft zijn z g. Jacobslad- der, waarmee hel graan naar hoven wordl gevoerd. Alvorens deze granen alle le malen, worden sommige graansoorlen eerst door een groole ïtórstelmnchine gepoetst, hel stof (door een exhauser opgezogen en naar een vangkamer gevoerd. Van daar gaat het gemalen graan in een mengmachine en zien luij de verschil lende soorten fijn geiuolcerd als liet ware, uit (de kokers komen. IIcl hijschen der balen en zakken ge schiedt door de machine; de wagens ge reed tol vervoer komen onder de slede en. géreed lot verzenden, wordl hel product naar 'haar bestemming gebracht in de zoo bekende zakjes en zakken alle voor zien van den firmanaam. Verlaten wij dit gebouw en verademen wij wat, van hel geronk der machines dan gaan Wij idoor een laan naar het per ceel, dal uitkomt Op hel Bellinkplein, waar de stalling is en dc voedering voor een vijftal zeer schoone paarden is on dergebracht. Verder dicnl dit perceel lol berging van wagens, enz. Er naast echler treffen wij een nieuwe industrie aan; dit perceel, dat als voorbeeld gestold kan worden wat lacht en licht betreft en flink hoog is, is in gericht tot bakkerij van het vee- en paardenbrood. Een paar speciaal voor dit doel ge bouwde hcetc luchlovens, leekenen frisch af, lichtapparaten, doen hel brood zien zelfs achterin de ovens, on p\ rome- ters wijzen xle juiste warmte der ovens aan. Hol gemalen en daarna samengestelde meel zien wij thans in een grootc kneed machine lot deeg gebracht Na eenige minuten zien wij de schuif reeds open gaan en de decgmassa valt op een spiraal die hel naar de vorminrichling brengt. Als een lange vierkante slang kruipt hel dc-g langs een transportband verder tol zij komt aan een wijzer die de juiste maat aangeeft. Bereikt de deegslang die maat, dan snijdt een zwaard hem door. en na voorzien te zijn van liet fabrieks merk worden de slukken in do warme ovens tol brood gebakken Van daar worden z.e op den zolder on dergebracht, pile brooden zien wij op flinke rekken uitdampen, duizende broo den kunnen hier worden opgeslagen. Is dit brood daar voldoende uitgedampt, dan is het ter verzending gereed en is het mits op een koele droge plaats bewaard, lan gen lijd te bewaren. iWaar alles in deze inrichting op de meest voordeelige wijze geschiedt, kan dit slechts aan de kwaliteit ten goede komen. Wij Iwljrelcn niet of deze inrich ting zal gewis onder de houders van vee en paarden wel klanten maken. Iets verder zagen we nog een pakhuis, waar de kisten Ier verpakking van hol Christine lachte. „U houdl er toch ook wel van dal plies geschiedt zooals het hoort „Nu ja!" Cicely haalde de schouders op, „maar Rupert, die beste man, is veel meer een conventioneel mensch dan ik Dat zijn de mannen altijd Ilij loopt graag op gebaande wegen, dezelfde we gen die door onze dierbare voorouders gevolgd zijn, cindclooze geslachten lang 11c baan mij zelf graag nieuwe paden met mijn eigen voelen, en ik doe nieuwe dingetjes, die mijn overgrootmoeder nooit in haar hoofd gekregen zou hebben „Is mijnheer Merusidc zoo bijzonder conventioneel?" vroeg Christine en Ci cely antwoordde onmiddellijk „Hij is een volmaakt lieve en beste man, maar hij zou voor geen geld van dc wereld hot spoor van zijn voorgangers willen verlaten Hij vindt dat men in optima forma aan elkaar inoel zijn voor gesteld en elkaar gekend hebben voordat men vriendschap met elkaar sluiten kan en hij zou liever sterven dan zijn ver trouwen schenken aan iemand indien hij hem niet jaren gekend had en alles van hem af wist Een flauw, zeer flauw lachje vertoonde zich om Christine's mond. Achtte mijn heer Mcruside het inderdaad noodzakelijk iemand lang gekend te hebben voordat hij hem zijn vriendschap schonk? Gaf hij inderdaad zijn vertrouwen alleen aan menschen Idie hij lang gekend had? ,Toen zij een veertien dagen geleden saïnen in brood, net en schoon ter verzending ge reed stonden en eenige grondstoffen wa ren ondergebracht, k g - Doordal de hoven-Rijn de laatste dagen sterk gewassen was stroomden langs Waal en Lek de uiterwaarden en kaden onder, waardoor b.v. van Meel te Tiel zijn vlicgdemonslralies slaken moest en ook veel rivierwerken en visscherijen slopgezel moesten worden. Ook stroom den op verschillende plaatsen suikerbie ten, die ter verzending gereed lagen on der. Thans wordt uit Keulen weer val ge meld. - Gisteravond is dc brievengaarder Z K. le HiUegersbcrg gearresteerd als verdacht van verduistering en valsch- heid in geschrifte. De aangehoudene heeft zich een be drag van f 750 laten uitbetalen mol een valschclijk geleekende quitanlie op het spaarbankboekje van een le Hiilegers- berg woonachtigen arbeider. Toen tijdens zijn verlof het boekje door zijn plaatsvervanger ter bijschrijving van de rcnle naar het bureau der Rijks postspaarbank le Amsterdam werd ge zonden, kwam aldaar het bedrog aant hel lielü Men vermoedl dat mislukle speculaties de drijfveer van 's mans daad zijn, daar K. zeer eenvoudig en kalm leefde. Een jongeman en zijn meisje, die op do tramrails liepen ter hoogte; van de glooiing langs hel Kanaal achter de Algemeene Begraafplaats te 's Graven- iia'ge, werden gisteravond aangereden door een clectrische tram van lijn 9 Hel meisje geraakte onder den wagen en werd vreesolijk verminkt; zij was on middellijk dood De jongeman werd niet ernslig verwond Zijn toestand was ech ler Ion gevolge van hel gebeurde van dien aard, dat hij per zieken-nulo van den ge meentelijken ecrste-hulpdienst huiswaarts moest worden gebracht Daar hel gedeelte van de tramlijn langs bedoelde glooiing ,ats zijnde geen weg voor het gewone verkeer, niet verlicht is. heefl de trambestuurder de beide per sonen niel op de rails zien loopen I J f I DE EINDPAAL. Naar aanleiding van een in „Het Vad gepubliceerde klacht over Ilaagsche koet siers, deelt een lezer van dal blad het» volgende staaltje van betrouwbaarheid mede van oen blijkbaar overwerkten koetsier Drie oude dames, kennissen van el kaar, zouden per vigelante worden ge bracht naar een concert. De raampjes waren beslagen, de oude dames dommel den, doch.. ook de koetsier was inge dut' liet paard liep voort, gelukkig kwam er niets in den weg Op eens deed een lichte schok allen wakker schrikken Het eindpunt was zeker bereikt Maar stel u aller verbazing voor! Men was ge arriveerd voor Eik en Duinen" DE GENTSCHE TENTOONSTELLING. De heer Maerlens heeft in den con- sulairen kring te Gent een volledig ver slag overgelegd belrcffendo de geldelijke uitkomsten van de aldaar gehouden len- loonslelling. Hoofdzakelijk werd op het aantal bezoekers ten voordeclc van de Belgische nijverheid en handel en de re clame gewezen, voor de stad Gent ge maakt. Volgens de „Gazette van Gent" schat men de betalende bezoekers op twee miljoen. Daarbij moeien echter nog de deelnemers aan de 200 congressen en hondsdagen gevoegd worden, lijdensden duur der tentoonstelling gehouden, even als de 75.000 abonné's Wal den verkoop van artikelen betreft, deze zelfde kamer bij hel haardvuur ge zeten hadden, had hij loen niel vele din gen met haar besproken, die hij alleen aan een vriend zou hebben meegedeeld, of aan een vriendin, een trouwe en op rechte vriendin? En toch zij had hem nog maar heel korl gekend, indien tijd alleen berekend werd bij dagen en we ken. „U heeft Rupert verleden week gespro ken nietwaar?" ging Cicely voort, die geen flauw vermoeden had van hetgeen er omging in hel hoofd van het jonge meisje, „hij heefl hel mij geschreven en vertelde hoe gezond en opgewekt Bé bé er uil zag." „Hij was zoo vriendelijk". Men merkte niets bijzonders aan Christine's stem „Hij is tweemaal bij Bébé komen thee drinken ik geloof dat de thee in de kinderkamer hem heel goed smaakte", voegde zij er stemmig bij. „Ilij houdl van kinderen en kinderen houden van hem. Het is vreeselijk jam nier dat hij niel getrouwd is Dat heb ik hem at zoo vaak gezegd. Maar hij is in 't minst geen man voor vrouwen; ik ge loof werkelijk dal nooit één enkele vrouw iels voor Rupert geweest is (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 5