DERDE BLAD Binnenland. Kameroverzicht. Dit de Staatscourant. Zaterdag 15 Not. 1913, do. 271. Van den Haagschen Toren. Of er hier In het Haagje aan „Khunsl" gedaan wordt?Dat zou ik gelooven! „Khiinst-lernpels" verrijzen als paddestoe len. .Tuist vandaag werden de eersle on bruikbare sleencn uil liet Haagschc schouwburggebouw gedragen, om deze vermaarde kunslhurcht een meer modern en ook veiliger omhulsel le geven. Om hel zoo ver to brengen, was op zichzelf al een kunststuk van ons vroede stadsbestuur. Kunstlievende exploitanten doemen dan ook van alle kanlen op om als schouwburg-agenten op te treden en weldra zat hel dagelijksch bestuur van onze gemeente „I einbarras duchoix" heb ben om dit gebouw te verpachten Dat met het uitgeven van hel recht van cx- pltoitatie groote voorzichtigheid moet wor den betracht, heeft de vroegere exploi tatie bewezen. Hiermede zal door B. en W. dan ook wel rekening dienen gehou den teworden. Méér trekt op dit gebied de aandacht de geheel vernieuwde zaal, die vroeger aan den Kunstkring behoorde, waar „die Haghespelers" zich hebben genesteld en zich voorstellen den Hagenaars iels heel bijzonders te geven. Of zij hierin zullen slagen, is een groot vraagteeken, daar dil ,,lieel bijzondere' ook héél bijzonder duur is, en of zoo iets wel aan "tien Hagenaar besteed is, beter: of de Hagenaar daar voor veel besleden wil, valt le betwijfe len. Mocht den hoofdpersonen F.dnard Verkade en Etmy Vrede, dil gelukken, dan is daar op de Heerengracht al weer een kunststuk verricht Het derde kunst stuk gaat' de Vereeniging „Haagschc Kunstkring" beginnen. Twintig jaar gele den, scheidden de jeugdige, langlokkige leden van dil gezelschap zich af van hunne officiecle, grijspruikige kunstbroe ders, die als „Pulchrislen" bekend ston den. Behalve dat deze uitgewekenen wel eens iets frisch en ook wel eens iets geestigs in dc overigens duffe Haagschc kunst-atmosphecr brachten, gar <lil nieuwe lichaam bewijzen, dal hel krach ten bezat, die finantieele kunststukjes konden uitdenken niet alleen, maar ook lol uitvoering brengen, waarvoor een echte bankier zijn hoedje moest afnemen Zoo werd vijftien jaar geleden het kapitale huis aan de Heerengracht ge kocht, er werd een groote. zaal gebouwd endc Vereeniging had toen toch om zoo le zeggen geen ,,sous". De kosten ten bedrage van een Ion werden bestreden uit een, zegge twee en een half procent obligatie-lccning met premie trekkingen. Dit kapitaal onder die voorwaarden bij elkaar le krijgen was geen kleinigheid, doch het lukte. De exploitatie was kost baar; het geven van concerten en houden van tentoonstellingen schijnt een dure geschiedenis te zijïi; hoe het zij, jaarlijks volgde de lekorlen elkaar op en werden, door milde kunstbeschermers, evenals door handige transacties, waarbij nie mand schade leed, deze finantieele bres sen gestopt. Doch ook aan het dempen van finantieele gaten lcoiul een eind. De jonger durf, en laten wc zeggen de kin derlijke onbezonnenheid, die ook wel eens optimisme wordt genoemd, vermin derde langzamerhand bij dit kunstenaars- gild en zoo stond er een ineenstorting le voorzien. Men keek elkander aan met lange gezichten, ja men keek zelfs elkaar in bet geheel niet meer aan, en er werd reeds gefluisterd over ontbinding, fail lissement en weet ik al meer. Maar.... als de nood 't hoogst is, is de redding na bij! en ziet daar kwamen liefhebbers opdagen voor hel kostbare gebouw. Ver schillende berichten deden de ronde „de Kunstkring was verkocht, de Kunst kring was niet verkochtwél verkocht, niet verkocht; totdat ten slotte de X Hel Gebouw van Kunsten en Welen- schappen" werkelijk koopster werd van No. 13 aan de Heerengracht. Er werd blijkbaar een goed duitje voor gemaakt want de schulden werden afbetaald, en ziet, opeens komt nu een bericht uil de lucht vallen, dat de Vereeniging „Haag schc Kunstkring" op een der mooiste standen van den Haag, aan de Koniro* ginnegraclit, een huis heeft gekocht, dat zij als haar zetel zal inrichten en van plan is daar een keurig lenloonslellin; en voordrachtzaattjc aan toe voegen. Misschien begrijpen de leden „de Ia haute finance" Iiier iels van, maar een gewoon burger kan ook van deze kunslenaars- transacfies niels vatten. Daar hieraan nog kan worden toege voegd, dat de beschikbare zalen voor dergelijke kunstuitingen tot einde Maart van het komende jaar verhuurd zijn, dan kan men zich voorstellen in welke ont zagwekkende „hoogere sfeeren men hier leeft. En dan nog de zeer leerzame „séances". Zoo gaf een bekende allzan- geres deze week een voordracht ovoj- een door haar toevallig gevonden nieuwe zangmethodel Mevrouw was n.l. in de leer gegaan bij liaar zuigeling en was tot de .conclusie gekomen, dat binnen drie maanden de heele wereld zingen kan. Met of zonder stemgeluid geboren, had men slechts dezen korten tijd noodig om ten minste in een koorzang een uit stekend figuur le slaan. Jammer, dat er nu geen Uooren noodig zijn voor de Fran- sche opera, waar deze methode dadelijk in de praclijk gebracht zou kunnen wor den. Wellicht kan hel echter zijn nut hebben het recept voor deze studie hier mede te deelen: Men schaft zich een zuigeling aan, het wicht moet lang en hard kunnen schreeuwen. Blijf er onver droten bij zitten, let goed op hoe door het kind geluid wordt voortgebracht, doe dit drie maanden onafgebroken na en zoo men hierin slaagt, kan men sollici- leeren als „choriste". Wc geven aan va- der-erhlgenool dan nog den raad: gedu rende dien lijd op reis le gaan. Wat nu betreft de Khvmstuilingcn van lagere rangen: ook deze schijnen zaakjes le maken met voorstellingen van lichter soort. liet Flovathealer heeft een renom- mé gekregen, waardoor een fatsoenlijk Haagscli huisvader eerst eens alleen hel stuk, natuuvlijk met een paar vrienden, moet gaan zien en beoordeelen of dil 1 iels voor vrouw en doclltqr is. Nog hikkend van het lachen en zich toch goed willende houden, komt Papa dan i thuis en, brengt rapport uit. „Hel is oen flauw stuk, hier en daar wel eens een goede zet, hm. doch hel is niets -oor jou en Marie hoor!" Misschien een olgend stuk, ik zal eens zien." Ten slotte moet ik nog even hieraan toevoegen, dal bij al die kunslevoluties men hier meer aan eens aan Zeeland herinudrd wordt. Hoe langer hoe meer: zien wij hier schilderijen bij de kunst- koopers met eigenaardige kijkjes uil Mid delburg, Goes en Veere. Zoo is op hel oogenbiik bij een kunsthandel op het Plein een groot schilderij door Lemayeur tentoongesteld, dat veel belangstelling on- ■vindl. Hel geen een kijkje op liet ha venbedrijf aan hel kanaal le Sluis. Te midden van zonnige najaarslinten worden schepen met bieten geladen, terwijl de oude, typische toren alleen reeds ons de verzekering geeft, dal dit doek wel degelijk deze vroegere vestingstad voor stelt, waar ook de kant-industrie thans een zekere renommé begint te krijgen. Tegenover den keurig aangclegden tuin -an hel Vredespaleis aan den verbroeden Ouden Scheveningsehen weg, die dooi de gemeente behoorlijk in orde is ge bracht, staan eenige groote villa's reeds geruimen tijd leeg. Het lijken ruines, in den vervallen onbewoonde» loesland. •aarin zij zich bevinden tegenover al dat nieuwe van harcv omgeving. Natuur lijk worden deze panden reeds eenige ja ren le koop aangeboden, doch het was duidelijk, dat, bij do fabelachtige prijzen an ruim drie Ion, die dit complex moei opbrengen, ecu kooper zich niet eiken, dag voordoet, zelfs niet elk jaar, temeer daar op deze gronden zware erfdienst baarheden gevestigd zijn. Eu toch, daar kwam eeuigen tijd gele-' den een serieus liefhebber opdagen. Het was niemand minder dan liet kapi- laal-krachtigc lichaam der Koninklijke Nederlandsche Pe troleum-Maatschappij Maalschappij, die daar zijn hoofdzetel 'ildc vestigen. Het zou voor de hand lig gen, dat het gemeentebestuur, wiens toe stemming voor deze bebouwing noodig zonder aarzelen dit plan zo ugoed keuren, omdat liet van groot belang is 'oor dc gemeente, dat dergelijke onder nemingen zich hier vestigen of uitbreiden en men van een dergelijk lichaam ver achten kan, ja. dal men haast uitslui tend juist van een dusdanige maalschap pij verwachten kan, dat zij iels grootsch iets fraaisch zal daarstellen. Maar niet aldus hier, in het Haagje. Stond dil punt reeds op de agenda van den ge meenteraad, de behaudeling werd uilge- sleld; en alles nog eens degelijk te on derzoeken, want het bleek, dat dit plan véél tegenkanting ondervind. Een ge bouw van pelroleuin-zakcn vlak tegen over een gebouw van Yredes-affaives te doen verrijzen schijnt bij velen een on- ■erlcomelijk bezwaar le zijn. Wel ver luidde, dal het gemeentebestuur vroeger een voorloopige toestemming gegeven heeft aan ceu combinatie lol hel slich ten van een café-restaurant daar plaatse, doelv lot lieden loc scliijnl •an dil plan nog niels le komen. Een der mannen van deze café-com binatie. was hel raadslid Decn.waaiM uit dus volgt, dat het gemecnlebesluui wel een voorloopige goedkeuring zou wil len geven om tegenover het Yrcdespa1- lcis een café-rcslaurant le slichten, dat naar petroleum riekt, maar er geen bona fide pelroleurakanloor wil laten verrij zen. Met belangstelling woi-dl hol eind van den strijd tegemoet gezien, die zich in den schaduw van het Paleis van den Vrede afspeelt. Uw getrouwe Torenwachter. hij daarvan heden gebruik gemaakt en in den trant van den heer van Veen voortge borduurd op hetzelfde stramien dat reeds door de' beeren Bogaart en Seheurer werd aangevangen ten opzichte van een ontkennen der kerstenings politiek die door de voor malige rechtscbe regeering zou zijn door gevoerd. Op de manier zooals de hoer An kerman dat kan, een manier die alleen reeds zou overtuigen, indien men niet wist dat een zoo sterk ontwikkeld politiek spreker aan het woord was, heelt hij aan de vrij zinnigen gevraagd om nu toch eens aan te toonen waar en wanneer er gedwongen gaan naar de Christelijke scholen was ge weest; waarin men van rechts dan toch wel was tekort geschoten om de vrijheid te eerbiedigen die ook hij aan de Inlanders gaarne geeft. En hij vergat dat op dat alles het antwoord gisteren door de heeren Fock en Työeman reeds gegeven is, in den loop der week door de heeren van Deventer en Vliegen reeds duidelijk is gemotiveerd. De beer Ankerman ging nog verder; hij bepaal3e zich niet tot verdedigen, maar hij viel aan met dezelfde ongetemde kracht van zijn partijgenoot Van Veen. Men zegt nu wel van links dat de rechtscbe politiek de koloniën in gevaar ging brengen, maar bij wilde er eens even nadruk op leggen hoe gevaarlijk links geheel den politieken strijd naar Indië had overgebracht en hoe het alleen van de bezadigdheid van den Gou verneur-Generaal alhankelijk is geweest dat de koloniën daarvan geen nadeelige gevolgen hebben ondervonden. Hij schilderde twee momenten uit onze contemporaine politiek dat in Utrecht toen de heeren ter Spill en van Leeuwen elkander de band drukten en dat te Amsterdam voor enkele dagen, toen de heer Duys »de koppen der vrijziu- aigen eu cleriealen tegen elkander stuk wilde slaan". En toen de voorzitter hem vroeg wat of dit nu toch met de Indische begrooting te maken had, merkte de heer Ankerman op dat bij zoo gaarne wilde weten op welke wijze men nu nan Chineezen, die immers voor onze politiek geïnteresseerd worden, de verschillende partij-programs moet leren'. Dat Cbineesche geld werd door hem nog aardig uitgebuit en niet minder de voortreffelijkheid van den Gou verneur-Generaal, van wien de heer van Vollenhoven juist te voren een treffende opmerking had gemaakt, deze nl. dat iedere Gouverneur-Generaal bij eene wisseling van het Ministerie heeft te overwegen of bij zal heengaan of niet, en dat de heer Idenburg toch lieusch kon weten wat hij aan den Minister Plevte zou hebben. Heel wat zakelijker en wat belangrijker waren de twee redevoeringen die aan die van den beer Ankerman voorat gingen;van den heer Bos in het voornamelijk economi sche, van den heer van Vollenhoven in het voornamelijk financieele. De beer Bos, die, evenals de heer Fock zulks slechts terloops deed, krachtig aandrong op een spoedig zelfstandig politiek bestuur van Indië, wees er op dat inderdnud meer in- landsch kapitaal moet worden gebruikt al is het daarmede niet zoo erg gesteld als de heer Vliegen het deed voorkomen. Hij drong aan om de inlandsche bevolking tot eene dergelijke hoogte op te heffen, dat zij van den bloei die er thans heerscht kan profiteerenhij drong niet minder aan op den aanleg van spoorwegen en havens, die uit de gewone middelen kunnen worden be streden, wat wel het bewijs van welstand is. Wat de Indische partij aangaat, de heer Bos schaarde zich aan de zijde van den heer Vliegen en zijne uitlatingen, indien hij, evenals deze, had kunnen vergeten dat men niet in Nederland, maar in Indië was, waar nu eenmaal anderen maatstaf dient te worden aangelegd en andere elementen in het oog worden gehouden. In den hreede ging hij na, waartoe het streven der Indi sche partij zou brengen en wees er op dat behalve harde woorden van agitatie, Indiö noodig heeft een krachtige actie voor ver heffing economisch eu geestelijk. Die verhef fing verwacht spreker van dezen minister die waarlijk niet ten onrechte heeft gezegd dat met een bezem in de mast het land diende schoongeveegd. Men behoeft zich slechts te bedenken wat bladen als de Neder lander eu Ons Tijdschrift hebben geschreven over de baantjesjagerij van linksover het verwijt als zou achter de Indische partij het vrijzinnig element zitten om op te ruien en wanneer men dal alles leest dun mocht V van Veen zich zeker wel eens af vragen of zijne philippica niet beter tegen zijn eigen partij dan tegen links ware ge richt. Al herinnert hij alleen maar wat in deze Kamer in de officieels handelingen is gezegdal denkt bij alleen maar aan die latale overeenkomst in F lores, welke, om de woorden van een partijgenoot te citeeren, is gesloten om de vrijzinnige politiek te ver hinderen verstoring in het beschavingswerk te brengen dan heeft hij met genoeg voor beelden aaugetoond hoe noodzakelijk het was, wat in het concentratie-manifest werd minder juist, waar men niet nit het oog mocht verliezen het aandeel dat ook de Staat daarin heelt. In het bijzonder is door dezen spreker aangedrongen op krachtige arbeidsinspectie, die met geheel het arbeids vraagstuk rekening houdt. De heer Ankerman wilde betrekkelijk reeds spoedig zijne rede onderbreken en eerst op Maandag voortzetten; men scheen van rechts vergeten te zijn dat bij de ver zekeringswetten een dergelijke vraag obstruc tie werd genoemd. De voorzitter gaf niet toe en eon motie tot verdaging van den heer Ankerman werd door niemand ondersteund eerst toen het gewone uur gekomen was, wilde de voorzitter toegeven en verdaagde hij inderdaad de vergadering. Tot Maan dagmiddag, zoodat wij op den dag der onafhankelijkheid de scholen en de open bare gebouwen, vrij zullen zien, maar het nationaal purlement in vergadering hijeen. V. d. M. HET «RAF VAX HOORNE, Onlangs doelden we iels mee uil i oud nummer van de „Kölii Zlgom trent het graf van den graaf Van Hoorne le Weert naar aanleiding van de berich ten over den .schandelijken loesland. waarin het graf van Egmond in België zich bevindt. Hel zal, nu o. a. Maandag de eigenlijke bevrijding van hel Frari- sclie juk vóór honderd jaar in Holland herdacht wordt, dc lezers bclangslcllin; inboezemenen, van bevoegde zijde hef onderstaande te lezen omtrent de laat ste rustplaats van een man, die in een vroeger tijdvak zijn leven voor bel dcrlaud geofferd heeft. „Den t) Juli 1811, werd op eene plechtstatige wijze op dit graf een plat |e lij lesteen gelijkvloers geplaatst. Dil meesterstuk van kunst en smaak, hetwelk men aan de milddadigheid van Z M. Willem 1, door de volijverige zorg van liet stedelijk bestuur en der kerkmees ters le danken Iiocfl, is vervaardigd dooi den bekwamen beeldhouwer Adolph Ba- lal van Namen, en beslaat uit zwart mar mer. waarin de wapens van den (graaf van Hoorne, benevens andere sieraden op dén rand met de moeste juistheid in wil marmer zijn ingelegd. In hel midden leest men in koperen ingelegde lel Iers in Latijnsche woorden hel volgende- „Hier ligt Eilips van Monlmorency beroemde Graaf van Hoorne, Woert, Al- lena, Neijevel, Govlesscn, Bocholl Breugel, Krfvoogd van hel land Thorn, Bidder van hel Gulden Vlies, zee- voogd, tnz enz. enz den Juni 1568 le Brussel op bevel van den Hertog van Al ba onthoofd, herwaarts overgebracht en begraven, den 25 Junij van hetzelfde jaar." De Rijksmiddelen in 1913 De opbrengst, der rijksmiddelen (liooid- som en opcenten) over de maand Oct. 1913 bedroeg f 18.113.4G2A6I. Het éon-twaallde der raming over bet geheele jaar bedraagt 15.690 733 25. Wij laleu Inerouder volgen de inkomsten over de eerste tien maanden 1913, ver^ leken met die over de eersle tien maanden 1912. Middelen. 19)3. 1912. Gronibelast. f 12 084.205.58 f 11.927 584 40 Personeel 9 890 006.42 9 519 855 22 Bediijfabel. 10858085 83* 9 620 527 83* Vermog bel 7.365 869 341» 7 382 31158* 26 895 44 13329 72 14 209 85026* 13 125.75084* 25 823 87* LM 402.37 22.673 106 04 >21176 13108* 1 198 554.61 1 201 500.05* 23 791472 56 23 588 046 27 Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. De heer Ankerman behoort tot de jongeren in da rechtscbe gelederen en tot de meest strijdlustigen, niet alleeu tijdens de verkiezingen, maar ook tijdens de gewone zittingen. Die strijdlustigheid is er niet minder op geworden sedert hij na afloop van «zekere gebeurtenissen* in Juni van lid der meerderheid, lid der minderheid is geworden, waardoor liij een zekere mindere verantwoordelijkheid ook voor zijne woor den heeft gekregen. In ruimo mate heeft De heer Vun Vollenhoven heeft ten opzichte van de politiek weinig aangevoerd; zich slechts vereenigd met het standpunt der vrijzinnige sprekers in het algemeen. In het bijzonder heelt hij zich gewend tot de financieele beschouwingen en er tegen gewaarschuwd om zich niet door statistieken op een dwaalspoor te laten leiden. Wat de Staat presteert op het gebied van landbouw heeft den Staat nog nimmer voordeel ge bracht zelfs daar waar particulieren er wel winst uit haalden. En wanneer men, geheel met zijne instemming, bepaalt dat met de zedelijke verheffing van de inlandsche be volking de materieele verheffing gepaard moet gaan, moet men niet vergeten dat reeds veel ten goede is veranderd en de heer Lovink, speciaal door de coöperatie, al goede resultaten heeft bereikt. Dat het vreemde kapitaal in Indië zulk een overheerschende rol speelde was te Mgnrochten Invoerrecht. Fortuatttzeg Suiker Wjjn Gedistilleerd Zout BierenA'jjn Geslacht Goud, silver Essaailoon Zegelrechten Registrator. Hypotbeekr Successor. Domeinen Poaterjjen Rjjkstelegr Staatalotery Jacht, visach Loodsgelden i 1.540.314 80 1.359 030.99 4.782720.60 426 240. - 497 21 5 547.668 80* 6 472.397 90 i 640 4:9 01 13.148 985 15 1,2b- 303.12 14,725 911 05* 4 382.220 - 620,879.36 173 347.99 i 3 055 631 17 1.444.126 68 1 258.356. 4 534.23992 431.099.77* 553.72 4 957 392.53 6.449.829 20» 662.974 90 11 923 081.99}. 1,027.720.11* 14(77 640,61* 4 158 831 - 620. J58 72 169.380.- 2 917 39-2 42* Totaal., f 160 311077 68 f 152218367.92 Bij het bedrug der bedrijfsbelasting is inbegrepen hetgeen aun Ned.-Indië zal zijn uit te ieeren. Onder het bedrag der posterijen zijn be grepen de saldo's van buifeulandsche afre keningen en de porten in afrekening, Bij kon. besluit: is dc met verlof in Europa aanwezige lste-luit. der inf. van liet leger in Ned. Indië L. O. A. Acrnout, ter zake van cc in en door den dienst ontslaan lichaams gebrek, na letsel in den slrijd bekomen, met ingang van 1 December eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toeken ning van pensioen; is tot Iwecde-luilenant bij bel korps verkenners Prins Hendrik te Tilburg, be noemd II. J. C. iW. van der Burg le Gilze gemeente Gilze en Reijen. FEESTAVOND. Hel was goed gezien van lien, die den feestavond van gisteren, welke de ba zaar ten bate der Ver. „Tot liet bezoeken der armen" besloot, georganiseerd heb ben, dal niets zoo zeer boeit als een pro gramma, waarin ernst en vroolijkheid el- aar op gepaslc wijze afwisselen. Immers: „gleicharlige Krafle lieben zich auT, ungleichnrligc crhöhcn einander". Van het programma van gisteren kan gezegd worden dat hol mei zorg cn smaak was samengesteld Was hel eerste declte met een enkele uilzondering meer aan ernstige kunst gewijd, hel twee- bezorgde de zoo weldadig aandoende ,'en stelling daarmede. Hel zeer talrijke publiek lieefl geloond al hel gehodene naar waarde le schatten. Hel heeft dan ook alle medewerkenden op waarlijk geest driftige wijze gehuldigd en we durven met zekerheid zeggen, dal niemand <m- oidaan huiswaarts is gekeerd. De fees- •lijke aanblik, dien de zaal maakte, werd nog verhoogd, toen reeds voor den aan vang schier iedereen zich overrompeld door oen onweerstaanbaar bloemen meisje., dat er voor zorgde, dat weldra ieders knoopsgat een geurige roos prijkte Over de uitvoering zelve kunnen we kort zijn. We onthouden ons natuurlijk an alle critielc en bepalen ons dus tot een bloole opsomming van de verschil lende nummers. Hel eerste en laatste nummer van de pauze waren aan lie deren gewijd, verder werd dit gedeelte an liet programma aangevuld door een blijspel en een tableau vivanl. Na de pauze werden we vergast op eenige goocheltoeren en wonderen der „•mnemotechniek", een serie geïllu streerde liederen en lol besluit een ta bleau vivanl. Er is zoowel hartelijk ge lachen als mei onverdeelde aandacht ge- luisterd en de dames kunnen er zeker an zijn, dat een volgende keer liet be zoek zeker niet minder zal zijn dan dat gisteren bel geval was Dat sommige aanwezigen voor hel einde huiswaarts gingen moet alleen toegeschreven worden lan het vergevorderde uur. Inwendig verkneuterden we ons wet een beetje, dal, nu een feestavond is georganiseerd bijna uitsluitend van dames-mede werken den, het toch Iaat is geworden, wal in den regel den hoeren der schepping oor de voelen wordt geworpen Zoo hoort nu deze bazaar weer tot hel verleden. We hopen, en het lijdt i. geen ll. wij fel, dat hol comité met oldooniug op tiaar arbeid kan terug- n wal de financieele resultaten ha ft, zoodal de vereeniging tol het be zoeken der armen op krachtdadige wijze worden gesteund We besluiten met den wensch, dal een volgende bazaar met een even gezellige feestavond als gisteren zal worden besloten RAAD VAN NEUZEN. In de Donderdag te N e u z e n gehou den raadszitting werd mcdedeeling ge in hel rapport der commissie in ake de erfpachten. Hel voorstel strekt n de erfpachten over het algemeen le rhoogen l)e sterkst voorgestelde ver hooging is die van 10 op 15 cent per icrkanlcn nieter De commissie incent ehler dat in verhand niet de door baar •oorgestelde tarieven behoort le wor den ingetrokken het raadsbesluit waar bij is bepaald dat de erfpachters na het sluiten dor nieuwe contracten het recht uilen hebben om den bij hen in gebruik zijnden groiul le koopen legen 25 maal •echt van erfpacht- Bij eventueelcu verkoop behoort naar de meening der •ommissie perceelsgewijze schatting plaats te hebben Het voornemen bestaat December a s. in een speciale verga dering deze zaak af le handeden Tol leden der commissie van toezicht voor het lager en het middelbaar onder wijs werden herbenoemd de heeren C le Nobel en L. T. van Hasselt De bezoldiging van een aan te stellen armenbezoeker werd bepaald op f 100 Aan het bestuur der Zondagschool-ver- eeniging werd ingevolge het gedaan ver zoek voor 3 maanden een lokaal der ge meente disponibel gesteld, voor het hou den van Zondagschool, o. a tegen beta ling van f 25 huur Op dezelfde voor waarden werd het lokaal in gebruik ge geven aan den lieer Adriaanse te Lams- waarde, voor het houden van een han delscursus. Het vorig jaar was het ge bruik aan hem gratis toegestaan, doch de raad wenschte ten deze een regeling le treffen, om lal van dergelijke verzoe ken te weerhouden Overeenkomstig het advies der Ge zondheidscommissie werd besloten tot onbewoonbaarverklaring van hel pand no in de Noordstraat. Vastgesteld werd eene nieuwe verorde ning op de heffing van leges, waarin ver schillende nieuwe heffingen zijn om schreven. Deze gaven, voor wat betreft het sluiten van huwelijken op buitenge wone tijdstippen dan daarvoor gebruike lijk, aanleiding tol eenige discussie, ter wijl geschrapt werd de bepaling dal men legen betaling liet leggen van een looper kon vragen. De huweh'jkspayen zullen dus allen de harde steenen van het stadhuis moeten betreden Besloten werd het vormen, vau eene commissie voor nieuwjaarsbedeelïngen af te schaffen. Behatideld werden eet} aantal recla mes tegen den hoofdelijken omslag De raad weigerde goed te keuren eene wijziging der begrooling voor 1913, waarin een post voorkwam ad f 175 we gens door den vroegeren directeur der H

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 9