Dingen waar men naar vraagt. Ter overdenking. Ingezonden Mededeelingen. op 'n ekspezies da sting ie nou vlak bij die boosaar en ie mocht er niet, in da was toch ongeperrementeerd om 'n armen mins z'n perreplu af te truggelen en ze hadden d'r gcnogt da medamke had er wel onderd en dien statieover ste, da was zekers d'r veint en die miek 'n gezicht, of-tie Iepelliet op wou freten „Deju deju vloekte ie binnens monds Nog een langen, verlangenden blik, vol 'spijt, wierp hij op de glazen deuren, die al maar open en dicht sloegen voor de gaande en komende menscheu Dan stond lhj op, slenterde mistroostig verder en peinsde peinsde ,,Bè, toch ben-de nou al weerom- me?" riep Irma uit, toen heuren boas Ineens 't huizeke intrad, net toen ze wou gaan eten. ,Jao-etzee Iepelliet. ,,'k Wier te moei 'k heb-ik al vcul gezien, maar ik kost nie meer." „Was 't schunne?" ,,'t Was eel schunne net as de pas ter zee van alles is 't er stiere mee bulte". ..Joa-eten peerde zoo greut as as t huizeke en net zoo groen, jong as 'n koolblad „Bê da ben toch dinge," zee Irma, „en wat de paster zee, van kleeren „Joa-et, schunne kleeren „En tepijte?" •Iepelliet knikte „En mesjienes?" „Neeëzee Iepelliet, „porties, dat is 't um, 'kwist dak wat had overgeslo- gende mesjienes mok nog zien.. dat 's 't scliunste van alles zeggen zo en daveur goa 'k morgent nog 'n keer veur de mesjienes." „Ge wijt morgent weer naar den ekspe zies?" \Toeg Irma verbaasd. Iepelliet stopte z'n pijp en knikte. „Van eiges. daveur ben 'k vandoage zoo rap teruggekomme 't Kost me niks as den intree en 't spoorkaretjenog geen pint hek gedronke." Irma zee niks, dacht: Afijn, beter dat mien boas noar den ekspezies goat, dan dat i,e zat is, zulle.' En ze zette de perreplu in de kast. 't Was dan toch wreed, zooals 't re gende den volgenden dag, toen Iepelliet weer bij de statie kwam. Teefiel, die in de stammenee zat, om dat ie toch nie kost werken in zukke weer, zag ihem langs 't glas gaan, tikte 'm, kwam an de de ure „Awel Iepelliet, wA nou. Aweer op reis?" „Joa-etnog 'n keer noar den ekpezies veur de mesjienes!" riep Iepelliet. ,!,En nou hedde geen perreplu.. in zukke weer?" vroeg Teefiel, stijf van ver bazing. Iepelliet lachte 'n keer stillekes veur é'n eigen weg en gong de statie in. Moar ie zee niks en dat de jongen is dood gebloedzelfs beantwoordden ze den rechter bereidwillig de suggestieve vraag, welke van de tallooze wonden voor het doorlaten van 't afgetapte bloed het meest geschikt zijn geweest. Dat de ritueele moordenaar, een oogen- blik aangenomen, dat deze bestaat, dien bet dns om het verzamelen van bet ut het lichaam stroomende bloed te doen zon zijn, veel doelmatiger een willekenrige slagader of gewone ader, ergens aan den hals of den arm, zon geopend en daaruit het snel stroomende bloed opgevangen hebben, schij nen noch de rechters noch de deskundigen in te zien. Een andere, hoogst twijfelachtige verklaring van enkele artsen is die, vol gens welke de wijze, waarop de wonden zijn toegebracht, duidelijk maakt, dat de dader de bedoeling had, zijn slachtoffer zoo veel mogelijk pijn te doen, en dat deze op een overlegd handelen wijst. Professor Ziemke heett volgens den dag bladschrijver gelijk, als hij juist in het groote aantal oppervlakkige, groepsgewijze geordende verwondingen het bewijs ziet, dat de moordenaar(s) haastig en blindelings toegestoken heeft (hebbeD), waarschijnlijk tegen wanhopige atwejrbewegingen van "t slachtoffer in. Als verder te Kief de overtuiging uitge sproken wordt, dat een dergelijke moord wegens zijn ingewikkeld karakter slechts door meer dan één persoon kan zijn begaan, legt de genoemde geleerde er den nadruk op, dat de zwakke 12-jarige knaap ook één man van normale lichaamskracht geen noemens- waardigen tegenstand zou hebben kunnen bieden, en dat daarom voor de onderstelling van samenwerking van enkele personen dwingender bewijzen moeten worden aan gevoerd. Daar bovendien ontwijfelbare ken- teekenen aanwijzen, dat het kind door toe drukken van mond en neus verstikt, dus zeer spoedig bewusteloos geworden is, is niet goed te begrijpen, welken zin bet zou hebben, uit berekende wreedheid hem nog kort vóór zijn dood verwondingen toe te brengen, die het toch niet meer voelde. Nog verder dan de andere deskundigen is Sikorski in de donkere moordzaak door- V ARIA. HET RITCEELE MOORDPROCES. Door de algemeene beschouwingen over bet niet bestaan van den ritueelen moord is de algemeene aandacht afgeleid van de omstandigheden, waarin de daad werd ver richt, die daartoe aanleiding beeft gegeven, d. w. z. van den toestand, waarin het lijk van den twaalfjarigen Joestsjinski gevonden werd. De >Köln. Ztg." wijdt daaraan een belangwekkend artikel. De blijkbaar deskundige schrijver ziet in het verloop, dat de getuigen verhoeren ge nomen hebben, weder een bewijs van d« door psychologen en schrandere rechtskun digen dikwijls in 't licht gestelde omstan digheid, dat getuigenissen van kinderen bij strafzaken zeer onbetrouwbaar zijn en des wege voor de eene of de andere partij slecht9 dan gewicht in de schaal leggen, als deze door andere bewijsmiddelen bevestigd wor den. Men weet, hoe de verklaringen var den kleinen Znroeki en van den spoedig daarna gestorven Eugenius Tsjeberjak bij het besproken strafgeding de aandacht heb ben getrokken. Bijzonder opvallend noemt de Duitsche correspondent de houding van de mèdische deskundigen, door wier uitspraak bij gebreke van alle directe schuldbewijzen het lot van den aangeklaagden joodrchen arbeider Beilis in de eerste plaats is beslist. Professor Ziemke heeft deze in het »Deutsche Medi- zinische Wochensohrift" aan een ernstige critiek onderworpen. Het lijk van den vermoorden knaap is met op den rug saamgebonden handen in een groeve gevonden, waar wegens het gemis van bloedsporen op den grond de moord niet kan zijn gepleegd. Het lichaam toonde een groot aantal steekwonden aan bet hooid en de rechttrzijde van den hals, voorts aan den rug en de rechterzijde van den romp en de hartstreek. Deze waren meest oppervlakkig, deels waren echter ook de schedel, longen, lever, rechter nier en 't hart doorboord. Juist deze laatst genoemde verwondingen moeten den knaap zijn toegebracht, tosn hij reed6 bijna dood was, want ze hebben geen noemenswaarde bloeding meer ten gevolge gehad. Een groot bloedvat was niet geopend, ook kaa niet van een dood wegens verbloe ding sprake zijn, want de geneeskundigen zelf, die tot lijkschouwing zijn overgegaan, beschrijven de kleur van de inwendige organen ali bruinroed ea merken op, dat de aderen binnen in den schedel en ia het onderlijf met donker, vloeibaar bloed waren gevuld. Nochtans verklaren diezelfde artsen, dat uit het lichaam engeveer twee derden van dnn oohaalan „hlfteivoorraad ziin weggevloeid^ de andere in het teruggekaatste (maan) licht, begon bij alle genomen proeven de laatste onveranderlijk eerder dan de andere te rotten, ofschoon de temperatuur van den 'epolariseerden lichtstraal eenige graden ager was dan bij het directe licht. Ook waren er aanwijzingen bij andere aan bederf onderhevige voedingsmiddelen van een neiging, in ontbinding over te gaan als ze met gepolariseerd licht werden be straald. Uit deze voorloopige onderzoekingen schijnt al weer te blijken, (zooals de meeste derge lijke naspeuringen tot gevolg hebben), dat de scheldwoorden, die met «maan» zijn samengesteld en in verschillende talen op een lichten graad van geestverbijstering wijzen, toch niet geheel aan het kwakzal vers-arsenaal zijn ontleend. We voegen hieraan toe, dat, naar den eesten lezers bekend zal zijn, het z.g.n. gepolariseerde licht zich onderscheidt door de omstandigheid, dat daarbij de trillingen in bepaalde richtirg plaats hebben, in tegen stelling met het gewone licht, waar deze in alle richtingen geschieden. Hij geeft zijn bevindingen en meeningen met een stelligheid, als had hij de wandaad met eigen oogen zien plegen. In de eerste plaats neemt hij op grond van den moord en zijn lang geheim blijven onvoorwaarde lijk aan, dat een geesteszieke dezen heelt gepleegd meer dan één persoon, wiens geestelijke vermogens gestoord zijn, kunnen volgens Sikorski reeds daarom niet als daders in aanmerking komen, omdat het onderscheid in den toestand van hun waan en hnn gemoed znlk een gemeenschappelijke handeling onmogelijk maakt. Daartegen merkt onze zegsman op, dat juist misdadige krankzinnigen dikwijls met grootste sluwheid te werk gaan, en dat e stof, zooals Edgar Poe's beroemde no velle: „Het verraderlijke hart" en vele ver tellingen en romans toonen, zelfs reeds her haaldelijk op dichterlijke wijze behandeld werd. Iedere bekwame zielkundige, aldns vaart de Duitsche inzender voort, had echter den deskundigen kunnen aantoonen, dat geval len van geestelijke besmetting, waarbij een gek zijn waandenkbeelden op anderen over draagt en das gemeenschappelijk met hen een misdaad begaat, volstrekt niet tot de zeldzaamheden behooren. De bovengenoemde Sikorski „bewijst1 dan verder, dat de dood door langzame verbloeding is ingetreden en dat men daar om van de opening van een groot bloedvat heeft afgezien en neemt aun, dat een koude berekende slachtershand bet doodende staal heeft bestuurd. Wat daar gebeurd is, noemt hij zelfs de vendetta van de zonen Jacobs, een meening, die toch waarlijk door alles wat wij den laatsten tijd van godgeleerde zijde hebben aangehaald omtrent het niet bestaan van den ritueelen moord, voldoende weerlegd is. DE UITWERKING VAN HET MAANLICHT. De wetenschap, dat de manestralen in 't algemeen het verrottingsproces bevorderen, is wel in erg wreede tegenstelling met het dichterlijk waas, dat dit licht pleegt te ven. Toch wordt en werd het lichtjvan de maan niet algemeen door de menigte als liefelijk beschouwd. Het is een oude traditie, aldus het schappelijke Engelsche tijdschrift »Lancet", dat hot slapen in het maanlicht gevaarlijk is. Ook bestaat er een verschijnsel, dat de Engelschen „moonblink" noemen en dat een tijdelijke blindheid beduidf, die (de naam dnidt het aan) werd of wordt toegeschreven aan het slapen in den glans der maan in tiopische gewesten. Ook hebben enkele onderzoekers opgemerkt, dat de uitstraling van onze satelliet de levenskracht van ho plantaardig leven vermindert. Zelfs wordt melding gemaakt van een sterlgeval, waur- van de oorzaak ambtelijk aan den invloed van het, maanlicht geweten werd. Blijkbaar is visch het voedsel dat van dit schijnsel den meesten invloed ondergaat klaarblijkelijk geloofwaardige getuigenissen zijn afgelegd omtrenttffle slechte uitwerking, teweeggebracht bij menschen, die van visch gegeten hadden, welke onbelemmerd aan het maanlicht bloot gesteld was geweest. Een zekere E. G. Bryant heeft daarvoe: een wetenschappelijke oplossing gezocht. In een der laatste nummers van het te Port Elisabeth (Zuid-A frika) verschijnende «Chemi cal News» zoekt hij deze in het feit, dat het 4icht van de maan aan weerkaatsing zijn ontstaan dankt en daardoor min of meer «gepolariseerd» is. Het is nu mogelijk, dat gepolariseerd licht een eigenaardige schei kundige uitwerking heeft, waarvan het vol gende een treffend voorbeeld bevat. Als twee repen van dezelfde visch wer- dea opgehangen, de. eene in het directe (zoal Israëlitische verlofgangers, die bezwaar hebben aan het onderzoek op een Zaterdag deel te nemen, behooren tijdig aan hun Landweer-districts-commandant te verzoeken om op een anderen dag onderzoo -t te worden. Zij, die vergunning wenschen te bekomen om het onderzoek in December te onder- behooren het daartoe st/ékkende ver zoek zoo spoedig mogelijk aan Z. E. den Minister van Oorlog in te zenden. De zon komt morgen op te 6.59 uur en gaat onder te 4.29 uur. De maan komt morgen op 0.24 n.m. en gaat onder te 6 33 n.m. Eerste kwartier 5 Nov. 6.54 n.m.. Auto- en fietsrijders hebben de volgende week hun lantaarns aan te steken te 4.59 uur. Wagenbestuurders te 5.29. Morgen, Zondag, zal bier ter stede inge volge de Zondagsregeling der apotheken, alleen die M. J. van Pienbroek geopend "n. Zondag 2 Nov.* Allerzielen. Landweer. Het onderzoek der Landweerplichtigen in de Provincie Zeeland zal in de versohillende gemeenten plaats hebben als hieronder is vermeld In het 38ste Landweerdistrict Dinsdag 4 Nov. te Haamstede in het ge meentehuis. 8.30 vm. voor de verlofgangers te Haam itede en Serooskerke (S.) 9.idem te Burgh. 10.idem te Ellemeet. 11.idem te Noordwelle. 2.nm. idem te Renesse. Woensdag 5 Nov. te Brouwershaven in het gemeentehuis. vm. voor de verlofgangers te Brou wershaven. 10.— idem te Duivendjjke. 10.30 idem te Zonnemaire. 2.nm. idem te Eikerzee. Donderdag 6 Nov. te Zierikzee in het gemeentehuis. m. voor de verlofgangers te Zierikzee lichtingen 1908 en 1909. 10.idem te Zierikzee, lichtingen 1907 en 1912. 11.idem te Zierikzee lichting 1910. I.80 nm. 1613. Vrijdag 7 Nov. als boven. 8.30 vm. voor de verlofgangers te Zierikzee lichting 1911. 10.idem te Dreischor. I.30 nm. idem te Kerkwerve. 3.— idem te Noordgouwe. 3.30 idem te Ouwerkerk. Zaterdag 8 Nov. als boven. 9.vm. voor de verlofgangers te Nieu- werkerk. In het 39ste Landweerdistrict Maandag 3 Nov. te Goes in de voormalige weverij. 10.15 vm. voor de verlofgangers te 's Heer Abtskerke. 10.45 idem te Wolphanrtsdük Richtin gen 1907, 1908, 1909 en 1910. II.30 idem te Wolphaartsdijk (lichtin gen 1911, 1912 en 1913). I.30 nm. idem te Kattendijke, beneven de R. K. verlofgangers uit Kloetin gen, Heinkenszand en 's Graven polder. Dinsdag 4 Nov. te Kapelle in het koor der kerk. 10.30 vm. voor de verlofgangers te Kapelle. 11.— idem te Wemeldigge (lichtingen 1907, 1908. 1909,1910 en 1911.) 11.30 idem te Wemeldingen (lichtingen 1912 en 1913). 1.nm. idem te Ierseke.. Woensdag 5 Nov. te Kruiningen in het gemeentehuis. 10.45 vm. voor de verlofgangers te Schore. II.15 idem te Kruiningen (lichtingen 1907 en 1908. 12.30 nm. idem te Kruiningen (lichtingen 1909, '1910 en 1912. 1.idem te Kruiningen (lichtingen 1912 'en 1913. Donderdag 6 \Nov. te Nisse in het ge meentehuis. 9.30 vm. voor de verlofgangers te Nisse. 10.idem te Baarland. 11.idem te 's Heerenhoek. 12.80 nm. idem te Hoedekenskerke. Vrijdag 7 Nov. te Krabbendijke in het gemeentehuis. 10.45 vm. voor de verlofgangers te Ril- land-Bath. 12.idem te Waarde en te Krabben dijke (lichtingen 1907,1908,1909 en 1910) 1.nm. idem te Krabbendijke (lichtingen 1911, 1912 en 1913.) Zaterdag 8 Nov. te Ovezandp in de ge meenteschool- 9.vm. - oor de ver.ofgaagers te Ovezande en Berssele. 10.idem te Driewegen en Oadelaade. II.idem tn Ellewontadiilr- Sluwheid let niet op deugd en is slechts de lagere nabootsing van wijsheid. Bolingbroke Al mijn eigen levenservaring leert mij de sluwheid minachten, niet vreezen Addison Ik was van nature ernstig, wat bij de vromen altijd gepaard gaat met een ze kere neiging om zich een weinig op te winden Mad. de Rémusat. Het kilste laken is een man van mid- delburen leeftijd, die in zijn jeugd naar visioenen heeft geoordeeld Mor ley Moed om zichzelf te beschuldigen van verkeerdheden, bij voorkeur in 't alge meen, is vrij gewoon. Maai- zeldzamer is de moed zichzelf te prijzen. M u 11 a t u 1 i. Het eigenbelang, dat den een blind maakt, doet den ander helder zien. La Rochefoucauld Gedurende mijn langen levensloop heb ik meermalen opgemerkt, dal de men schen meer gelijken op den tijd, waarin zij leven, dan op hun voorvaderen K h a 1 i f Ali Bij personen, wier gemoedsaandoenin gen dikwijls in hooge mate worden op gewekt, zijn woorden feiten en kan een gezegde, al weten ze dat het vaisch is, een glimlach of tranen te voorschijn roe pen, hun gedachten zijn niet meer dan de voorbijvliegende schaduwen van hun aan doeningen Dickens. De rede en de vrijheid zijn onver- eenigbaar met zwakheid. Vauvenargues. Wij leeren de menschen niet kennen, als zij tot ons komen; wij moeten tot hen gaan om te ondervinden, hoe het met hen gesteld is. Goeth< De waarschuwing der nieren. Velen verwaarioozen rugpijn, omdat zij van meening zijn, dat het zwakte der rug spieren is, ontstaan door overwerktheid Zij wachten dan totdat de pijn vanzelf verdwijnt. Maai- als de pijn in den rug niet uit zichzelf verdwijnt, weten wij dat de pijn niet uit aen rug voortkomt, maar uit de nieren, gelegen ter hoogte van de lende nen. Dit is een waarschuwing en een ernstige waarschuwing, want wanneer de nieren verzwakt zijn, geven zij aan het urinezuur gelegenheid om zich met het bloed door het lichaam te verspreiden. Dit urinezuur veroorzaakt pijn in den rug, pijn in de ledematen; het vormt be zinksel in de urine, hetwelk de blaas en urinewegen prikkelt; het verstopt de urinewegen en belet een vrije afvoer van het water, en veroorzaakt zoodoende wa terzucht; het vormt scherpe kristallen in de gewrichten, spieren en weefsels, de oorzaak van jicht, rheumatiek, heupwee (ischias). Begint daarom bij het eerste optreden van verschijnselen als bovengenoemd met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en zonder uitstel, want hoe langer de nieraandoening verwaarloosd wordt, des te moeilijker valt het haar te gene zen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen her geven aan de nieren haar gezondheid en werkzaamheid Zij zuiveren de urinewe gen en voeren hel overtollige water en de urinaire onzuiverheden af. waardoor de oorzaak van uw kwaal wordt wegge nomen. Te Middelburg verkrijgb. bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel t 1.75 voor één, of f 19.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van ne venstaand handelsmerk. Gemeenteraad van Vüssingen. (Vervolg van het verslag van gisteren) Hel eerste stuk van dit vervolg, lot aan de begiooling is gisteren reeds in een afzonderlijk bijvoegsel aan onze abonnés te Vlissingen uitgereikt G e 1 d 1 e e n i n g. B. en W. stellen voor ter voorziening in de behoefte aan kasgeld een leening te sluiten van f 100.000. Z. h. s. alzoo besloten. Regeling jaarwedde deur waarder. Van den deurwaarder P J. Venteville Is het v«»i-7fiek ingekomen. ling van zijn jaarwedde Deze bedroeg bii zijn aanstelling f 500, thans f 700, boven dien geniet hij de opbrengst der vervol gingen thans op f 500 A f 600 te stellen (bij zijn indiensttreding f200). B. en W. hebben geen bezwaar tegen een regeling, zij achten verhooging van het maximum niet noodzakelijk en stellen voor hem f 100 aan vervolgingskosten te garandee ren, zoodat zijn pensioengrondslag op f 1100 kan worden bepaald De commissie van financiën adviseert het voorstel aan te nemen De heer Linde ij er vraagt of het niet wensclielijker ware een regeling te tref fen als bij het rijk en den devirxvaavder een, vast salaris te geven, wat de voor zitter bestrijdt Het voorstel \vordt z. h. s. aangenomen. Jaarwedde grafdelver. De grafdelver M. Kuzee heeft verzocht zijn jaarwedde, die in 1906 tot f500 is gestegen, te willen verhoogen; adressant beroept zich daarbij op 's Zondags te verrichten diensten. B. en \V. merken op. dat Zondagsarbeid slechts eens per 1 i dagen geëischt wordt en stellen voor. in aansluiting op liet rapport van den ge meentebouwmeester het salaris op f 500 te handhaven. De comm. v. l'in vereenigt zich er mee. De heer van Hal wijst er op, dat de levensomstandigheden sinds 1906 enorm veranderd zijn en dal de salarieering van alle gemeente-ambtenaren en werk lieden in de laatste jaren is herzien. Bovendien houdt spr. vol, dat de werk zaamheden wel zijn gestegen. Spr. stelt voor het salaris met f 25 te verhooging. De heer Tichelman (weth van fa bricage) wijst er op, dat door verhooging van dat salaris de verhouding lot de> loonen der andere vak-arbeiders in ge meentedienst in de war zou geraken. Spr meent dat de levensomstandigheden sinds 1906 niet veranderd zijn, althans niet genoeg om deze salarisverhooging te wettigen. Na re- en dupliek wordt het voorstel der socialisten verworpen. Voor stemden de voorstellers en de heeren Staverman en Vermaas. Salarisregeling D Maas. B en W. stellen voor aan het verzoek van D. Maas, vaste werkman bij de ge meentewerken, te voldoen en zijn salaris in overeenstemming met dat der andere timmerlieden op 23 ct. per uur te bren gen (f 670 per jaar). Tot nog toe verdien de Maas f 620 's jaars. De comm. van fin. adviseert tot aan neming iran het voorstel, wat z. h. s. geschiedt. Vergoeding brandweer diensten. Naar aanleiding van een ingekomen adres stellen B. en W. voor de vergoedin gen voor brandweerdiensten aldus te re gelen voor brandspuit- en onderbrand spuitmeesters gezamenlijk f 250 per jaar (thans f-135); 2e voor de pijpvoerders (die thans f 0.50 genieten) voor het eerste uur f 0.60, voor ieder volgend uur f 0 50, voor de in- zetters voor elk uur f0.50 (thans f 0.50 en voor de pompei-s het eerste uur f0 40, ieder volgend iRH* f 0.30 (thans f 0 3Q> De thans genoten bedragen gelden voor den geheelen duur van de oefening, 3e. voor alle manschappen in geval van. brand voor elk uur f 0.30 (thans f 0 20). De commissie van financiën adviseert tot aanneming van hel voorstel. Z. h s. aldus besloten. Adres bond Ned. Onderwijzers. Naai- aanleiding van een adres van de afd. Wlissingen van den bond van Ned. onderwijzers stellen B. en W voor om lo. met ingang van 1 Jan. 1914 het mini mum salaris der onderwijzers met f 50 te verhoogen, derhalve te bepalen op f 600 en in verband hiermede de schaal van opklimming te herzien met dien ver7 stande 'd'jat het maximum in 16 jaren xwordt bereikt; 2o. het eindsalaris onveranderd le la ten; 3e. het bedrag der periodieke verhoo gingen op f 50 te handhaven De minderheid adviseert om hel eind- salaris op f 1100 te bepalen en mitsdien 2 periodieke verhoogingen na 18 en 20 jaar dienst, elk ad f 50 toe te kennen. De kosten van het voorstel van B en W worden op f 1333 geraamd, die van het voorstel der minderheid op f 5000 meer. De heer L i n d e ij e r vindt het be grijpelijk dal dit jaar de onderwijzers weer op salarisverhooging aandringen, daar 2 jaar geleden de heer Van Niftrik toen gegeven verhooging slechts een tijde lijke verhooging noemde omdat de kas der gemeente geen meer afdoende maat regel toeliet. Het voorstel van B. en W, acht spreker volstrekt onvoldoende De socialisten hebben met genoegen be merkt, dat de minderheid van B en W„ het daarmee niet eens is, zij hebben van het advies dier minderheid een voorstel gemaakt, doch met die wijziging, dat het maximum na 18 jaar wordt bereikt. Spr verklaart zich tegen het denk beeld van sommigen om bijakten, die niet voor de school dienen te bezoldigen Het onderwijs is daarmee niet gebaat. De heer Auer (welli doet zich ken nen als de minderheid van liet college, die voor een verhooging van het maxb mum was Spr. verdedigt die verhooging en merkt daarbij op dat het niet aan gaat de onderwijzers te beknibbelen, om dat de gemeentekas het niet missen kan, zoodoende laat men de onderwijzers be talen, wat feitelijk de burgerij betalen

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 6