-n Verschillende Benemen BUITENLAND. Beknopte Mededeeiinpefl. Handelsberichten. avond. Hel is toch altijd een drukte als zulk een schip hier lcomt binnenvallen, maar nu was er een geweldige inenschen- menigte samengestroomd, angslig verbei dend het vastleggen van liet schip met zijn droeven last En aan boord volsla gen stille, behalve de geluiden van korte bevelen, het schuren van touwen en ket tingen, het slaan van de schroefbladen. Daar op de kade, de honderden, eerbie dig en angstig zwijgend totdat een enkele welkomstkreet tol andere passagiers dan de geredden den ban verbrak, De nieuws gierigheid won veld, de plichten van liet beroep wekten de drommen journalisten en fotografen op en nauwelijks was het schip gemeerd, de loopplank uitgewor pen, of daar werd het een dringen en duwen om aan boord te komen. Maar ik zal geen bijzonderheden meer vertellen, die geen nieuws meer kunnen ziin Alleen moet mij een woord van op rechte bewondering van bet hart over dc fabelachtige opofferingsgezindheid van zoo talloos velen. Hier was geen beroep vooruit gedaan in de bladen, er was geen commissie "van vele leden gevormd, de schenkers hebben hun zoo gemakkelijk te verklaren initialen niet in dc bladen ver meld gezien Maar er is gegeven met gulle hand, duizenden en duizenden zijn ontvangen, in zoo korte spanne lijds, dui zenden in geld en in goederen en ver snaperingen Ware naastenliefde,heeft zich geopenbaard, wel op verbluffende wijze, maar niet verwonderlijk De mensehen hier weten, wanneer het pas geeft, de koorden van de beurs wijd open te ha len. Maai- het blijft een verheugend feit, dat iemand goed doet, het te kunnen vertellen Rotterdam heeft zich weer van zijn beste zijde laten kennen Het is een stad van verrassende zaken Ook op ander terrein De evolutie, die zich elders moeizaam baan breekt, gaat hier sprongsgewijze Zoo hebben zich dezer dagen fietsrijdende boodschapmeis jes op de straten vertoond. Hel zijn''meis jes van om en bij de zestien jaar, ge kleed in groen wollen truien met een groen mutsje op het hoofd en een wit ten band om den linkerarm, waarop de naam van den besteldienst staat vermeld. Zij hebben, gelijk het past in de eeuw van reclame, eerst in groepjes zich dooi de straten bewogen Nu, opzien hebben zij gewekt en dat niet in de voornaamste plaats van de bewoners, voor wie de reclametocht natuurlijk in hoofdzaak be stemd was. Het leven op straat is hier toch al, in gewone dagen zonder dat er iets bui tengewoons geschiedt, intens en te ver wonderen is het dus niet, dat de jeug dige wielrijdsters zich al spoedig moch ten verheugen in het bezit van een talrijk escorte, ook op fietsen en in hoofdzaak gevormd door slagersjongens en de rood-gejaste concurrenten van een anderen besteldienst Het was een typisch gezicht en aan grollen natuurlijk geen gebrek, maai- hoezeer men ook kan toe juichen dat in fatsoenlijke beroepen „de" vrouw zich een plaats tracht te verove ren, de inval van den Vitesse-directeur om voor zijn dienst juist meisjes te ge bruiken, lijkt me weinig toe te juichen Het wordt tegenwoordig wel haast ieder kwalijk genomen, wanneer hij tegenover het streven van „de" vrouw durft te kik ken van een onvrouwelijk beroep, maai de beroepskeuze als voor fietsrijdende boodschapmeisjes schijnt vooralsnog wei nig aanbevelenswaardig. Natuurlijk zal het voor meisjes aangenamer wezen, op de fiets pakjes weg te brengen of een brief te bezorgen, dan eenige passen ach ter een dame-winkeljuffrouw te moeten loepen zeulen met een groote doos aan een riem. Maar die meisjes komen niet in de verleiding, welke in de stralen van een groote stad zoo veelvuldig is, voor al voor deze fietstertjes, die immers een zee van vrijen tijd hebben en dien op de straat moeten doorbrengen En dan in een leeftijd, dat de dochteren Eva's wel moeten leeren zorgvuldig op zichzelf te hun beste klanten Deze genieten zonder het valsche pathos tc kunnen onderken* nen van de drama's in vele bedrijven, die worden afgedraaid; verhitten hun geest en komen, ongemerkt, tot verkeer de voorstellingen. Maar die enkele cen ten van hun toegangsbewijs er zijn in Rotterdam kino-paleisjes met vrijen toegang zelfs leveren niet de grootste inkomsten Aan lekkernijen, snoepgoed, rookwaar wordt heel wat omgezet en zoo vertelde de directeur van de ge meentelijke arbeidsbeurs hier ter slede, dal in een van de allerkleinste bioskoop- theaters voor ruim f 80 per week aan die „lekkernijen" wordt ontvangen. Neemt men dit bedrag als norm en dan blijft men zeker bij het middelmatige dan wordt het een f 4000 per jaar En dan is Rotterdam gelukkig te prijzen in het bezit van een kleine twintig van derge lijke inrichtingen zoodat dit publiek, dat nu door een wijze beschikking in de jongste desbetreffende verordening ge weerd zal worden, per jaar een f 20 000 verleerde. Meer dan geleerde verloogen spreken dergelijke cijfers en het is wel een ge luk, dat de autoriteiten de groote verant woordelijkheid beseffen, welke te dezen opzichte op haar rust En dal in zoo:- veel plaatsen leiding gegeven zal wor den aan het vertoonen van films, waar van ik beken het met eenigen schroom ikzelf een groot liefhebber ben. Dan echter als uitspanning, om te genieten van merkwaardige natuurlafereelen, waar ik zeker weet nooit te zullen komen; te schateren om flauwe dolle scènes; een levendiger beeld te krijgen dan de week bladen in hun plaatjes kunnen geven Terwijl een geheel nieuw veld is ge opend door de toepassing van de film op het gebied van hel aanschouwelijk onderwijs R. Dr D Bos heeft bedankt als lid van de Nutscommissie voor onderwijs en van de commissie van toezicht op de accoun tantsdienst bij de Nutsspaarbanken De Holland—Amerika-lijn heeft met ingang van gisteren den derde klasse pas- sageprijs van Rotterdam naar New-York met f 6 jier volwassene verhoogd Het hoofdbestuur van Nosokomos, Nederl. vereeniging tot bevordering van de belangen van verpleegsters en verple gers, dringt in een adres aan den mi nister van binnenlandsche zaken aan op wettelijke regeling van de opleiding en examens van de verplegers en verpleeg sters Het model van een slagschip, naai de denkbeelden der staatscommissie voor de Indische verdediging, dat op de E N.T. O.S. tentoongesteld is geweest, is uit Am sterdam naai- Den Haag overgebracht en heeft een plaats gekregen in het departe ment van marine Het fietsrijdende boodschapmeisje is hier het bewijs van het bestaan van het zoo moeilijke vraagstuk van de beroepskeuze. "Waarschijnlijk staan wij hier meer voor een verzinsel van een op reclame be lust persoon dan dat wij er in begroe ten kunnen een loffelijk streven om, op min of meer gelukkige wijze, aan de vrouw een zelfstandig bestaan te ver zekeren. Met een enkel woord is bier een groot maatschappelijk probleem aangeroerd Een probleem, voor welks oplossing een beroep gedaan moet worden slechts op de allerbeste krachten op sociaal en on derwijsgebied En het is wel een be wezen feit, dat de beroepskeuze niet al leen bepaald kan worden door hygiëni sche overwegingen, door de wet van vraag en aanbod in de industrie, maar dat vooral de onderwijzer, de opvoeder een zeer voorname stem in het kapittel moet hebben. Hoe zou anders het leger van ongeschoolde la-achten versterkt worden met een getal ongcwenschle ele menten 1 Ten nadeele, in dc eerste plaats van zichzelf, maar dan ook voor de al- gemeene maatschappelijke verhoudingen En die halfwassen, geheel of half-mis- lukten. hangen overal rond, anderen aan stekend, ontevredenheid zaaiend en de enkele centen verterend in duistere gele genheden Ook schijnen zij een bijzonder dank baar deel van het publiek te vormen, dat de vele bioscoop-theaters bevolkt Dit zal ten minste wel den tegenstand ver klaren van de eigenaars dier steeds op zichtiger wordende theaters tegen het, verbod van bezoek aan jongens hier ter! slede Loopjongens, fabrieksjongen zijn' \Y. "W een jongentje van bijna 9 jaar te Vianen, liad, naar de N R. C. meldt, Zaterdag een hark tegen het hoofd gekregen, zoodat een der punten door het oog in het hoofd drong Het kind is naai- Utrecht gebracht en daar geope reerd, maar gistermiddag overleden De 79-jarige Teuntje van Veen, die in den avond van den 1 Iden dezer in de Hoveniersslraat te Rotterdam, door eenige hardloopcnde personen was om- vergeloopen en in haar val een gebroken arm en dijbeen bekwam, is Dinsdagna middag in hel ziekenhuis overleden Een 15-jarige jongen is Dinsdag naar de N R C. meldt, bij het gebruik maken van ©en lift, in een gebouw aan 1de Nieuwezijds Voorburgwal te Amsterdam, uit die lift gevallen en spoedig daarna overleden. Op de marinewerf in Den Helder is Woensdagmorgen naai- de N. R. C. meldt de 15-jarige de Jong, op een dei- gebouwen bezig met het schoonmaken van dc goten, mei een natten bezem in aanraking gekomen mei een der draden van de electrische centrale. Door den schok, welken de Jong kreeg, greep hij om niet te vallen den draad vast, waar door hij op slag gedood werd. Eenige dagen geleden had op het Instituut voor Adelborsten te Willemsoord een ongeluk plaats, dat nu ernstige gevol gen blijkt to hebben Na een schietoefe ning wilde de adelborst v. O. een gevulde patroon, die op den grond was gevallen, met de kolf van zijn buks doen ont ploffen Toen de patroon ontplofte, vloog den adelborst een klein stuk in heteene oog. Terwijl deze zich dadelijk te Am sterdam onder behandeling heeft gesteld, blijkt nu, dat bij het gekwetste oog zal moeten missen, waardoor hij ongeschikt wordt voor verderen dienst Woendag is de 18-jarige B uit Cu- lenborg, knecht op de sleepboot lvart Scliroers 5, te I.obith, tijdens het op draaien. door een sleeptros, overboord getrokken en verdronken. Te Tilburg is, naar de Tel. meldt, een leurder Beekman, bij een twist zoo danig op het hoofd geslagen, dat hij in levensgevaar verkeert; de vermoede lijke dader, van der K genaamd, is gearresteerd. - liet gerechtelijk onderzoek in zake de oplichterijen van Nestor Wiimart, ge wezen bestuurder van de spoorwegmaat schappij Gent—Temeuzen kost veel moei te en tijd wegens de hopelooze wanorde waarin de documenten, op de kantoren der maatschappij in besla» genomen, ver- koeren Dc Anlwerpsche „Matin" meldt, dat een der deskundigen aan den onderzoeks rechter dienaangaande vapport heeft uit gebracht Daaruit blijkt, dal Wilmarl 60.676 gewone, onregelmatige obligaties in omloop heeft gebracht, terwijl de sta tuten der maatschappij slechts de uit gifte van 15.073 gewone obligaties toe staan. Bovendien zijn er nog 12 020 be voorrechte onregelmatige obligaties in cir culatie gebracht, ofschoon volgens de sta tuten dit aantal hoogstens 3000 mag be dragen. De uitgifte van onregelmatige obligaties gaat terug tot 1900 liet indirecte nut van groote ten toonstellingen is iwijl'elachlig Hoe ze oolc direct voor dc inrichters zeer scha delijk kunnen zijn, heeft de tentoonstel ling te Charleroi bewezen, welker onkos ten gedeeltelijk door een loterij moesten worden gedekt Hel publiek wilde daar echter niet aan; de loterij werd een fiasco. Daardoor geleerd, heeft de regee ring dan ook verboden, te Gent mol een dergelijk doel een loterij op touw te zetten en als vergoeding hel subsidie voor de tentoonstelling aldaar verhoogd In de „Gazelle van Gent" lezen we nu. dat liet tekort der vóór-ettelijke jaren te Charleroi gehouden tentoonstelling 10 mil joen frank beloopt. De aandeelhouders stortten reeds 25 van de som, tot wel ker betaling zij zich in geval van nood verplichtten Alvorens hen te vragen, ook l overschot te leveren, zal men trachten te verkrijgen, dat de overheid het tekort door middel van toelagen aanzuivert, zonder dat het noodig zal zijn, nog eens een beroep op de aandeelhouders te doen. - Een rechter te Manchester weigerde een proces tc behandelen op grond dat dat zijn rechtbank met plaatselijke zaken overladen was en dat hel bedoelde ge ding te Liverpool voor 't gerecht behoor de te komen Daarmee maakte de be wuste rechter echter inbreuk op de wet, daar het Hoog Gerechtshof de zaak naar zijn rechtbank verwezen had Deswege werd hij tot de betaling van de kosten veroordeeld, die de twee, met elkander in proces liggende partijen zich hadden moeten getroosten Aldus lezen we in de „Westminster Gazette - De N. R. C. schrijft, dat de operette „de grillige prinses", waai"van de tekst aan prinses Louise van Toscane (de vroe- gere kroonprinses van Saksen) werd toe-1 geschreven, te Rome als een baksteen gevallen is. Midden in het dex-de bedrijf moest de vertooning geslaakt worden; het gefluit en gesis uit de zaal was zoo erg, diat de zangers zich niet meer verstaan-1 baar konden maken We hebben gemeld hoe Moolai Ha- fid, gewezen sultau van Marokko, voor de zooveelste maal op zijn reis door Ara- biê zijn hart aan een vrouw heeft ver pand. Naar een bericht in de .Temps te oordeelen, hebben we daarmee zijn ritim-harligheid nog onderschat Immers, bestond zijn gevolg slechts uil 23 personen, toen hij Egypte verliet om zich naar Mekka te begeven, voor zijn terugreis heeft hij aan boord van de „Karnak" honderd plaatsen laten bespre ken. Hij zou dan ook niet één huwelijk te Medina gesloten hebben, maar verschil lende echtvereenigingen en de families van al zijn nieuwe echtgenooten zou hij thans met zich meenemen brengen. Daarvoor bracht ze 25 groote gen, om wraak te nemen op de joden, ten koffers inet bagage mee De douane- huize van Tsjeberjak rondgedeeld beambten gingen, wantrouwig cn naarj Krassofski heeft later van een gevan men onderstelt, gewaarschuwd door de gene, Karajef, gehoord, dat Singajefski een of andere „vriendin" der dame nauw-J hem had verteld, mei de anderen den keurig de verschillende koffers na, ter- moord te hebben begaan. Zij hadden een wijl mevrouw Griswold ondanks haar ver-inbraak in de Solia-kerk te Kiêf in den oniwaardigde protesten en haar kamenier zin en Joestsjinski had daar de luclit door twee strenge inspcctrices werden van gekregen en wou er aan deelnemen gefouilleerd Het oogenblik was toen voor de inbraak Dit onderzoek bleek niet overtollig Jn i minder geschikt, en omdat men bang de ldeeren van mevrouw Griswold werd i was dat Joestsjinski het plan zou ver- zorgvuldig verborgen, een parelsnoer ter raden, had men hem vermoord Op raad waarde van 50 duizend frank ontdekt, van een zekeren Roedsiuski bad men bet Wat de kamenier aangaat, zij droeg onder 1 lijk nog verscheidene wonden toege- baar ceintuur voor 125 000 frank aan bracht, vermoedelijk om de verdenking juweelen De Amerikaansche overheid lieeft op alle cdelstcencn en de koffers beslag gelegd Mevrouw Griswold heeft verklaard, dat zij zich tot den consul van Engeland van ritueelen moord aannemelijker te maken. SULZER EN TAMMANY. - Sulzer. de voormalige gouverneur van ra?» fcfol taw <1»™ den 5|Ml New.Yorki is ,"eiuort«.Id w, opmerken dat zij, niet de voorwerpen opgevend, waarvoor belasting moet wor den betaald, zich aan de volle gestreng heid bij de uilvoering van het Ameri geus mciueed cn het ingediend hebben ien valsche rekening on verantwoor ding der bedragen, gestort voor zijn ver f U|J "f uuvoeiuig van m i .vmeu- kiczings-cömpagne. Tammany" heeft het teumschr dounne-reglemenl heelt bloot I logcnosvcr h'cra ge^omlcll. ,Iel sehijnt echter dat Sulzer's secretaris en vrouw aan die financieele verzuimen veel schuld gesteld. DE TANGO. De „tango" is in de mode. Ze is inter nationaal Dc politic tc Cleveland (Ohio heeft den dansmeesters hel onderwijs in de tango verboden en aan de ondernemers van openbare vermakelijkheden deze op him toouecl te laten uitvoeren De be langhebbenden wendden zich daarop tol de justitie en de vertegenwoordiger van hen deed voov de rechters een danseres met haar gezel op de maal van een viool de tango dansen Dat was een succes. Meermalen gaf de voorzitter van dc recht bank het sein tot handgeklap Daarna kwamen echter de advokaat der politie en de inspecteur der schouw burgen aan de beurt. Ook deze deed de gewraakte dans uitvoeren, maar door twee mannen, eveneens met een muzi kant, en verklaarde, dat dit de echte tango was, terwijl de liet eerst uitgevoer de voor een jongedames-kostschool was in orde gemaakt Inderdaad was hel schouwspel, dat zich toen aan de blikken van de rechters voordeed, stuitend van platheid, waarom ten slotte de politie in 't gelijk werd gesteld. VREDESHELDEN. Uit de Univevsal-mijn in Zuid-Wales zijn na den brand maar weinig levenden van de ingeslolenen te voorschijn ge bracht Dit zegt echter niet, dat de red ders geen heldenmoed hebben getoond. De „Times" verhaalt, hoe, toen de eer ste reddingsbrigades in de mijn waren afgedaald, zij, wéder boven gekomen, alle ontmoedigende verslagen uitbrachten. Daarop beraadslaagde oen comité over het plan de campagne Het was duidelijk, dat ieder, die zich in de mijn waagde, zijn leven >op 't spel zette jNochtans stelde het 'comité een schema voor de werk zaamheden op Toen de zeven mannen die 't comité vormden, en in de bran dende mijn zouden afdalen, van de con- fercntietafel opstonden begaven zij zich naav afgezonderde deelen van het vertrek en schreven brieven om afscheid te ne men van wie hun het naast en dierbaarst waren Drie van hen maakten hun tes tament op Deze moedige menschen hebben wil van hun heldhaftigheid gehadenkele uren later brachten ze achttien mannen naar boven. HET R1TVEELE MOORDPROCES._ Krassofski, de voormalige chef van po litie, is gisteren te Kiêf verhoord Hij deelde volgens de N R. C. mee, dat in de woning van Beilis een bebloed mes en een zak gevonden zijn. Op een vraag van het O. M of de arbeiders van de fabriek van Saizef niet op de mogelijkheid van ritueelen moord hebben gewezen, verklaarde getuige, dat bij als arbeider vermomd, een gesprek dier werklieden heeft afgeluisterd. Allen bleken van oordeel, dat dieven Joestsjins ki hebben vermoord Met dezen heer schijnt '1, echter niet ge heel pluis. We herinneren eraan, dat dit dezelfde is, die Eugenius Tsjeberjak, het vriendje van den vermoorden Joestsjins ki. lekkernijen meebracht op het oogen blik, dat de verklaringen van den knaap betrouwbaar werden en dat deze daarna overleden is Ook heeft Krassofski den onderzoeksrechter b v. niet meegedeeld, dat Joestsjinski herhaaldelijk bij de Tje- berjaks aan huis placht te komen Een ander getuige, Katarina Dzjako- nowa heeft de berichten omtrent een bij Wera Tsjeberjak gezien lijk nog aan waarschijnlijkheid doen winnen Deze vrouw deelde mede, dat zij op 27 Maart 1911 bij Wera Tsjeberjak op I haar verzoek geslapen heeft Zij lag in j hel bed van Wera 's Nachts heeft zij haar schoenen, die j haar knelden, uitgetrokken en toen zij haar voet toevallig door de spijlen vaii j hel bed stak, slootte zij tegen iets, dat aanvoelde als een mcnschelijk lichaam j Zij schrok ervan en zeide het aan We ra, doch die antwoordde„Och, 't is jniets; het zijn lappen." I Dit getuigenis is zeer bezwarend, om dat,, naai" we gisteren meldden, den 25sten Maart 1911 de jeugdige Joestsjins ki werd vermist. hebben. De eerste lieeft trouwens de rechtbank een dergelijk getuigenis afgelegd. Sulzer heefl dan ook onmiddellijk, als ware hij een slachtoffer van anderer booze praktijken, bewijzen van genegen heid en vertrouwen ontvangeu. De pro gressieve partij, wier hoofd Roosevelt is, heeft hem in 't zesde district van New York voor het Parlement van den staat candidaal gesteld, Sulzer heeft de can- didatuur aangenomen Voorts heeft hij, aldus lezen we in de X II C. den, Tammany-vandidaat voor hel burgemees terschap van de hoofdstad beschuldigd, bij herhaling te zijn opgetreden als ge machtigde van „boss" Murphy, om leve riugscontraclen vanwege den staat Tam- many-maunen in handen te spelen. Als Sulzer weigerde, werd hem met afzetting gedreigd. Hij gaat ook lezingen houden over de praktijken van Tammany Daarmede ver dient bij een lief sommetje 100 000 dollar OOK EEN SMOKKEL AARSTER. De Amerikaansche douane is streng: we hebben er een staaltje van gegeven met het verhaal over het afrukken van aigrettes van dc hoeden der Ameri- kaansch grondgebied betredende dames De „Daily Mail" vertelt van een da me, May van Alen Griswold genaamd, die, van Amerikaansche afkomst en on langs met een Engelschman getrouwd, enkele dagen in Amerika ging door- Aan de zeer belangrijke verklaring van Krassofski ontleent de N. R. C. uit do I „Frankfurter Zeitung" nog het volgende j Krassofski werd in het begin van Mei j 1911 naar Kiëf gezonden, om buiten voor- kennis der politie aldaar een onderzoek inaar den moord op Joestsjinski iu te stellen. Hij bemerkte al gauw hoe stelsel loos de nasporingen tot dien tijd waren geleid, zoo was de plaats, waar het lijk gevonden was, niet eens behoorlijk onder- i zochl De Kiëfsche politie belemmerde Krassofski zooveel mogelijk bij zijn ïiaspo- ringen, maai" dat schrikte hém niet af, en einde Mei was hij tol de slotsom ge komen, dal een dievenbeude den moord had gepleegd Hij deelde dat aan den gouverneur mede, doch deze hechtte niet veel geloof aan zijn rapport en droeg hem op, na te gaan of er gegevens waren, die voor een ritueelen moord pleitten. Kras sofski vond echter niets, dat aanleiding gaf tol verdenking tegen Joden. Krassofski vermoedt, dat van Wera Tsjeberjak de verhalen van rituelen moord afkomstig zijn Na het pro- grom van1905 hadden de Tsjeberjaks lieel wat huisraad en kostbaarheden, aan de joden ontstolen, in him woning. Voor hot De rede. waarin minister Llojd George te Bedford de campagne tot ver krijging van dc verheffing van den land bouwersstand in het vereenigde konink rijk heeft geopend, is eerst door conser vatieve bladen als onzinnig uitgekreten, ofschoon dit punt van het regeeringspro- gram toch in de onzijdige zóne ligt en de bijeenkomst, waar de minister sprak, een succes geweest moet zijn Reuter meldt, dat de Britscbe minis ter van financiën in een volgende rede mededeeling heeft gedaan van een re- ge firings voorstel, om een nieuw ministe rie. voor de landpolitiek in te stellen, da^ alle kwesties in zake het gebruik van landerijen, dus ook het land-mono polie. onder zijn oppertoezicht zal krij gen. Hiertoe belmoren voorls de stichting van kleine boerderijen, de geschillen tus- schen laudheeren on pachters over de pacht enz In de „Kóln Zeitung" stelt iemand voor, voor de officieren, onder-officie ren en beambten, die volgens hun be roep, zij liet als bestuurders, als uitkijk posten of in welke andere betrekking ook, met luchtschepen of vliegmachines reizen, den diensttijd mot liet oog op de bepaling van 't pensioen en op de pro motie dubbel te rekenen. Uil nadere berichten, o. a. van uit Portugal te Vigo aangekomen reizigers, blijkt, dat de eerste telegrammen al of niet opzettelijk de beteelcenis der monar chistische woelingen hebben verkleind. Zoo meldt Reuter, dat de verbinding lus- schen Lissabon en Oporto verbroken en een regiment infanterie aan het muiten geslagen is Aan de N R. C ontieenen we voorls, dat een vijftig agenten van politie die gisternacht te Lissabon de wacht bij een gevangenis gingen versterken, op straat aangevallen en genoodzaakt werden zich over te geven. De aanvallers bevrijdden een politieken gevangene en begaven zich daarna naar het paleis der Cortes (Par lement), waar zij de wacht, bestaande uit soldaten, overmanden en haar geweren en patronen afnamen Zij verwijderden zich daarop. Op verscheidene plaatsen iu de stad zijn s nachts botsingen ontstaan Enkele personen zijn door geweerschoten ge wond, vele oproermakers zijn ingerekend De openbare gebouwen worden door re- publikeinsche gardes bewaakt. Nader lezen we echter, dat de spoor wegverbinding tusschen Lissabon en O- porto, die korten tijd wegens beschadi- l van de sporen onderbroken was, weer hersteld is Graanmarkten enz. Middei-bdeG, 23Oct. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ruim, handel vlug, tarwe 25 en kroonerwten 50 ct. lager, brni- neboonen 50 en witteboonen 25 ct. booger. De prijzen wr#a al* volg jarige tarwe t 0.— a f 0.nieuwe dito f 7.a f 7.25rogge f 6.50 a f 7.wintergerst t 0.a f 0.—zomergeret f 5,a i 5.25, haver f 0.a f 0.paardeboonen f 0.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 3