fl- Tevreden over zijn maag- Post en Telegraphie. Rechtzaken. Kunst en Wetenschappen. Verschillende Berichten LAATSTE 8ERIGBTEM. Een herhaalde oproeping zal gedaan worden voor onderwijzer met verplichte hoofdakte, nu met f 100 boven het mini mum. In dien zin werd de salarisveror dening voor het onderwijzend personeel gewijzigd. De gemeentebegrooting werd ten slot te vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 20956 505 met een post voor onvoor zien van f 381.89 Aan de commissie, belast met het on derzoek naai- de mogelijkheid tot het stichten van een gasfabriek alhier, werd opgedragen, onderzoek te doen naar de mogelijkheid van electrische verlichting. o Uit Schouwei-üuiveland. Mochten wederzijds de te stellen voor waarden worden aangenomen dan is te Zierikzee te verwachten een samen smelting der liberalen en vrijzinnig de mocraten. De bij den historischen optocht te Zierikzee gebruikte Oud-Zeeuwsche wagen, geheel naar het orgineel is aange kocht voor de te Rotterdam te houden feesten op 17 Nov. aanslaande. Deze wa gen geheel wit met verguld zal ook on getwijfeld, evenals hier, een sieraad blij ken te zijn in den optocht. Nog dient ver meld dat bij den optocht in den wagen de lieeren A Ribbens en A. van del Kreke met hunne dames hadden plaatsge nomen. Uit Tbolen. Blijkens meedeeling in het Weekbl. van den Bond van Gemeente-ambtenaren heb ben Ged. Staten van Zeeland niet goed gekeurd een besluit van den raad der gemeente Tholen van 17 Juli 1913 tot vestiging van een verbod om gebouwen te bouwen of te herbouwen op een aantal nader in dat besluit aangeduide percee- len. Gedep. Staten grondden hun besluit op de volgende overwegingen „dat blijkens motiveering de hoofd strekking van het besluit is het bevorde ren van den aanleg van een verkeers weg naar het punt, waar men een brug over de Eendracht hoopt zien tot stand te komen; dat weliswaar ook het belang van stel selmatige bebouwing als motief wordt ge noemd, doch daarvoor blijkens de van den inspecteur verkregen inlichtingen het bouwverbod niet noodig is; dat dit verbod derhalve niet steunt op art. 27, eerste lid, der Woningwet, dat alleen een bouwverbod in het belang van stelselmatige bebouwing toelaat dat bovendien van enkele perceelen meer dan 1/3 door het bouwverbod ge troffen wordt, zonder dat het besluit voldoende redenen bevat, waarom niet tot aankoop of onteigening wordt over gegaan." Te O ud-Vosscmeer werd Vrijdagin een gecombineerde vergadering van kerk voogden en notabelen besloten de restau ratie der Ned Herv kerk te gunnen aan den laagsten inschrijver, den heer Joh Woudenberg te IJselsteijn De gemeente toren, waarvoor de heer Hoek te Haar lem de laagste i nschrijver was, is nog niet gegund; men wilde voor regelmatige af werking gaarne èn kerk èn toren in één hand zien, maai' de heer Woudenberg, die circa f 190 hooger inschreef, is niet genegen voor een lager bedrag dit werk uit te voeren. Er is nog geen beslissing genomen en zal eerst later definitief een besluit genomen worden. Te Stave n isse heeft de gemeente raad Vrijdag besloten in het reglement van het burg armbestuur overeenkomstig de circulaire van Ged. Staten, op te ne men een bepaling inzake opneming-boe ken en kas van den comptabelen ambte naar bij genoemd bestuur In verband met een brief van den min. v. financiën wer den vastgesteld de pensioensgrondslagen der gemeente-ambtenaren, terwijl de op 1 Oct. in functie zijnde titularissen, die nog geen formeele aanstelling hebben, deze alsnog zullen verkrijgen De ont ruimingstermijn van het perceel C Plan soen werd met 6 m. verlengd. Met -1 tegen 2 stemmen werd de vol gende motie van het lid C L Potappel aangenomen „De raad, heden vergaderd, spreekt zijn afkeuring uit, dat gemeente-ambtena ren publieke raadsverslagen in de cou- rannten schrijven, die de waarheid niet kimnen doorstaan en gaat over tot de orde van den dag." Uit Zeeuwsch .Vlaanderen O Met ingang van 1 November a s. is be noemd tot ambtenaar bij 's Rijks directe belastingen te Boecliolt (lijdelijk) de heer A J- Olyslager te Axel Ben cm in g enz b ij de D i Bel. enz. Voor rijksklerk 2e klasse zijn geslaagd de rijksklerken 3e klasse H M. Willemsen kantoor Bergen op Zoom, J. E. Nieboer kantoor Bergen op Zoom, A. A S. de Mul kantoor Sas van Gent, H. M Vermoet kantoor Sas van Gent, J van der Eijk kantoor Vlissingen (I A P. J. Hazeloop inspectie Middelburg Tot kommies 2e klasse zijn bevorderd de kommiezen 3e klasse J. Nijboer te te Nieuw-Namen, P. J. Kemps te Koe wacht, H Nap te Korlgene, M. G. Koster te Aardenburg, K Martens te Hoedekens- kerke, J Slager te St. Jansteen, H. Lib- benga te Renesse, J F. Ameeunxen le Jïontenisse. Gaarne had ik een der grootere orgel- j bediende, gestorven, die, 47 jaar oud, het werken van Bach gehoord, in plaats van eerbiedwaardig gewicht van 300 K. G. Heer Fonraier. Een schoone genezing door de Pink Pillen. Als alle zieken die de kuur mot de Pink Pillen hebben gedaan, deelt de beer E. Four- nier, kleermaker te Cairanne (Vaueluse- Frankrijk), ons zijn volkomen tevredenheid mee Ik neb langen tijd aan een maagziekte geleden, schrijit hij, en ik was tot een uitersten staat van verzwakking vervallen.Ikhad ver schillende i wijzen zonder goe den uitslag beproefd en ik was troosteloos, daar ik dacht niet meer te kunnen nezenen het leven was voor m ij zon der vreugde. Men heeft mij toen raden uwe Pink Pillen te nemen. Ik heb er een doosje van gebruikt en ik heb mij seö'ens zooveel verlicht gevoeld, ik heb zulk eene gewaarwording van welzijn ondervonden, dat ik met die zoo gunstige behandeling ben voortgegaan. Zoo heb ik my van mijne maagziekte verlost en uwe goede pillen hebben bovendien mijne door die lange ziekte ontredderde gezondheid hersteld." Dit voorbeeld moest de arme zieken tot □adenken brengen, die een zwakke en be dorven maag hebben, die zich met moeite voeden en die, in de noodzakelijkheid zich te voeden, zich van zelf bevinden noodzakelijkheid te lijden. Ziet eens met welke zekerheid en welke snelheid de Pink Pillen den beer Fournier genezen hebben. En gelooft nu niet dat het bier een buiten gewoon geval betreftalle maagzieken die den goeden inval hebben gehad de kuur met de Pink Pillen te doen, hebben gelijk soortige uitslagen verkregen. Het is overi gens gemakkelijk u zelf een meening ta vormen. Koop van daag nog een doosje Pink Pillen, de prijs er van is matig het is geen groote uitgave. Neem de Pink Pillen gedurende eenige dagen in. Wij zijn zeker dat gy meer eetlnst znlt hebben, dat uwe spijsvertering zonder pijnen zal plaats hebben en dat gij zeli znlt vragen met die weldadige behandeling voort te gaan. De Pink Pillen zjjn verkrijgbaar k f 1 75 de doos en k f 9, de 0 doozen bg bet Generaal Depöt der Pink Pillen, van Eeghenlasn 22- huii, te Amsterdam. Bjj Joh. de Roos, Vlas- inarkt K 157, Middelburg, S. A. Lnitwieler, G. Benieat, Vlissingen, Gebr. Melder, Goes, en in alle goede apotheken en drogistergen. een der stukken van Brosig, maar des grootmeesters naam ontbrak toch niet o]) het program, want er werden twee Aria's van Bach ten gehoore gebracht voor Bas, Viool en Orgel, n.l. „Hier in meines Vaters Statte'1 en „Greifet zu, fasst das Heil." Ik wil ditmaal van mijn gewoonte om prestaties van op het programma onge- noemden onbesproken te lately afwijken Zij toch hebben zich samen met den heer v. Os zeer verdienstelijk gemaakt, door hun gaven in dienst der kunst voor een sympathiek doel beschikbaar te stellen. Zoowel in de beide aria's als in de Sonate Da Camera van Locatelli voor viool met orgelbegeleiding bleek dat de uitvoerenden zich met volle toewijding aan hun taak gegeven hebben. Nadat Bacli's gewijde klanken door hel kerkruim waren weggestorven, besloot de heer v. Os het program met een orgel fantasie van Matthison—Hansen, dezelfde, als ik me wèl herinner, die hij verleden jaar in het Concertgebouw heeft voor gedragen Ook nu vielen mij de merkwaardige Schubert-reminiscensen van dit stuk sterk op. Een avond die goed geslaagd mag heeten Er was een zeer talrijk publiek, gelijk ik reeds opmerkte, en dit heeft met stille aandacht naar de verscliillende voor drachten geluisterd. Een avond, waarop kunst- en liefda digheidszin zich vereenigd hebben tot een edel doel het lenigen van de noo- den der armen. A. A NOSKE. Aan een commissie is een onderzoek opgedragen in zake de loonkwestie van het lagere personeel bij posterijen en te legrafie Naar wij vernemen is aan de getuigen van de gisteren voor de rechtbank alhier behandelde moordzaak ruim f 5500 getui- gengeld uitbetaald, waaronder begrepen is vergoeding voor een verblijf van nog 7 dagen hier te lande aan de Amerika nen aangezien deze niet konden ver trekken. Onder de genoemde som is nog niet gerekend de vergoeding aan de deskun digen. woog. Daarentegen maakt de „Gazette van Gent"* melding van een lotcling, die slechts 1 M 10 groot is en 19 K.G. weegt. Het baasje werd afgekeurd. Een jonkman te Madrid, Sanchez ge naamd, die sinds korten tijd sporen van geestverbijstering toonde, sneed zijn moe der de keel af, wondde de dienstbode, die haar mevrouw te hulp wilde snellen, ernstig en bedreigde de politie-agenten met het mes. Hij nam toen de vlucht, doch werd in een herberg gepakt. Voor 't gerecht verklaarde hij, zijn moe der vermoord te hebben, omdat zij hem tot niets nuttig was. De „Westminster Gazette" maakt melding van een middel dat dr Abel, hoogleeraar in de artsenijkunde aan de John Hopkins-universiteit te Baltimore, heeft uitgevonden, om uit te maken, of in geval van een vermoedelijke misdaad de verdenking van vergiftiging al dan niet gegrond De uitvinding bestaat daarin dat door middel van een aantal buisjes een hoe veelheid bloed van den bewusleu per soon met een zout-oplossing in verbinding wordt gebracht. Deze oplossing bewerkt, dat de natuurlijke bestanddeclen van 't bloed daarin oplossen, maar dat alle vreemde en vergiftige stoffen er achter blijven. Een eenvoudige scheikundige ont leding van dien neerslag geeft vervolgens de gcwenschte opheldering! Uitvoering van Gewijde Muziek in de Nieuwe Kerk. Wanneer men de geschiedenis, d. w. z. l\et ontstaan, en de mechanische ontwik keling van het orgel nagaat, hoe eenvou dig van constructie het was in de vierde eeuw, uit welk tijdperk de eerste af beeldingen van een orgel dateeren (in principe is het ontstaan toe te schrijven aan Ktesibios van Alexandria in 170 v Chr.) en hoe gecompliceerd het moderne orgel van onzen tijd is, dan mogen we gerust van een geweldige evolutie spre ken. Waren we in onze stad reeds een mo dern gebouwd orgel rijk (Concertgebouw), thans is er een tweede bijgekomen, dat, het moge het eerste niet in alle opzichten evenaren ra izich door uitnemende kwaliteiten onderscheidt. Het is de or gelfabrikant M. Vermeulen te Woerden, die het orgel van de Nieuwe Kerk ge heel heeft schoongemaakt en gedeeltelijk vernieuwd Daarbij is het thans vaneen zwelkast voorzien, wat inderdaad een groote verbetering mag heeten Was het" te verwonderen, dat de ge dachte opkwam dit verjongde orgel op plechtig-luisterrijke wijze in te wijden? De heer A. v. Os koos als eerste nummer een Sonate van J. G. Töpfer, een orgel- componist en bekend schrijver over orgel bouw, een man dus, die door zijn com positorische en technische kennis van het orgel volkomen op de hoogte was van de eischen, die men een goed orgel mag stellen. Deze Sonate was, vermeldde het programma, de toetsteen als de componist orgels wilde beproeven Dat zij mij sterk toegesproken heeft mag ik niet verklaren, niet alleen dat ze wat ver van onzen tijd bleek af te staan, maar het thematisch materiaal is niet overbelangrijk, alleen het Andante is door zijn eenvoud bekoor lijk. Maar laten we de waarde van dit werk niet te streng toetsen De lieer Van Os zal het gekozen hebben om den volke (en er waren heel wat toehoorders) te verkondigen wat het vernieuwde orgel aan geluid lean produceeren En dan is hij zeer wel geslaagd. Er is aan het in strument inderdaad zeer veel verbeterd Door effectvolle registreering wist de 'organist kleurschakeering te brengen in zijn voordrachten, licht en schaduw, forschheid en zachtheid in klank. En teclmisch we weten het sinds lang is de heer v. Os tot heel wat in staat; een enkele vergissing in het Allegro maestoso en ook later in het Andante van Brosig zijn waarlijk kleinigheden te genover veel goeds. Op 30 Dec. a s. zal ten stadhuize te Antwerpen, aanbesteed worden de bouw van een binnendok voor den graan handel. Ramingssom frs 1.966.000. - De sluiting der Wereldtentoonstel ling te Gent is thans officieel vastge steld op Maandag 3 November. De afbraak der hallen zal aanvangen in den loop der maand December. Nauwelijks, aldus vertelt het „Hbld. van Antw." was een rijke Engelschman met zijn echtgenoote en kinderen Dinsdag de tentoonstelling te Gent binnengegaan, of de eerste brigadier der tentoonstelt lings-bewakers zag een pakje op den grond liggen, dat bij opening een groot aantal biljetten van 1000 frank bleek te bevallen. Toen de Engelschman gevonden en hem gevraagd was, of hij niets verloren had, bemerkte hij inderdaad een som van 150.000 frank, dien ochtend in bil jetten van 1000 frank in de bank van Vlaanderen ontvangen, kwijt te zijn. De eigenaar telde de hem gebrachte bil jetten over en bevond, dat er geen aan ontbrak Toen hij met de woorden - „ik ben rijk en mij komt het op één biljet niet aan er den brigadier een van wilde overhandigen, weigerde deze, daar het reglement verbiedt, een fooi aan te ne men. De man, die naar we gisteren meld den, te Antwerpen verscheiden perso nen stukjes glas voor diamanten had ver kocht, heeft de bedrogenen schadeloos gesteld Het parket heeft hem daarop in vrijheid gesteld. Nu wordt de Fransch- man gezocht, die de stukjes glas aan den verkooper leverde. „Le Jo.urnal" deelt het volgende ver makelijke vóorval. mee, dat op het vlieg veld te JohannisLhal is geschied Een net gekleede dame wandelde daar met een jongen man, toen een oude heer die erg boo?scheen te zijn, in gezelschap van een inspecteur van politie op het veld verscheen Die oude heer was de echtgenoot van bedoelde dame. De jonge man, schandaal vreezend, rende naar het midden van het vliegveld, waar juist een een aviateur bezig was zich gereed te maken voor een vlucht. In de gauwigheid vertelde de vluchteling wat er aan de hand was en smeekte den aviateur hem mee le nemen. Deze stemde toe en vóór dat de jaloer- sche echtgenoot lusschenbeide kon ko men, zweefde de aeroplaan hoog boven het vliegveld, den jongen Lothario met zich voerend in de wolken Tien mijlen verder bracht de bestuur der zijn passagier weer veilig op de aarde terug. Naar we in de „Temps" lezen is in La ChStre (Indre) een man, een kantoor- AUTORITAIRE BEMOEIZUCHT. Men weet, dat wie in Noord-Amerika zich willen vestigen, niet alleen naar hun lichamelijke gesteldheid, maar ook naar hun zedelijk gedrag (volgens den maat staf der Amerikaansche immigratie-amb tenaren wel te verstaan) worden beoor deeld. De Engelsche operette-zangeres Marie Lloyd, aan wie de immigratiecommissiq volgens de N R. C. den toegang tot de •Ver. Staten heeft ontzegd, op grond dat zij een ongewenschl buitenlander is, was op de passagierslijsten van het stoom schip „Olympic" ingeschreven als mevr. Dillon. Als haar echtgenoot fungeerde de Engelsche jockey Bernard Dillon, die nu haar lot deelt. Toen beiden namelijk voet aan wal zetten, kwam een inspecteur van politie op lien toe en informeerde of zij heusch getrouwd waren. Op hun ontkennend ant woord is het besluit om hen niet toe te laten gevolgd. Van die beslissing zijn zij in hooger beroep gegaan. Vier advocaten staan hun in deze zaak bij. Zij voeren aan van plan te zijn, om zoo spoedig mogelijk te trou wen. Het wachten is alleen op de uit spraak in een echtscheidingsproces tus- schen mej. Lloyd en haar echtgenoot Alex Hurley te Londen gevoerd. In afwachting van de uitspraak in hoo ger beroep zijn beiden op Ellis Eiland geïnterneerd. In het „Hand." lezen we, dat drie- en-twintig jaar geleden het zeilschip „Marlbourough" van Lyttellon op Nieuw- Zeeland met een lading bevroren vleesch naar Glasgow vertrok, echter nooit zijn bestemming bereikte. Thans is het schip in een baai hij kaap Hoorn teruggevonden. Aan boord vond men 20 geraamtende bemanning had be staan uit 33 koppen. voorzitter der Kamer van koophandel, den heer C. jM Ghijsen. Tegenwoordig waren 3 gemachtigden uitbrengende 24 stemmen. Benoemd werd jhr. M. van den Brandeler met algemeene stemmen. Eeremedaille. Hedenvoormiddag werd op het Midden Rcduit door den luitenant-kolonel W H. van Wieringlien Borski, regimentscom mandant, de zilveren eeremedaille der orde van Oranje Nassau op plechtige wij ze en voor het front van de troepen uit Vlissingen en Middelburg uitgereikt ami den mr geweermaker J. E. van Os van het lie bataljon 11e regiment infanterie te Middelburg Deze onderscheiding werd hem bij K. B. van 28 Augustus j.l. ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin toegekend. UIT VLISSINGEN. Reparatie „Leersum". Het stoomschip „Leersum" wordt niet door „De Scheldemaar te Rotterdam gerepareerd T ij d e 1 ij k s c h r ij v e r. H. B. Woltering, hulpbesteller alhier, is met ingang van 16 October benoemd tot lijdelijk schrijver bij de inspectie der posterijen te Middelburg BURGERLIJKEN STAND GOES. Van 2—4 October. Ondertrouwd A de Jager, jm 24 j met W Leijs, jd. 25 j. Bevallen D J de Fouw, geb. De Jonge, z. Overleden: D. A Fukken, d. ongeh 22 j. UIT AMSTERDAM. Ambulance van Tien hoven Hedenmorgen is de ambulance van Tienhoven in ons land teruggekeerd. Ver scheidene personen waren aan het Cen traalstation aanwezig om de leden dei- ambulance bij hun doorreis naar Den Haag te begroeten Nederlandsch Zeevaartkundig Museum. Hier ter stede heeft zich een oom missie gevormd met het doel een fonds bijeen te brengen, dat als grondslag zal dienen van de stichting te Amsterdam van een Nederlandsch Zeevaartkundig Mu seum Gister is die commissie samengfe- steld. Een aanzienlijk bedrag is reeds toe gezegd. Wanneer het geheele fonds t is zal het overgedragen worden aan i commissie van deskundigen. E deskundige heeft zich reeds bereid ver klaard het voorzitterschap dier comknis- sie op zich te nemen. NAGEKOMEN SCHEEPSBERICHTEN. Stoomvaartmij. Nederland. „Grotius" (uitr.) vertrok 3 Oct van Lissabon; „Rembrandt" (thuisr.) vertrok 2 Oct. van Batavia Kon. W e s t-I n d. Maildienst. „Prins der Nederlanden" vertrok 3 Oct van New-York naar West-Indië INVAL IN SPEELHOL. KEULEN, 4 Oct. Gisteravond heeft de politie een inval gedaan in een bekend speelhol in de Böhmerstrasze. Zij trof er 30 personen aan, die zich met kans spel bezig hielden. De inrichting werd gesloten. THERMOMETER EN VERWACHTING 4 Oct. Thermometer alhier 8 a. vm 55 jr., 12 u. 59 gr., 81 n. na. 62 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon Meteorologisch instituut te De Bilt volgen» ie waarnemingen van heden oohtend Hoogste barometerstand 7704 te Horta. Laagste 747.7 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 5 Oct.zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, overdag iets koeler. ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OPGENOMEN IN DE TWEEDE OPLAGE VAN ONS VORIG NUMMER. UIT DE STAATSCOURANT. Gesteld ter beschikking van den gou- ververneur van Suriname voor hervormd predikant te Paramaribo ds. J J. C. Ort, hervormd predikant te Aardenburg. Benoemd lot buitengewoon opzichter A Aarnoudse te St. Philipsland bij de werken voor het aanbrengen van voorzieningen tegen ontgronding langs de boorden der Willemsvaart in de provincie Overijssel. UIT MIDDELBURG. Verkiezing commissaris-plaats- vervanger Ned. Handel maatschappij. Hedenmiddag werd in het lokaal van de Kamer van Koophandel ten stadhuize alhier een vergadering gehouden van de tot het kiescollege Middelburg behooren- de stemgerechtigde deelhebbers in de Nederl Handel Maatschappij ter verkie- kiezing van een commissaris-plaatsver vanger bij die Mij. voor Middelburg. De vergadering werd geleid door den IN DEN BALKAN. KONSTANTINOPEL (Hand4 Oct. Twintig leden der Turksche delegatie der voorloopige regeering in Goemoeldzji- na hadden een onderhoud met de Boel- gaarsche gedelegeerden betreffende West- Thracië. Een overeenkomst zou zijn tot stand gekomen. (Naar men weet, had Westelijk Thra- cië, dat aan Boelgarije werd toegevoegd, zich onafhankelijk verklaard en de Porfce raagd, onder de souvereiniteit van Turkije te mogen komen met behoud van zelfbestuur In verband daarmee was ook reeds een afzonderlijke militie inge steld). HET AMERIKAANSCHE TARIEF. NEW-YORK, 4 Oct President Wilson heeft gisterenavond om 9 uur in tegen woordigheid van commissies uit Hooger en Lager Huis de nieuwe Tariefwet on derteekend IN DEN GROND GEBOORD. RIO DE JANEIRO, 4 Oct. (Hand Het s.s. „Borborena" boorde de sleepboot „Guaran" van de oorlogsmarine, die 51 man aan boord had, in den grond Van de bemanning der sleepboot zou den 30 verdronken zijn. Bijzonderheden ontbreken. Vsrgadertngen, Concerten enz. MIDDELBURG. Woensdag 8 Oct. Alg. Verg. Tot Steun. St. Joris, 4 u. Donderdag 9 Oct Ned. Ver. tot Afecb. v. alcoholh dr Spreekster mej. Enka (A. v d Vlies) Schutters hof. V r ij d a g 10 Oct. Nat. Gez. dr. J H Blink. Vrijdag 10 Oct. Kerkconcert, Nieuwe kerk, Tilly Koenen, Louis Robert. 8 u. .W.oensdag 15 Oct. Lezing dr. van Rijswijk. Openb. Leeszaal. Maandag 20 Oct. Ver. voor Instr. Mu ziek Gen. Rep. D i nsdag 21 October. Ver. voor instru mentale Muziek. Concert. .Vrijdag 24 Oct. Nal. Gez., W. C. van Manen.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 2