BIJVOEGSEL Binnenland. Hif de Staatscourant FEUILLETON. CHRISTINE, Kerknieuws. Knnst en Wetenschappen. VAN DB Vrijdag 3 Oct. 1913, it. 234. I.\ V ILIIHTEIT.NWET. Een der lusschenpersoncn schrijft ons: t Was een waar genoegen zooveel oude mannen en vrouwen Ie helpen aan de aanvraag om ouderdomsrente. Maar diep treurig ook om anderen de hoop te moe ten ontnemen Een man van 67 en een vrouw van boven de 70 Hij kan niet meer werken, zij al in geen twintig jaar meer Zuchtend verliet mij de man. En nu zal het armbestuur moeten helpen. En als dan minister Treub zijn plan door drijft, krijgen ze later ook niets, vanwege het dan bedeeld zyn Bij een ander wil ik welgemoed de aanvraag in orde bren gen. „Maar ik heb de laatste 10 jaar voor mij-zelf gewerkt voor loondienst was ik ie zwak" De man had tamelijk hoog een stukje land gepacht, dat hij zoo goed mogelijk zelf bewerkte. Nu wordt hij ervoor gestraft met onthouding der ouderdoms-reute Wie geeft een be tere wet? VEREEMGING VAN NEDERI,. GEMEENTEN. De ver van Ned gemeenten hield te 's Gravenhage haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat men het eerste jaar door het lange uitblijven van de goedkeuring op de statuten tot werke loosheid was gedoemd Sindsdien is men echter krachtig aan den arbeid gegaan, ver schillende onderzoeken zijn ingesteld en adressen verzonden. Thans 2ijn bij de vereeniging nog in behandeling de volgende onderwerpen lo. Fen onderzoek of een voldoend aantal gemeenten bereid zal worden ge vonden tot het afnemen van eventueel aan te maken schoolfilms 2o het onderzoek naar de gevolgen van het in werking treden der wetten op de pensionncering van gemeenteambtenaren en hunne weduwen en weezen voor die gemeenten, welke hebben gebruik ge maakt van de door het bestuur aan geboden gelegenheid tot het laten doen der hierop betrekking hebbende on derzoekingen en berekeningen Hiervan hebben tot dusver gebruik gemaakt 13 ge meenten 3o de oprichting van een crcdiet- en deposito-maatschappij voor Nederland- sche gemeenten; 4o de oprichting van een centrale hy potheekbank om gelden te verstrekken op gronden, die door de gemeenten in erfpacht worden uitgegeven; 5o. gezamenlijke aankoop van steen kolen enz en verkoop van producten der gasfabriek 6o. het aanstellen van een verifica teur. ter beschikking der verschillende gemeenten, om onderzoek en controle in te stellen naar de administratie van be drijven en andere takken van dienst Bij kon besluit. zijn gepensionneerd met benoeming tot reserve-kapitein de kapiteins P J P. van der Steur van de genie en M J Looijen van de artillerie; Naar het Engetsch. d**r L. G. MOBERLV. 18 „Je bent toch een echte domoorzei zij tot zich zelve, terwijl zij opstond en hef theegoed ging omwasschen Schreien maakt de zaak niet beter", zei mijnheer Donaldson altijd „Denk niet aan den muur voordal je er vlak voor staat Dat is zoo; ik zat dan ook maar niet naar den muur kijken dien juffrouw Jo nes voor mij wil optrekken, als ik mijn kamerhuur niet betalen kan. totdat ik er vlak bij ben -en er over heeii moet klimmen En voordat ik alle hoop op geef, moet ik dan maar probeeren het medaillon naar de bank van leening te brengen, hoe vrceseliik ik dat ook vind Ik kan er niet aan aenken Juffrouw Jones was in de verste verte niet de vriendelijke, aardige hospita waar men in boeken wel eens van leest, de, moeder van haar huurders, die hen helpt en steunt waar zij kan De ecnige rol die juffrouw Jones in staat was te spe len was die van de booze stiefmoeder uit de kindersprookjes en Christine had groot gelijk als zij zich niet durfde vleien met de hoop dat luiar hospita me delijden met tiaar zou hebben wanneer is benoemd tot le luit. de 2e luit G. Bore! van het 3e reg. veld-artillerie is benoemd tot adj.-insp. der post en tel. le Amsterdam P le Grand, commies le klasse De consul der Nederlanden e New- chwang (China,, de heer F. D Fanner, is overleden. De waarneming van het consulaat is opgedragen aan den broeder van wijlen den titularis. Onverdraagzaamheid. Naar men aan de Asser Courant uil Smilde meldt, is aan zuster Kreling, wijk verpleegster, namens den kerkeraad der Hervormde gemeente van Klooslerveen en Hijkersmilde, in overweging gegeven tegen ultimo November naar een andere betrekking uit te zien. Er werd aan toe gevoegd, dal tot het niet bevestigen van haar tijdelijke benoeming is besloten, om dat 2e Gereformeerd is; Dp haar fcrbeid of haar gedrag heeft men geen aanmerkin gen. De zuster is werkzaam tot groote te vredenheid der geneesheeren en haar ar beid wordt door de patiënten algemeen op hoogen prijs gesteld. Men betreurt het daarom ten zeerste, dat ze om haai-gods dienst zou moeten vertrekken Pogingen om zuster Kreling te behouden, worden door de ingezetenen gedaan M a k i n g e n en schenkingen. In de bijlagen tot de staalsbegrooting van het Departement van Justitie vindt men ook een tabel van machtiging tot aanvaarding van makingen en schenkin gen verleend aan kerken, aan kerkelijke inrichtingen, aan kerkelijke instellingen van weldadigheid. Het totaal-generaal was over 1912 f 1 535 570 Daarvan kwam f 593 801 op 229 mach tigingen aan besturen van kerken en ker kelijke inrichtingen, en wel voor f 290.575 aan Protestantsche en Israëlietischc kerk genootschappen, en voor f 303.225 aan het Roomsch-Kalholiek kerkgenootschap, en aan dat der Oud-Bissclioppelijkc Cle- rezij Wat de kerkelijke instellingen van wel dadigheid betreft, daarvoor werden 309 machtigingen tot aanvaarding van makiu- gen en schenkingen verleend, en wel aan Protest en Isr kerkgenootschappen tot een bedrag van f 176 755, en aan liet Roomsch-Kalholiek kerkgenootschap en dat der Oud-Bisschoppelijke Clerezij tot een bedrag van f 165.013 Een verdere aanduiding van hel aantal van ieder dier kerken wordt door de tabel niet gegeven Wel een groepeering naai- de provin cies, waarbij Zuid-Holland in ieder op zicht bovenaan staat, en Drenthe het laagst. Ook de cijfers voor Zeeland zijn gering. In de tiierboven genoemde cijfers zijn begrepen de machtigingen betreffende on roerende goederen, en wel een totaal van ruim 112 H A. De grootste oppervlakte daarvan kwam aan de katholieke kerk genootschappen, nl 69 H.A., ter waarde van f 103 280. De Protestantsche en Isra- elietische kerkgenootschappen kregen 42 H A., die echter in waarde veel hooger stonden, nl op f 108 007 worden geschat o— Ned. Hert. Kerk Aangenomen naar De Meern Th L Haitjema te Roosendaal N -Br naar Hippolv lushoe f H J Witkop Ezu te- IIoorn op Terschelling; naar Mctslawier J L Adriani te Westerblokker. Bedankt voor Tholen K van As le Moerkapelle Gerelorm kerken Tweetal te Amsterdam J Douma te Watergraafsmeer en H Mulder te Har derwijk Beroepen te Voorthuizen L. J C. Kreyt te Huizum bij Leeuwarden Bedankt voor Middelharnis J G. Breukelaar te Surhuisterveen. Ned. Israël. Kerk Aangenomen naar Tiel H Frank le Vlissingen zij haar huur niet kon betalen Juffrouw Jones had zelf een heel hard leven ge had Zwaar werken voordat zij getrouwd was, een lomperd vaneen man, veel armoede gedurende liaar huwelijk en toen zij weduwe was de grootste moeite om rond te komen; ziedaar het lot van Christine's hospita zij behandelde de menschen zooals zij haar hadden behan deld. Zij verwachtte niets van anderen, maar schonk hun ook niets. Zij vroeg geen hulp aan haar medemenschen, en stellig en zeker verleende zij die ook niet Juffrouw Jones was juist bezig het gas in de gang op te steken (een vrouw met een onaangenaam gezicht en op el kaar geknepen lippen toen Christine weer uitging met een klein pakje in bruin papier gewikkeld, in de hand Juf frouw Jones kneep haar lippen nog vas ter op elkaar dan gewoonlijk toen baar scherpe oogen het pakje bespeurden „Zij gaat zeker uit om iets naai- den lommerd te brengen", was haar eerste gedachte, on die gedachte mishaagde haar Niet dat zij zoo bijzonder veel medelijden had met haai- huurster Met medelijden hield juffrouw Jones zich niet op Maar zij vreesde onwillekeurig voor het oogenblik wanneer haar huurster stilletjes hel huis uitsluipen zou met pak- jes onder den arm of in haar hand. Zij kende de beteekenis van die pakjes en zij wist zeer goed dat wanneer haar huur ders hun bezittingen naar de bank van leening beginnen te brengen er weldra Te Rotterdam is een comité gevormd om bij de opening van het nieuwe stad huis een portret van burgemeester Zim merman aan de gemeente aan te bieden. Arntzenius zal het schilderen Z e e u w s c li Genootschap der Wetenschappen. Niemand der aanwezigen zal zich zijne opkomst tot de Woensdag gehouden ver gadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen beklaagd hebben. Wel was geen bepaalde lezing aan de orde, maar het verslag van den voorzitter den lieer mr. H. J. Dijckmeesler, over de ingekomen boeken dijde vanzelf tot den omvang eener voordracht uit, waartoe dit maal de talrijkheid en belangrijkheid der werken gereedelijk aanleiding gaf Het was vervolgens een welkome verrassing voor directeuren en leden le vernemen, dat door den lieer mr J Loeff te Koudckerkc een vluchtberg met bijbehoorend terrein aldaar aan liet Zeeuwsch Genootschap ten geschenke is gegeven Dit geschenk is niet alleen in een stoffelijk opzicht van veêl grooten waarde dan die gewoonlijk aan het Ge nootschap gedaan worden, maar ook uit een wetenschappelijk oogpunt is het van den schenker zoo juist gezien een dier langzamerhand verdwijnende bergen, wel ke nog in volkomen gaven staat is, voor slooping te behoeden en voor geologisch en oudheidkundig onderzoek open te stellen. Door de dames M G. A cn' A M de Man, die zich reeds in dit voorjaar zoo verdienstelijk maakten door de oordeel kundige vernieuwing van de kostuumpop pen in de ouderwetschc kamer, is thans ter plaatsing in hel Museum aangeboden liet keurige eind- 18e or begin- 19de eeuwscli Nieuwlandsch kostuum, in staan- de vitrine, dal de bezoekers der Kleeder- drachten-tcntoonslelling dezen zomer in de Abdij hebben kunnen bewonderen Een zeldzame collectie mineralen werd aan hel Genootschap aangeboden door mej E S. Fokker- tevens een stille hulde vormende aan den vroegeren eigenaar, wijlen den heer M Fokker Door den heer E Blaas werd namens wijlen zijn moeder, mej. de Wed A. Blaas—Franse, een groote verzameling dooi- den bloemist A Blaas behaalde medailles in staande vitrine geschonken, benevens een oudenvetseh horloge zon der wijzers, maar met een verschuifbare zilveren plaat, welke den tijd aanwijst Een Amerikaansche bezoeker van het Genootschap, de lieer David J Bushnetl uit St Louis, tiet van zijn ingenomenheid, met liet geziene blijken door aanbieding van een 13-tal pijlpunten en andere pre historische voorwerpen, in den staat Mis souri opgegraven Eindelijk werden eenige oude Zeeuw- sche munten ontvangen van de firma J, M van Kempen en Zoon alhier. Marinus Piepers. In het jongste nummer van de „Navor- scher" is een portret gepubliceerd van den bekenden legerorganisator, die hon derd jaar geleden een rol van beteekenis speelde. In een bijgevoegd levensbericht van mr M, C. Piepers wordt cr aan herinnerd dat Piepers te Middelburg in 1771 is geboren en voor kunstschilder werd opgeleid. De politiek legde echter beslag op den jongen man, die na 1795 eerst de Bataafsche republiek en daarna liet ko ninkrijk Holland diende in administra tieve betrekkingen in verband mei hel krijgswezen en ook als comptabel ambte naar Onder Lode wijk Napoleon was hij secretaris-generaal vim het departement van oorlog en na 1810 o. a. belast met de liquidatie van het departement In 1813 werd hem op eigen verzoek zonder ambtstitel opgedragen een legerorgani- satie te ontwerpen Dan volgt zijn benoe ming tot lid van de Algemeene Reken kamer een tijd zal komen dat zij hun huur niet geregeld betalen en daarop moest noodzakelijk volgen hun vertrek gevolgd door de komst van nieuwe huurders Neen, juffrouw Jones vertrouwde die bruine pakjes niet en evenmin vertrouw de zij den schuwen, verschrikten blik van Christine, toen zij haai' voorbij liep en de vuurroode kleur die zij kreeg, toen haar hospita haai- aankeek Christine had langen tijd geleden haar mooie kleeöeren verkocht aan een uit drager op Jen hoek van de straat Maar dit was del eerste keer dat zij naar een. bank van Jeening ging en haai- hart klopte luide toen zij voor het raam stond van een juwelier Zij deinsde terug voor het denkbeeld naar den heer Moss toe te gaan, den be kenden lombardhouder uil die vuile buurt en zij ging wat verder af, hopende dat een juwelier, al beleende hij soms ook wel voorwerpen van waarde, beleefder zou wezen en misschien meer geld ge ven dan dc heer Moss Maar toen zij door de glazen deur twee mannen achter de toonbank zag staan zonk haar de moed in de schoenen en het duurde wel tien minuten voordat zij eindelijk den winkel in durfde gaan Toen zij van uit den vochtigen Novem beravond den winkel binnentrad, deed de warmte haar weldadig aan ,maar het felle gaslicht verblindde haar oogen. Uit louter zenuwachtigheid viel zij over haar eigen woorden, zij kon den zin Iu 1814 werd hij president van dat college, doch in 1815 buitengewoon staats raad en inspecteur generaal majoor, later was zijn ambtstitel intendant generaal van de administratie van oorlog In Maart .1818 werd hij jals secretaris van staat voor de zaken van oorlog, hoofd van dat de partement. Hij bekleedde dië betrekking echter maar tot in October van dat jaar en ircrn toen tol staatsraad benoemd. Als zoodanig nam hij ook nog in verschil lende commissiën zitting; in 1822 trad liij op als commissaris des konings in belang rijke onderhandelingen met Oostenrijk omtrent het afdoen van oude schuldvor deringen. In 1841 eindelijk werd hij be noemd tot lid der "Eerste Kamer van de Staten-Generaal, waarin hij zitting bleef nemen lol de reorganisatie van dat lichaam door de Grondwet van 1848. Hij was door koning Lodewijk tot ridder der orde van de Unie benoemd; werd zoo na de inlij ving ridder der Reünie, en ontving van koning Willem I het commandeurskruis der orde van den N'ederlandschen Leeuw. M. P was gehuwd met Gerardina Ude- mansuit een geslacht, dat al in 1624 in V e e r e vermeld wordt. Hij overleed in Jan. 1861, Zijn leven bewijst hoe men tot hoog aanzien kan komen met middelmatige ta lenten, maar gesteund door onvermoeiden werklust en onverdachte eerlijkheid, al dus zegt Nagtglas in zijn levensberichten van Zeeuwen o Albert Vogel. Men zendt ons de „Suriname" van 19 Augustus, in welk blad de afscheidsvoor- stelling wordt beschreven, die onze land genoot in Paramaribo heeft gegeven met Ab-del-Kader, de werkstaking, Belsasar en LodewijkMulder's De Nederlandschc .Vlag. Na afloop werd hij gehuldigd met bloe men en een rede yan ds. Boers als woord voerder van het huldigings-comité Vogel heeft daarop krachtig en vrijmoedig dank gezegd voor de hartelijke ontvangst, hem, le Paramaribo te beurt gevallen en daar bij tevens een soort artistieke geloofsbelij denis afgelegd Vervolgens werd de kun stenaar met fakkellicht en onder de to oien der muziek naai- het Park geleid, waar de voorzitter der afdeeling van het Algemeen Ncderlandsclï Verbond een heildronk instelde en een dame hem na mens bewonderaars een gouden armband overhandigde voor mevrouw Vogel, die hij tegemoet zou reizen Nieuwe uitgaven. De Wereldraadselen, van Ernst1 Haeckel. Darwinisme en ongeloof, door E. v Dieren. Ze verschenen bij één uitgever, de Hollandia-Drukkerij te Baarn Ze zijn mis schien wel op de dezelfde pers gedrukt Maar als er dau nog wat van de ideëen uit hel eerste boek aan de rollen is blij- van hangen, dan zal liet wel geknarst hebben, toen de schimpscheuten van het tweede er onder door gingen. Het eerste boek is het werk van wel licht den grootste der medestrijders van Darwin Hel tweede is een zéér kri tische „bijdrage tot de kennis der Schijnwetenscliap". een hartstochtelijke aanval op Darwin en op den man dien de Darwinlheorie aanvulde of verder voerde, n 1 prof. Hugo de Vries. We zullen die twee, vreedzaam in één pakje op ons bureau gekomen boeken ook maar in één' bespreking aankondigen. Een uitvoerige beoordeeling van den inhoud verwachte men echter niet De schrijver van „De Wereldraadsels'' gaf hel als ondertitel populaire studiën over monistische pliilosofie, d w z. een philosofie die in het heelal slechts één substantie kent, voor wie God en natuur lichaam en geest onafscheidelijk verbon den zijn Van dal standpunt uit behandelt de schrijver achtereenvolgens den mensch, de ziel, de wereld en God Het boek is trouwens al te veelvul dig bekend, zij 't ook slechts bij naam, dan dat wij het hier uitvoerig zouden liaasl niet uitspreken, dien zij steeds bij zichzelf had herhaald „Ik wou u even vragen of dit medail lon eenige waarde lieeft". liad zij willen zeggen. Maar in plaats daarvau stamelde zij „Ik - ik kwam zou u mis schien zoo goed willen wezen mij even le zeggen - of u mij hierop iets geven kunt", en zij wierp het pakje in de hand die haar was toegestoken door een van de jonge mannen achter de toonbank. Hij zag het jonge meisje aan met on- beschaamden blik, zoodat het bloed haar naar de wangen vloog, hij lachte haar toe, ze zou wel lust gehad hebben hem een slag te geven iri zijn dik. glimmchd gezicht „Hoeveel wou u er voor hebben, lief meisje dat is de vraag?" zei de man vroolijk, zijn oogen steeds op het blo zende gezichtje gevestigd, „wij zijn altijd bereid het een aardig jong meisje zooais u is, naar den zin te maken, niet waar Tom?" En met een gemeenen blik gaf hij zijn metgezel een duwtje met den elleboog, deze uitte een luiden lach cn knipoogde haar zoogenaamd grappig toe, toen Christine een wanhopigen blik sloeg in de richting waai- hij stond Ongeluk kig voor haar was de eigenaar van den winkel niet thuis, zij was dus overge leverd aan deze minne, slecht opgevoede winkelbedienden, die een weerlooze vrouw als een prooi beschouwen, welke hun wettig toekomt en er hetzelfde genot behoeven in te leiden. Sedert de eerste uitgave in 1899 werd het in ongeveer 25 talen in meer dan een millioen exempla ren over de wereld verspreid. AVat hier voor ons ligt is een vertaling van de in 1908 door den schrijver be werkte „TaschenausgabeDe vertaler, H Flothuis, meent dat een nieuwe ver taling in het Nederlandsch niet overbo- is, gelet op de geestesuitingen van den laatsten tijd in ons land. Tegenover het streng beschouwend werk van Haeckel is dat van Van Dieren een zuiver polemisch boek Geen blad zijde zonder aanhaling met daarop vol gende kritiek We kunnen niet zeggen dat een studie in dien vorm tot lezen boeit, wanneer zij wat lang is. En zonder nu verder in te gaan op den inhoud kunnen we niet nalaten op te merken, dat deze polemiek vaalt verloopt in woorden-twist. Zooals we reeds zpiden richt deze studie zich vooral op het Darwinisme en op de werken van De Vries. Dat daarbij tevens Haeckel onderhanden wordt genomen, ligt voor de hand. En hierbij zullen we het laten Wie iets meer over deze wereldbeschouwingen wil vernemen, weet nu waar hij ze vinden kan Het Vrouwengevaar, door Kathe Sturmfels. flollandia Druk kerij. Baarn Dit boek is een strijdschrift tegen liet feminisme. De schrijfster zelf noemt het in haar inleiding „het luide, ver uit, klin kend protest eener vrou,w legen de ont aarding van haar eigen geslacht." En niet dit boek wil zij speciaal de mannen oproepen Vroeger heeft zij ook een boekje geschreven voor de vrouwen, getiteld; „wat is der vrouw veroorloofd als zij lief heeft," en strekkend om te be- toogen dal de vrouw niet wordt onder drukt, maar zelve schuldig is. Zij heeft het geweten der vrouwen willen wakker maken, maai- vreest dat het niette gent- slaande een verkoop van 22.000 exempla ren niet veel geholpen heeft. En nu wendt zij zich lot den man. Maar ze zal wel in stilte hopen dat ook de vrouwen het boek zullen lezen. Ter kenschetsing van den inhoud en kele aanhalingen uit liet laatste hoofdstuk over de „oplossing van h ft vrouwenvraag stuk" Hel zijn niet dc echte vrouwen die de vrouwenbeweging maken - De mo derne vrouwen moeten weder eenvoudige vrouwen worden, slechts vrouwen die op de stillen in den lande gelijken - Lang zamerhand ontrekke men weder aan de strijdende vrouwen haar invloed op het schoolwezen - Op de school moet slechts gewerkt worden om hel vrouwelijke idealisme dat de vrouwen van lieden schijnen verloren te hebben, te doen her winnen liet gelijkt een bespotting, dat de man zich den smaad wil laten welgevallen door de vrouwen een tijd van verval te worden tegemoet gevoerd De verschijning van dit boekje is eigen lijk heel natuurlijk In een tijd van actie is altijd een daad van reactie te verwach ten. En dat kan ook al goed zijn voor het behoud van het evenwicht Het werkje werd vertaald door B Noi- thenius Merlens Dc grond der dingen, door J A Blok Bij C. M B. Dixon Co. Apeldoorn Nog een boekje over het groote we reldraadsel geen wetenschappelijke be schouwing maar een ontboezeming; een ontkenning van den materie-waan, een er kenning van het bewustzijn als een deel van hel onbegrensde Maar door de hoog gestemde woorden-praal verre van een voudig en ook verre van duidelijk. Dc uitgever zorgde voor een mooi ver zorgd typografisch kleed Zoo'n keurig- smaakvol Uiterlijk lokt tot lezen. Grondbeginselen der Levensvër- zekeringsswiskunde, doorP Schou ten, 2e uitg Bij W L J Brusse Rotterdam. Natuurlijk een werk voor een beperkten kring van vakmenschen Maar een kring in vinden haar op te hitsen en boos te maken als hun onwaardige voorouders er in vonden een weerloos dier op te jagen „Zeg maar wat u er voor hebben wilt, juffrouw", sprak de man, aangesproken met den naam Tom Hij stond tegen de toonbank geleund en terwijl hij liet jonge meisje een tikje gaf op de hand, ging hij voort „Welk verstandig bod u doet, wij zullen het u gaarne geven om u genoegen te doen Nu, wat is het voor een ding, dat dingetje, dat aardige dingetje?" zeide hij flauw lachende, terwijl zijn kameraad het pakje openmaakte „Het is een medaillon", fluisterde Christine, bevreesd dat zij haar veront waardiging te veel toonen zoudaar de man misschien zou weigeren haar te ge ven hetgeen zij vroeg, „het is al lang in de familie geweest en ik weet dat het veel waard is." „O ja, weel u dat hel veel waard is?" vroeg degene die het eerst gesproken had, met een poging haar bevend stem metje na te bootsen „Wij zullen de waarde wel bepalen, dat hoeft u niet te doen. weet u9 Hm! 't is een ouder- wetsch ding", riep hij, terwijl hij het kleinood voor het licht hield „Zoo'n an tiek voorwerp mag in den smaak geval len zijn bij onze grootmoeders, tegen woordig bedanken de dames er voor." (Wordt vervolgd) j

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 6