Kerknieuws. Kunst en Wcienschappen Onderwijs. Rechtzaken. Leger en Vloot. Post en Telegraphie. BURGERLIJKE STAKD. LAATSTE BESICgTFN. Verschillende Benemen. ker, Delft; H. G. Lisseveld, los werkman, Amsterdam; C. van Dalen, boerenknecht, Kattendijke. - Na gehouden examen werden giste ren door het Classicaal bestuur tot gods dienstonderwijzer bij de Ned. Herv. kerk toegelaten de heeren J. J A. Sandee en J. Wester, beiden onderwijzer aan de Christelijke school in de Wijngaardstraat te Goes. (De Z Ned Hervormde kerk. Aangenomen naar Wognum J Groenewold te Scherpenzeel Bé dank l voor Oosterland J L. Adri- ani te Wésterblokker, voor Hoogmade TJi. I- llaitjema te Roozendaal (N. Br.i; voor Bokstel G C. C. Geijskes te Zoel- mond, voor Ouderkerk a.d. Amstel G. van Dijk Azn. te Spannum en Edens. - Vier en zestig jaar oud, is de En- gelsche landschapsschilder sir Alfred East, een der beste Britsche Jandschapsschil- ders, van den tegenwoordigen tijd over leden Zijn werken zijn ook buiten En geland bekend Benoemd tot onderwijzer mui de bij zondere. school te Vlissingen (Pa- lingstraat de heer P. A MeerhoJz te Ge- nemuiden (De Z.) Tot onderwijzer in Ned. taal en reke nen aan de pas geopende ambachtsschool te Hilversum is benoemd de heer P. Brakman aldaar, vroeger te Groedc. Gerechtshof Voor het gerechtshof te 's Gravenhage is gisteren behandeld de zaak van J M„ handelaar in bouwmaterialen te Neu zen door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 14 dagen hechtenis we gens het aan zijn schuld te wijten zijn, dat een ander zwaar lichamelijk letsel kreeg, waardoor verhindering in de uit oefening van beroepsbezigheden ontstond door op 11 Juni op den openbaren weg tusschen Axel en Neuzen als berijder van een motorrijwiel op den hoek of draai van den weg roekeloos met zeer groote snelheid te rijden, tengevolge waarvan een vrouw, (S. de Bokx), die in tegen overgestelde richting op een gewoon rij wiel kwam aanrijden en behoorlijk naar rechts uitweek, is aangereden en ver schillende kneuzingen, ontvellingen en brandwonden, benevens eene bloeduit storting aan het linkerkniegewricht heeft bekomen en gedurende verscheidene we ken hare gewone beroepsbezigheden niet heeft kunnen verrichten Beklaagde was niet verschenen Het O M. eischtc bevestiging van hel vonnis der rechtbank. N. R. C. Hr Ms. kanonneerboot Bever, comman dant luit. ter zee le kl C. D. de Haas, is gisteren van Vlissingen te Helle- voetsluis aangekomen, om op 's rijks werf aldaar eenige hei-stellingen te ondergaan. De generaal-inajoor W F. K. Bischoff van Heemskerck, inspecteur van het wa pen der infanterie, zal, naar Jiet Hdbl. meldt, met November den dienst met pensioen verlaten Naar de Avondp. verneemt, worden er door belanghebbenden pogingen aange wend om verandering te krijgen in de po sitie van het korps kwartiermeesters. Ge tracht zal worden om de formatie te doen veranderen zoodanig, dat per regiment infanterie één kapitein-kwartiermeester wordt ingedeeld De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend dat, met in ging van 8 dezer te Zaamslag in het hulppost- en hulptelegraafkantoor aldaar een hulptelephoonkantoor voor het alge meen verkeer zal worden opengesteld De diensturen zijn gelijk aan die van het betrokken hulp-telegraafkantoor (St.Ct.) SPORT. Vliegen. Gedurende de wedstrijden te Johan- nisthal heeft de aviateur Sablatnik het wereld-hoogterecord met 3 passagiers op zijn naam gebracht Hij vloog tot 2830 M Geen Darlington. De Engelsche Voetbalbond heeft be sloten dat de wedstrijd Engeland—Neder- land op. 15 November niet te DarlingtOD maar te Huil zal worden gespeeld. T holen. Gedurende de maand September. Getrouwd: L W Janse, jm. met J. B van der Slikke, jd M. W van de Wege, jm met A. W. de Heer, jd- Bevallen. A. Potter—Schot, z J. Baak- Van Ast, z M. van Duivendijk - De Korte, z., P. Lindhout--Schot, z.. A. M. van Luijk Schot, z. L Schot—Goosens, z,,W Beeke—Van Moort, z Overleden M van Oeffelen, 3 wM. C. Geuze, 9 mK Moeliker, 1-1 j. S. L van Luijk, 2 w. UlERMOMETEi'. EN VJBR WA f HTl VI i. 2 Oct. fjberirOBOAter i r 8 n. v«i 57 ti., 1*2 u. 68 gr., 3 n. nm. 68 gr. Telegrafische uiededeeling van bot Kot iieteoroiogiscü instituut te De Bilt voigeti t.vaarnemingen van hedon ochtend H ci o s s f,hu nmat-r t a n d 7 68.0 te Memel en Neufah< wasser. Laagste 752.7 te St. Matthieu. Verwachting tot den avond van 3 Oct.: zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind, meest zwaar bewolkt, kans op regen vooral in het Zuiden en Westen iets koeler. VIT VLISSINGEN. Te water gelaten. Hedenmiddag werd met goed gevolg van de werf der Kon Maatschappij „De Schelde" 'te water gelaten een onderzee boot (genaamd Onderzeeboot V), bestemd voor de Koninklijke Nederlandsche Ma rine. Oft'icieelc proeftochten De officieele proeftochten met de tor- pedobootjagers „Vos" en „Panier", ge bouwd op de werf Fcijenoord te Rotter dam, worden- hier ter rcede gehouden en zullen volgende week aanvangen De „Vos" wordt a s Zaterdag hier ver wacht Benoemd. De heer IJ Hendrikse alhier, is be noemd tot 2en officier bij de stoomvaart maatschappij .-Zeeland" Gralaficatic toegekend Aan G. F de Smit, roeier bij het Ne- derlandsch Loodswezen, is uit het Car- negie-lieldenfonds een gratificatie toege kend voor de op 8 Juni verrichte red ding van J. Schroevers. JUBILEUM. iWoensdag herdacht de brievenbesteller P J van Ham Le 's Heer Arends- kerke onder veel belangstelling van autoriteiLen collega's en dorpsgenooten den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de post in functie trad Tevens verzoekt onze correspondent in het bericht van hel ongeval met den knecht van den landbouwer L 'te'sHeer Arendskerke in 't vorig nummer voor teen tc lezenbeen, lot tweemaal toe Be doelde persoon heeft liet been zeer ern stig gekneusd, aldus voegt hij erbij GESLAAGD. Uit Kruiningen meldt pnen pns Voor herexamen posterijen en telegra fie en telefonie in Nederlandsch Oost- Tndië is geslaagd de heer P. Elsman Dr. P. J. F. VERMEULEN. Naai" wij vernemen, bracht het Eerste Kamerlid dr P J F. Vermeulen den nacht vrij rustig door, de toestand is niet ver ergerd. IN EEN RIOOL GESTIKT. Te Delft is het 2-jarig zoontje L van de familie Pwelke daar eerst onlangs uit Leiden was komen wonen, in een modderriool omgekomen. STAATSLOTERIJ. 5a kluife, 12s lijst. Trekking van beien Donderdag, Prijs un 1 10000 No. 11919 1000 6017 11863 16387 18695 400 6429 10199 19600 19859 200 7501 9669 11427 11544 13850 100 1501 7373 9767 13112 13245 13514 17992 19721 20422 UIT AMSTERDAM. Het vermiste knaapje. Het verhaal van het broertje van den vermisten jongen de K. (Men zie onder verschillende berichten) blijkt waarheid te bevatten. Een vrouw vond hedenmorgen in een greppel in den Buiksloterham het lijkje van den knaap, die klaarblijkelijk een gewelddadigen dood is gestorven. De strak aangehaalde das wees erop dat de knaap waarschijnlijk gewurgd is. Van den dader heeft men niet het minste spoor. Lucifers in de nabijheid gevonden wijzen erop dat de misdaad des nachts is ge pleegd. Het lijkje is naai- een der zie kenhuizen overgebracht Men denkt met een sexueele misdaad te doen te hebben. VERDRONKEN. De 13-jarige koksmaat van de te IJmui- den thuisbehoorende trawler „Middel burg" is iu de Noordzee over boord ge slagen en verdronken LIJK OPGEHAALD. Uit de Waal bij Nijmegen is opgehaald het lijk van den 26-jarigen h^er B., die al daar sinds 2 Sept. vermist werd. B was werkzaam bij het kadaster STAKING OPGEHEVEN. De staking, die eenigen tijd geleden reeds uitgebroken was op de glasfabriek „de Sphinx" le Maastricht, is opgeheven MOND- EN KLAUWZEER. Hel vee te Berg en Terblij Limburg': waarbij mond- en klauwzeer was gecon stateerd. is afgemaakt. SMOKKELAARS. VERVIERS, 2 Oct. Hedennacht om 2 uur bemerkten 3 douane beambten bij Henri Chapelle een wielrijder, die de grens overreed. De douanen trachtten den man te arresteeren, doch hij ontsnapte Daar zij vermoedden met een spion te doen le hebben gehad, barricadeerden zij den weg. Spoedig daarop reed een auto, die niet van licht voorzien was, op de barricade. De douanen arrresteerden den chaffeur en troffen in den wagen 450 L. alcohol. Zij bevalen den chauffeur door te rijden naar den persoon, voor wien de alcohol bestemd was. Sinsdien heeft men niets meer van hen vernomen, Men vermoedl, dal ze in een hinderlaag zijn gelokt LUITENANT STEFFEN. PARIJS, 2 Oct. Luitenant Sleffen is he den per trein naar Duitscliland terug gekeerd Hij liet zich zeer gunstig uit over zijn twccdaagsch gedwongen ver blijf op Fransch gebied. DE WAAGHALS IN DE LUCHT- PARIJS. 2 Oct Pégoud, die reeds weer uit Engeland is teruggekeerd, heeft te Buc eenige proeven gedaan, die zijn vo rige waagstukken nog ver overtreffen Na op een hoogte van 300 M 5 maal een „looping the loop" le hebben uitge voerd. zonder den motor stop te zetten, steeg hij nog hooger en bleef toen 1 minuut 14 seconden omgekeerd vliegen, zonder daarbij van hoogte te veranderen en liet daarbij zijn handen los. Ook bij deze proef werd de motor niet afgezet Pégoud verklaarde binnenkort een reis door Europa te zullen ondernemen FRANKRIJK EN SPANJE. PARIJS, 2 Oct De „Echo de Paris verneemt uit Madrid uil goede bron, dat de grondslagen vim fde Vransch-Spaanschc entente reeds zijn vastgesteld en dal slechts nog enkele bijzonderheden moe ten worden geregeld. Men verwacht dan ook een spoedig begin van de onder handelingen De entente bevat niet alleen de grondslagen voor een gezamenlijk op treden in Marokko, docli regelt tevens de kwestie van de machtsverhouding in de Middellandschc zee. De stoot tot de onderhandelingen is uitgegaan van Enge land en men heeft dan ook eigenlijk niet een triple entente te doen DE AMERIKAANSCHE TAIUEFWET WASHINGTON 2 Oct Hand.) De*de- mocralischc causus heeft de tariefwet goedgekeurd, zooals die reeds door de commissie uit de beide Huizen wasgoed gevonden IN DEN BALKAN. KEULEN, 2 Oct De „Köhi. Ztg." ont vangt uit Belgrado een bericht, dat Boel- garije een legerdivisie zou mobiliseeren Uit Orsowa zijn 2sleepbooten met mu nitie en krijgsmaterieel met bestemming naar Boelgarije vertrokken. Prins Alexander bracht een bezoek aan het ministerie van oorlog om zich van de troepenbewegingen op de hoogte te stellen Den verlofgangers is verboden, zich naai- het buitenland le begeven. HET NOODWEER AAN DEN BOS PORUS. KONSTANTfNOPEL, 2 Ocl Hel nood weer heeft lichte schade toegebracht aan den Orientspoor Het aantal personen, dat in de wijken aan den Gouden Hoorn en Bosporus is verdronken, wordt op 200 geschat ONTPLOFFING IN TUNNEL. KONSTANTINOPEL, 2 Oct. (Hand.) Een ontploffing heeft plaats gehad in de groote Baglsje-tunnel op t nieuwe ge deelte van den Balkan spoorweg, die tal rijke slachtoffers heeft gemaakt Zoo als bij het opruimingswerk bleek, zijn 22 werklieden gedood en 11 gewond De stoffelijke schade is gering De werk zaamheden op de plaats van de ramp zijn weder hervat Een onderzoek naai de oorzaak van de ramp is reeds inge steld De piiuisterraad, die tot dusver ge woonlijk tweemaal 's weeks bijeenkwam, vergadert sedert ttaet optreden van het nieuwe kabinet voorloopig eenmaal per week en wel des Donderdags. Rijswijk en Delft grenzen aan el kaar, beide hebben een electrische cen trale, zijn dus concurrenten. Door Rijs wijk loopt de Haagweg, eigendom van Delft. Een fabriek aan dien weg wil elec- triciteit gebruiken en wendt zich tol Delft. Uitstekend Maandagnacht om 12 uur komen 50 arbeiders en breken de de Haagweg op, waardoor den volgenden morgen het verkeer gestremd was Toen kwam Rijswijks burgemeester, wees op zijn politieverordening waarbij verboden is te graven in wegen op Rijswijksgrond- gebied zonder toestemming van B. en W en deed het werk staken. Delft zond daar op een deurwaarder om Rijswijk voor de geldelijke gevolgen aansprakelijk te stellen, doch het hielp niet. We zijn benieuwd wie het nu winuen zal. „Het Volk" meldt, dat uaar aanlei ding van een circulaire van het gemeen telijk pensioenbureau aan de gemeente werklieden te 's Gravenhage, waarin werd gewezen op de bevoegdheid, bedoeld bij art. 44 der wet, om vóór 1 Januari 1914 aan den minister van financiën een schriftelijke verklaring te doen toekomen, dat zij voor hunne nagelaten betrekkingen niet in het Rijkspensioenfonds wenschen te worden opgenomen, een ware storm loop naai- het bureau is begonnen Ja, als hel zoo doorgaat zal zeker s/4 van het geheele personeel buiten het pensi oenfonds blijven. Gisteren zijn de lokaalspoorweg Kampen-IJal lem en de stoomtramlijn Drachteu-Groningen voor den publieken dicnsl opengesteld. Dinsdagavond voer naar de Tel. meldt, een stoomboot tegen de reep van het overzetveer, over de Turfsingelgracht te Gouda. De veerman, die nog op 't laatste oogenblik trachtte de reep los te gooien, kreeg zoo'n geweldigen slag van den slinger van liet windsel, dat hij te water viel, ernstig werd verwond en in bewusteloozen toestand naar 't ziekenhuis moest worden overgebracht. In een gezin van een sigarenmaker te 's Hage, is, naai- het Vad. meldt, de heele familie plotseling ongesteld gewor den. Een onderzoek naar het door de familie gebruikte vleesch gaf geen op heldering omtrent den aard der ziekte. Bij de electrische fabriek te 's Gra venhage had Dinsdag een mail, werkzaam bij hel verplaatsen van wagons, het ongeluk een slag met een z.g. slinger tegen het hoofd te krijgen, waardoor hij een sche delbreuk bekwam en. een gescheurde wond aan het hoofd benevens een wond aan den recliterbenedenarm De man werd na door den eerste hulpdienst te zijn verbonden in zorgwekkenden toe stand naar liet gemeenteziekenhuis ver voerd. Men meldt uit Leiden aan het Hand Gistermidaag kwam uil noord-oostelijke richting een luchtballon westelijk langs langs onze gemeente drijven die eenigs- zins geforceerd in Oegstgeest daalde en in de sloot terecht kwam. Dc ballon, Neuss genaamd, kwam uit Düsseldorf. El- zaten vier personen in, van wie een bij de landing eenige kwetsuren jcreeg. IDe ballon werd naar hier vervoerd en verder per trein naar Düsseldorf De gemeenteraad van Noordwijk heeft gisteravond op voorstel van B. en \V. besloten, den heer J A. J. Aengenent, geschorst gemeente-ontvanger en admi nistrateur der gasfabriek, te ontslaan. B. en W deelden nog mede, dat het nader onderzoek aan het licht heeft gebracht, dat in de boeken, behoorende tot de administratie der gemeente en der gasfa briek, op verschillende wijze verval-, schingen zijn gepleegd, zoodat als zeker is aan te nemen, dat de gemeente voor een niet onbelangrijk bedrag benadeeld is. Behalve het reeds vroeger vastgestel de kas-tekort van f8981 85, zal er nog meer verduisterd zijn door vervalscliing van de boeken. Medegedeeld werd voorts, dat de heer Aengenent zich thans in voorloopige hechtenis bevindt, en dat de rechtbank in Den Haag rechtsingang te gen hem heeft verleend. Te Amsterdam wordt sinds Maan dag de 6-jarige de IC. vermist. Hij is dien dag met zijn 1 jaar ouder broertje den gèheelen dag op stap geweest Zij hebben stekeltjes gevischt, een bezoek aan groot moeder gebracht, pn toen is broertje door een heer mee over hel IJ genomen, vertelt dit knaapje. (Vermoed wordt echter dat de jongen bij het stekeltjesvisschen verdronken is. Woensdagmorgen is naar het Hand meldt, midden in de vluchthaven te Lem mer gezonken het met ballast geladen houten schip De Twee Gebroeders, eige naar S de Wreede. Het was niet verze kerd. In verschillende streken van Fries land worden in kreupelbosschen in de laatste dagen vreemde vogels aangetrof fen. Bejaarde boschwachters zagen ze nooit eerder. Ze zijn ongeveer zoo groot als een specht, hebben een dito snavel en zijn grijswit van kleur Ze zijn niet erg wild. Men beweert, dat ze uit Rus land gekomen zijn (N. Ct.) Te Hoogkerk lag in het Hoeudiep een schip, geladen met aardappelen, be woond door de gebroeders Poelstra en hun achttienjarige zuster. Gistermiddag sloeg door omslaan van de giek, het meis je overboord. Haar 21 jarige broeder sprong haai- na, doch beiden verdronken, zonder dat men iets tot hun redding kon aanwenden. Hand. De „Gazette van Gent" doet een verhaal van zich zelf bedriegende slim heid als werkelijk febeurd, dat aan een sprookje van Grimm doet denken. Een landbouwer uit den omtrek van Charolles (Frankrijk) had door jaren lang zwoegen een klein vermogen ver gaard. Hoe dit echter te bewaren? Ten laatste besloot hij als veiligste schuilhoek dit in een graanzak tusschen de andere op zolder te li'ggen. Toen het boertje echter na eenigje. maanden meel noodig had, riep hij den molenaar en wees dezen de zakken aan, die hij mocht weghalen. Nadat de inhoud van deze boven de molensteenen was uit geschud en de molenaar in een naburig ver trek een pijpje zat te rooken, hoorde hij een eigenaardig geknetter. Hij ging kij ken en zag de laatste graankorrels met eenige goudstukken tusschen de steenen verdwijnen. Hij liet onmiddellijk het meel dat er als geel blinkend stof uitzag, uaar den landbouwer terugbrengen, die uu' zijn schat betreurt HAVEN6EWEG1NG. Hieronder volgen de cijfers betreffende dehaveDbewegÏDg van Rotterdam, Antwerpen en Hamburg gedurende de afgeloopeu maan den van het jaar 1913 mat daaronder de overeenkomstige cijfers, in dezelfde maanden van 1912 bereikt. Schipen. Ton. N. Waterweg: 1913 8,655 10,526,984 1912 8,451 10,024,945 Verschil -f- 204 502,039 Antwerpen 1913 5,251 8,960,382 1912 5,189 8,771,740 Verschil.-}- 62 -f- 188,642 Hamburg: 1913 14,021 10,884,829 1912 13,452 10,244,972 Verschil -f- 569 -f~589^857 De cijfers voor^deze haven, waar met een andere tonnenmant wordt gerekend, zijn herleid. Reeds door verschillende rechtbaa- ker van Duitschland tot 123 jaar 7 maan den en 2 dagen gevangenisstraf veroor deeld; is de gewezen tooneelspeler Sta nislas "VVeyzentlier .voor het gerecht te Berlijn verschenen om zich wegens een lichte overtreding te verantwoorden Daar Weyrenther volgens de „Temps" een handig uitbreker is, is hij dit maal onder sterk geleide naai- de gevangenis vervoerd, om daar bovendien nog een jaar uit te zitten Het treinongeluk bij Bonn heeft zicb anders toegedragen, dan een „Laatste Bericht'' in ons vorig blad meedeelde De bewuste locaaltrein reed tegen het voorschrift in, het Eller-station in de Ellerstraat met volle snelheid voorbij, waarna de twee wagens in een bocht omsloegen De machinist, die niet ge kwetst werd, zegt, onderweg in ommacht te zijn gevallen en daardoor niet te heb ben kunnen remmen, maai- deze verkla ring wordt niet klakkeloos geloofd, daar hij in dat geval de conducteur, die ook in de behandeling der machine bedreven is, had moeten waarschuwen De laatste weken openbaren zich de moord-instincten bij oogenschijnlijk nor male individuen, op gruwelijke wijze Dinsdagavond maakte een boer in Lan- dreau bij Nantes zijn 16-jarig knechtje aanmerking, dat hij niet werkte. Daarop stak deze den landbouwer met een mes, dienend tot het snijden van druiven, in de keel, zonder, voigens zijn eigen verkla ring, hem te willen dooden. Toen hij het bloed zag, verloor hij zijn bezinning en heeft hij, met vrees, dat anderen zouden komen, achtereenvolgens de dienstbode, de vrouw, de moeder en de drie kinderen van den boer vermoord, toen deze schreiende wakker werden. Alleen het jongetje van vier jaar werd niet wakker en heeft hij daarom gespaard. Naai- we in de N. R C lezen, heeft de dader, Redureau, die als een ijverige, goedhartige en verstandige knaap bekend stond, zijn ouders dit alles dadelijk be kend. zonder over de beweegredenen op heldering te kunnen geven. Te Parijs hebben dieven een bezoek gebracht aan een tijdelijk onbewoond huis, waar ze na tal van kostbaarheden te hebben gestolen en den wijnkelder flink te hebben aangesprroken, zorgvul dig de meubels afwischten, waai* ze vin gerafdrukken op hadden achtergelaten en daarna met een diamant op een ruit de ironische vermaning krastenyzock, Ber- tillon!" Naar de „Temps" verneemt, zal deze de uitnoodiging beantwoorden en zijn de inbrekers bekend We hebben on2e lezers zich mede laten verbazen over de lichtzinnigheid van de rechterlijke ambtenaren in Frankrijk en de mogelijkheid, een echtscheiding in dat land tot stand te brengen, zonder dat de tweede van het huwelijksverbond daar zelfs 't minste vermoeden van heeft, door 't verhaal van een vrouwtje te Parijs, dat op een goeden dag toevallig van een ken nis vernam, dat ze gescheiden was. (Volgens het „Journal" is te Avignon een winkelier op gelijke wijze door zijn vrouw verrast. Het echtpaar leefde den laatsten tijd in ongenoegen, omdat de in zichten over de opvoeding van een doch tertje zeer uiteenliepen De vrouw vroeg buiten weten van haar man daarop echt scheiding aan en verkreeg die ook, of schoon haai- man van het proces volko men onkundig was gebleven. Hij heeft nu herziening van deze zon derlinge procedure aangevraagd Er zijn van die vraagstukken, welke ook in onzen verlichten tijd sommige zoekende geesten niét met rust laten In den Jardin des Plantos te Parijs had men, aldus de N. R. Ct., den laatsten tijd opgemerkt dat de schildpadden zoo raar deden. Nauwgezet toezicht heeft hu ge leid tot de aanhouding van een man die een der beesten een onderhuidsclie in spuiting toediende. Ondervraagd gaf hij

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 2