Dingen waar men naar vraagt. Ter overdenking. Kerknieuws. Kunst en Wetensehappen. De glazen kralen bijvoorbeeld van lapis lazuli, dat had een mooiere kleur En als hij haar het halssnoer zond dan... danzon zij tocli wel begrijpen... (Slot volgt.) VARIA. EEN VERZOENING IN VROEGER DAGEN. Een medewerker schrijft ons: Het ging in de oude tijden er soms vreemd naar toe. In een beschrijving van het oude kerkwezen van de gemeenten op liet eiland Tholcn, vonden wij onder zeer veel merkwaardigs, ook het vol gende. In een bijeenkomst van de broede ren op 13 Januari 1597 te Scherpe- nisse werd o.m. ook behandeld de mc- dedeeling van den predikant Bosschacrt, dat de schoolmeester van zijn gemeente, levens dienaar der justitie en voorganger in de kerk, voor enkele jaren en neer slag' had begaan lot groolc ergernis dor gemeente en dat hij daarvoor nog geen schuld had beleden of tot verzoe ning was gekomen. De genoemde leeraar wensehte, dat <lc schoolmeester verzoe ning zou worden afgeëischl en daartoe werd besloten. Nog twee andere predi kanten dan genoemde Bosschacrt werden aangewezen om dal zaakje in orde te ma ken. Op een volgende bijeenkomst der broeders te Bergen op Zoom, gehouden op 10 Juli van het reeds genoemde jaar, kreeg de zaak van den bedoelden on derwijzer, die zijn functie te Vosscmeer vervulde, zijn beslag. Hel bleek dat dit heerschap te Noordgouwe een „dood slag" had begaan; dat hij wel verzoend was met de betrekkingen van den ver- slagene, maar dat nog geen openlijke ver zoening in de kerk had plaats gehad. De Clasis dan besloot hem te weren van de TafeL des Heeren en hem ook niet ia dienst te houden, als de schuld niet openlijk beleden werd De heeren pre dikanten stelden het volgende stuk op. dat onze schoolvos moest beantwoorden: Het is ecnen ygelichen kennelick dat Mr Adriaen Commers over twee jaren is aangenomen tot lidmact der Gemcynte Jesu Christi alhier en sulx liet broot des fiet warme vertrek van het ouderlijk huis. Heeren met ons heeft ghebroken, niet- De stallen zijn uiterst primitieve blokhui- tegenstaande 't ongeluck hem over eeni-1 zen, meest met stroo bedekt, die slechts ghe jaren overcomen in 't ontlijven van ju den winter gebruikt worden, zekeren persoon genoemt Gillis Standaert. j ffet goede jaargetijde brengen de kud- binnen dc parochie Noortgouwe geschiet j den in hel naastbijzijnde bosch door, Ende want verstaen wert, dal cenighe door een ouden man bewaakt, welke in een zich dacrin ergeren, als meenende den j ellendige plankenhut huist en wekelijks voorseyden Adriaen noch onversoent te maal van brood en kaas wordt voor zijn met de vrienden van den aflijvigeu zieT1, iets verder van het woonhuis staat ende dat het hem hertelic leed is sulx I de korenschuur. geschiet te zijn, wordende daerom alle en Deze is gewoonlijk wat liooger opge- ygelxc wel hertelic gebeden iiem deze j steld, zoodat zelfs de hoogste vloeden gend. Blijft de betoovering echter uit, dan zoekt men zoo lang, tot de gewensch- te uitslag zich voordoet. Ook bij het boren van de grondpalen in den modderbodem wordt nogmaals „ge- looverd". De lengte dier palen wisselt tusschen twee en drie meter, hun door snede tusschen 50 en 80 cM, Op dien krans van palen komen de dwarslatten te liggen, waarmee de onderbouw vol tooid is. Deze vormt den grondslag voor den langwerpigen bovenbouw, welke weder door een laag dak wordt bekroond, ter wijl alles met houten spijkers wordt tc- zamengevoegdijzer wordt er niet bij ge bruikt. Vóór dc hut bevindt zich geregeld een terras, waardoor liet verkeer met de daarnaast staande woningen mogelijk is; in den zomer vormt dit de voornaamste verzamelplaats voor het gezin, en in den tijd van de ovcrslroomingen dient 't tot aanlegplaats voor de booten. Door een deur met een houten slot be reikt men hel inwendige van de woning, hetgeen bij dc oudste hutten, slechts éón kamer omvat, in welker midden op een met leem gevulde houten ophooging het haardvuur brandt. De splitsing van dit vertrek zonder vensters ontstond bij de iets jonger wo ningen eenvoudig, door de invoeging van een tusschenwand, die meestal midden door den haard loopt. De „voorkamer" is een armzalige keuken met uil aarde en hout vervaardigd huisraad. Het achterste vertrek verraadt noggrootere armoede en dient voor slaap- of ziekenkamer. Eerst sinds 1860 verschijnen gemakkelijker en hecliler gebouwde woonhuizen, waaraan Turksche invloed op den bouw niet te loochenen is. Tengevolge van de toeneming der be volking liet men het oorspronkelijk, boven beschreven woonhuis als middelpunt be staan, voegde daar echter nevenhuisjes voor jonge meisjes cn echtparen, eigen stallen en korenschuren aan toe. Ook dit alles werd op palen gebouwd. Onderling evenals met liet stamhuis zijn die alleen staande woningen door hou ten bruggen verbonden. De huizen van de jong getrouwden bezitten merkwaar digerwijze nooit een haardvuur en voor T geval het gezin in den winter wordt uit gebreid, verhuizen de jonge moedersnaar DE JAPANNERS EN ONS ALFABET. De burgemeester van Tokio schijnt een verstandig man. Als zoo vele andere ver lichte Japanners kent hij de minderwaar digheid van het ideologisch schrift, dal zijn landgcnoolen gebruiken, vergeleken met hel phonctische. schrift, zooals dit in liet Westen gebezigd wordt. Doch de Japansche natie, die er zich zonder mor ren in heeft geschikt om zijn soldaten, zijn ambtenaren, zijn burgers zich te zien wapenen, te zien reizen en zich te klee- den als dc Europeanen, schijnt hardnek kig te zullen weigeren, van die kleine, samengestelde teekeningen afstand te doen, die haar dienen om baar gedachten op schrift te brengen. Het particularisme der volkeren heeft van die onlogische eigenaardigheden. De „Temps" waaruil wc deze opmer kingen overnemen, hierinnert eraan, hoe een Japansche schooljongen lange jaren noodig 'heeft, om zich het onnoemelijk aantal teekeningen in te prenten, waarvan elke niet, naar men weet, een klank, maar een beweging, een gevoel, een denkbeeld vertegenwoordigt en die dus een soort zinnebeeld of allegorie is. Het Westerscli alfabet zou dc taak van de jeugdige Japanners aanmerkelijk ver lichten en zou hun weinig ontwikkelde ouders in staat stellen, op hun geraak bij het lezen duizenden zaken te leeren die huil nu nog onbekend zijn. Maar het gebruik door dc Japanners van het pho- nctisch alfabet zou ook voor de Euro peanen aanzienlijke voordeeten bieden, daar dit hel hun mogelijk zou maken, de Japansche letterkunde te bestudeeren waarvan de meesten thans moeten afzien wegens den langen en zwaren arbeid, dien de studie van het Japansche schrift vereischt. De Westerlingen kennen de Japanners niet, terwijl de Japanners wel de Wester lingen kennen, zegt Labadie-Lagrave in een artikel, dat hij over de behandelde kwestie in het tijdschrift „Tour du monde" publiceert. De burgemeester van Tokio, baron Sa- katani, nu, die een vooruitstrevend man is, droomt ervan door zijn landgenootcn dat „romaji" schrift, zooals de Japan- foute om Christi wille te vergeven. Ge- haar niet kunnen bereiken Nog noodigerners onze letters noemen, te doen aanne- De gassen, die overigens den mensch het meest plagen, zijn wederom de ver brandingsproducten der automobielen. De techniek zal ons ook hier zeker meer cn meer le hulp komen. Reeds nu kan men zich gemakkelijk overtuigen welk een groot verschil er be slaat tusschen de hoeveelheid stof en gas sen, die door verschillende automobielen in de lucht worden gebracht en dit geeft ons het recht te verwachten, dat op slecht ingerichte en slecht bediende exemplaren meer cn meer toezicht zal worden ge houden." De zon komt morgen op te 5.33 uur en gaat onder te 6.18 nnr. De maan komt morgen op 6.10 n.m. en gaat onder te 4.02 v.m. Valle maan 15 Sept. 1.05 nm. Totale maansverduistering (hier onzicht baar.) Auto- en fietsrijders hebben de volgende week hun lantaarns aan te steken te 6.48 uur. Wagenbestuurders te 7.18. Morgen, Zondag, zal hier ter stede inge volge de nieuwe Zondagsregeling der apo theken, alleen die van G. K. A. Nonhebei geopend zijn. Loting militie 1914. De loting voor de militie, lichting 1913, zal plaats hebben 15 Sept. te Middelburg, tevens voor Ar- nemuiden, Nieuw- en St. Joosland; 16 Sept. te Noordgouwe, tevens voor Zonnemaire, Kerkwerve, Dreischor; 16 Sept. te Ellemeet, tevens voor Haam stede, Serooskerke (S.) Eikerzee, Duivendijke; 17 Sept. te Oosterland, tevens voor Nieu- werkerk, Braicisse; 17 Sept. te Zierikzee; 18 Sept. te Goes, tevens voor Eloetinge, Ka^tendijke, Wolphaavtsdijk; 18 Sept. te Kapelle, tevens voor Wemel- dinge, Schore 19 Sept. te IJzendijke, tevens voor Hoofd plaat, Biervliet, Schoondijke, Waterland kerkje 19 Sept. te Oostburg, tevens voor Zuid- zande, Cadzand 20 Sept. te Sluis, tevens voor Eede, Aardenburg 20 Sept. te Groede, tevens voor Breskens. lyck hij oock zelfs Iiier tegenwoordig synde, dal syn hertelic leetwesen van synen misdaet verclaert, ende meteenen bidt, dat se gedenckende der mcnschc- licher broosheit, hem 't gene voorscyf is van herten willen vergeven, God bid dende hem en alle Christenen sulx dier- gelycke genadelic te willen beschermen. Sal gevraeclit werden ofte soo is, waerop als daerop met ja geantwoort is de die- ïiaer nog moet zeggen. Soo wilt dan weerde broeders desen uwen gevallenen ende synen misdaet ver geven. gedenckende des gcloofs, 't welck Christus geleert heeft, „vergeeft ons onse schulden, gelijck wij vergeven onze schul- denaeren", Ende die nu staet, sie toe, dat hij niet en valle, 't welck ons al te samen God geve, om syns soens Christi wille Amen Op deze wijze heeft mr. Adriaen Com mers voor de broederen der classis en in de kerk van Vossemcer schuld bekend en vergiffenis gebeden MODERNE PAALDORPEN. Terwijl verscheiden musea voorwerpen dan deze schuur is voor de bewoners men. Hij is van oordeel, dat him afkeer echter de mais-korf, tot opneming van deze eerst sinds ongeveer een eeuw in-j gevoerde broodvrucht Deze korf heeft met zijn gevlochten wanden den vorm van een reusachtige mand, waarvan de kop pen der palen een beveiliging tegen knaagdieren dragen, die daar anders te gen pp zouden kunnen klimmen. Het spreekt van zelf, dat een groot deel van hel jaar hel leven van deze mo derne paal-bewoners zich op den drogen grond afspeelt en dat de familie zich dan overdag onder de woning ophoudt Als de tijd van de groote overstroomin gen echter nadert, vlucht alles met de levende en doode have in de hooge bouw sels en over de stille, wijde meren glij den dan tusschen de huis-eilanden maan denlang, geheel als voor 2500 jaar, de uit één boomstam gehouwen booten. STOF- EN ROOKBESTRIJDING. De Nederl. Centr. Verceniging tol be strijding der tuberculose heeft een door C. Dekker samengesteld populair boekje over stof en stofbestrijding uitgegeven, uit en modellen van voorhistorische paal-1 waarin, na een uiteenzetting van de daar- woningen van ons werelddeel bezitten, toe gebruikte oliepreparalen, ook nog het heerschte tot nu toe de algemcene on-v°l{?ende wordt opgemerkt derstelling, dat echte primitieve paalwo-1 „De overige verontreinigingen van de ningen op ons vasteland ongeveer sindslucht, die wij hebben leeren kennen den Romeïnschen tijd verdwenen zijn. als rook, roet en andere gassen, Des te meer belangstelling verdient daar-moeien op geheel andere wijze worden om het bericht, dat nog groote moderne tegengegaan dan liet stof. De aard van dc paaldorpen in Bosnië gevonden worden,brandstof en dc wijze van stoken hebben waarover de ethnoloog S. Curcie iels op de ontwikkeling van rook en roet een mededeelt. We vinden daaromtrent hetgrooten invloed en hierop zal dus door volgende in de „Köln. Ztg." jeen ieder gelei moeten worden. Ook te- Het Noorden van Bosnië is wegens zijngen dc: rook- en roctontwikkeling der in lage ligging niet alleen aan uitgebreide dustrieën kan veel gedaan worden. In ver- moerasvorming, maar ook aan maanden-1 scheiden groote industrieplaatsen in Enge- lange overstroomingen onderworpen. land zijn bepalingen in het leven geroepen Buitengewoon mild ten opzichte van waarbij verboden wordt, om bepaalde hoe- jacht cn visscherijbedrijf, bood deze veelheden rook en roet m de lucht te laten streek bovendien aan de bevolking ten gaan. In 1897 was reeds in 22 steden allen tijde veilige toevluchtsoorden, voorgeschreven, dat „zwarte rook slechts dwong deze echter tegelijk, tot het oer- gedurende 15 minuten per uur mocht oude gebruik van de waterwoningen terug worden uitgelatenlater is men verder te keerenVerrassender is evenwel nog, gegaan en is ook iiet uitlaten van „grij- dat deze moderne paaldorpen in hun zen" rook beperkt In Londen neemt aanleg en uitrusting verbluffend met die- j dientengevolge het aantal dagen, waarop gene overeenstemmen, welke in datzelfde:de zon wordt gezieu, toe, het aantal ne- gebied uit voorhislorischen tijd werden veldagen af. In vele landen zijn verder blootgelegd, zoodal de onderzoeker vereenigingen opgericht lol bevordering zich herhaaldelijk in de eerste eeuw vóór van rookvrij stoken en alleen in Amsler- Chrislus meent teruggeplaatst. <uiiJiuo HH dam waren aan liet eind van 1911 bij I)e woningen, die voor de 18de eeuw! zulk een verecniging 329 ketels aangeslo- werden opgetrokken, zijn uitsluitend van ten. In verscheidene Duitsche sleden zijn hout vervaardigd en opgericht op plaat- j bureau's voor zaakkundig toezicht op sen. waarvoor het bouw-orakel geluk be- -stookplaatsen ingesteld, loofde. j Het feit dal de industrie in hooge male Dit bijgeloof heerscht tegenwoordig nog geldelijk betrokken is bij het bereiken en bestaat daarin, dat men brood en J van een volkomen verbranding, waarbij graankorrels onder een plank legt. Is weinig roolc^ en roei ontwikkeld worden, het eerste na acht dagen door wormenzal de hygiëne belangrijk te hulp komen overdekt en zijn de laatste ontkiemd, dan De inrichting tot roolcverbranden, het staat het vast, dat de bouwmeester op bouwen van hooge schoorsteenen zijn tegen hel aannemen dier hervorming geen voldoenden grond heeft, om ervan af te zien, hen die te doen aannemen. In verband hiermee schrijft Labadie- Lagrave, dal in alle groote steden van Ja pan dc telegraafambtenaren tamelijk vlug telegrammen volgens het Morse-alfabet hebben leeren verzenden en ontvangen, welke feitelijk phonctische leekens zijn evenals het Europeesche alfabet. Maar wanneer het een gewoonte be treft, die even diep als Jiet schrift en het lezen in het dagelijksche leven van een volk is ingeworteld, dan is de wil van den wetgever niet dadelijk opgewassen te gen de algemeen verspreide gewoonten in een land met 50 miljoen inwoners. Te recht raadt dan ook baron Sakatani de Japansche regecring aan, die hervorming niet uil te voeren dan met de uiterste voor zichtigheid. Men moet er dc nieuwe ge slachten allengs aan wennen, de superio- teit van dc romaji-letters te erkennen. Zonder met één slag alle programma's van het lager onderwijs omver le werpen zal het voor de onderwijzers gemakkelijk zijn, hun leerlingen de karakters van het Westcrschc alfabeL te leeren. Als men in 't oog houdt, dat het chi- neesclie schrift om een afgetrokken denk beeld. b. v. van teederhejd, voorspoed, oprechtheid uit te drukken, gedwongen is een reeks kleine schilderijtjes af té beel den als een moeder v die haar kind in de armen houdt, een woning, waarvoor zich een huisdier ophoudt of architecten, die de stevigheid van een muur onderzoeken, en dat bovendien alle pex'sonen, die in die rebussen ten tooneele worden ge voerd, door conventioneele teekens worden aangeduid, kan men beter het gewicht van de hervorming of liever om wenteling beoordeelen, die baron Saka tani voorstelt. De volgertde voorbereidende maatrege len stelt Labadie-Lagrave voor. Enkele schoolboeken moeten in romaji-letters ge drukt en den. kinderen in handen gegeven worden. Al zeer vroeg moeten de leerlingen door eigen ervaring zich rekenschap lee ren geven van de superioriteit van de nieuwe teekens, gebruikt zoowei bij het lezen als bij het schrijven. De nuttigste en meest vruchtbare nieuwigheden vin den echter slechts langzaam hun weg In Frankrijk heeft het 50 jaar geduurd, voordat de oude maten geheel vergeten waren en het metrieke stelsel in de prak tijk van het dagelijksche leven zijn intree deed. Hoe krachtig ook de geschiktheid, om zich aan te passen moge zijn, waar- (In liet reeds vermelde Afrika-nommer van »Neerlandia" komt ook een artikel voor over Zuid-Afrikaansche spreekwoorden en gezegden, waarvan we de -olgende aanhalen ten deele als mooie voorbeelden van de wijze waarop de Boeren met de hun eigen hnmor onze »hoog"-Hollandsche spreek woorden aanvulden en wijzigden). Kinderen zijn een zegen des Heeren, Maar ,ze honden de nopjes van je klesren. Stille waters, diepe grond Onder draai die duiwel rond. Belofte maak skuld Wie daarop wag die word gekuld. As jij achter die deur gestaan het, soek jij een ander daar. Achter-os kom ook in die kraal. Jakhals prijs sij ei'e stert. Dis nie om die hondje nie, dis om die halsbandjie. Tusschen die hand en die mond Val die pap op die grond. Ver van jou goed, nabij jou skade. Ned Hervormde kerk. Beroepen te Tholen, K. van As, te Moercapelle; te Hoogmade, F. L. Hait- jema, te Roozendaal; te Hippolytushoef H. J. Witkop Ezn. te Hoorn op Terschel ling. Gerief. Kerken. Aangenomen naar Barnaue—Ance- lou (Dröme, Frankrijk) J. S. Hartjes, te Apeldoorn. Bedankt voor Nieuwendijk H II. Schoemakers te Alblasserdam. Christ. Geref. Kerk. Bedankt voor Werkendam J. W. Pol man te Hoogeveen; voor Noordeloos A. M. Berkhoff, te Leeuwarden. Evangelische Maatschappij. In de Woensdag te Haarlem gehouden algemeene vergadering der Evangelische maatschappij op dezelfde plaats waar 60 jaar geleden de vereeniging werd ge sticht hield prof. Nippold uit Ober- wesel, de schrijver van „Het katholi cisme in Nederland", in de Hollandsche taal, een rede, waarin hij aanwees hoe overal in 't snijden en voelen der vol keren het ullramonlanisme zich doet gel den en onrust teweegbrengt. Een voorstel van de afdeeling 's Gra- venliage om pogingen te doen om eene succesiebelasting le verkrijgen op goede ren in de doode hawl en dat worde toe gezien dat ook de kloosterlingen in de bedrijfsbelasting worden aangeslagen, leid de tot langdurige discussie, en tot aan neming van de volgende motie: „dat het ecne dringende eisch is voor iedere re gecring lo in den kortst mogelijken tijd eene belasting op de goederen in de doode hand in te voeren, welke belasting reeds sedert geruimen tijd in Frankrijk, Italië, en Oostenrijk bestaat; 2o. dat ons De Provinciale Bibliotheek:. Aan het verslag over 1912 van den bibliothecaris van de Provinciale Biblio theek alhier ontleeuen we de volgende bijzonderheden De Bibliotheek vermeerderde geduren de het afgeloopen jaar 1912 met 3562 nummers tegenover 3016 in 't vorig jaar Van 't Zeeuwsch Genootschap kwamen in bruikleen 2538 nummers; ten geschenke werden ontvangen 514 nummers, voorna melijk door bemiddeling van dc Provin ciale Griffie, en aangekocht 510 deeten De Bibliotheek werd in 1912 door 541 personen bezocht (168 in 't vorig jaar). Hiervan waren 383 (337) uit Middelburg, 112 (92) uit het overige Zeeland 85 (31) uit andere provinciën en 11 (8) uit het buitenland. Het aantal der door hen gebrachte bezoeken bedroeg 3130 (2498). Het aantal uitgeleende boeken bedroeg 4770 (3621), dat der in de leeszaal ge raadpleegde 1785 (3936), zoodat in het geheel 9555 (7557) hoeken van de Biblio theek werden gebruikt. Bij andere Bibliotheken werden aange vraagd en van deze in bruikleen ontvan gen 271 (213) werken. Verzonden werden 255 (118) boeken. Het bezoek der Bibliotheek neemt blij kens dc bovenvermelde statistische cijfers geleidelijk toe, kan echter veel sterker, toenemen als getracht wordt tegemoet te komen aan een anderen talrijker kring van lezers dan waaraan onze vaderen bij hun plan van 1627 tot liet „erigeren eener publicque bibliotheecq" hebben gedafcht; denkelijk had deze kring er toen ook nog geen behoefte aan Zij dachten alleen aan geleerde en geletterde personen" (zie vo rig Verslag). Voor de belangen der eer sten is 't best gezorgd; de uiteraard slechts enkele maten dat naar bouwstof fen voor een onderwerp van wetenschap pelijke studie werd gezocht, bleek telkens op verrassende wijze hoeveel meer de bi bliotheek in dit opzicht bezit dan men van een provinciale instelling zou ver wachten; en 't ontbrekende wordt be reidwillig onmiddellijk door de groote Bi bliotheken, de Koninklijke en de Acade mische, kosteloos opgezonden. De tweede groep is minder bedeeld; vooral wordt niet weinig gemist van wijs begeerte en nieuwere letterkunde, vader- landsche o.a. ontbreekt geheel de lite ratuur na '80 en vreemde; om slechts enkele te noemen: V. Lennep, Bosboom- Toussaint, Schimmel, Schaepman, enz., standaard-uitgaven van Victor Hugo, Bal zac, Flaubert, enz., Dickens, Thackery, Shelley, Meredith, enz.. Von Schef- fel, Freytag, enz. En de groote Bibliothe ken kunnen hier niet helpen, daar zij ge woonlijk zelf hebben uitgeleend. Doch de bovenbedoelde derde groep, de breede kring onzer burgerij, vertoont zich tot nu toe zeer weinig op de Bi bliotheek; zij verkeert waarschijnlijk in de meening dat deze niet voor haar be stemd is of, en dan niet ten onrechte, dat er weinig van hun gading is te vin den. Zij wenscht nl. populaire wetenschap op allerlei gebiedgeschiedenis, aardrijks kunde, natuurkunde, nijverheid, liefst ge- illustreerd; geïllustreerde tijdschriftenen ontspannings-lectuur. Ten opzichte der laatste zou de bedenking hinderen dat de Bibliotheek met de aanschaffing in oneerlijke concurrentie trad met de lees bibliotheken, wanneer niet de gedachte gerust stelde dat deze concurrentie dan toch alleen op een zeer klein gebied zou plaats hebben, dat der meesterwerken der vaderlandsche en (vertaalde) vreemde romankunst, terwijl de leesbibliotheek meer haar kracht zoekt in de voordeeli- ger prikkellectuur. En niet minder de overweging dal dan de Bibliotheek toch' ook zou deelnemen aan den strijd tegen dc colportage-, Hintertreppen- en Schund- literatuur. Altijd in samenwerking met de Open bare Leeszaal; wat deze heeft of wil aan- koopen, behoeft de Bibliotheek niet aan te schaffen; ofschoon de scheidingslijn van beider terrein wel tamelijk is aange wezen: gene zal haai- kracht zoeken in 't actueele, de vragen van den dag en de practijk, terwijl de Bibliotheek zich be paalt tot wat reeds tot 't verledene be hoort, wal dus ook eeniger mate den stempel heeft verkregen van 't blijvende. Het Legaat-Tak, van hoeveel waarde ook, geeft op dit gebied slechts weinig: o. a. vertalingen van F. Dahn, Stinde, Thackeray, mrs. Gaslcell, enz. Wil de Bibliotheek in deze richting werkzaam zijn, dan is verhooging van liet subsidie onmisbaar. Na aftrek van de be dragen voor tijdschriften en bindwerk, blijft er le weinig voor aankoop over, zelfs voor de beide eerste groepen alleen, zal de Bibliotheek niet verouderen; voor de rechtsliteratuur o. a. is aanvulling, ook met eenige nieuwe drukken, wel noodig- om zien aan te passen moge z«ju vvaa.- belastingvrezeQ in diea geest worde her van de Japanners zoo veel bewijzen ge- z-cn en verbeterd dai althans wat de be geven hebben,- toch is het waarschijnlijk belreft de Nederlandsche bur- dat er een dertig of zelfs veertigtal ja-meer bjj de klooslclingcn ach- ren zullen verstrijken, voordat de Euro-1 peeschc letters alleen in de dagbladen J en in de te Tokio gedrukte boeken ge- Het Klein Tooneel. Voor zinspreuk koos Speenhof!, de dich ter - zanger - tcekenaar - leider - regisseur - acteur, ,,'t Is anders". De menschen, die gisteren in den schouwburg waren, (be neden had hel voller gekund) hebben in derdaad wat anders gekregen dan wat men van looncelsjiel gewoon is en ver wacht. Speenboff cn Nap de Ia Mar, l is een haast klassiek artiestenpaar gewor den. Voor de meeste schouwburg- en variélé-gangers is dc een den ander wel kome aanvulling. Hoe veel hooger, want waarlijk een kunstenaar, staal echter Speenhoff 1 De Speenhof! van de liedjes en de mccrendeels voortreffelijke een- aclers

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 6