Kunst en Wetenseüappen. Rechtzaken. Landbouw. Leger en Vloot. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. Uit de Pers. Verschillende Berichten. Bedankt voor Mijnsheerenland H. Bakker, te Koudum. Gereform. kerken. Aangenomen naar .Wilsum, H. En- serink, te Nienwvecn. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Woerden J T. Meyer te Doetinchem. J. H. Róssing is gistermiddag te Am sterdam door de tooneelspelcrs gehuldigd wegens zijn 25-jarig jubileum als töoneel- criticus. - Ed Verkade en Enny Vrede kon digen thans officieel hun besluit mee het ontbonden gezelschap „De Ilagespelers" te doen herleven in een niet-reizend ge zelschap dat in het daartoe vervormd ge bouw van don Haagschen Kunstkring in Den Haag zal spelen. De naam „Ilagespe lers" wordt behouden, hoewel die niet meer toepasselijk is, daar hij oorspronke lijk gekozen werd met het oog op hel rondzwervende, niet aan een vasten schouwburg verbonden karakter van *t ge zelschap. Onze hofstad krijgt nu zijn eerste vaste tooneel-gezelschap Hoe heeft men het daai' zoo lang zonder gedaan? Zelfs ko men er twee, want ook de jonge Bouw meester vestigt zich daar met een blij spelgezelschap Art*-Rechtbank te* Zierikzee. Bij uitspraak van 5 September werden veroordeeld wegens. wederspannigheid F. C. van M.. 53 jaar. Zierikzee, bij verstek tot 1 m. gev s trooper ij, gepleegd met behulp van een wagen en een vaartuig: J. C. P., 42 jaar, schipper, lerseke, bij verstek f3 b s. 6 d. h., eenvoudige beleediging G. P de J 31 jaar, Zierikzee, bij ver stek f2Ó b s. 1 m. h. en 150 schade vergoeding aan L. M. G. weduwe F. H. te Zierikzee; diefstal. C. I de G., 25 jaar, veldarbeider Poortvliet, bij verstek tot 1 tn. gev. Door den controleur derphytopa- thologischen dienst is een geval van Ame- rikaansche kruisbessenmeeldauwi te Hoe- dekenskerke geconstateerd Dit is in dit seizoen, het tweede geval in die ge meente dat aangegeven wordt Bietenrooiers. Reeds sedert jaren doet zich de be hoefte gevoelen naar een iwerktuig, om de suikerbieten uit den grond te brengen en den kostbaren handenarbeid te ver vangen. Vele fabrikanten hebben de op lossing van dit vraagstuk gezocht door een werktuig te construeeren, waardoor de bieten met een soort ploegschaar uit den grond worden gelicht, op dezelfde wijze als thans nog gebruikelijk is voor het rooien der aardappelen. Deze werk tuigen vorderen ontzettend veel kracht, beschadigen de ondereinden der bieten en brengen het land in een zoodanigen lossen toestand, dat het vervoer met wa gens ten zeerste wordt bemoeilijkt. Het is aan den heer Massart gelukt een bietenrooier te maken, waardoor de bie ten uit den grond worden gelicht zon der beschadiging der wortels en waarmee men tevens die koppen alle op de juiste hoogte kan afsnijden. De machine wordt door 2 paarden getrokken, bewerkt 1 rij tegelijk en is ingericht voor alle gebruike lijke rijenafstanden van 40 tot 50 c.M Het loof wordt terzijde en achter de machine neergelegd. Als men den kopafsnijdcr niet wenscht te gebruiken, lean deze buiten werking worden gezet. Proefnemingen zullen worden gehou den 'in Zeeland, West-Brabant, Fries land, Noord-Holland en Groningen Op de tentoonstelling van de Konin klijke Maatschappij van Landbouw in Den Haag, van 29 Augustus tot 15 September, zal een dezer machines door de firma Boeke en Huidekoper worden geëxpo seerd ,|Ned. Landb. Weekblad." De le luitenant Th J. Reeser van hel II bataljon, 14e regiment inf. te Mid delburg, is overgeplaatst naar Vlis- singen ten einde op te treden als bataljons-adjudant bij het aldaar op te richten Me bataljon Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. tor pedojagers „Lynx" en „Hermelijn", on der bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse jhr. J. C, F van Miihlen, den 6den dezer van Vigo naar zee vertrokken en is Hr. Ms pantserdekschip „Holland" on- der bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. H- von Leschen, den 5den dezer te Taku aangekomen. (St.-Crt.) SPORT. ■Voetbal. Voor de tweede ronde van den Hol-, dert-beker ontmoeten gisteren E. M M uit Viissingen en M. V. V- O. elkaar op het terrein van eerstgenoemde vereeni- ging aan den Koudekerkschen weg. Voor de rust waren beide partijen te gen elkaar opgewassen en werd de stand 11. Daarna verslapte Olympia aanmer kelijk eu verloor ten slotte met 5—1. Slechts weinig publiek, waaronder ta melijk veel Middelburgers woonde den wedstrijd bij o— Jan Olieslagers. Zondag heeft Jan Olieslagers boveri Kntos te Amsterdam een vlucht gedaan, waarbij hij een hoogte van 1590 meter bereikend, daarmee zijn eigen Neder- landscli record verbeterde. Bij het dalen voerde hij nog eenige acrobatische toe ren uit op de maat der muziek. Zeilen. Bij de hoofdklasse der zeilwedstrijden op de Noordzee voor IJmuiden werd Za terdag Meteor" van den Duitschen kei zer eerste. „Germania" van den heer Krupp von Boblen—Ilalbach gaf den strijd op. In den namiddag liet Z K. H. prins Hendrik zich door de motorsloep van de „Meteor" van de „Prinses Juliana" af halen en maakte met het zeiljacht een tochtje. Het weer was prachtig broederschap cand. notarissen. Nadat Zondagavond de leden dei- Broederschap en de genoodigden in het Grand-Hotel te Viissingen door de afdeeling Noord-Brabant-Zeeland waren ontvangen, ving hedenmorgen te tien uur de vergadering in het Strand-Hotel aan. Ongeveer 65 personen teekenden de pre sentielijst. De voorzitter mr. M. Slingenberg van Haarlem heette de aanwezigen welkom en in het bijzonder Prof. Scholten, re dacteur van het weekblad, de beide prae- adviseurs F. Gordon van Leiden en mr G- Parser te Amsterdam, van wien hij eerstgenoemde gelukwenschte met zijn be noeming tot ridder in de O. N. O., de buitengewone leden, waaronder het eeni ge vrouwelijke lid der broederschap mej. Tadema Voorts deed spr. meedeeling van de door het hoofdbestuur verrichte werk zaamheden. Do actie tol opheffing der geheimhou ding van het register bedoeld in art. 21 K B. van 10 September 1905 door het H. B. bij de regeering nogmaals beproefd, mocht niet tot eenig resultaat leiden Aan alle Kamers van toezicht werd daarop verzocht in de practijk geene aanteekening ten nadeele van een cand.- notaris in dit geheime register te plaat sen, zonder hem in de gelegenheid te hebben gesteld, zich te rechtvaardigen Van vele Kaniers kwam een bevredigend antwoord Aangaande de stoffelijke belangen deel de de voorzitter mee, dat het vraagstuk der pensionneering van notarissen, thans zoover is gevorderd, dat in een spoedig te houden vergadering der permanente commissie van advies uit de broederschap der notarissen en der candidaat-notaris- sen een concreet plan ter aanbieding aan de regeering kan worden vastgesteld. De bestrijding der zaakwaarnemerij had eveneens de aandacht van' het hoofd bestuur, dat ook in deze aangelegenheid contact zal zoeken niet de broederschap van notarissen, ten einde den gemeen- schappelijken vijand te bestrijden Gereed liggen requesten, aan te bieden aan den nieuw opgetreden inin. van jus titie, in een waarvan de bezwaren wor den uiteengezet tegen de associaties van notarissen, terwijl in het andere zal wor den aangedrongen op zoodanige wijziging in het examen, dat de toevloed der can- didaat-notarisson eenigszins zal worden getemperd Hierop herdacht de voorzitter den over leden minister van justitie wijlen mr. E, H. R Regout Het hoofdbestuur heeft aan de beide oud-redacteuren van het weekblad, den heer mr Treub en den heer Bertling bij 'hun benoeming tot minister een ge- lukwenscli gezonden Voor het eerst, zeide sprvergaderen •wij thans niet meer onder leiding van den heer Guallliérie van "Wezel uit Arn hem, die verleden jaar gemeend heeft niet meer voor een benoeming zich be schikbaar te moeten stellen. Hierop verklaarde mr. Slingenberg de vergadering geopend. Verbetering hypotheek stelsel. Aan de orde kwamen nu de beide praeadviezen over „De wijze waarop met behoud van het bestaand stelsel ons hypotheekwezen kan worden verbeterd", die uitgebracht zijn door de heeren F. Gordon, hypotheekbewaarder te Leiden en mr G. Parser, advocaat te Amsterdam. Plaatsgebrek noopt ons echter de be sprekingen van dal onderwerp evenals die der overige punten aan te houden Hedenmiddag om 5 uur werden de le den der vergadering door het dagelijkscli bcsttlur der gemecnle ten stadhuizc ont vangen, waarna te 6 uur een gemeen schappelijke maaltijd in liet Grand-Hotel werd gehouden. Morgen heeft een boottocht naar Oos tende plaats, waar na een gemeenschap pelijk déjeuner-dinatoir, de vergadering uiteen gaat. thermometer en verwachting. 8 Sept. Thermometer alhier 8 a. vm. 59 <r., 12 u. 70 gr., 31 n. nm. 68 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon Meteorologisch instituut te De Bilt volgens le waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 772.2 te Valentia. Laagste 7*8.3 te Seydiijord. Verwachting tot den avond van 9 Sept.Zwakke tot matige veranderlijke wind, later nit westelijke richtingen toenemende bewolking, later wellicht regen, koeler, mogelijk nachtvorst. Middelburg. .Van 6—8 September. Bevalleu. Q. H. A. Kampman, geb. Vermeulen z. C. Fie- gen geb. Pluijmers d HOOG WATER, te VlisHinge». Dinsdag 9 Sept. VOO. 8.— Woensdag. 10 9 84 Donderdag 11 10.55 Vrjjdag 12 11 44 Zaterdag 13 nm. 12.59 Zondag 14 12 Maandag 15 1.30 onderstaande berichten zijn opgenomen in de tweede oplage tan ons vorig nummer. ontploffing PARIJS, 8 Sept. Hedenmiddag heeft te Aubervillers een ontploffing plaats ge had in een vuurwerkfabriek 5 werklie den werden gedood en verschillende per sonen gewond. De oorzaak is onbekend- De autoriteiten zijn ter plaatse uit middelburg. Floralia. Wij herinneren met een enkel wooi'd aan de Floraliatentoonstelling die gehou den zal worden op Woensdag 10 en Don derdag 11 September a s. van 2—5 uur in het Schuttershof. Aan deze tentoonstelling is zooals ge woonlijk, verbonden een prijsuitreiking op Woensdagavond en een concert en vuurwerk op Donderdagavond telkens te half acht uit goes. Tar we-var i te i t Heden, Maandag, werd op de Koop mansbeurs alhier gelegenheid gegeven tot het bezichtigen van de op de velden goedgekeurde monsters tarwe door de daartoe aangewezen commissie vanwege de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. Er waren ingezonden 45 monsters enkele landbouwers hadden geen monsters in gezonden waarvan 32 werden goedge keurd als erkende tarwe-variöteiten. De keuringscommissie bestond uit de heeren J, J. Mol, Waarde, C. de Back, Wemeldinge, en G. Krijger, Ivrabbendijke. Er werd opgemerkt, dat de korrel dit jaar ieen doffe kleur heeft, terwijl de droogte wei wal te wenscheu overlaat Er was dit jaar geen groote belang stelling voor deze tentoonstelling De witte Monarch-tarwe is uit de cul tuur geraakt, zij was dan ook blijkbaar te na verwant aan de Wilhelminatarwe. Het feest voor de schooljeugd Na vele strubbelingen en mislukkin gen der pogingen voor het houden van een algemeen onafhankelijkhcidsfcest is men nu bezig voor een feestje voor dc school jeugd, waartoe commissies zijn gevormd, waarin zoowel het openbaar lager als het bizonder onderwijs [vertegenwoordigd zijn. De besturen der bizondere scholen hebben dus blijkbaar vrijheid gevonden a.n> het indertijd door de rechtsclie pers organen gegeven parool: „geen cent en geen man" voor het gezamenlijk \ieren van het onafhankelijklieidsfeest met de vrij zinnigen ongehoorzaam te zijn Of dit schoolfeest nu de noodige sym pathie der gansche burgerij zal erlangen, zal blijken uit de opbrengst van den rond gang van het feestcomité voor geldelijke bijdragen arm'; gebroken. Zondagavond had het zevenjarig zoon tje van den heer! A. fS, te C o 1 ij n s p 1 a a t het (ongeluk bij het afloopen van deD dijk zoodanig te vallen, dat hij een arm pje brak. uit den haag. Woning co n gres. Heden werd in het ICurliaus te Sche- veningen het Xe Internationale Woning congres geopend. De Minister van Binnenlandsche Za ken, mr Cort van der Linden, hield na mens de Regeering een welkomstrede, waarin liij deed uitkomen dat verbetering van de woningtoestanden zeggen wil ver heffing van de geheele maatschappij. Is voor den arbeider, zoolang hij een liuise- lijkexi liaard vindt, zijn armoede te dra gen, zoodra de woning voor hem geslo ten is, is tevens de deur geopend voor de verleidingen van ondeugd en misdrijf. Een veilige huiselijke liaard is ook de plaats waar de liefde voor het vader land tot hel bewustzijn doordringt. Een 800-tal personen nemen aan het congres deel. van wie reeds gisteravond i velen bijeen waren op een ontmoetings-j bijeenkomst in het Kurhaus. Alvorens bij de opening van het Inter nationaal Woningcongres minister Cort van der Linden, sprak, hield de voorzitter van het uitvoerend comité mr. D. Fock K*u,d-minister van koloniën, een rede,' waarin hij de aanwezige autoriteiten^ waaronder dc ministers Bertliug, Lely en Ort, verwelkomde en op de groote eer Nederland wees, dat liet congres voor de eerste maal hier te lande bijeen kwam en waarin hij een overzicht gaf van de tot standkoming en de werking der woning wet. Na mr. Cort van der Linden's rede ver richtte prins Hendrik de eigenlijke ope ning van het eongres met een rede, waarin hij onder de eerste vereischten voor een gezonde, redelijke ontwikkeling eens volks rekende ieders beschikking over een woning met voldoende lucht, licht en ruimte en waarin liij een congres als het onderhavige van groot nut achtte voor de oplossing van het woningvraag stuk. Hierna spraken nog verschillende eer ste gedelegeerden en regeeringsvertegen- woordigers der op het congres vertegen woordigde landen, waarna het congres zijn werkzaamheden aanving. Ho f beri ch t We vernemen dat H. M. de Koningin vermoedelijk 18 September van 's Gra- venhage naar het Loo zal terugkeeren. de vergiftigingszaak te oude wetering. Heden hadden zich voor de rechtbank te Haarlem te verantwoorden F. C. J. B-, 34 jaar, arbeider te Oude Wete ring en Pietertje E weduwe van E. H. P eveneens te Oude Wetering. B. wordt ten laste gelegd, in 't laatst van April en begin van Mei zijn vader herhaaldelijk rattenkruid te hebben toegediend torn hem van het leven te berooven terwijl vrouw P. eveneens wordt beschuldigd herhaal delijk haai- man rattekruid te hebben toe gediend, waarbij B. liaar behulpzaam was Beide slachtoffers zijn overleden. De eisch luidde: tegen B. levenslange gevan genisstraf, legen vrouw P. een gevange nisstraf van 18 jaar de gruweldaad te mühlhausen. BERLIJN., 8 (Sept. De ,,B. am Mittag" verneemt uit Miihlliausen: de door Wag ner gewonde personen bevinden zich alle; goed. Men hoopt allen in t leven te be houden Wagner toont niet 't minste be rouw déraillement. BEZIERS, 8 April. Een militaire trein derailleerde, waarbij 1 persoon gedood en 12 gewond werden. in den balkan. BERLIJN, 8 Sept. Aan de „Lokal An- zeiger" wordt uit Konstantinopel geseind, dal bij een botsing tusschen Oud- en. Jong-Turken te Adrianopel 4 officieren, zijn gedood en 15 gewond Vr ij zinnige predikanten in I n d i Men schrijft aan de „Hervorming": „Misschien is het goed in uw blad eens de aandacht te vestigen op wal ik zou willen noemen een onrecht aan de vrij zinnige godsdienstigen hier in Indié. „Dezer dagen liet Nieuw Kerkelijk Handboek van 1913 opslaande werd ik getroffen door het feit, dat zulk een over groot getal der naar Indié benoemde pre dikanten van de orthodoxe en zelfs afge scheiden richling is. Reeds werd (naar ik meen ip. de Fakkel) gewezen op vreemde dingen die gebeuren bij het „hooren" der ^sollicitanten. Waar bij het hooren meestal enkel ds. Manssen aanwezig is en de overige leden der Indische com missie (allen orthodox) niet de moeite nemen over te komen, laat het zich ver klaren, dat door die orthodoxe commissie zooveel mogelijk de vrijzinnige predikan ten van de voordracht worden geweerd En gaat de minister van koloniën niet buiten de voordracht om dan is voor hen de kans op benoeming verkeken. „Zoo laat het zich verklaren, dat: a. van 1909 t./m. 1913, onder het or thodoxe ministerie Heemskerk, van de 9 benoemden slechts 1 van de vrijzinnige richting was'.'.'. b. van 1905 t./m. 1908, onder het vrij zinnige ministerie De Meester, van de 9 benoemden slechts 2 vrijzinnige waren, terwijl naai' ik meen in 1904 een benoe ming van 4 orthodoxen plaats had!!! „Dat is dus (ongerekend de 4 van 1904) van af 1905 slechts 3 vrijzinnigen tegen 15 orthodoxen I „Tel ik juist dan zijn van de 42 predi kanten in Indië in hel geheel 36 ortho dox en slechts 6 vrijzinnig' „Is het niet jammer dat, waai' ènvan de orthodoxe commissie èn van een or- thoxe regeering, weinig steun voor uit zending van vrijzinnige predikanten is te wachten, dat daar ook de vrijzinnige re- geering blijkbaar (onbewust) is voortge gaan met dit onrecht tc bestendigen? „Waai-, op initiatief van den heer Car- pentier Alting, de bekende Indische com missie is geslicht, waar reeds veel be langstelling en offervaardigheid komt voor deze aangelegenheid in vrijz. godsd. krin gen, daar is het wellicht goed, dat de aandacht van velen, inzonderheid der re geering, op de uitzending ook van vrijzin nige predikanten wordt gericht „Het komt mij toch voor, dat, waar de gemoederen in Inde beginnen te gis ten, juis, het oplreden van vrijzinnigen die hum? aiteit stellen boven dogma, van groot nul zal kunnen zijn." „Wat de geachte inzender meedeelt verdient zeker de aandacht" zegt de Hervorming „maar moet daarbij niet ook de vraag worden gesteld of miss- schien meer orthodoxe dan vrijzinnige predikanten zich aanmeldden f* Ken tering. Onder dit opschrift schrijft „De Vader lander', het orgaan van de Liberale Unie, het volgende Zoo ééne hervorming door de cl«?ricale cale bladen heftig is bestreden gewor den, is het wel het vrouwenkiesrecht. De „Standaard" heeft van de toeken ning van het kiesrecht aan de vrouw ijselijke tafereelen opgehangen en meer dan één anti-revolutionair heeft, als hij zich laafde aan de journalistieke lek kernijen uit de Kanaalstraat, zich waar schijnlijk reeds met ijver gezet aan een speech, waarin hij hartroerend schil dert, hoe het vreeselijke vrouwenkies recht den zittenden afgevaardigde der partij wellicht aan de waschtobbe en diens ega op heL Binnenhof zal brengen. In tal van Rechtsche organen is hét vrouwenkiesrecht bestreden met een be roep op de gehoorzaamheid, die de vrouw aan den man schuldig was, en het beroep op bijbelteksten bleef al evenmin achterwege. In „De Tijd", het roomsche orgaan, hebben ettelijke in zenders liet voor en tegen van het vrou wenkiesrecht bepleit en herhaaldelijk kon men van de tegenstanders het ar gument vernemen, dat het vrouwenkies recht in strijd is met de katholieke leer. Er komt echter kentering. Zeer hoog staande mannen in de katholieke be weging spreken zich onomwonden voor het vrouwenkiesrecht uit. We wezen er reeds vroeger op, hoe de katholieke hoogleeraar, prof. Struyc- ken, tegen de toekenning van het kies recht aan de vrouw geen principieele bedenkingen heeft en van meening is, dat dit kiesrecht niet in strijd is met de leer der kerk. In „De Maasbode" zelfs pleit mr. Wit- tert er voor, dat de katholieken alge meen mannen- en vrouwenkiesrecht in hun program zullen opnemen Het sterkst bewijs der kentering lijkt ons evenwel het optreden van mon seigneur dr. Alexander Giestreno, pause lijk prelaat en lid van het Hongaarsche parlement 'voor (de (Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht Juist als katholiek geestelijke acht dr Giestreno bet zijn plicht de vrouw te steunen in den strijd tegen haar onder drukking. In de redevoeringen, die hij te Amsterdam en in Den Haag hield, weer legde hij met treffende argumenten de bezwaren, die onze lezers bij herhaling in clericale bladen hebben aangetroffen Het lijkt ons niet zonder beteekenis, dat juist thans in ons land invloedrijke katholieke stemmen zich ten gunste van het vrouwenkiesrecht verheffen. Rome heeft steeds een zeer opmerkelijk aan passingsvermogen getoond. Van het ge drocht met het waterhoofd, dat huis- manskiesrecht heet, hebben massa's ka tholieken reeds meer dan genoeg Dat meerderen zich beijveren hun partij ook voor het vrouwenkiesrecht te win nen, is niet zonder beteekenis. Men kan zich daarover slechts verheugen. Juist daardoor zullen de oogen van velen opengaan, hoe hol en zinledig de zalvende driestarretjes zijn, waar mede de Kanaalstraat de noodige her vormingen voortdurend tracht tegen te houden Zaterdagavond heeft de Nederland- sche Zangersbond op het ruime plein voor het Huis ten Bosch een serenade aan H. M.« de Koningin gebracht, welke door Willem Mengelberg geleid werd, wegens ongesteldheid van den aanvankelijk aan gewezen leider, den heer Henri Völlmar, directeur van de Koninklijke Zangvereeni- giog- een volksweervlag. Op Donderdag a.s. zal de vereeuiging Volksweerbaarheid aan den burgemeester van Amsterdam en aan den commandant in de stelling Amsterdam een zijden Ne- derlandsche vlag aanbieden, waarin de Nederlandsche Leeuw in goud gebor duurd is. Het is de bedoeling, dat deze vlag |Op groote nationale feestdagen op d.en Westcrtoren zal worden, geheschen, en eveneens wanneer eenige vijand het land bedreigt. De plechtigheid van de overhandiging zal geschieden op het IJsclubterrein. Een groot koor zal koralen en toepasselijke liederen ten gehoore brengen; luit-gene- raal Van Heutsz zal daarna een rede uit spreken. Na de aanbieding zullen de leden van Volksweerbaarheid in optocht de vlag naar de Westermarkt brengen. Twee da mes, voorstellende den Vrede en de Weerbaarheid, zullen daarbij de slippen der onafhankelijkheidsvlag dragen;jonge meisjes zullen, bloemen strooiend, aan de vlag voorafgaan, en elf dames, voor stellende de provinciën, zullen haar om ringen. Onder het spelen van het caril lon zal de vlag dan van den spits van den Westerloren geheschen worden. Naar de Tel. verneemt is door liet bestuur der Ilollandsclie IJzeren Spoor weg-Maatschappij bepaald, dat voorlaan de beambten met Nieuwjaar een week extra-salaris zullen ontvangen.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 2