BINNENLAND. Hit de Staatscourant. Kerknieuws. Rechtzaken. Landbouw. FEUILLETON. Erfelijk belast. Post en Telegraphle. Verschillende Berichten ingezonden Hededeelingen. DE JONG'S Hagelslag- Chocolade. prato«d, win,- eabala Iele ge- b, o. tain, litzickt 'cmfl e koop pet alt wen hai~ jroite» t re-ar mooiste ïdiicbt- n com- srsohil- l koop- Vrijdag 29 Aug. 1913, no. 202. Bij Kon. besluit. zijn benoemd tot leden van den Pensi oenraad voor de geineenlc-ambtciiarort mr Th. II. de Meester, dr. J. Coerl, mr, J. A, Loeff, Jhr. mr. S. Laman Trip, resp. lid cn voorzitter en leden van den Pen sioenraad voor burgerlijke ambtenaren en van den militairen Pensioenraad, en mr L. A- Byb«au secretaris van de ge meente Delft; tot voorzitter van den Pensioenraad voor de gemeenteambtenaren mr. Th. II de Meester, voorzitter van den Pensi oenraad voor burgerlijke ambtenaren en van den Militairen Pensioenraad - Te Ou d-V ossemcer is de nieu we houten hulpkerk gereed gekomen, zoodal Zondag a s. de dienst weer gehou den kan worden. Er zijn ongeveer even veel zitplaatsen als in de oude kerk, die nu lialf September zal aanbesteed worden om te worden gerestaureerd, waarvoor 10 maanden werk wordt geschal. Gereform kerken. Bedankt voor Kampen S Dalamn te Delfshaven. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare lagere school no. 1 te S l. Philipsland heeft zich slechts één sollicitant aangemeld. Op 5 September a s, zal voor de rechtbank te Zierikzce behandeld worden de zaak tegen A J. van den H landbouwer le Noordwelle, thans gedeti neerd, beklaagd van poging lot doodslag op E. J. S., zonder beroep, wonende le Noordwelle In deze zaak zijn gedagvaard 10 getui gen, waaronder 3 deskundigen. Sedert eenigen tijd heerscht le S t M a a r t e n s d ij k in tamelijk erge mate de vlekziekte onder de varkens Wij wachtten eenigen tijd hiervan melding te maken ten einde een beter overzicht over hel verloop le hebben mei betrek king tot de kwestie van inenting Thans, nu reeds een betrekkelijk groot aantal door de ziekte zijn aangetast, kan ge constateerd worden, dal al de ziekte gevallen zijn voorgekomen bij niet inge ente varkens. Van de ingeente werd lol nog toe geen enkele door vlekziekte aan getast. Bij een landbouwer stierven er voor ongeveer f800 Vele zieke varkens worden verkocht en naar Brabant ver voerd. Roman van KLARA IIO F EIt 33. Bij Kon. besluit is, met 1 Sept., bevor derd tot hoofdcommies der posterijen, II Vogel, thans commies der post. le lel Donderdag is in het gebouw van hol tegenwoordige politiebureau der tweede afdeeling aan de Nieuwe Haven, in Den llaag, de gedenksteen geplaalsl ter her innering aan hel feit. dat genoemd huis indertijd word bewoond door Graaf van der Duvn van Maasdam, hel Kd van hel beroemde driemanschap. KINDEREN EN BIOSCOPEN. De Roltcrdamsche gemeenteraad hooft gister zonder beraadslaging aangenomen, een voorstel der commissie voor de straf- •erordeningen om te verbieden dal kin deren worden toegelaten lol de gewone voorstellingen in bioscopen Voor speciale kindervoorstellingen zullen alleen films gebruikt mogen worden die door de po litie zijn goedgekeurd. EEN KRANS OP HET GRAF VAN DE RVYTUR. De N. R. C. schreef gisteren: Vanmorgen hebben <le commandant van het Braziliaansche opleidingsschip „Benjamin Constantvergezeld van zijn adjudant, oen 7-tal officieren 'en den waarnemende» vice-consul van Brazilië r. M. A- van Boovcn, zich per auto naai de Nieuwe kerk op den Dam te Amster dam begeven om een krans te leggen op het graf van De Ruyler. Ds L'. Heldring sprak den commandant toe namens de sub-commissie van do Nieuwe Kerk en betuigde in enkele woorden zijn diepge- vocldcn dank voor de liuldc onzen admi- aal De Ruyler bewezen. Zijn graf, ging spr. voorl, is versierd met tal van kran sen, o. w. die van II. M, de Koningin, van Z. M den Keizer van Duilschlaud, van Hongarije, Denemarken eti van verschil lende volken van Europa, waar ondeiv scheidene zeer nauwe betrekkingen had den met De Ruyler en die daardoor hun ne gevoelens van dankbaarheid uitten voor den illustren overledene. Ook de krans heden door u gelegd, heeft bijzondere waarde, omdat zij komt uit een ander werelddeel en een land, dat hier nog niet vertegenwoordigd is. Het is om die reden, dal wij. deze onderschei ding des te hooger stellen. Spr. hoopte, dat de herinnering aan de groole daden van dezen zeeheld den commandant, de officieren en de gehccle Braziliaansche viool mol tienzelfden moed en dezelfde dapperheid zou bezielen, waarvan De Ruyter zoo dikwijls bewijzen heeft gege ven, die viel voor zijn vaderland en dit lol eer van uw vlag en lol roem van uw land. De adjudant van den commandant dankte voor de woorden van den spreker en zeide, dat hij het lot een eer rekende namens de geheele Braziliaansche vloot om hier een krans le mogen neerleggen. De luitenant ter zee 2e klasse, D. de .Tosselin de Jong. dankte namens dc ge heele Nederlandsche vloot voor de hulde, onzen groeten zeeheld bewezen.' Het van Rotterdam uitgaande Engel- sclie stoomschip „Aden" is naar de N. R C. meldt, Donderdagmiddag, doordat het uit het roer liep, /ter lioogle van het .Char- loische hoofd op de rivier aldaar in aan varing gekomen met de sleepboot „Fre da Drughorn", welke de met ijzererts ge laden Rijnaak „Drughorn 60" stroomop waarts op sleeptouw had De sleepbool werd ter hoogte van de machinekamer gegrepen door de schroefbladen van stoomschip „Aden" waardoor zij belang rijke schade kreeg en bijna onmiddellijk zonk, inadat men haar met den 'kop op hel Charloische hoofd liad gezet De kapi tein, de machinist en de dekknechl had- De door dit zachte licht bestraalde wolken blonken verheerlijkt als hoogge bergten bij het ondergaan der zon, liet oog zag door heldere ruimten ais in we relden van vreemde godheden En le mid den daarvan, in het rijk des geesles, dal hel aardsche overwonnen heeft, steeg het heldere niaanhceld, in volle pracht, slroo- men van licht neerwerpend op dc don kere wereld, omhoog, omboog in zaligen nacht -Voorovergebogen met haar slanke han den om baar knieën geslagen zat zij met wijd opengesperde oogen naar hel won derbare licht te staren. De maan spon zilveren draden uit hour als metaal glan zend haar. haar peinzend gelaat 'had een afgetrokken uitdrukking van ernst, droefheid en reinheid Zijn arm beefde. Waar was haar ziel nu? Op welke ster? Zij was de zijne. Zij zou hem loebehoorcn met eiken vezel, elke gedachte zooals zij daar zal, te- geu iiem aangeleund en toch ver van hem af. Al de hartstochtelijke teederheid, die hij voor haar gevoelde overweldigde licm. Hij bracht haar ineengelegdc handen aan zijn lippen. En plotseling boog hij haar hoofd achterover en kuste haar op den mond Haar lippen braken open als een knop, hij drukte zijn mond op haar tan den. Hij Irolc haar vaster aan zich Haar wang lag aan zijn wang. Haar hart aan zijn hart Haar hoofd zonk op zijn schou der. Haar oogen openden zich wijd. Zijn ge laal was bleek van onderdrukten harts tocht. Een rilling voer de jonge vrouw door de leden. Zij sloot haar oogen Zij was geheel onder den machtigen invloed van hel oogcnblik. Tol in haar fijnste ze nuw voelde zij al het vrceselijke van wat men liefde noemt. O en die angst voor den ouden vloek! Plotseling weende zij zacht aan zijn liarl en riep wanhopig „Neen, dat mag niet, dat kan niet!' Ilij drukte haar aan zijn borst „Wees kalm, ik ben bij je". Maar zij beefde over haar geheele li chaam. Hij keek haar verbaasd aan. Wat was dal? Zij sloeg haar armen om zijn hals en verborg haar hoofd aan zijn borst Wat was dit zonderling. Alsof zij bij hem be scherming wilde zoeken voor hemzelf Hij zei, zoo kalm als het hem mogelijk was: „Daar steekt iels achter. Je bent in den iaatsten tijd veranderd. Ik smeek je, bog gelegenheid om op den wal le sprin gen. De Rijnaak Drughorn 60. met welke de Aden vervolgens in botsing kwam sloeg lek en wordt door hulp verlecnende sleephooten met pompen drijvende ge houden Het remmingswerk aan het Char loische hoofd is mede oenigszins bescha digd. De Aden heeft twee schro'efbladpn ■erspeeld. Een man le Amsterdam, die als ver dacht van inbraak, door de politic ge zocht werd, ging er vandoor toen hij de politic zag naderen. Hij werd 'gegrepen knaar had te voren kans gezien een lasch in een sloot nabij de Rustenburgcr- slraat te werpen. De politic heeft die sloot afgedrcgtl en ten slotte de lasch gevonden, die een zilveren Ihecpot en •cl gouden sieraden bleek te bevatten Men zal nu Irachlen de herkomst vast le stellen. Vlak bij de sloot kampeerden Zigeu ners ,die natuurlijk heel verbaasd maar toch spijtig die schallen door de politic uit dc modder zagen op halen. Woensdagvoormiddag ontstond er oneenigheid lusschcn de echtelieden E te Glancrbrug, over de geringe verdiens ten van den man. Ten slotte werden man en vrouw handgemeen en laatstge noemde zoo ernstig mishandeld, dat zij 's avonds nog niet weder tot bewustzijn was gekomen Gevaar voor het levens behoud der mishandelde vrouw, die in zwangeren toestand verkeert, is niet uit gesloten. De man, 36 jaar oud, die meermalen misbruik van sterken drank maakt, is ge arresteerd. Tel, CIIR. DRANKBESTRIJDING. Donderdag is te Arnhem hel congres van chr. drankbestrijding geopend Dr. J. R. Slotenmaker de Bruine heette dc aanwezigen welkom, onder wie ver tegenwoordigers van onderscheidene ker ken en vercenigingen, de inspecteur ter rcclasseering, de inspecteur en adjunct- inspecteurs tot naleving der drankwei, en medestrijders uit het buitenland. Mej. II. W. Crommelin van Zeist sprak over den stand der christelijke drankbe strijding in Nederland, dr. J. R. Slolema- ker de Bruine over de kerk en hel alco holisme. De middagzilfing was verdeeld in drie sectievergaderingen. Dc eerste afdeelingwas: Het kind en het alcoholisme, ouder leiding van dr. J 11. Gunning, schoolopziener te Amster dam. De heer II Gordeau Jrdirecteur ■an Kiriderzorg le Amersfoort .sprak over het onderwerp: De kinderwetten en de alcohol. Daarna kwam aan de orde het Chr onderwijs en het alcoholisme, inleider de heer J H. Franken, directeur van de Ilerv. kweekschool te Zwolle. In de tweede afdeeling: Maatschappij eii staal, onder leiding van mr. V. II. Rutgers, lid van de Tweede Kamer, te Hilversum, heeft dc heer H. Amelink van Enschedé gesproken over verkorting van arbeidsduur en drankgebruik. De heer J Huizinga burgemeester van Terneuzen, leidde in: Politie en geheelonthouding De derde afdeeling was gewijd aan inwendige zending en alcohol, en werd geleid door ds. C Beets van Arnhem Het onderwerp De Zeeman en de drink gewoonten werd hier ingeleid door jhr. S. B. Orlt van Rotterdam Hel onderwerp: De diacones en de ge heelonthouding werd ingeleid door zuster M. v. d. Bcrgh van Heusden. EIND GOED, AL GOED. In een nederrijnsch dorp bij Wezel herdenkt sinds onheuglijke tijden schuttersgilde jaarlijks haar stichlingsdag met een wedstrijd in het schieten op den vogel Toen dit ook thans weer gebeuren zou, verbood de burgemeester, dien wed strijd te laten doorgaan, daar het schie ten met buksen zonder een kogelvanger niet meer veroorloofd is Dat besluit ver wekte een hevige opwinding Men kon het zich niet verklaren, daar achter het doel een vrij en niet begaan weiland ligt. W geus den geringen tijd, die nog voor liet vastgestelde begin van het feest over bleef, was mon niet in dc gelegenheid nog een kogelvanger le doen aanbrengen. Op de vervolgens ingediende bezwaren kwam gelukkig ten antwoord, dat men oor ditmaal liet verbod niet zou hand haven. De vreugde daarover was echter maar van korten duur. Op den vooravond van hel feest kwam een nieuwe verordening van den burgervader er mag niet met scherp gescholen worden Nu was goede •aad duur. Besloten werd, toch le schieten. I)it oproerig besluit moet nog lor ken nis van den burgemeester zijn gekomen, want hij zond een polilie-agcnt om voor dc uitvoering van liel verbod zorg te dra gen. Daarop begon onder algcmocnc vroolijkhcid het schieten met een handboog. Naar volgens de „Köh Ztg dc medeleden verzekerden, waren zo met hel verloop van hot prijsschieten buiten gewoon in hun schik en dankten ze do overheid, dat deze er op de genoemde manier zorg voor had gedragen de goede, oude gewoonten niet te laten uitsterven HET WEER IN HET BUITENLAND. Uit Engeland, België, Frankrijk en Duilschlaud wordt zonnig en warm weer bericht. Plaatselijk hebben zich oiiwoers- verschijnselon voorgedaan In Schotland en in hel Iiooge Noorden heerscht somber weer. Ook daar liggen dc temperaturen hoog. In Ooslcnrijk-Hongarije en Zwitserland heerscht veelal zonnig en tamelijk warm weer. Kort Kamerverslag. ZIJ, DIE NOG EEN ABONNEMENT WENSCIIEN OP IIET KORT VER SLAG DER 2e KAMER, GELIEVEN TEN SPOEDIGSTE, ONDER TOE ZENDING VAN HET VERSCHULDIGDE BEDRAG AD ZESTIG CENT, HUN- ADRES OP TE GEVEN AAN DE ADMINISTRATIE. stel vertrouwen Zij drukte ziju arm. „Ik kan liel niet zeggen. Bespaar mij dat Goddank, dal je het niet weet. Een vrceselijk vermoeden kwam bij hem op Bijna ruw maakte hij zich los. „Jc zult spreken!'1 Dat klonk hard en kort. Haar trots kwam boven. „Je zult ine niet dwingen." Zij werd dadelijk weer zacht: „Ter wille van je zelf Hij stond voor haar, tegen het hoog opgeschoven raam van de veranda Dc struiken achter hem teekenden zich in scherpe zwarte omtrekken legen den zil veren hemel af zooals dat licht tee- kende geen schilder uil den tuin steeg een reuk van vochtige aarde op. En voor al dal witte, looverachlige licht Zij zal in den witten rieten stoel, met haar handen op de zijleuningen. Heur haar glanzend legen dc groene bladplan ten op den achtergrond, haar gelaat wit in den maneschijn. Hij zei langzaam- „Wal bedoel je met die woorden? Waarom wil je mij ontzien? Ik ben een man." Haar oogen waren donker van opwin ding. Zij keek hem angstig aan. „Vraag mij niet Hij vroeg echter weer „Het betreft mijn familie?" Zij wendde zich af. Hij boog zich over haar heen, zijn Een nieuwe Chocolade voor de Boterham In bussen van r 1 Kilo/1.80 H Kilo 1- H Kilo 0.55 1 Ons 0.24 s plaatsen en koestert hel de hoop, dat hiertoe in 1905 de gelegenheid zal wor den geopend van wege het Burgerlijk Armbestuur. Aan de hoeren L. Duvekot en T. H Siemelink werd dank gezegd voor hun voorlichtingen bij liet ontwerpen van de teekeningen en hun vele bemoeiingen voor het hekomen van de liglenten. Blijkens het uitgebracht jaarverslag be droeg op 31 Pee, 1912 liet aantal leden 382, levens werd hierin vermeld, dat van de verplegiiigsarlikelen een goed gebruik was gemaakt, welke artikelen weer wer den vermeerderd. Aan het Burgerlijk Armbestuur wordt een bizonder woord van dank gebracht voor den verleenden geldelijken steun aan de afdeeling. De rekening over 1912 werd goed gekeurd cn vastgesteld in ontvangst op f 1301 45 en in uitgaaf f408.49, goed slot f895 96. De bcgrooting voor 1913 werd vastge steld in ontvangst en uilgaaf op f 435 met een post van f 12.50 voor onvoorzie ne uitgaven. De behandeling der agenda voor de al- geineene vergadering van de Verceniging Zuid-Beveland „Het Groene Kruis" gaf weinig of geen aanleiding tot bespre kingen Tot afgevaardigde van de afdeeling naar deze vergadering werd benoemd de lieer A. C. Boluijt en tol plaatsvervan ger de heer L Duvelcol Cz. De verceniging Zuid-Beveland lelde op 1 Jan. 1913 twintig afdcelingen met 4250 leden. Tot bestuurslid der afdeelin'g Goes •erd herkozen de heer W. N. G. Coenen met op 1 na afgemeeitc stemmen en ge kozen in de vacature de lieer L Duve kot Cz. Door hel bestuur werd vervolgens de verandering van den regenbak der af deeling cn een ijskelder in bespreking ge bracht Alvorens een beslissing hierover te nemen werd het bestuur gemachtigd een begroeting van de kosten voor dit plan te laten maken, om in een volgende ver gadering een besluit te nemen. Hierna werd de vergadering gesloten. GROENE KRUIS GOES. Donderdag hield de afd. Goes van „Hel Groene Kruis" onder voorzitterschap van den heer W. N G Coenen een verga dering, die werd bijgewoond door 3 be stuursleden en slechts 5 gewone leden Medegedeeld werd dat door een bij drage van f 500 van hel Burgerlijk Arm bestuur de afd in staal werd gesteld 4 liglenten voor tuberculoselijders aan le schaffen, waarvan er 1 in gebruik is ge nomen Waar gebleken is dal er veelal gebrek aan ruimte aan de woningen van de pa tiënten is voor het plaatsen van liglen ten, zou bet bestuur het wenschelijk ach ten, (de ligtenten op een terrein te kunnen ONAFIIANKELIJKIIEIDSFEEST TE AXEL. Donderdag werd le Axel het onafhan- lijklieidsfeest gevierd Reeds dagen te voren waren de bewoners van alle stra len en buurten ijverig in de weer ge weest, om alles zoo netjes mogelijk te versieren, zoodat de gemeente op de beide feestdagen een recht feestelijk aan zien had. 's Morgens zes uur werden de feesten geopend met salvo's (<loor da schietvereeniging „Prins Maurits" op ver schillende punten van de stad; verder door het luiden der klokken gevolgd door kanonnade In den voormiddag werden de armen bedeeld en van 9 tot 10 uur werd de feestrede gehouden door de predikanten J B T. Iliigenholtz, J H I.ammertsma en Chr Bruins. Hierna werd door ruim honderd jongens en meisjes de klepper - ïnarsch uitgevoerd met begeleiding van hel muziekgezelschap „Concordia" Des namiddags één uur werd een rijk gccoslumeerde historische optocht gehou den, voorstellende den intocht van Wil lem van Oranje als souverein vorst te 's Gravenhage in hel jaar 1813 Aan de zen optocht namen ruim 200 personen deel. De stoet werd opgesteld aan de Brug (Kinderdijk); op de markt had de ontvangst plaats van den Prins op het stadhuis. Aldaar werd een rede gehouden door den voorzitter van de feestcommis sie, den heer Ph. J van Dixhoorn Hierna sprak de ecre-voorzitter, de burgemeester L J den Hollander, een woord van dank aan de feestcommissie; aan da Axelschc Courant" voor de bereidwil ligheid om zijn feest-arlikel te plaatsen en aan do burgerij voor haren steun en medewerking bij dit feest- Een tele gram van hulde werd verzonden aan H M. dc Koningin Vervolgens werd de Prins verwelkomd mond op haar wang- „Weet je alles' De jonge vrouw had een gevoel ,alsof zij een slag kreeg Zij keerde zich om en boog zich ver achterover „Je hebt het geweten?!" Hij hield haar in zijn armen vast „lk weel hel al lang, het heeft mijn jeugd vergiftigd En plotseling voelde hij, dal haar lenig lichaam zich loswrong, hem met onge kende kracht van zich stiel als iels vreemds, iels afschuwwekkends Hij hield haar handen vast. „Antoi nette!" Haar oogen brandden Zij siste hem door haar tanden toe, in afgebroken toon- looze woorden en toch met al de kracht van den hartstocht- „Als je een man van eer bent, laat je mij losl" Zijn gezicht werd als versteend. Hij liet liaar los. Zij slond op „Dat kom ik nooit te bo ven! Nooit! Je hebt hel geweien nu is hel uit Hij bleef stom Hij kou zich in haar toestand verplaatsen, want hij herinnerde zich, hoe hel hem indertijd had getroffen. Ook hij had geraasd, was in opstand ge komen, hoe vele jaren had hij niet noo- dig gehad om te loeren vergeten. Zij ging voort: „Ik heb het gehoord meedoogenloos is het mij verteld. Ik heb het aanvaard Dat was hooger macht. Jij waart er onschuldig aan Ik was er slechts op bedacht, dat jij het nooit zoudt te weten komen, ik wilde je onkundig laten van al liet vreeselijke En jij hebt het geweten, hebt mij bedrogen in mijn 'eerste recht als vrouw, je hebt de vlekkeloos heid van de familie geschonden, die ik met jou moest voortzetten .waarvoor ik mijn leven, mijn bestaan in de waag schaal stel als een roover ben je inge broken mijn kinderen zijn Zij kon het niet uitspreken. Zij werd onrechtvaardig, kende geen maat in haar ontzetting Ilaar geheele natuur kwam in opstand Hij had in hel volle bewustzijn van het verleden haar getrouwd, haar ge dwongen, hem de kinderen te schenken, half van gezond, met strengheid zuiver gehouden bloed, half van het schuim der menschhcid, van misdadigers en cerloo- zen een vreeselijk mengsel, de hoogere natuur van het eene deel onderworpen aan de omlaag trekkende macht van het andere zij was niet redelijk meer, niet logisch, vergat alle billijkheid. Slechts de verontwaardigde stem van het oude, rein gehouden bloed liet zich hooren En die overstemde alles, alles Hij was doodsbleek Wat bracht dit uur aan 't licht. „Antoinette," zei hij met inspanning. „Je weet niet, wat je zegt. Je bent buiten je zelf Als ik dat niet bedacht Maar het scheen alsof alle goede gees ten haar hadden verlaten. Zwijgend ging zij hem voorbij naar de deur (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 5