Kerknieuws. Knnst en Wetenschappen, Onderwijs. BURGERLIJKE STAND. ReGhtzakes. de confrérie voor de restauratie van de schutterskamer in het Schuttershof, hier mee volgend de iijn door hem zelf bij de restauratie van de stadhuisgevel gegeven. Ook heeft hij gedurende bijna 25 jaar deel uitgemaakt van het bestuur van de brandweer, welke functie hij voor ca. 11/2 jaar nederlcgdc. Van het comité der Tentoonstelling van Kleederdrachten enz. was hij voorzitter maar zijn ongesteldheid belette hem een krachtig aandeel in de werkzaamheden te nemen. Het kenmerkende van Den Bouwmees ter was zijn voortvarendheid. Hij was een man van weinig woorden, met een dade lijk inzicht in zaken, die, had hij ze maar even doorgrond, moesten worden afgedaan Hem een vergadering te zien leiden was een genot, precies op 't aangekon digde uur viel de hamer ter opening en dan werd zonder tijdverlies de agenda afgehamerd Zoo snel ging dit wel eens, dat de leden nog op een speech zaten te broeien, wanneer de voorzitter de vergadering reeds 'gesloten had en liet is zelfs voor gekomen, dat een lid van de Kamer van Koophandel, op het prinsenkwartiertje rekenend, aan de deur van het stadhuis kon terugkeeren omdat de zaken al wa ren afgedaan Dat iemand met zoo'n sterk persoon lijk karakter ook zeer stevig stond in zijn eenmaal uitgesproken meening, en in zijn sympathieën en antipathieën, ligt even zeer voor de hand als dat anderen hem, wel eens wat buigzamer zouden hebben gewenscht Maar dat lag nu eenmaal niet in zijn aard. Een aanval van hartaandoening heeft aan dit werkzame en zoo welbestede le ven een einde gemaakt. Het lijk zal Donderdag te één uur worden bijgezet op de begraafplaats die de familie te Nieuw en St Joosland bezit. DE BEKRONINGEN OP DE TENTOON STELLING TE NELZEN. Maandagavond werd bij de sluiting der tentoonstelling te Neuzen medegedeeld de uitslag der bekroningen door de jury. De medailles werden toegekend als volgt: Bronzen medaille van II M. de Ko ningin aan A Guequicrre te Neuzen voor model stoommachines en brandspuit, zil veren medaille van het bestuur der Z - iVlaamsclie tramwegmaatschappij aan O van Darame voor een miniatuur electri- sche centrale, zilveren medaille van den heer Fruijtier, lid der Tweede Kamer, aan A, D. Berwaldt voor model schepen; verguld zilveren medaille van de ge meente Ter Neuzen aan Th. Bauwens voor houtsnijwerk; verg zilveren medail le van jhr. De Muralt, lid der Tweede Kamer, aan A. A. van Wijck, voor schil derwerk; bronzen medaille aan G. Bru- ning voor teekenwerk. .Voor handwerken werden medailles toegekendverguld zilveren med aan mej A. van Pienbroek, zilveren med van deu heer Vorsterman van Oyen, oud lid der Tweede Kamer, aan mej Jaca. Ie Nobel te Oostburg; zilveren med van deu Commissaris der Koningin in Zee land mej. S. A. Kaan-de Vlieger te Hoek; verder bronzen med aan mej. M. E de Kiewit-Eijke te Zlerikzee, M S. Ie Nobel en Elsa Standaert Voor ingezonden curiosa werden me dailles toegekendde bronzen med. van Z K. H. Prins Hendrik aan A I. Retel, verg. zilv. med. van den lieer Van Rompu, lid van Ged Staten, aan mr. Ph. J. van Blaricum te Hulst; zilv med van mr. Dieleman, lid der Prov Staten, aan de familie Rochat, zilveren med van den heer Huizenga, burgemeester, aan A G. I F. Schagen van Leeuwen; verder bron zen med aan II. Polano, te Den Haag en dr. Godee Molsbcrgen Voor floralia werd de zilveren med. van den heer Hombach, lid der Staten toegekend aan mej. M. Appel en een bronzen med aan Tony Spruitenburg. Aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij werd voor hare inzending toegekend de zilveren med van den heer IJsebaert, lid der Staten De bekroonden bij wier naam geen woonplaats is vermeld wonen te Neuzen Behalve voornoemde medailles werden ook een groot aanlal diploma's toege kend. De uitreiking der prijzen werd voor afgegaan door eene toespraak van de pre sidente van het comité, mevr Spruiten- burg-Buijze, die met voldoening wijzende op het succes dal met de tentoonstelling bereikt is, allen dankte die er aan hebben medegewerkt. De tentoonstelling werd gesloten door den heer J. A. San Rompu, die het comité gelukwenschle met het behaalde succes. De feestzaal was dezen avond geheel gevuld met belangstellenden. De avond werd opgeluisterd door het muziekgezelschap „De Vereenigde Werk lieden", terwijl het gemengd koor onder leiding van den lieer C A van Fraaijen- hove aldaar de canlale's uitvoerde die jl. Vrijdag op de Markt zijn gezongen. Alg. Syn. Ned. Iierv. kerk. De synode lieeft na een langdurige be handeling een reglement op de vorming van buurtgemeenlen aangenomen. De gemeenten, die gesplitst kunnen worden, zijn die met meer dan één pre- dikanlsplaats en meer dan één kerkge bouw. De indeeling in Buurtgemeenten ge schiedt bij besluit van den (Algemceuen) Kerkeraad, het college van kerkvoogden gehoord De centrale gemeente wordt bestuurd door den centvalen kerkeraad, die de be voegdheden en de verplichtingen heeft in de Reglementen aan den Algemeenen Kerkeraad toegekend en opgelegd, be houdens het bepaalde in de volgende alinea Do buurtgemeenlen worden bestuurd door de buurlkerkeraden, die de be voegdheden en de verplichtingen hebben welke in het plaatselijk reglement op hen zijn overgedragen Dit reglement zal o. m. bepalen a. het aantal leden waaruit elke Buurt- kerkeraad zal beslaan, met dien verstan de, dat de leden dezer kerkeraden te zamen den centralen kerkeraad vormen; b. de bevoegdheden en verplichtin gen, welke van den centralen kerkeraad geheel of gedeeltelijk op de Buurlkerke raden worden overgedragen, c. de uil die bevoegdheden en ver plichtingen voort vloeiende werkzaamhe den der Buurtkerkeraden. Geen bepalingen mogen worden opge nomen waardoor dc diaconie-goederenen fondsen alsmede de kerkelijke goederen en fondsen van de oorspronkelijk niet in gedeelde gemeente zouden ophouden ad ministratief een eenheid te vormen. Be treffende laatstgenoemde goederen en fondsen worden geen bepalingen opgeno men dan na overleg met de kerkvoogdij. Zijn naburige gemeenten tot een cen trale gemeente vereenigd, dan blijven haar diaconie-goederen en foudsen ten haren name, maar worden beheerd dooi de diaconie van den centralen kerkeraad Ook hare kerkelijke goederen en fondsen blijven ten haren name Het Reglement werd met algemeene stemmen aangenomen en zal aan de hoof delijke stemming der Prov Kerkbesturen worden onderworpen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ond-Beijerland, dr J. Goslinga te Utrecht; te Mijnsheerenland, II Bakker te Koudum. Benoemd tot predikant bij de Herv. gemeente te Paramaribo ds. J W. C. Ort te Aardenburg Bedankt voor Angeren B. Osinga te Elden bij Arnhem, voor St. Jacobi-Paro- cliie II. N. IJsbrandy, cand. te Leiden Gereform. kerken. Beroepen te Gameren N. Diemer te Dronrijp, te Zevenhuizen J. B Jansen, cand te Kampen. Bedankt voor Her wijnen A. Voogel te Puttershoekvoor 's-IIertogenbosch dr. J. G. Geelkerken te Epe (Gld Doopsgez, Gemeente. Aangenomen naar Ilolwerd en Blija G. A. Hulshoff te Terliorne. Dr. H J Kiewit de Jonge heeft Maandag op de tentoonstelling te Gent op een druk bezochte bijeenkomst pen voordracht gehouden over „Mijn herin neringen uit Zuid Afrika." De huldiging van Hugo V e r r i e s t. Zondag heeft te Ingoyghem de groote huldiging plaats gehad van den ouden priester. E11 het is een huldiging geweest, die nog indrukwekkender was dan al wat de Vlamingen tot nu toe deden ter huldi ging van hun groote zonen. De huldiging bestond uit twee deelen. Allereerst trok een stoet van vereerders langs de woning van Verriest, die op een verhooging staande de betooging langs zich zag gaan. Hoe die stoet er uit zag leze men uit een beschrijving die het „Hand. van Antw" er van geeft Vier bazuinblazers, met helm en ma liënkolder .sterke stoere mannen, wier pen hun vroolijke feestklanken over 't dorp De stoet was dam-'. Boeren, op stevige, kolossale paarden, waaronder de zware Korlrijksche, open den den stoet. Vlaggen wapperden, mu ziek speelde, gejuich weerklonk. Een grijze boerenheer, tien maal ze ven in jaren ,met den ouden hoogen hoed op, geschoren dat geen haartje meer te zien was, met blij gelaat gezeten op een volbloed draver, werd bijzonder opge merkt. 't Was er een van den ouden eed. Daarna studentengroepen .geestdriftig, met glansendc, gloeiende koppen, luid op, uit wijd geopende monden hun kreten van jubel en van hulde uitstootend, zwaaiend met petten, hoeden, vlaggetjes. Eu de brave Verriest zag tot tranen toe ontroerd hel knapenschap na; de opper ste vreugde sloeg hem in purperen gulp nam* de wangen Hij was om te barsten van geluk, 't Was zijn werk dat hij zag, 't werk van zijn halve eeuwschen arbeid Al die oprechtheid, die liefde, die Viaamschgezindheid, 't was zijn werk. Die ontelbare groep van studenten, waaronder vele j onge-prieslers, was de opwekkendste van gansch den stoet. Het was een ovatie zonder einde. Een zingen, een blijheid die velen tot tranen roerde en ik zelf, die zooveel geestdrift reeds bijwoonde werd koud lot in de wortels van mijn haar. Het zicht van den stoet^ die langzaam als een processie* met hetzelfde geloof, den berg opkronkelde was iels eenigs De bazuinblazers waren den feesteling reeds voorbij toen hel staartje van den stoet nog te Vichte aan 't spoor stond. Een uur lang, een volle geslagen uur. De gele vlaggen wapperden als gouden harten boven de scharen uit. De Leeu wen dansten! Daar kwam Antwerpen, met zijn ontel bare vlaggen prachtige vaandels, vrij uit wapperend in den wind, vurig hun longen uitzingend, met de keurbende van Ne- derduitsclien Bond, Liberalen Vlaam- schen Bond, VI. Wacht en Verbond der maatschappijen aan het hoofd Vijftien honderd man sterk, een gansche zee van joelende menschen, een boseh van vaan dels, gele leeuwenvaaudcls, katholieke strijdvlaggen, blauwzijde liberale vaan dels, alle kleuren dooreen, vrij, eerlijk, in een en dezelfde betrachting. Daarop dc groep van Gent, meer dan duizend mannen sterk, waaronder ik op merkte den grijzen professor der univer siteit Vercouilie, bleek, ontroerd, den pastor voorbijgaande met zulke dankbare bewondering dat de vreugde mij als een vlam naar 't harte sloeg. Bij een groep Bruggelingen stapte priester Fonteyne en zijn groet werd door Verriest hartelijk beantwoordt. O ,wat was ons volk „scone" vandaag, in die eensgezindheid, schoon door den drang van hun éénige betrachting, den man van het „scono Vlnemsche volk" te huldigen. Dan volgden weer gansche scharen boeren, kaalgeschoren met taaie gezich ten, en daar lusschen zwaar gebaarden, zooals men Scaldis afbeeldt, grootsch, sterk, prachtig Later nog kwamen de rederijkers met De Violieren van Antwerpen aan het hoofd. De purperen bloemen van hun vaandel bloeiden hoog uit in 't gouden licht van de zoon. Het was prachlig, prachtig! De stoet werd gesloten door de mu ziekmaatschappij van Vichte, die voor des pastors woning dc Rubenscantate speelde en toen, den Nederlanders ter eere, het „Wien Neerlandsch Bloed," Treffend en verheugend was de ontel bare groep dames die in 'tstof der bane en de warmte der massa den ganschen langen weg aflegden, dames met prach tige toiletten, mooi van leen eu schoon van oog. Zij waren niet dc minst gcest- drifligen. Waar de schoonheid en de Vlaamsch-gezindheid gehuldigd werden moesten zij wezen En daarna volgde het tweede deel de huldiging op een hoog gelegen weide, waarheen de stoet was getrokken, en waarheen ook Verriest kwam, in een auto, vergezeld door Aug. Vermeylen Toen allen daar bijeen waren, met de honderden wapperende vaandels, en de duizenden vlaggetjes met den den zwarten Vlaamschen leeuw, werd daar door Ver meylen een warme toespraak tot Verriest gehouden, waarna hij hem overhandigde een naamboek en een nog onafgewerkt borstbeeld, dat in brons zal worden ge goten. Daarop werd door Verriest bedankt, en werd er een zanguitvoering gegeven en toen had in een feesttent een noen maal plaats waaraan elfhonderd personen deel namen. Dat ook daar veel gesproken werd, ligt voor de hand. Namens de Noord Ne- derlandsche letterkundigen sprak Fr. Bastiaanse* En ten slotte dankte Verriest, aan wien men geen moeheid bespeuren kon, in een geestige rede. Geslaagd voor adsp. administrateur bij de marine de heer M. J. C. Klaassen van Middelburg. 6 UIT MIDDELBURG. De Tentoonstelling. Hedenmiddag werd voor de vierde maal op het Abdijplein een ringrijderij gehouden, thans door mannen en jon gens van Arneinuiden, Westkapellc en eenige andere Walehersehc dorpen en ook door enkele Middelburgers. Het bezoek was, althans in het begin van den middag, geringer dan op de beide vorige Dinsdagen, waartoe het druilerig weer zeker schuld had. Een strijkje luisterde ook nu weer de rijderij op Daar hedenmiddag weer om 1 uur be gonnen werd,, zal- het te laat worden om den uitsl% nog in dit nummer op te nemen; wij, hopen deze dus morgen te geven v UIT VLÏSSINGEN. Baas ketelmakerij. Tot baas in de afdecling ketelmakerij van de kon. Mij. De Schede is met in gang van 1 Aug. 1.1. benoemd de heer J. F. Huser, voorheen onderbaas in die afdecling. Raadsvergadering. De raad der gemeente Viissingen is bijeengeroepen tegen Vrijdag 22 Aug. a.s., nm. 2 uur Op de agenda komen 0 a. de volgende punten voor Onderzoek geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid; concept besluit verkoop van gemeentegrond; voorloopige vaststelling gemeente-begrooting 1912; voorstellen van B. en W'. tot afwijzende beschikking op het adres van het con- gresbestuur voor kinderbescherming om subsidie, lot vaststelling van een nieuw1 reglement voor II B. S cn Handels school, tot herziening vau het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur, id. van hel reglement voor het Burger Gasthuis en Burger Weeshuis, tot regeling der jaarwedde van een aan te stellen oppas seres in het gasthuis, tot behandeling van reclames H. O DF VRIJZINNIG! HERVORMDEN. Op een verzoek van het Bestuur der verecniging van vrijzinnig hervormden te K r u in i n g e 11 om terug te komen op een vroeger besluit, genomen door de kerkvoogdij, en het gebruik van het kerkgebouw toe te staan voor het hou den van godsdienstoefeningen door een vrijzinnig hervormd predikant huiten de uren bestemd voor het houden der ge wone godsdienstoefeningen is weder af wijzend beschikt. J. J. VAN GORSEL IIzu. f Naar „de Avondster" meldt, is de heer J J. van Gorsel Hzn., die vroeger bur gemeester is geweest van Rilland- Bath, op bijna 75-jarigcn leeftijd ge storven. UIT DEN HAAG De kabinetscrisis. Naar in ambtelijke kringen sedert gis teren is bekend geworden is liet zoo goed als zeker dat de oplossing der ministe- rieele crisis niet meer in deze maand, doch wellicht in het begin van Septem ber tq wachten is, zoodat de opening van het Vredespaleis en andere plech tigheden onder het tegenwoordig bewind zullen plaats hebben. Vice-admiraal Koster. Vice-admiraal F. C. E. L. Koster, di recteur en commandant der marine te Willemsoord, heeft tegên 1 November ontslag uit den zeedienst gevraagd. De leiders der Indische P a r t ij Blijkens bij het departement van ko loniën ontvangen telegram zijn bij be sluit van den gouverneur-generaal van gisteren E Douwes Dekker, Mas Tjitlo Mangoen Kosoenio en Raden Mas Sche- wardi geïnterneerd respectievelijk te Koetang, Banda en Bangka ONVOORZICHTIG. Te Dongen liep het 8 jarig zoontje van v. d. Val spelende met het hoofd zoo hard tegen een muur, dat de dood on middellijk intrad STAATSLOTERIJ 3e klasse, 2e Iqst. Trekking von beien Dinsdag. Prijs van 1 5000 No. 20010 2000 8270 400 2655 11649 200 18798 100 6088 12735 17018 20420 PEST OP JAVA. Een regeeringstelegram betreffende de pestgevailen op Java en Madoera gedu rende het veertiendaagsch tijdvak van 30 Juli t./m. 12 dezer meldt: afdeeling Ma- lang 235 nieuwe pestgevailen 222dooden, Kediri 103 nieuwe gevallen 96 dooden, Madioen 10 nieuwe gevallen waaronder een Europeaan, acht dooden, Magean 45 nieuwe gevallen 42 dooden en in de vori ge periode nog een doodelijk geval, Ban- kalan 8 nieuwe gevallen 9 dooden in de vorige periode nog een geval en 4 dooden Berbek 16 gevallen 13 dooden. Ben- gil 8 nieuwe gevallen 6 dooden en in de vorige periode nog een doodelijk geval, Toelongagoeng 27 doodelijke gevallen, Paree 2 4, Blitar 1 en Soerabaja 11 waar onder een Europeaan. In de opgaaf over het tijdvak van 18 Juni t./m. 11 Juni jl. is tengevolge van een seinfout Magaelang in plaats van Magetan genoemd met 14 gevallen waarvan 12 dooden o DYNAMIETONTPLOFFING. HERNE, 19 Augs. Gistermiddag had in de mijn Konstantijn de Groote een on verwachte dynamietonlploffing plaats, tengevolge waarvan 4 mijnwerkers ge kwetst werden, van wie een ernstig. DE BALKAN. Rusland in actie. KONSTANTINOPEL, 19 Augs. (B. Z. am M.) Er loopen hier over de voorne mens Van Rusland inzake de kwestie van Adrianopel allerlei onrustbarende geruch ten. De Por te vcmam van haren gezant te Petersburg, dat aldaar gisteren jeen buitengewone ministerraad over de kwes tie werd gehouden. St. PETERSBURG, 19 Augs. (B Z am M.) De Russische minister van buiten- landsche zaken heeft heden een onder houd met den tsaar. In dit onderhoud zal beslist worden of Rusland al dan niet mi litaire maatregelen zal nemen om de Adrianopel-kwestie o ple lossen. St. PETERSBURG, 19 Augs. (Figaro) De opmarsch der Turken op Boelgaarsch gebied heeft hier groote ontevredenheid verwekt. Men verwacht een afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Pe tersburg en Konstantinopel Terugdrijven der Boclgaren. KONSTANTINOPEL, 19 Augs. Bij Mel- vik zijn dc Turksche troepen door Boel- gaarsche benden aangevallen. Deze moes ten ten slotte na een hevig gevecht, waar in zij zware verliezen leden, terugtrekken. Boclgarije en de vrede. SOFIA, 19 Aug. De Boelgaarsche mi nisterraad besloot den vrede van Boe karest te ralificeeren. MEXICO EN DE V. S. MEXICO, 19 Aug. (ffand.) De ACexi- caansche minister van binnenlandsche za ken heeft gisteravond officieel verklaard, dat Mexico de Vereenigde Staten tot mid dernacht tijd had gelaten om de Mexi- kaanscher egeering te erkennen De minister wilde zich er niet over uitlaten wat de gevolgen van een weige ring uit Washington zouden zijn. Vast staat evenwel dat alle betrekkingen tus schen beide republieken verbroken zou den worden STOOMSCHIP VERGAAN. NEW-YORK, 19 Augs. Volgens een telegram uit Juno in Alaska is het stoom schip „State of California" Zondagmorgen in de Gambierbaai vergaan 25 passagiers en 27 leden der equipage zouden ?ijn verdronken. Het stoomschip stootte in volle vaart op een klip en zonk onmiddellijk. (Ver scheidene passagiers le klas konden zelfs niet meer gewekt worden. De kapitein en 40 man konden zich op vlotten redden. De mail, die het schip aan boord had ging verloren. THERMOMETER EN VERWACHTING. 18 Aug. I hermnmoter alhier 8 u. vm. 62 ■r., 12 u. 62 gr., 3} u. nm. 65 gr. Telegrafische mededeeling van bet Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgeni ie waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 770.1 te Bodo. Laagste 755.3 te Wisby. Verwachting tot den avond van 20 Aug. meest zwakke winden uit Noordelijke richtingen, betrokken tot half bewolkt weinig of geen regeD, zelfde temperatuur. Viissingen. Van 1619 Aug. Bevallen: G. Weeland' geb. van Ast, z. N. Witte, geb. Izeboud, z" C. van Belzen, geb. Crucq, z. H. M. Kruis- dijk, geb. Kole, d. Goes. Van 1719 Aug. OverledenO. Wolfers» man van A. P. Ossewaarde 55 j; Ch. Borgst z. 16 j. 40.te STA ATS-LOTERIJ. 3e klasse, le lijst. Trekking van Maandag 18 Aug. Prijs van f 25000 No. 773 1500 15591 1000 *8024 13693 400 14477 16815 200 590 2050 100 2845 13923 16257 17361 17705 Prijzen van f 45. 4929 4944 5152 6003 6074 6111 6128 6214 6260 7309 7997 20024 Arrond.-Rechtbank te Middelburg. Heden deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons breedvoerig vermelde zaken, waarbij zijn veroor deeld wegens diefstal: S. M. D, 22 j., lxvr. van Th. d. C., zonder beroep, Aardenburg, conform den eisch tot f 10 b. s. 10 d. h., en R. d. B., 18 j veidarbeider, en A. L. B., 15 j., zonder beroep, beiden te Eede, ieder conform den eisch de le tot 7 d gev.straf, en de 2e tot f7 1/. s. 14 d. tuchtschool; beleediging ambtenaar. A B., 27 j., arbeider, St. Jansteen (Heikant), conform den eisch tot f 10 b. s. 10 d. h. veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld: J. M., 37 j., handelaar in bouwmaterialen, Neuzen, tot 14 d. hechtenis, de eisch was 1 m. hechtenis, en F. K. K 27 j., koopman, Viissingen, conform de vordering tot I w. hechtenis; mishandeling. J. L., 39 j., boot werker, O. en W. Souburg, tot 7 d. gev strafde eisch was f 20 b. s. 20 d. h.; eenvoudige beleediging C. W., 37 j., slager, Middelburg, conform! de vordering tot f 5 b. s. 5 d. h., en la n dl 00 per ij: J. M., 49 j., arbei der, zonder vaste woonplaats, gedetineerd alhier, conform den eisch tot 2 d. h. en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 jaar. Zitting van Dinsdag 19 Augustus. Het eerst werd de zaak behandeld te gen W. F v. d. B 74 jaar, gedetineerd te Middelburg, beschuldigd van landloo-' perij Bekl. had zonder middel van be staan in de gemeente Ter neuzen rondgezworven. Bekl. die zonder tehuis was, wenschle gaarne naar een werkin- inrichting opgezonden le worden Reeds 13 inalen was bekl. naar zulk een inrich ting opgezonden, thans zou het voor den llden keer zijn. De subst. offic. eischte 2 d. h. en 3 jaar opzending naar een rijkswerkinrichting.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 2