Kerknieuws. Onderwijs. Ingezonden Mededeelingen. VACANTIETIJD. HET HOTEL MONTAIGNE LAATSTE RERICHTEn BURGERLIJKE STAND. Ingezonden Stokken. ?ersciiillenil8 Berichten met de redeneering van den heer Fran se eens zegt overweging toe. Hierna wordt de vergadering geschorst tot 's middags te half twee; opnieuw ge opend zijnde blijkt de heer Franse af wezig. Aan de orde is onderzoek rekening met de bescheiden, die door B en W. voorloopig is vastgesteld met een goed slot van f 1266.51 welke na onderzoek blijkt in orde te zijn. De voorzitter vraagt de meening nog van den raad omtrent het vernieuwen van enkele steiger palen bij de haven, in verband met het werk aan de spoor brug; de raad machtigt B. en W. hier mee naar bevind van zaken te handelen. Daarna sluiting. De Tentoonstelling. S p e l e r ij d e n. Dat was me van middag tegen eeuen een overweldigende drukte in de Abdij Het ruime plein boodt den kijkers haast plaats te kort en door de poorten puilde de menigte uit. Al die drukte gold de oude en nieuwe Zeeuwsche wagens, die ter reclame voor de tentoonstelling een rondrit door de stad zouden maken en nu voor het gouvernementshuis werden op gesteld. Voorop ging de Walchersche speel wagen. Een wagen op vaste assen met losse kap, van het model der nog ge bruikelijke menwagens. De witte, huif was aan beide zijden omhoog gerold en bonte zakdoeken waren ter versiering aan de hoepels gebonden. Op de drie banken zaten drie vroolijke paartjes, terwijl de voerman op den bodem voor de voorste bank was gezeten. Vroeger werd met deze wagens zoo naar de kermis in de stad gereden. De voerman mocht zich niet met het gezel schap bemoeien en ging ook niet mee ter kermis; hij had alleen voor de paarden te zorgen, al zorgde men wel dat het hem aan lafenis niet ontbrak. Achter deze speelwagens volgde een Zuid-Bevelandsche kapwagen van een ka tholieken boer, die daarin met zoon en 1 dochters had plaats genomen. Deze wagens werden gebruikt voor marktbezoek. De proteslantsche boeren gebruikten een tweebankswagen, plaats biedende voor vier, de katholieke boeren een driebankswagen, plaats was vlugger van model, veel sierlijker van afwerking en had doorgaans geel geschil derde wielen terwijl de kap geschilderd werd naar de opvatting van den eigenaar. De wagen van den Roomschen boer was doorgaans bruin geschilderd. Beide soorten waren op riemen, met vaste kap en vet-assen De meest gegoede boeren gebruikten twee paarden voor den wagen anderen een paard. In de laatste vijftien jaar heeft de kap wagen moeten plaats maken voor den Ulrechtschen tentwagen. Zoover bekend is er maar één landbou wer meer op Zuid-Beveland die den Roomschen kapwagen gebruikt, nl B. Remijn aan den Noord-Kraaijert De 3e wagen was een zeer sierlijke phaëton uil Zuid-Beveland, zooals die van 1820—1890 in gebruik waren Het is een wagen op riemen met gele assen en wielen, een zwarte kap met aan weers zijden een draaibaar venster, waarom heen een versiering in goud, die aan het empire-tijdperk herinnert Hierna volgden een Axelsche sjees en een Cadzandsche phaëton, zooals die bei de daar nog geregeld worden gebruikt De sjees gaal echter langzamerhand tol de zeldzaamheden behooren, daar nieuwe niet meer worden gemaakt en de moder ner tilbury dit voertuig meer en meer vervangt Op de moaeme phaëton volgde een oud-model op riemen, dateerende van 1816 en gebruikt als speelwagen Een oud boerenpaartje, hij met de ouden hoogen hoed nog op en de pijp in den mond, zij stemmig in 't zwart met een rose korfje in de hand. had hierin plaats genomen De stoot werd besloten door een Zeeuwsche sjees van ongeveer honderd jaren terug, een groen onderstel met zwarte opstaande kap Een oud boertje scheen er zich wel in thuis te voelen. Hij groette alle voorbijgangers met ko ninklijke vriendelijkheid. Van de Abdij nam de stoel zijn weg door de Wagcnaarslraat en Noordstraat naar de Markt, die werd rondgereden, vervolgens ging het de Lange Delft door en de kaden over Overal langs den \veg trok 'deze pptocht veel bekijks en menig kiekje werd door vreemdelingen van deze oude vehikels genomen. In de Walchersche kamer. Hebben wij gisteren getracht onzen le zers een algemeen overzicht te geven van wat de tentoonstelling in zijn geheel biedt, thans zullen wij beginnen met de verschillende afdeelingen beurtelings aan een uitgebreider beschrijving te onder werpen Wij beginnen daarmee maar 't dichtst bij huis, in de Oud-Walchersche kamer Eenig is het doorkijkje door de deur in het vertrek, wanneer men de trappen opkomt. Met de rijkversierde schouw als achtergrond staat daar een kostelijk schil derijtje van intiem leven. De man des hui zes in zijn sierlijk mouwvest heeft de deur den rug toegekeerd, ijverig ziet men hem aan zijn werk, hij is bezig een scheeps model ineen te zetten. Zijn vrouw achter de koperen kraan tjeskan op •marmeren voetstuk zit ijverig te breien aan een visscherstrui, terwijl het 7-jarig dochtertje parmantig aan de 1 groote tafel in een prentenboek zit te j kijken. I Deze tafel is een kleptafel, met tors- I gedraaide poolen en afgestaan door de gemeente Arnemuiden. De stoelen waar mee het vertrek gemeubeld is zijn in Louis seize-stijl van iepenhout met hoo gen rug, waarin een plat snijstuk en lat werk. De pooten zijn recht, voorzien van canualures. Rechts van de deur wordt uw aandacht getroffen door het fraaie bureautje van wild rozenhout, met citroenhouten bie zen ingelegd, eveneens in Louis XVI stijl. Boven het bureau hangen een paar teekenlappen, oranje prentjes en andere wandversiering. In den hoek tusschen deur en bureau tikt de gebruikelijke staartklok met beeldjes zooals men ze nu ook nog in menig boeren vertrek aantreft. Tegen denzelfden wand is de groote 17e eeuwsche twee deurskast geplaatst, een fraai werkstuk in palissanderhout met gebeeldhouwde ranken voorzien. Op de ze kast pronkt een Japansch stel van drie porceleinen pullen met een tweetal ka binetkommen, eveneens Japansch, daar- tusschen Al deze stukken zijn van zeer fijn porcolein en vertegenwoordigen een hooge waarde. Er wordt trouwens nog veel meer kost baar porcelein in dit vertrek aangetroffen- Op de schouw staan een aantal zeldzame gekleurde oud-Delftsche schotels en bor den w o. een viertal z g. „Waayerscho- tels" van 31 c.M. in diameter, afgewisseld door schotels wier décor vazen of man den met bloemen en vruchten voorstellen. Ook vindt men er eenige kleinere pom- padourborden in z g. „pannekoek"-model met-bloemen en bladeren versierd en van 21 c.M. in diameter. Tusschen de schouw en den achterwand staat een kleptafel van bijzonder kleine afmetingen en daarboven hangt een rils van eieren, zooals die oudtijds in geen hoerenkamer op Walcheren ontbrak. Men vindt er van het ooyevaarsei tot de kie vitseitjes toe aaneengesnoerd. Daaronder hangen een paar sierpijpen, Duitsch model, maai* toch wel heel natio naal, want de kop van den een vertoont het portret van Van Speyck Hier hangt ook het tuitlampje, waarmee men zich oudtijds voor dagelijksch gebruik be hielp. De koperen kaarsenkroon boven de tafel dient slechts voor extra-aangele genheden. Op dit tafeltje slaat de groote „Iveur"- bijbel, een prachtstuk, dat uitgegeven is door Jacob en Hendrik Keur te Dordrecht anno 1756 en daarnaast de kleinere Gar- mond van 177S in Spaansch lederen band, met gedreven zilveren hoeken en sloten en zooals we gisteren reeds schreven merkwaardig compleet door den draag- ketting. Tusschen de schouw en het raam staat de glaazekasse inet zijn eigeuaardïgen in houd van porcelein en zilver. Alles op te noemen wat daar te vinden is, gaat niet. Daar is in de eerste plaats veel blauw- Japansch porcelein, waaronder schaaljes met lijzen-décor, die met de merken van keizer Khang-hy zijn geteekend, een bo tervlootje van Amsterdamsch porcelein, zes Walerloo-kopjes met een gezicht op de vlakte waar de slag gestreden werd en het Wellinglon-liótel op den voor grond. Eigenaardig zijn ook de zilveren doo- zen met parelmoeren deksels, waarvan een de geschiedenis van de koningin van Scheba voorstelt, terwijl aan de binnen zijde de geschiedenis van Esther en Ha- man is gegraveerd. De andere bevat in het deksel gegraveerd de volgende woor den: Admiraal Maarten Ilarpz Tromp aan boord van het admiraalschip in den zeeslag bij Ter Heide tegen de Engel- schcn 1653 door een musketkogel doo- delijk getroffen aan boord sterft met de ze woorden „Ik heb gedaan, houdt goe den moedl O, Heer weest mij en dit arme volk genaedigh." Snuif en lodcrijndoosjes mankeeren na tuurlijk niet en daaronder zijn zeer zeld zame, als bijv. een gouden heeren-lode- rijndoosje van goud met 5 jour binnen- deksel en een geheel filigram bewerkt doosje van zilver. Grappig en een merkwaardig stuk werk tevens is de zilveren kevie met een vogel erin. Ook vindt men in deze kast nog een kraam- of muisjesflesch, zooals die vroe ger bij kraamvisiten gebruikelijk was. Gaan we nu verder naar het penant tusschen de beide ramen, dan vinden we daar een halve-maantafeltje op rechte pooten met cannalures en met een open slaand koperen hekwerk oni den boven rand. Op deze pénanltafel prijkt het theeser vies Goudgeel Eugclsch aardewerk met in rood uitgevoerde landschappen versierd. Boven dit tafeltje vindt men een paar kuntselwerkjes, die den vervaardiger zeker menigen winteravond zullen gekosL hebben, zij stellen miniatuurbloemstuk ken voor, achter glas. De vierde wand naast de deur wordf ingenomen door een eiken ladetafel met koper beslag, evenals zoo veel van hef overig meubilair stijl Louis seize. Eenige pronkjes, waaronder een aardig steenen klokje zijn hierop tentoongesteld. Boven deze latafel is een nis met een ruitje dat uitzicht geeft op het trappen- j huis. In deze nis staat een kinderstoel in miniatuur; een van gewone afmetin gen is ter andere zijde van de deur ge plaatst. De wanden zijn versierd met pas sende schilderijtjes en aquarellen- Wanneer we nu nog opmerken dat de vloer uit tegels bestaat met onder de groote tafel een biezenmat, dan hebben we de woning van baas Siereveld bezich tigd en kunnen we ons voor een ander deel der tentoonstelling gereed maken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudeschild, Texel, R. H G. de Jong, cand. te 's Gravenhage: te Ede (tweede pred.) ds Bieshaar te Zetten. Aangenomen naar Rhenen B. Gij- zet te De Mcern. Bedankt voor Anua Paiilownapolder, J. A. R. Teriet, cand. te Leiden. Geref. kerken. Beroepen te Nieuwleuzeu C. W. de Vries te Oldeboorn; te Hazerswoude, dr C. N. Impeta, prop. te Katwijk aan Zee. Aan het Woensdag geëindigde stuur mansexamen te Oostende hebben 41 can- didaten deelgenomen. Daarvan slaagden er 29, waaronder 5 afkomstig uit Vlis- singen, met name J. Vanleke, J. Renier, C. Mijcke, L. Maes en F. Marannes, al len voor den rang van tweeden stuurman groote vaart! Te Groningen is gisteren 72 jaar oud overleden de oud-hoogleeraar in mine ralogie en geologie aan de universiteit al daar prof. dr. F. J. P. van Calker Combinatie voor privé en gezeleoh&psreia. Nadere inlchliogen verstrekt ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OP GENOMEN IN 6E TWEEDE OPLAGE VAN ◦NS VORIG NUMMER. DIAMANTBEWERKER*?. ANTWERPEN, 16 Juli. Het Internatio naal Diamantbewerkerscongres, dat dit jaar te Antwerpen zal gehouden worden, zal 28 October een aanvang nemen UIT MIDDELBURG. De tentoonstelling. De tentoonstelling heeft op dezen eer sten dag geen reden gehad tot klagen. Het weer werkte bijzonder mede en eveneens het buitengewoon groote aantal vreemdelingen dat onze stad bezocht. Hedenmiddag om 4 uur waren reeds ruim 600 kaarten verkocht. Als aanvulling van het hier naasl staan de verslag van den ommegang der wagens zij nog gemeld, dat deze allereerst stil hielden voor de woning van den Com missaris der Koningin, die ze met belang stelling bezichtigde, inet de inzittenden een praatje maakte, en aan de mannen sigaren aanbood, terwijl zijn dochter de vrouwen bedacht met een snoeperij. UIT DE STAATSCOURANT. In den actieven dienst is herplaatst bij het 14e regiment infanterie de kapitein op non-acliviteit A G, .1 Duruans UIT AMSTERDAM. De nieuwe verkiezingen Het bestuur van „Vooruitgang" heeft den lieer P. Otto (u-1.) als candidaat voor district III aangewezen. DE SOCIALISTEN EN DE CRISIS. Men verneemt dat liet buitengewoon congres der S. D A. P. dat 26 en 27 Juli plaats heeft, te Zwolle in de bui- tensocieteit gehouden zal worden. HET ARTILLERIEMUSEUM. Naar wij vernemen zai Prins Hendrik vergezeld van verscheidene militaire auto riteiten, den 5en Augustus de opeuing van het arlillerietnuseum op den Door- werth bijwonen VERDRONKEN. Gisteravond is Ife Nijmegen een 7-jarige jongen bij het vliegeren al achteruitloo- pende in de Waal^geraakt, en verdronken. TUSSCHEN DE MACHINE. Gisterenmorgen is de werkman K. te Hengelo in de fabriek van den heer Stork tusschen een der machines geraakt en gedooa. VOORTVLUCHTIG NOTARIS. Van morgen werd voor de rechtbank te Roermond de zaak behandeld van den voorlvluchtigen notaris D. C. te St. Homiiiënberg, die beschuldigd wordt van verduistering van f 12.000. Thans be vindt hij zich vermoedelijk in Amerika De eiscli luidde 2 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit het notaris-ambt. De uitspraak werd op heden over 14 dagen bepaald TE VROEG LOS. SCHElDEMüIIL, („Beri. Tageblatt"). Een bestuursbare Schütte-Lanzballon werd bij de voorbereiding tot de opstij ging door een windstoot losgerukt. Een der soldaten, die de touwen vasthielden, werd meegesleurd, maar viel naar be neden en was dadelijk dood. De ballon werd vernield DE MACEDONISCHE OORLOG. Roemenië en Boelgarije. BOEKAREST, 17 Juli. De Kamer keur de een crediet van 100.000.000 goed voor de mobilisatie. J. Rahovarv, voor malig minister van buitenlandsche zaken, werd gekozen tot president van den Se naat. In Boelgar ij e. SOFIA. 17 Juli. (K. Ztg.) De Turken trekken in drie colonnes le Dede-Aguts, Loele Boegas en Wiza over de in Lon den vastgestelde grenzen. Ook de Serviërs en Grieken schijnen woorwaarts te trek ken. Boelgarijë tracht zijn vijanden op al lerlei wijzen afbreuk te doen. Met Roemenië worden directie onder handelingen gevoerd. Rusland probeert nog steeds de par tijen tot elkaar te brengen. Vredesonderhandelingen USKJUB, 17 Juli. (Hand.) Venizelos enPasjits kwamen tot overeenstemming omtrent het antwoord, dat Griekenland en Servië aan Rusland zullen zenden Zij werpen alle verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen op Boelgarijë en verklaren, bereid te zijn rechtstreeksche onderhandelingen met Boelgarijë aan te knoopen op den grondslag van de ver deeling van het nieuwe veroverde ge bied, waarbij rekening gehouden zal worden met de jongste overwinningen der bondgenooten, voorts betaling van een oorlogsschatting en demobilisatie da delijk na onderleekening van de vredes- preliminairen. Deze voorwaarden zullen zwaarder worden indien Boelgarijë de onderhan delingen op de lange baan schuift. THERMOMETER EN VERWACHTING. 17 Juli. T h e r d> n m a t e r alhier 8 u. vm. 61 <r., 12 u. 69 gr,, 3* u. nm. 70 gr. Telegrafische» mededeeling van het Kou. tfateorologisch instituut te De Bilt volgent- ie waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 770.8 te Horta. Laagste 752.2 te Thorshaven. Verwachting tot den avond van 18 Julimeest matige W. tot Z wind, metst zwaar bewolkt, mogelijn een enkele regen bui met geringe onweerkans, dezelfde tem peratuur. Goes. Van 1517 Juli. Ondertrouwd: J. M« Lockefeir, jm. 24 j. met C. A. Hootsmans. Getrouwd: D. Roose, jm. 25 j. met F- Vereebe, jd. 24 j. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Kustfort Vlissingen. 19 Juli, 2 u. Iu het Zuid-Hollandsch koffiehuis op de Groenmarkt te 's-Gra- venhage. Het maken van een fondeerings- put en bijkomende werkzaamheden voor het kustfort bij Vlissingen. Raming f 142.000. Zie St. Crt. no. 156. Kan. v. Zui d-B e v e 1 a n d. 23 Juli, 11 u. Het vervangen van een basaltmuur door steenglooiing en rijsbe- slag langs de Oostzijde van de buitenha ven te Wemeldinge. Raming f 8350. Zie St. Crt. 146. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum Plaats. Voorwerpen. Information. Walcheren. 23 Juli. N. en St. Joosl., Vrouchten te velde, Blaupot ten Cate. 23 Juli, Souburg, Hofsleedje, Verhulst. 23 Juli, Meliskerke, Inboedel, Loeff. 24 Juii, Middelburg, Huizen, Verhuist. 25 Juli, 't Zand, bouw- Blaupot en weiland, ten Cate. 25 Juli, Souburg, Vruchten te velde, Loeff. Juli/Aug. Middelburg, Bloemisterij Verhulst, T h o 1 en. 23 Juli St. Maartensdijk, Inspan Meulenberg. Z.-V 1 a a n d e r e n O. D. 4/19 Aug. Hulst, Hofstede, Lijdsman. Z.-V 1 a an d e r e n W. D 19 Juli. Groede, Hofstede, Verhulst en Zijlstra. Analytisch Kamerverslag. Zooals men weet geeft de Tweede Kamer behalve de stenografische „Han delingen" ook nog een z.g. kort verslag uit, beter bekend als het analytisch ver slag, dat verschijnt in den avond van el- ken dag waarop de Kamer vergadert. De abonnementsprijs op dat verslag bedraagt f 1. Wij stellen echter voor onze abonnees de gelegenheid open zich op dat kort verslag te abonneeren tegen een prijs van zestig cent voor het ge il eele zittingsjaar. Aan hen, die zich daartoe bij ons op geven, wordt het verslag direct uit Den Haag toegezonden. Te Middelburg bijv. wordt het iu den morgen van den vol genden dag thuis bezorgd. De aandacht van hen, die reeds voor de vorige zitting op het Kort Verslag waren geabonneerd, wordt er op geves tigd, dat het noodig is om, wanneer zij ook gedurende de nieuwe zitting het ver slag weder wenschen te ontvangen, zich; opnienw te abonneeren. Spoedige aangifte met toezending van het verschuldigde bedrag, is zeer ge- wenscht Men geve duidelijk naam en adres op. DE ADMINISTRATIE. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Van de gisteren le Ouwerkerk ge houden aanbesteding meldden wij den laagsten inschrijver reeds. De overige in schrijvers waren M. Slager voor f 1282, A. J. Metselaar voor f 1285 en A Brou wer voor f 1310. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. DE GOESCHE VERKIEZING. M. de R Het doet mij genoegen naar aanlei ding van een correspondentie uit Goes in uw no. van 14 Juli u mee te deelen dat de herstemming voor den gemeente raad ten onzent de coalitie geen oogen- blik in een „pijnlijke positie" heeft ge bracht. De drie rechtsche kiesvereni gingen waren toch zeldzaam eenstemmig in hun oordeel dat de heer De Paauw moest gecandideerd blijven; de recht sche besturen, die terstond na de stem ming bijeen kwamen ter vaststelling van de gedragslijn, waren ook volkomen eens gezind; en de heer Buijse had bereids zijn candidatuur ingetrokken, wat hij te gemakkelijker doen kon dewijl hij niet zonder tegenzin een candidatuur had aan vaard. Alleen maai-, de besturen der Rechtsche partijen besloten om aan een en ander geen ruchtbaarheid te geven voor een door hen zeiven bepaalden da tum, een besluit dat ook de rechtsche pers en de heer Buijse hadden te eer biedigen Op het oogenblik is de stem ming in vollen gang en zal straks blij ken dat, dank zij onze stille actie, de heer De Paauw herkozen is. Tenzij een deel der liberalen, uit haat tegen De Paauw op Buijse mocht gaan, schoon ook deze bij hen niet al te best gezien is. Immers reeds op den avond der stem ming werd in verschillende liberale krin gen het parool in dien zin uitgegeven. Straks zal blijken of dit parool door de vrijzinnigen en socialisten is gevolgd. Ik stel hiervoor echter niet de vrijzinnige kiesvereeniging als zoodanig aansprake lijk. Deze liet de kiezers vrij. Ik schrijf u echter over een en ander, opdat men weten zou aat het rechtsche verkiezings comité actief was en van alles op de hoogte. En de zekerheid heeft dat alle man van rechts, die stemt, voor De Paauw is, en rekent op diens herkiezing. Namens het Rechtsche Verkiezings-comité De Secretaris, J. BUIJSE. Goes, 17 Juli 1913. Woensdag moesl te Rotterdam de verkiezing plaats hebben van twee leden patroons voor de Kamer van Arbeid voor den Kleinhandel. Bij het sluiten der bus, vertelt de Maasb., had echter geen enkele kiezer het de moeite waard gevonden den gang naar het stadhuis te maken. Een nieuwe verkiezing in nu noodza kelijk. Een partij kaas ongeveer 30.000 stuks van een groote kaashandel-firma te Gouda, welke partij te Rotterdam in veiling zou worden gebracht, is door den Keuringsdienst voor de consumptie af gekeurd. De veiling ging dan ook piet door Deze partij heeft reeds een reis naar den Balkan gemaakt, ze was nl. bestemd voor het Boelgaarsche leger. Ze werd evenwel g eweigerd en naar Rotterdam te ruggezonden Voor de betrokken firma zal de schade ongeveer een ton bedragen, zegt de N R C. EEN FEEST BIJ DE KONINGIN MOEDER. Gistermiddag heeft II M de Koningin- Moeder het jaarlijksche feest op haar paleis Soestdijk gegeven, in tegenstelling met andere jaren niet in den tuin vao het paleis dit met het oog op het slechte weer maar binnenshuis. Er waren ongeveer 400 dames en hee- ren genoodigd, voornamelijk uit de pro vincie Utrecht, o w. vele burgemeesters en andere plaatselijke autoriteiten, hoofd en subalterne officieren uit de garnizoe nen te Utrecht en Amersfoort, leden van Gedep. Staten, van het Hoog Mi litair Gerechtshof, van de Utreclitsche rechtbank en van den Centralen Raad van Beroep. Het feest begon een uur later dan anders. Ruim 4 uur verscheen de Koningin- Moeder te midden van haar gasten. Na dat zij, die voor de eerste maal ten pa- leize waren genoodigd ,aan haar waren voorgesteld, onderhield H. M. zich mei

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 2