Kerknieuws. Kunst en Wetenschappen. Onderwijs. Landbouw. Post en Telegraphie. BURGERLIJKE STAND. ReGhtzakeu. De Kamer van Dordrecht had kennis gegeven geen adhaesie te kunnen ver- leenen. Uit Waddinxveen kwam een kennisge ving in van een oprichting van een Ka mer van Koophandel aldaar, wegens de enorme vlucht welke de industrie, die ook in het buitenland van zich doet spre ken, aldaar genomen heeft De vereeniging van Nedcrlandsche pa piergroothandelaren te Amsterdam deed de kamer een afdruk toekomen van het adres door haar aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht betreffende het gewijzigde Tariefwet-ontwerp van den Minister De vereeniging wendt zich tot de Tweede Kamer met bezwaren, tegen de, thans gewijzigde, voorgestelde in voerrechten op papier en met het drin gend verzoek, dat het daarheen moge lei den, dat de bestaande rechten onveran derd blijven Van het Ministerie van Landbouw, Nij verheid en handel, kwam een exemplaar in van het in artikel 11 van de „Sche penwet" bedoeld verslag betreffende de werking en de toepassing van de wette lijke voorschriften en den gang van den dienst in de verschillende districten der scheepvaartinspectie over 1912. Van het Ministerie van Waterstaat is ingekomen een lijst van de benoemde leden der commissie voor de spoorweg dienstregelingen De Kamer ontving een prospectus van de wereldtentoonstelling te Gent alsmede van de commissie voor groep IV der E. N. T. O. S. (Groote scheepvaart) een exemplaar van het door haar uitgegeven boekwerk de „Nederlandsche Koopvaar dijvloot in 1913". Van de K. v. IC. te 's Gravenhage is nog ingekomen een afdruk van het antwoord van den min. v. financiën op het rekest van die Kamer betreffende heffing van invoerrechten op terugkeerende zichtzen- dingen. Deze mededeelingen worden alle voor kennisgeving aangenomen. Tarieven goederenvervoer De K. v IC. te Dordrecht verzocht adhaesiebetuiginsg aan het adres dat door haar in Maart gericht is tol de directiën van de Mij. tot Expl van S.S. en van de H. IJ S. M. houdende het verzoek tot de uitgifte van overzichtelijke tarieven voor het goederenvervoer te willen over gaan. De voorzitter deelt mee, dat door de spoorwegen reeds geantwoord is dat niet aan het verzoek kon worden voldaan De heer Polak meent dat deze maat regel voor de verzenders van belang zou zijn en dat er voor de S.S. geen bezwaren tegen kunnen zijn van overwegenden aard. De heer Polderman acht ook de maatregel zeer in het belang van den handel Aan den secretaris zal verzocht wor den aan de Dordtsche Kamer te vragen wat het verloop van dit adres is geweest. Mocht nog geen defenitief antwoord ant woord van de maatschappijen zijn inge komen, dan zal de Kamer alsnog ad haesie betuigen De Kamer werd een afdruk toegezon den van het door den bond van schoen fabrikanten den 1 Februari 1913 aan den minister van koloniën gericht adres, be treffende de levering van benoodigde schoenen ,voor het leger in Ned. Oost- Indië, benevens een afdruk van de daar aan voorafgegane correspondentie met denzelfden minister, alsook van een motie aangenomen in de Alg ledenverg. van 20 Januari 1913. Tot verklaring moge dienen, dat gedu rende de jaren 1907 tot en met 1911 voor nagenoeg één millioen schoenen, ten be hoeve van het leger in Oost-Indië onder Nederlandsche firma's zijn aanbesteed, terwijl deze aanbestedingen op het einde einde van het jaar 1911, zonder eenige eenige voorafgaande kennisgeving, heb ben opgehouden Blijkens het antwoord van den minis ter d d 27 December 1912 wordt thans uitgaaf op f 171.36, waaronder het na- deelig saldo 1912 ad f 71 36 en toelage gemeentekas f 471.36. Hierna sluiting. Heden vergaderde de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, alhier ter be spreking van de vernietiging van de her stemming voor het kiescollege door het classicaal bestuur. Ofschoon sommige leden meenden, dat de logica in het vonnis van hel classicaal bestuur wel eenigszins zoek was werd toch met op een na algemecne stemmen besloten niet in hooger beroep te gaan en een nieuwe herstemming uit te schrij ven. Er werd besloten deze te doen plaats hebben in de maand September. Ned Hervormde kerk. Beroepen te AJmen T. J. Jansen Schoonhoven, te Giethoorn. Aangenomen naar Hem H H. Dor- gelo, cand. te Dcdemsvaarl. Bedankt voor Hornhuizen en Kloos terburen H. H. Dorgelo, cand. te Dedems- vaart Geref. kerken. Beroepen te Hynm, F. H. Boersma te Geldermalsen. Ned. Israël. Kerk. Beroepen als leeraar bij de Ned. Israël gemeente te Hasselt (O.) de heer L. Potsdammer te Steenwijk. - Zondag 13 Juli zullen we ons naar de Concertzaal aan Vlissing's strand heb ben te begeven. Daar wacht ons een lieder- en duetavond van mejuffrouw Sepha Mazzola en den heer Gerard Zals- man Staat deze laatste bij ons als con certzanger hoog aangeschreven hij zal o. a. Schumann's Dichterliebe zingen onze sladgenoote zal dien avond als zan geres ,voor onze omgeving althans, de- buteeren en de vleugelbegeleiding zal zijn toevertrouwd aan een andere stadge- noote, mejuffrouw Line Bröcker. Beide jonge dames hebben ernstige stu diën gemaakt, de zangeres bij Cleuver en laatstelijk bij Zalsman, de pianiste bij prof. Carl Friedberg te Köln, nadat me juffrouw Marie Berdenis van Berlekom hen beide het eerst in den tempel der kunst had binnengeleid. Waar we in de zomermaanden der gelijke concerten missen in de laatste jaren, verwacht ik veel belangstelling voor dezen avond. De Parnassus, de berg der muzen is stijl, haar top langs kronkelende paden moeilijk bereikbaar en toch Is zij het ideaal van allen, die omhoog streven, in heiligen ernst en eerbied de kunst dienende. Welnu, beide jonge dames, ze zijn op weg en het is mij bekend al een heel eind gevorderd. Is er dan geen reden te verwachten, dat velen door hun tegenwoordigheid in dat streven zullen belang stellen en zullen gaan luisteren naar wat zij mèt hen Gerard Zalsman - ons van hun kunst willen mededeelen? A A NOSKE. Het leed van den roem. Een Londensch weekblad maakt een artikel van Caruso openbaar waarin o. a. het volgende voorkomt: „De roem hindert me. Ik beken ruiter lijk, dat ik gelukkiger was, toen ik mijn tien franken per dag verdiende. Ik gaf er zeven van uit en legde er drie over. Toen ik onbekend was, zong ik vrij als de vogel, zonder aan mijn zenuwen te denken Tegenwoordig ben ik beroemd en mijn hoorders eischen veel van me, om dat ze fantastische prijzen betalen voor hun fauteuil of loge Daarom ben ik de ongelukkigste van alle menschen. Door het zingen ben ik buitengewoon zenuw achtig geworden. Ik ben een hartstoch telijk sigaretteurooker en ik heb twee passies de caricaluur en het buikspre ken." Als men de reclame-achtige aanstellerij hieraf krabt, blijft er waarschijnlijk nog genoeg waarheid over. Overgangsexamen Rijks H. B Goes. A. Bruinshoofd, I. Groenewege, J. Ilage, E. v d Hoek, J v. d. Kreeke, J D. van Melle, J II Noteboom, II. J. Noteboom, Wilha. Warnsinck, La. Wellcman, li. P. Witkam. Voorw. bevorderd: M M. Bartelse, W. P. Boone, E. Pols, A. F. J. de Vos en, de toehoorder J. C. idoert. Niet bevorderd 2 Van de iVe naar de Ve: W. N de Blaeij, L van Bruggen, Ha. de Buck, A L W. van Ilcel, M. Meeuse, E. Mudde, W. v d. Plassche en de toehoorder Nie v. d. Wart. Voorw. bevorderd: II M. Boluijt. Niet bevorderd 2. Over één leerling zal op het einde der acantie worden beslist Na verdediging van stellingen werd heden te Leiden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer Lodewijk Hendrik Frederik Creutzberg, geboren te Oosterland (Zld.), wonende te Ech- teld bij Tiel De heeren J. Bruinweld Riedel, mr B. Roelvink, dr. H. E. Greve, J. D. Rutgers van de Loeff. G. J. de Swart mr. G. J. Salm hebben een rapport uit gebracht omtrent de volksbibliotheken van het Nut. Zij stellen o m. voor een commissie van advies voor deze biblio theken in te stellen. Nederlandsche Handels- hoogeschool. Dezer dagen zal de eerste vergadering worden gehouden van de leden der Ver eeniging tot Oprichting van een Neder landsche Handelshoogeschool te Rotter dam, ten einde over te gaan tot de vast stelling van de statuten en tot het kiezen van een algemeen bestuur en van het college van curatoren Dank zij het particulier initiatief is in de kosten van oprichting en voorloopige instandhouding van de Hoogeschool voor zien, zoodat de totstandkoming van de Nederlandsche Handels-IIoogeschool is verzekerd. Eenigen tijd geleden werd medege deeld, dat de opening zou plaats hebben uiterlijk Januari 1914, thans kan hieraan worden toegevoegd, dat hoogstwaarschijn lijk de Hoogeschool met October zal wor den opengesteld. Het bestuur heeft gemeend, waar de eindexamens van li B. S. en Gymnasium vlak voor de zomervacantie plaats heb ben, de opening van de Hoogeschool zoo vroeg mogelijk in het najaar te moeten doen geschieden, opdat de noodige aan sluiting aan het voorbereidend onderwijs kan worden verkregen De gelegenheid tot inschrijving zal waarschijnlijk met September worden opengesteld N. R. C. De erste vrouwelijke doctor in de godgeleerdheid. Donderdag is aan de universiteit te Groningen de eerste vrouw in Nederland gepromoveerd tot doctor in de godge leerdheid, nl. mej. A. C. E. Gerlings, ge boren te Arnhem. Haar proefschrift was gewijd aan- „De vrouw in het oud-chris telijk gemeenteleven". De schrijfster spreekt in dit proefs'chrift de hoop uit, door haar onderzoek aangetoond te heb ben, dat Jezus de vrouw geestelijk volko men de gelijke heeft geacht van denman, en haar ook als zoodanig heeft behan deld. Zij hoopt door deze studie de be zwaren ondervangen te hebben van hen, die meenen uit godsdienstige motieven de vrouw de mindere te moeten achten van den man, en haar ook daarom voor het gemeentewerk ongeschikt verklaren. Bij de promotie werd haar door ver schillende hoogleeraren hulde gebracht voor haar verbazend doorzettingsvermo gen door het gevangeniswezen in Oost-Indië in de behoefte aan deze schoenen voor zien De bond verzocht de Kamer van koophandel te Vlissingen een adhaesie adres te richten aan den minister om den bond in zijn pogingen te steunen Voor kennisgeving aangenomen. Vervoer bestelgoederen van Gend en Loos. Naar aanleiding van de onlangs in ons blad vermelde nieuwe bepalingen aan gaande het vervoer van bestelgoederen met Van Gend en Loos verzoeken de heeren A. en Iz. Marcus, vleeschhouwers te Zolle alle middelen aan te enden om een dergelijk onbillijk besluit onge daan te maken, zulks om te voorkomen, dat concurrenten de gangen van handels reizigers nagaan. In bet adres door genoemde heeren aan den minister van waterstaat gezonden gezonden wordt ook bezwaar gemaakt te gen het opwaarts afzenden van bedragen beneden 5 ets, zooals men weet is hier- inmiddels reeds voorzien. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Rekening 1912. De rekening der Kamer bedraagt in Looff, F. F. J. v. d. Plassche, D. J. Riet ontvangsten f 400, waaronder batig sal-veld de Hondt, M. W Rottier, E. de' do 1910 f 62.32, toelage uit de gemeente-Vries, Jba. Welleman en C. de Wilde. kas f 337 68 en in uitgaven f 471.36, waar- Voorw bevorderd S. van Dijk, J. van onder aan onvoorzien f91.26 (toege-Gorsel, L. J li. Verhangen en Neeltje slaan bij de begrooting f 50) boekdruk j Tollenaar. en bindwerk f 105.10 (begrooting f 60). Niet bevorderd 4 en 1 toehoorder. Deze meerdere uitgaven zijn veroorzaakt Van de He naar de Ille: L. A. v. d. door bezoeken in verband met het door- Berge, M. van Bruggen, J. de Hoogh, varen der Zierikzeesche boot. j S. Koert, W. J. M. Koole, L. P. Maas, Nadeelig saldo f 71 36. J Neervoort, J. Nieuwenhuijse, J. Polak, De rekening wordt onveranderd goed- C. Quakkelaar, J. Rosier, C. Tolhoek en gekeurd v d. Wart. Begrooting 1914. Niet bevorderd 7. Deze begrooting sluit in ontvangst en Van de Ille naar de IVe H F. Adam, Benoemd lot kantoorbediende bij de posterijen te G o e s, de heer J. C. van de Weert Jr., aldaar AFLOOP AANBESTEDINGEN. Heden werd aan het gebouw van het Provinciaal bestuur aanbesteed het bou wen van een brugknechtswoning bij de Postbrug over het kanaal door Zuid- Beveland volgens bestek no. 171 dienst 1913 Baming r 3300 Ingeschreven werd door H. Kosten Cz., te Wemeldinge voor f 3288, J J. Dron- kers Pz. te Kapelle, voor f 3489, A. Ie Clerq, te Ilansweert, voor f 3873 De levering van aardappelen voor de soldatenmenage te Middelburg is na onderhandsche herbesteding opgedragen aan den heer J. Sanderse alhier tegen den prijs van f 2.15 per H L. over het tijdvak 16 Juli 1913-31 October 1913. De tegen Woensdag 9 Juli door B. en Wvan Wissenkerke aangekondigde aanbesteding van 2930 M2 keibestrating in het gehucht Geersdijk en aan de Geersdijksche haven, is niet door gegaan, wijl de keien niet op tijd geleverd kon den worden. THERMOMETER EN VERWACHTING. 10 Juli. Tturuiniiistor alhier a a. va, 60 <i'-, 12 u. 69 gr,, 31 u. um. 71 gr. Telegrafische mededoeliug van het Kon Meteorologisch instituut te De Bilt volgen» do woarnomingen van hedsn ochtend Hoogste barometerstand 775.2 te Horta. Laagste 7 52.4 te Wisby. V erwaohting tot den avond van 11 Juli meest zwakke Z.O. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk eenige regen ot onweer, dezelfde temperatuur. G o es. Van 810 Juli. Ondertrouwd J. Snoo- dijk, jm. 30 j. met C. P. Rouw, jd. 33 j. Bevallen 0. Naeije, geb. Van de Velde, d.; S. H. Steenhard, geb. Sehaalje, d. LAATSTE BERICHTEN. Men meldt ons uit Z a a m s 1 a g De oogst der zilverajuintjes, die hier betrekkelijk veel geleeld worden in ver gelijking met omliggende gemeenten, gaat beginnen. De opbrengst zal meevallen en wordt geschat op een baaltje 50 K.G.) per roede, dus op pl. m. 34.000 K.G. perH.A. Ook de prijs mag goed genoemd wor den; er is reeds een partij verkocht te gen 7 cent per K.Gleveren franco Ter Neuzen. Heden zijn gedagvaard om te verschij nen op 22 Juli u.s. voor de Arrondisse- ments-rechtbank f a 1 h i e r C. A. V., P. Van de le naar de lie klas zijn be- T A vaQ w j) c c en c. D allen vorderd. A. J Boel, J J. Dominicus, J. verdacht van meineed, gepleegd voor die Duvekot, S. J C. Frelier, P. L. klompe, rechtbank op 6 Juni j.l. in de strafzaak J. R. Koert, C. Kooijman, M. Kort, C {egen p y., jn welke zaak door het van Nieuwenhuijze, A. Nijssen, C W. openbaar ministerie drie getuigen zijn op- v Oeveren, P. Sonkc, C. Timmerman,. ger0epen. C. M. H. Verboom, J. Brants, Ma. van Bruggen, J. G. Coenen, II. Chr. Folmer, Fr Fukken, Ma. Gerrelsen, J. C. de ingezonden Mededeelingen. UIT MIDDELBURG. Eindexamen Gymnasium t Middelburg. Na voortgezet examen slaagden nog voor afd. A. de heer J. G. Veltman Fruin. De candidaat voor afd. B. werd afge wezen UIT VLISSINGEN. Overgang H. B S. De lijst van de heden bevorderde leer lingen der H. B. S. kunnen wij niet pu- bliceeren tengevolge van de zeer eigen aardige opvatting van den directeur, die ons inzage weigerde van de lijsten, om motieven die wij ter beoordeeling zullen voorleggen aan de daartoe bevoegde auto riteit UIT GOES. Tusscli en komst van scheids mannen. Heden werd alhier gehouden een spoedeischende vergadering van aandeel houders der N. V. Waterleiding-Maat schappij Zuid-Beveland. In deze vergade ring werd het voorstel van den Raad van Beheer, om het geschil met Carl Francke over verschillende punten, de uitlegging van 't contract betreffende, door scheids mannen te procedeeren, aangenomen. INGESLAGEN. Gedurende een hevig onweer dat gisteren middag boven S chore woedde, sloeg de bliksem in het dak van de kerk. Het knet- i terend geluid, dat hierdoor werd ver oorzaakt, deed velen opschrikken. De schade bepaalde zich tot het verbrij zelen van een dertigtal leien. DE BLIKSEM. Woensdagmiddag sloeg de bliksem in de kolossale landbouwschuur van den landbouwer J. Leenhouts te Zuid- z a n d e, met het gevolg, dat zij tot den grond afbrandde. j Eenig stroo alsmede ongeveer 50 H.L. gedorschte granen enz. zijn mede ver brand. De bewoner en knechten waren af wezig en de overige huisgenooten be merkten den brand eerst, wegens de bij zondere ligging van het woonhuis, toen j deze reeds eenigen tijd aan den gang was. De schuur is (naar onze corres pondent vernam vrij laag) verzekerd ïd i de O. B. W M. te Groede, de roerende goederen in die te Zuidzande. UIT DEN IIAAG. Kardinaal Van Rossum in Den Haag. Kardinaal Van Rossum is hedenochtend in den Haag aangekomen. Ontvangen door den internuntius aan de internuntiatuur gaf de kardinaal de saamgestroomde me nigte den zegen. Hij ontving deputaties van Eerste- en Tweede Kamerleden. He denmiddag verleende H M. de Koningin in het bijzijn van Prins Hendrik den kar dinaal audiëntie. De grootmeester der Koningin leidde hem naar de audiëntie zaal. Maandag zal de kardinaal een gastmaal bijwonen, aangeboden door den internun tius en zal hij de katholieke ministers bezoeken Jhr mr. B H R uy ssenaers j- Op bijna 63 jarigen leeftijd is alhier overleden jhr mr. B II Ruvssenaers, die na een eervolle diplomatieke loop baan en na chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken te zijn geweesl, tot 1905 de functie be kleedde van secretaris-generaal van hel arbitragehof en daarna bestuurslid der Caruegicstichting werd en commissaris der Suezkanaalmaatschappij. Hij was com mandeur in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Benoeming. Benoemd tot belasting-ontvanger te Axel J. F. Iiampe thans te Ter Apel. DE CRISIS. II. M. de Koningin heeft hedenmiddag ten paleize te 's Gravenhage in conferen tie ontvangen dr W. H. Nolens, (r k lid der Tweede Kamer Naar een onzer Haagsche correspon denten verneemt is noch aan mr. Lim burg, noch aan mr. Rink tot nogtoe een candidaluur in het district Hoogezand aangeboden UIT AMSTERDAM. Levasseur Levasseur, die om 5 minuten over 11. op 't IJ neerstreek, deelde mede, dat hij van plan is, a s. Zondag naar Hamburg te vliegen Wellicht zal hij in de maand Augustus nog demonstraties geven voor en boven de E. N. T. O. S. DE NIEUWE KAMERVERKIEZINGEN. Naar verluidt hebben de rechterpartij- en in Amsterdam II opnieuw de candida- tuur aan den heer J. R. Snoeck Henke- mans aangeboden. LEVASSEUR IN NEDERLAND. De watervlieger Levasseur is heden morgen om 10 uur te Rotterdam opge stegen en landde te ca. 5 min over 11 met een sierlijke bocht midden op 't IJ. Het vliegtuig werd door hem vervolgens naar de Entos gestuwd, waar hij in de nabijheid ligplaats heeft genomen. KONINKLIJK BEZOEK AAN OUDEWATER. Hedenmorgen omstreeks 10 kwamen de Koningin en de Prins te Oudewater, vanwaar zij per auto naar het tentoonstel lingsterrein te Boskoop reden. Zij wer- onderweg luide toegejuicht door de be volking die overal te hoop geloopen was. Op de tentoonstelling verbleven H. K_ H. ca. 1 uur. Zij gaven hunne hooge inge nomenheid met het daar gebodene te kennen. Over Oudewater vertrok het kon. ge zelschap weder naar Den Haag. IN SPAANSCH MAROKKO CEUTA, 10 Juli. Aangezien de Marok kanen gisteren schoten op soldaten, die bezig waren aan wegwerken en daarbij 1 korporaal en 2 soldaten doodden, ruk ten heden drie colonnes tegen hen op. Zij werden echter door den vijand teruggedreven, die de vervolging uitstrek te tot onder de poorten der stad. DE MACEDONISCHE OORLOG. Nadert het einde? ST PETERSBURG, 10 Juli. De Boel- gaarsche regeering heeft zich tot de Rus sische gewend mei verzoek om bemidde ling om te komen tot staken der vijande lijkheden, teneinde verder bloedvergieten te verhinderen. Servië en Boelgarije. BELGRADO, 10 Juli. In de omgeving van Kustendil werd gisteren hevig ge vochten. De Serviërs werden meermalen teruggeworpen, doch hervatten telkens den strijd Te Belgrado verwacht men elk oogenblik bericht van de overgave der KEULEN, 10 Juli. Uit Athene wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld: Het ver luidt, dat behalve Ivavalla ook Dede Agats door de Boelgaren is verlaten. LONDEN, 10 Juli. De correspondent van de „Daily Telegraph" uit Saloniki seint aan zijn blad; Ik kom zooeven van het krijgstooneel bij Lahane, waar de Boelgaren volkomen op de vlucht gedreven werden; 6 Boel- gaarsche kanonnen, die bij de infanterie waren opgesteld, vielen in de handen der Grieken. De Grieken drongen in de gelederen der artilleristen en maakten ze in een gevecht van man tegen man af. Verschei dene kanonnen waren vernageld. De stand van de Grieksche troepen is thans als volgtde rechtervleugel is Sercs binnengetrokken; in het centrum rukt een sterke afdeeling op Demir Ilissar aan, de linkervleugel der troepen, ten ge tale van 63.000 man, is op weg naar Stroemitsa, dat volgens een later bericht genomen is. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum Plaats. Voorwerpen. Informaliën. Walcheren. 11 Juli, Kleine Abeele, Afbraak, Hioolen. 11 Juli, Oostkapelle, beestiaal, Verhulst. 15 Juli. Middelburg, Inboedel, Verhulst. 16 Juli, Oostkapelle, Bestiaal, u",of 16 Juli, Souburg, Inspan en veldvruchten. 23 Juli, Souburg, Hofsteedje, 23 Juli, Meliskerke, Inboedel, 24 Juli, Middelburg, Huizen, 05 Juli, 't Zand, bouw en weiland, Verhulst Blaupot ten Cate. Pilaar. Verhulst. Locff. Verhulst. Blaupot ten Cate. Juli/Aug. Middelburg, Bloemisten^erhuIst.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 2