Kerknieuws. Knust en Wetenschappen. Landbouw. Ingezonden Mededeelingen. DE JONG'S RECLAME CACAO i Kilo 1.20, LAATSTE SEBICra. BURGERLIJKE STAND. Onderwijs. tescMIlenile Berichten en gecontroleerd, 't Is alles nauwkeurig van lijn en Afgewerkt. Maar aan dien leem vorm gaat nog veel vooraf. Vaak wordt eerst het stuk in hout gemaakt. Als ge een gegoten kamrad ziet, moet ge maar eens bedenken, dat het met alle tanden eerst in hout is vervaardigd, dat daar naai' het leemen negatief wordt gevormd, en dat dan eerst wordt gegoten. Bij groote stukken is het vormen nog veel ingewikkelder. Er stond een ronde gemetselde vorm van eenige meters hoog. Er werd een ladder tegen gezet en we konden er toen boven inkijken Het was een groote gegollde holle cyli nder, waarop de kabel van een baggermachine zal worden gewonden. Dat wil zeggen het moest er een worden In den vorm zagen we keurig van leem, geboetseerd zou men zeggen, den buitenwand Er naast stond het houten geraamte voor de kern, die er later in wordt gezet, zoodat er nog een smalte ruimte over blijft voor het gietsel. Vloeibaar Ijzer en Ieeiu zijn goede vrienden. Ze doen elkaar geen kwaad Ook het zand blijft onverstoorbaar; het ijzer heelt er blijkbaar geen vat op. Wan neer ge wel eens een dammetje van zand hebt gemaakt aan het strand, en hel zee water kwam er tegen, dan weet ge bij ervaring dat het dammetje ineenzakte, alsof 't suiker was dat in water oploste •Vloeibaar ijzer en deze zwarte aarde ver staan elkaar beter Er werd voor ons als aanschouwings- onderwijs een vorm van een vioolrooster in het zand afgedrukt, zoodat de gaatjes als dopjes in het zand overeind stonden. Een teere vorm zou men zoo zeggen. Maar toen er vloeiend ijzer in werd ge goten, liep dal braaf om al die dopjes heen; het gooide er niet een om, brok kelde er ook geen enkele af, maar vlei de zich netjes door de gangetjes, en was een oogenblik later gestolten tot een ri- oolrooster Als dus de vorm maar goed is, dan doet het ijzer wat men er van verlangt Maar vertrouw het niet! Raak hel niet aan, en als het spat, zorg dan dat ge uit de buurt bent! Zijn goudglans is zoo ver raderlijk De vonken die nu en dan in de lucht schitteren zijn zoo hinderlijk niet. Die zijn meest verteerd voor ze u bereiken Maar de spatten zijn het wel, en die zijn ware voetzoekers: voor de voeten is het gevaar het grootst De werklieden dragen dan ook slobkousen als de keurigste Engelschman Maar 't zijn slobkousen van asbest. Het is trouwens harde arbeid in een gie terij. Het gesjouw met de zware bakken voor de kleine gietvormen is moeizaam werk. En zoo ge bij een bak met vloeiend metaal komt, beschermt ge van zelf uw oogen met uw hand Trouwens ook wat er onschuldig uitziet, kan warm zijn. Cu rieus is het te zien hoe de werklui, als ze den as van zoo'n hangenden bak zul len aanvatten, eerst de pet van hun hoofd nemen, en daarmee den as beet grijpen. We zullen het hierbij laten Het was onze bedoeling niet een volledige be schrijving te geven van de gieterij. We zijn leek En hebben als een leek toege zien, en weergegeven wat we zagen Misschien vindt ge het niets buitenge woons, omdat ge het ook wel eens ge zien hebt We zullen in het oordeel be rusten. De kerkvoogdij te Oud-Vosse- m e e r heeft aan het gemeentebestuur verzocht om gedurende de restauratie van het kerkgebouw der Ned Herv. Ge meente gebruik te mogen niaken van twee schoollokalen in de O. L. S. Ned Hervormde kerk. Beroepen te Hornhuizen-Klooster- buren (Gr.), H. Dorgelo, cand. te De- demsvaartte Wervershoof (toez A. Veld kamp cand te Bedum. Bedankt voor Grollo (toez A. Veld kamp cand te Bedum Geref. kerken. Beroepen te 's-Hertogenbosch, dr. J G. Geelkerken, te Epe (G.); te Fynaart, dr. C. N Impeta, prop te Katwijk-aan Zee De Delftsche maskerade. Gisteravond zijn in de „Doelen" te Delft de maskerade-feesten voortgezet met de ontvangst door Sjah Abbas van de vreem de gezanten. De kleurrijke vertooning had plaats op het tooneel en werd door groot publiek met belangstelling gade geslagen. TeZaamslagen omliggende ge meenten zijn dit jaar weer groote per- ceelen erwten verkocht aan conscrven- fabrieken; de pluk van het gewas is volop aan den gang en minstens 500 kinderen van 11 tot 15 jaar, benevens eenige oudere oudere personen, zijn er mede bezig; zij worden per geplukt KG. betaald en verdienen tot 90 c. daags. Voor den landbouwer is deze teelt winstgevend: hij verkoopt de erwten te gen goeden prijs, het stroo kan hij be houden en dus groen aan zijn vee voe deren, en daarenboven 'is zijn erwten- veld zoo vroeg geruimd, dat er nog een andere vrucht op kan gewonnen worden. In Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen worden zeer hooge prijzen besteed voor merrieveulens van goed soort. Een paar voorbeelden. De landbouwer V te Zaamslag verkocht dezer dagen een beestje van ruim 4 maanden aan een landbouwer te Koewacht voor f 225; den landbouwer P. te Stoppeldijk werd tevergeefs f 190 geboden voor een veulentje van 3 weken, te leveren als het diertje werd gespeend. SPORT De vlucht vanBrindejonc. Hier volgt de vlucht van Brindejonc in het kort verhaald: 11 Juni verliet hij Parijs, om naar Ber lijn en indien hij kon, verder te vliegen. Het was slecht weer; hij landde in Wan ne en toen hij boven Joliannistlial kwam woei er zulk een storm, dat niemand aan een behouden landing geloofde. Op het wegvak Wanne-Berlijn haalde hij, met den wind in den rug, een snelheid van 200 K.M. Den weg Parijs--Berlijn 910 K.M. legde hij af in vijf uur. Om even over 12 was hij in Johan- nisthal geland en om half vier was hij al weer weg. Hij vertrok bij stormweer Om 7 uur landde hij in Warschau. Hij had derhalve tusschen zonsop- en ondergang 1500 K.M afgelegd. Den 15den Juni vloog hij via Wilna en Dwinsk naar St. Petersburg, dat hij den 17den Juni bereikte. De afstand War schau—St Petersburg is 1000 K M Van St. Petersburg vloog hij langs de kust naar Reval en vandaar over de Oostzee naar Stockholm, dat 370 K.M van Reval afligt. Stockholm—Kopenhagen ongeveer 330 K.MKopenhagen—Ham burg (290 KM Hamburg—Den Haag (430 K.M.) en Den Haag—Parijs (400 K.M.) volgden. N. R. C. blijft steed# de puikste cacao voor den prijs. Het bestuur van den polder Bewester Eede Benoorden St. Pietersdijk heeft he den te Sluis aanbesteed het aanleggen van een Macadamweg op den Hoogeweg nabij de Elderschans lang 1300 Meters met bijlevering van alle materialen, ar- beids- en voerloonen. Toegewezen aan den heer E. F. de Pauw c. s. te Sluis voor f 4960. THERMOMETER EN VERWACHTING. 4 Juli. T borW" meter alhiei 8 a. vin. 60 ,;r., 12 a. 62 gr., 3: u. nru. 61 gr. Telegrafische mededeeling van het Kop. Meteorologisch instituut te De Bilt volgen» le waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 768.6 te Horta. Laagste 752.3 te Hernoesand. V erwaehting tot den avond van 5 Julimeest matige N. tot W. wind, be trokken tot zwaar bewolkt, enkele regen buien en dezelfde temperatuur. Middelourg. Van 34 Juli'. OndertrouwdV. A. A. Stroband, jm. 21 j. met M. Harpe, jd. 26 j.; J. Boone, jm. 31 j. met A. C. Le Due, id. 18 j.; D. C. A. Boul, jm. 29 j. met A. K. Muller, jd. 30 j. BevallenT. J. Wondergem, geb. Van Keulen, d. Zierikzee. Van 27 Jnni— 3 Juli. GetrouwdW. J. üeule, jm. 32 j. met E. J. de Vos, jd. 29 D. Geluk, jm. 28 j. met J. Antheunisse, jd. 24: j. Bevallen A. J. Beije, geb. Schouls, d. OverledenT. Plaating, z. 6 j.; A. W. Padmos, man van P. J. Simmers, 41 jC. D. Blok, man van J. Trouw, 67 j.; M. de Graaf, echtgenoote van A. Roskam, 48 j.; P. Huigens, ech'g. van A. Keuvelaar, 78 j. Aan de universiteit te Utrecht slaag de voor het theoretisch geneeskundig examen J. J. van der Harst J.C.zn* De heer M. den Engelsman, vo- lontair-onderwijzer aan de o. 1 school te Oud-Vossemeer komt als no. 1 voor op de voordracht van onderwijzer aan de o 1. school te Overschie. Bij B. en W van Amsterdam bestaat het voornemen prof. dr L E- J Brou wer, thans buitengewoon hoogleeraar in de wiskunde aan de gemeentelijke uni versiteit, binnenkort voor te dragen voor gewoon hoogleeraar om te verhinderen dat Groningen beslag op den geleerde legt. AFLOOP VERKOOPINGEN. Door notaris W. Hioolen te Middelburg is gisteren alhier publiek verkocht, een winkelhuis en erf te Middelburg op den hoek van de Korte Delft, en de Nieuwstraat, plaatselijk gemerkt G 1, groot ongeveer 82 centiaren, en een woonhuis en erf naast het vorige in de Nieuwstraat, plaatselijk gemerkt G 229, groot ongeveer 124 centiaren. Beide perceelen gecombineerd werden aan den heer W. A de Rijcke Sr. te Middelburg voor f 11.000 verkocht „AFLOOP AANBESTEDINGEN. Burgemeester en Wethouders der ge-, meente C a t z hebben heden aldaar aan besteed het aanbrengen van eenige ver anderingen in- en bijgebouwen aan de openbare gemeenteschool met bijlevering der benoodigde materialen. Gegund aan den heer Schroevers voor f 2143, en hel uitbreiden der haven, met aanleg van twee steigertjes en het plaat sen van een golfbreker vloei- en meer palen, gegund aan den heer Virik voor UIT MIDDELBURG. Verbreeding der Nieuwstraat. Naar we vernemen zijn de twee gister verkochte huizen van de firma Van Benthem& Jutting - men zie onder „Af loop verkoopingen" aangekocht door de gemeente, die ook reeds eigenares is geworden van de twee daarnaast gelegen huizen in do Nieuwstraat Het doel is door verbreeding dezer straat den ver keersweg te verbeteren. UIT VLISSINGEN. ,Dc Schelde" Ingediend is een wetsontwerp ter goed keuring van de overeenkomst met de N V. Koninkl Mij. „Do Schelde" le V lis- si ngen betreffende de erfpacht van de gronden en gebouwen aldaar en met de gemeente Vlissingen betreffende de ex ploitatie van een gedeelte van de haven cn der haven-terreinen. Het betreft de terreinen, die. noodig waren voor de uit breiding van de fabrieksterreinen der Mij. „De Schelde De commissie, door de regcering in gesteld, heeft voorstellen gedaan, waar mee de regeering zich blijkens dit ont werp vereenigt In het rapport van die commissie worden ook middelen aanbe volen, om de haven le Vlissingen. beter dan tot nog toe het geval was, aan haar doel te doen beantwoorden. De regcering meent, dat het plan in derdaad ernstige overweging verdient, doch acht het rationeel, dat de wetge vende vergadering eerst een beslissing neemt in zake de exploitatie van de ha ven en van het erfpacht-contract met de Mij. de Schelde alvorens het vraag stuk van de havenverbetering onder de oogen wordt gezien. Omtrent dit laatste punt zal, wanneer het ontwerp wet wordt, een afzonderlijk wetsontwerp wor den ingediend Het s.s. M a n d a 1 Het s.s. „M. I. Mandal" hetwelk aan de werf der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen van. machines en ketels is voorzien, heeft heden ter reede van Vlissingen proefgestoomd, waarbij aan de gestelde eischen ruimschoots werd voldaan. HET VLISSINGSCIIE FORT. Men meldt ons uil Den Haag De levering van het geschut voor de forten te Vlissingen, Kijkduin en el ders is gegund aan de firma Krupp te Essen. VOLKSONDERWIJS. Op Donderdag j 1. vergaderde te Groede de afdeeling van de Vereeni- ging Volksonderwijs. Nadat een reglement was vastgesteld, werd overgegaan tot de bestuursverkiezing. De functies werden als volgt verdeeld A Beerens, voorzitter, D. W. Theri, secretaris, J. Kareis Jzn penningmeester; als gewone bestuursle den werden verkozen voor Groede: J. B Becu Sr.. Jac. Frelier, H. Hardon en M. Wagtho; voor Nieuwvliet de heer Adr. de Bruijne en C. Kole De nog jonge afdee ling met aanvankelijk 36 leden heeft door krachtige propaganda het ledental reeds zien stijgen tot 76 UIT/DEN HAAG. Vergadering van herkozen en nieuwgek^zen Kamerleden. Deze week hielden de herkozen en nieuwgekozen Kamerleden behoorende tot liberale unie, alhier een groepsvergade ring in verband met de ministrieele crisis. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd is tol archivaris aan het al gemeen Rijksarchief te 's Gravenhage dr. L. W. A M. Lasonder, thans commies aan het rijksarchief van Zeeland le M i ri de 1 b u r g. DE NIEUWE KAMERVERKIEZINGEN. Naar „Het Volk" meldt heeft mr. P. Rink aan de vrijzinnige kiesvereeuiging te Hoogezand meegedeeld, dat hij niet op nieuw voor een candidaluur in dat dis trict in aanmerking wenscht te komen UIT AMSTERDAM. Geld zonder borgen. De strafkamer van de Amsterdamsche rechtbank veroordeelde heden zekeren oplichtiug. G. bood in advertenties geld ter leen aan zonder borgen, doch wan neer de meuschen bij hem aankwamen vroeg hij wel f 5 vooraf als administratie kosten, maar leende geen geld. De crises. Heden had te Amsterdam een bijeen komst plaats van hel partijbestuur van de S. D. A. P. met de socialistische Kamer fractie Ier bespreking van den huidigen politieken toestand. OPENING „VIERJAARLIJKSCHE." Heden is te Arnhem de „Vierjaar- lijksche" geopend. De openingsrede werd uitgesproken door den oud-luit.-kol. N. .1 A P. H. van Es, voorzitter van het be stuur, die er o. a. op wees dat deze vier- jaarlijksche anders is dan de voorafgaan de, omdat er naai' is gestreefd, van de verschillende richtingen van de oude tot de nieuwe scholen werk le brengen, waar door men een beeld krijgt van de kunst richtingen onder de hedendaagsche kun stenaars ONTOEREKENBAAR. De krijgsraad te Arnhem ontsloeg he- van rechtsvervolging den soldaat J. H. van de koloniale-reserve, die beschuldigd werd op 12 December van het vorig jaar een moordaanslag op zijn meisje gepleegd te hebben, waarbij dat meisje ernstig, doch niet levensgevaarlijk door messteken in den rug verwond werd en gelastte overbrenging naar een krankzinnigenge sticht voor den tijd van 1 jaar. H. teekende hooger beroep aan, OEDIPUS. De Koningin en de Prins zullen den 23en Juli te Arnhem de le uitvoering van Oedipus door Royaards' gezelschap op Sonsbeek bijwonen. H. M. DE KONINGIN NAAR DE OVERIJSSELSCIIE TENTOON STELLING. Naar de „Zwolsche courant" meldt, zal niet alleen de Prins maar ook de Konin gin op 4 Augustus a. s de Overijsselsche nijverheidstentoonstelling bezoeken. Deze tentoonstelling wordt den 30en Juli ge opend. VLIEGEN TE RIJEN. De bezoekers van de algemeene verga dering van de Mij. tot bevordering der geneeskunst te Breda zullen op een der vergaderdagen des namiddags een bezoek brengen aan het vliegveld te Gilze-Rijen, waar de vlieger Heinrich van der Burch een demonstratie zal geven. DE VERMISTE KNAPEN. De twee te Groningen vermiste jongens (zie onder Verschillende bercih- ten) zijn, naar de N. Gr. Ct. meldt, weer terecht. NAGEKOMEN SCHEEPSBERICHTEN. Stooravaartmij. Nederland. „Koning Willem III" (uilr.) vertrok 3 Juli van Genua H o 11 a n dA m e r i k a 1 ij n. „Rijndam" kwam 4 Juli te Rotterdam. Kon. West-Ind Maildienst. „Prins Willem I" vertrok 4 Juli van Amsterdam Rotter da msche Lloyd „Goentoer" (uitr.) kwam 3 Juli te Pa- dang; „Sindoro" (thuisr.) vertrok 3 Juli vhn Tandzjer; „Wilis (thuisr.) vertrok 3 Juli van Perim bilisatiebesLuit zal het geheele leger, 5 I korpsen sterk op voet van oorlog worden gebracht. De reservisten van de lichting 1905 af zijn opgeroepen. Het leger zal na de mobilisatie op volle sterkte zijn en telt dan een half milliocn soldaten. In Boelgarije. PAPIJS, 4 Juli. Uit Sofia wordt ge seind, dat het kabinet Datief is afgetre den Er wordt een concentratie-ministerie gevormd met generaal Petrof aan het hoofd. Als minister van oorlog treedt Sawof op. Dimitrief zal het bevel over het leer op zich nemen. De Mogendheden. PARIJS, 4 Juli. In diplomatieke krin gen is geen bijzondere onrust merkbaar men is van meening, dat de onlusten op don Balkan, Oostenrijk en Rusland eerder tot een gezamenlijk optreden zullen be wegen dan de betrekkingen tusschen die beide rijken verscherpen. BRINDEJONC GEHULDIGD. PARIJS 4 Juli. Brindejonc is gister avond door de „Aeroclub de France" ont vangen. Door den president werd hem de groote gouden medaille overgereikt, ter wijl hem tevens werd medegedeeld, dat het legioen van eer voor hem is aange vraagd. ONTSLAG VON HEERINGEN.m BERLIJN, 4 Juli. De minister van. oorlog von Heeringen, heeft zijn ontslag ingediend. Als zijn opvolger wordt ge noemd generaal von Slein.. commandant van de 4 Ie divisie in Eylau, die eerst on langs ter zake van het keizersjubileum geadeld werd. Een oorzaak voor het aftreden van den minister wordt niet genoemd. NOODLOTTIGE BRAND. ST. PETERSBURG, 4 Jul. Bij Simbirsk in de landstreek Asradamodka brak in een logement een groote brand uit, die zoo snel om zich heen greep, dat e aanwezige boeren geen gelegenheid had den tot vluchten Na de blussching werden 154 lijken gevonden. DE BALKAN. Oorlog of ede ATHENE. 4 Ju li Volgens een bericht van het blad „Hestia" heeft de Grieksehe regeering gisteren haren gezant te Sofia teruggeroepen. USKUB, 4 Juli Op een gevangen ge nomen Boelgaarsch officier werd een ge schrift gevonden, dat inhield een bevel j van den commandant van de He Brigade, j waaruit blijkt dat de aanval op de Ser viërs op den 29en Juni geheel was voor- bereid KEULEN, 4 Juli. Uit Athene wordt aan de „K. Ztg." geseind, dat de Griek sehe troepen bij hun verderen opmarsch Nigrita bezetten waar zij de bewoners neergeveld vonden door de voortvluch tige Boelgaren. De spoorwegverbinding Gewgeli-Salo- niki is hersteld In Roemenië. BOOG WATËII, te 71 u11 b ei. Zaterdag 5 Juli nm. 210 Zondag 6 254 Maandag 7 3 36 Dinsdag 8 - 4 27 Woensdag. 9 518 Donderaag 10 6.10 Vrjidag 11 7.06 t e Domburg Zaterdag 5 Juli nm. 2.19 Zondag 6 3.03 Maandag 7* 3.45 Dinsdag 8 4.36 Woensdag. 9 5.27 Donderdag 10 6.19 Vrjjdsg 11 7.15 Springvloed. SCHEEPSBERICHTEN. Donderdag is te Zierikzee uitgeklaard de Engelsche barge „Solent", kapitein E. Potton, van Pruisen naar Londen, met een lading katoenmeelkoeken Stoomraartmij. Nederland. „Rembrandt", (thuisr.) vertrok 2 Juli van Port Said; „Koning Willem III" ,(uitr.) kwam 2 Juli te Genua; „Koning Willem I", (thuisr.) vertrok 30 Juni van Sabang; „Oranje", (thuisr.) kwam 3 Juli te Am sterdam. Rotterd. Lloyd. Malang", (uitr.) arriveerde 1 Juli te Padang; „Tambora" (uir.) passeerde 2 Juli Ouessant; „Ophir" vertrok 1 Juli van Suez. Kon. Ho 11. Lloyd. „Zeelandia" (thuisr.) vertrok 1 Juli van Lissabon. Holland-Amerika-Iijn. „Potsdam" arriveerde 2 Juli van Rot terdam te New-York; „Rijndam", van New-York naar Rotterdam, passeerde 3 Juli des voormiddags 3 uur Lizard. In zade de scheepswerfkwestie te Schiedam komt ook de firma Furness thans uit den hoek. Niet bij Furness, Withy Co. Ltd., doch bij de Neder- landsche N. V Furness' Scheepvaart- en Agentuur Mij. te Rotterdam bestaan plan nen om ergens nabij Rotterdam een scheepswerf aan le leggen, doch in hoofd zaak in het belang van het eigen reedery- bedrijf. Te Amsterdam zullen dit jaar ook de gemeenteraadsverkiezingen staan in het teeken van den onderwijsstrijd. Men wil van vooruitstrevende vrijzinnige zijde nu eindelijk eens een einde maken aan den ongezonden toestand dat een antirev. aan het hoofd van onderwijs staat en zal daarvoor zelfs conservatief-liberalen, die mr. De Vries steunen, bestrijden. In verband hiermede verneemt het Hand., dat mr. S. De Vries Czn., wet houder van onderwijs, zich bereid heeft verklaard, om, wanneer het gemeentebe lang dit eischt, met zijn collega's in het dagelijksch bestuur de vraag van een ruil van zetels in het college te over wegen. Echter moet reeds vaststaan, dat de heer De Vries niet het wethouder schap der openbare gezondheid begeert. FANTASIE-REPORTAGE. Uit het verslag in het „Hand." over Brindejonc's verblijf in Den Haag, knip pen we het volgende: Natuurlijk is Brindejonc voortdurend omringd geweest door sportverslaggevers, maar er waren er ook, die zóó maar wat van hem schreven. Zoo vinden wij in een hier ter stede verschijnend dagblad o m. hel volgende: „Nadat de kranige vlieger in het hotel „De twee Steden" met de heeren v. d. Berch van Heem stede, De Booy en Jochems de lunch had gebruikt, voelde hij zich dermate afgemat, dat hij zich omstreeks 4 uur ter ruste begaf. We hebben hem in z'n ruime slaapkamer nog even gesproken En iets verderNa deze woorden ver telde hij mij nog dat hem te Parijs een enorme ontvangst wacht, waarna hij zich ras uitkleedend in bed stapte en ons dank zei voor de belangstelling jegens zijn per soon betoond" En dat, terwijl de vlieger van een uur of drie tot negenen met de heeren Van den Berch van Heemstede, Meerum Ter- wogt en schrijver dezes naar Schevenin- gen is geweest en in de stad inkoopen heeft gedaan'

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 2