Dingen waar men naar vraagt. Ter overdenking. genover hen, dio zij moeten verzorgen, ver plicht zijn allo mogelijke waarborgen lene-j men, dat zij niet worden bedrogen en dus niet benadeeld. Dat ge<m enkel goed koopman betgevai van •waarborgen zal weigeren en dat hij in het vragen daarvan gecne bclcodiging zal zien Dat kooplui, dio het vragen van die waar borgen beschouwen als een blijk van wan trouwen in hunne eerlijkheid en zich daar tegenover mot een soort van hoogachtighcid do vraag veroorlooven, of zij hen niet altijd ter trouwe hebben bediend, in den regel hot nemen van waarborgen hoogst noodzakelijk maken t Na dit alles op den voorgrond gesteld te hebben, komen wij tot de volgende besluiten. Ieder kooper van poters en van zaaigraan heeft het grootste belang er bij, dat hij bekend wordt gemaakt met don oorsprong en do her komst vau hetgeen hij koopt om te poten cn te zaaien hij dient daarom aan den verkooper een schriftelijken waarborg tc vragen dien aangaande. Wanneer hy Slrubo's haver koopt, öf Swalof's granen, óf verscheidenheden, van tarwe, öf wat dan ook, dan dient hij daarbij een verklaring te eisclictt, dat men hem levert, wat men zegt te verkoopen en daarbij is van 't uiterste gewichtdat men weet, of het origineel zaad is, dan wel nabouw en, zoo hot nabouw is, de hoeveelste. De koopman, die deze gegevens weigert,- omdat hij 't zelf niet weet, omdat hij het geheim der afkomst niet wil rnedr-doelcn, of welke andere praatjes door hem daarbij op- gedisclit worden, is in onze oogen niet aan- hfevto lens waardig Bij de productie van zaden bestaat geen geheim. Voor de echtheid van binncnlandsche gewon nen zaden, wordt, en hierop wensclien we hier in hoofdzaak te wijzen, gezorgd door eenige landbouwmaatschappijen in Nederland van wolkc wij hier noemen de Groningsclie, de Friesche en do Zeeuwsche. Do Zeeuwsche Maatschappij, om ons daartoe te bepalen, laat, wanneer de verbouwer zich daarvoor lieeft aangemeld, door eene be voegde commissie onderzoeken of de gewas sen, waarvan ine.n poters en zaaigraan wensckt in den handel to brengen, voldoen aan be paalde eischen van stand, gelijkmatigheid, soortechtheid, soortzuiverheid, Zuiverheid van onkruid en van besmettelijke en andere plan tenziekten. i Do lyst van erkende zaden en erkend pootf- goed wordt opgenomen in het „Zwecusch, Landbouwblad" en dit zaaizaad en pootgoed mag in den handel gebracht; (worden als erkend door do Zeeuwsche Landbouwmaatschappy, die zich het recht voorbehoudt, dp,t de leden dor Centrale Keuringscommissie te allen tijde toegang hebben tot do velden waar de plant groeit en tol de plaatsen, Waar het gewas ge borgen is, en dat dezea tegenwoordig zijn bij het dorschen, schoonmaken en verzenden van zaaigoed en pootgoed. Bij verschil tusschen verbouwer cn koo per van erkend zaaizaad of poolgoed beslist de Centrale commissie met beroep voor b'eide partijen op het Dagelijksch Bestuur der Maat schappij, dat in hoogste instantie beslist. Verfcoopers van erkende zaaizaden en poot goed, dio blijken tc kwader trouw gehandeld te hebben, worden voor altijd uitge sloten van deelneming met hunne gewas sen aan de keuring. Uit het voorgaande ziet men, dat aan hen, die gewaarborgde zaden, gewaarborgd' pootgoed verlangen, dit zoo lang de voor raad strekt ook geleverd kan worden, hetzij door dep producent zelf, 't zy door hem, die door den producent de verkoop wordt toe vertrouwd. Intusschen zorge men dat in de meeste gevallen ook den naam van do plaats van her komst nauwkeurig omschreven vermeld wordt. De Wilholminapolder bij Goes is tengevolge van de bemoeiingen van den Directeur eene plaats, waarvan men het aangeboden zaad volkomen kan vertrouwen, maar daarom is do opgave „uit den Wilhclminapolder" nog nier voldoende, want men kan zaad, onder Biervliet betrokken, ook als uit den Wilhelminapolder in den handel brengen Laat ons aannemen, dat er onder Zwammer- dam een verkooper van uitstekende poters woont, dan is de toevoeging gewonnen te .Wyk" volstrekt geen afdoende aanbeveling, want men heeft een Wijk onder Elburg, een bij Maastricht ook een in Noordbrabant, men vindt in Zeeland vier Hoeren polderser zijn acht gehuchten in Nederland, die Hees,' zestien die Horst, vier en twintig, die Hei kant heelen, enz. enz. Bij opgaven van de plaats van herkomst is dus een nauwkeurige omschrijving onmisbaar, en de kooper hebbe er op te letten, dat hij die nauwkeurige opgaven ontvangt. Vooral lette hij er ook op, dat men hem bij de levering van buitenlandsche zaden niet met wat algemeenheden op hot dwaalspoor brengt en daarom achten wij het van groot belaag voor de Zeeuwsche landbouwers hen te wijzen op de twee commissies van de Zeeuwsche Landbouwmaatscliappij de epne voor de contróle van zaai- en pootgoed, de andere voor den aankoop van en het ne men van proeven met Russisch lijnzaad, en daarbij den raad te herhalen, dien wij reeds meermalen gaven voor den verkoop van meststoffen en Veevoeder Koopt niets zonder behoorlijken waarborg ook geen zaad, en bedenkt, dat te Wagcnin- gen een zaadccjhtrófcstjation bestaat, dat u gaarne de verlangd© inlichtingen zal ver strekken. ,,Mpar dat kost geld", luidt het bezwaar van velen, „geld en moeite 1" Toegegeven doch wanneer gij door achteloosheid, onveur scliilligheid of te goed vertrouwen minder waardig zaad uitstrooit cn dientengevolge ook een minderwaardigen oogst opdoet, zou dat geen geld fcofsten? Zou dat zelfs niet vry rvat meer kosten dan zaadcontröle en de ge nomen moeite? Wjj mccner u, lezers I dat in ernstige over: weging le mogen geven. VARIA. GASTON DESCHAMPS OVER NEDERLAND. Hot Fransch hoeft in het maatschappelijke en het onderwijs-leven van Nederland terecht een streepje voor In verscheiden steden be staan afdeelingen van do Alliance frangaiso. Die in den Haag heeft de vorige week den medewerker van de Temps" tot een voor dracht uitgenoodigd. In zijn blad vertelt deze nu wat uit zijn bevindingen, by (lie reis op gedaan Deze Franse Jiman, Parijzen aar, herinnert aan het bezoek, dat reeds eeniige jaren geleden Jean Aicard aan ons land heeft gebracht Professor van Hamel (Deschamps herdenkt dezen sympathieken geleerde met enkele eer biedige woorden) had hem tot een reeks lezin gen in verschillende steden doen uitnoodigên. De journalist-letterkundige wijst dan- op het voordeel, dat degene geniet, die, een. vreemd land tot het houden van. lezingen bezoekt, omdat hij overal gezelscliap vindt, hetgeen zich beijvert hem de schoonheden en mork- waardigo plaatsen van het land te tooncn, waardoor voor hem een Baedeker onnoodig is. Na Aicard wordt een tweede Frauschman. ons voor oogen gesteld, dio eveneens Ne derland bezocht. Eugène Fromentm. In zijn ,,Maitres d'autrefois" heeft deze, die even vaardig de pen als het penseel hanteerde, van den Haag een bekoorlijken cn juislen indruk gegeven. Den Haag raadt hij als verblijfplaats Oan voor hen, die de loelijkhcid, de platheid enz. van de werkelijkheid van de groote steden afkecrig heeft gemaakt. En geestig laat hij daarop volgen, dat hij, als hij een plaats moest zoeken om te werken, aardige dingen te zien cn om nog aardiger to droomen, vooral als hjj met zich zelf tot rust zou moeten ko men, dan zou handelen als Europa na storm achtig© tijden, dat hij m a. w. daar zijn con gres zou houden.. Van al het vriendelijks, dat Fromentm dan nog verder over onzo residentie vertelt, heeft Descbamps zich de vorige week met eigen oogen kunnen overtuigen. De hofvijver heeft hem het meest getroffen. Hij vergelijkt dien, wat bekendheid betreft, bij de Place- de la Concorde te Parijs, Dien vijver acht hij het middelpunt van de aantrek kingskracht voor het leven in de stad. Na- tuurlyk heeft hij de omgeving van den vijver ook scherp m zich opgenomen. Zy doet hem denken aan onze oude schilders. Heel de geschiedenjs van de Nederlanden heeft zich daar in haar verschillende tijdperken, van op- en neergang in voltrokken. Tegen den avond heeft Fromentin aan den oever van dat water gedroomd. Gaston De schamps heeft zich ook van het tegenwoordige op do hoogte gesteld. De ridderzaal heeft zijn aandacht getrokken, niet het minst omdat in 1907 do tweede vredesconferentie daar was behuisd. Maar telkens gaan ook zijn gedachten Weer terug tot het verleden. Het roemrijk verleden van dein toehtigjaxigen oorlog en, op gewekt door een bezoek aan (de gevangenpoort^ naar de moedig doorstane geloofsvervolging. Over de daar aanschouwde martelwerktui gen weidt hij breedvoerig uit. Het wreedst acht hij de straf, waarbij de tot den hon gerdood veroordeelden gedwongen werden, de geuren in te snuiven, die door een met dat dool gebouwden schoorsteen van de keuken waar allerhande lekkernijen werden gereed gemaakt, naar de cel van den ongelukkige; werden geleid. Natuurlijk heeft hij zich daar het lot der gebroeders de Witt herinnerd Dc warmste woorden van bewondering Wijdt Gaston De schamps aan beide mannen. Met liefdevolle zorg heeft de dagbladschrijver dc voorwerpen bekeken, die in de gevangenpoort de her innering aan beiden levendig houden. Daar onder boeide hem het meest een boekje, dat, in perkament gebonden in het Fransch den volgenden, met de hand geschreven tittel vertoont: „Comédies et Tragédies diver- ses". De Fransch© gezant bij ons hof, Mar celtin Pollet, heeft om zoo le zeggen den burgerlijken stand van die ontroerende relikwie opgesteld. Beveren heeft Cornells de Witt dat boekje ten geschenke gegeven. Men vindt er drie blijspelen van Molière en een teurspcl van Racinoin. Als men weet, dat bet de uitgaaf van „l'Avare" van 1669, van Monsieur de Pourceaugnac van 1670* bevat, dan begrijpt men dat Beveren inderdaad, zooals De schamps schrijft, zich uitstekend van wat er te Parijs voor nieuws uitkwam, op dc hoogte hield en dat het den Frauschman goed deed, te bemerken, dat de laatste stemmen, door de broeders beluisterd, uit zijn land afkomstig waren. Gaarne erkent liij intusschen, dat het te genwoordig Nederland, vol vertrouwen in de toekomst, den reiziger een aangenamer reeks indrukken bezorgt. Toen Deschamps in den Haag logeerde, kwamen daar de eerste bloe- menverkoopers met hyacinthen, narcissen en tulpen, waarvan geur en kleur hem alleraan genaamst hebben getroffen, hun waar te koop aanbieden EEN VERVOLMAKING VAN DE BIOSCOOP. In Parijs bestaat een weinig bekende we tenschappelijke instelling, die zich ten doel stelt de middelen te bestudcercn, geëigend om do verschillende toestellen, waardoor be wegingen worden weergegeven en die in de fysiologische laboratoria gebruikt worden, on derling vergelijkbaar te maken. We bedoelen het instituut Marey. Volgens de „Temps" zijn het beginsel en de opeenvolgende verbete ringen van de bioscoop alle het eerst in het laboratorium van Marey verwerkelijkt. Aan Edison kent het blad slechts dc eer toe, de doorboring van den hand gevonden te hebben De intermitteerende fotografie, waardoor in 1873 do opeenvolgende fasen van den over gang van Venus ©ver de zonneschijf werden weergegeven mag als de eerste verwezenlijking van het beginsel worden beschouwd, waar- pp de huidige bioscoop steunt. Allengs werd deze methode verbeterd, maar op die wijze kreeg men slechts schaduwbeelden, want de voorwerpen teekenden zich op oen lichten achtergrond al en heel wat onderzoekingen waren noodig, om een zwarten achtergrond' doorvoor in de plaats te kunnen stellen, zonder dat de gevoelige platen daardoor be ïnvloed, worden, terwijl de beelden daar scherp op uit moeten komen Uiteraard werden deze toestellen moeren- deels gebruikt ,om in beweging zijnde men- schcn en dieren te fotografeerjen. Om' nu te voorkomen, dat die beelden bij het fotogra feeren mot korte tusschenruimten dooreen lie pen, bedacht Marey er dit op, dat hij niet het gcheele 'wezen fotografeerde, maar alleen de punten van zy'n lichaam of de lijnen die door liun plaatsing in de beelden dc be woging, dio men zocht te leeren kennen dui delijk doen uitkomen Een geheel in 't zwart gekleed man, die dus op het zwarte veld volslagen onzichtbaar is, draagt zilveren ran den pp zijn lichaam, op zijn kleeren gehecht als aanduiding der voornaamste declen van de ledematen. Als iemand op die wijze is ge tooid, zal hij, voorbij het toestel loopend, beelden doen ontstaan die tot echte wiskun dige schetsen zijn herleid. Do onderzoekingen van Marey bieden een kostboro basis vooreen vergelijking van de beweging van monsch en dier en de verklaring van enkele geheimzinnige feiten, zooals het beroemde vraagstuk van de kat, dio vallend steeds op haar pooten terechtkomt. De Fransche geleerde bevond, dat als men do beelden fotografeert in een snelheid van 60 in de seconden men ze met een vaart van slechts 10 in dc seconde den menschen voor oogen kan voeren, terwijl deze toch vol doende is, om de beweging volkomen ononder broken te doen schijnen. Inderdaad is de beweging dan zes maal langzamer dan in de werkelijkheid cn het verschijnsel kan daar door in al zijn onderdeelen bestudeerd wor den. De verschillende houdingen, bij het loo- pen aangenomen, kunnen dan ook gemak kelijk worden nagegaan Zoo heeft de schil derkunst met Marey's fotografieën haar voor deel kunnen doen. Daardoor was men in 6toat de algemeene vergissing der schilders vost te stellen, die het menschelijk lichaami in snelloopende» toestand naar voren hellend weergeven. In werkelijkheid blijft de romp bij dio beweging zeer recht. Verscheiden schil ders, pnder wie Aimé Morot,- brachten de door Marey gevonden wetten in toepassing. Dit ziet voornamelijk op de figurenschil- ders. Zij schilderden de bewegingen op zich zelf in het schouwspel van de massa-bewe ging (men denke aan een schilderij, dat een militair gevecht voorstelt) daarmee in over eenstemming. Daardoor gaf de massa einde lijk door de groepeering van de onderdeelen dien indruk, welken de kunstenaar tot zijn wanhoop tot dan toe niet had weten te be reiken. Marey is erin geslaagd, meer dan honderd beelden per seconde te verkrijgen. Aldus heeft hij do meest ingewikkelde bewegingen bij een groot aantal dieren kunnen registreeren. Maar als de duur van het verschijnsel minder is dan hot honderdste deel vau een seconde, zooals het bewegen van de vleugels bij do meeste insecten, dan moeten veel sneller werkende toestellen gebezigd worden. Onlangs is nu een toestel uitgevonden, dat in staat stelt, pm 2000 fotografieën per seconde te ver krijgen Er beslaan films, waarop men een zeepbel ziet barsten, daar de kogel uit een revolver daardoor vliegt. Bij het opnemen van vlie gende insecten is liet de moeilijkheid, het toestel, dat de vonken voortbrengt tc doen werken juist op het oogenblik, dat het diertje daarlangs vliegt. Dit kan niet met de hand geschieden Men heeft nu een middel uitge vonden, dat het insect zelf die werking ver richt. Hoe veel moeite moet dat gekost heb ben, om dat toestel bij de verschillende soor ten van insecten te doen aanpassen, daar enkele dadelijk opvliegen, andere langer of korter aarzelen, voordat ze hun vlucht nemen. Volgens deze methoden, waarbij het toestel veel sneller werkt dan de gewone bioscoop, kunnen de minste bewegingen van de vleu gels van een opvliegende duif, de vluchtigste houdingen van iemand, die liard loopt, hoe snel ook rijn vaart zy, worden vastgehouden met een snelheid, die tien of Vijftien maal minder is dan de natuurlijke, waardoor den toeschouwer niet alleen een onderhoudend, maar tevens zeer leerzaam beeld wordt ge toond. DE KRACHT VAN HET ZONLICHT. Al sinds lang peinzen de geleerden er over, het enorme arbeidsvermogen, dat we aan de zon te danken hebben, in anderen vorm over te- brengen en tc verzamelen. De zgn. zonne- motoren, die men in enkele warme landen gebruikt, bieden slechts een gedeeltelyke op lossing van het vrajagstuk, want alleen in bepaalde streken kunnen ze dienst doen, daar ze lastig te hantecren zijn en oogenblikkelijk gebruikt moeten worden. De Temps" deelt een oplossing mee, die op een gevoel andere basis steunend, door een zekeren professor Ciamician is uitge dacht. Het blad begint met op te merken, dat de steenkool nog de gemakkelijkste ver wekker van arbeidsvermogen is, dien we be zitten, omdat m do voorhistorische tijden planten in den vorm van koolstof de energie van de zon, die a? ontvingen, hebben be waard. Daardoor is hij op de gedachte geko men, planten te belasten met het ontvangen en bewaren van de kostbare uitstraling. Inderdaad vormt een plantaardig organis me als herschepper van arbeidsvermogen geen toestel, dat veel vruchten zal afwer pen, maar het herstelt dit gebrek, dooi4 dat het buitengewoon buigzaam is, en voor al, omdat het in samengevattem toestand de stoffen voortbrengt, die het menschelijk le ven noodig heeft cn. die we a"0051 met de grootste moeite ui do laboratoria kunnen be reiden. Volgens Ciamician zou men door middel van oordeelkundig uitgezochte planten in groote hoeveelheid de stoffen kunnen pro- duceeren, buiten welke ons leren het niet kan stellen. Degeleerde licht dit toe met het voorbeeld, dat de grond, die een mestof heeft ontvangen welke aan het delfsloffenryk is ontleend onder invloed van de zon een oogst geeft, die, a^3 hy verbrand zou worden door dc dan voortgebrachte asch do gebruikte mest zou teruggeven evenals door de warmte, die daardoor wordt uitgestraald het arbeidsvermogen van de zon, dat hij heeft opgenomen. Professor Ciamician eindigt met do ver metele onderstelling, dat over enkele eeuwen, als de reserves aan arbeidsvermogen zeldzamer zullen worden, de tropen in een groot foto- chemisch laboratorium herschapen zullen zijn, dat het leven van alle menschen zal on derhouden EEN FOSSIELE MENSCH. Deze week zijn te Londen in een vergade ring van do Royal Anthropological Society door dr W. Cook ïncdedeelingen gedaan over een vondst in Kent van overblijfselen van een fossielen memscli. Do vondst was gedaan nabij het dorpje Hailing, aan den westelijken oever van do Medway, ongeveer 61/2 KM. bovenstrooms van Rochester- Het fossiele geraamte lag zoo wat twee meter diep in een laag klei, die klei, die voor hot bakken van steenen wordt gebezigd. Het Jcwam aan bet licht by1 een grondafschuiving, die het gevolg was van graafwerk ten. behoeve van den aanleg cencr riojeeringf. Boven de laag waarin het geraamte lag kon het beloop van vier blijkbaar ongestoorde andere lagen worden geconstateerd. Bij de aardafschuiving was liet geraamte intact ge bleven in de leembedding. Het werd met de klei, waarin het gevat was, voorzichtig uit gegraven en overgebracht naar het museum van de Royal College of Surgeons, waar de vondst onderzocht werd door prof. A. Keith, dio uit de ligging der beenderen af leidde dat deze pre-historische mensch in lang vervlogen tijden begraven was. In do buurt vpn de plek waar de beenderen waren aan het licht gebracht werden, even eens onder vier tevoren ongebroken lagen, ovjerblijfselen van haardvuren en ook ruw- bewerkte vuursteenen instrumenten aangetrof fen. Deze vuursteenen voorwerpen zijtx door deskundigen gedetermineerdmaar zy gaven geen kans tot scherpe indentificatie zij kun nen zoowel Iaat-palaëolitiscb als vroeg-neo- litisch wezen, ofschoon er wel enkele aanwij zingen zijkx die eer aan de oudere dan aan de jongere' periode doen denken. Ook beenderen vpn dieren heeft men ge vonden, welke eveneens duiden op het laat- palaëobtische of neolitische tijdperk. A. S. Kenpard heeft de laag, waarin het geraamte gevonden was, onderzocht, en ge meend haar tot het Pleistoceen te moeten brengen. In 1883 werd te Tilbury bij het graafwerk voor een haven de z.g. „Tilbury-mensch" ge vonden. Ofschoon nu de lagen van Tilbury jonger zijn dan die te Hailing, ie er veel over eenkomst tusschen de Halling-mensch en de Til bury-mensch. Beiden behooren tot wat door Iluxley met „rivier bed type" was aan geduid. Van het Ncanderthal-type wijkt de Halling- menscli at door het ontbreken van de voor uitstekende wenkbrouwwelving aan den sche del. De zon komt morgen op te 5.09 nur en gaat onder' te 6.52 unr. De maan komt morgen op 8.37 v-m- en gaat onder te 2.08 v.m. Morgen is het eerste kwartier. Auto- en fietsrijders hebben de volgende week hun lantaarns aan te steken te 7.27 nur. Wagenbestuurders te 7.57. Zaterdag 19 April verjaart Z. K. H. Prins Hendrik, Woensdag 30 April H. K. H. Prinses Juliana. Hemelvaartsdag valt dit jaar op 1 Mei, Pinksteren op 11 en 12 Mei. Een verkwister is iemand die nooit het verschil leert tusschen een gulden-en een stuiver, vóór bij zijn laatsten stuiver noodig heelt. Langs de straat van Morgen Komt men aan den huize Nooit. Goede raad is als de regen hoe zachter hij valt, hoe langer hij blijft op, en hoe dieper hij indringt in den geest. Wie al te vaak luchtkasteelen bouwt, is later vaak dakloos. Oordeel niet over het binnenhuis, wan neer ge alleen het uithangbord kent. Zorgen zijn brandnetels. Pak ze flink en handig aan en ze doen minder pijn. Geveinsde deelneming en valsche juweelen kan men hier aan kennen, dat ze beide te groot zijn. De beste mest zit aan de sehoenzolen van den boer. Menigeen zou heel knap geworden zijn als hij niet gemeend had het reeds te zijn. Er zijn lieden die voor niets warm kunnen worden, maar wel op alles vuur knnnen vatten. De voorloopige Vrijzinnige candidates In de bovenzaal der sociëteit „de Vergeuoe- ging" op de Markt alhier, was gisteren een gecombineerde vergadering belegd van do vrij zinnige kiesvcreejnojiigen op Walcheren waar de vier voorloopige candidaten, de hceren mr. E E. van Raalte, F. M. Knobel, "dr. A van. Raai to en mr. Job. Adriaaiisc zich aan de leden der vcreougingen kwamen voorstellen. Do heer Herman Snijders van Middel burg, voorzitter van het Centraal Vrijzinnig Propaganda-Conuté opende de vergadering en wees er op dat deze vergadering de eerste in haar soort was. De besturen komen meer elkaar en de vruchten hunner werkzaamheid zijn reeds naar buiten gebleken door de uit gave van bet vrijzinnig; weekblad'. Spr. meende uit aller naam to spreken, toen hij de heeren voorloopige candidaten dankte voor hunne be reidwilligheid om op dozen avond hier te verschijkien. De candidaten zouden elk een bepaalden tijdi en in alfabetische volgorde hot woord voeren, waarna gelegenheid zou bestaan vragen to stellen. De heer mr Joh. A d r iaanse (v. d.) be klom nu de katheder. Hij herinnerde er aan hoe enkele jaren geleden een „veteraan" in do „Middelburgscho Courant" de wensch uitsprak, dat do liberalen van allerlei sohakeering nog eens gezamenlijk zouden optrekken Deze wensch is nu feitelijk in vervulling ge- komeu, het is gelukt een concemtratieprograni. te vinden waarop alle vrijzinnigen gezamen lijk tot den electoraten strijd konden optrekken. Het voornaamste van dit program zijn niet de losse punten, die er op staan, doch het feit dat waar men de vrijzinnigheid bedreigd vindt men eensgezind voor zijn beginselen pal staak Tegenover de gezamenlijke macht der wederpartijen was samenwerking geboden. Het eerste punt, zegt spr., waartegen wij ons moeten verzetten is tegen de bedreiging van. het openbaar onderwijs. De klerikale sprekers zeggen slechts geibjkstelling van open baar en bijzonder onderwijs te wenschen, djoch dat is het niet, het is gemunt op de vernieti ging van de openbare school. In de tweede plaats moeten wij ons schrap zetten tegen de protectie, om de directe- zoowcl als om do indirecte nadoelen daaraan verbonden. In de derde plaats moeten wij ageer en voor het algemeen kiesrecht, vooreerst voor man nen ons tegenwoordig kiesrecht is een kaakslag in het gezicht van onze vrijheid in de tweede plaats voor vrouwen. Zeker rif verschillen van den man, maar dat is geen reden om een verkeerde toestand als thans, waar de vrouw geen rechten heeft, te besten digen. En bovendien de ervaring in landen met vrouwenkiesrecht heeft gunstig geleerd. Ten slotte het pensioenvraagstuk. Naar spre- ker's overtuiging moet er zijn een staatspen sioen en zal dit er binnen korten tijid (zeker komen. Laat ons daarom, roept hij uit, niet twisten over het bedrag der premie of andera bijkomstige omstandigheden. Het financiëele bezwaar is wel to overwinnen, als het geld er moet zijn, komt het wel, dat hebben de defensiemaatregelcn bewezen. Nadat spreker's rede beapplaudiseerdi is spreekt de heer Kn obe 1 (v. 1.) uit 's Graven- hage, laatstelijk consul-generaal te Pretoria, de vergadering toe en verklaart te staan, op de basi6 vau h#t concentraticprogram, waarnaar hy meent to mogen verwyzen. Toch wil hij en kele punten naar voren bréngen. Het gaat er by de toekomstige verkiezingen om of wij onze vrijheid zullen behouden of dat wij komen onder een klerikale verdrukking en wel spe ciaal onder Rome. Spr. is het tegendeel van anti-Godsdienstig, doch stelt bovenal de ver draagzaamheid hoog. Hiertoe heeft meege werkt dat spr. met vele volken en veLe gods diensten heete kennis gemaakt. Daarbij heeft spreker geleerd, dat verdraag zaamheid de groote vraag is dos llevens, ca nu vreest hij, dat de verdraagzaamheid in ons land nooit zoo gering is geweest al9 thans. Zy schijnt zelfs niet te vallen bin nen het bereik van do partijen, dio thans aan de regcering zijn. We moeten opkomen tegen het z.g. politiek christendom .Gaan wc door op den thans gevolg- den weg dan zal de eendracht van het land nog verder zoek raken en zullen wij komen onder een priesterheerschappij- Een groot gevaar van deze regeering is ook, dat zij de schoolstrijd overbrengt naar Indië. Wanneer men langen tijd, als spr., onder de mohammedanen heeft verkeerd be grijpt men pas welk gevaar dat betcekent, Bovendien houde men in het oog onze in ternationale verhoudingen, die maken dat wij Olleen ,onze Oost-Indische koloniën kunnen behouden indien de inlatidsche bevolking aan onzo zijde staat. Hoe men at kan wijken van 't vryhandela- stelsel dat ons land den blom der laatste jaren heeft gebracht begrijpt spr niet, Vooral als men ziet tot welk geharrewar tarieven ib andere landen leaden Men boude ook in 'toog dat de ontwikkeling van het luchtvaartbedrijf een handhaving van tarieven in de toekomst mociLjjk kan maken. Spr wijst ook op het gevaar' van represaille maatregelen. Het invoeren van de lariefwet zal zrjn bet slachten van de kip dio gouden, eieren legt- Hot eigenaardige van onze huidige regce ring is, dat zij de lariefwet, welks invoering nog zeer problematisch is, wil doen strekken tot het betalen van sociale wetten, die reeds tot stand zijn gebracht. Die wetten dienden uit directe belastingen te worden bekostigd Ten slotte de houding tegenover de soci aal-democratie Het standpunt der concentra tie is hier ook weer dat van spreker, een vryzinnige regeering mag niet staan onder de leiding van de sociaal-democratie. Thons is het woord aan dr A. va» Raai to (v. d.) directeur van dc gemeente lijke keuringsdienst to Dordrecht. De heer Van Raalte wijst er op hoe het ministerie Heemskerk ten duidelijkste hee» aangetoond, dat een samengaan van alle vrij zinnigen noodzakclyk i«.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 6