Dingen waar men naar vraagt. Ter overdenking. BINNENLAND. Kunst en Wetenschappen. Ingezonden Mededeelingen. ,,en van *0Te,,Uan ook het geval met de peen, die als onkruid! in onze provincie op de dijken voorkomt en ook op andere plaatsen. Deze plant komt voort uit het zaad, dat zij zelf voortbrengt en van cultuurplant is zij teruggekeerd tot den oor- ppronkelyken staat zonder vleeschachtigon wor tel, die tot voedsel kan dienen. Een derde voorbeeld vinden wij in de „kaar de" Van Hall zegt daarvan in zijne L and- hu iaho udkundigo Flora (1854) „Men troft haar enkel aan i n Noordbrabant ten be hoeve der lakenfabrieken, boe wol deze haar meestal uit Frankrijk ontvangen." Wij herin neren ons daarmede beplant oenige akkers ge- Kian te hebben in dc omgeving van Tilburg, maar thans is daoi- van koorden-verbouwing geen sprake meer. Welnu in Vlaanderen en ook hx Zeeuwsch-Vlaanderen bloeide in de 14-do «ti 15-de eeuw do lakenweverij, die in de laatstgenoemde streek in de 1 6de eeuw zoo ongeveer geheel te gronde ging. Algemeen werd toen naast de woede (naar welk product in Vlaanderen do maand Juni „Woedemaand" werd genoemd) dc kaarde ver bouwd, die thans nagenoeg geheel door werk tuigen vervangen is. Maar al heeft het ver bouwen der kaarde in Zceuwsch-Vlaanderen sedert eeuwen niet moer plaats, de kaarde kan men in sommige gedeelten van dat deel van Zeeland langs de dijken nog in grooten getale vindon, al zijn zy dan ook van cultuurplant, die groote kaardebollen voortbracht, afgedaald tot eetx onkruid, waarvan men de bollen niet gebruiken kan dan vopr ruikers van gedroogde blpemen. Ook hier dus verbastering en in de drie gevallen verbastering, omdat voor de zaad- winning geen zorg is gedragen. (Wordt vervolgd). V ARIA. HOE MOET MEN VIJLEN? Naarmate de industriöele werkzaamheid toeneemt, tracht men van alle machines, alle motoren, het menschelijk lichaam daarbij inbegrepen, de grootst mogelijke opbrengst te verkrijgen. Dank zy de betrekking, die tusechen de verbruikte zuurstof en het arbeids vermogen, door den werkman naDgewend, be staat, kan men, aldus lezen we in de «Temps» met lijnen de inspanning, door de spieren verricht, afbeelden, den nuttigen arbeid en de daarmee gepaard gaande verspilling van energie. Het is bovendien gemakkelijk, door ieder bestanddeel van een bepaalde werk zaamheid, als haar snelheid, haar totalen duur, de houdingen van den arbeider enz. te doen wisselen, de voorwaarden voor het grootst mogelijke arbeidsvermogen van den werkman te bepalen, welke laatste eenigszins cynisch door die berekening tot een mecha nisme wordt verlaagd. Deze methode heett een zekere heer Amar toegepast op het gebruik van een uit mes sing vervaardigde vijl. Uit grafische gegevens blijkt, dat het gewicht van het daardoor voortgebrachte vijlsel in 't algemeen overeen komt met den arbeid van het werktuig, dat het rythme, waarmee de vijl wordt ge hanteerd, de hoeveelheid arbeid wijzigt en dat deze verschilt al naar de stof, die ge vijld wordt. Tot aan 79 stooten per minuut vermeer dert de hoeveelheid voortgebrachte arbeid. Wat het verbruikte arbeidsvermogen per K.G. voortgebracht vijlsel betreft, dit ver mindert naarmate het rythme versnelt tot een minimum, dat bereikt wordt als du vijl 70 stooten in de minuut doet. Ten slotte brengen ook de houding van het lichaam, recht of gebogen, zijn trillingen, de afstand, waarop het zich van de schroef bevindt, die het te bewerken voorwerp omklemt, de stand, waarin de armen zich verhouden tegenover de vijl, de stand van de voeten, eveneens verandering in de hoeveel heid verbruikte energie. Aldus begrijpt men het practisch belang, dat de weten schappelijke bepaling van de juiste houding, waarbij het maximum van de opbrengst wordt verkregen, aanbiedt. Volgens den genoemden onderzoeker moet de arbeider recht staan, doch zonder stijf heid, op 25 c.M. afstand van de bankschroef, die ter hoogte van den navel moet zyn aangebracht. De hakken moeten 25 c.M. van elkander staan, terwijl de voeten een hoek van 68 graden moeten vormen. De linkerarm moet geheel uitgestrekt iets meer dan de rechterarm op het werktuig steunen. De vijl moet met een tempo van 70 stooten in de minuut op en neer worden bewogen. Na 5 minuten gewerkt te hebben is het dienstig een minnut volkomen rust te ne men, terwijl de armen langs het lichaam hangen. DE MUZIEK VAN DE AUTO. De toenemende populariteit, die dat soort horens bij de auto-voerders geniet, welke een korte melodie kunnen doen hooren, in plaats van den enkelen toon, zooals men dat te voren gewoon was, is, naar de «West- minster Gazette" terecht opmerkt, maar een twijfelachtig bewijs der verbetering van den muzikalen smaak. Onlangs heeft een rechter in Frankrijk een auto-bestuurder beboet, omdat hij van een dergelijken hoorn gebruik maakte, op grond, dat het geluid, door hem indirect voortgebracht, in stiijd was met de wet, die bepaalt, dat de nadering van een auto mobiel moet worden aangekondigd door een hoorn en dat onder dit soort muziekinstru menten die moeten worden verstaan, welke slechts éon noot voortbrengen. Naar men weet, staat dit vonnis niet op zichzelf. In Den Haag werd verscheiden maanden geleden een auto-bestuurder be keurd, omdat de agent eveneens meende, dat het geluid, door diens toeter voortge bracht, niet beantwoordde aan de eischej, die de wet aan dergelijke signalen stelt. De tweede staafgrond van den rechter omtrent de opgelegde boete was belangrijker. Het doel van den horen is bet publiek te waarschuwen, niet bet te ergeren en aller minst het aangenaam te stemmen. Daarom is een «enkele toon, gebiedend, dreigend, ietwat somber van karakter" het meest geëigend. Het Engelsche blad teekent hierbij aan, dat deze opvatting in overeenstemming is met het Wagneriaansch beginsel, dat het wezen van goede muziek daarin bestaat, dat ze nauwkeurig gevoelens en toestanden uitdrukt. Ongetwijteld doemt dit oordeel de nijverheid van de vervaardiging der be kende horens voor motorrijtuigen niet ten doode. Het eenige, waar de fabrikanten aan znllen moeten denken is, dat de horens toepasselijke wyzen moeten laten hooren. Dus behooren de nutomobilisten het voor beeld van keizer Wilhelm te volgen, wiens auto-boren het Donder-Thema uit een van Wagner's toondrama's doet hooren. VERSMELTING VAN VASTE LICHAMEN. Volgens de moderne onderstellingen moet men een vermenging van voorwerpen, die in vasten toestand verkeeren, als een «vaste oplossing" beschouwen. Als deze zienswijze juist is, moet men aannemen, dat tusschen twee vaste lichamen, die met elkander in contact worden gebracht, een samensmelting plaats heeft overeenkomstig aan die, welke optreedt, als twee vloeibare oplossingen met elkaar worden gemengd. Dit verschijnsel doet zich voor bij glas, dat op een hooge temperatuur wordt ge bracht. Als een stuk wit glas op een schijf gekleurd glas wordt gelegd en als men ze samen verhit, constateert men, dat de kleur van het eene sterk in het andere overgaat. Bij gewone temperatuur geschiedt dit niet. Toch kan men in zeer oude stukken gekleurd glas, als men ze nauwkeurig beschouwt, zeer duidelijk sporen van een dergelijke versmel ting waarnemen. Sterkei nog in dit opzicht zijn de gevallen van «ontglazing" van oude ruiten, waarin zich mettertijd mikroskopische kristallen hebben gevormd, die de dikte van het glaB aangeven. Het is bekend, hoe gassen door vaste lichamen kunnen dringen. Dit verschijnsel vertoont dezelfde karaktertrekken als de verspreiding van vloeistoffen door halt door- dringbare vliezen, wat het ongelijke van dit verschijrsel betreftenkele gassen (waterstot het meest) hebben dat vermogen om door lichamen heen te dringen, terwijl andere dit missen. Het zilver laat zunrstof dcor, maar stikstof en waterstof niet, enz. De onderlinge doordringing van vaste 9toffen heeft een aanmerkelijk belang voor de nijverheid, n.l. de cementeering van het ijzer. Deze bestaat, aldus de >Temps«, aan welk blad we deze beschouwing ontleenen, in een doordringen van het ijzer met kool stof, die de oppervlakte van de stukken verandert en verhardt, zonder dat hun vorm verandering ondergaat. De zon komt morgen op te 5.42 uur en gaat onder te 6.28 unr. De maan komt morgen op 3.38 v.m. en gaat onder te 10.07 v.m. Heden is het laatste kwartier. Auto- en fietsrijders hebben de volgende week hun lantaarns aan te steken te 7.03 uur. Wagenbestuurders te 7.33. De gewone preek raakt de werkelijkheid niet, maar verdiept zich in die eeuwigheid waarvan wij zoo weinig weten en zoo weinig behoeven te weten. De vroolijke, volle velden van het leven waar onze bestemming ons wenkt worden daarbij vermeden. Stevenson. Het zou niet de moeite waard zijn zeventig jaar oud te worden, als alle wijsheid der wereld dwaasheid ware voor God. Goetbe. Met het geloof is het eveczoo gesteld als met de liefde. Zoekt men het dan vindt men het nietdaarentegen vindt men het op het oogenblik dat men er het minst van al op bedacht is. George Sand. Niets te weten geeft het zekerste geloof. Oldenbarneveld. Het vrijdenken van de eene eeuw is het gezond verstand van de volgende. Matthew Arnold. We zijn christenen om dezelfde reden waarom we Frauschen of Dnitscbers zijn. Montaigne. Denk eens wat onze ideeën zouden zijn, als wij tien eeuwen vroeger geboren waren, of in deze eeuw te Teheran, te Benares of op Tahiti. Lammenais. Men had het voortdurend niets-doen moeten rangschikken onder de straffen der helhet schynt daarentegen of men dat onder de vreugden van het paradijs heeft gerekend. Montesqeuen. Het gezegde dat niemand een held is voor zijn kamerdienaar, werd door Hegel beant woord met de opmerking dat dit Diet is omdat de beid geen held, maar omdat de knecht een knecht is. VOOR DE OPENBARE SCHOOL Men schrijft ons Hoe overal in don lando do beweging tegen een wijziging van art. 192 van dc Grondwet, zooals dio door de regeering wordt voorgesteld, toeneemt, moge zeker blijken uit hot feit, dat in do laatsto twee maanden de vereeniging „Volksonderwijs" haar ledental tot over dc 17000 zag stijgennieuwe afdeeluigen werden opgericht te Enkhuizen, Emmer Compascuum, Bu9sum, Ruinen, Ruinerwold, Wïjnaldum, Wou- brugge, Haastrecht, P urm erend, Landsmeer, Vlissingen, Woerden, Oudewater, Boskoop, Aalten, Amaide, Breedevoort, Zelhem, Varse- veld, Tiendeveen, Wijhe, Rozenburg, Perms, Monster, Midsland, Gorredijk, terwijl' nog ver scheidene in wording zijn Dagelijks treden bekende onderwijsmannen, die overal in openbare vergaderingen met vrij debat, het goed recht der openbare school en het karakter daarvan in het .licht stellen, in allo dcclen dos lands als sprekers van dezo vereenigmg op. Bij tienduizenden gaan in deze dagen de propagandablaadjes van .Volksonderwijs" „Wat in deze dagen niet nagelaten mag wor den"; „Volksonderwijs en Volksopvoeding", en „Ouders, welke school hebt ge voor uw kin deren te kiezen?", het land in en vinden daar blijkbaar goeden aftrek OPIUMCONVENTIE. In het Lagerhuis heeft Sir E. Groy, de mi nister van buitoniandsciio zaken, in- ant woord op een vraag, gezegd, dat de conven tie, op de internationale opiumconferentie in Den Haag geteekend, nog niet is bekrachtigd, maar dat de Nederlandscho regeering, over eenkomstig art. 23 van dio conventie, de af gevaardigden tot een nieuwe conferentie in Den Haag, in Juni a. s. heeft uitgenoodigd tan einde de kwestie van de bekrachtiging te behandelen. De Engelsche regeering, zei Grey, heeft die uitnoodiging aangenomen. N. R. C. DE GELDERLAND TE KONSTANTINOPEL. De correspondent van de N R. C. te Kon- stantlnopel schrijft d.d. 25 dezen De Gelderland zal ons waarschijnlijk al spoediger verlaten dan wij gedacht hadden en ik an een vongen brief aankondigde, De kom- mandant heeft order gekregen, dadelijk to ver trekken nadat hij de kolen, welke de in den loop dezer week verwachte boot der K N. S. M. hem zal brengen, zal hebben overgenomen, hetgeen alzoo in het begin van de komende week het geval zal kunnen wezen. Ons gezantschap lieeft by de Porte reeds den keizerlijken firman voor de doorvaart door do Dardanellen naar hier voor de Kortenear aangevraagd, doch kreeg ten antwoord, dat de vergunning voor het opstoomen van dien oor logsbodem eerst verleend kan worden, nadat het andere Nederlandsche oorlogsschip de nauwte zal hebben verlaten. Wij zullen het hier bijlgevolg op zyn taiinst een 5 twee etmalen zonder oorlogsschip moeten doen, aannemende, dat de regeering, als de Gelderland eenmaal weg is, niet naar edit Turkschen trant het afgeven van den firman van den eenen dag op den anderen zal trachten te verschuiven. Het is te hopen, dat niet juist in dien tus- schentijd de poppen hier aan 't dansen zul len gaan. Wat is volkskunst Dat is kunst van het geheele volk, niet slechts van de boeren. Als men in Rusland, Zwitserland, Zweden, Noorwegen en IJsland onder de volkskunst speciaal de hoerenkunst verstaat, dan komt dat omdat in die landen inderdaad bet gansche volk boer is, Dat geldt niet voor ons land. Bijna nergens zijn zoovele kleine centra van beschaving als hier. Men valt er over de steden als elders over molshoopen. Boerenknnst is bij onB slechts een onderdeel der volkskunst. Zelfs in vele gevallen niet bet voornaamste Dit zijn enkele ideeën gehaald uit het begin van een alleraardigst boekje van R. P. J. Tutein Noltbenius, voorzitter van den Nat. Bond voor Volkskunst, welk boekje tot titel heeft«Wat is volkskunst Hoe kunnen wij die bevorderen We vinden die inleidende opmerkingen op zichzelf al een verdienste, want het is volkomen waar, maar wordt vaak vergeten, dat boerenknnst bij ons niet de beteekenis heeft 'ypn die in sommige andere landen. Nog.; een andere opmerking over boeren knnst 'trok onze aandacht, nl. een ontken ning dat bosrenkunst primitieve knnst is. Mon. stelle zich, zoo waarschuwt de schrij ver, de boerenstand in vroeger eeuwen toch niet te geïsoleerd voor. Het in de jongste eenwen opgekomen snelverkeer heeft de afstanden geschapen. Vroeger ging het ver keer door de dorpen. Boerenknnst kan daarom niet primitief zijn. Daartoe hebben de boeren to veel aunraking met beschaafden. Vooral de in vloed van kerken en kloosters is daarbij niet te vergeten. Daar in die heilig dommen zagen die eenvoudigen werkelijk kunst. En de zucht tot navolging, den mensch ingeboren, bracht den boer er toe zy het van verre bet geziene na te bootsen. Met gebreskig inzicht, met ge brekkige hulpmiddelen, maar toch zóó, na derde hij tot die nieuwe wereld, welke dA4r zich aan hem had geopeobaard en hem on weerstaanbaar aantrok. D» kunst der boeren is dus niet een Bij Van Marken'e Drukkerij Vennoot schap, Delft. primitieve kunst, doch verloopen, verwa terde stadskunst. Maar en nu komt de terugslag er is een zeker iets in die kunst der boeren, welke niet wijst op degeneratie. Er is véél degeneratie in, maar óók een grein generatie, een grein originaliteit. En het is dit greintje dat de kunst der boeren levenswaardig maakt; belofte geeft voor beter. Want dit is het eigenaardige van elk navolgen wanneer ten minste de navolger niet ten eenenmale onbegaafd is al navolgend wordt opnieuw geschapen. De navolging wijkt af van het origineel, gewoonlijk slechts in kleinighedende na volging van die navolging wijkt opnieuw af van de eerste navolging; al voortgaande wijkt de tiende navolging zoover at van het oorspronkelijke dat het voorwerp op nieuw iets oorspronkelijks is geworden En dón is het inderdaad Boerenkunstkunst gegroeid op eigen bodem. Maarlaten wij zulks toch nooit vergetenkunst gebo ren uit zucht tot navolging. Ik druk op dit laatste zoo 9terk, omdat dit van groot practisoh belang is. Want was Boerenkunst een kunst uit geen ouders ge boren, maar evenals Minerva uit het hoofa van Jupiter voortgekomen, dan zouden wij met geen mogelijkheid die Boerenkunst kunnen bevorderen. Maar iets anders wordt dit, nu wij weten, dat wel degelijk die kunst uit voorbeelden is ontsprongen. Men ksn dus die kunst verbeteren en bevorderen door voorbeelden te geven. Daarbij moet men echter zéér voorzichtig te werk gaan. Slechts zéér lnngzaam kan zich een boerenkunst wijzigen. Dat ligt in den aard der zuakde afwijkingen zijn slechts weinige, kleine half onbewust brengt de vervaardiger deze aan. De bekende strik van de Elzassche vrouw is pas aan het eind der achttiende eeuw ingevoerd als navolging van een toen gel dende Parijsche mode. Toen was het strikje heel klein, nauwelijks een vinger breed. Maar het is langzaam gegroeid, tot het nu enorme afmetingen heeft. Een ander bewijs van het levende in hoerenkunst ziet de schrijver in de dracht der Zeeuwsche boerinnetjes. «Als 't eenigszins kan, ga ik ieder jaar op de Middelbnrgsche boter- en eierenmarkt de nieuwe modes zien, en ben steeds vol bewondering voor den takt waarmede die schijnbaar zoo eenvoudige boerinnetjes de nieuwste uitvindingen op textiel gebied in haar costuum weten te pas te brengen. Dat is inderdaad originaliteitdat is Boeren knnst Geen doode, maar levende zich ont wikkelende boerenkunst!» Al die dingen en nog veel meer haalt de 8chrijver aan om toch maar den lezer in te prenten dat volkskunst is navolging met een grein oorspronkelijkheid, en wel met zooveel oorspronkelijkheid als mogelijk is zonder in het bizarre te vervallen. Voetje voor voetje gaat zij dus vooruit. Hoe nu die volkskunst te bevorderen Daarvoor beveelt de schrijver in het bijzon der aan de huisvlyt, en het houden van hui8vlijttentoonstellingen. Men houde wel in 't oog dat hij de volkskunst óók in de steden voelt, en ze ook daar wil helpen. De liefhebberij en het talent voor vrijwil lige handenarbeid is groot genoeg. Maar het resultaat is niet altijd mooi. Bij die tenstoonstellingen is maar al te veel gebleken de behoefte aan cursussen in goede, bij het volk verloren geraakte tech nieken. Dat is dus een eerste middel. En voorts bleek dat het de vervaardigers van lieihebberijwerk aan goede voorbeelden ont-' brak. Een van de andere dingen die te doen zijn, is dfrhalve het verschaffen van goede voorbeelden. Voorbeelden, smaakvol, een voudig, en prikkelend tot ei.en vinding. Want, zegt de schrijver, vergeten wij toch nooit: in bloot nadoen vindt bijna niemand genoegenwel eventjes, maar daarna moet de geest zelf samenstellingen kunnen maken. «Hoe aan voorbeelden te komen En dan zoude mijn antwoord zijnga ieder uwer na, in eigen huis, in eigen kring, wat aan de bovengenoemde eischen voldoet. En maak dan daarvan een afbeelding, duidelijk, bruik baar, dus op niet te kleine schaal. En hoe- vele plaatwerken gaan niet dagelijks door uwe handenUit de min-kostbc.re kunt gij wellicht het voor dit doel bruikbare uit knippen. En van andere kunt gij copieën maken, en dat alles zenden aan h>-t bestuur van den Bond of van een Provinciale Ver- eeniging waar die reeds bestaat." (We willen hier even herinneren, dat er wel een N. Hollandsche vereeniging tot be vordering van volkskunst is, met mej. M. van Hasselt te Haarlem als secretaresse. Of er hier in de provincie ook zulk adres is, weten we niet. Mocht er wel een zijn, dan zullen we het gaarne bekend maken.) Dat al die bemoeingen ook opwekken om zelf iets te doen, ligt voor de band. Maar wat de schrijver daarover zegt, en ook hoe men in speelgoed-zaken veel kan be reiken, leze men zelf in het boekje, dat we in ieders aandacht aanbevelen. DE GRONDWETSHERZIENING TEN OPZICHTE DER GEMEENTEN. Hedenmiddag te 2 uur vergaderde in „De Zon" alhier de afd. Zeeland van den Ned Bond van gemeenteambtenaren. De heer J. de Vlieger, ambtenaar ter stecre- tario te Vlissingen hield een lezing over de „Aanhangige voorstellen tot grondwetsherzie ning aangaande de gemeente". Waar wij in ons blad by de bespreking van het rapport der staatscommissie en de bijbe- hoorendo nota's ook reeds de voornaamste hier besproken wijzigingen hebben aangegeven kun nen wij aan deze lezing slechts een geringe plaatsruimte schenken. De belangrijkste wijziging ia die in. art. 144, waarvan den aanhef titans nog luidt: „Aan den raad wordt de regeling en het heatum e van de huishouding der gemeente overgelaten", doch waarin naar do voorstellen van de commissie en van de regeering de woorden „en het bestuur" zullen vervallen. Mr. Troelstra ging in deze niet met de voor stellen der commissie mede en wilde aan den raad het bestuur der gemeente laten, doch on der vergunning om voor bepaalde onderdeelen uitzaclizelf eai de burgers commissiën te benoe men of de keuze daarvan door de burgers te doen geschieden, die dan bij do wet mot speciale bevoegdheden kunnen worden bekleed Spr. merkte hierbij op, dat ook thans reeds do autonomie der gemeente door de grondwet beperkt is en wel: lo door het koninklijk vernietigingsrecht der besluiten en verordeningen 2o. door het koninklijk goedkeunngsreebt der belastingverordeningon 3o. door het goedkeuringsrecht van Gede puteerde Staten van burgerlijke rechtshande lingen en van do begrooting. Bovendien hebben in den loop der tijden ontstane wetten ook de autonomio der ge- meejite m verdrukking gebracht. Bij hot bespreken van een redactiewijziging in art 148, dat komt te luiden: „De gemeentebesturen kunnen de belangen van hunne gemeenten en van hare ingezetenen voorstaan bij den koning, bij de Staten Gene raal en bij do Staten der provincie waartoe zij behooren," vraagt spr. zich of: Is echter dit artikel noodig? Met het oog op artikel 8 der grondwet zou men mecmeo van niet. Nu het echter is opgenomen komt men tot de conclusie dat de gemeentebesturen, eene ruimere bevoegdheid hebben, dan de wet tig bestaande lichamen in artikel 8 der grond wet genoemd, waardoor zij niet behoeven te onderzoeken of een door hen te richten petitie aan een macht in meergemeld artikel vermeld tot hun bepaalden werkkring behoort. In pit. 145 luidende thans „De macht des konings om de beslaiten der gemeentebesturen die met de wet of het pi- gemeen bolpng strijdig zijn te schorsen, of te vernietigen wordt bij de wet geregeld. Die macht is onbeperkt ten aanzien van de plaatselijke verordeningen en reglemen ten", wordt do 2e alinea gewijzigd als volgt: „Die macht is onbeperkt ten aanzien van. de plaatselijke verordeningen, tenzij in zoover niet de Wet ten haren aanzien voorziening? bij de in pjt. 134 bedpelde macht toelaat", en wordt een. slotzmsnede toegevoegd ten einde de mogelijkheid te openen, dat de wet pp de administratieve rechtspraak ook het pnderzoek naar de wettigheid van plaatselijke verordeningen by den admimstnatieven rechter kpn brengen. Hierna gaat spr. over tot de nieuwe arti- kolen. Hiet eerste n,.l. Sjrt. 144 is Ma. Öen -navol genden inhpud. v „Aan het hoofd van den raad staat een burgemeester, die door den koning word}, benoemd en door hem ontslagen.'-' De beweegredenen, die de Staatscommissie en de regieering biertap hebben geleid waren da,t de benaming „burgemeester" dermate bur gerrecht heeft verkregen dat het alleszins aan beveling verdient haar grondwettelijk te rege len, hetwelk tot heden niet was geschied. Dpar art. 143 thans uitsluitend handelt van den raad schijnt het, nu de burgemeester niet meer als vpjofrziljter van den. Raad vroidlj aangeduid, gewenscht hem een afzonderlijk artikel te wijzen. De andere nieuwe artikelen die worden vopfi^esbeld nl. art. 144bisi dat zegt: „Be houdens uitzonderingen door de wet toege laten, zijn de vergaderingen van den raad ppenbaar." en art. 144ter dat luidt: „De leden van den Raad stemmen zonder last van of ruggespraak met hen die benoe men", vinden wij sinds 1851 in de gemeente wet opgenomen. Eigenaardig zijn deze voorstellen, omdat de Grondwet bier in overeenstemming wofldt ge bracht met een lagere wet n_l. de gemeente wet. Ook in 1887 had zulks ten aanzien run. art. 146 der Grortjiwet plaats. Spr. staat den lang stil bij art. 143, rege lende de verkiesbaarheid voor den raad, ea het tweede en derde lid "van art. 80 die hierop van toepassing zijn. Hij bespreekt uitvoerig hetgeen in de voorstellen en nota's aangaande Zwakke of zieke nieren. Door haar te verwaarloozen. begunstigen wij de voortwoekerimg van ziekten. Het verwaai loozen van verzwakking of ziekte der nieren en urinewegen kan de ernstigste gevolgen met zich sleepen. Men kan een betrekkelijk uitstekende ge zondheid schijnen te genieten en toch een nieraandoening hebben, welke, in het begin van. weinig hinder, veroorzaakt werd door een kleinigheid (een gevatte koude, ver momenis, buitensporigheden van allerlei aard). Do uitvloeisels van deze aandoening trede* by tusschenpoozcm op, verdwijnen tijdelijk en doen zich daarna krachtiger gevoelen. Rugpijn, hoofdpijn, waterzuchtige zwellin gen onder de oogen en in de enkels, rtieuma tische pijnen, unnestooxnissen kunnen de ver schijnsel en zjjn, die aanduiden, dat do nieren en blaas aangedaan zijn en somstijds reed» veel erger dan vermoed wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen do goede werking der nieren en blaas en doen de bovenstaande verschijnselen verdwijnen, de roorloopers van gevaarlijke ziekten als water zucht, niersteen, nier- en blaasontsteking, uremie (urinezuurvergiftiging). Te Middelburg veckrygb. bij den beer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toewmding J#- aohiedt franco pnhte Footer's RogPB® Nieren Pillen weigert ene doos, die niet voor- bwnuelsnerk.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 6