7 RONA Cacao Ingezonden Mededeelingen. Van houten's BURGERLIJKE STAND. Bevolking. LAATSTE BERICHTEN. Koffie en thee voeden niet, maar kunnen wel nadeelig op de zenuwen werken. Hoe meer deze dranken ver vangen worden door hoe beter de volksvoeding bevorderd wordt. RONA cacao is een goedkoope en toch voedende drank, die eigenlijk in geen gezin mag ontbreken. Daarbij is de smaak ook aangenamer dan die van koffie of thee. d,an gedroeg bijl zich al» een baron. Zoo klaag de de burgemeester eens, dat het verkeer met die gemeente zoo moeilijk i». „Laat dat maar asui mij over", antwoordde de gewiekste oplichter grootmoedig„Ik heb hooge relaties en zal vTagen, dat Sommige treinen hier stop pen." Ook in andere opzichten blijkt hij, die de correspondent: van de N. R. C. te Brussel te recht een heerlijken buit voor de fantasie en het taalvermogen van een de Balzac heeft ge noemd, zijn goede luim niet verloren te hebben. Aan de agenten, die hem naar Brussel zullen brengen, beloofde hij de rei9 in de tweede klasse te zullen betelen. Toen hij Donderdagavond een groot glas champagne gedronken had, zuchtte Wjlmart. „En dan te denken, dat ik voor al do andere boet I" Nader lezen we dat Wilmart Zaterdag te Brussel is aangekomen en in de gevangenis van Forrest is ondergebracht. De datum van opening van de Eerste Neder), tentoonstelling op scheepvaortgbied te Amsterdam (B. N. T. O. S.is bepaald top 5 Joni. Men meldt ons uit Amsterdam. Zooals nven weet ageert de Amsterdamsche Politiebond reeds langen tijd voor de invoe ring van een wekelijkschen vrijen dag voor het inferieure politiepersoneel Een voorstel van B. en VV,. d. d. 2 April 1912 tot invoering van een vrijen dag om de tien dagen werd indertijd door den gemeente raad aangenomen, met dien verstande echter dat de invoering over twee jaar zou loopen. Als overgangsmaatregel zal dit jaar een rust dag oj» de 11 dagen worden ingevoerd. Hier mee wordt nu 18 dezer begonnen voor de agenten van het hoofdbureau en de St. Pic- tershal. De dezer dagen in verband met de nieuwe regeling verschenen dienstorder, bevat nog een voor het politiepersoneel zeer gunstige bepaling- Indien namelijk de vrije dag op een dienst- Zondag (21 uur achtereen) volgt clan geniet de betrokken agent zoowel de uren dagdienst als nachtdienst waaruit de conclusie valt te trek ken dat een agent van, 1 Lqft 3 malen per jaar kan treffen dat hij een vrijen dag geniet, van Zaterdagsavonds fcot Maandagavond 6 uur. Hij heeft da® een vrijen dag van 48 achtereen-f volgende oren. Het politiepersoneel is met deze regeling zeer ingenomen. Door den hevigen wind sloeg in de Nieuwe Wjllemshaven te Harlingen het stoom schip „Zeeland" van Rotterdam van zgn tou wen, waardoor eenige tjalken groot gevaar liepen te worden verpletterd. Het gelukte in- tussclien door uitwerping van het anker de botamg grootendeels te voorkomen. Slechts werd van een der tjalken het roer vernield terwijl eenige anderen averij werd toegebracht. Vrijdagmorgen wilde te Leeuwarden de stophibootknecht L. N- van Birdaard, een koe uit een overdekte praam op den wal aan do Willemskade aldaar brengen Toen hij bezig was het dier van den ring los te maken, nam dit den man op do horens en drukte hem met het hoofd tegen de zolde ring van het vaartuig Nadat ©en geneesheer hulp had verleend, werd de getroffene naar het St Bonifacius- gesticht overgebracht, daar hij nog al ernstig was gekwetst (N. Gr. Ct.) - Drie stokers van een in de haven van Delfzijl liggend Engelsch stoomschip zijn Vrij dagavond, zoo meldt dc R R C, naar den wal gegaan en sindsdien niet teruggekeerd. Er is ook een roeiboot verdwenen en men vreest dal de mannen zich met deze boot naar het stoomschip hebben willen begeven en door het stormweer de Eems zijn opgedreven. Donderdagavond passeerde de 30jarige mej Schaa te Ihrhove, achter N. Schans den overweg, toen zo door een rangeerenden loco motief werd gegrepen en totaal vermorzeld. Zij hoorde slecht. Een 13jarig nichtje, dat haar vergezelde, werd ernstig verwond Wij lezen in de „Ass, Crt." Woensdag, Ovenjsselsche en Drentsche bid dag voor het gewas, werd b(j do uitspanning van den heer I). do Wit' in de Kajlenkotor Allee, een ringrijdorij met paard en chais ge houden. Bjj deze gelegenheid werden iemand dekke ren aan het lichaam stukgesneden, terwijl des avonds, tijdens do pxijsuitdceling, een bij de uitspanning behoarendc koepel in brand werd gestoken. Het is waarljjk niet, om nu zelf eens een gek Vlaamsch woord" aan de kaak te stellen maar alleen wegens de grappige dubbelzinnig heid, die de lichte afwijking Vpn lieU Noord-Ne- derlandsch taalgebruik m dit verband op levert, dat we onderstaand zinnetje uit het „HM. van Antw." knippen. Hot slaat in eon klacht over de „vermagering" van het strand to Ileyst. „Dank aan do voetstappen der heeren Stendaext en Dhont en van M Do Gheldere, burgemeester van Hcyst, heeft M Holteputlc, minister van openbare werken, besloten het strand op een behoorlijk wijzo terug aan te rallen Na de suffragettes dag aan dag zoo veel leven maken, heeft een Engelsch blad ook eens willen weten, hoe de tooneel speel s ter a in het vereenigde koninkrijk over het vrou- wenstemrecht denken. Een enquête werd in gesteld met het gevolg, dat 244 stemmen vóór werden uitgebracht en 326 tegen, ter wijl 845 actrices zich op dit punt volmaakt onverschillig toonden. Ter herinnering ami den vrijheidsoorlog van 1813, heeft men ui Breslau, de stad, waar do beroemde oproep „Aan mijn volk" geschreven werd, een prachtige feesthal ge bouwd, die weldra gereed zal zijn en plaats zal bieden aan 10 000 personen. Het wordt de igrootste koepelbouw der aarde, daar de koepels van de St. Pieterskerk en het Pan théon in afmetingen niet met het Breslau- gebouw vergeleken kunnen worden. Het hoog ste punt van. den koepel is 41 Meter boven den grond. De bouwkosten bedragen 2 mil- lioetn Mark Opnieuw is te Parijs een geldophaler, bediende ecaier bankinstelling, aangevallen Twee kerels sneden dear riem van. do geld- tascli door en namen met hun buit de vlucht. Een van hen is gevat. De ander ontkwam met de tasch, die slechts 40 franks bevatte. De banklooper, die op den grond was ge worpen, had de tegenwoordigheid van geest, een. portefeuille met een zeer belangrijke som in bankpapier, onder zijn klceren te verbergen Aan de kust bij Drontheim zijn de over at een schip aangespoeld. Daar onder een. bord met den. naam „Stettin". Vol gons de „Kölnische Zeitung" wordt ver moed, dat men. te dien opzichte met de stoomboot „Peruna" te doen heeft, die in Stettin thuis hoort en, met een lading erts en een equipage van 13 mannen, 1 Maart van Larwik naar Rotterdam heeft zee gekozen. We vermeldden onlangs het lot van 55 visschers, die 3 Maart op een ijsschots zee waarts waren gedreven Reuier meldt nu, dal het hun nog boter ia gegaan, dan aanvan kelijk word gevreesd. Van de 55 zijn er nl. 45 gered. Twee hunner zrjn zwaar ziek, is bevroren Het lot der tien overigen is onbekend In de Zuid-Westelijke staten vanNoord- Amerika hebben volgens Reuter hevige wer velstormen gewoed, Het aantal dooden werd aanvankelrjk als 60 opgegeven. Te Nashville (Tennessee) werd een twintigtal mcnschen gedood. Verscheiden gebouwen werden ver woest Ook to Chicago heeft een vreeselijke wind gewoed. In die stad wordt de schade op een miljoen dollars geschat, terwijl een felle storm boven de streek van Buenos Aires verscheiden dooden en oen groot aantal ge wonden heeft gemaakt. Ook daar is de schade belangrijk. Aan de „Matia" van Antwerpen werd in een Amerikaansch blad de volgende adver tentie toegezonden, waarin een winkelchef twee personen vraagt, een man en een vro die in do uitstalkast bij wijze van „manne quins" moeten dienst doen „Gevraagd I Een paar, dat wensoht te trou wen, van nu ai tot 15 October, in de uit stalling van een winkel in do Dauphinstraat. Men zal hun als huwelijksgift een prachtig slaapkamer ameublement ter waard© van f 500 geven. Voorts zal de aangifte bij den bur gerlijken stand, do auto, het huwclijksmaal, do taart, de predikant enz. betaald worden Het huwelijk zal zeer plechtig voltrokken worden met bedienden en bruidsjufferen. Ziedaar een gelegenheid, om kosteloos in het huwelijk te treden." Zeer eigenaardig, hoo„ de taart voor den predikant aan de beurt komt - In Bankstown m N Z. Wales (Austra lië) is voor eenigon t ijd een kerk van mid delbare grootte in haar g eb eed in den tijd van 10 uren opgebouwd, 's Morgens ving men aan en 's avonds was de feestelijk© inwijding. NESTOR WILMART. Nestor Wilmart weet de algemeene aandacht nog te boeien. Maandag of Dinsdag Wordt hij to Brussel verwacht. We hebben gemeld, dat hij' mot een vriend een buitenverblijf in de buurt van Reims had gekocht. Volgens het „Hbl van Antwziet dit, met weidschcu naam kasteel gedoopt, er ongeveer als een reeks van drie of vier werkmanswoningen uit Kwam Inj in het dorp, waarin dat huis ligt Middelburg. Van 1517 Mrt. Bevallen: A. Lahr, geb. Bozcb, z. Overleden P. C. Zonnevijle, z. I dA. P. Engelbertfl, wed. G. de Bruijn, 88 j.; P, van Slaijs, man van O. J. Goethart, 74 j. BOOtt WATËSt, Dinsdag 18 Mrt. vm. 9.36 Woensdag. 19 10.59 Donderdag 20 1157 Vrjjdag 21 nm. 12.44 Zaterdag 22 125 Zondag 23 2 Maandag 24 - 2.37 In de eerste helft van Maart sqjn in de gemeente VLISSINGEN Ingekomen Wed. C. T. Fret-Wattez, zonder beroep, Spui straat 54, uit Middelburg. C. T A. Bodden, schrijver S.S., Kasteel straat 64, uit Tilburg. J. H. Hamers, bankwerker, Vrouwestraat 29, uit Vught. J. van den Burgt, kastelein, Bellamypark 7, uit Amsterdam. A. J. Kloet, behanger, Groote Markt 12, uit Breda Vertrokken; C. C- Weslohal, Oude Markt 25, naar Am- C. P. Roelofse, Callenfelsstr. 9, naar Doe- tichem. L. M. Verheul, Molenstraat 17, naar Rot terdam. Mej. M. de Vroom, Coosj'e Buskenstr. 47, naar 's-Gravemhage. Wed. W. M. v. d. Zwaal-Sneepels, Buiten haven 15, naar Rotterdam. Mej S. de Jong, Bouwen Ewoutstr. 58, naar Leiden. M. C. Heinsen, Kalkhokstraat 11, naar Ril- land-Bath A. H. Wijlacker, Groote Markt 19, naar Alk maar. Mej. M. Vos, Hellebardierstr 2, naar Har lingen. Wed C. P. Lus-Barbiers, Groote Markt 19, naar Alkmaar. A Neugebauer, Koudek. weg 65, naar Rot terdam. C. M Kerstan, Walstraat 42, naar Amsterdam. P. Krijger, Marinestraat 15, naar Dordrecht. UIT MIDDELBURG. 50-jr i g jubileum Zondjag 9 Maart j.l. was het 50 jaar ge leden, dat de heer J. A Zip verbonden werd nau de spaarbank der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier. Aanvankelijk aangesteld als hulp voorden toenmaligen kassier-boekliouder, den heer W. J. Zip, werd hij achtereenVfljlgens m 1869 benqpmd tot adjunct-kassier, in September 1878 tot kassier en in October van dat jaar ajls lid der commissie geïnstalleerd. Heden middag werd dit in de vergadering van d£ commissie, Lij monde van den waar- nerncr|l voorzitter mr. F. N. van dcT Bilt herda®f met eene dankbetuiging voor het geen voor de Spaarbank gedaan heeft en «een© aanbeveling voor zijn hulp, voor zoolang hij daartoe nog in staat zal zijn, met het uitspreken van den weasch, dat dit nog van langen duur zal mogen wezen UIT DE STAATSCOURANT. Op verzoek is eervol ontslagen als voor zittor van den Raad van Beroep der vermo gensbelasting en personcele belasting mr. A P. Snouok Ifurgromjc te Middelburg, en is hij bevorderd tol officier in de Oranje- Nassau-orde; benflemd *is tot dijkgraaf van den Schorerpolder de heer F. Butler te Ritthem; tot dijkgraaf van denZonnemaice- polder de heer J. M. van don Bout Kzn. te Zonnemaire. UIT VLISSINGEN. Loodsailiuener aangevaren. De Eugelscbe bark Dieppedale van Ant werpen naar Buenos-Ay res, die bier ter reede geankerd was, is op de Belgische looda- schoener no. 11 gedreven, waardoor deze, van den wal af goed waarneembare schade aan voortuig en kluiverboom belwp. De loodsschoener seint om sleepboothulp. Een sleepboot is uitgegaan. Storm van het Zuid-Westen. UIT DEN HAAG. De Minister van Waterstaat, mr. Regout betert thans goed van de vrij hardnekkige influenza, waardoor hy de laatste weken het bed moest houden. Hij mag thans bed en ziekenkamer verlaten, maar gaat nog niet naar het departement. DS. L. TEN BOSCH, f Zaterdagavond is te Gouda na een lang durige ziekte overleden Lam bert us ten Bosch, predikant bij do Ncd. Herv. gemeente te Gouda- De overledene was 64 jaar oud. UIT AMSTERDAM. Concertgebou w-orkest. Naar men verneemt zijn er onderhandelingen gaande tengevolge waarvan, vrij zeker het concertgebouw-orkest het volgend jaar ©en tournee van 6 weken zal gaan maken door Spanje en Portugal. SCHIPBREUK TE IJMUIDEN. De woedende storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. de Hollandsche knst teisterde, eischte weer een groot offer van handel en scheepvaart, zegt de Md. Ct.Want hetEngelscbe stoomschip «Eastwell», reederij Tyzack and Branfoot te Newcastle on Tyne is Zondagmorgen om halt zeven ongeveer bij het binnenloopen van de haven, door de hevige zee op den kop van den Noordpier te IJmuiden geslagen, met het gevolg dat het binnen twintig minuten zonk met de kostbare lading van 80.000 balen rijst, ge consigneerd aan de Amsterdamsche firma Hudig Voder en Co. voor een combinatie van groote Zaansche rystpellerijen. De ge* heele bemanning werd door het heldhaftig gedrag van den kapitein van de sleepboot «IJmuiden», Johannes van der Wielen, twee zijner matrozen gered. Deze boot zou de «Eastwell binnensleepen. Bij het ingaan van de haven werd de «East well» plotseling omgegooid en kwam met de bakboordzijde op de Noorderpier. Het schip was midscheeps aan bakboord getrofi'en, ter hoogte van de machinekamer, waar een reusachtig gat ontstond, zoodat daar het water meteen met geweld instormde en het schip onmiddellijk begon te zinken. Een groot deel van de zwarte bemanning en ook de kapiteinsvrouw met hare '3 kin deren sliepen nog toen het ongeval plaats had, want toen het begon te dagen was men opgestoomd en nu was het onderwijl half zeven geworden. Men begrijpt, welk een paniek er ontstond onder de 59 Britsch-Indiërs, menschen, waarvan er slechts 8 een weinig Ingelsch spreken en wier geografische kennis niet zóó groot is, dat zij wisten op welk deel van de wereld zij zich bevonden. Alleen hadden zij het snel-zinkende schip onder de voeten, te midden van een woedende zee en met radelooze raagenooten om zich heen. In dezen wanhoopstoestand kwam plotse ling redding opdagen, want de «IJmuiden». die, zooals wij reeds zeiden, voor den sleep in de nabijheid was gebleven, begon ter stond met te trachten hulp te bieden. Slechts drie man waren er aan boord van den sleeper, nl. de kapitein, Johannes van der Wielen, algemeen bekend onder den naam «Nannie,» de machinist Martinns Peters, en de dekknecht Van der Pat. Zonder een oogenblik twijfelen besloten deze moedige mannen tot redding over te gaan. Zooals gezegd, zat de «Eastwell» dwars op den pier op een wijze, zooals de «Berlin» in 1907 bij den Hoek van Holland heeft gezeten. Het schip en de pier vormden dus een scherpen hoek en in dien hoek besloot men zich te wagen om de schipbreukelingen te redden. De zee was nog steeds hol en de golven sloegen over de «Eastwell» heen, zoodat de «IJmuiden» alle kans zou hebben óók op de blokken van den pier terecht le komen. Toch stoomde men er heen. Een twintig zwartjes, met een der kin deren van den kapitein waren op het voor schip, de rest op de bruggen-dekken en het achterschip, 't Voorschip zonk het eerst en daarom kwam men langs zij en riep den zwartjes toe te springen. Het kind werd eerst overgegooid en dan kwamen de in landers over, de een na den ander. Zoo, toen deze over waren, stoomde men achteruit, om een tweede kans te wagen. Hiervoor moeSt men nog gevaarlijker werk doen, want nu moest men midscheeps zien te komen, haast op de plaats waar het schip vast zat. Men stoomde dus naar den nauwen hoek tusschen schip en pier en bleef daar liggen met hard achter uitslaande machines, teneinde vastloopen te voorkomen. Niet al leen dat hoozen water overkwamen, doch bovendien begon het schip naar bakboord gevaarlijk over te hellen, zoodat de kans op mee naar de diepte te gaan steeds grooter werd. In die pósitie liggende, riep men den nog aan boord van de «Eastwell» zijnden toe over te springen en daar kwamen ook zij ten slotte. Eerst de kapitein's vrouw en de twee andere kinderen, de kapitein en de loods onder de allerlaatsten. Onmiddellijk daarop werd volle kracht achteruitgegeven en ging men met de kostbare lading de haven in. Daar het geheele drama zich in nog geen half uur afspeelde, begrijpt men hoe snel en onversaagd er gehandeld is. Bij de redding -viel éón van de zwartjes in zee doch werd gelukkig terstond opgepikt door de sleepboot «Vi.-chploeg». Het Witte-Kruisgebouw nam de zwarten op en zond een telegram, wasrin de ramp gemeld avn Prins Hendrik, die indertijd den eersten steen voor dit gebouw legde. Van den prins is een telegram van hulde aan de bemanning van de sleepbsot LJmui- -;en in antwoord op het witte kruistelegram ontvangen. De toegang tot de haven werd Zondag middag gesloten verklaard. De vuren wer den gedoofd en een rood sein geheschen. De bemanning van de Enelsche boot keert hedenavond naar haar vaderland terug. Er bestaan plannen om hedenavond da bemanning van de «IJmuiden» te huldigen. TOCH STAKING? BRUSSEL, 17 Maart. V. D. Het atekmg*- comité, dat hedenmorgen te Brussel bijjeec kwam besloot het nationaal comité toot te stellen om de groote werkstaking opnieuw op 14 April uit te schrijven. SPOORWEGONGELUK. To Hasselt heeft Zaterdagavond ©en. spoorwegongeluk plaats gehad. Een u4 Unt komenden werkliedentredn reed door reefteer den wisselstand op een goederentre^. De ontzettende schok werd ver in den omtrek gehoord. Vijf-en-twintig zwaar gewonden wei den naar het hospitaal gebracht. Een 80-tal licht gewonden kon, na te zijn verbonden, naar huis gaan. De materieele schade is groot. De treinenloop ondervond verf vnrtra- 'ag Later wordt nog gemeld, dat eea der ge wonden overleden is. OMGESLAGEN LISSABON, 17 Maart. (Hand.) Bij Vianna Castelk» is een pleziervaartuig omgeslagen, dftt S studenten aan boord hdjd. 5 der op varenden verdronken STOUTMOEDIGE DIEFSTAL. NEW,-YORK, 17 Maart (Hand.) Gisteren hebben inbrekers den muur vpn den kelder van een beleeningskantoar ondergraven. De kluis in dien kelder Werd geforceerd. Zij mankten voir een waarde van een kwart mii lioen iaan juweelen en 500.000 dollar aan. verhandelbare papieren buit. DE OORLOG. In Turkije. PARIJS, 17 Maart. Uit Konstantinopel wordt gemeld aan de New-York Herald, dat zoo goed als zeker binnenkort het uitbreken van de revolutie kan worden verwacht. De vreemde oorlogsschepen hebben mach tiging gekregen om als het zoover komt, krachtig in te grijpen. KONSTANXINOPEL, 16 Maart.. Een officieus bericht van de Porte deelt mee, dat de voor waarden der bondgenoot en nog niet aan de Porte overhandigd zijn. Men is volstrekt niet over de gestelde aischen verwonderd en acht z© natuurlijk onaannemelijk. Men hoopt, dat de mogendheden spoedig te genvoorstellen zullen indienen. Uit de voor stellen blijkt weer duidelijk hoe onverdraag zaam de verbonden staten zijn. Turkije ia vastbesloten de militaire ope raties voort te zetten. KONSTANTINOPEL, 16 Maart. (Hand.). Men verzekert, dat een ernstig gevecht op do Tsja- taldzja-linie begonnen is. De Boelgaren, zoo heet het, werden teruggedreven. Bij1 Adrianopel werd gisteren licht geschutvuur gehoord. Bij Tsjataldzja probeerde een afdeeling Boel garen vooruit te rukken. Zij moesten echter terug trekken. De .gezondheidstoestand der troepen is uit stekend. Vergaderingen, Concerten enz. MIDDELBURG. Blkeo dag Electro-bioscope theater, Markt 'a Aronda 7—11»/» a-> Zondags 611»/» n Woensdags en Zaterda?» mabaée'a. Dinsdag 85 Maart. Concert Mevr. Schip- pers-Hol, mej. Zegeenden Bejjl en A ran. Os. Concertzaal. Donderdag 27 Maart. 5e winterlenng dg. Laan. Bogardz. 8 u, Vrijdag 4 April. Concert Louise Bekking, Leo Kippel en H. Wal tere. Concert- en Ge hoorzaal, 8 u. Dinsdag 8 April. Gen. rep. Mueiekver „Hosanna". Concert en Gehoorzaal, 8 u. Woensdag 9 April. Uitvoering Muziekver. „Hosanna". Concert en Gehoorzaal, 8 u. Donderdag 10 April. Ver. en Bood- voor Vr. Kr Rede H. Snjj- dere. Schuttershof Zondag 22 Jsni. Concert Fanfare d'Enghien. Schuttershof, 8 u. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg- (Alles plaatselijke tijd)- Marseille (Lloyd) (b) 18 Mrt. 7.21 's nam. Napels (Duitsche dst.)19 Mrt. 1.— "snam. Rotterdam (Lloyd) (f) 21 Mrt.7.21'snam Brindisi (E. d. Penang) (e) 21 Mrt 1.— 'snarn- Genua (Nederl.)25 Mrt. 7 21's nam, Brindisi (E. d.Singap.) (d) 28Mrt. 1.'snam. Amsterdam (Nederl.) (a) 28 Mrt. 7.21 'nnam. (a) Met deze gelegenheid wordt allee® var tonden op verlangen van de afzenders, bUJ kende uit een aanwgzing op het adres of uil de waarde der aangehechte frankeerzegel»- (b) Per Rott. Lloyd via Marseille wordt, tenzij op verlangen der afzenders, geen cor respondentie verzonden voor Atjeb en onder- boongheden, de Residentie Sumatra's Oost kust, Pateeubang, Rrouw, Banka, Borneo.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 2