BUITENLAND. Verschillende Berichten Ingezonden stukken. gratis-lepels voor Quaker Oats verbruikers. Uitknippen toch zijn- Het moet niet zijn dat in de kerk eJt maar verkondigt wat hij wil. Spr wilde het zoo min mogelijk over de partijen der kerk hebben Toch zal spr. nu en dan namen van par tij- manma noemen o.a. die van dr. v. <L Flier. Dit omdat deze hier over de ethische beginse len heeft gesproken, en ze heeft vergeleken met de confessioneele. Dit Wil spr. met. Ihj ynl niet het eene beginsel tegenover het ande- xe stellen. Hij wil niet afbreken znafu op- bouwen. Want in dat gfivjzl moet men alleen het goede der «ene partij noOmen en de andere oehccl afbreken- Dr Troelstra bestreed het woord van dr. ran der Flier, dat de confessioneel™ de waar heid roeta. i» Sclmit m dus m de confessie. Dal wKt spr- een oud wanbo- ^Het las in spr. liedoeline niei om over den kerkdijken strjd meer ie zeggen 1»J wilde de gemeente roepen om de confessie. Spr zette daarom uiteen wat de confessie 16, wat ze moot zijn en wat ze Hums m de tak is. Do confessie is geen to uit den &jbcl getrokken, zuoals dr. v. d. Flier liet noemt Het was do oprichters van de conIessioneel(( partij 'met te do,en om zoo'n leer, maar zij streden voor een geloofsbelijdenis en dat is f de popfessie ook. De confessie is dus een belijdenis des Ge- loofe. En nu mag het woord tens verende- het geloof blijft altijd. Met den mond' ijdt men en daarin kan eenige wisseling zijn. ■3pr. wees er op dat de oude bestrijders als de Roomschen, de Dooperschen en de Lutherschen meer op den achtergrond zijn geraakt om plaats te maken voor nieuwe. Daaronder zijn bijv. de theosophie, de Chrys- tian Science, het socialisme en het remon- rug en legde de omgeving van den ader vooral daarheen uitvoeren, werd een uiterst bloot. Toen wond hij een 85 voet langen, sierlijke Nederlandscho naam gekozen, die bo- haarfijnen metaaldraad om den ader en liet vendien nog het voorrecht had, dat hij zich een uur lang een electrischen stroom door den draad gaan. Aldu9 werd de slagader inderdaad versterkt en verhard, en toen de operatie volbracht en de wond dichtgenaaid was, sloeg het hart van den patient weder normaal. Hij is thans weder geheel op krachten Do confessie nu is niet uit den tijd zooals de bestrijders het noemen. Het is ook on juist, zooals dr. v. d. Flier zegt, flat do con* fessioneelen niet op een vast standpunt staan. Het tegendeel is waar. Menigeen die thans heen en weer wordt geslingerd, zou vasten steun hebben als hem zekerder formules wer den gegeven. Dr. Troelstra meende dat het noodig is dat men zich weer schaart om de oude confessie en dat men de belijdenis weer herziet, om dat zelfs menigeen die meeleeft in de con fessie, die belijdenis niet goed meer kent. Hat is noodig dat elk ziet wat de kerk is, om da belijdenis goed te zien, daar deze .anders ook niet is. Maar wie de kerk ziet, die kent ook de belijdenis. Daarom is het roeping van allen die in derdaad loden der Ned. Herv. kerk zijn, om zich te vereenigen rondom de confessie. i dat is ook da bedoeling der confessio neele vcroeniging, om de kerk te herinneren aan de belijdenis en ze daarnaar 1erug te brengen. Bereikt ze dat, dan. kan de confes sioneele vereeniging verdwijnen en ze zal dat doem ook. En als da kerk zelf niet zegt hoe ze staat tegenover de vragen van dezen tijd, dan zul len de thoosopkie en de Christian Science en het socialisme het doen en die zullen de menschen meesleep en. De confessie zal geen strijd brengen, want die is er al, maar ze zal juist aan die groote quaesties een einde weten te brengen. Dr. Troelstra eindigde met to wijzen op de plicht van de kerk om het verouderde van da confessie weer goed te maken. Daarom! wekte spr. allen op zich le vereenigen rondom de confessie. Vervolgens wees spr. er op dat hjj was gekomen met het doel een afdeeling van de confessioneele vereeniging op te richten. Hij zette nogmaals duidelijk het doel dier ver eeniging en dat har er afdeelingen uiteen en hoopte dat velen zich geroepen zouden voelen hd te worden van de kerk. Lid kunnen wor den allen die stemgerechtigden m de Ned. Herv. kerk zijn. Zij die lid wilden woxxlen verzocht spr. na sluiting der bijeenkomst nog eenigen tijd te Wijven. 3 heeren voldeden daaraan. De kroonprins van Duitscbland is een jonkman met overmoedigen levenslust. Som mige ouderen achten hem te onbezorgd, te weinig bekommerd om de zware taak, die hem eens waarschijnlijk op de schouders zal worden gelegd. Men herinnert zich, dat hij reeds een boekje met jachtverhalen in de wereld heeft gestuurd. Thans komt de «Temps» met het bericht, aan een Berlijnsch blad ontleend, dat hij een nienw boek voorbêfeidt, geti teld «Schets van het militaire leven door een cavalerist» De splijtzwam is niet uitsluitend van Nederlandsch maaksel. In het vrije en democratische Frankrijk heeft de bisschop van Dax in een herderlij ken brief den katholieken gezinnen verboden hun zoons tot de padverkenners-vereenigingen toe te laten treden, daar deze inter-confes- sioneel, dus een gevaar voor de roomsche jeugd» zijn - We hebben melding gemaakt van de expeditie in het barre Noorden, die zich thans bij de zgn. Wijdebocht bevindt. Het Noorsche daghlad „Aftenposten" heeft van Spitsbergen inlichtingen over bedoelde expe ditie gekregen. De tochtgenooten zijn ge splitst. De kapitein heeft met zijn begeleiders verscheiden hutten gevonden, waarin ze zich wegens het donker en den storm hebben opgehouden en waarvan sommige leve middelen voor twee maanden bevatten. Twee Noren zijn vrijwillig bij een dokter achtergebleven, die ook aan den tocht deel neemt, doch die wegens het bevriezen van ledematen den marsch niet kon vervolgen. Den kapitein zijn de vingers van de rechter hand en de voeten bevroren, terwijl boven dien verscheiden teenen in de volgende dagen moeten worden afgezet. Lakoniek laat het telegram na die ver schrikkingen daarop volgen, dat hij het goed maakt. Te New-Orleans (N.-A.) houden op het oogenblik duizenden Amerikaansche landloopers een congres tot formuleering van de reglementen voor de goede kame raadschap en bespreking van de middelen, om onder de bedelaars het gevoel van broe- dersohap te ontwikkelen. De meeste congressisten zijn te voet ge komen. Goederentreinen "hebben andere te bestomder plaatse gebracht Een eigenaardige operatie is kort gi leden uitgevoerd door den Duitschen genees heer Lusk. De patient wis een 50-jarige schrijnwerker, die aan een levensgevaarlijke verwijding der groote slagaderen leed. De dokters hadden hem opgegeven, en verwacht ten ieder oogenblik, dat het bloed de aderen zou doen springen. Dr. Lui-k echter besloot tot een operatie, welke ten doel had de goed liet afkorten, da,t hoort er nu eenmaal bij, en dat hij zoo ruim was als het vel van jongen hond, daar kon hel beestje nog in groeien. De arbeid tol voorbereiding was intus- schen reeds begonnen. Op mooi papier werd de mooie kop gedrukt, die nog eenige bijvoegsels bevatte, waaruit blijken moest, dat hun zaak alle twaalf do zijn andere ongeveer tegelijkertijd en met dezelfde bedoelingen opgericht in zijn vestjes zak stak, en bet zag ex naar uit, alsof de zaak zou gaan llorccren. Maar daar verschijnt op een goeden dag j een der firmanten een postbode op de kamer. Of die brief hier wellicht thuisbehoorde, vroeg hij en vertoonde oenen brief met den naam der firma. „Stimmt auffallendwas het vrcugdige antwoord van den firmant,, die meende, dat bet eerste Mi II ionen geschiift" in de maak was. Ja, maar ik mag hem niet afgeven, was het antwoord, hoe weet ik, dat dio firma inderdaad bestaat, „ich hab nur sclion ge dacht, das werden Sie wohl sein, denn Sie hjekopnmen sq viele -Sacben aus Holland und... hij sprak den zin niet uit, maar in zijn gedachten stond geschreven, dat hij den verheugden firmant eigenlijk zooicts dwaas ook wel „zutraute", maar als hij dat had uitgesproken, dan waren de dagen der fooien voorloopig voorbij geweest en dus sprak hij het met uit. Wat moet ik doch om dien brief machtig te worden en volgende brieven ook? Komt u eerst m,aar eens J>'i ons op het bureau. De firmant naar bet bureau. Dat was de eerste van een reeks van zwerftochten, waarJ uit een epicus van half de breedsprakigheid van Homerus en een derde der gaven van den blinden zanger zonder bezwaar een Odyssee geschreven had. Den dagbladcorrespondent, dien een der firmanten in kwestie het verhaal gedaan heeft, is bescheiden en maakt ex een briefje uit. Op het bureau wist de ifirmant den weg. De kamer van den directeur wist hij te vin den. Daar moest hij staan en wachten tot tij'd en wijle het den directeur behagen zou op te kijken van de nieuwste editie voojrschriftenboek, boen kon hij zijn verzoek stamelen, dat brieven aan deze firma bij' hem zouden worden besteld. Hij kreeg ten antwoord of hij dan alleen lid der firma was. Neen, er was er nog een. Of die er dan mee acöoord ging, dat de brie ven bij hem besteld werden. Jawel. Of hij dat bewijzen kon. Moeilijk, de andere firmant was voor eenige weken op reis. Enfin het slot van dit kruisverhoor, dat gedeeltelijk in de kamer des directeurs ge houden werd, gedeeltelik in de kamer der be stellers, die getuigden firmant te kennen als een fatsoenlijk man. en van do Oberpostsekre- tiire, die de nieuwste voorschriften nog beter kenden dan de directeur, liep daarop uit, dat gewone, niet aangeteekendc zendingen zouden worden bezorgd. Dan moest maar op het pa pier worden gedrukt, dat aangetcekende zen dingen en geldzendingen aan het persoonlek adres van den firmant moesten worden ge stuurd. Maar ook deze toezegging was maar vpor- loopig. Zoodra de andere firmant terug was van de reis, moest do firma, worden ingeschre- schreven in het Handelsregister. Toen trad een kleine pauze in!. Het scheepje der firma zeilde zoetjes voor den wind. Nauw was de andere firmant terug of het postkantoor had reeds weer een paar malen aangemaand tot spoed beiden togen naar het Handelsgericht. Ergens in het hartje van Berlijn C., waar een gewoon mensch nooit komt, betaalden ze hun chauffeur en stapten verwonderd in afwachting van de dingen, die komen zouden, de barokke hal van een reusachtig gebouw in, dat van de straat gezien een dood,- onschuldigen indruk maakte en van binnen een labyrinth bleek te zijn. De cerberus mompelde het nummer van een kamer, en wenkte met zijn arm in een richting, die zoowel noord als oost of west te gaan „bemiddelen". kon zijn, aJs hij ten minste niet naar het zui- Een onderling contract over de verdeeling den Had gewezen. Do tocht werd begonnen, van den arbeid en de verdeeling van den buit j Het voorstel om een kluwentje van Ariadne was spoedig gereed. Het vooruitzicht nu wer- mee te nemen, om zeker le zijn, dat men de kelijk zaken te zullen doen, stemde hen beiden barokke hal weer bereikte, werd eenstemmig vrijgevig, dat ze elkaar de copjoessies1 aangenomen, kon echter niet worden uitge» Beriynscle Brieven. (Nadruk verboden). ALS JE EEN FIRMA STICHT... Berlijn den 3en Febr. 1913. Toen ze in Nederland zich aan gingen slui ten bij de Beroer Conventie, toen kwamen ook in Berlijn twee menschen op het denkbeeld; daarvan op een of andere wijze -profijt te trekken. Niet alleen profijt in materieelen zin, maar dat was toch pok welkom. Beide menschen leefden van wat hun her sens via him handen in hun schrijfmachine n vloeien, en ze hadden den indruk, dat de handelaars met hot product, dat aldus ontstaan was, belangrijk betere zaken deden dan zij zeiven. Welaan, dachten ze, zullen andere pro fijt hebben van onzen hersenarbeid, dan wil len wij nu eens pp onzen tijd parasiteeren op schrijvers, die, beschikkend over een groo- tex taalgebied, veel gemakkelijker wat af kunnen staan dan wij. De Beroer Conventie bood die gelegenheid letterlijk opdrongen en de wedstrijd in edel moedigheid, die volgde, was ©en schouwspel voor goden. voerd, daa,r het kluwentje niet te vinden Na een kwartiertje zoek ens werd een ka- gevonden, waarop het betrokken nummer eindelijk waren ze het toch eens stond, dat de firmanten gedurende heel dien moest gaan haten. Eindelijk viel het hem te binöen, dat hij ze toch wel eens vragen kon, hoe ze daar zoo verzeild waren en zoo hardnekkig bleven staan. Zo vertelden van hun snood© voornemen en- na eenige moeite gelukte het hun hem duidelijk te maken, dat ze een firma ver tegenwoordigden en dat zo die in het handels register wenschlcn -opgenomen te zien. Ze kregen een formulier in te vullen. Dat zag er uit als een „Meldezettel", e ieder bier als hij aankomt of ver huis heeft in te vullen, dus daar dorsf&i Ze wel op aan. Maar schijn bedriegt. Dit formulier \woeg ook wel naar allerlei dingen, die, zou men zoo meenen, niet het minste belang heb ben voor het Handelsgericht, maar vroeg ook allórlei andore dingen. Hoeveel kapitaal er in de zaak gestoken was. Firmanten keken el kaar aan en schoten in den lach. M'n hemel als ze kapitaal hadden om ergens in te steken, dan zouden ze er niet aan gedacht hebben een firma te stichten. Iets moest er toch staan. Schrijven wij duizend Mark, dachten ze. Die som veroorzaakte bij den eencn firmant, die eigenlijk een firmant© was, stuipjes en de hoogst ernstige boeken rondom en de men schen, die daar zaten te werken keken of ze Keulen hoorden donderen Firmanten intusschen hadden weer een paar ernstige oogenblikkeu, toen ze zich afvroegen of ver keerde opgaven hen wellicht in aanraking met den strafrechter zou brengen Het bedrijfs kapitaal moest toch minstens op duizend Mark- worden aangegeven en de hemel weet, m hoelang ze zoo'n som niet hadden gezien. Dan moest er ook een omzet worden opge geven en winst, alles, als je nog niet eens weel, of er wel omzet zal zijn, en of die omzet, als die niet door afwezigheid schittert, wel winst zal achterlaten. Enfin met moed werden de cijfers ingevuld. Toen naar den mijnheer terug, die den fir manten een formulier had ter hand gesteld Die had niet terstond weer tijd voor hen, eindelijk kwamen ze toch in een andere zaal, daar waren anderen bezig wi dero formulieren in te vullen. Het formulier der firmanten werd intusschcn in hart en meren onderzocht en ten slotte werd den firmanten beduid, dat van een in schrijving in het handelsregister bij zoo ge- ringen omzet en winst geen sprake kon zijn. Nu dan moest de omzet en de wmst, maar wat hooger worden gemaakt, wat deed het er toe, het was toch maar een gooien met de muts Nieuwe „stuipjes", booze blikken van een „Assessor" en een .Referenilar", die zooiets niet dulden konden. Eindelijk moest de firma worden onderteekend. Johanna Jansen Piet Petersen, maar geen van beide firmanten kon een &-teeken zetten. Nieuwe verontwaardiging, assessoraal en referendarisch, maar een der heeren begon de grap van de zaak te zien en besloot de hand van de firmante in de zijne te houden terwijl zij het &-teeken zette De firmant, die intusschen zegels was gaan halen en verontwaardigd was over het feit, hiervoor 35 Mark zegelrechten moesten betaald worden, had geen oog meer voor het komische der situatie. Dat slokte een groot deel van de winst. Maar het zou erger worden. Nu moet u dadelijk ook de zaak voor do .Gewerbesteuer" gaan aangeven. Nieuwe zwerftochten in weer groote ge bouwen, met weer wachten en weer invullen van onbegrijpelijke formulieren. Enfin, nadat de postdirectie nog eens eenige malen had laten vragen, wanneer nu d© in- schrijving in het Handelsregister zou plaats hebben kwam er een brief, dat de firma oen „niet zuiver commercieel bedrijf" uitoefende en dus niet kon worden ingeschreven. Nieuwe schrik. Wat nu? Op het postkantoor wisten ze het ook niet. e wijkmeester, meende de een, maar de Ofcersekretar, die de voorschriften beter kende, zei do: het Polizei-presidium 1 Aangezien het Polizei-prasidium nog vel© malen meer afdeelingen heeft dan het Handels gericht en de Gewerbesteuer-direktion, nam de firmant den voorzorgsmaatregel het Polizei- prasidium eens op te bellen om te vragen bij wieu hij wezen moest. De centrale van het Presidium meende, dat dat heel eenvoudig erbond den firmant. Maar jawel, nadat hij met zeven verschillende afdeelingen gesproken had, de een verwees hem steeds weer naar een andere, kreeg hij ten slotte den raad maar eens „vor zu sprechen". Dat ge schiedde den volgenden dag, op zeventien ver schillende kamers is hij geweest, gelegen op vier verschillende verdiepingen. In de laatste wist men al, voordat hij uitgesproken had; wat hij wenschle en zei, dat hij maar even bij het naastbijzijnde postkantoor een formulier dan moest cr eerst oen verklaring van de po litie zijn Met een vloek op de lippen en het voorno en in het hart nooit weer een firma te stichten ging do firmant naar huis. Onderweg liep hij nog maar eens weer op zipi eigen postkantoor aan, want dien morgen had men hem juist een aangeteekend drukwerk ver toond, dat hij niet in handen gekregen had, omdat het aangeteekend was. Daar schilderde hij in felle kleuren zijn droevig© omzwervingen. Men had medelijden er was iemand, die er iete op wist Als hij nu nog maar liet contract tusschcn beide firmanten gesloten notarieel liet „boghiubigen", dan daarvan een afschrift liet maken en dat het „Hofpostambt" inzond', dan zouden wol geen verdere bezwaren meer zijn, als dan eerst do naam der firma maar ver- hoogduitscbt word. Vol moed verbet de firmant het kantoor, het het contract beglaubigen, toog met do firmante naar het postkantoor, ze veranderden don naam, kregen weer een ander formulier te onderteekenen, dat., door de politie moest „beglaubigt" worden Kostenpunkt", bij don notaris eenige Mark, hier weer een paar. Toen naar het Polizeirovier, zijn Polizei- revier. Hem kent men er, zijn handteekening wordt „beglaubigt", maar de bare niet, zij woont in eon ander district I Met dè wanhoop in het hart wordt de auto weer bestegen, eindelijk en ten laatste is ook dit stuk „beglüubigt". Maar nog zou er geen einde komen aan de odyssee, het aldus bcglüubigte kostbare stuk i zoek geraakt. De firmanten gingen om met het snoode plan do firma maar weer te ontbinden, juist toen de firma vijf maanden oud was en ze hun eerste wmst zouden toucheeren. Ik heb der firmante verteld, dat ik het re- laas van hun omzwervingen voor het nage slacht wilde bewaren, daaraan zal ik het wel te danken hebben, dat zo mij zoo juist op belde, om mij jubelend mee te deolen, dat het gezochte stuk gevonden is. Enfin, wie in Berlijn oen firma stichten wil, die kome maar bg Urban, hij hoeft er nu zooveel over gehoord, dat hij ei- wel een handleiding over schrijven kan. URBAN. Ingezonden «tukken worden ln geen geval teruggezonden. slagaderen te verharden, zoodat zij den druk I over het aandeel, dat ze van de grootmoedig-» j tijd van angstig zoeken hadden herhaald, om j Dit klonk min of meer verdacht, nadat de ven het bloed konden verdragen. heid van den compagnon wel wilden aannemen het niet te vergeten. Maar de deur met hetzestien min of meer vriendelijke, min of meer De patient was zoo zwak,^ dat hij geen ©n het contract kwam tot stand. Toen miocst betrokken nummer beet den firmanten toe norsche, min of meer bezige ambtenaren van ether- of chloroform-verdooving kon ver- ©en naam worden vastgesteld. Een naam1, die geen ingang 1 j allerlei rang, die hij gesproken had daaraan dragen, zoodat de geneesheer slechts een S klonk als ©en klok. Daarover hadden beiden. Toch gelukte het hun. vernuft ten slotte nog niet gedacht hadden. Op het postkantoor plaatselijke ongevoeligheid te voorschijn kon ook weer hun eigen denkbeeld en, maar enfin; achter die deur te komen, waar ze tegea- roepen, door een inspuiting in den rag. Terwijl de patient bij 't volle bewustzijn bleef, maakte de dokter een snede in zijn ook daarover werd ten slotte eenstemmigheid over een man stonden, die eerst niet het bereikt, en aangezien men vooral op Neder- minste belang scheen te stellen in hun aan land zaken wilde doen, kunst en letterkunde wezigheid. werd hjj nog eons weer van het kastje naar den. muur gestuurd, de muur was per saldo ©en vriendelijke oud© baas, die den firmant uitlegde, dat de zaak zoo eenvoudig niet was, HET FESTIVAL TE MIDDELBURG. Mag ik U nogmaals eenige plaatsruimte in Uw blad verzoeken, waarvoor by voor baat myn vriendelijken dank. Op de dictatorale aan mijn adres gerichte woorden door den heer v. d. Sluis, voor komende in de „Middelb. Ct." van Woensdag j.l. antwoord ik, dat ik hiervan geen nota kan nemen. Door niemand laat ik my het recht ontzeggen om op nadeelen, die voor anderen knnnen ontstaan, te wijzen, vooral niet wanneer ze mogelijk te voorkomen zijn; in geen geval door den heer v. d. Sluis. Daar ik een 15 jaar op Souburg woon en door verschillende oorzaken de toestanden ook op andere dorpen persoonlijk ken, acht ik mij bevoegd om over de nadeelen die, door een Pinksterfestival te Middelburg, voor de dorpen ontstaan, te kunnen oor- deelen. Betreffende het ingezonden stuk van een lid van „Middelb. Vooruit" moet ik de op merking maken dat waar hij schrijft dat Söuburg slechts een deel van Walcheren is, dit juist is. Het is echter Souburg niet alleen dat gaarne het feest verzet zag op een anderen datum, van Domburg kwamen 15, van Kitthem 10, van Nieuw en St. Joos- land 7, van Arnemuiden 9, van Veere 13, van Westkapelle 9, van Biggekerke 4, van Vrouwepolder 7, van Koudekerke 8, van Serooskerke 13, van Oostkapelle 3 en van Brigdamme 1 handteekeningen voor op het ondersteuningsadres van het Soub. verzoek aan „Middelb. Vooruit". Dat deze vereeni ging zich niet laat dwingen kan niemand haar kwalijk nemen, wanneer hier althans geen noodzakelijke redenen voor bestaan, over dit laatste hebben natuurlijk de leden der vereeniging te beslissen. Wanneer echter door belanghebbenden op de dorpen tegen een besluit der vereeniging, bezwaren worden ingebracht die voor hen hiertegen bestaan, dan is dat hun plicht. Dit zal toch ook niemand ontkennen en hoe meer publiciteit aan deze bezwaren gegeven wordt, hoe beter ook voor het groot aantal leden van „Middelb. Vooruit", dan kan het voor en tegen het best besproken worden. Verder, geachte redactie, zal ik op deze zaak niet ingaan en ook niet op nader schrijven antwoorden. De toekomst zal loeren wie de meeste schade lijdt. W. ANTHEUNISSE. Souburg, 7 Februari '13. Quaker Oats pakken bevatten thans bons, waarvoor prach tige lepels geheel gratis verkrijgbaar zijn. Deze advertentie telt voor z bons, wanneer zij te zamen met 23 bons uit de Quaker Oats pakken wordt ingezonden. Meer dan^ eene advertentie wordt echter voor eiken lepel niet aangenomen.^ Deze aanbieding is geldig tot 31 December 1913. Quaker Oats Company, Rotterdam. Afd. S. Deze lepels zijn speciaal voor ons ge fabriceerd. Daar zij van prima metaal zijn vervaardigd en zwaar verzilverd, zijn Izij van bijna onbegrensde duurzaamheid. Indien U ons 25 dezer bons vóór 31 December 1913 franco inzendt, doen wy U gratis en franco zulk een Quaker Oats lepel toekomen.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 7