Dingen waar men naar vraagt. Ter overdenking. Onderwijs. Rechtzaken. Ingezonden Mededeelingen. moet daarbij zijn witverdeeling niet uit het oog verliezen. Een soortgelijk geval deed zich eens op een drukkerij voor, waar de adverteerder een annonce bracht, welke hij precies zóó geplaatst wilde hebben. Hij had nl. eenige letters uit de courant geknipt om zoodoende de letter vast te stellen, welke hij voor-zijn advertentie noodig dacht te hebben. Zijn copie luidde natuurlijk anders dan zijn uit geknipte regels en de zetter, die dat mis product kreeg te zetten, moest ziju toevlucht nemen tot andere letters dan die, welke hem waren opgegeven. Daarbij kwam nog, dat de hoogte en breedte der advertentie door den adverteerder waren vastgesteld. Was dat niet het geval geweest, de advertentie had dan wellicht een geheel ander aanzien ge kregen en had in kracht zeker gewonnen, wat nu niet mogelijk was. Eenigen tijd na uitgave der courant kwam de plaatser van de annonce klagen op het administratie- bureau over het niet nakomen van zijn wensch hij had de advertentie toch duidelijk Senoeg opgegeven en hij beschouwde het an ook als een onwilligheid van de zijde des zetters, dat er niet op zijn wenken was gelet, en om kracht bij zijn woorden te zetten, zeide hij, dat hij niet voornemens was die plaatsing te betalen. Ot men hem al duidelijk maakte, dat de advertentie niet anders gezet had kunnen worden dan hij nu was, maar wél wanneer hoogte en breedte aan den zetter waren overgelaten, de man was niet te-overtuigen. Aan wien dus de schuld Toch zeker niet die van den zetter, want die had volgens copie gewerkt. Daarom, krijgt men zoo'n advertentie, zet hem zoo precies mogelijk na, maar ge zult meestal ervaren, dat ge met de aangegeven lettersoort niet uitkomt." BIJZIENDHEID VAN SCHOOLKINDEREN. Vau eeu dezer week ia Den Haag gehou den paedologische voordracht van Prof. dr. M. Straub, vonden we in het Hand. het volgende verslag, dat we ter aandachtige lezing aanbevelen. Het onderzoek der schoolbijziendheid heeft, langzaam voortgaande van vraag tot vraag, telkens in belangrijkheid klimmende ieiten aan het licht gebracht. Het onderzoek heeft zich gesplitst in twee hoofdvragen door welke oorzaken en onder welke omstandigheden ontstaat bij kinderen bijziendheid Waarom wordt het meeren» deel der schoolkinderen, dat toch ook aan deze oorzaken onderworpen is, niet bijziende Spreker beantwoordde achtereenvolgens beide vragen. In alle landen klimt in alle scholen, van klasse tot klasse, het aantal bijzienden. Niet in alle landen evenveel. In Duitscbland komen de hoogste klassen der gymnasia tot 65 pet. in Amsterdam tot 38 pet. De school is de oorzaak dezer bijziendheid. Dit wordt o. a. daardoor bewezen, dat de eene school meer bijzienden maakt dan de andere. De scholen waar huiswerk wordt opgegeven, waar vreemde talen worden geleerd en waar leer lingen worden voorbereid tot toelating tot een volgende school maken meer bijziendheid dan de scholen, waar dit niet het geval is. In de Amsterdamsche H. B. scholen neemt het aantal der bijziende leerlingen slechts weinig toe, in het Amsterdamsch gemeente lijk gymnasium stijgt de bijziendheid van 10 pot. in de laagste klassen tot 38 pet. in de hoogste klassen. De oorzaak dezer bij ziendheid moet gezocht worden in het less en schrijfwerk. Het ineerendeel der leerlingen echter verzet zich tegen dien nadeeligen in vloed en weet de oogen normaal te houden. Het onderzoek naar dit verschijnsel is nog van meer belang voor bet kennen der oor zaak van de bijziendheid dan botonderzoek der bijziendheid zelve. Het normale oog is ingericht voor het Waarnemen der op grooten afstand aanwezige voorwerpen. Daarvoor is een zeer nauw keurige regeling der afmetingen van de ver schillende onderdeelen van het oog noodig, van de welving van het hoornvlies en lens en van de as-lengte. Dit geschiedt niet door de aangeboren groeikracht, want de normale oogen zijn onderling zeer ongelijk. De as- lengte der normale oogen schommelt tusschen 21$ en 24J m.M. De korte oogen hebben overeenkomstig sterk brekende lenzen. De lange oogen heb ben zwak brekende lenzen. Gedurende den groei der kinderen is aan de lens de taak toevertrouwd het evenwicht te bewaren en voor zichzelf die afmetingen te vinden, welke het oog in de gelegenheid stellen, verwijderde voorwerpen scherp waar te nemen. Dat kan de lens echter alleen doen, als de eigenaar van het oog belangstelling heeft in de ver wijderde voorwerpen. Kinderen, welke die belangstelling bezitten worden niet licht bijziend, bieden weerstand aan den bijziend- makenden invloed der school. Wie dus wenscht, dat de kinderen zonder misvorming van het gbzichtzorgaan de school verlaten, moet hun belangstelling in de hen omringende voorwerpen leeren. De school welke die belungstelling opwekt zal niet veel bijzienden maken. De school welke veel bij zienden maakt heeft die belangstelling ge doofd. De bijziendheid zelf is niet zulk een groot kwaad, maar het dooven van de belangstelling wel. Het is te wenschen, dat, wanneer over twintig jaar weer eens een onderzoek in de scholen wordt ingesteld, uit eene verminde ring van het aantal bijzienden een verbete ring der leerstof en een verbetering der methode van onderwijs zal blijken. WAAR IS COLUMBUS GEBOREN? Reeds nit de Grieksche oudheid kent men een voorbeeld, hoe verscheiden steden zich de eer betwisten, dat een beroemd man binnen hun muren geboren is. Een derge lijke pecnenstrijd wordt thans aaDgaande Columbus gevoerd. Drie plaatsen komen daartoe in aanmerkingGenua, een dorp op Corsica en een in de Spuansche provincie Galicië. In drie partijen zyn de strijdbare belang stellenden verdeeld. De voorstanders der laatst genoemde meening, die Columbus overeenkomstig den Spaan6chen vorm Colon noemen, beweren, dat de ontdekker opzet telijk zijn nationaliteit verborg, om niet te doen blijken, dat hij van joodsche afkomst was. Ook staven ze hnn betoog met er op te wijzen, dat de vereering der heiligen, naar wie Columbus de ontdekte gebieden noemde, in Galicië inbeemsch is. De voor standers van Corsica daarentegen houden vol, dat deze bijzonder aan dat eiland eigen zijn. Het punt biylt dus onbeslist. Een ander, eigenaardiger argument, dat de laatste in het vuur brengen, is dat woorden, die Columbus heeft gebruikt, in het bijzonder eigen zijn aan het dialect, dat bij Calvi, de plaats, waar de ontdekker het levenslicht zou hebben aanschouwd, gespro ken wordt. In 't bijzonder werd de nadruk gelegd op het woord «tonina», dat de ont dekker op een visch toepaste. Dit zou zoowel in Italië als in Spanje onbekend zijn maar zeer gewoon op Corsica. Een Spanjaard heelt duar echter op geantwoord, dat dit woord bij de Spaansche zeelui zeer bekend is voor de aanduiding van de tonijn of dolfijn. Aldus lezen we in «Westminster Gazette». DIAMANTEN EN PAARLEN. Niet lang geleden heeft men onder een andere rubriek in ons blad de fabelachtige sommen kunnen lezen, welke voor de schil derijen van den nog levenden meester Degas te Parijs zijn betaald. Deze sommen vallen echter weg voor de kapitalen, welke onlangs eveneens te Parijs voor paarlen en briljanten zijn betaald. Het wereldrecord op dit ge bied werd behaald door een parelsnoer, dat uit vier strengen bestond en 240 parels telde, welke te zamen ongeveer 162 gram wogen. Voor dit prachtstuk werd de ont zaglijke som van een miljoen twee honderd vijfduizend franken neergelegd. Dit had ook op een openbare verkooping plaats. Dit parelsnoer heeft drie beroemde voor gangers, dat van prinses Mathilde, dat voor 855.000 frank, dat van den sultan, hetgeen voor 920 000 frank werd verkocht, en ein delijk het snoer op de verkooping Poloftsof, dat in vier deelen van de hand werd ge daan, welke deelen samen 1.003.000 frank opbruchten. Het meest beroemde van alle halssieraden, dat van Koningin Marie Antoinette, waar mee het beruchte en dikwijls beschreven bedrog gepleegd is, zou echter de waarde van anderhalf millioen frank bezeten hebben. Maar ten eerste is dat niet geheel zeker en dan was het van mindere hoedanigheid. In het eerstgenoemde geval heeft men niet met poenige juwelierskunst, maar met echte parelen te doen. Het gezamenlijk bedrag, dat bij die veiling binnenkwam, steeg tot 2.882.810 frank en overschreed daarmee de geraamde som, daar bijna ieder stuk hooger onder den hamer doorging, dan geschat was. Ook de andere hooge prijzen werden voornamelijk voor parelen besteed. Naar men weet wordt de waarde van de parel naar het gewicht bepaald en wel op die wijze dat het aantal greinen, dat de parel weegt, in het kwadraat als het aantal franken voor de normale1 waarde berekend wordt. Dus ko9t een parel, die 15 grein weegt, 15 X 15 225 frank. Mooie parelen zijn echter veel duurder en wel 10 of 25 maal het op de boven aan geduide wijze bereikte getal. In het laatste geval zou een parel van 15 grein dus 15 X 15 X 25 §625 franb kosten. Het zonderlinge nu van deze geschiedenis is, dat niemand weet, uit wiens of wier bezit deze schatten afkomstig zijn. Natuur lijk heeft men zich het hoofd gebroken, om daarachter te komen. Wie toch dergelijke edelgesteenten bezit en eenigermate bekend is, die zou niet gemakkelijk zijn naam ver borgen kunnen houden, want men kent immera dezen tooi, zoowel als de(n) persoon, die dezen draagt. Nu vraagt de inzender in de »Köln. Ztg.", welk blad we dit artikeltje danken, ot de wetenschap, dat het Oostersche parelen zijn, misschien op weg helpt. De zon komt morgen op te 7.30 uur en gaat onder te 4.59 uur. De maan komt morgen op 8.43 v.m. en gaat onder te 8.37 n.m. Vrijdag is het eerste kwartier. Auto- en fietsrijders hebben de volgende week hun lantaarns aan te steken te 5.35 uur. Wagenbestuurders te 6.05. De peilschaal in de Vest nabij de Noord- poortbrug wees Vrijdagmiddag aan 5.2. Aangifte voor de plaatsing op de kie zerslijst tot 15 Februari. Paschen valt dit jaar op 23 en 24 Maart. (Uit den bundel >Aliunde» van Carmen Sylva). Men buigt zich voor het verstand, men knielt voor de goedheid. Houd u bezig met de ellende van anderen, en gij zult de uwe minder voelen. Een hart van steen te hebben beteekent vaak slechts zich zelf door Zijn hardheden te doen lijden. De vreugde van den arbeid is dikwijls de vraagde van de vergetelheid. Een koning kan zijn volk begrijpen ter-: wijl bet volk zijn koning nooit begrijpt. Een verstandige koningin vindt altijd den weg naar het hart harer onderdanenniet door meer koningin dan vrouw, maar door meer vrouw dan koningin te willen zijn. De grootste overwinning over ziju volk is er in vredestijd een leger van werkers van te maken. Een illusie is dikwijls slechts een ver momde wanhoop. Lerensvreugde wil zeggen de vreugde van te doen leven. Men kan de naties overwinnenmen maakt zich een illusie door te meenen een volk te kunnen overwinnen. Een volk acht zich nooit overwonnen. Het is er altijd van overtuigd weer te zul len herrijzen. Leidt een volk net als een kindhet volk wil dat men het toont wat het kan doen* HET KIND EN DE SCHOOL. Handenarbeid op de school. Wanneer wij het kind in zijn natuurlijke bewegingen gadeslaan, dan zien wij, dat het steeds iets zoekt te doen; niet enkel, dat het heen- en weer loopt, maar ook, dat het zoekt iets met de handen uit te voeren. Het kleine kind heeft dit met het jonge dier gemeende natuur wijst het aan. Het kind zal trachten blokjes op elkander te stapelen, de jonge poes of hond speelt met een klosje of een beentje. Beweging en nog eens be weging met de handen zoowel als met de onderste ledematen stil zit het kind slechts, als het daartoe gedwongen wordt. Is het moe, dan gaat het liggen, maar niet rechtop zitten. De natuur geeft aan, dat beweging noodzakelijk is voor de ontwikkeling van lichaam en geest, evenals de natuur aan geeft, wanneer vermoeidheid tot rust noopt. Bij ouderen ziet men hetzelfde. Wanneer het hem niet verboden wordt, dan zal zelfs een grootere jongen, wanneer niet al zijn gedachten worden bezig gehouden door den leeraar, die de gaaf heeft hem te boeien, met handen ot voeten bewegingen uitvoeren, al zijn die niet altijd de meest gewenschte. Hij moet iets met de handen doen. En wat is genOBgelijker dan den scheikunde- of natuurkunde-leeraar even te mogen helpen, al is het maar iets vasthouden ot de elec- triaeermachine draaienEn in het vrije kwartiertje, als dat op een speelplaats kan worden doorgebracht, wat een loopen, stoeien, voetballen, ook van de oudsten onder de leerlingenZij moeten even wat beweging hebben als tegengif tegen het lang stil zit ten. Ik laat mijn leerlingen dan ook vol komen vrij in die minuten, al maken zij Boms wat veel drukte; als het maar niet in; wanorde overgaat, en daar is voor te waken. Ieder, die in huis ot op de school kin deren, jongens en meisjes heeft gadegeslagen, heeft moeten zien, dat zij graag lichamelijken arbeid verrichten, welken ook; iets uitvoe ren, niet alleen met het hoofd, maar met: handen en voeten, iets uitrichten, waarvoor beweging noodig is, dat is een levensbehoefte. En wordt nu op de school aan die levens behoefte voldaan Helaasneen Stil zitten en nog eens stil zitten, soms 3 en 4 uren achtereen. Het jonge kind moet stil zitten en luisteren, de oudere luisteren en stil zit ten En daar verzet zich de natnur tegen. En bovendien is dat stilzitten, liefst in een zelfde positie, zooals de strenge leeraar dat verlangt, ook verderfelijk voor het li chaam in anderen zin, n.l.het bevordert lichaamszwakte, ruggegraatsverkromming, bijziendheid. De bewijzen zijn daarvoor legio. Men leze slechts, wat dr. G. A. Ootmar daarover heeft aangevoerd in zijn belang rijke studie over het rapport der Ineen- schakelingscommissie uit hygiënisch oogpunt, opgenomen in de Berichten en Mededeelingen van V.E.O., No. 27, November 1910. H. Enno van Gelder. Amsterdam. (Wjyidt reiTfllgd). Arrondissements-Rechtbank to Middeiburg. r/ Zitting van Vrijdag 7 Febr. 1913. Een deel van het verslag der rechtzaken ifioest gisteren blijven liggen. We laten dat hier nog volgen J. L., 47 jaar, wonende te V 1 i b s i n- g e n stond terecht wegens bedreiging. In den avond van den 5deD Januari kwam bekl. in den winkel van E. Frank te Vlis- singen. Hij was onder den invloed van drank, waarom getuige Frank en haar zuster hem de deur uitzetten. Eenigen tijd nadat bekl. in de winkel was geweest hoorde getuige E. Frank leveu in achterhuis en keuken. Er werd gescholden tegen de joden. Getuige deed de deur open en zag toeD oekl. Hij hud een mes in de hand en schold tegen haar broer „die vuile Jood uit Middelburg" tegen wien hij een dreigende bonding aannam. Getnige gooide toen dadelijk de deur dicht. Ze zeide nog dat beklaagde een groot nies in de hand had. De verdediger, mr. Adriuunse vroeg nader naar dat mes, omdat er geen mes in 't bezit van bekl. was gevonden en ook in de buurt later geen mes werd ontdekt. Getuige zeide dat hetj een voorsnijmes met zwart heft was, dat op tafel had ge legen. De getuige J. Frank was thuis te Vlis- singeD, toen beklaagde kwam. Ook zij zag beklaagde in de keuken met een groot mes, terwijl hij haar broer dreigde met dat mes en met woorden. Laatste getuige was D. Frank, wonende te Middelburg. Hij deed dezelfde verkla ringen als de beide andere getuigen. Hij had de bedreiging voor ernst opgenomen. Beklaagde zeide, dat hij wel in 't huis was geweest, maar dat hij Frank niet had gedreigd. Hij was dronken geweest. Het O. M. eiachte 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. Adriaanse, wees erop dat bekl. op bedoelden avond in een zeer opgewonden stemming was, naar aanleiding van een tegen hem geuite insinuatie. Be klaagde heeft daarom getuige eenige malen aangehouden om verantwoording te krijgen. i Toen hij geen rekenschap kreeg, zette hij het op een borrel en ging vervolgens naar de woning waar hij wist Frank te zullen vinden om hem nogmaals te spreken. Spr. wees er ook op, dat de politie geen mes had gevonden. Dat dat mes niet is gevon den, daaruit blijkt dat getnigen niet hebben gedacht aan een tafelmes, maar aan een mes »dat open en dicht kan", ook omdat ze spreken van een geopend mes. Beklaagde ontkent niet dat er een mes in 't spel was, maar hij weet het niet, omdat hij dronken was. PI. bestreed dat Frank de bedreiging serieus opvatte. PI. geloofde niet dat bekl. zich heeft schuldig gemaakt aan huisvredebreuk. Hij vroeg in elk geval een geldboets voor beklaagde, daar een gevangenisstraf hem in groote ellende zou brengen. Chr. J. B., 35 jaar wonende te K1 o e- tinge heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal. Op 6 Januari heeft hij van het erf van P. Korstanje aldaar eenig ondergoed weggenomen. Er lag daar waschgoed buiten in een tobbe. Nadat Korstanje en zijn vrouw eenigen tijd waren uitgeweest misten ze daaruit bij hun terugkomst een hemd, een nachtjapon, een vrouwenpantalon en een beddelaken. Dit verklaarde zoowel Korstanje als zijn zyn vrouw. Getuige Verhoek, rijksveldwachter te Goes nam deze goederen bij beklaagde in beslag. Beklaagde erkende dat de goederen bij hem thuis werden gevonden, maar hij had ze gevonden. De voorwerpen lagen op een paadje een eindje van de woning van Kor stanje. Vroeger heeft bekl. bekend de kleeren te hebben genomen met bedoeling ze te houden, nu weersprak hij die bewering. Het O. M. achtte bekl. schuldig en eischte 2 maanden gevangenisstraf. WegenB mishandeling stond terecht de 20-jarige C. B. de J., wonende te IJzen- d ij k e. Op Nieuwjaarsdag was beklaagde in een herberg te Biervliet. Daar was ook getuige E. F. Braeke, wonende te Vlissingen. Braeke zag dat beklaagde iemand een klap gat en wendde zich tot hem, zeggende dat hij dat niet moest doen. Beklaagde bracht toen zyn aandacht over op Braeke, gaf hem een klap op het hoofd en wierp hem op den grond. Getnige J. B. Braeke zag dat beklaagde zijn broeder mishandelde. Na afloop zag hij dat zijn broer gewond was. Beklaagde bekende. Het O. M. eisebte f 20 boete of 20 dagen hechtenis. A. P., 20 j. en J. F., 22 j., landarbei ders, wonende te Axel, hebben op Nieuw- jaarsdag eveneens mishandeling gepleegd. Ze waren op dien dag in een café te Axel. Daar was ook getnige Bareman. Deze zag dat bekl. een andere persoon sloegen. Opeens wendden ze zich tot hem en A. F. mishandelde hem. A. F. bekende dat hij Bareman had ge slagen. Maar deze had hem eerst geslagen, daar had hij overtuiging van. Bovendien had ook zijn maat eerst met Bareman en diens vrienden gevochten. Uit het verhoor bleek dat er op Nieuw jaarsdag in Axel flink gebakkeleid is. In elk geval heeft A. F. getuige Bareman mishandeld en beeft J. F. daarbij een handje geholpen. Getnigen Mieras en van Langevelde wisten heel zeker dat bekl. mishandeld hadden en dat Bareman hun slachtoffer was. Het O. M. achtte bekl. schuldig en eischte f'15 boete of 15 dagen hechtenis tegen elk der beklaagden. Den lsten Januari is het toch in ver schillende plaatsen in onze provincie ruw toegegaan. Op dien datum heeft ook A. B., 27 jaar, wonende te 's Heerenhoe k, zich aan mishandeling schuldig gemaakt. In een herberg aldaar heeft hij 's avonds zekere A. Kijk een vuistslag in het gelaat gegeven. Bekl. achtte dat wel mogelijk. Dronken geweest. Hij wist er niets meer van. Behalve getuige Rijk hebben trouwens ook B. Kopmels en W. van 't Westeinde de mishandeling ten duidelijkste gezien. Het O. M. eischte f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Wegens vernieling stond terecht J. van B. 23 jaar, wonende te Arnemuidon. Be klaagde was niet verschenen. Getuige J. van Antwerpen, rijksveldwach ter deelde evenwel mee, dut op 4 Januari beklaagde eenige ruiten insloeg ten huize van A. Kuiper. Het O. M. eischte f 10 boete of 10 dagen hechtenis. F. SL, 68 jaar, wonend te Y e r s e k e, stond terecht wegens beleediging. Op 16 December was beklaagde in den trein tnsachen Goes en Kruinmgen. Daar heeft hij toen den veldwachter J. W. van Loon te Tholen de beleedigende woorden »je bent een dief" toegevoegd. Beklaagde wist er niets meer van. Niet meer dat hij Van Loon bad gezien en ge- sproken, dus ook niet dat hij beleedigd had. Getuige J. P. Oele te Yerseke wist het evenwel nog wel. Hij was aanwezig bij dat trein tafereeltje. Het O. M. eischte f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak in deze zaken Vrijdag a.s. Posteryen en Telegrafie. In 1912 werden op het postkantoor te V1 i s. singen ontvangen 329.514 gefrankeerde brie- ven van elders en 8428 brieven uit en voor de stad. Ongefrankeerd werden van elders ontvangen 3818 brieven en van en uit do stad 624. Gewone briefkaarten worden van elders ontvangen 237.224 en met betaald ant- taald antwoord 676, terwijl uit en. voor de stad werden behandeld 5928 briefkaarten. Dag-, week- en maandbladen k i/3 cent werden ont vangen 243.724 en k 1 cent en hooger 101.166; verdere gedrukte stukken 311.324. Er werden 7176 monsters van koopwaren ontvangen. Het aantal dienstbrieven bedroeg 86.866, het aantal gewone aangeteekende stukken 8157 en het aantal aangelcokende brieven met aangegeven geldwaarde 1235 tot een be drag van f 450.304,961/2. Het bedrag aan in gevorderde guitantiên was f 289.263,80, het bedrag aan uitbetaalde f 105 968,521/2. Expresse stukken werden er 1547 behan deld; gestort© binnen- en buitemlandsche postwissels 28.628, tot een bedrag van f427.242,86 en uitbetaalde binnen- en. buitem landsche postwissels 2113 tot een bedrag van f 289.386,161/2. Ontvangen werden 29,458 binnen- en bui temlandsche postpakketten en verzonden 23.701. Aan de Rijkspostspaarbank werden 576 nieuwe boekjes uitgegeven; het aantal inlagen bedroeg 12.273 tot een bedrag van f 376.363,35, het aantal terugbetalingen 5051 tot een be drag van f 323.378,69. Aan de Rijksverzekeringsbank werden 4128 terugbetalingen gedaan tot een bedrag van f25.663.27. I^oop der Bevolking. Op 31 December 1911 bestond de bevolking van Oostburg uit 1100 mannen en 1265 vrouwen, totaal 2365; zij vermeerderde door geboorte met 25 m. en 35 vx.door vac elders komenden met 80 m. en 57 vr., totale vermeerdering dus 105 m. en 92 vr.zij ver minderde door overlijden met 15 m. en 31 vr, door vertrek naar andere gemeenten met 88 m. en 77 vr., samen 103 m. en 104 vr., zoodat op 31 December 1912 de bevolking bestond nit 1102 mannen en 1253 vrouwen, totaal 2355, een vermindering in 't geheel met 10 perso nen. Het aantal gesloten huwelijken, he- droeg 19. Niets geheimzinnigs. Vele vrouwen hebben het verkeerde idee, dat elke pijn ter hoogte van de heupen of Sn het smalle gedeelte van den rug „zwakte der vrouw eigen" is en dient te worden, beschouwd als een kwaal, waarmede vrouwen in het bi zon der aangedaan zijn. Zulk een geduldig lijden mag dikwijls' voor komen, dikwijls is het oimoodig. Nierzwakte, bij vrouwen zoowel als bij mannen, veroor zaakt rugpijn, scherpe steken bij bukken of opstaan, terneerdrukkende pijnen, aanvallen van moedeloosheid, zenuwachtigheid', duizelig heid, hoofdpijn, urinekwalem, zwelling der en kels of ledematen. Het leven der vrouw maakt haar tot een gemakkelijk slachtoffer van nieraandoeningen. Het dikwijls in gebukt© houding moeten wer ken, de vorming, de geboorte van kinderen en de inspannende taak van deze te moeten opvoeden, het keeren der jaren, het leven bin nenshuis, koude, koorts, verstopping, enz. zjjn dikwijls de oorzaak van verzwakking der nieren. Begint dan met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die nieuw leven en kracht aan duizenden vrouwen gebracht heb ben. Het is uw plicht, zoowol voor uzelf als voor uw huisgezin, om de eerste verschijnse len niet te verwaarloozen. Wacht niet, totdat nw kwaal zich verder kan ontwikkeien tot waterzucht, suikerziekte, nierontsteking, nier steen. Te Middelburg verkrijgb. bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending ge- achiedt franco na ontv. L \M v postwissel a f 1.75 voor één. of f 10. - voor zes doezen. Eiacht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen weigert elke doos, die niet voor- z,en *B yac nev.0n8,aani) IBHtiwUWifckS MAftn handelsmerk. PROPAGANDA-COMMISSIE DER CON. FESSIONEELE VEREENIG1NG. Ia de BogardzapJ had gisteravond een bij eenkomst plaats van bovengenoemde ver ee nig ing, waarin als spreker optrad de heer dr. Troelstra, predikant te 'S Gravenhage. Hot onderwerp hetwelk spr. voor dezen avond liad gekozen was „Rondom do belijde nis". Spr. zeide dit onderwerp to willen be handelen met het doel ©m zoo mogelijk hier te stichten een afdeeling der confessioneel© ver- eeniging. Zijn optreden meende spreker, was eigenlijk al een teekca van een misslaan* Want bij een goeden toestand in de kerk m het niet noodig do menschen ter kerke pp te roepen. Maar er is geen eenheid in 8 huidige kerkelijke loven. Het is waar do kerk geen verscheidenheid van meefu^j verbiedt, mw principieel© eenheid moet

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 6