in de gymnastiek opgeleid te worden, dat ze, in hunne woonplaatsen wedergekeerd, jongelieden kunnen opleiden tot het examen voor 6 maand. Voor het slagen van candi date» wordt hun dan een premie uitgekeerd. Behalve op deze wijze zullen op nog een andere manier zoodanige onderwijzers ge vormd worden. Daartoe zullen, zooals reeds is gemeld, ieder jaar gedurende 101 maand officieren aan de gymnastiekBchool gedetu- eheerd worden, die hij een vorige detachee ring aan die inrichting uitgeblonken hebben. Hun opleiding is in de richting van middel bare gymnastiek. In hunne garnizoensplaat sen of elders zullen deze officieren later les geven aan kader ot burgerpersonen en hen tot onderwijzer als hierboven bedoeld op leiden. Verschillende Berichten. —De Britsche regeering heeft benoemd tot lid van het vaste Hof van Arbitrage, den heer James Bryce, ambassadeur te Washington, ter vervulling van een der vacatures, ontstaan door de beëindiging van het mandaat van Sir Edward Fry en van dat van sir Ernest .Mason Satow. Wegens de hervatting van de vijandelijk heden. ui den Balkan, zal de Kortenaer voor- loopig nog te Smyrna gestaüonneerd blijven Om dezdfde reden blijven de kapiteins jhr. Wittert en Thomson onderscheidenlijk tocge- vwegd aan het Bulgnarscho on bet Grieksche leger. Blijkens mededeeling van do Grieksche regeering heeft die regeoring besloten, alle ladingen steenkolen, die om hun bestemming tB bereiken door de Dardanellen zouden moe ten worden vervoerd, in beslag te nemen, tenzij door een verklaring van het betrokken gezantschap wordt aangegeven, dat die steen kolen bestemd Zijn voor plaatselijk verbruik van een neutrale haven. fZie Stct. van 26 November 1912, no. 277). Tten aanzien van steenkolen bestemd voor de vreemde oorlogsschepen ter reede van Rons tan tinopel worden de betrokken gezant schappen uitgenoodigd do hoeveelheid op te geven, waarvoor vrije doortocht verlang wordt, (Stct.). Dinsdagmiddag om halftweo, zoo meldt de N. R. C komt. de Staatscommissie voor de verdediging van NetL-Indië in voltallige vergadering bijeen, onder leiding van den voorzitter der commissie, minister Heemskerk, ter vaststelling van haar rapport. Naar aanleiding van het bericht van „Het Volk", als zou minister Talma ernstig in aanmerking komen voor het ambt van di recteur.generaal der posterijen en telegrafie heeft de „Nederl." onmiddellijk geïnformeerd en kan nu uit de allerbeste bron meedeekm, dat dit verhaal uit de lucht gegrepen is en geen. enkelen grond van waarheid bevat. De gewone audiëntie van den minister van oorlog ad interim minister van marine zal heden niet plaats hebben. De heer W. Oosterbaan heeft naar Het Volk meldt, wegens ongesteldheid die, naar hi, vermoedt, hem n°g een geruimen tijd rust moet doen nemen, zijn cajididatuux voor de Tweede Kamer in het district Steenwijk inge trokken. Men schrijft aan de „Rott", dat de anti- revolutioimaire centrale kiesvereenigmg in het district Weststellingwerf ds H. C. Hogerzeil, Ned. Herv. predikant te Vlissingen, de can- didatuur heeft aangeboden De Verecniging ter Behartiging van de Belangen der Vrouw heeft in een Woensdag gehouden huishoudelijke vergadering, naar wij in de N. R C. lezen, een motie aangenomen, waarbij zij over het wetsontwerp inzake den Kindertoeslag voor de Onderwijzers ten sterk ste haar afkeuring uitspreekt. Ie. omdat zij van meening is, dat alleen dienstprestatie de grondslag mag zijn van bezoldiging. 2e. Omdat zy vreest, dat deze tqeslag sa larisherziening in den weg zal staan, die al leen den onder wijzersstand kan verheffen. 3e. Omdat zij in dezen toeslag een nieuwe wijze ziet om ongelijkheid te brengen in de salanëering van manlijke en vrouwelijke on- tterwijskrachten. Deze motie is aan de regeering; verzonden. Door bemiddeling van de Nederland- sche Middernachtzending8vereeniging zal in den Helder een nieuw zeemanshuis wor den gesticht. Aan het gemeentebestuur van Wouw is door diem A N. W. B. een bedrag uitgekeerd van f 60, als tegemoetkoming in do kosten van aanleg van een rijwielpad WouwWouw- sdh© Plantage (Kamp,). De Middenstandsvereenigmg te Tiel heeft verstandig gedaan door een voorstel te ver worpen om bij de verkiezingen voor .gemeente raad, Provinciale Staten en Tweede Kamer candidaten te stellen of te steunen. Onder do nettenboetsters te Katwijk aan Zee is een staking uitgebroken. Zij eischen hooger loon, n.l. één gulden j>er dag. De staking omvat meer dan 300 vrouwen en meisjes. Wij hebben voor eenigon tijd bericht dat bij den sleeper Bodegom te Rotterdam een sta king was uitgebroken Deze duurt nog steeds voort. Thans heeft de patroonsvereeniging be sloten in den stal van den heer Klootwijk het werk ook stil te leggen, om zoodoende 'de weerstamdskas der stakers uit te putten. Rrj den heer Klootwijk werken 30 gezellen HET PLAATSGEBREK IN DE AMSTERDAMSCHE GASTHUIZEN Zooals men zich herinneren zal, schrijft „De Telegraaf", werd bij de jongste discus sies in den gemeenteraad over 't tnijperuj plaats gebrek in de gasthuizen ook ter sprake ge bracht een door een bekend modieus liier ter stede gepubliceerd geval van een patiënt, die, ondanks bewijzen van dringende opname, twee dagen lang thuis moest blijven liggen, alvo rens hij in een der ziekenhuizen, kon worden opgenomen De patiënt in kwesjïe was de veertienjarige J G Wardenaar, wonende Czaar Peterstraat 10. Maandag 20 Januari j.l- voelde de jongen zich ongesteld Dinsdagavond word naar den dokter gezonden, die acute blindcndarm-ont- stekiiig constateerde en ccn bcwjjs gaf voor spoedopname in een der gasthuizen. Ondanks het dringend attest van den medicus, kon do familie dcai zieke nergens geplaatst krijgen. Woensdagochtend gaf de medicus opnieuw eon spoed bewijs af; ook dit keer zonder re sultaat. Toen hij in don namiddag bij do ou ders kwam informeeren, lag het kind nog steeds thuis. Door de persoonlijke bemoeiin gen van den geneesheer kon de jongen ten slotte den 22sten Januari jldes avonds om 7 uur in 't 0. L. Vronwegasthuis worden opge nomen. Het was toen echter te laat om opera tief in te grijpen. Maandag j.l is de knaap in het .gasthuis overleden. De begrafenis had Woensdag plaats. Natuurlijk kan bij ziekte, van welken aard dan ook, nimmer met absolute zekerheid van her stel worden gesproken. Vast staat ochter.dat, indien na het eerste bewijs voor spoedopname oan gasthuis bed ter beschikking ware ge weest, zoodat de operatie had kunnen plaats vinden, de kans op behoud van den knaap groot zou zijn geweest. In haar ochtendblad van boden deelt de Tel. nog mee dat het aan de persoonlijke be moeiingen van den behandelende» geneesheer te danken was dat ten slotte in het O. L. V. gasthuis eon bed verkregen werd. Bedoelde geneesheer had bij verschillende andere ziekenhuizen toen reeds het hoofd gestoten, evenals bij den gemeentelijkon ge neeskundigen dienst. OOK AL GESCHEIDEN. Deelden we reeds eerder mede, dat te Dinx- perlo ui een vergadering der bevolking een feestcommissie was benoemd voor de viering van het honderdjarig bestaan van Nederlands onafhankelijkheid, het blijkt thans, dat van een gezamenlijke eendrachtige feestviering der be volking niets zal komen. De Chr. Oranjever- e tui ging had een lijstje van 12 personen- anti-rovolutionaireu aan de feestcommissie ge zonden om deze in de commissie op te nemen. Daar de feestcommissie zich geen personen liet opdringen, zal de Chr. Oranjevereenigjng een afzonderlijk feest organiseeren. (Anrih. Ct..) Donderdagmiddag is zoo meldt de N. R. C. een lSjange loopjongen jM. E., pp den Westzcedijk te Rotterdam van zijn fiets gevjal- letn en met het hopfd tegen de stra<a,t9teenen geslagen. Bewusteloos werd hij op-genomen en in dien toestand naar het ziekenhuis gebracht. Gisteravond "w^s de jongen nog niet tot be wustzijn gekomen. Van een. advocaat die Donderdagochtend voor ambtsbezigheden in het Pajois van Ju stitie te 's-Gravenhage moest zijn, is naar de N. Ct. meldt, uit de rijwielbewaarplaats van dat gebouw een fiets ontvreemd. Donderdagmiddag deed de justitie te Amsterdam een inval in het kantoor van een makelaar in de Plantage Fransche laan, daar men vermoedde, dat door dezen verduis tering, vaJschheid in geschrifte en oplichting was gepleegd. De makelaar werd aangehouden. Donderdagavond is, naar do N. R. C. meldt, te Bameveld een bejaarde vrouw door een sneltrein overreden en gedood. Sedert Dinsdagmorgen wordt in Den Bosch vermist de milicien-soldaat A. L., van het 2de- regiment infanterie. Hij was bediende in de onderofficiers-kantine der Citadel- kazerne. Voor een vijftal jaren is te Zwolle een 16-jarig dienstmeisje verdwenen, zonder dat men er in kon slagen te weten waarheen fcij zich begeven had. Onderzoekingen door de politie ingesteld, ook in Duitschland, waar heen zij zich zou hebben begeven, bleven vruchteloos. Thans is zlij onverwachts uit Duitschland in haar vroegere woonplaats te ruggekomen en heeft de ouders een bezoek gebracht. Zw. Ct „DE MEID" TE BERGEN OP ZOOM. Berg' op Zoom Houdt u vroom. Mijdt „De Meid" van Heijermansl Op een der ge cos j tumeerde bals tijdens het cameval in Bergeafc- op Zoom, zoo las men in het „Hbl," stond de natuurgetrouwe afbeelding van het oudé' Bergen op Zoom als vesting met de nog be staande Lieve Vrouwepoort. Aan den buiten kant staat „De Meid" men denke aan het geen daar onlangs gebeurd is met het tooneel- stuk van dien naam die wenscht binnen ge laten te worden, maar aan de stactóijde doet de burgemeester heel voorzichtig de poortdeur op een kier open en gebiedt „De Meid" om heen to gaanterwijl een kapitein, die ill deze quaestie nog al sterk voor den burgemeester partij gekozen heeft, op de wallen der stad met zijn sabel zwaait om „De Meid" en haar gevolg, dat naar de stad optrekt tegen te houden De jaargetijden zijn in de war. Men bemerkt het aan bloemen, die te vroeg te voorschijn komen of sommige die bniten zelfs overwinteren. Ook zijn er dikwijls menschen, die koekoeken op een onwaar schijnlijk vroegen dag in het voorjaar hooren. De deskundigen beschouwen dergelijke be richten dan ook steeds met wantrouwen, als daaruit zou blijken, dat deze vogel vóór het eind van Maart of de eerste week van April zijn eigenaardigen roep zou hebben laten hooren. Toch heelt nu een zekere R. Lydekker, dien de Westminster Gazette" een vogel kenner met veel ervaring noemt, aan de »Times" geschreven, dat hij 11. Dinsdag ontwijfelbaar het geluid van den koekoek in Hertfordshire heelt herkend. De beslis sing is op dit pnnt daarom zoo moeilijk, omdat jongens op het platte land het in het nabootsen van dezen roep zeer ver heb ben gebracht. Weenadagochtend heelt de hoofd redacteur van de «Gazette de Hollande" in den Haag de redactie van de Temps" te Parijs opgebeld en de laatste de complimen ten overgebracht. Met deze aardige verbroe dering is dus de telefonische verbinding tusschen Nederland an Parijs ingewijd. Yan het tot stand komen daarvan hebben we melding gemaakt. Reeds sinds 1902 hebben volgens het Haagsche blad de regee ringen van Nederland en Frankrijk over deze verbinding onderhandeld. De eerste wilde liefst een rechtstreeksche lijn tusschen Am sterdam en Parijs, maar ernstige bezwaren maakten dit onmogelijk. Eindelijk is nu de verbinding tot stand gekomen, doch met Brussel als tusscheo- station. Kan daardoor wel eens eenige ver traging intreden, de dienst zal er overigens niet onder lijden. In een Duitsch opvoedkundig tijd schrift deelt een onderwijzer een nieuwe methode mede, om kinderen het A B C te leeren. Elk kind krijgt een kaart op de borst, waarop een letter in groot formaat staat afgebeeld. Het eene kind is dus A, het andere B enz. Als een yoord gespeld moet worden, gaan de kinderen zoodanig staan, dat zij het bedoelde woord vormen. Het is gebleken, dat de groote duidelijke letters zich spelenderwijze volgens deze methode heel wat gemakkelijker in de kinderhoofden vastzetten dan bij het minder aangename inprenten, dat nog in zwang is. In een voorstad van Praag heeft, vol gens de N. R. C. een herbergier zich zeil en zijn huisgezin (vrouw en vijf kinderen) door vergiftiging met lichtgas om 't leven gebracht. De «Kölniscbe Zeitung" verhaalt een voorbeeld van ontroerende moederliefde. Iq het ziekenhuis te Ancona lag het vijfjarig zoontje van een boerengezin, dat door kokend water zware brandwonden aan borst en buik had gekregen. Daar het opnieuw samen groeien van de huid op de verbrande plek ken moeilijkheden opleverde, achtten de ge- neesheeren het wenschelijk dat daar stukken van andermans huid als het ware op zouden worden geënt. De 40-jarige moeder van het slachtoffer verklaarde zich toen zonder dralen bereid, het noodige materiaal alleen van haar eigen lichaam te verschaffen. Zonder een spier te vertrekken, liet ze van den bovenarm zoo veel huidreepen losmaken, als voor de genezing van het kind noodig waren en bleef daarna, ofschoon zelf verbonden en ziel?, aan het bed van haar zieke kind waken. ft Een «Laatste Bericht" in ons blad van Maandag behelsde, hoe de ontploffing van een helsche machine, bij een sigaren maker te New-York bezorgd, zijn vrouw heeft gedood en hem zelf, benevens een huurder, doodelijk heeft gewond. Een con cierge heeft thans bekend daarvan de dader te zijn. Hij wilde den man dooden, omdat deze had gedreigd hem den dienst op te zeggen. Tevens verklaarde hij verleden jaar op gelijksoortige wijze zijn eigen dochter uit den weg te hebben geruimd, omdat zij zich niet goed gedroeg, in 1887 den man te hebben doen dooden, die zijn dochter haar huwelijksplicht had doen verzaken en even eens het vorig jaar een bom naar rechter Rosalsky te hebben gezonden, omdat deze een misdadiger tot 20 jaar gevangenisstraf had veroordeeld. Een Amerikaansch rijkaard, Finlay geheeten, heeft een miljoen dollars beloofd aan dengene, die zijn aan tuberculose lijden den zoon weet te genezen. Nu meldt de N. R. C., hoe dr. G. M. Heath te St. Louis in Missouri beweert, dat hij een serum tegen tuberculose heelt samengesteld uit bloed van schildpadden. Deze stof zal hij Finlay aanbieden. OUDE CARNAVALSGEBRUIKEN. Zooals bekend is, bestaan ter gelegen heid van het carnaval nog verschillende eigenaardige gebruiken, die dikwijls aan een bepaalde plaats gebonden en van vader tot zoon overgeleverd zijn. Iets eigenaardigs lezen we in de «Kölnische Zeitung" omtrent een traditie op den vastendag in Hontröp, een plaatsje in de buurt van Bochum gele gen. Daar heelt jaarlijks op dien dag het zgn. ganzenruitersfeest plaats, dat daar reeds eenwen ingeburgerd is en waaraan personen van alle standen en leeftijden deelnemen. Het feest begint met een carnavalsoptocht, waarin de verschillende verschijnsolen des tijds belachelijk worden gemaakt. Daarna vangt het eigenlijke spel aan, waarbij ge maskerde ruiters moeten zien van een op gehangen gans de hals, die met zeep is ingesmeerd, met den mond van den romp te scheiden. Degene, wien dat gelukt, wordt plechtig tot koning uitgeroepen en mag zich eeD koningin uitkiezen. Dit alles eindigt met een danspartij. In de „Westminster Gazette" lezen we een tweede voorbeeld van carnavalspret, die naar de geleerden aannemen eeuwen oud Is. Deze heeft plaats in verschillende dorpen in de nabijheid van een stadje, dat in het einde van het vorig jaar herhaaldelijk genoemd werd en waarvan de lezers ook waarschijn lijk gedurende de komende weken meer zullen vernemen, nl. van Wiza, tusschen Adrianopel en Konstantinopel gelegen. Een van de voornaamste episoden van dit carnaval bestaat uit het smeden van een ploegschaar, waarna een huwelijk, de moord op den brnidegom door een vriend en de lijkdienst woedt voorgesteld, gedurenden welken het lijk echter weer levend wordt. Dr. J. G. Fraser heeft de groote oudheid kundige beteekenis van deze voorvallen ver klaard. Alle onderdeelen, van de dracht der vertooners af tot aan den naam van het kind, dat den bruidegom voorstelt, van het huwelijk af tot aan de verbeelding van den dood en de opstanding, stemmen nauw keurig met den Dionysus of-Bachusdienst overeen, welke heidensche god vroeger in dit deel van ThraciÖ werd vereerd, Aldus is het carnaval van Wiza opmer kelijk als een van de meest gave overblijf selen van een heidenschen dienst temidden van een christelijke bevolking. „HINDERLIJK VOLGEN". Tn den nacht van Dinsdag op Woensdag bemerkte een agent van politie in de rue de Rivoli te Parijs, dat een zeer correct gekleed heer een ladder beklom, die den schoonmakers van den gaslantaren6 van de daar aanwezige galerij dient. «Wat doet u daar vroeg hem de agent en de heer antwoordde doodbedaard«Ik maak een oefening, die mij zeer vertrouwd is, daar ik ze bijna eiken avond herhaal". Deze zonderlinge uitleg bevredigde den agent echter niet. De onbekende heer moest dus mee, en dit wel te eer, daar vrienden van de beroemde Parijsche tooneelspeelster van de schouwburg der «Variétés" Eve Lavallière hem hadden aangewezen als iemand, die de bekoorlijke artieste «hinder lijk volgde" en omdat juffrouw Lavalliere juist het huis bewoont, waar de ladder tegen stond, die het nachtelijk individu beklom. Op het bureau noemde de klimmer naam en leeftijd, maar weigerde verdere inlich tingen. Toen kwam er een onderzoeksrechter aan te pas. Deze hooide van vrienden der actrice, dat dit individu haar als haar schaduw volgde, zich haastte het portier van haar automobiel te openen, als ze wilde uitstygen of als ze, den schouwburg ver latend, in wilde stappen. De omgeving van de tooneelspeelster had zich vervolgens tot een detectivebureau gewend, om den naam van dezen zonderlingen sinj'oor te weten te komen en een beambte daarvan bad de vreemdsoortige nachtelijke klimpartijen van hem bemerkt. Toen was de aandacht van den daar de wacht houdenden politie-agent op deze «oefeningen" gevestigd. De betrapte heeft de overheid overigens niet lang in spanning gehouden. Hij ver klaarde, dat daar hij dolverliefd was op de sympathieke artieste, het zijn grootste geluk was, haar zoo dikwijls mogelijk te zien. Met dat doel was hij er zelfs in geslaagd, in »P Habit vert", waarin ook zijn aange bedene meespeelde een figurantenrol te krijgen. Toen had hij alle gelegenheid haar op zijn gemak te beschouwen. En de verklaring van dit alles De man is onlangs uit een krankzinnigengesticht ontsnapt. Ingezonden Stukken. Ingezonden, stukken worden in. geen geval teruggezonden. EERSTE HULP BIJ ONGEVALLEN. Zo|0 even. las ik im de (Middélburgsche Courant (Woensdagavond 5 dezer) een be richtje omtrent het verbranden van een meisje van. zeven jaag tengevolge van het in brand raken der kleeren. Het was het ge wone verloopin. brand raken der kleeren rondloopen, ten slotte naar huiten vliegen^ mot de dood tot besluit. Dit brengt me er toe nog eens in het openbaar den raad te herha len mocht ge pojt in brand raken gaat dan ojnmiddellijk languit pp den grond liggen en. tracht liet vuur onder u te doovcn. Reeds de eenvoudige overweging omtretat het snelle Opstijgen van de vlam langs ^en recjhtopi gehouden licifer, in. vergelijking mot Wat ge schiedt indien deze horizontaal blijft, loert welk een nadeel het rechtop blijven heeft, waarbij dan de vlam snel opstijgt en in het gelaat slaat. In liggende houding geschiedt geen van beideterwijl ook het zoo noodlottige „naar bniten vliegen" waarbij de vlam zoozeer wordt aangewakkerd, onmogelijk is. Dat deze raad ook door kindoren kan worden, opgovplgd, bleek me nog dezer dagen toen, een negenjarig meisje, aan wie deze redo ne erin g herhaaldelijk en ernstig was inge prent, in brand geraakte. Terwijl een vriendinnetje om hulp riep, was zij zelve dadelijk gaan liggen en had de vlam op die wijze gedoofd. De toegeschoten hulp hoefde niets meer te doen. Behalve een half- verbrand schort en een brandgat in de, jurk geen schade. Gewoonlijk begint de beschrijving der Eerste hulp bij ongevallen wat verbranding aangaat bij de wondbehandeling. Er zijn echter ge vallen waarbij dit nog vroeger kan, Vóór er wflpden zijn. Dr. D. SCHOÜTE. Middelb uxg, 5-2. o— DE KLASSE-ONDERWIJZERS EN DE HOOFDEN Geachte redactie. Ware 't biet, dat 't grootste gedeelte van uw bijschrift onder mijn ingezonden stuk „De klas se-onder wijzers en de hoofden" den inhoud daarvan niet raakt en waart u voortgegaan op een wijze als in den aanhef van dat bijschrift, ik had mij wellicht gewonnen gegeven en de pen niet meer opgenomen. Nu is dat echter anders. Wat hebt u in uw hoofdartikel van Zaterdag 1.1. beweerd? Toch dit, dat de hoofden der scholen leiding geven aan de onderwijzers li- ontkende dit in mijn ingezonden stuk. Over niets anders heb ik 't daarin gehad en ik Iheb getracht u aan te toonen, dat van leiding geen sprake is. Nu dunkt m© toch, dat uw onderschrift had moeten dienen om mij te overtuigen dat ik ongelijk had en had ik verwacht dat u be- wijzen hadt aangevoerd voor uw bewering, dat zij wel leiding geven. Het eerste gedeelte, de eerste, twaalf regels bedoel ik, was een aardig begin en toen ik dat zoo las, dacht pk, als Öat zoo doorgaat, krijg it er van langs. Zeker, de reputatie van de school hangt nauw.samen met de persoonlijkheid van liet hoofd Maai- Ln wiens oogen? U zegt 't zelf: in die van Jantje Publiek, dengene, die tol oordeelen 't minst bevoegd 5s en er 't gauwst toe over gaat. Wie oordeelt er al niet over schoolzakcn? Dat durft zoo wat iedereen Hoe dikwijls is 't tmet de uiterlijke schijn, die velen een oor deel veilen doet. Laat mij ter verduidelijking een klem voorbeeld noemen Het hoofd zorgt b.v. voor de algemeens schoolorde, vandaar zijn toezicht bij 't binnen bomen der leerlingen, als hij dat tenminste niet aan een onderwijzer opdraagt, wat vaak geschiedt. Was zijn voorganger nu iemand, die de jongens maar liet joelen en schreeu wen, in on uit de gang; iiet vliegen en meer dergelijke dingen, en hij brengt daar nu ver andering in, zoodat het igejoel en getier al gauw verminderen en ordelijker dan voorheen de school binnengestapt of die verlaten wordt, wat zeggen de omwonenden dan al gauw „Nu dat is ook een verschil, nu die nieuwe mijpheer daar is." Zie, mijnheer de redacteur, dat is uiter lijk» schijn. Naar buiten is de toestand er wat op verbeterd, maar in de school is alles 't zelfde gebleven. Daar gaat de onderwijzer op*dezel£de wijze voort als voorheen en toch zegt het publiek, dat d© school er door het nieuwe hoofd heel wat op vooruit is gegaan. Maar wat gaat. u nu verder aanvoeren ora te bewijzen, dat er wel van leiding sprake is? Waar heb ik gezegd, dat 't hoofd geen in vloed op 't onderwjjs heeft, omdat hij niet voor de klasse staat? Is „invloed hebben op" en „leiding geven aan." dan. 't zelfde? En dan uw vergelijking met arbeiders aan de machine I Als een onderwijzer bij zijn on der Wijs ook maar een handle om te zetten of een schroef te verdraaien had, wat zou bij 't veel gemakkelijker hebben. En verder zegt u, dat, de hoofden te veel i administratief werk hebben en dat de onder wijzers geen beslissing hebben te nemen en dat ze zoo mopperen en dat zij niet tevree zijn met de bestaande verhouding tusschen ben en 't hoofd. Allemaal goed en wel ea stof te over voor een artikel; maar is de con clusi» nu: dus zij geven leiding? Mijnheer de redacteur, u toonde dat in uw bijschrift niet aan. Ik behoor niet tot -Je ontevreden onderwij zers; met de bestaande verhouding ben ik tevree, 't hoofd moet in de school blijven, hij doet daar vele nuttige werkzaamheden. Maar als u die wilt memoreerea laat u er dan „leading geven" bij weg. Mijn eenige grief was, dat u dat in uw ar tikel beweerde en mij zoodoende kkoneerdet. Een on d er wij'zer. [Jantje Publiek is meestal een vader, en heeft daarom wel eens den „durf" het aan zijn kind gegeven onderwijs te beoordeel®, o. a. door de vorderingen van zijn kind te Vergelijken met die van kinderen op een andere school. En dat onbevoegde Jantje weet ge woonlijk drommels goed welke school de beste resultaten oplevert, niet alleen in ordelijkheid maar ook in. onderwijs. Als Jantje dat resul taat dan voor 't grootste deel toeschrijft aan de persoonlijkheid van het hoofd is hij o i op den goeden weg. Al weet hij' misschien niet eens dat het hoofd het leerplan opstelt, hij voelt toch wel dat het hoofd er voor zorgt dat het leerplan wordt afgewerkt. In het dagelijksch leven noemt men dat „leiding ge ven" Jantje erkent ook dat de eene klasse onderwijzer beter is dan de andere, en hl waardeert de goeden. Maar hij weet ook d© slechten hun klasse niet tot 't voorgtf schreven eindpunt zouden brengen, als bet hoofd hen er niet nu en dan eens aan her innerde, m a w. er achter zat. En waar schjjnlrjk waren dan ook niet alle goeden even goed als nu. Mogen nu de goeden het "bestaan van ei® leiding ontkennen, omdat zij er niets van zeggen te merken? Laten ze dan maar een» erven probe eren den voorgeschreven weg t» verlaten, dan zullen ze dadelijk de leiding voelen. De toestand is echter nog enger. Er rijn ook miet.goede onderwijzers die dè leiding er kennen, met treurige resultaten voor den gang van het onderwijs. En dit verschijnsel wijtefl we geheel aan de stelselmatige ophitsing gen de hoofden, vanwege den „Bond" gevoerd- De inzender zal wel Weer zeggen dat daar mee de „leiding" van 't hoofd niet bewezen wordt, maar 't bewijst o.i. wel waarom de onderwijzers iets ontkennen wat voor ieder ander duidelijk is. Een groot deel der klasse-onderwijzers lijd* aan zelfoverschatting. Dat is een hard woord, maar 'het is o. i. noodig geworden, omdat we de wijze van ageeren der klas se onder wijzers een groot igevaar achten voor de open bare school, die we zoo van harte het. best® toewensclien. liet feit dat zij de „uitvoerders zijn, heeft hen doen vergeten, dat anderen hu» die taak opdroegen. Door onze bewening da de hoofden de „leiding" hebben op de schoo kleineeren we de klasse-onderwijzers niet, maar geven we eenvoudig den toestand zooals die moet zijn, en g elukkig op de meest", scholen nog is. R6 4 Stoopidrukkerij Firma D. G. Kröber

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 6