Dingen waar men naar vraagt. Ter overdenking. Onderwijs. Rechtzaken. daardoor geen ziektekiemen kunnen worden •Ter gebracht. Dit is het grootc practiscbo »ut dor wetenschap, die déze verscheiden heid in overbrenging vastgesteld heeft In elk ziektegeval moeten <le zieke, zijn nabestaanden en vrienden zich door den geneesheer nauwkeurig laten inlichten, op welke wijze er besmetting kan plaats heb ben, en hoo men die kan voorkomen, dan zullen er maatregelen genomen worden, dio de ervaring aangeeft, on zal hot vorkeer met den ziekp geen nadeeligo gevolgen voor de .gezonde»» hebben. De zioko behoeft zich dan niet afgescheiden en verlaten to' gpvoc- len vai| lion, dit» hem lief zijn. Toen oeftigen tijd geleden bij een influcnza-epidemie een familielid, alleen om zelf niet ziek tc wor den, weigerde een oom tc bezoeken, dio influenza had, hoewel deze er hem om ver- tocht. was dat oict zoo overdreven en on gemotiveerd als dat een syphilislijiler zich doodschiet om geon gevaar voor zijn om geving te worde»» Dergelyke txeurigo ge vallen zijn meermalen voorgekomen, terwijl an zoo gemakkelijk vermeden kunnen wor den, wanneer de zieke Zjjn geneesheer slechts nauwkeurig zijn levenstoestand en omgang mededeelt en om raad vraagt Ook het mjjden van een teringlijder is ■chromelijk overdreven angstvalliigjhedd. Het komt hier alleen aan op den toestand van het lichaam, waarop de ziekte vat zou moe ten hebbed Wij nocmesv dat „vatbaarheid!", en waar nu door verzwakking van het lichaam door ces» of andere oorzaak die vatbaarheid bestaat, kunnen de bacillen hun verwoestende werking verrichtenzon der die vatbaarheid zijn zij krachteloos. Niet dus ;uigst en overdreven voorstellin gen moeben tegenover besmettelijke ziekten onze handelingen vogelen, doch alleen ver standige voorzorg; en een vertrouwend sa- menv.erken mot «len geneesheer zullen in dit geval de goede uitwerking hebben, die tot veiligheid van al de daarin betrokken per sonen zal leiden (Moleschott) WONDKOORTS BIJ PLANTEN. Zoo zeker als hel. hierboven staat, is het bedoelde verschijnsel nog niet geconstateerd!, maar de inzender in de „Kölnische Zei tong", aan wien we onderstaande regelen antieenen, helt toch sterk naar de opvatting over, dat het verschijnsel, daarin nader uiteengezet, aan. een soort wondkoorts moet worden toegeschre ven Wat is namelijk het geval? Ben. reeks proeven op planten en deelon van planten, die op «le een of andere wjjze beschadigd waren, heeft aangetoond, dat een staging van temperatuur op de gewonde plaat sen optrad, «lie allengs mot |de ademhaling nog steeg Deze kon dus als een soort wondkoorts worden aangemerkt, zooals die bij kwetsuren van nienschen en dieren optreedt. Het heeft natuurlijk niet aan stemmen ontbroken, die beweerden, dat dit verschijnsel opnieuw be- wees, boe de planten aan do dieren gelijk zijn. Webswaar is die verhooging van de tempe ratuur bij gekneusde plantenliehajaen. niet zeer groot, maar toch zeer duidelijk waar te ne men, als men tenminste met de fijnste, thermo'- eloctriscbo inoet-toestellen gewapend is. Werd een aardappel, die onder een glazen stolp goed. geïsoleerd lag, door een spleet min of meer verminkt, dan bedroog de tempera- tuur-verhoogina gemiddeld slechts 026 graden Celsius Het maximum trad na ongeveer 24 uur in. Een dergelijk verschijnsel vertoonden uien en augurken Kort geleden toonde nu oen zekere go- leerde, II. Tliiesscn geheeten, aan, dat inder daad eeu zoodanige toeneming der warmte plaats hoeft, zoodia een deel van de plant wordt gekwetst, maai dat die toeneming door de bank slechts 0,04 graden Celsius be draagt en reeds na eon kwartier tot twee len een half uur haar hoogste punt bereikt, ter wijl het ademhalings-maximum pas veel later intreedt. Volgens Thiessen berusten deze verschijn selen op enkele vergissingen, die bij zulke subtiele proeven gemakkelijk verklaarbaar zijn Hij toonde aan, dat ook bij gedeelten vau. planten, die tevoren waren dood gemaakt, dergelijk „wondkoorts" optreedt, en voert die temperatuur■verhoogm.g tot een verbranding na «ten. dood of „dooda oxydatie" terug. Do Duitsche schrijver voert daar echter tegen aan, dat do koortshitte bij kneuzingen van levende plantendeelcn bijna dubbel zoo sterk is als bij verwondmg van doode. Ook duurt ze zes tot tien maal zoo lang. PRIEEL VOGELS. Naar aanleiding van eenige raeedeehngen van Gould over de prieel-vogels van Australië haalt het „Bat. Nbl." het volgende aan uit een der verslage»» van een verkeoningsdetachemeat «v West Nieuw Guinea. ,,0p dit traject vonden wij zoo verhaalt do commandant op een hoogte van 1400 nieter eenige nesten en speelnesten van dm zg, pnëolvogel, door -de bevolking „dwatjan"-vogol genoemd „Het is werkelijk een curieus nest. Tegen een dm», recht stammetje, bij wijze van mid'- den stijl, wordt bet dak van het nest gebouwd en dit rondo, nncelvormigc dak heeft van voren een half ovaalvormige opening In het midden tegen den middenstijl aan is een mos bank aangebracht, terwijl ook tegen den ach terkant een dergelijke bank is gemaakt „Het geheel staat op een effen en egalen, gladden mosvloer. „In en buiten bet nest vindt men hoopjes bloemen, vruchten en paddeslolen en zwam men, elk hoopje keurig gesorteerd, soort en kleursgewijae Het is bijna niet te gelooven dat een vogel dit heeft bewerkstelligd, zoo keurig» en netjes is dit alles gedaan. „Onze tolken, gidsen en dragers warén zeer geheimzinnig omtrent dezen vogel. Bij navTage van dien naam verklaarden, zij dezen niet te mogen noemen, zoolang we nog m het bosch waren, eerst op bet strand gekomen 2ouden zij ons den naam noemen zie boven. Zij had den geen van allen den vogel-zelf ooit gozien." In deze modedeeling wordt onder „den ach terkant" blijkens de begseleiden.de teekening ver staan de binnenZQ dor omwanding (tevens dak) van het nest, welk nest 't zjj dat het vol gens Gould twee ingangen en geen middenstijl 't zij dat het volgens ons relaas een. opening eu wel een middenstijl heeft in elk geval «r als een. wigwam uitziet'eu wel, zooals een op oen der exploratietochten in Nederlandse!» Nieuw-Guinea genomen toto aantoont als een vrjj „doorlucht»" wigwam. Buitengewoon merkwaardig zija de mosban ken. Zitten de vogels?..,.. De zon komt den 5 Januri op te 8.12 uur en gaat onder te 3.56 aur. De maan komt heden op 6.02 v.m. en gaat onder te 0.52 n.m. Dinsdag is het nieuwe maan. Auto- en fietsrijders hebben de volgende week hun lantaarns aan te steken te 4.33 uur. Wagenbestuurders te 5.03, De peilschaal in de Vest nabij de Noord- pooitbrug wees Vrijdagmiddag aan 5.6. Het voornaamste bestanddeel vau conver satie is waarheid het beste op één na is gezond verstand, bet derde is goed bumeur, bet vierde is geestigheid. Sir W. Temple. In ons vaderland is groote beleefdheid dikwijls bet middel, waardoor men te ken nen geeft, dat men niet gesteld is op ver trouwelijkheid. A. Pierson. Nieuwsgierige menschen zijn de trechters der conversatieze nemen zelf niets iu, maar geleiden alles slechts naar een ander. Steel. De 'kunst der conversatie bestaat niet alleen hierin dat men het rechte woord op den rechten tijd zegt, maar meer in het geen veel moeilijker is, nl. het verkèerde woord te verzwijgen op het oogenblik dat het zeer verleidelijk is het uit te spreken. Sala. Dieren zijn zulke aangename vrienden zij doen geen vragen, maken geen aanmer kingen. G. Elliot. In gesprekken en in de samenleving is eigenlijk alleen hy verdraagzaam, die zelf iets is en heelthij wil ook gaarne anderen tot hun recht laten komen en iets van hen ontvangen. Auerbach. Ik ken geen manier van spreken, zoo kwetsend, als het toezwaaien van lof om met een aanmerking te eindigen. Swilt. Er zijn menschen die op straatdeuntjes lijken, welke iedereen een tijd" lang zingt, al zijn ze nog zoo flauw en smakeloos. La Rochefoucauld. HET KIND EN DE SCHOOL. Eenvoud i n de opvoeding. „Wat hebben de kinderen het toch heerlijk tegenwoordig I Vergelijk daar onzen tijd eens mee!" hoort men dikwijls zeggen En met recht in véél opzichten. Mooie, ruime, vroo- lijke schoollokalen en speelplaatsen, flinke schoolpauzen, verminderd huiswerk, school- waudeiingea en-reisjes, meer vrije middagen; kindervoorstellingen,' bioscopen, sport en wed strijden dit alle3 en nog veel meer wordt, zoo 't al niet overal reeds genoegzaam Ss ingevoerd, aanbevolen en nagestreefd. Zou men langs dezen weg den weg van min der arbeid en steeds meer genot, intusschen. werkeljjk een gelukkiger jeugd kweeken? Vele aanhangers van „Verbetering en Ver eenvoudiging van Examens en Onderwijs" zoe ken de fouten van ons hedendaagsch opvoe dingsstelsel alleen in de school. Die moet ver vormd, verbeterd, - aangenamer gemaaktdidr heerscht overlading, die maakt de kinderen humeurig, overprikkeld, zwak en zenuwziek Als de ouders zich eens wat meer afvroegen, «vat zij zelf konden doen, om hun kinderen beter bestand te maken togen de moeilijk heden, die nu nog het kinder-, later het groote- menschenloven. hun oplegt Zeker, in onze scholen dient nog heel «vat veranderd, vereenvoudigd, besnoeid! Maar in onze gezinnen? Of liever, in hetgeen van 't gezin uit, voor de jeugd wordt gedaan want in bet gezin zijn de jongelui dikwijls niet veel ineer dan om to eten, te slapen, en 't huiswerk gauw even af te raffelen. Overlading op onder«v ijsgobied worde bestre den 1 Maar die andere, zeker niet minder scha delijke, dat to veel aan genietingen van al lerlei aard, «lio ongemerkt, door den geest dos tijds, de geheele maatschappij zóó verraderlijk is binnengeslop«si, dat men er zich, zoowel voor volwassenen als kinderen, nauwelijks of niet van be«vust is? We zijn in December, de feestmaand; in onze jeugd, de maand bij uitnomendhoid voor huiselijke, gezellig» feestviering. Do St. Nico- laas-avond, in den vooravond voor de kin deren, later dunnetjes nagevierd door de gpoote menschen. Het Kerstfeest, min of meer als vrome, in alle geyal rustige viering van vrije dagen in 't gezin. En nu; Op 6 Dec- is de eerste «Taag van de leerlingen aan elkaar; „Tot hoe laat zijn jullie (grooten en kleinen met elkaar!) op gebleven?" Ei» wie het in zijn verslag tot middernacht kan brengen, voelt zich trotsch „Hoeveel pakjes heb je gekregen Het aantal, ziet ge, daar komt het op aant 't Kerstfeest heeft langzamerhand, dank zij ons cosinopolitisme, meer „cachet" gekregen dan de oudervtetsche St. Nicolaasavond, en «vordl dus in zekere kringen gevierd als in 't buitenland, zonder dat intusschen de 5c Dec. zich over minder belangstelling behoeft te beklagenWie dus de schitterendste beschrij ving kan geven van zijn Kerstviering, van Ide grootte van zijn Kerstboom, het aantal gas ten, «len stapel geschenken die is «veer de held onder zijn medescholieren Na de Kerstvac. komen de kinderpartijen, met of zander tooueel-uitvoeringen door de gasten. Luister maar ««-eer naar de gesprekken, den dag na zoo'n feest door de bleekziende geeuwende leerlingen tusschen (of in) de schooltijden gevoerd „Hoeveel dansen heb je gehad? Was er ijs? Wat heb je gekregen?" Ja, „«vat heb je gekregen". Hot kan er niet meea" mee door, dat. men kinderen uit- noodigt om zich te komen vermaken, ieder dei' kleine gasten behoort een cadeautje mee te krygan «lat thuis m de overvolle speelgoed kast (of, als bonbons, ia de overvolle maag) nauwelijks meer geborgen kan. „Foei, wat een overdrijving 1" Ik acht u gelukkig, lezer, die dit kunt zeggen en dus niet, zooals ik, het beeld «lat ik u voorstel', uit uiv gezin of omgeving kout. 't Is geen fan tasie; 't is uit de school geklapt 1 Zelfs het «voord „cachet", in 't verband hierboven door een vijftienjarige gebruikt. Maar, zegt ge, gelukkig beperken zich deze uitwassen tot een klein gedeelte der school jeugd; tot de „upper ten." Is intusschen. de kwaal niet evenzeer, zy het in anderen vorm, aanwezig by de minder gegoeden? "Wel verheft zich reeds menige waarschuwende stem tegen de bioscopen, zooals ze in onze dagen worden geëxploiteerd; maar «velke ouders vatten hun taak ernstig genoeg op, en zyn bij machte, om voor hun kinderen bij dit goedkoop» vermaak voldoende matigheid te b«Jtrachteu En hoeveel (helaas, hoe weinig I) gezinnen vindt men nog, «vaar een gezellige avond met lectuur en gesprekken, door ouders en kinderen samen doorgebracht, tot de ge nietingen wordt gerekend?? „Ik kan tot mijn spijt u«v uiteoodiging niet aannemen!" zei ongeveer twintig jaar ge leden een lief twaalfjarig meisje. „Ziet u, dit is j«iist de avond «lat papa voorleest, dat is zóó iets heerlijks, dat wil ik nooit missen." Ook dit is uit de school geklapt, lezerMaar van t««rintig jaar geleden. Is het wonder, dat onze kinderen weinig kracht en liefhebberij over hebben voor het geen de school mag verlangen,; dat zij meer en meer als recht gaan eischan, wat vroe ger, als bijzonderheid, blijde uitroepen van verrassing ontlokte; dat de invloed der ouders op de opgroeiende jeugd steeds vermindert1) en Zij zuchtend moeten erkennen: „We vinden dit en dat wel niet goed, maar doe er eeas iets aan!" Sluit u aan, ouders, zoekt steun by elkan der, zoo het anders niet gaati Sticht des noods een „Vereeniging tot bovordering van den Eenvoud bij de Opvoeding" of neen, er zijn vereem gingen genoeg; bevordert zelf dien eenvoud! Laat ons terugkeeren lot betere inzichten omtrent wat «v e r k o ly k het geluk van een kind, ook voor den lateren loeftyd, aankweekt. B. M. COHEN STUART. Dezer dagen, kon men in. de bladen, naar aanleiding van. relletjes in de Middelb. Kolon. Landbouwschool te Deventer lezen: „Met deze zienswijze der directie (n.l. dat jongelui tusschen 1G en 19 jaar niet erkend moeten worden als „op kamers wonenden", doch als opgenomen m. den huiselijkea kring) stemden bijna alle ouders der leerlingen in, op twee na; terwijl enkele andere ouders tot hun leedivezén erkenden, in deze niets aan den zin van hun zoon te kunnen veranderen. TH00LSCHE CORRESPONDENTIE. Men schrijft ons Wij, imvoners van het stadje Tholen, be- hooren tot een stoere en nijvere bevolking zegt men te Borgen. Zeker, echte zonen van die oude Kaninefaten of konijnenvatters. Vat je 'm? Wij houden wel eens vergaderingen, waarop het brugidee kristalliseert als pap, die to gaar schiet, maar men vergete dan niet, dat zulk een vergadering geen verzameling van uitstortend Tholenaars is. De wasch- echlo Tholen aars hebben dan eens lol, ze kij ken eens wie de houtjes op 't vuur gooit en passen er op, dat men hun geen sintere- klaashrug 'tooi een echte in de liand duwt. Lawaaimakers zoo zeggen we van ons zelf, zijn «vy niét en vergetijkender wijs gesproken is dat zoo. Wij houden niet van drukte en wat men voor moois van ons vertelt, laten we langs de kouwe kleeyon afloopen. Ons kent ons. Maar laat de Bergen aars eens oyer de brug komen, met „bulder" centen, dan zulten ze nog nooit zoo iets hebben gezien. Doch, naar de gevestigde meening, daaraan zijn wij nog niet toe. De Bergenaars zijn oen koopmans volk en wanneer ze je aan lei loepen, past dan pp je eigen centen. Laatst lazen we in Groot Nederland de klacht van Coenen, over de tegenwoordige ziekte, al maar grappig te willen zijn. Be grepen we het goed, dan zag hot er met de maatschappij slecht uit, nu personen, zaken, toestanden, ideeën, alles ter wccreld bruik baar gemaakt wordt tot uienmateriadl. En «lam weet die mijnheer Coenen misschien er hog niet van, in welke phase de brug hier Ss en flat er zulk een overproductie is van kool «i uien. Zijn woorden zijn intusschen pas, stoere lui, uit 't hart gegrepen en voor zooveel Dflodig prenten we ze nog eens «liep in. De lezer begxijpe nu, welk een schrille tegen stelling met pnze levensbeschouwing het te genwoordig bruggedoo vormt. Apen va»g je daarmee Een brugpktn, een volledig tot m onder deden gereed plan, niet zoo maar ergens uit een. zak geschud, neen opgemaakt door iemand van zessen klaar meer kwamen w© er voprloopig niet van te weten, maar het bleek iiuderluuid een ingenieur te zijn zegge een tramhrugplan zou door den heer II P. M. Verlinden te Bergen op Zoom, voorzitter van de Kamer van Koophandel aldaar, in privé en. bekostigd uit eigen zak, zoo maar klakke loos, gratis, cadeau, voor niemendal present gedaan «volden aan onze brugverceniging. ZEd- zou liet binnen enkele dagen kant en klaar zanden aan het bestuur onzer brugverceniging, genaamd comité en dit comité zou het bij de reeds gepubliceerde requesten ten spoedig ste aan den raad overleggen Wij schreven toen half November en do inzending wachtte alleen op één opgaaf van pen officieel persoon, wiens voor-, achter- en andere namen niet konden genoemd worden Het was geweldig frappant, cri geheimzinnig, maar de heer Ver tinden verklaarde plechtig, dat hot schoon cadeau allerspoedigst zou arrivecren en en hiermee konden we naar' bed - dat we binnen 2 jaar over de brug zouden gaan. Wy stan den van zooveel bruggenliefde en «onversaagd heid te zien. Maar als het St. Nicolaas «vas geweest en de Kerstmis al kwam, zeiden en kele raadsleden to gelooven, dat we voor koek een gard zouden krijgen, waarop de heer Ver tinden vlam vatte en in een ingezonden stuk in de Thoolsche courant kwam vertéllen. dat eerst 23 December een plattegrondtee- kening van de gemeente in zyh bezit kwam «vat rampspoed dat, omdat de brug aJ van 1864 is. urgent (men lache nu eens niet jojm zoon mooi woord) men nu niet in een vloek en een zucht een kant en kla,ar plan kon. vergen. (Hier zit logica, vooral als men let op de toe zeggingen.) Desalniettemin, ondanks vertraging zullen 'we binnen een veel karteren tijd nog dan twee jaar na medio November '12 jover de brug loo- pen, BS de bly moedige verzekering van den «rader van voormeld trambrugplan. Wy moe ten dus dn 1913 wonders gaan beleven. Na 23 December is eerst eenige studie ge maakt van de eventueelo tyamroute- Men weet dus thans nog op geen stukken na, hoe veel waterbouwkundig werk dient te worden verricht de betrokken ingenieur is trou wens »en burgerlijk bouwkundige maar toch, niet waar, wachtte alles slechts op een opgaaf je, en de heer Vertinden wist, dat de brug piet meer dam f 160.000 kosten zou. Niemand kam nu nog de plaats der brug aan wijzen en vandaar zijn dus de afmetingen en profielen van brug, jicilers en aanslui tings-i werken onbekenden. Alsmede van het voor bereidend Werk, samenhangend met plaats en do «oog onbekende uitvoering, heeft men nog geen notie en van het financieel plan weet men nog minder dan van de verdeeling van. het Ottomaansche rijk. In de eerste plaats dient er joch zeker een fatsoenlijk plan. te bestaan, voor men weet welk» stappen voor het verkrijgen van steun kunnen worden ge daan- Of moet men naar den Minister gaan met do boodschap, het kam in totaal schom melen tusschen l1/® en 4 ton? Moet men ook aldus op het eiland (polders en gemeenten) Westelijk Noord-Brabant en de provinciale Staten los gaan? Heusch, in Brabant kent man de waarde van een gulden en op het eiland is men gewoon zijn duiten om te draai en eer men ze besteedt. En in welke vérga- dering stelt men. zich voor, dat de onder scheiden Staten de zaak zuilen behandelen? Denkt men reeds in de aanstaande zomerver gaderingen? Dat en nog veel meer raakt pun ten, Waarvoor de afdoening en oplossing tijd vordert. Ende desespereert nochtans nietwonders Zullen gebeuren, nog ver voor November 1914 gaan wij «a- over11 Als we het zien, gelooven we het hier in Tholen. Zoolang zullen we inaax in; afwachting leven, lliet duurt 'zoo lang toch niet. Een betonbrug zullen we volgens het in do maak zijnd plan krijgen, to ontworpen door den ingenieur Kuypers te Rotterdam. Iets is er los gekomen; een verzameling foto's en beschrijvingen van bctonfundatie's van een sigarenmaker!), eea be ton vloer van eerv papier ikbriek, een overspanning van een spoorlijn van enkele meters, enz. en een putterefundee- rimg van de spoorbrug over de Gouwe, een ding als hier do vost. Typisch, dat die fundbe- xing alleen al 2 ton heeft gekost zonder brug. Plechtig wordt dio dooie mustih by de raadsleden Ier inzage rond gedragen en wy gcloo«'en, dat de heeren er org-Wy-mee zullen zijn. Wanneer het gedailleord plan zijn glorieus «entrée in. de raadzaal zal maken, «vagen wc niet to voorspellen. Bedriegen de voortee- keoen niet, dan gelooven w» aam dat schit terend moment voor niet meer dan 50 o/o. Het raadslid, do heer Van der Stel, poetste het heelemaal uit en, lazen wy do raadsver-t slagen goed, dan liot jhr. Van Vredenburcb oiok al doorschemeren, dat er wat aan den knikker wasdo betrokken ingenieur zou zoo maar niet klakkeloos zeggen hier, raad van Tholen, hebt ge een uitvoerig plan. Voor ons staat dit in ieder geval vast, dat wo in 1913 nog «jen hoop aardigheid zullen be leven. Met moed en zin treden we in dat be langrijk jaar met brug-, en «vaterleiding en verlichtingszaak Doch dat laatste, sprak do heer Van Vredenburch in do laatste raads vergadering, kan een treurspel worden. Wy hebben, zoo zei ZEdA., reeds een waarschu wing to pakken. Dat heeft elk lozer dezer krant kunnen vernemen, maar woont hij niet hier, hy verbeelde zich dan niet, dat het het eerste signaal was. Meermalen is het o. ja. voorgekomen, «lat de gasfabriek blut was en «lat, om de particulieren nog te geriev*», de straatverlichting maar werd achterwege ge laten 1 Den laats ten dag van het oude jaar wis de fabriek wederom zoo goed, een vriendelijke waarschuwing te pakken te geven. Tivee uur voor hot einde van. het jagy als warmoes gewocsilyk de straten verlicht zijn minderde tweemaal de drukking zoo verontrustend, dat ieder met vreugde zyn petroleum-looplampjo gedacht De straatlantaarns vrerden schielijk gebluscht. Toen om 12 uur een veertig knal len het nieuwe jaar verkondigden, het Wien Neerlandsch Bloed en het „eind van Olie slager" icümhoog stegen, was de gashouder diep ter neer gezonken en bolde boven deu. horizon Imet zacht profiel van een brand- bladder. Is voor ons eiland -zooals «vje meen den de verlichting eau „brandende kwes tie", dan gelooven «vij, het aan het goede eind te hebben gehad, toen «ve schreven, dat zoo lang de tegen««-oordige toestand goldt. wij hier in. Tholen in. het brandpunt liggen. Arrondissemwtg-Bechtbank te Middelburg. Zitling 3 Januari 1913. In ons vorig nummer konden we slechts een deel van het verslag der zitting opnemen. Het ontbrekende laten we hier volgeD. Nadat eenige zaken met gesloten deuren waren behandeld, kwam als eerste beklaagde voor Augustus de C-, 23 jaar oud, wonend te Breskens. Beklaagde wordt beschul digd van diefstal. Hij heeft omstreeks 15 November een griep weggenomen ten nadeele van C. A de Brnikerd. De griep had gele gen op een wagen van Bruikeid. Volgens de getuigen zoo dat ze er niet kon afvallen. Beklaagde zelf zeide evenwel, dat hij de riek had gevonden en dat ze niet op den wagen had gelegen. Aan den veldwachter verklaarde beklaagde, dat de riek van hem was. Het 0. M. eisehte f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Wegens wederspannigheid stond terecht Adriaan W., wonend te Domburg. In den naeht van 30 November op 1 Decem ber zag de veldwachter Lous eenige mannen jagen. Hij liep ze achterep en wilde bekl. aanhouden om te zien wie hij was en proces verbaal op te maken. Toen hij bekl. beetpakte, verzette deze zich hevig. Getuige zeide dat hij zijn innctie voldoende aan bekl. bekend maakte. Hij was evenwel niet in uniform geweest. Beklaagde zeide dat hjj plotseling be sprongen was en dat hij er niets van wist met politie te doen te hebben. Lone had zich, volgens hem, niet bekend gemaakt. De veldwachter Marinusse heeft de tweede strooper aangebonden. Van verre evenwel boorde hij Lous om hulp roepen. De getuige a decharge, Xlopmeijer, was samen met beklaagde. Deze verklaarde dat Lous plotseling beklaagde bad beetgegrepen zonder te zeggen dat hij politieman wu-. Het 0. M. eisehte f 25 boete of 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. AdriaaDse, gelooide dat beklaagde niet schuldig was aan het hem te laste gelegde. Beklaagde heeft zich verzet, dat ia waar; hij heeft getracht los te komen. Maar hij wist niet dal hij met politie te doen had. De politieman zegt «vel dat beklaagde hem wel kende, maar daarmee is de schuld van beklaagde niet bewezen. Bovendien het was nacht, en beklaagde werd op eens besprongen. Beklaagde zag dus niet wie hij voorhad. De veldwachter legt flauwtjes de terklaring af dat hij zijn lunctie noemde. PI. gelooide dat niet. Trouwens de getuige ii decharge die vlak bij liep zeide ook, dat Lous zijn naam niet noemde. PI. wees nog op- verschillende vrijspre kende vonnissen van andere rechtbanken betreffende ongeveer dezelide feiten omdat de veldwachter niet in uniform ws. PI. vertrouwde dat de rechtbank beklaagde zou vrijspreken. Het O. M. repliceerend zeide dat hij wel gelooide dat er bij beklaagde opzet in het spel was. Bekl. die stroopte, kon verwachten dat hij door politie zou worden aangehouden. De verdediger achtte dat geen bewijs. Jan B., 35 jaar oud, wonende te H e i n- kenszand heeft op 22 Nov. jl. de politie man C. Hogerheide beleedigd. Deze hield hem aan wegens overtreding der motor-[en rijwiel wet. Toen werd bekl. boos en voegde de veldwachter toe»Voor mijn part ki'yg je cholera, typhus en de pest, bliksemsche aap." Hoogerheide zeide dat beklaagde zonder licht md. Toen hield jbij hem aan. In het gesprek werd beklaagde boos en schold hem als boven gezegd. Beklaagde zeide dat de politiehond van Hogerheide tegen hem opsprong en hij daai'om ook zoo boos werd. De veldwachter zeide dat hij geen hond bij zich had. Zijn metgezel, Van der Repe, verklaarde dat ook. Beklaagde bleef er bij, dat de hond van Bogerbride tegen bem opsprong. Het O. M. eisehte f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. r. d. M.,- 44 jaar. wonende te V1 i s- s i n g e n, beschuldigd van overtreding der hondenbelasting was niet verschenen. In den loop van het vorige jaar had beklaagde een hond. Hij liep er dikwijls mede en werd door den inspecteur van politie Bartelse er dikwijls mee gezien. Toch gaf hij de hond nooiv aan. Het O. M. eisehte f 6 boete of 1 dag hech tenis. In appel werd behandeld de zaak tegen M. E. de V., melkslij' «ter te Vlissingea, die vrdeger door den kantonrechter werd veroordeeld tot 6 dagen hechtenis wegens den verkoop van melk die niet aan de ver- eisebten voldeed. Beklaagde zeide dat ze er niets aan kon

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 6