Cacao VAN HOUTEN S Ingezonden Mededeelingen. Retteakes Verschillende Berichten BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERiEËTEN. BUITENLAND. STAALT DE SPIEREN Kubsï sn WetenscHappn. Van betrouwbare zijde verneemt de N Ort dat do coJletotie Stcengracht en bloo aan een particulier is verkocht. Naar het huis van bewaring alhier is overgebracht zekere L., die te Utrecht werd aangehouden verdacht van diefstal met braak In zijn bezit vond men, naar we in de VI. Ct. lezen een sleutel en looper die passen op do brandkast van den heer A. W. Smits, eige naar van hot hotel „Albion" to V1i s s i n- gen Deze vermiste dezen zomer uit zijn brandkast een bankbiljet van f 300, en het had de aandacht getrokken dat L., die toen bij hem als kok in dienst was. groote ver teringen maakte op de kermis De gewone audiënties van do ministers van financiën, van oorlog ad interim van ma rine, van waterstaat en van justitie zullen, deze week niet plaats hebben. Ook zal de gewone audiëntie van den minister van justitie op 28 dezer niet plaats hebben Te Amsterdam werd een 8-jang meisje door een auto overreden en ernstig gewond. Het comité tot verkrijging van een. kanaal door de Gelderscho vallei acht den tijd gekojnen om een „Kanaal-vtoreeniging;, de Gelderscho vallei" op te richten. Het ontwerp-statuten noemt als doel van de vereeniging het bevorderen van de totstand koming van een scheepvaartkanaal door de Gelderscho Vallei, gepaard met afdoende maat regelen ter verbetering van den waterafvoer van die vallei Te Oudenbosch is, naar het Vad. mee deelt, dezer dagen aangebonden de gorbaaB 0. v. R aan de suikerfabriek de Mark, aldaar, verdacht van verduistering van cokes steenkolen aan die fabriek. Bij een onder zoek in zijn woning werd een groote voor raad cokes en steeukolen gevonden. Gijs van Ham, de oudste inwoner des lands, is Zaterdag in het St. Jozefgesticht |e Oosterhout overleden. Den 17den September was hij 103 jaar geworden (N. R. C.) De recherche te Arnhem heeft, naar de N A. Ct. meldt, een inval gedaan in de wo ning van een vrouw, die werd verdacht zich schuldig te maken aan overtreding van de pandhuiswet. Allo in haar huis aanwezige goederen, die vermoedelijk beleend waren, werden in beslag genomen Ilun aantal en omvang waren zoo groot, dat er een ver huiswagen knoest worden gexequireerd on* alles naar het politiebureau te vervoeren. Maandagavond is van een rangoerenden trein nabij het station Devonter, aan een krui sing, een wagen ontspoord en omgevallen. Een tweede wagen liep uit de rails. Het spoorwegverkeer Zutphen—Zwolle moest ge staakt worden. Te Tijm je (Opsterland) viel een driejarig zoontje van den werkman H B. in een stuk glas en bezeerde zich dermate aan de lip. dat geneeskundige hulp voor een hechting yan de ontstane wonde noodzakelijk was Den volgenden ochtend werd het kind helaas dood te bed gevondenhet was klaarblijkelijk over-1 leden tengevolge van bloedverlies, ontstaan door het opnieuw opengaan der wonde. Sedert eeniga dagen wordt te Win terswijk zekere V., winkelier en schoenmaker, vermist, die Maaudag van de vorige week op reis was gegaan, naar men zegt naar Apeldoorn en Rotterdam, doch sedert dien tijd niets meer van zich heeft laten hooren. Te Rendshuig in Pruisen, zijn drie Hollandschc schippers aangehouden, die verdanht worden van moord op do eigenares van een bierhuis. WERELDSCHE SOCIALISTEN De Haag sc he correspondent van De Tijd schrijft Zijn bqjn inlichtingen juist, dan heerscht er op het oogenblik groote oneenigheid in de Haagsche afdeeling van de S. D. A P. Aan leiding daartoe is het feit, dat op de soirée, onlangs door den burgemeester aan de ge meentelijke autoriteiten aangeboden, ook oen viertal socialistische raadsleden, waarvan één nog wel in „up-to-dato evening-dress", zich hebben vertoond AFLOOP AANBESTEDINGEN. Heden werd aan het gebouw van het ge westelijk bestuur te Middelburg aanbe steed het maken van een beschoeiing van ge wapend beton met bijkomende werken in de haven te Bresken 3, behoo rende tot do havens in Zeeland. (Raming f 32.000), Ingeschreven werd. door N. V Industneele Maatschappij van F. J. Stulemeijer en Co. te Breda voor f37.804.23, W. A. Verbruggen te Gouda voor f34.500; W- Anker te VTissin- gen voor f 33 600P. Dekker te Veere voor f33.100; J M. H. van de Sande en W- Woithez te Breskens voor f32.880; A. du Burck te Breskens voor f 32.648Joh. Broersma en Jac. Broersma te Somoren voor f32.500; J. M. Dekker Lzn te Brouwershaven voor f31.990; J van der Valk Lz. te Zietrikzee voor f31.980; R. Verschelling te Neuzen voor f31.400; J. van Dron gelen te Hoek voor f31 188, M Jacobs te Goes voor f30.600. Middelburg. Van 1618 Dee. GetrouwdJ. C. van der Zoeuve, jm. 28 j. met M. M. Noordor- broelc, jd. 24 j. Bevallen W. Bla»?, geb. Nijsen Overleden E. Hillebrand, vrouw van W. Kareis, 65 j.; J. M. van Aartsen, jd. 9 j C. Standaart,^vrouw van J. L. Hegberg. 70 j. Vi A'JLiUtt, to VliBBingen. Woensdag. Donderdag Vrjjdug Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 7.57 9 08 10 09 10 59 1145 12.28 1.11 ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OP GENOMEN IN DE TWEEDE OPLAGE VAN ONS VORIG NUMMER. UIT VLISSINGEN. Draadlooze telegrafie. De zeevaartschool mast zal tijdelijk voor zien worden van de draadlooze telegrafie installatie van het lichtschip „Maas" DE OORLOG. Op Zee. KONSTANT1NOPEL, 17 Dec. (Hand.). Vol gens geruchten heeft een zeegevecht plaats gehad, dat ongeveer 2 uur duurde bij Te- nedos. De Grieksche vloot werd verslagen. Het Grieksche pantserschip „Georgios-Afwe- roff", een schip van 10.100 ton met 4 ka nonnen van 23,4 c.M., 8 van 19 c.M. en 16 van 7,6 c.M. bewapend en met een. snol heid van 23 zeemylen, in 1910 by Orlando te Livorno gebouwd, zou door 3 projectielen getroffen zijn en was genoodzaakt zich terug te trekken. In M&cedonie SALON1K1, 17 Dcc Eindelijk komen er bepaalde berichten over den toestand te Ka- waloe. Volgens deze berichten zijn 20.000 Mohammedaansche vluchtelingen op bevel van het Boelgaarsche bestuur naar hun dorpen te rug gezonden. Op de terugreis zijn zij echter door do Boelgaarsche troepen aangevallen en tot op een dorde neergesabeld. Eenige rijken kooplieden konden zich redden. Reizigers die Saloniki binnenkwamen, vertellen dat de stra ten met lijken overdekt lagen. De vroegere gouverneur werd uitgeroepen. B. en W. kregen machtiging van den raad om zich voor deze zaak met een adres tot de Tweede Kamer te wenden UIT VLISSINGEN. Scheepsberichten Hot Noorseho stoomschip „Stag" met eea lading melasse, bestemd voor Vlissingen kwam Dinsdagmiddag langs Wight en wordt heden middag alhier verwacht Het uitgaande stoomschip „Ashton" van. Antwerpen naar Grimsby ligt geankerd aan het Oostgat Waarschijnlijk met lichte a very aan de machine. Nader meldt men ons, dat het stoomschip „Ashton" het anker beeft gelicht en naar zee is vertrokken Inmiddels is het stoomschip „Stag" met een lading melasse van West-Undid te Vlissmgen aangekomen GEITENFOKKERIJ IN ZEELAND. Heden hield de Verecoigmg tot bevordering van de Geitenfokkcrij in Zeeland te Goes een algemeen© vergadering. Het aantal aangesloten vereenigingen is ge stegen lot 32 met 2500 leden, en 34Ó0 melk gevende geiten. Besloten word £500 plus de dubbeltjes con tributie by vte dragen in de kosten van exploitatie van het fokstation Plaatsgebrek dwingt ons hot uitvoerig ver slag aan te houden tot een volgend nummer. UIT ROTTERDAM. Het tienduizendste. Heden is het tienduizendste voor Rotter dam bestemde stoomschip den Nieuwen Wa terweg binnengekomen. Het was de Hull-boot „Selbey Abbey" Aan het havenkantoor werd de vlag gelieschen Morgen worden de gezag voerder en de equipage op het stadhuis offi cieel ontvangen. Aan geh ouden. Een pandhuisliouder heeft heden een per soon, genaamd C. Z doen aanhouden, welke 5 gouden colliers aanbood tor waarde van f200 h f300, afkomstig van een diefstal in den goudsmidswinkel van de firma Van Eerde, Welke inbraak in den nacht van 10 De cember werd AFLOOP VERK00PINGEN. Notaris J. C. Paap te Vlissingen heeft gister avond in hot koffiehuis „De Oude Vriends schap" aan de Breestraat te Vlissingen, in het openbaar verkocht: 1. Het huis en erf, met afzonderlijke bo venwoning te Vlissingen, aan de Hobeinstraat, no. 81, groot 1 are 20 centiaren Koopers L Stamperius en P do Landmeter te Vlissingen voor f3800. UIT MIDDELBURG. Ontslag P. Pol e t- In de raadszitting van heden was ingeko men van den heer P Polot, directeur van de gemeente-gasfabriek en van.de gemeente-wa- terleiding een verzoek om ontslag wegens ver- gevorderden leeftijd De heer Polet was sedert 15 Dec. 1880 di recteur der gasfabriek en sedert 1 Nov 1891 directeur der waterleiding Nog dit jaar was hy benoemd tot direc teur van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf. Kort Gemeeateïaadsverslag. In de hedenmiddag gehouden vergadering n den gemeenteraad werden m de vaca turen door periodioke aftreding van 2 leden in het bestuur der Godshuizen, van 2 leden van het B. A., van 1 lid van de comm. van toez. op hjet Mj. O), en van 7 leden in de comm. van toez. op het L O., alle de aftrodendea herkozen. Ged. Staten deelen mee dat door hen alsnog op de gemeentebegrootiag! is gebracht een post van f 400 ten behoeve «lier gewondheids-1 commissie. Tot bestuurslid van de openb. leeszaal en bibliotheek wees de raad uit zijn midden aan den heer Bolle. Aan den heer L. G. van der Eyk werd op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar B. A.S. Het voorstel tot vaststelling pensioensgrond slagen leeraren gymnasium werd aangenomen. Besloten werd aan H. M. de Koningin ver lenging te vragen van de vrijstelling tot op richting van een burgordagschool- Het voorstel van B. en W. tot wijziging van de algem. politieverordening ter zake van de keuring van vleesch ten einde den invoer van Argentijnsch vleesch mogelijk te maken werd laangenotmen- Besloten werd voor f 1000 deel te nemen in het waarborgfonds van de tentoonstelling plan 1913. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te UIT DEN HAAG. Het spoor weg on gel uk te Axel Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde heden het vonnis van de rechtbank te Mid delburg waarbij de stationschef te Axel, De Wolff werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, het geven van een verkeerd! sein, waardoor een trein ontspoorde. Acoyns op gedistilleerd in Vlissingen. De Tweede Kamer heeft goedgekeurd het wetsontwerp, waarby weder voor drie jaren, aan Vlissingen wordt toegestaan een ge meentelijke accijnsheffing op gedistilleerd tot hoogstens f 17.50 per hectoliter. Een amendement van de heer Ter Laan om de geleidelijke inkrimping der heffing te ge lasten, werd verworpen met 46 tegen 17 stemmen De onlusten pp Borneo. Met betrekking tot de jongste gebeurtenis sen in de Westexafdeeling van Borneo meldt een heden ontvangen regeeringstelegram het besmetverklaring van Soerabaja wegens pest, die don dertienden dezer werd opgeheven, den' zeventienden dezer wederom uitgevaardigd. MIJNRAMP. DORTMUND, 18 December hi de schacht Bambauer heeft hedenochtend een hevige mijn gasontploffing plaats gehad, Volgens ingeko men berichten, die nog niet bevestigd zijn, waren in «Ie schacht op het oogenblik, dat de ramp plaats had, 65 arbeiders aanwezig. Tot half twaalf waren 20 hunner deels dood, deels zwaai- gewond, te voorschijn gebracht. Men spreekt van 15 dooden, doch een 40-tal arbeiders is nog in de schacht Over hun lot verkeert men in onzekerheid. Het lie vrijdingswerk is met dein meest mogelijken spoed aangevangen (Later). Om half vier hedenmiddag was het aantal slachtoffers, dat opgehaald was 25 dooden en 15 zwaar gewonden, terwijl zich nog 10 mijnwerkers in do schacht moeten bevinden. VRIJGESPROKEN. BOEDAPEST, 17 Dec. De rechtbank heeft den afgevaardigde Kovacs die eenige maanden geleden drie revolver schoten leste op Tis2a den president der Kamer, vrijgesproken. (Alg. Hand.) 2. Het huis en erf aldaar, aan de Glacis-j beschikken op het verzoek van <len Nat. bond straat, n»- 39, groot 1 are 10 centiareto. Koopor C Sanders® voor f2134 THERMOMETER EN VERWACHTING 18 Dec. van handels- en kantoorbedienden om opne ming in het gem. workloozenfonds werd ver worpen. Alleen de wethouders stemden voor. Het verzoek van de Ciir. werkl. ver. „Luc- tor et Emergo" in zake het loon van ge meentewerklieden werd conform het voorstel van B. en W. afgewezen De verordening tot heffing van retributie Thermometer alhie 8 n. vm 43 voor 'tgebruik van sommige openbare gemeen- 12 u. 42 gr., 3 u. nm. i gr. te werken werd gewijzigd, editor zon- Telearajiscbe mededeeling van het Kon der het opnemen van uitzonderingsbepalingen Meteorologisch instituut te De Bilt volgens met het oog op het electrisch kabelnet en ie waarnemingen van heden oehtend de tram. Hoogste barometerstand 766.2 De voorzitter deelt mee dat in de besloten, te Horta. j vergadering besloten. is de geheimhouding op Laigite 736.5 Christiansund. te heffen van eon vroeger genomen besluit Verwachting tot den avond vaa om het rijk f220.000 aan te bieden voor den 19 Dec.: krachtige, later tijdelijk afnemende bouw van oen nieuwe kazerne indien het Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar be- bataljon waarmee het garnizoen van Walcho-j wolkt, waarschijolyk regenbuien,en dezelide ren vermeerderd zal worden te Middelburg' temperatuur. komt te leggen.. In het landschap Landak werd op 13 dezer door een patrouille een borstwering ontdekt, welke bij de nadering van onze troepen vei-1 laten werd. Een Europeesch militair beneden den rang van |of£icier bekwam een lichte zolfvexwopding. Tweede Kamer. In de ochtendvergadering werd goedgekeurd een. reeks wetsontwerpen. Brj hoofdstuk 2 verzekerde Minister Kolkman aan den heer Ter Laan, die gelijkstelling der riddersoldy voor onderofficier en soldaat wenschte, dat deze quaestte behandeld zal worden bij de in voorbereiding zijnde her ziening der wet op de militaire Willemsorde. Onder meer werd goed gekeurd de wet op middelen en hoofdstukken dei hoogc col leges, do nationale schuld en de onvoorziene uitgaven der staatsbegrooting van 1913. Minister Colyn deelde mede dat de nieuwe stuivertjes in het midden van hot volgend jaar in flinken getale in omloop zullen ko men. Na de pauze werd voortgezet het algemeen debat over de staatsbegrooting. Minister Heemskerk vervolgde zyn rede. Tot dusver zijn voor dergelijke dingen nog geen personen ontslagen, maar by herhaling zal dit voortaan wel geschieden. Hy keurde in den Marinebond af het voe den van verzet tegen de bevelen door het ver bod aan zijn leden om deel te nemen aan feestelijkheden enz Ongecorrigeerd. NED. VER. VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Met groot© meerderheid van stemmen heeft zich de afdeeling Tilburg afgescheiden van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. VEROORDEELD. Het gerechtshof te 's II er tog en hos oh veroordeelde P. Lebon te Maastricht wegens doodslag op P. tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. DOBBELMAN f. In den ouderdom van 82 jaar is te N ti me g n overleden de bekende fabrikant F Th. J. H. Dobbelman. Hij was van 1877 tot 1895 lid van de Prov. Staten, tevens oud-lid van den gemeenteraad en van de Tweede Ka mer, waarin hij van 1889 tot 1901 zitting had. PEST TE SOERABAJA. Blijkens een uit Nederl. Indië ontvangen telegram van den. gouverneur-generaal is de ITALIË EN TRIPOLIS. De correspondent van de Temps" in Tri polis brengt geruststellende lijdingen. over den tegenwoordigen toestand dezer nieuwe Italiaan - sche kolonie. Vreesde men eerst, dat de Ara bieren, zich niet storend aan den vrede van Lauzanne tusschen Turken en Italianen, door zouden vechten, wat da Arabieren aan. da kust betreft heeft deze verwachting zich niet verwezenlijkt. Ook uit het binnenland komt geen nieuws van gisting of ontevredenheid De correspondent schryit dit vooral aan het besef bij den Arabier toe, dat dit in zijn eigen belang is. Ook hebben do afgevaardigden naar het Turksche Parlement van Tripolis zich het eerst onder bet nieuwe regime geschikt. Werd ook gevreesd dat de Turksche bevel hebbers het vertrek van de soldaten (in over eenstemming met het vredesverdrag) op de lange liaan zouden schuiven, ook dit was on- noodig. Reeds hebben verschillende Turksche afdee- lingen zich ingescheept, terwijl de achtergeble venen eveneens spoedig den bodem van Tri polis den rug zullen toekeeren, om daar nooit terug te koeren. De correspondent beschrijft den tocht der Turksche artillerie naar de boot. Onhoorbaar rollen de stukken door den nacht onderden besterden hemel- Bij het aan boord gaan schreiden verschillende officieren en sol daten bij de Turken. Ook de ItaJiaanscho mili tairen die het indrukwekkend schouwspel bij woonden, waren aan een hevige ontroering ten prooi. Als een kras staal, hoe da gemoederen in dien korten tijd veranderd zijn, deelt de cor respondent mee, hoe niemand bjj de aankomst van den man, die voortaan den sultan bij de mohammedanen in Tripolis zal vertegenwoor- «ligen, aanwezig was, terwijl slechts een 60- tal geloovigan de proclamatie aanhoorde, door hem zelf op het voornaamste plein der hoofd stad; voorgelezen. o OE OORLOG. Vredasonderhaadeliagei De wijze, waarop de eerste werkdag der vredes-conferentie te Londen verloopen ie, belooft niet veel goeds voor liet 6lagen dier vredesonderhandelingen. De Turksche gede legeerden verklaarden nl., dat ze geen vol macht hadden, met de Grieksche te onder handelen, daar Griekenland geen wapenstil stand met Turkije gesloten heeft. Ten ge volge daarvan is de vergadering der onder handelaars tot morgen, Donderdag, verdaagd. Begrijpelijkerwijze heeft dit uitBtel teleur stelling verwekt. Men zou echter blijk geven, den Turkschen aard niet te verstaan, als men geloofd had, dat nu alles van een leien dakje zou gaan. In talmen en uitstellen op de lange baan schuiven zoeken deze lands lieden liefst hun kracht. Dat ze die politiek ook in dit geval toepassen, kan reden tot ergernis geven, omdat ze tijdig op de hoogte waren, dat de Hellenen blijven doorvachten. Maar aan den anderen kant ejjn de otto- maansche handelaars te slim, om dergelijke f tappen te doen zonder eenieen vasten bodem onder de voeten. Ze beroepen zich dan ook op de fictie, dat Turkije ambtelijk van dit besluit geen kennis heelt gekregen. Maandag pas werden deze officieel van de bedoelingen der Grieken verwittigd. Maar als men denkt aan de houding, die Turkije kort voor deu oorlog nog tegen de Helleensche regeering heeft aangenomen, blijkt dit gedrag daarvan een konsekwentie. Men herinnert zich hoe de Porte het «verdeel en heerBch» in toepassing heeft trachten te brengen, daar de natie innerlyk te verdeeld was, om het Balkanverbond te beheerschen. Meer dnn eens heeft het Griekenland een afzonderlijke schikking voorgesteld, hetgeen echter vanuit Athene met een weigering beantwoord is. Zelfs toen de Porte Boelgarije en Servië den oorlog verklaarde (Montenegro was op eigen houtje de vijandelijkheden begonnen), werd Griekenland als «quantité négligerabb daarvan verschoond. Doch ook deze pogingen, het verbond te doen splijten, mislukte. Met dit uitstel vragen kan Turkije nu do verkrijging van versch llende voordeelen beoogd hebben. Het kan nogmaals getiacbt hebben, de bondgenooten tegen elkaar op te zetten of .Griekenland aldus hebben willen dwingen, qjsnog tot den wapenstilstand toe te treden. Dit laatste is echter met het oog

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2