Onderwijs. Landbouw. RocMzakea. Verschillende Berichten BUITENLAND. Het bericht dat ds. M. B. Verkerkte Tbolen zou zijn beroepen te Oude Tonge is volgens de >N. R. C." onjuist. Ned. H e r v. Kerk. Beroepen: te Borsaele ds. J. J. Thom son te Hoogland; te Gapinge (toez.) de heer J. W. Maas, cand. tot de H. D. te Utrecht. Aangenomen: naar Ter Aa J. Dijks hoorn, cand. te Delft. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Wons en EngwierJ. M. de Jong te Raard. Aangenomen: naar Sleen (Dr.) ds. M B. Parlevliet te Nes en Wierum (Fr.) Bedankt: voor Oldemarkt en Paasloo en St. Jacobi-Parochie M. B. Parlevliet te Nes en Wierum voor Dirksland ds. N. B. Beversluis te Paterson (Noord-Amerika.) Evang. Luth. Kerk. Beroepen: te Harlingen de heerL. S. P. van der Chijs, voorganger van den Pro testantenbond te Brielle. By genoegzame deelname zal in 't begin van 1913 te Bergen op Zoom een cursus ter opleiding van onderwijzers voor de akte landbouwkunde (lager onderwijs) egonnen worden. De cursus zal ongeveer '2' jaar duren. Aan de Kweekschool voor de zeevaavt te Amsterdam is, zoo meldt het Hdbl., thans een cursus voor rodio-telegrafie geopend, zoowel ten behoeve van de interne kweeke- lingen als van de officieren der handels marine, welke cursus ook toegankelijk is voor hen, die hun opleiding niet op de kweekschool hebben genoten. Het onderwijs in dit vak is opgedragen aan den heer A. K. Damstra, ambtenaar van bet Rijkstele- graai kantoor te Amsterdam. Curatoren van de Vrije Universiteit te Amsterdam hebben, naar het N. v. d. D. meldt, besloten een academiegebouw te stichten, omdat door verbouwing van het tegenwoordige gebouw geen voldoende ruimte verkregen kan worden. Te 's-Gravenhage zjjn geslaagd voor de examens groote stoomvaart voor eerste stuur man de heer D. Jonker tweede stuurman de heer J. Gom esderde stuurman de heeren A. van Dijke, en F. W. Hagedoom. De staatscommissie voor den landbouw zal, n*aj de N. R. C. bericht, a.s. Zaterdag èaar laatste vergadering houden Hengstenvereeniging Aagtekerke en o. Bijv. 1725 tot de St.-Ct. van heden be vat de statuten van de vereeniging»fleng- stenvereeniging voor Aagtekerke en Om streken" te Aagtekerke. De vereeniging is aangegaan voor een tijdvak van 29 jaren en 11 maanden, aan vangende op 1 Januari 1912. Zij heeft ten doel, de bevordering der paardenfokkerij op het eiland Walcheren, en het fokken van veulens, die in ieder opzicht geschikt zijn voor den landbouw en voor den handel en tracht dit doel te bereiken, door het aankoopen, en voor de leden ter dekking hunner merrien beschik baar stellen van uitmuntende fokhengsten. De leden der vereeniging hebben het rsoht voor ieder aandeel, dat zij genomen hebben eene merrie te laten dekken. Het aantal aandeelen der vereeniging mag niet grooter zijn dan tweehonderd. Hollaudsche kaas in Engeland. Reuter seint uit Londen aan de N. R. C.: In het Lagerhuis heeft Barnston er op gewezen, dat er een groote handel bestaat .n Hollandsche kaas, die als Cheshire-kaas verkocht wordt. Hij vroeg in hoeverre dit mogelij k was, niet voor zoover de Neder- landsche kaasmakers en exporteurs betreft, die deze soort kaas nabootsen, maar als uitvloeisel vun da onvoldoendheid der En- gelsche wet. Runciman antwoordde, dat de minister van landbouw belanghebbenden by deze kwestie ontvangen heelt, die deze week het onderwerp van bespreking zal uitmaken tusschen den minister en vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel uit Cheshire. De ontsporing t© Axel. Dinsdag is voor bot gerechtshof te 's-Gra venhage behandeld de zaak van H A d. W., stationschef te Axel, door de rechtbank te Middelburg vrijgesproken ter zake van bet in Sept j.l. te Axel bij het vertrek van een trein aan een wisselwachter geven van een verkeerd sein, waardoor bedoelde trein op oen z.g, dood spoor geraakte en ontspoorde, tengevolge waarvan een stoker het leven ver loor. Vijf getuigen, onder wie deskundigen, wer den gehoord. De advocaat-generaal mr Wentholt eischte beklaagde's veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf De verdediger, mr P Dieleman, advocaat te Middelburg, concludeerde tot bevestiging van het vrijsprekend© vonnis van de recht bank De Prins heeft Woensdag deelgenomen aan een jachtpartij op de velden in den om trek van den Hook van Holland. De St. Ct. van heden bevat het Kon. besluit van 2 Dcc. j.l. (Staatsblad no. 361) tot vaststelling van een al gemeen en maatregel van bestuur als bedoeld bij liet tweede lid van axt. 6 der Arbeidswet 1911. Bij dat besluit, dat door do Middelburgsche Kamer van K. en F. in liaar vergadering van 12 Nov. j.l behandeld is, worden vastgesteld de gevallen waarin ©en vrouwelijk persoon, die gehuwd is, of die, ongehuwd zijnde, een huishouding te verzorgen heeft en van dit laatste aan het hoofd of den bestuurder der onderneming lieeft kennis gegeven des Zater dags na 1 uur des -namidd.up> in fabrieken en werkplaatsen arbeid verrichten mag De werkhedonvereenigingen te Delfzijl en to Appingedam (Harmonie) hei>bcn besloten niet mede to werken tot de oprichting van een vexkiezingscomitó voor do candidatuur- Schaper. De afdeeling Vendam van den bond van vrijzinnige liberalen heeft, naar de N. R. C- meldt, besloten niet toe te treden tot de centrale vrijzinnige kiesvereeuiging De Grond wet in het district Veendam. W©1 kan de vergadering zich vereenigen met de beido voorloopige candidaton van de Centrale de heeren jhr. mr. dr. E. van Be- resteijn en II. Snijders Naai' aanleiding van de roodvonk-epide mie te Amsterdam wijst „de Telegraaf" op hot, ook reeds in do afdeelingen der Tweede Kamer ter sprake gebrachte, min of meer onhoudbare van den toestand dat dc inspec teur van liet staatstoezicht geheel naar wille keur een. besmetverklaring kan afkondigen en opheffen, zonder dat eenig beroep, voor wien ook, open staat Aan de fabrieken van de Naaml. Ven nootschap Houthandel v/h Varsseveld en Co. to Leerdam is naai de N R. C. meldt, gis teren de volgende bekendmaking aangeplakt „Heden zyn door den voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland te Rotterdam verklaringen gedaan, welke ons aanleiding geven om voor de toekomst een gunstiger wending in de hofuding der ver eeniging Recht en .Plicht ten opzichte van onze onderneming 'te verwachten. Er op re kenend, dat deze verwachting zal worden ver wezenlijkt, hebben wij besloten de laatst ge dane bekendmaking en het daarin aangekon digde ontslag a^n leden dier vereeniging in te trekken B en W van Gouda stellen den raad dier gemeente voor afwijzend tc beschik ken op d© adressen, waarbij verzocht wordt een verplicht sluitingsuur voor winkels en magazijnen vast tc stellen Eene wettelijke winkelsluiting achten B en W voor een gemeente als Gouda ook in verband met het groote scheepvaartverkeer met omliggende plaatsen, niet gerechtvaardigd. B. en W van Rotterdam hebben praead- vies uitgebracht over het in den raad ge opperde denkbeeld tot instelling van een ge meentelijk incassobureau voor de inning der kwi tan tien der verschillende gemeentebedrijven Zij komen tot de conclusie, dat een gemeen telijk incassobureau geen besparing zou bren gen en stellen voor de zaak te laten, zooals zij is. Aangaande de eveneens besproken toepas sing van het giroverkeer merken B. en W. (op, dat dit alleen vereenvoudiging zou kun nen brengen als deze wijze van betaling reeds in zeer ruimen kring ingang had gevonden. De gemeenteraad van Pernis heeft beslo ten aan de maatschappij Rotterdam—West ver gunning te igeven tot den aanleg vim een ha ven onder die gemeente onder uitgebreide voorwaarden betreffende gezondheids-, veilig heids- en politiedienst en met bepaling dat de maatschappij eon borg stelt van f 100 000, welk bedrag met de rente op zal loopen tot f 150.000 alvorens de maatschappij oenige uit- keering zal ontvangen en dat verbeurd zal zijn bij faillissement, surséance van betaling enz enz. De raad heeft ten slotte bepaald dat dit contract voor 1 Februari 1913 geteekend moet zijn. Naar de „N. R. C." meldt, moet de maat schappij bereid zijn de gestelde voorwaarden te aanvaarden Sedert 1909 wordt te Schiedam een proef genomen, met arbeiderstuinen, die bewezen heeft dat door het beschikbaar stellen van leen stukje grond voor het telen van groenten door werklieden, in een behoefte is voorzien. B. en W willen nu ook stakjes grond be schikbaar stellen voor meer gegoeden, niet zoozeer om hen een moestuin te verschaf fen, doch voor ontspanningsplaats Zij ge ven deze stukjes grond den naam vajn „bur gertuintjes" De afd. 's-Gravenliage van den bond van Ncd. onderwijzers had de kon. goedkeuring op haar statuten en reglementen gevraagd en deze ingezonden in de vereenvoudigde schrijf taal Zij kreeg ten antwoord, dat deze goed keuring eerst zul worden verleend na over zetting in de gebruikelijke spelling De gemeenteraad van Voorschoten heeft op woorstol van een anti-revolutionair, een christelijk-historisch en een roomsch-katholiek lid besloten tot invoering van een even redige schoolgDldheffing op de openbare scholen. Het voorstel was hierop gegrond, dat liet schoolgeld aan de openbare school Lager was dan aan de bijzondere, wat de heeren onbil lijk vonden. De drie aanwezige vrijzinnige raadsleden stemden tegen het voorstel, dat ook door den burgemeester bestreden was. Deze erkende wel dat het schoolgeld op de openbare school te laag was, doch vond de tarieven van het voorstel te bezwarend. Hij diende echter geen ander voorstel in, omdat hij daarvan niet liet minste succes verwachtte. - In de Haarlemmermeer worden ook boe ten verbouwd en ook daar rijden do zwaar beladen wagens de. wegen stuk. Het „liandschrijft Op sommige plaatsen is do toestand aller treurigst. Per fiets of motorkar, tenzij men or artist op is, kan men er niet meer laags Hier en daar zjjn gaten van meer dan een halven meter diep. Daar zij geheel met dunne modder zijn gevuld, leveren zij niet weinig ge vaar |Oj>, zoowel voor den automobilist als voor voetgangers. Wje per motorfiets een tochtje zou maken zou den nek breken of omkomen in de modder. Naai' de N. R. C. imeldt, hebben de eige naren van he.t veer tusschen Grave (N B en Neder-Asselt het tarief voor inwoners van deze gemeenten en van Ovexasselt, Balgooy en Keent, die allen tot nog toe slechts (den halven veerprijs betaalden, verdubbeld. Vanverschillende zijden is daartegen protest opgegaan. Het gevolg daarvan is een bemid delingsvoorstel van de veereigema,ren geweest, dat Maandag in den raad van Grave be handeld en algewezen is. De raad heeft besloten de veereigenaren te berichten dat hij, indien zij niet voor 20 dezer weer het halve veelgeld heffen en slechts bij het varen naar de zoogenaame brouwerij in Neder-As selt, het dubbele geld eischen, zal overgaan tot het vragen van concessie voor een nieuw veer. DE SIGARENMAKERSACTIE. Het hoofdbestuur van den Sigarenmakers- bond zet, naar de „Telmeedeelt, op het oogenblik met do verschillende patroonsvereemi- gingen nog steeds onderhandelingen voort over do door den bond voorgestelde arbeidsvoor waarden en -loonen Het gemeenschappelijk program van den Ned. Sigarenmakers- en tabaksbewerkersbond, den R. K. tabaksbewerkersbond, de federatie van sigarenmakers en tabaksbewerkers in Neder land en den Christelijken sigarenmakers- en tabaksbewerkersbond in Nederland geeft de ver- verschillende voorwaarden als gewenscht door de werklieden weer Omtrent den huisarbeid wordt voorgesteld, deze geheel af te schaffen, zoowel die, welke voor den patroon geschiedt, als die voor eigen rekening. Do werklieden wcnschen, dat de leering door den patroon zal worden aangenomen, opgeleid en betaald. Wat de arbeidsdag betreft, die zou men ten hoogste uit tien uren willen laten bestaan Hoewel de werklieden-organisaties in begin sel rijn voor een muform-loontanef over het geheele land, meeuen zij toch, dat hot met het oog op bestaande toestanden bezwaarlijk zal gaan «lit denkbeeld reeds in practijk te brengen en stellen daarom een samengesteld tarief, afwijkende van het bestaande, voor. Dan hoopt men op afschaffing van grieven, waaronder o. a verstaan wordt: over sigaren, onbetaalde» arbeid, het leveren van materiaal en gereedschappen door den werkman, onvrij willig verzuim Onder bereide tabak dient verstaan te wor den a. gestript, opgolegjen dek, b openge haald ombladc gestript en bereid binnengoed En ten slotte wenschcn dc organisaties af schaffing van uitschot- DE „GELDERLAND". Aan een schrijven d.d 4 December van den officier van gezondheid L. J. Bulier, dienende aan boord van de „Gelderland" te Konstantinopel, is door het „Hand het volgende ontleend Wat betreft het gevaar voor cholera, zoo kan ik hun die ondanks de werkelijk niet- verdichte, gerustollende brieven toch angstig blijven, de verzekering geven, dat er voor do bemanning van Rr Ms „Gelderland" op liet oogenblik geen enkel gevaar dreigt. Alle door mij voorgestelde maatregelen tot wering van mogelijk geval van infectie, zijn door den com mandeerenden officier ter uitvoering bevolen. Door het bijwonen van de kringvergaderin gen van dfe alhier gevestigde doktoren, ben ik in de gelegenheid mij op de hoogte, te hou den van mogelijk optredende of aanwezig zijn de haarden van besmetting, doch tot heden is in geheel Per» en G«üata geen zoodanige haard aanwezig. Do tafereelen die uit de couranten leest van ellende en ziekten te Konstantinopel, spe len zich niet in deze stad af, doch te San Stefano, een andere stad, gelegen op drio uur gaans van de hoofdstad en waarheen het pas sagieren onmogelijk is De bemanning ''an Hr Ms. „Gelderland" gevoelt zich olhiei zoo veilig (doch niet zoo prettig) alsof wij 1© Amsterdam lagen. De angst voor moorden, etc is m. geheid voorbij en zelfs buitengesloten, De Turken, die van -nature zeer goedaardig zijn, denken niet aan zoo iets. Dagelijks ga ik met hen om. Vele hospitalen en kazernes rijn door mij be zocht en overal ondervindt men bijzondere welwillendheid. De gewonden, die ik zelf ver pleeg, zijn de dankbaarste en goedigste men- schen die men zicli denken kan. Gelooft mijechtgcnooten en andere familie leden van de opvarenden van Hr, Ms „Gel derland", twijfel niet aan de waarheidsliefde van de schrijvers van de geruststellende brie ven die gij ontvangt er is housch géén gevaar Maakt s v. p. het humeur uwer mannen, dat tocli al wegens don verlengden duur van het verblijf alhier, een proef moet doorstaan maakt dat humeur niet slechter door het sclirijven van angst of twijfel uitende brieven. Wees flink, zeemansvrouw, toon ook in dezen tijd dat gij iets voelt voor het beroep van uw man Wees gerust moeder, uw zoon de matroos komt behouden terug. Dat geve God. Te Rotterdam is een eigenaardige diefstal ve.ueegu Uil een motorboot is de Denzine- motor van 31/2 paardekrachten gestolen, die een waarde van f 150 vertegenwoordigt De daders hebben vervolgens de boot doen zinken In den morgen van 11 December 1912 is uit het IJ voor Amsterdam het lijk opge haald van een ongeveer 45-jarig© vrouw De lengte van het lijk was 1.60 M, het haar don kerblond, «Ie kleederen waren gemerkt J. T. De commissaris van politie verzoekt inlich tingen. Te Utrecht is gisteren een ,20-jarig kantoorbediende gearresteerd, die bij een der groote kassierskan toren een valsche wissel van f 4500 aanbood. Daar de firma reeds een dag te voren ge waarschuwd Was liep het jonge mensch, iemand van goeden huize, in den val. Te Oosterbeek is, zoo meldt de N. Arnh. Ct., Dinsdagavond een 11/2-jarig jongentje van P. in een stuk knolraap gestikt. De tengevolge van bet ontsporen vaneen goederentrein bij Arnhem versperde lijnen naar Duitschland en het Noorden waren giste renavond, naar de „Tel." meldt, reeds zoover opgeruimd, dat de treinen weder konden pas- seeren, en de dienst langzamerhand weer nor maal werd. Ook de zeer talrijke seinen waren weer hersteld. Heden zou de dienst vermoede- lyk weer normaal zijn, zoodat de aansluiting met het internationaal verkeer weer hersteld zijn zal. Te Tolbert, Groningen, brandde een hof stee af, waarbij de knecht den. dood vond in do vlammen. Deze knecht schijnt de boel te hebben aangestoken Toen hij een half uur voor het uitbreken van den brand beschonken thuis kwam vertelt de Pr. Gr Ct., en z(jn patroon heen daarover onder handen nam, dreigde de dronkaard, dat hij de boerenplaats in brand zou steken Men nam daarvan weinig notitie, omdat hij dit drei gement reeds vaker geuit had Toen hij zich dan ook spoedig daarop naar achteren begaf, dachten boer en vrouw aan geen kwaad; men. meende, dat hij op de kooi zijn roes ging uit slapen. Een vreeselijk geknetter toonde echter weldra, dat de knecht woord had gehouden. Hjj zelf was echter niet te vinden. Tot even na middernacht «Ie brandspuitgasten Zijn lijk vonden nabij het brandende hooi. Zijn lichaam was een onherkenbare klomp gewor den armen en lieenen waren verteerd, het hoofd bijna, slechts aan den rug was te zien dat men hier met een inenschelijk overblijf sel te doen had. Engelsche Brieven (Van onzen Londenschen medewerker). (Nadruk verboden) Londen, 11 December 1912. De Engelsche samenleving is op 't oogen blik min of meer in beroering gebracht door twee tooneelstukken en de daaruit voort vloeiende correspondentie in de couranten. Het eene is „Hindle Wakes", liet andere „The Eldest Son" beide behandelen de moeilijke en tcere vraag welke positie een ongehuwde moeder dient in te nemen? 't Spreekt van zelve, dat die vraag niet zoo plompverloren uit de lucht is komen vallen ze is er bijna altijd geweest. Dat onze tooneelschrijvers haar nu rijp voor dra matische behandeling achten, is enkel een gevolg van de vrijwording der vrouw in elke richting en, naar aanstonds zal blijken, voert een dier richtingen naar de emancipatie der ongehuwde moeder. 1 In Engeland is hot onderzoek naar bet va derschap nooit verboden geweestintegendeel, dat onderzoek wordt altijd ingesteld, de rech ter onderzoekt ook hoeveel het inkomen van den vadér bedraagt en stelt de som vast, die bij wekelijks, maandelijks of jaarlijks voor het onderhoud en de opvoeding van zijn kind moet betalen. Is dus de man gehuwd, dan drijft zijn misstap de ongehuwde moeder van zulk een kind niet onvermijdelijk, uit armoede, naar den poel der afzichtelijkste ellende. Dientengevolge is het van meer gewicht de vraag te stellen of een- ongehuwde vader verplicht is de moeder van zijn kind te huwen en of die moeder tegenover haarzelf enb aar kind verantwoord is, als zij wei gort dat huwelijk aan te gaan7 Aldus nauwer omschreven is het vraag stuk door beido auteurs behandeld. In „Hindle Wakes" zien we twee stel ouders. Het een© echtpaar is uit tien werk mansstand opgekomen tot rijkdom en aan zien. Het heeft een cenigen zoon. Het tweede paar is werkman en werkmansvrouw ge bleven. Dit heeft een eenige dochter. De vaders waren in hun jeugd vrienden en zijn dit gebleven, lio|ewel de een nu de patroon van den ander is en - de «lochter van dien ander een fabrieksmeid. De rijk© vader, een stoere, stugge, ijzer- jvaste man, streng orthodox, strikt recht vaardig, is onverbiddelijk in zijn eisch, dat zijn zoon liet meisje zal huwen dat liij Ongelukkig maakte. De man offert daar voor een zijner liefste wenschen ophet huwelijk van dien zoon met de begaafde mooie dochter van den „squire" uit de buurt, een huwelijk, dat zoo goed als be klonken is. „Je plicht doen, of geen cent van mijn geld" is zijn ultimatum aan zijn moreel zwak kind. De moeder tracht flauw tjes zich te verzettendoch eon meer dan twintigjarig huwelijksleven met haar domi neeronden, onverzettelijk emstigen man, heeft haar weinig zelfstandigheid gelaten. Va/i de ouders van het meisje is do va/Ier min of meer vaag in zijn oordeel een werkmansnatuur, die niet, zooals de vriend zijner jeugd, de energie bezit ber gen te verzetten De moeder is platze ziet voor haar dochter een mooie toekomst een rijk huwelijkzij steunt dus uit geheel andere motieven, den starren eisch van den rijken fabrikant. De zoon geeft, zwakkeling die hij is, toe. Armoede trekt hem niet aan. Doch het verzet komt van het meisje. Ze beseft, dat de liefde van den jongen voor haar dood is, doch zij krijgt beslist afkeer en afschuw van hem als ze hem ziet toegeven aan 's vaders eisch, hoewel hij weet niet meer van haar te houden. Die onmannelijke lafheid, die vrees voor een moeilijken levensstrijd vindt ze zoo ver achtelijk, dat zij volstrekt weigert verder iets met hem te doen te hebben „Jij bent geen man I" voegt ze liem vol hoon en smaad toe. In „The Eldest Son" zijn de verhoudin gen ganscli anders. De oudste zoon, die do kamenier zijner moeder verleidt, verzet zich tegen don eisch van zijn trotschen vader, uit oud-adellijken huize, de zachte waar schuwingen zijner moedor on blijft bij zijn besluit de moeder van zijn kind te trou wen. Ilij weet, dat zijn vader hem zal ont erven goed, dan gaan ze naar Canada. De oude landheer is in een dubbelzinni- positie Een zjjner houtvesters heeft een meisje uit eigen stand verleid en weigert die te trouwen, omdat hij niets meer om haar geeft 't Meisje haat hem evenzeer, doch staat op haar ..„recht". De landheer wil geen schandaal in zijn dorp en op zijn goed en stelt den jongen voor de keus trouwen, of m'n dienst uit Dat is dus pre cies het tegenovergestelde van hetgeen hij zijn zoon voorslaat, wiens huwelijk met een kamenier de familie in opspraak zou bren- gen. Dit meisje zelf wordt heen en weer ge slingerd. Ze houdt nog van den jangen, doch z>o ziet ook de ellende, die ze brengt over haar meesteres, over dezer dochters, over den ouden heer, in wiens dienst haar eigen vader vijf-en-twin tig jaar als opper houtvester heeft gewerkt. Ze is met de kin deren van "t kasteel als 't ware opgegroeid en er bestaat over en weer groote genegen heid. De jonge man blijft op zijn stuk staan Zijn vader is woedend, zijn moeder diep bedroefd, zijn broers en zusters weten niet wat te doen en beklagen iallebei, zoowel Bill als Freda. En nu laat de auteur, Galesworthy, ook hier het meisje beslissen. Ze kykt de an deren nog even aan, ziet, wat haar vader ook ziet, dat de jongen niet meer van baar houdt, Snaar haar -wil huwen, trots alles en allen. Doch het denkbeeld va» zulk een huwelijk schrikt ook haar af en haar laat ste ivoord is: „Neen" In beide stukken is dus het standpunt ingenomen, dat een vrouw, ook in derge lijke omstandigheden, het recht en den plicht heeft een huwelijk af te slaan, wanneer heföe ontbreekt. In „The Eldest Son" komt dat standpunt nog duidelijker uit door de episode tusschen den jongen houtvester en het dorpsmeisje, die maqr trouwen, hij om z'n broodwinning niet kwijt te raken, zij om haar fatsoen. En de schrijver verlangt blijkbaar niet van ons, dat we sympathie voor hunne motieven gevoelen. Wat au de hoofdpersonen betreft, heeft men in „Hindle Wakes1een laffen man tegenover een krachtige meisjesfiguur Ze ds een ruwe, wilde meid, doch er zit pit in en, liever dan zich verder te vergooien aan een man, die haar enkel zou trouwen om niet onterfd te worden, wil ze den strijd tegen 't leven alleen strijden In „The Eldest Son" is de jongen de sterkste; hjj is bereid met zijn familie en de tradities va» zijn geslacht te breken., zijn positie e» zijn toekomst op te geven, liever dan na te laten wat hij vindt dat zijn eer gebiedt. j,,Ik mag in velerlei op zicht 'n mispnnt zijn", zegt hij tegen zyn vader, ,,dat bewijst niet, dat ik. 't in elk opzicht behoef te wezen Het jonge meisje is een zacht, lief, aanhankelijk kind. Doch zoojwel bij dit zaclite wezentje als by de fabrieksmeid geeft de overweging den door slag „hij heeft me niet langer lief." 't Ligt voor de hand, dat in deze oplos sing velerlei onbevredigd laat en zelfzuch tige naturen van beiderlei kunne een voor wendsel aan de hand doet, lom zich nog minder om de gevolgen hunner daden te be kommeren, da» zulke wezens -reeds doen. Aan de» anderen kant dient men rekening te houden met de feiten. In deze beide stukken zijn de jonge vaders ongehuwd, in de werkelijkheid zijn de meeste vaders va» onwettige kinderen gehuwde mannen Bij de zulken is dus een huwelijk met de moeder uitgesloten en voor die moeders heeft het dubbele waarde als de maatschappij tot het inzicht Jcomt, dat niet immer de ongehuwde moeder de meest schuldige is en men, zelfs als |ze dit imocht wezen, verplicht is haar een kans te laten zich er bovenop te wer ken en er niet mee behoort te beginnen haar verder het hellend vlak aS te duwen. De belangen va» het kind dienen ook te wegen Doch wie hoeft den |moed zulk een kind bloot te stellen aan het gevaar om op te groeien in een gezin, waar warme innigheid ontbreekt, waar twist, en twee dracht ïnoeten verwacht worden en waar dc taan, zooal niet man en vrouw beiden, ten slotte in drank of andere uitspatting troost, heil en vergetelheid zoekt Uit me delijden met de kindexen behoeft men dus geen huwelijken zonder liefde aan te prij zen en waar huwelijk onmogelijk is, doet men mots onzedelijks door te zoTgem, dat zoo'n kind dan tenminste ten volle, kan genieten van de koesterende liefde zijner mopder Stoomdrukkerij. Firma D G. Kröber Jr* Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 10