MIDMLBIRGSCHE COD I AIT. ïsö' Jaargang. 1912 W oensdag II December. Middelburg 10 December. Kameroverzicht. Dit Stad es Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtzaken. Leger en Vloot. Verschillende Berichten. r 293. Deze courant v«r»ohy»t d a g e 1 y k i, met uitzondering van Zon- en Poeitdsgu. Pry. per kwartaal, zoowel Yoor Middelburg al» voor alle plaaties in Nederland franco pp. f 2 Afzonderlijke nummert kotten 5 cent. Advertentiëm bij abonnement op voordeslige voorwaarden. Proapeotunen daarvan zyn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eeritvolgende nummer moeten dee middag, vóór dén uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiöa 20 cost per rogel. By abonnement veel lager. Geboorte-, doo£- en silo andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.60e'.ke regel meer 20 cant. Reolomss 40 cent per regel. Groot» lettert near de plantt, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiü* en reolnmee, niet nfkometig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, ie gerechtigd het Alceacen AdTentewtïes-Esrfas A. BE L.A MAIS .(Lb., K.Z. Voorberg «rol 806, Amsterdam. Bg deze courant behoort een bgvoegsel. Zij. die zich thans met 1 Ja nuari a.s. op ons blad abon- neeren ontvangen de nog In December verschijnende nom- mers gratis. T w e d e Kamer. Zitting van Maandag. Kalm en gematigd als dit biji een eersten dag der week behoort, is de dag van heden geweest Slechts twee sprekers en dan nog een, (lie maar zjjne rede had te voltooien, zijh heden aan het woord geweest; beiden linke, van heft uiterste links. En zoowel de gemoedelijke heer Helsdingen als de scherper critiok in zjjïiB bede leggende S. D. A. P, voorzitter Vliegen, hebben 't vooral den Minis ter van financiën lastig gemaakt. De heer Helsdingen, die zich Vrijdag mot opmerkingen van meer gedetailleerden aard kwain thans op het al- en vond!, dat de Troonrede niet had mogen gewagen van welvaart in landbouw, handel, nijverheid en scheepvaart, waar de toestand der arbeiders in die bedrijven allerminst schitterend is. Schrap critïseerde hjj het wetsontwerp tot het verschaften van grondi aan landarbeiders, dat meer beoogt den grond aan arbeiders dan de arbeiders aan grond te helpen. Toeval1 is "t toch zeker niet en de cijfers uit Friesland en Groningen en ook Zeeland rolde» hem over da lippen dat in de meest vruchtbare pro vinciën de bevolking minder toenam dan in het land over het algemeen! Als de Minister juicht over den goeden toe stand! van den Landbouw, over eeonomiscèen vooruitgang, wat noopt hem dan dit alles met zS^n Tarief wet te verstoren? Zeker, we het gehoord; dat de een niet duurder zullen worden en de handels- prijzen zullen dalen; wq hebben het gehoord, maar hebben de winkelprijzen 't ook gehoord! En toch is er een goed ding aan dat Tarief, vemd de heer Helsdingenhet zal ook de chris telijke arbeiders wakker schudden 1 Als het maar niet na 1913 geschiedt! De heer Vliegen vond Minister Kolkman den Minister van den achteruitgang; hij had al een. grafschrift op hem klaar: „Hier ligt Kolk man, wie achterwaarts wou, daar was hij de tolk vaal", dat de Minister van achter do groene tafel vriendelijk lachend in ontvangst nam. De heer Vliegen had echter ook medelij- dien met dezen Minister, want het scheen hem toe, dat deze wel van de Tariefwet af wiHe, maar er niet af konDe Tariefwet at>ü er wel komen, want alles wat minder komt er onder dit Ministerie, laat haar natuurlijk voorafgaan bij de 'ebelastingpn, aan welke mm inderdaad niet veel heeft, wql men de wijzigingen inricht zoodanig, dat die niet tot meerdere opbrengst leiden. Toch is het wel orgenaardig dat deze Minister bijna alle de belastingplannen, van zijn linkscben voor ganger, die hij destijds zoo scherp cnbseer- cüe, heeft overgenomen; het is nu een eigen aardig genoegen, vond de heer Vliegen, do redö van toen nog eens over te lezen. Dat vond de regeering au juist niet, al had do premier, die in stilte al zat te genieten van. al de gevatheden, welke hij straks de Kamer zal te gemeten geven, ook schik in het geval. Dat heeft hij altijd in oude plunje, omdat die van hemzelf niet zoo> heel gemak kelijk te vinden is. Uitvoerig heeft de heer Vliegen stilgestaan fojj het financieel beleid der regeering, die het met de middelen is medegeloopen en die alleen, daardoor oorlog totruim53milhoeai, ma nna tot 20 millioen kon doen oploopen, met nog groote nieuwe uitgaven in het uitzicht. Hervormingen kwamen er niet uit bet accrès dier middelen en de verhoogmg der inkomsten wordt liever gezocht in indirecte dan. in di recte belastingen. Grondbelasting en vermo- gensbclasting zouden millioenen meer kunnen opbrengen en de suikerbelasting kunnen doen verlagen, maar wat geeft deze Minister om ontlasting der kleine luijden. Niets, evenmin als de premier eenige poging heeft gedaan ter verbetering van do gemeente-financiën. Over dat vraagstuk bracht eene staatscommissie een rapport uit, waaruit voorstellen te nemen wa ren; niet gisteren, maar reeds drie jaar gele den. De Minister deponeerde het ter griffie ten onder deze Regeering komt daarvan niets I Dat beaamde Minister Heemskerk met een dier bekende parlementaire knikjes, die zoo veelzeggend zijn. De beer Vliegen werd boos en vond, dat een Minister zich van zulk een belangrijke zaak niet zoo mocht afmaken, vooral niet deze Minister, die als wethouder van Amsterdam heeft kunnen beseffen hoe groot do nood is. Inderdaad, er is een grens voor alle gouvernementeel© onverschilligheid, zelfs al beschikt men over nog grooter taecr- dorheid als dit Ministeriel v. d. lM. Do avondzitting. De heer D u y s heeft den post „onderhoud van bosschen" in de begroeting van Land bouw gebruikt als een kapstok voor het op hangen van een venijnige opmerking over lie vvilde-zwijnen jachten van prins Hendrik. Een woord van hulde wilde apr. Prins Hendrik niet onthouden voor het neerleggen van zoo veel zwijnen, temeer daar dit in het belang is van landbouw en bebossching. Maar die zelfde persoon importeert ook de zwijnen en dan krijgt het veel van een Danaïden-taak En bovendien betwijfelde de spreker den bc- schweenden invloed van zoo'n moordpartij. Op zijn vraag wat de minister daartegen denkt te doen, antwoordde de minister een voudig dat bjj zijn departement geen klachten zijn ingekomen van de omwonende bevolking, als zou zij in haar bedrijf gestoord worden door de wilde zwijnen op het domein het Loo. De heer Voïsrerman van Oyen sprak er zijn teleurstelling over uit, dat behalve laan de Nat. Vereenigmg tot bevordering van de paardenfokkerij niet ook aan andere paarden stamboeken subsidie verleend wordt. De minister betoogde daartegenover dat wil do Nederlandsclie paardenfokkerij een toe komst hebben, dan moeten er niet zooveel naast elkaar staande strevingen zijn: maar dan moet er samenwerking wezen. Te vaak zijn de fokkers belust op geld maken, maar zij, bij wie dat niet bet geval is, moeten wel de banden ineen slaan Een verzoek van den zelfden spreker aan do regeering om te willen bevorderen, dat Nederlandsche hengsthouders in België op ge lijken voet zullen behandeld worden als Bel gische in Nederland, zal de minister over- aan zijn collega van buitenlandsche En eindeljjk bracht de Zeeuwsche digde nog ter sproke het Zeeland van kalveren uit streken die besmet waren met mond- en klauwzeer. De minister zed dat het staatstoezicht ook niet wist, dat de taan in Zeeland, die kalveren uit een besmette streek invoerde, deze overtreding Gepleegd had; eerst later werd dit medege deeld- Vermelden we voorts nog dat er een sterke aandrang uit de Kamer werd uitgeoefend om de subsidies aan de boerenleenbanken te hand haven, en dat de minister toezei de staking der subsidiëering nog een jaar te zullen uit stellen. Uil Middelburg. Tot een beperkt aantal zijn aan ons bureau tegen 6 cent per stuk nog te vorkrijgen af drukken van do bij ons vorig nummer aan onze abonnees verzonden afbeeldingen van het hoogwater in Walcheren Een der met de N. V. Iloutfiandel voorheen G. Alberts Lzn. Co. bevriende aannemers, die oa_ ook de havenwerken op Helgoland uit voerde, waarvoor het hout op de Loskade al hier destijds pasklaar werd gemaakt, vond bij een bezoek aan de oudheidskamer te Veere voorwerp, dat bijzonder zijn aandacht trok. Het was een model van een „Mol" of „Krabbelaar", een werktuig, dat zeker tot de ingewikkeldste van vroeger eeuwen behoorde. Het model, dat waarschijnlijk op het laatste van de zeventiende eeuw vervaardigd werd, wiis taisschien het eenige in ons land, zoo niet in geheel Europa Zoovor kan worden nage gaan, kwam de ,,mol" op het eind van de zestiende eeuw voor het eerst in gebruik. Op 31 Maart 1598 besloot de Vroledschap te Veere de vaargeul der lieven door middel van een „mol" op behoorlijke diepte te houden Den 25 Mei d.a.v. werd door de vroedschap besloten, daarmede bekwame personen van het schippersgilde te belasten, hetgeen omi beurt door vier personen moest geschieden. Werd deze arbeid, die onder toezicht van den deken of overdeken van het schippersgilde imoest worden verricht, niet naar behoorem uitgevoerd, dan werd in den regel het loon verbeurd, wat ton voordeele van voormeld gilde kwam. Hoewel de „mol" gewoonlijk aan zijn doel slechts ten deele beantwoordde, werd hij toch jaren in stand gehouden, want op 2 Mei 1699 werd andermaal besloten, een ,,mol" te doen vervaardigen en wel voor do som van f 700 Daarbij weid bedongen, dat hij geheel gelijk moest zjjn aan den ouden „mol" van 1598. Ook in 1756 werd nogmaals besloten een „mol" te laten maken. Groot is het aantal dezer werktuigen nooit geweest. In den regel werden zo van do eene plaats aan de andere uitgeleend, waarna da» een missive van dank betuiging volgde Aan het wroeten in dein grond ontleenden deze werktuigen waarschijnlijk hun naam van „mol." Later veranderde die in „krabbelaar" terwijl thans daarvoor do baggermachine in de plaats is getreden. De „mol" werd hij laag water voor de spuisluis gelegd, Waarna men de ploegen, die aan den bodem waren bevestigd, liet zakken. Vervolgens- Werd de sluis gespuid en door de kracht van den stroom Werd de „mol" voort gedreven, waardoor de ploegen den bodeml loswerkten en de stroom het slijk wegspoelde. Bij don groeten vooruitgang, die do Bagger machines hebben gemaakt moet de „mol"' als zeer primitief worden beschouwd, maar niettemin was het voor dien tijd een technisch zeer gecompliceerd Werktuig, waarvan de ver vaardiging met veel moeilijkheden gepaard' zal zijn gegaan. Op verzoek van voornoemden aannemer werd door de firma Alberts getracht een copie van het model te doen vervaardigen De autoriteiten van Veere waren zoo wel willend, daartoe vergunning te vcrleemen en na veel moeit© gelukte het inderdaad, te Ar- nemui den vaklieden te vinden, die de taak op zich namen. De heer Buys, smid aldaar, belastte zich met het ijzer- en ko perwerk, terwijl door den heer Siereveldj, scheepstimmerman, het model werd samen gesteld. Thans is het geheel voltooid, maar alvorens het naar zijn bestemming wordt ge zonden, zal het nog eenigen tijd onder be rusting dor firma Alberts blijven. Daartoe door genoemde vaklieden aangezocht heeft die fir ma zich bereid verklaard het model aan be langstellenden te toonen, waartoe iederen dag, tot het einde dezer maand, -van 2 tot 4 uur gelegenheid bestaat. Zij, die zich daarvoor intexesseeren, kunnen zich op het kantoor van genoemde firma aanmelden. In de St. Crt. is opgenomen een kon. be sluit van 18 Nov. houdende aanwijzing van autoriteiten, die in tijden van oorlog oij oorlogsgevaar, het militair gezag, bedoeld in de sedert gewijzigde wel van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) zullen uitoefenen (Terri toriale bevelhebbers). Daarin wordt de gepensionneerde kolonel' van den plaatselijken staf W. L. Brocx, wo nende te 's-Gravenhage als territoriaal bevel hebber aangewezen in het gedeelte van het grondgebied des Rijks, omvattende de pro vincie Zeeland, alsmede het eiland Goeree en Overflakkee, dit laatste voor zooveel het niet behoort tot het gebied der Stelling van 't Hollandsch Diep en het Volkerak. Uit Ylissingnu. Uit Vlissingen schrijft men aan „Het Volk" in verband met den invoer en verkoop aldaar van Argentijnsch vleesch: Met bet oog op de bestaande politie^verorde- ning is door den burgemeester de verkoop slechts vocxloopig voor eenige weken toe gestaan, terwijl eveneens, de betrokken slagers nogal moeilijkheden van den keurmeester on dervinden. In verband hierinee is door onzen partijge noot Lindeijer, mede in overleg en namens onze beide andere part ij genootien-raadsleden schriftelijk aan den burgemeester gevraagd (of deze in de eerstvolgende raadsvergadering Wil taededeelen ten eerste of pa afloop van den voorloopig toeges tanen termijn voor de ver koop van Argentijnsch vleesch, deze verkoop pok verder zal worden toegestaan of dat dit misschien verboden zal wordenten tweede pf het den burgemeester hekend is dat do keurmeester de verkoop van Argentijnsch vleesch bemoeilijkt. Deze vragen zijn gedaan om zoo noodig bijtijds eventueele voorstellen of maatregelen voor te kunnen stellen, dat de verkoop van Argentijnsch vleesch onbe lemmerd zal kunnen geschieden." Hedenmorgen kwam te Vlissingen met de mailboot der S. M. Zeeland aan Z. K. II. Prins Ileinrich van Pruissen. Per Noord- duitschen mailtrein waarin een salonrijtuig was geplaatst werd do reis naar Kiel voort gezet. De heer Lucasse, inspecteur der S M. Zeeland vergezelde den prins. De loodsleerling M. de ScheppeT te Zee- brugge is in zijne zelfde betrekking over geplaatst bq den Belgischen loodsdienst te Vlissingen. Uit Zuid-Beveland. In de Maandag te Borssele gehouden ge meenteraadszitting werd met algemeen© stem men besloten, het a.s. voorjaar over te gaan tot bekering van den Monsterweg tot aan de grens der gemeente Ovezande Voor de in 1913 te Middelburg te houden tentoonstelling besloot men tien gulden als subsidie te geven. De raad beschikte gunstig op een ingeko men verzoek van den wegwerker om verhoo ging van salaris. Zijn jaarwedde wordt met zes en twintig gulden verhoogjd. Een nieuwe lantaarn zal geplaatst worden aan het begin van den Catalijneweg. Voorts werden een elftal personen benoemd als le den van de commissie voor de te houden Kerstmis- en Nicuwjaarsbedeeling Uit Sohou wen-Du i vel and. Te Zïerikzee overleed Maandag ui den leeftijd van 88 jaar de beer J. G Bethe, die tot 1 Januari van dit jaar met ons blad in relatie stond als correspondent Hij was vroeger commies-griffier ter secre tarie, en secretaris van Noord gouwe en Kerk- werve. Uit Tfiolen. Te Oud-Vos semeer en elders hebben enkele belanghebbende landbouwers enz. een verzoekschrift aan heeren Ged. Staten gezon den, waarin aangedrongen wordt het bestuur van het betrokken waterschap te noodzaken te voorzien in den jammerlijken toestand van een weg over den dijk naar St Annaland. Het verbazend slechte weer is bier, als el ders, oorzaak, dat de toestand werkelijk be droevend is geworden; naar men ons meldt worden alle pogingen aangewend om in en ander te voorzien. Maandagavond trad te Aarden burg voor de vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden op ds. Pattist uit IJzendijko hï de plaats van ds. Van den Brugh te Tiel, die door plaatselijke omstandigheden verhinderd was over te komen. Ds. Pattist deelde in een onder houdende rede mede hoe in den winter van 17321738 eeu zevenlionderdtal Salzburgera, die het katholieke geloof hadden afgezworen, verre en ïnoeitevolle reis aanvaardden om Zeeuwscli-Vlaanderen, voornamelijk teGroe- de en Schoondijke, een nieuw vaderland te vinden, waar zij vrijheid van godsdienst ct- Uit Z.-Vlaanderen W. D. Te Oostburg kwam gisteren een zeer goed oppassende» 22-jarigen landbouJwersknecht op de hofstede van den heer M. op noodlottige wijze om het leven. Met een hooivork in de hand zittende op een van de twee paarden, die hij aan den put zou laten drinken, moet hij door zekere omstandigheid, hoe is onbekend, van. het paard zijn gesprongen, waardoor een der tan den /an de vork hem in het lichaam drong. De op zijn hulpgeroep toegesnelde baas M. vond hem staande met de vork in het lijf. Nadat M. de vork voorzichtig verwijderd had zeeg de ongelukkige knecht ter aarde om eenige «ogenblikken later den geest te De knecht, B. genaamd, was er een, zoo als er tegenwoordig maar weinigen zijn, die zijn geheel verdiend loon getrouw aan zijn bejaarde ouders ter hand stelde. Een kantoor uit Roosendaal zond naar Biervliet een brief met 5000 gulden aan een agent van een suikerfabriek Bij de ont vangst was de inhoud slechts 3000 gulden- De brief was gaaf en ongeschonden. De afzender heeft de nummers der biljetten natuurlijk aangeteekend, zoodat die der ver miste ook bekend zijn. De politie doet ondeiteoek GENT—TERNEUZEN. In do „Matin" van Antwerpen lezen het volgende omtrent de feestelijke opening van het kanaal Gent—Terneuzen in het volgende jaar. Den 17den en 18 Juni zullen de Neder landsche en Duitsche jachten naar Dordrecht en Middelburg vertrekken, om den 20sten van die maand Vlissingen te bereiken. Den 18den zullen ook de Engelsche jachten, die bij die opening tegenwoordig willen zijn. van Dover naar Oostende vertrekken. Dien zelfden dag zullen Fransche jachten van Havre naar Oostende vertrekken. Kleine motorschepen zullen de vaart binnendoor nemen, opdat ze den 20sten ook Neuzen bereiken. Dezen dag hebben er zeilwedstrijden tus- schen Zoebrugge naar Nenzen plaats voor do Eogelsche, Fransche en Belgische jachten, van Vlissingen naar Neuzen voor de Duitsche, Nederlandsche en Belgische. De 21ste wordt voor rustdag bestemd. Dan zullen de zeevaart-inrichtingen te Neuzen bezocht worden en worden de jachten uit Gent verwacht. Den volgenden dag wordt het kanaal officieel geopend. De flottielje jachten be geeft zich in een stoet naar Gent, waar in de tentoonstelling een ambtelijke ontvangst plaats heeft. De volgende dagen worden dan nog verschillende wedstrijden en fees telijkheden gehouden. Zooals we reeds vroeger berichtten, hoopt men, dat koningin WUhelmina en koning Albert beide de feestelijkheden zullen bij wonen. Daarna haalde spreker in korte trekken aan hoe in den loop van 100 jaren de katho lieke bevolking in deze streken op sommige plaatsen is toegenomen Ds Ort alhier bracht den spreker een woord van dank voor zijn boeiende rede. De heer I F. Flipso te Wolph aarts dijk as met algemeen© stemmen benoemd tot onderwijzer aan de o. 1 school te Oost- kerke (gein Wolpliaartsdijk V In ons bericht betreffende den inspecteur van do rijksveldwachl van T. alhier was term „geschorst" niet juist Hem werd tijdens het onderzoek twee maanden verlof lof verleend, Over de zaak zelf wordt aan verschillende bladen gemeld dat het onderzoek betreft han delingen die voorgekomen zouden zijin bij het aanschaffen van materiaal en benoodigdheden voor de rijkspolitievaar tui gen Daar men aan het parket de, trouwens door ons als begrijpelijk erkende, gedragslijn volgt geen inlichtingen te geven over strafzaken die in onderzoek zijn, deelen we dit bericht mede zonder over de al of niet juistheid een oordeel te kunnen uitspreken. Do bij het 3de reg. infanterie nieuwbe noemde reseTve-tweede-luitenants F. W. Dor- maar en H. P. M. Hendrikse, worden, ingedeeld bij het 2de bataljon te Middelburg. SPORT. Gewest Zeeland Nederlandsch Gymn. Verbond. Zondag 22 December zal in de sociefeit St Joris a 1 h ie t de gewone algemeen© jaar vergadering van het igjewest Zeeland Ned. Gymn. Verbond plaats hebben. het Toen Maandagavond omstreeks kwart rer tienen de 16-jarige Eogelina B. do ouder lijke woning in de Bokeistraat te Rotterdam verliet, om zieli, van haar 18-jarigen broer ver gezeld, naar een tante te begeven, waar tq den nacht zou doorbrengen, werd ze door den 24-jarigen koopman H van Trommel opgewacht. Dit jongemensch, buurman van het gezin van B., viel het meisje den laatsten tijd met zijn liefdesbetuigingen lastig, maar deze wilde daar mets van weten Toen zij nu gisteravond opnieuw op zijn vraag weigerend antwoordde, schoot hij dne maal op hel meisje uit een revolver. Twee maal ketste het. wapen echter, in welken tijd do broeder het meisje wegtrok. Een schot schampte dezen aan den rechterpols, een derde trof den inmiddels toegeschoten vader van Engelina aan den rechter-elleboog. Daar- jschoot van Trommel zich zelf in het portaal van rijn ouderlijk huis een kogel in 't hoofd. Bewusteloos werd hij" naar het ziekenhuis vervoord, waar ook vader en zoon v. B. verbonden, werden. Nadat we deze bijzonder heden aan do „N. R. C.'" hadden ontleend, bericht ons een telegram dat van Trommel, Ier bij kennis te zijn gekomen, heden ochtend overleden is. Het op een malle manier de wereld doortrekken ia niets nieuws meer. Op het oogenblik reizen twee studenten uit Cam bridge Europa met een ezelwagen af, aldus lezen we in de N. B. C.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1