MIRDELRERGSCHE (MRAIT 287. 155° jaargang. 191*2 Woensdag 4 December. Middelburg 3 December. Kameroverzicht. Dit Stad en PmtoGie. Kerknieuws. Kunst en Wetenschappen. Deze courant «»r»chijnt dagelijk», met uitzondering tax Zoi- Foeitdagei. Prijl per kwartaal, soowel voor Middelburg alt voor alle plaatien in Nederland franco pp. f2 Afzonderlijke nnmmeri koiten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarde». Proipectnssea daarvan zijn aan het bnrean te bekomen. Advertentiën voor het eeritrolgende Mummer moeten de» middag, vóór één «*r aan het bnrean bezorgd zijn. V/ Advertentittn 20 cent par regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.50alk» regel mes: 20 cent. Keclame» 40 cent per regel. Oroote letten naar do plaats, dio lij innemen Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig nit Zeeland, betreffend* Handel, Nijverheid en Geldwezen, ii gerechtigd het AlceK«em Advertea£!e-&Rr* MC A. DE LA BAB Am., M.Z. Voorban, «val 269, Amterdae. Bjj deze courant behoort bgvoegsel. EEN TREURIGE BEVESTIGING Een bericht in de Maandag hier ontvangen Indische bladen noopt ons terug te komen op een ïneedeeling in de onlangs door ons sproken brochure „Op de gevaarlijke Helling" van jhr. dr. C. G. S. Sandberg. De 4den Juni kwamen in de mijta. Lebong Soelit in Benkoelen vier werklieden om het leven jdoor verstikking, ten gevol,gp van in storting der opvulling, den 14den Juni vielen dtrie werklieden van een hoogte van meter te pletter, door dat een rot raam in de schacht brak. De mgn-ingenieur Neeb kreeg van de re- geering opdracht een onderzoek in te stellen naar de loorzaken en (gevolgen van het ongeluk. Hij 'bevond dat inderdaad de oorzaak van het ongeluk moest gezocht worden in grove onachtzaamheid. Er waren stutbalken v gerot, en de aanleg was niet met de moodige de er in zjjb. rap port echter bovendien den nadruk op, dat het ongeluk naar alle waarschijn! ijkheid voorko men zou zjjh indien er een behoorlijke mijn- politie Vgas geweest. Dit advies "werd hem' door sjjn chef zeer kwaljjk genomen. In September wist het „Bat. Nbld." reeds te vertellen, dat de ingenieur Neeb de zonde, bok was geworden wegens die uiting. Het blad zei niets verwonderd te zullen Zijn, als de hear Neeb te avond of te morgen een over plaatsing naar een of ander onherbergzaam, oordl thuis gestuurd zou krijgen. En nu deelt dei „Java Bode" het volgende mee: „Den mijb.-ingenieur le klasse E. A. Neeb, die van het hoofdbureau van het injjnweaen is overgeplaats naar Banka, is is naar wij vernemen te kennen ge ge geven, dat hjj ongeschikt is om voor de bevordering tot hoofdingenieur in aanmer king te worden gebracht. Na zijn terug keer van Europeesch verlof, begin van het vorig jaar en de» laatste drie jaren vóór dit verlof was de heer Neeb aan het hoofdbureau werkzaam gesteld. AI dien tgd is van een ongunstig oordeel over dien ambtenaar niets gebleken. De heer Neeb legde na een onderzoek van de geruchtmakende ongelukken in de mijn Lebong Soelit voor den officier van justitie te Padang verklaringen af, die hem naar destijds bekend werd, door den chef van het mijnwezen kwalijk zijn genomen. Wjj vragen of er soms eenig verband bestaat tusschen de afgelegde verklarin- gen en de ongeschiktbevinding voor be vordering?" Commentaar overbodig. Maar het is weer een staaltje van bureaucratische eigendunkelijk heid en tyrannie, dat, na al de reeds vroeger vermelde, een treurig denkbeeld geeft van den geest die op- het Indische bureau van mijnwezen regeert. De debatten over de Indische begrooting zijn nog niet afgéloopen. Maar ook al waren ze beëindigd, da,-n zou er nog alle reden zijn om door een vraag of door een interpellatie te trachten meer licht in deze zaak te brengen Tweede Kamer. Zitting van Maandag, ki lange niet is er, zelfs bij dit kolo niale debat, zulk een dag, die zonder eenige belangstelling zoowel vanbinnen als van buiten verliep, een ons voorbijgegaan. Bij de andere hoofdstukken der uitgaven zorgden of de heer Scheurer of de hoer Ter Laan voor eenige afwisseling, al was 't dan ook op hun ma nier, maar heden ontbrak zelfs dat. Van zakelijk oogpunt beschouwd, ging alles uit nemend maar we zijn al reeds lange zoo ver gekomen, dat we de debatten der Kamer aller minst alleen van zaselijk standpunt meer be schouwen. Daar zou heel wat over te zeggen 2jjn «tl roonal over de vraag, welke zich on middellijk opwerptAan wiem de schuld De heer Scheurer, die nu schijnbaar geen dag meer kan doen passeeren zonder het woord to voeren is niet de charme van eigen stem de allergevaarlijkste heeft zich bij uitstek deskundig kunnen gevoelen op medisch terrein deskundiger dan de spre ker voor hem, de heejr Hubrecht, die intus- schen behartiging swaardige wenken ten beste gaf over de reorganisatie van den geneeskun digen dienst. In de door beiden gegeven op mexkingen omtrent den ialandsclien verple gingsdienst sprak de Minister van een mis verstand toaar een heel gewoon, geen af- schuwlijk. Een heel eenvoudig, want het kon hier in de Kamer worden afgedaan en het betrof geen politiek, alleen maar menschen I Bij de Landbouwafdeoling is de heer Mer chant met een soort van onthullingen ge komen, die niet allo meer nieuw waren, maai toch wel tot luisteren dwongen. Twee punten waren daarbij aan de orde. De Minister heeft de Bomeo-Sumatra-Handel-Mij. beticht op groote schaal djeloetong boomên uit te roeien, en de Deventersche afgevaardigde Vroeg Z.E. dit Waar te maken. Maar erger, na de be handeling zijner interpellatie over onregel-* (matigheden bij liet uitgeven van djeloetong- cottoessies, had hij niet aan nieuwe oom- gedacht huiten de bovengenoemde maatschappij, die een feitelijken voorrang moest hebben, en nu waren er twee gegeven aan een z.g. Neder lancLsche onderneming, die onder Amerikaansche „kapitaalkrachtige" protectie staat en aan een Duitsche, die er al spoedig mede ventte 1 Dat wist de Minister niet, de heer Merchant erkende 't tevoren, maar *t moest niettemin toch niet voorkomenEn morgen zal hij er ons meer van vartellen. r. d. M. De a,viondzitting. beschouwingen over buiten land sche zaken waren 's avonds aan de orde Maar de wijze waarop dat geschiedde, blijkt wel uit de grap van den heer De Kan ter die met voldojening constateerde dat terwijl er allerwiege in Europa onrust en agitatie heerscht, bier de begrooting van Buitenland- sche Zaken heel rustig wordt behandeld door een Kamer, die er niet de minste aandacht ui schenkt. Toch bracht ook die crisis teen oogenblik van iteekenis, nl. toen de Minister in zijn ant woord de geruststellende Verwachting over het eind van de Europeesche onrust uitsprak, van Welke verklaring men onder „Buitenland" uitvoeriger gewag gemaakt vindt. De daaraan door liem gevoegde huldebetui ging aan het Roode Kruis werd met alge- een applaus begroet. Van de antwoorden, door hem gegeven op de door verschillende sprekers gemaakte stippen we aam dat hij een groot is van den comsulairem. dienst, maar op 't oogenblik de mannetjes er niet heeftdat hij zich zelf het brevet gaf van iemand van de oude school, die het Fransch |als diplomatieke taal wil behouden, nooit zal overgaan tot het gebruik van Nederlandsch in diplomatieke onderhandelin gen, tenzjj ten opzichte van België, als dit land zelf er mee begint. Hij erkende voorts dat er ten aanzien der bekendmaking van de uitroeping der Chi- neesche republiek aan het departement van buitenlandsche zaken zekere tekortkoming ge weest is. Op 13 Februari deelde de Chinee- scbe gezant den Minister mede, dat de repu bliek was uitgeroepen. De Minister beschouw de dat als een eenzijdige verklaring, waarop Nederland geen antwoord had te geven. De Chineesche gezant had zich niet tot Chi- neesche organen op Java mogen wenden, ge lijk hij onmiddellijk gedaan hoeft. De om standigheden hebben evenwel bewezen, dat de Minister gefaald heeft. Hij had meer voor uitziend kunnen zijn. De Minister hechtte aanvankelijk te veel aan het eenzijdig karakter der mededeeling. Op een ongepast hatelijke en trouwens on redelijke opmerking van. den heer Hugenholtz niet de schande aan te doen van bij de opening van het Vredespaleis uit te noo- digen den Tsaar van Rusland", antwoordde de Minister dat de opening van het vredespaleis nog niet tot op een dag of week vastgesteld is. Met het 2andenvanuitnoodigingenhee£tdeNe- derlandsche regeering zich niet bezig gehou den. Maar zeker zal met de opmerking van den heer Hugenholtz geen rekening worden gehouden als het eenmaal zoover is. Opmerking verdient pok nog hetgeen de Minister naar aanleiding van de kritiek op zijn weigering van subsidie aan hot in 1913 in Den Haag to houden Vredescongres over het allesbehalve vreedzame karakter van ihet dit jaar in Gemève gehouden Vredescon- Uit Middelburg. De kwestie van den hoogen waterstand in ons eiland, is gister ook nog behandeld de rondvraag op de vergadering van de af- deeling Middelburg der Z. L M. Men vindt het verslag daarvan in het bijvoegsel tot Idit nummer. We vestigen hier zoo in 't bijzonder de aan dacht op die besprekingen, omdat liet vraag stuk van zoo groot belang is voor de bewo ners van het eiland1. Het is treurig de onder- geloopen Landen to zien, en de schade is niet te gering te schatten. Of het op die vergadering geopperde denk beeld van een centrihigaalpompdie op het kanaal afmaalt, practisch mogelijk en doel matiger zou zijn dan aflating door de sluisdeu ren. kunnen we niet bcoordeelen. En ook niet of inderdaad het niet uitdiepen van de sloten Waaraan trouwens het vorig jaar in den drogen zomer véél meer dan andere jaren is gedaan nu dit jaar de eenige oorzaak is, dat ook zelfs hier rondom Middelburg, zoo dicht bij den Vlissingschen watergang, het water hoog blijft. Dat de vest met haar dikke modderlaag allesbehalve een ideale boe zem is, behoeft geen nader betoog. Maar uit al die dingen blijkt dat het een ingewikkeld vraagstuk is. En daarom leek het ons een verstandige raad om allereerst bij het polderbestuur aan te dringen op een degelijk onderzoek naar de oorzaken van het kwaad, dat niet alleen zoo spoedig mogelijk verholpen, maar waarvan een herhaling ook zooveel mogelijk voorkomen dient to worden. Maandag had alhier de aangekondigde vergadering voor belangstellenden in een Chris telijke Muziek vereeni gin g plaats. De voorzitter riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, zette hot nut en het genoegen van een Muziek - vereeni ging uiteen; besprak verder de moge lijkheid van een Chr. Muzickvereeniging hier ter stede en hoopte tevens dat geen -ke-k- istische factoren deze vereeni ging in den weg zouden staan. Na deze rede werden verschillende vragen gedaan en beantwjoord. Het resultaat was ook, dat besloten werd een Chr. Muziek vereeni - gjng op te richten; 14 personen gaven zich als lid op. Voorts waren er nog enkele toe- :ggin(gen van met-aanwezigen. Aan een voorloopige commissie door de ver gadering aangewezen weid het noodige cre- diet Verleend voor de te maken onkosten. Verder werd besloten, dat de Vereeni ging voor haar rekening de instrumenten aanschaft. Zjj die als lid wensclien toe te treden kun nen zich aanmelden Schoorsteenvegerssingel De kwestie van den Braakman vermelden we onder „Stad en Provincie". Uit het jaarverslag van de coöperatieve brooidbakkerij en verbruikswereeniging „De Broederband" alhier blijkt o.m. dat het ledental, zoowel wat betreft de afdeeling bak kerij als van den winkel in het afgeloopem boekjaar aanmerkelijk is toegenomen. De afdeeling bakkerij, die op 1 Nov. 1911 1017 leden telde, werd versterkt door de toe treding van 139 nieuwe leden en zou zjjn ge stegen tot 1156, ware bet niet dat door sterf geval, vertrek naar elders, als om andere re denen 43 personen de coöperatie verlieten, zoodat op 1 Nov. j.l. deze afdeeling 1113 leden telde Wat aangaat de afdeeling winkel, deze had hét vorige boekjaar een ledenetal van 583. 160 personen gaven zich gedurende 1911/12 als lid op, terwijl or 33 om bovengenoemde redenen deze afdeeling verlieten. Op 1 Nov. j.l. bedroeg alzco liet juiste aantal leden voor den winkel 710. De omzet voor beide zaken is reusachtig toegenomen. De cijfers daarvoor bedroegen, het vorige boekjaar voor de afdeeling bak kerij f 65.722.30» en voor de .afdeeling win kel f 46.904.31, terwijl die thans respectie velijk een bedrag vormen van f 73.821.1 Is en f 65.820.286. Aan 'werkloon voor het personeel werd uit gekeerd voor do bakkerij f 10.685.93 en voor den Winkel f 4141 73. Na aftrek van het bij reglement bepaalde kan aan de leden worden uitgekeerd resp. f 8286.11 en f 3760.94» of 8i/2 en 51/2 Uit de aan do coöperatie verbonden zieken en overlijdingsfondsen werd, wat eerstgenoemd fonds betreft, aan 126 leden voor een bedrag van f 456.75» aan brood en aan 51 leden Voor een bedrag van f 186.30» aan winkelwaren Het overlijdingsfonds keerde aan de nabe staanden van 8 overleden leden der afd. bak kerij een gezamenlijk bedrag nit van f151.23, en voor do afd. winkel voor 1 overleden lid f 7.73. Gisteravond heeft in de goed bezette kleine Zaal van hel Schuttershof alhier de heer A. B. Kleerekooper uit Amsterdam een rede gehouden pver „De rooftocht op de zak ken der arbeidende klasse". Voor het debat gaf zich niemand op Hedenavond treedt dezelfde spreker op in een vergadering der S. D. A P. te Vlissingen De opbrengst der collecte voor de Ev. Lufh armen alhier bedroeg f212.06» De heer C. Sanderse te 't Za.nd (gem Koudekerk©) is met ingang van 1 Jaataari a,s. bevorderd tot Rijksklerk 2e klasse bij het Kadaster te Middelburg. Als deskundigen van pachtwaarde der gron den gelegen in den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder zijn alsnog benoemd door den dijkraad de hoeren F. de Ruijter Jz Sr. te Zaamslag en door de arr rechtbank te Middelburg de heer J Dieleman te Hoek, en voor den calamifeuzen S u z annap ol der door den dijkraad do lieer A Biorens te St Annaland en door de arr -rechtbank to Zio- rikzee de heer D. Keur te Scherpeiusse. Uit Tlissiageo. De loodsleerling P. Savelz van het Belgisch loodswezen, te Vlissingen is overge plaatst in zijn zelfde betrekking naar den loodsdiemst te Nieupooxt. De Zaterdag stuk getrokken kabel van „De Schelde" naar de Ijzergieterij, is nog dien zelfden avond hersteld. Uit Zuid-Beveland. Benoemd tot 2e klerk ter secretarie te Goes, de heer W F. van Riet Iz., thans werkzaam ten kantore van den gemeente ontvanger aldaar, en zulks met ingang) van 1 Januari a.s. Maandag is te Goes door do politie aan gehouden de matroos van de Kon Marine te Den Helder, P H., die zich zonder verlof alhier bevond, hij is op last van den Com missaris van politie alhier overgebracht naar Middelburg en ter beschikking van den gar- nizoenscommandant Maandagavond hield de afdeeling Hoin- kenszand van het Groene Kruis een al- gemeene vergadering- De begrooting voor 1913 werd Vastgesteld op een bedrag van f211. werd dat de tegenwoordige wo ning ter berging der vorplegingsartikekn is afgekeurd tot dit doel en er stappen zijn ge daan om een. geschikter gelegenheid te vinden. De aftredende bestuursleden, de heeren L. looster man en I. Cappon werden beaden her kozen. Het salaris van den magazijnbode werd nader bepaald op £40. Door de diacones werden verschillende me- dedeelingeti gedaan omtrent haar arbeid. Hier uit blijkt dat zjj voor do zieken onmisbaar is m. en het is te hopen, dat verschil- besturen zullen doen blijken dat zij deze arbeidskracht wenschcn te behouden. De ppbomst was zeer gering, vermoedelijk een 'gevolg van het slechte weer en de onbegaan bare wegen. Uit Schouwen-Duirelmd. Bij den dienst der dir. bel. invoerr. enz. wordt met ingang van 1 Jan. a.s. de rijks klerk 1ste kl. P. C van den Bos, verplaatst van Ziorikzee naar Utrecht. Do op het strand ie Westschouwen gevonden doode Maanvisch is aangekocht door het. bestuur van de Diergaarde te Amsterdam. Uit Tholen. Men schrijft uit St.-Annalandi aan do Z. Z. N.: Er is hiei' maar één roep over den buiten gewoon slechten toestand, waarin de weg naar Oud-Vossemeer verkeert, in de nabijheid van die plaats. Daar moeten gaten ia zijn, zóó groot, dat iemand er in zou kunnen liggen zonder gezien te worden. De voerlieden be danken er dan ook voor om langs dien weg iemand te vervoeren en wie zich temet laat Overhalen, is in elk geval zóó voorzichtig op de gevaarlijkste plaatsen zijn passagiers te doen uitstappen. Wel prettig om naast het rijtuig door do modder te moeten marcheerenl De reis van hier naar Tholen wordt nu wel over Poortvliet genomen Zeeuwsch Vlaanderen O. D. Maandagavond werd in de Tweed© KameT bij de alg. beschouwingen over de betgjrooting van buitenlandsche zaken door den heer Vor- sferman van Oyesi gesproken over de onder handelingen met België in zak© de voorgeno men indijking van het zuidelijk gedeelte van den Braakman en het loozen van Belgisch water door de Isabellasluis. De Mini heeft geantwoord, dat de zaak is behandeld der internationale commissie, belast met de herziening van de overeenkomst van 1843, tot regeling van de afwatering van Vlaanderen. Spr. geeft omtrent deze zaak eenige historische beschouwingen ten beste, en betoogt dat een middel moet worden gevonden om het water, dat thans dooi- de Isabellasluis in den Braakman stroomt, fangs of door de ingedijkte polders meer noordelijk in den Braakman te brengen Daartoe Zijh onderhandelingen met België noodzakelijk, en spr vreest, dat als wij niet danig oppassen, de belangen van de visschersplaats Philippine zeer ernstig zullen worden lienadeeld, ja, (hit Philippine wellicht ton doode opgeschreven zal zijn Spr waarschuwt den Minister nu het nog tijd is De minister zei in zijn antwoord ten opzichte van deze kwestie De zaak van Braakman 011 Philippine zal onder de aandacht van den Minister van Wa terstaat gebracht worden, en voor eventueel© besprekingen met de Belgische Regeering in overweging genomen worden Zondag en Maandag gaf de fanfare- „Willen is Kunnen" te P h i 1 i p p 1 ne op de bovenzaal van den heer A. Taelman een uitvoering. Zon dag vooral was er veel volk, zoodat de groote zaal geheel gevuld was. Het publiek beeft in den volsten zin des woords „genoten" Vooral het drama „Carranza" werd goed vertolkt en vond1 veel bijval. Ook de overige komische voordrachten vielen zeer m den smaak, zoo dat alle toehoorders zeer voldaan Iaat inden avond huiswaarts keerden 0 "i Uit Z.-Vlaanderen W. D. De kommies 2de klasse der directe belas- agen C. Krijger te IJ zend ijke, wordt, toet ingang van 16 de®er gedetacheerd te Sluis De Maandag gehouden raadsvergadering van IJ zend ij ke, waar alle leden aanwezig wa ren, heeft zich voornamelijk mét financieel© kwesties bezig gehouden. Bij een vroegere ge legenheid had de klerk ter secretarie, de heer Bovin, om verhooging gevraagd Zulk» werd toen aangehouden, nu kreeg hg f 50, wat op voorstel van den heer Hendriks© ook gebeurde met de heeren C. J. Sturm en G. Caxpreau, resp. secretaris en ontvanger der gemeente. Die jaarwedden zijn nu gewor den f 300, f 980 en f 450. Aan de Ambachtsschool te Oostburg werd weer voor een jaar f 150 subsidie verleend De termijn van aflossing der tijdelijke geld- leening a f 4000 werd verlengd tot een de finitieve leening zal gesloten zijn ten behoeve van. schoolbouw. Den 24 Dec. aanstaande wordt de veldwach- terswoning openbaar verbocht ten over staan van notaris P. Adama Zijlstra, waarvoor nu de voorwaarden vastgesteld werden. Later Zal de oude school dien weg volgen. In ver band met dit laatste werd aangehouden een verzoek van P. B. van der Weijdo om' ge meentegrond in erfpacht te mogen hebban aan den westelijken boulevard. De gemeentewerklieden krijgen tot het op halen van straatvuil, enz. wekelijks een paar dagen een paard tot hun beschikking. Een rapport over de oprichting eener elec- triscbe centrale zal bij de led©» rondgezonde» worden. Ten slotte krijgt de tninieT Alf. van den Bunder gratis een stukje grond in bruikleen wat bij herscheppen mag in een aardig tuintje. Zulks is best aan hem toevertrouwd. Hierna gaan do deuren dicht voor het pu bliek. Na dea voormiddags bevestigd te zgn door ds. van der Linde van Wissekerke naar aanleiding van Jeremia 3 vers 15 deed Zon dagnamiddag te Buxgh de heer Van Manen zjjn intrede als predikant dier gemeente naar aanleiding van Hebr. 4 vers 14. Aan het eind© der namiddaggod sdieostoefejnng werd de nieuwe predikant toegesproken door ds. Jap- chen van Haamstede en door ds. Van den Nieuwenhuizen van Renesse. Gekozen tot diaken der Ned. Herv. kerk te Axel de heer A. J. Hol, in plaats van deu heer A. de Feijter, die als zoodanig hoeft bedankt. Tentoonstelling van Schilderijen, Teekeningen en Etsen. Men schrijft ons uit Goes: Het is al geramen tjjd, enkele jaren, ge leden, dat Goes een verzameling van kunst werken van schilders ter bezichtiging werd vereenigmg, die zich Er bestaat nl.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1